Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Образци за снимки сред гората
Автор: haio   
Дата:   03-11-18 10:29

Здравейте
начинаещ съм във фотографията и отскоро съм се запалил по това да правя снимки сред природата и гората и затова търся образци за хубава композиция. Насред гората, сред плетеницата от клони и храсти, понякога е трудно да се намери елемент, на който да се акцентира и да придаде смисъл на снимката.
Моля тези от вас, които са по-опитни в снимките на природата да дадат линкове към майстори на този жанр. Под "майстори" - аз разбирам професионалисти които правят хубави снимки благодарение на:
-Хубава композиция
-хубаво осветеление
-подходяща експозиция
-минимална употреба на Фотошоп
На последното държа най-много, в съвременния свят повечето фотографи твърде много се увличат по обработващите програми и се получават снимки като от "Фентъзи" филми, но лишени от всякакъв реализъм (например Евгени Динев)
Предварително благодаря на всички отзовали се.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   03-11-18 11:26

Като стана въпрос за гори, това филмче може да ти е полезно, има и други от поредицата, все може да намериш нещо за себе си.

ЦЪК

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: kvakioh   
Дата:   03-11-18 15:38

Колкото повече разходки, толкова повече неша се виждат и разбират. Има до София, където няма дори хора и хубавите неща се виждат доста бързо. За фотошоп и програми за обработка доста ги използват и известни и неизвестни. Снимането отдавна не е само едно копче, бленда, скорост и фокус...

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: Leica   
Дата:   08-11-18 12:07

Вземи си отпуска и няколко самобръсначки, маркирай визьора на третини и започни да чакаш кулминационния момент, когатонякой пладнешки секуларен спот ще оживи някоя зелена клонка в бакграунда на мрачния лес и ще си направиш концептуалния шедьовър.
Ако не стане, отиди на първа на ФФ и виж някой монтаж и започвай да действаш с леърите и сатурацията.
Това, че снимката няма да прилича много на природата а на холния тапет е в реда на нещата. Нали големият фотограф винаги себе си изразява чрез всичко около него?
Лично на мен ми е по-забавно да гледам филмчета за дигиталните поплъзновения от запалени фотографи технократи,ломографи, телефонографи и сиеи да слушам за техните концепций и изгарящи страсти,щото иначе няма как да ги видя. Връща ме в детството.
А когато/ако разбереш, че бавно се клатиш в опашката на трафика на рекламните „само“внушения се опитай да се откъснеш, да не питаш другите какво ти харесва. Да нахраниш превъзбудената от философски терзания душа Да не мразиш природата защото не изпитва неистово желание да ти се самостриптизира в нужният момент, т.е. момента когато си я посетил,нито да завиждаш на щастливците, който през годишната си отпуска са успели да намерят с GPS и фотографират с Кодак адамсовия завой на р.Снейк пред планината Титон.
Изхвърли всичкият турлюгювеч от себе си и изпери ризата на суетата си, и тогава ще видиш, че светът е толкова голям и винаги в него нещо се случва, а празнотата в теб започва да те дразни.
Тогава я напълни с реализаций, който бързат една през друга, който обективно съществуват, но остават невидими за окото и неразбрани. Който се шляят не само около Ниагарския водопад, а около аурата на всеки но не намират път към запушената менталност.Не е необходимо да ги разсъблечеш, за да се видят. Който не обичат славата и проституцията пред публика и не се опитват да бъдат харесани. Те ще бъдат само твой, защото си ги предполагал, намерил и влязъл в тяхната безкрайна игра.
Като начало можеш да минеш на диета и да ги търсиш без фотоапарата, а със съзнанието. Когато започнеш да изпитваш неутолимо желание да си вземеш апарата – вземи го. Ако не ги изплашиш, те ще ти позират.Те не обичат да се натрапват и чрез обектива на фотоапарата и да остават приковани за всеки. Ако им хареса да минат по твоя мост ще го направят.Те са като диви животни, на които им харесва да общуват с теб ако знаят, че няма да ги нараниш но не биха се оставили да им отнемеш свободата и да ги поставиш в клетка.


Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-18 14:01

Ееех, пък да беше и грамотно написано...

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: Gecata   
Дата:   08-11-18 14:41


https://photo-forum.net/static/site_pics/2009-05/e_1242934625_555228.jpg



Ставай рано, прибирай се късно и ... само една гора не стига :)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: solar_sea   
Дата:   08-11-18 15:56

Разходки, разходки и пак разходки. Дори да харесаш естетиката на някаква сцена, ако не излизаш сред природата - няма да я забележиш когато си там.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: nsirakov   
Дата:   08-11-18 16:35

Авторе, баш пък на Евгени да дадеш за пример свръх шопирани снимки - неговото не е фотошоп, а майсторлък, обиколки, недоспиване, ходене, снимани, много ходене.. споменах ли ходене?

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: yarek   
Дата:   11-11-18 07:04

Вземи си апарата, статива, един широк и един дълъг обектив. Обмисли маршрута къде ще ходиш, прочу от къде ще изгрее слънцето,, прецени къде ще спиш за да си дойдеш на локацията поне 30 мин преди изгрева. И най- важното не бързай да критикуваш другите outdoor фотографи особено когато си начинаещ. И както писаха горе, ходене обикалене и пак ходене в търсене на добра локация.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: Imaginarium   
Дата:   11-11-18 11:31

Да не развалям темата, ама Евгени Динев е един от натуралните фотографи и изобщо не е подходящ пример за "фотошоп прекаляване" .
А иначе по темата, иска се обикаляне, с образци не става, просто защото гората е различна всеки час от всеки ден в годината, а магията на светлината в нея трае един миг.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: simeonovall   
Дата:   21-11-18 09:34

Клипа е страхотен!

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: haio   
Дата:   22-12-18 09:27

Благодаря на всички ви за изказаните мнения. Гледах клипа, интересен е наистина, но мисля, че не е точно това, което търся. Авторът се стреми да покаже зловещата страна на гората - да я представи като декор от фентъзи филм, а за мен не е това, което търся - по-скоро искам със снимките си да представя красотата на гората. Но ще гледам останалите филми от поредицата.
От това, за което всички сте единодушни - без Phоtoshop не става, бих помолил за следното - можете ли да посочите учебни клипове или инструкции които да са насочени специално към различни техники за обработката на снимки от природата.Каква точно е последователността - кога е подходящо да се увеличава остротата, кога се намаля, как е добре да се манипулира с цветовете и т.н.
Снимката с повехналата папрат е хубава, каква техника на работа с Photoshop е използвана?
Ето например няколко снимки, пипнати са много на Фотошопа, то е ясно, но се е получил добър резултат:

https://photo-forum.net/i/2188995

https://stock.evgenidinev.com/4436d/

https://photo-forum.net/i/2192472

Как е постигнато?

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: ombre   
Дата:   22-12-18 12:55

Ами на мен лично първата снимка от тия примери не ми харесва.Втората е ок,но все пак лично за мен е доста пресатурирана.Третата най ми харесва,аз го знам този кадър,ако питаш за размазването на водята,то се постига с по бавна скорост и е добре камерата да е на статив или някъде сложена неподвижна.ДУ би вършило страхотна работа.Относно цветовете,всеки ги прави както му харесва,но прекалената сатурация,шарп,контраст и т.н.,по скоро биха развалили снимката,от колкото обратното.Посочените от теб примери не са ок,с изключение на снимката с водопада.Поне за мен.

ПС-досега не бях виждал филма с Веско,и много мерсаж за линка.Човека си е на топ ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: exobexo   
Дата:   22-12-18 21:39

Отиди в гората и гледай, след това гледай още, и после пак и пак...

Друг начин няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: aab72aab   
Дата:   23-12-18 04:02

Фотографията е изкуство. За да видиш нещото в картина, снимка или на живо в гората, трябва "да имаш очи". Така както си преставяш
нещата, като застанеш пред картина на Леонардо и да питаш къде да гледаш, за да разбереш аджеба защо е толкова велика. Или имаш очи или нямаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-18 10:14

aab72aab написа:

> Фотографията е изкуство. За да
> видиш нещото в картина, снимка или
> на живо в гората, трябва "да имаш
> очи". Така както си преставяш
> нещата, като застанеш пред картина
> на Леонардо и да питаш къде да
> гледаш, за да разбереш аджеба защо
> е толкова велика. Или имаш очи или
> нямаш.

Ъхъм, то така е и пред черния квадрат на Малевич[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: burningice   
Дата:   23-12-18 10:20

Koлкото (технически) по-лесно се снима, толкова по-трудно ще се прави изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-18 12:38

burningice написа:

> Koлкото (технически) по-лесно се
> снима, толкова по-трудно ще се
> прави изкуство.

За съжаление, нещата са много по-глобални. Не лекотата на снимане определя правенето на изкуство. Всяка реклама се състои от 4-5 думи извън описанието на извънземния продукт, който представя - протегни ръка и вземи тук, сега и веднага, и сподели с приятели колко е/си велик (продукта/ти като негов притежател и ползвател)[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: cubanos   
Дата:   25-12-18 14:05

Щом тръгваш с нагласата, че фотощопа е нещо лошо, нещата са в голям процент обречени.Смели изказвания за Евгени Динев. Когато поснимаш повечко сам ще разбереш много от нещата а сега само догатваш. А видеото което беше споделено по-горе, не мисля, че е най-добрия пример за натурални снимки без фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: petervassilev   
Дата:   25-12-18 16:35

Наистина ли това размазване на водните струи (поточета, реки, водопади, морски вълни) се е превърнало в стандарт и задължителен търсен ефект във фотографията? Или така просто си оправдаваме мъкненето на триножника сред природата?

Защото новите камери и обективи отдавна позволяват снимане с по-висока скорост. Такова размазване на флуиди съм виждал само когато съм преливал течен азот, а него аз асоциирам винаги с изгаряне или страх от изгаряне.[smilie11]



Публикацията е редактирана (25-12-18 17:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: petervassilev   
Дата:   25-12-18 23:30

Забелязвам, че в раздел "Пейзажи" на нашия фотофорум почти всички снимки, в допълнение към размазаните реки и морски вълни, са със свръхнаситени цветове и драматично подсилени контрасти, особено в небето - с такова впечатление оставам, може да е грешно и да се дължи на монитора ми.

И това ли е типичен прийом на българската пейзажна фото школа или го има и на другите фото сайтове?

Преди няколко години в чакалнята на новия терминал на летище София имаше чудесни пейзажи, като тези в раздел "Пейзажи", но разпечатани с огромно количество цветно мастило. Дали това е съвременна художествена тенденция или печатарите/мониторите обичайно форсират цветовете?

Извинявам се, ако въпросите ми не са свързани напълно с темата.



Публикацията е редактирана (26-12-18 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: Антивик   
Дата:   26-12-18 08:13

petervassilev
"....Дали това е съвременна художествена тенденция или печатарите/мониторите форсират цветовете заради далтонистите?"

На далтонистите да не обяснявам от къде им е за цветовете, че да се дават за пример. Кога не виждаш един цвят, колкото и да ти го засилват и насищат, ти продължаваш да не го виждаш, на тебе си ти е все тая[smilie2].

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: petervassilev   
Дата:   26-12-18 11:37

@ Антивик:
"... колкото и да ти го засилват и насищат, ти продължаваш да не го виждаш, на тебе си ти е все тая".

Сравнението, което направих, наистина звучи грубо и е резултат на несъобразителност и незнание. Изтривам тази част.



Публикацията е редактирана (26-12-18 11:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: nyamago   
Дата:   26-12-18 22:51

Не като медицинска диагноза, но днес почти всички сме 'далтонисти' [smilie8] 'Истинските' далтонисти не различават селективно конкретни цветове (области от спектъра). Цивилизованото човечество е със затъпено цветоусещане към целия спектър - резултат от системно прекаляване и бомбардиране на очите ни с прекалено много цвят във всичко: от интериорния дизайн (В старо време са знаели само земните и дървени цветове, днес какво ли няма из къщите ни), автомобилите (Хенри Форд ги е измислил да са само черни, но днес няма цвят, който да не е използван за някой модел кола) - до киното, медиите и дигиталните изкуства.

Фотографията - като отражение на живота - не може да остане по-назад. За да предизвика реакция, да събуди атрофиралото зрение, една снимка трябва да 'крещи' по-силно от заобикалящите ни реклами и наркоманията към засилен цвят става 'течение' (виж една скорошна тема), което вече е преминало в ежедневна норма. 'Реалистичната' фотография вече работи на прага на пренасищането (т.нар. 'клипване' където по-нататъчно повдигане нивата н води до промяна).

Ами сега - накъде? Една посока в привличането на внимание с цвят е т.нар. 'грейдинг': промяна на цвета не по насищане, а по нюанс (до пълна промяна като различен цвят). В това се търси някаква естетика - напр. да се порменят двойки цветове, които да остават 'допълващи се' и хармонични (не винаги успешно), или да се наподоби някаква визия от всеобщо уважавани източници (напр. 'кинематографични' палитри или 'ретро' цветна фотография). 'Течението' грейдинг вече също стана мода и е на път да стане ежедневие, скука и... кич. Тези дни гледах в този форум един пейзаж със синьо-зелен сняг, какъвто просто не се случва в природата. Авторът явно е употребил готов филтър за популярния грейдинг, в който студените тонове се откарват към 'електриковата' гама, а топлите - към розово или оранжево. Не знам дали е от последното, но бистрата планинска вода във въпросния пейзаж изглеждаше отблъскващо кафява (а ако в действителност е била такава, не бих вадил апарата да снимам фекални води)...
- - - -

Казвам всичко това за прекаляването с ясното съзнание, че съм един от видните нарушители, злоупотребяващи с прекален цвят. МОята диагноза, обаче е друга: много преди 'цивилизованият' цвят да се пресити, аз съм расъл в недостиг на цвят. Гледахме черно-бяла телевизия, четяхме черно-бели списания и в училище ни обличаха в черно-бели униформи, Мразехме ги! В същото време връстниците ни на Запад се радваха на шарен свят: цветната фотография беше станала масов потербителски стандарт, както и цветната телевизия, модата в облеклата и дизайна отразяваше естетиката на хипитата и халюциногенната култура на времето. Всичко това виждахме само от някои филми и обложките на редки албуми рок музика, които понякога успявахме да пипнем (и да гледаме ненаситно цветовете, слушайки също толкова 'цветната' музика)... Оттогава ми е останала ненаситната жажда за цвят и - като престаряло хипи, все си ме влече към онези идеали. Луд на шарено се радва [smilie8]

- - - - -

Ако се върнем на темата, не е зле да си припомним, че фотографите не са измислили перверзиите с цветовете. Художниците са го правили повече от веднъж в предни епохи и 'течения'. Сигурно има защо, а?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Образци за снимки сред гората
Автор: petervassilev   
Дата:   26-12-18 23:51

nyamago: "Луд на шарено се радва"

Това е чудесно заглавие за огромно количество наши снимки сред природата, повечето от които всъщност са много хубави, но прекалено гримирани (като ненужно гримирана красива жена).

Преди 50-60 години, веднага след като се появиха първите черно-бели телевизори с много малки и почти кръгли екрани, хората започнаха да си купуват едни увеличителни панели (Френелови лещи), най-скъпите от които дори бяха леко оцветени - сини горе и зелени долу (като футболно игрище)! Картината ставаше квазишарена и размазана (като снимките на размазани поточета и водопадчета) и като деца много се радвахме и на двата ефекта.

Цветът е като трето допълнително измерение в двумерната фотография и тъй като може да се манипулира най-лесно и най-ефектно, често насочваме усилията си точно в това трето измерение. Важно е да си доставим удоволствие от гримирането и сами да си харесаме резултата. Не всеки е цветово сдържан като Вермеер.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »