Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-10-18 15:27

Пичовете,

Имам запитване за заснемане на новоткриващо се студио за красота. Видях помещението, много е приятно, декорирано отлично, цветно и модерно. Също така е светло - йееее, няма да се налага да ползвам изкуствено осветление. Снимал съм интериор малко, но бях с Никон-а и 20/1.8 и смятам, че се получи горе-долу.
Сега обаче това, с което разполагам е Сони-то и Samyang 24/2.8, a самото помещение не е много голямо. Да, дълго е, но не е много широко и ми се струва, че ще имам нужда от нещо друго (може и под наем да потърся). Та какво бихте ме посъветвали да взема/наема за случая?

ПП: Хората още си синтезират идеите за самите снимки, но споменаха и възможност за дългосрочен ангажимент, което ме навежда на мисълта, че може да променят декорацията често или пък да изискват след време да правя снимки на клиентите и услугите, които предлагат, например - ноктопластика, фризьоство, грим, разкрасителни процедури...


Сега да не вземете да ме храните защо пък се захващам с тоя комерс - гладни години са братя, трябва да се работи нещо [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: linken   
Дата:   25-10-18 15:29

Ако намериш от някой 16-35 ф4 ще ти свърши перфектна работа за интериор. Страхотен обектив, който не криви чак толкова [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-10-18 15:37

Мислех си го, даже е в списъка за бъдещо покупки, ама не ми е по джоба в момента. Тъкмо мислех да си взема Тамрон 28-75/2.8 и излезе тоя ангажимент... Но да, трябва да видя дали не мога да наема 16-35. Иначе нещо по-бюджетно, ако ще и твърдо, ако ще и Samyang? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-10-18 15:39

Sigma 20-40/2.8 с адаптор, и в двете версии. После като се ползва и човек си го оставя за вечни времена.16-35 е по-добре обаче. Но е повече кеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-10-18 15:46

Пфф, май ще взема 16-35/4 втора ръка - има го в Ebay за 750£, така и така щях да дам толкова за Тамрона

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Simbon4o   
Дата:   25-10-18 20:41

Снимай панорама :) 3 вертикални кадъра с 24ката са един с 16ката горе долу...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-10-18 21:18

Аз си пазя от едно време един тилт шифт 24/3.5 канонски... найш кви убави ги прави :-)

Май сега и Гнянгмянг имат някакви... ма дали са убави?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-10-18 23:05

Симо, това е голяма играчка за мен със стакването на кадрите + това имам само един Бенро травъл статив с ябълковидна глава и подозирам, че няма да се справя!

Гледах Samyang AF 14/2.8 FE, ама е голяма мекица по крайщата дори до ф/11, и пак няма да стане, а освен това му е бавен фокуса...Не че ми трябва бърз фокус за интериор, но пък нали после ще гледам да го ползвам по пътувания насам-натам, та за това искам да е АФ. Другия вариант е да мисля за ръчно-фокусен самянг, ама като се има предвид последния, който взех от тях май пак няма да съм напълно щастлив...с тая марка [smilie8]



Публикацията е редактирана (25-10-18 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-18 00:32

Симо е прав 24-ката с няколко кадъра ще се справи идеално. Новия лайтрум нали може да прави панорама HDR. Пукай по три кадъра и върти и ще стане.


Ако имаш малко пари излишни вземи си 14-ка втора ръка ръчна на самянг. Малко криви и винетира...ама са все лечими болести с профил в лайтрум. Е и ъглите не са перфектни но са доста поносими.

Квалификацията ти "голяма мекица" за 14-ката с АФ е странна, при положение че си ползваш 24-ката. Не казвам, че е най-острия обектив, но не е мекица. За широк обектив за 1000 лева е супер. Новия дори мисля, е малко по-добре от стария. Нямал съм ги едновременно. А с новия не съм снимал нищо което да е интересно в ъгъла. Утре може да пробвам едно тестче, за да има какво да чоплим. Симо беше правил тестове май

Ако искаш хубав обектив явно 12-24/4 е най-доброто за хипер широко. Не само за Сони. Има потресаващо добри примери с него в целия зум диапазон.

Следващото е 16-35 GM-ката. Простия 16-35 каквито и тъпотии да пишат за него е прекрасен обектив. След него ми се види, че Лайновата 15/2 и може би новата 12/2.8 за Е се редят. Някъде сред най-добрите са Цайсите 18 и 21 на 2.8.

Аз лично искам нещо ултра леко и май към един от тройцата на Фойтландър съм се насочил https://mirrorlesscomparison.com/e-mount-lenses/voigtlander-10mm-vs-12mm-vs-15mm/


Решението би било 14/4 GM около 300 грама за 3 бона и повече да не обсъждаме темата широки обективи. Ама за сега само 24-ка и 85-ца има от тоя клас.

Много добри опции са Тамрона 15-30/2.8 и сигмата 12-24.



Публикацията е редактирана (26-10-18 01:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-10-18 01:43

Сега аз какво казах е на базата видяното в това видео като там, човека казва, че в крайщата на ф/8 и ф/11 вече е добре остротата. За мен е същата като тоя моя Самянг 24/2.8, само дето в помещение може и на ф/4 да ми потрябва да снимам, знам ли...
Как и да е, не съм искал да предизвиквам спорове, просто не съм сигурен, че ми трябва още един такъв Самянг, това е.

Видях и примерите на Симо, ама не са баш тестови [smilie5]
Тия на закритото дето са, ще кажеш, че тоя обектив изобщо не криви, все едно на Аутокад е изчерано всичко [smilie3]


https://farm4.staticflickr.com/3835/33258550480_41ae4b1967_z.jpg




За 12-24 не съм дорасъл, а я на 12 мм не се сещам какво може въобще да снимам :)

По всико личи, че нещата си отиват към 16-35/4, ако случайно не отпадне тоя ангажимент де [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: menton   
Дата:   26-10-18 05:47

16-35 е добър избор, под 16мм нещата става доста нереални аз лично не бих ползвал за интериор. Снимаш на F8, ако искаш всичко да е на фокус и 5 брекетинг снимки и една със светкавица в тавана за да си сигурен, че имаш достатъчно материал за обработката.
hotsnail - HDR не е добро решение за интериор особенно когато се смесват изкуствена и естествена светлина, става едно жълто-синьо с много хроматични аберации, правилният начин е на слоеве във фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Julius   
Дата:   26-10-18 09:30

И все пак има помещения, където 16мм може да ти се сторят недостатъчно широки. За съжаление свръх-широкоъгълни обективи не се правят лесно, затова и цените никак не са ниски. От друга страна високата цена невинаги се оправдава. От трите скъпи вариота (12-24, 16-35/2.8 и 16-35/4) цайса е може би най-добрата опция за теб, но ако планираш да снимаш основно на 16мм изборът ти следва да е или между твърд 16мм (най-добре 14мм), или зум, който не започва от 16мм.

Защото зумовете обикновено кривят най-много в долния си край. Г-мастъра може и да е към 5 бона, но ако не включиш корекцията още в камерата и погледнеш роу-файловете му - измереното кривене е -4.25% (коригирано го дават -0.6%). Цайса некоригиран е -3% (коригиран -0.2%). Докато при 12-24 кривенето на 16мм некоригирано/коригирано е едва 1.4%/~0.1%. Резолюцията му е изключително хармонична център-краища, особено от бленди 8 нагоре. Не знам Сигмата 12-24/4 колко струва, но като качества мисля, че трудно може да се мери с него. За тегло да не говорим. Също като канонския 11-24, но на него поне резолюцията в центъра е убийствена. За жалост краищата страдат. И да ти кажа ако си с такъв нерядко ще се изкушаваш да снимаш на 12мм. Вкл. и в затворени помещения.

Но ако бюджета е ограничен бих ти препоръчал да потърсиш Laowa 10-18mm f/4.5-5.6 FE. Не знам дали са го пуснали в продажба още (не го намирам в Б&Х и Адорама), но имах възможността да поснимам с него и ми хареса много. Допадна ми дори повече от твърдия 12/2.8 пак на същата марка. Това за момента се явява и най-широкия за Сони Е-байонет. Ето ти един кадър примерен с него (снимал съм на 10мм, блендата е около 11, съдейки по звездите на осветителните тела):


https://serving.photos.photobox.com/92857165314f27084593c7a7860f64eb0b539cbfc7a118e64cb129f3cfea89ee

Треснат хубаво ми напомни... и аз навремето съм снимал с канонския ръчнофокусен ФДн тилт-шифт 35/2.8 и ако тогава преди > 10 год. съм подозирал, че някой ще пусне някой ден на пазара камера, все тая каква марка, но на която да мога да го закача без преходници с оптични елементи - най-вероятно щях да си го запазя! Предшественика му (тoя със супер-спектра покритието SSC) ако не се лъжа се водеше първия в света ТШ за 35мм формат (но оптичната схема на двата така или иначе беше еднаква).
[beer]
п.с.
Не че има автофокусни тилт-шифтове ама така съм свикнал да им викам на канонските обективи отпреди ЕОС-байонета.

[smile]



Публикацията е редактирана (26-10-18 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: marves   
Дата:   26-10-18 09:41

Samyang 24/3.5 тилт-шифта е по-добър оптически от Canon-а първа версия. На практика чудесно се държи на 42MP, затворен на f8 и надолу. Ако широчината на зрителното поле е достатъчна е перфектен обектив за целта.

Широки съм имал самянга 14 ръчния и автофокусната версия, втория е с нова оптична формула и по-добър като цяло, има пак леко кривенене, но не толкова брутално. Достатъчно остър е на f/8 в ъгли.

Широк, който не криви и прави много красиви лъчи - Heliar 15/4.5 версия III за Leica M или направо за Sony E, има само леко винетиране, но се коригира лесно.

Има и Laowa 12mm скъпичък и добър оптически. Ама вече става прекалено широко.

Виж и какво се получава със самянг 8мм фишай, с 3-4 кадъра правиш пълна 360 градуса сфера (трябва ти панорамна глава), след това можеш да изправяш кадър и кропиш както ти е кеф, ще ти изяде от високата резолюция, но имаш пълна свобода при пост-процеса, както и възможност да предлагаш услуга за виртуална реалност (или просто панорамна снимка, виртуални разходки из помещенията и т.н.)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: suggs   
Дата:   26-10-18 10:10

Стакването на кадри в панорама е по-лесно, отколкото си мислиш [smile] . Научиш ли го, ще ти отпадне нуждата от широк обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: kvakioh   
Дата:   26-10-18 10:23

За 750-800 £ може да се нацелят Самянга 24 tilt-shift и Sigma 20-40/2.8. Иначе научаването на стакване и лепене на кадри е доста добра идея. Дефакто с 20-24мм става същото като с 14-16.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Mytronix   
Дата:   26-10-18 10:30

Sigma 15-30 3.5-4.5 Ex Dg не е лош обектив също [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: kvakioh   
Дата:   26-10-18 10:35

15-30 премного криви и понякога вади странни цветове на Канони. То само версията за Канон ще може да върже...
16-35 си остава топ в случая, и статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: marves   
Дата:   26-10-18 10:41

Tamron 15-30/2.8 VC е по-добър оптически от Sony 16-35/4
Намира се под 1500лв втора ръка, рязък още от отворена бленда. Доста голям, тежък и обемен.
Canon 16-35/4 IS също е добър, но май на Sony чрез адаптер не толкова в ъглите (защото е специално проектиран за Canon матрица).

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Julius   
Дата:   26-10-18 11:38

Стакването на кадри е една нелоша опция, но не мисля, че няколко комбинирани 24мм кадъра ще наподобят перспективата на един истински свръх-широкоъгълен обектив. Зависи каква е и крайната цел все пак? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: marves   
Дата:   26-10-18 11:46

С тилт-шифта може да се стаква прекалено лесно, 3 кадъра по хоризонтала/вертикала стават чудесни само с отместване на шифта на обектива. След това само едно отместване на статива за още 3 кадъра и ето ти готов перфектен стак от 6 кадъра.

С НЕ шифтващ се обектив при 24мм ще трябва добре калибрирана панорамна глава, и самия обектив да не криви много, защото може да се получи едно нищо при събиране на кадрите и да се наложи да се маже геройски с фотошопа по половин час на стая.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Don_Diego   
Дата:   26-10-18 13:14

Вадиш 200 лв и взимаш кропската сигма 19/2.8

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-10-18 21:01

Самянга не просто го тестих ами и ревю написах :).
Бройката, която беше в мен за тестове определено не беше мека, определено си беше остра даже :).
Видео ревю в което тестват ултра широк обектив на някакъв чарт за резолюция от около метър или по-малко само показва колко не се разбира материята...

Относно сглобяването на панорами... фотошопа и лайтруума от много време са доста добри в това и най-обикновен статив върши работа. Правиш 3 вертикални кадъра и сглобяваш автоматично... нищо работа. Може да сглобява като фишка, може като нормален обектив...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-10-18 21:05

Освен това пропускате някои важни неща:
1. Сони сензорите не се разбират с канонски, телеметрични или правени за филм широкоъгълни обективи.
2. Някои от обсъжданите обективи ще имат много силно изкривяване на цвета по краищата на кадъра на първото А7 защото то не е с BSI сензор.
3. АФ с адаптирани обективи има чак във А7м2 най-общо казано.

Тези подробности са си важни за избора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: kvakioh   
Дата:   26-10-18 21:08

Автофокус доста често няма нужда при интериор, основното е статив и умения.
С tilt-shift ще стане, даже може под наем един 17мм Канонски с адаптор като доста добра идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за интериор за Sony a7?
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-10-18 00:52

Само да направя едно доуточнение, даже две:

Като съм написал а7, не съм донаписал, че реално става въпрос за а7m3 [smile]
Другото, което е, че вярно, че търся решение за конкретната задача, но искам като взема даден обектив да ми остане после и за лично ползване - пътуване, туризъм, пейзажи. Демек с един куршум два заека гледам да отстрелям [smilie3] По тази причина за сега си клоня към 16-35/4. Иначе, ако не беше тая задачка с бюти студиото щях да си взема просто Тамрон 28-75/2.8 или Сони 24-105/4 и нямаше да го умувам много. И понеже ще ги давам тия пари (то се е видяло) гледам да имам обектив и за двете цели. [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »