Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Производителност на Mac и Windows
Автор: Lambov   
Дата:   13-10-18 21:37

Приеднакви параметри на хардуера windows и OS еднакви ли са. Имам мерак на Mac но не съм много наясно. Сега съм с Windows 8 (скоро ще минавам на 10), 8 RAM, i7 четириядрен, SSD. Какъв Mac трябва да взема да не падна с производителността. Предполагам че Air няма да свърши работа. Говорим само за 13 инчов лаптоп. Предполагам че трябва да взема 13 Pro но с какви параметри.
Ще съм благодарен на повече инфо.
Ползва се основно за Lightroom, скоро и Photoshop. Също така обработвам видео от GoPro 4К

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: kollev3   
Дата:   14-10-18 00:44

[smilie11] И аз това точно умувам...за Mac 13 pro...но още се чудя как ще се държи с фотошоп лайтрум и при обработка на видео....[shtrak]Колко време ще е актуален
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: RHCP   
Дата:   14-10-18 00:58

макар и не във фотографска насоченост имам служебен мак про 13 и... ако целта е компактност - да, ползваеми са фотошоп и лайтрум. Обаче не бих казал, че е много приятно. Може би заради проблеми с охлаждането?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: georgioiv   
Дата:   14-10-18 07:40

Mac Pro late 2011 13 `, с I5 16 RAM и SSD диск - производителност на Фотошоп като на Asus ROG 2016 с I7, 16 RAM и SSD. За видео, с final cut e по-добър от PC-то с PP.

Имам и следващия модел mac pro 13` - late 2014, с по- бърз процесор 8g RAM и 1,5 GB видео карта - с него пък си рендвам видеото. Ползвам външен SSD на usb 3.0, който работи по-бързо от вътрешното SSD. Никакви проблеми да се обработва 4к в реално време с Final Cut.

Като цяло - за любителско видео - mac. По-добро съотношение цена/възможности. За фотошоп/лайтрум - няма чак такова значение, има сега ултрабуци на различни марки, достатъчно мощни за фотошоп. За лайтрум и пакетна обработка - десктоп PC с големи и бързи дискове и бърз процесор/процесори и добра видео карта... Лично мнение, на база опит [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: kvakioh   
Дата:   14-10-18 08:55

Air 2014 за фотошоп с 8гб рам и 256 ssd почти моменталически ми отваря. Също и други по-тежки програми. За видео не зная.
Иначе, последно пробвах Surface Go 4Гб и 64 ssd и фотошоп, доста бързо като за 10 инчов лаптоп/таблет.
Според мен е по-добре win10 базирана система.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: TPECHAT   
Дата:   14-10-18 11:00

Приключих с уинблоусите[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: linken   
Дата:   14-10-18 17:39

Приятел, наскоро си сглобих Хакинтош (нормални части, които мак ги поддържа си ги сглобяваш и си правиш система мак) - излиза доста по евтино от това да си купиш оригинален Мак, а производителността е пъти повече. От по-малко от месец съм така, програмите ми летят, използвам FCP и системата е супер лесна и иновативна. Не искам да чувам за уин повече :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-18 18:03

[smile] [smilie5] [smilie18]


Това не беше ли вече дискутирано 1479 пъти откак съществува форума? И верният отговор е винаги "Зависи!" Подкрепен от съвсем 'обективни' измервания като:

"При мен 'лети'"
"При мен, пък - не."

Или с непоклатими експертни мнения като:

"Никога не съм имал Мак, но са много скапани за парите си."

срещу:

"Не умея да конфигурирам и настройвам Уиндоус машини, но не ми хареса как работят, а сега Мак-а ми харесва."

Няма ли да забранят тоя вид теми наравно с политическите и религиозните?[smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: georgioiv   
Дата:   14-10-18 20:00

При еднакви параметри на Мас и PC (с Windows), Mac работи много по-добре с видео, с FC - при това - много, много по-добре. И това е факт. Не е субективно или лично мнение.

Както и да настроиш и конфигурираш Windows машината...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: linken   
Дата:   14-10-18 20:07

@nyamago избери си един бенчмарк, който и да е и ще ти покажа как лети [smile] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   14-10-18 20:25


Напраао извънземни машини са тия мацове брааат [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-18 23:36

Някой реши, че имам нужда от убеждаване [smilie5] И за коя от системите по-точно? Щото аз ползвам и двете - и даже още две други - и никоя досега не ме е направила религиозен фанатик. А талибаните тук полетяха в бой на живот и смърт [smilie18]

Точно затова очаквам темата 'Мак срещу РС' да е забранена като 'сини срещу червени' или 'набожни срещу безбожни'...

Ай'да спрем дотук, а?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   14-10-18 23:57

Единствената бъгавия под IOS е ....Microsoft Office.[smilie21]
Тия от стъкларницата верно хич ги няма.
Някой под Уин да се опита да rename-не отворен файл/ докум. етс./, да го премести в друга директория/папка и да го delete-ne. Mission impossible...WINd.
Друг опит - на една и съща машина /за нагледен пример/, взима един хронометър и пуска да се конвертират 500 RAW в ACR от по 50 мб и под IOS и под WIN. Да сподели после резултатът. Аз го правих, ама не искам да пиша.
Вижте едни и същи приложения колко ~CPU под WIn and IOS.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 00:50

Върпроса е малко тъпичко зададен. Хардуера и софтуера при Ейпъл са вкарани в точно определени рамки и не се позволяват разни отклонения. Това прави хардуера максимално съвместим (като изключим инжинерните грешки, най-вече във високия клас), но в същото време - много труден или невъзмежен за ъпгрейд. И нещата ще се затягат още повече - с новите модели, ще се бръкнете в джоба за специална платформа, която ще ви задължи да давате устройството само във фирмени сервизи. Например - взимате си макбук, но с 8 ГБ рам, а впоселдствие искате 16 - опцията ще бъде само една, и то най-скъпата :)

И познайте какво ще ви даде повече производителност - бърз ъпгрейд за 15 мин към нещо, от което КОНКРЕТНО се нуждаете, или платформената производителност?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   15-10-18 01:51

Lamerko ти на коя планета живееш? Ъпгрейд вече няма като понятие нито при епъл нито при другите висок клас лаптопи. Купуваш, ползваш и хвърляш. Процесора, паметта и диска са запоени към дъното. Единствено диск може да окачиш външен за бекъп нещо и това е точка.

Това е вече 5-6 годинки и отгоре стандарта. Майкрософт сърфейс е абсолютно същия като епъл и дори е по-добър и като скорост и като изработка и всичко е запоено

Тия митологии на Тед не знам как ги прави с един и същ компютър....ми не става. Ако е мак компютъра Майкрософт няма да имат драйвери. Ако е някакъв Майкрософт съвместим, не може да се сложи OS X нормално и оптимизирано.

Аз ползвам и двете ос и няма съществена разлика за снимки. Нито на експорт, нито на каквото и да е друго. ОС и двата са сравнително добри. Дори 10 на Майкрософт бих казал е по добре направена като интерфейс, управление на цветове, скорост на работа с разни дребни неща, гъвкавост. OS X има някои хитринки, но има и големи греди. Пък и напоследък в епълската ос излизат колосални бъгове и проблеми почти непрестанно. След всяко голямо обновяване много програми спират работа за по няколко месеца. Просто не е зряла ос като windows в някои отношения, не са яли толкова бой през годините просто. Прости неща като да деинсталираш софтуер на мак ос просто не съществуват - преинсталират компа или купуваш нов като се задръсти, това е.

А това да нямаш работещо заключване на файловете е по скоро голям бъг. Шото ти хубаво си преместил нещо и изтрил и накрая изненада - два дни труд внезапно изчезнаха......

Ако има някаква разлика в ос тя е по-скоро в полза на Линукс, ама там няма нито адоби нито фейз уан та....



Публикацията е редактирана (15-10-18 01:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 02:14

hotsnail: поразгледай малко базарите на техника - масово се продават модели от 2012/2013. Или типично използване около 5 години... и тук си говорим за ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ спрямо платформа? Слезте вие малко на земята...

Да, под "ъпгрейд" с новите интегрирани платчици с формат "кредитна карта" няма как да смениш процесор, но и никой не го прави. Ама за да си сложа един чип памет или диск да се набутвам с фирмени сервизи и абсурдно високите надценки, а за да се гарантира това - да си платя и датчиците по корпуса - не мерси.

В края на краищата не робувам на марки, не ме влокат лога - нито на ябълки, марсианчета и т.н. Просто обичам нещата да бъдат такива, както са ми очакванията. За ОС-а - няма идеална система. И за сеъжаение нещата се влошават. До скоро MS Windows най-много се доближаваше до нуждите ми, но с техните постоянни, повредени и малоумни ъпдейти нещо почнаха страшно много да ме дразнят. Ама и алтернативите на са впечатляващо многом та чак ми се реве...

Като хардуер за работна машина винаги съм възприемал настолен курник с карантии по избор. Ама че не можело да се разнася по кафенетата...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 07:13

За да не губиш производителност под Мак, лаптопа трябва да има същите параметри като настоящата ти машина, 8 RAM, i7 четириядрен, SSD. Продуктите на Адобе вървят еднакво и под Mac OS и под Windows. Гледам че Apple вече предлагат четириядрени 13 инчови Macbook за около 4100лв.

По отношение на Windows 10, не знам защо вече не си на тази версия при положение че е много по-добра, появи се отдавна и upgrade а беше безплатен.

По отношение на операционните системи няма вече особена разлика между Мак и ПС, Windows са изкопирали всичките особености на Мак ОС, Windows 10 е стабилна оптимизирана и т.н. Въпрос на лични предпочитания е коя система ще избереш.

Като цяло очаквай да плащаш повече, до доста повече за същия хардуер под Мак. Но вече много ПС (Windows OS) лаптопи вървят по стъпките на Apple и имат високи цени и добра изработка.

По отношение на видео редактирането, Мак имат Final Cut Pro която наистина използва Intel QuickSinc технологията и прави някои неща в пъти по-бързо от Premiere на Адобе. Колегата georgioiv тук е прав. Но Final Cut Pro има малко по-различна философия и начин на работа от Premiere и ще се наложи да я учиш. Не на всеки му допада. Отново въпрос на лични предпочитания. Предпочитам например Davinci Resolve за видео редактиране по много много причини.


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: TPECHAT   
Дата:   15-10-18 08:28

Аз па си праа всичко с iMovie. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   15-10-18 11:02

Дотук hotsnail единствено е балансиран в мнението и обективен, защото като мене познава от първа ръка и двете платформи. И също(повече от мене) разбира едно-друго от IT (като опитен и високо ценен професионалист, не като направи-си-сам хак(интош)ер).

Останалите да ме извинят, но са фанатични талибани, независимо за коя страна се хвърлят с гърди напред в битката.

Само Левски! (И кой не скача е червен)! [smilie18]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 11:11

Не ме разбирайте погрешно. Всяка фирма си има маркетинг и реклама, ок, но погледнете презентацията на Мохави от лятото и се съгласете, че това излиза извън нормалните неща: - 1/ дарк мод - цялата зала - ооуу,йеее ;2/ Епъл нюз - аууу..3/ стак иконите на декстопа - ъплауди. 4/ директно снимаш с телефона от мака и сканираш ...невероятно ...; 5/ динамичен декстоп -пустинята се мени ден и нощ в зависимост от часовника ви на машината - щуротии и глезотии...ама за децата.
Ок, ама е тъпо, ясно е, че в щатите са объркани на тая тема, ама прекалиха.

Ако не знаете - новите Айфони не може да се ремонтират в сервиз различен от Епъл.
Ако не знаете, в новите модели на Мак ще има чип, не може да си смените дисплей или да направите ремонт на хардуера.

Да, Епъл са тарикати - с евтини части - разбирайте в Айфон /дисплей, процесор и т.н./, Мак и т.н. правят невероятни печалби. Т.е. продават ви Макбоок с процесори, рам и др. части, които ако си направиш едно РС със идентичните части ще усетиш профита на ябълките.
Да, тъпо е да не мога да си правя ъпгрейд на машината - да си сложа ССД или рам, та и процесор да си сложа. Те те цакат х2 в цената ако ти продадат машина със същите параметри.

Но опер.с-ма им е гъвкава и оптимизирана, по-сигурна, най-добрия бразуер за мен - може да не е най-бърз /може и да е/, но е най-сигурен. Интеграцията м/у продуктите им е перфектна - айфон, айпад, макбук, аймак, мак мини и др.
Тайм машин, прехвърляне на ОС и приложения, тъндърите с по 1гб/сек. трансфери и др.
т.е. имат/нямат 10 бита на изхода имат жакове, карат ви на айфона да си купувате блутут слушалки и т.н. Т.е. клатят ви в някои отношения.
И аз харесвам Мак Про - ама 8 хил лева ....за един цилиндър с евтин хардуер....

Но, ето - някой по-горе си е сглобил машина и си е инсталирал хакинтош. Проблемът, това да не е масово е хардуерът. Понеже е линукс базирана ОС и няма драйвъри за всичко как да си подкарате ОС и много неща могат да не работят читаво. Затова се подбира хардуер за хакинтош. Не знам само при ъпдейт на ИОС какво става с инсталацията на хакинтоша, но ъпдейтите на ОС са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: victory13   
Дата:   15-10-18 11:12

все съм си мислил, че мониторчето е най-важно за снимачите [smilie8] ... аз тъй си избрах ултрабука преди 3 и половина години... ако имам срок да свърша нещо, просто почвам 2 часа по-рано [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 11:14

хотснайл:
"Тия митологии на Тед не знам как ги прави с един и същ компютър....ми не става. Ако е мак компютъра Майкрософт няма да имат драйвери. Ако е някакъв Майкрософт съвместим, не може да се сложи OS X нормално и оптимизирано."


Какви ги плещиш ве. На АЙмак инсталирам WIn10. т.е. - имам един и същи хардуер и две ОС, които мога да стартирам самост. или с виртуална машина. Самата ИОС ми дава и драйвъри за Уин 10 с тоол.

Освен това съм имал и хакинтош - т.е. ПС с инсталирана Ел Капитан.



Публикацията е редактирана (15-10-18 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: georgioiv   
Дата:   15-10-18 11:56

На мак-а спокойно си тръгва Windows. И не виждам защо да не го прави, като мак-а вече е с интел платформа.

Както писа по-горе Тед, Епъл си подбират много добре хардуера и последно време си го поят, иначе е идентичен с PC.

nyamago : айде без тъпи хлапашки обобщения ако обичаш. Ако имаш аргументи за или против някое мнение - напиши го, иначе само безмислен спам, както са повечето ти мнения, откак си се регистрирал.



Публикацията е редактирана (15-10-18 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 12:25

ИОС има тул от утилитис, който те асистира да си направиш дял на харда и да си инсталираш уиндоса.
Т.е. , когато го направих Уин не бутна както трябва - но проблемът беше в асистента. Самата ИОС с този тул ти прави драйвър пак за Уиндо-са, т.е. Епъл нямат нищо против на техните машини да имаш УИН, дори са готови да го "прегърнат" .
Но имат против тяхната безплатна ИОС да се инсталира на всяка машина, понеже ще фалират. Няма да има и ИОС кой да я поддържа.
Оправи се като на вече заделения дял направих обичайна инсталация на Уин.
При бутването натискаш клавиша на клавиатурата и ти дава опция какво да бутне, ако не го натиснеш си директно в ИОС.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 12:58

IT професионалистите които ползват и познават и двете системи, както всички останали са на различни мнения коя от двете предпочитат. Което е нормално. Всеки подбира според нуждите си, цена, лични предпочитания и т.н. Изборът винаги е индивидуален и няма правилен такъв по принцип, по подразбиране. Затова всички войни и заяждания на тема PC vs MAC са безсмислени.

Ако трябва да бъдем точни, MAC OS X е UNIX базирана, а не Linux. Има разлика. А Windows 10 има вече вградено Linux ядро което има достъп до някои макар и не всички ресурси на Windows ОС и позволява работа подобно на Linux среда - скриптиране под bash и т.н. Така че двете системи са много близко като възможности начин на работа и т.н. Но има разбира се някои разлики и там личните нужди и предпочитания са водещи. Някои просто харесват MAC визуалната среда и начин на работа. На други не им пука и цената е водеща и т.н. Windows има и поддържа тъч екрани и електронни писалки, MAC OS X все още не. За тези глезотии и функционалност Apple те карат да си купиш още едно устройство. Convertible или 2 в 1 лаптопите тотално липсват под MAC OS.

Ако човек иска просто да опита MAC за да разбере коя от двете го кефи повече, може просто да си купи някой по-стар Macbook Pro лаптоп.И след като поработи известно време и получи опита сам ще разбере кое харесва и предпочита повече.

HACKINTOSH е добро решение, ако човек иска просто да опита MAC OS X, защото има много ниска цена за достъп (започва 600-1000лв). Но трябва да намери фирма която му предлага тази опция - има такива в България. Не всеки може да си го сглоби и инсталира сам, искат се технически познания, трябва доста да се чете, HACKINTOSH ползва и върви добре само на определен (desktop) хардуер.

Linux e отлична и доказана като сървър OS, но очевидно не може да се състезава с Windows 10 или MAC OS X като desktop OS.

Apple дават възможност да си инсталираш Windows на техен хардуер, но чак пък да са го прегърнали е малко преувеличено. Може да го направиш, но аз лично не виждам особен смисъл. Например като инсталираш Windows на Macbook Pro с bootcamp, великият Apple тъчпад работи само с базисна функционалност - може да го движеш само и да имаш кликове с двата бутона на мишката. Нищо ама нищо друго от прочутите gestures на MAC OS X няма. А вече всеки Windows лаптоп ги има повечето от тези gestures и то от години. Т.е. една от основните силни страни на Macbook Про която го отличава и прави уникален - работата с тъчпада я няма под Windows и Apple съвсем съзнателно държат драйвера който е под техен контрол орязан.



Публикацията е редактирана (15-10-18 13:06)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »