Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Производителност на Mac и Windows
Автор: Lambov   
Дата:   13-10-18 21:37

Приеднакви параметри на хардуера windows и OS еднакви ли са. Имам мерак на Mac но не съм много наясно. Сега съм с Windows 8 (скоро ще минавам на 10), 8 RAM, i7 четириядрен, SSD. Какъв Mac трябва да взема да не падна с производителността. Предполагам че Air няма да свърши работа. Говорим само за 13 инчов лаптоп. Предполагам че трябва да взема 13 Pro но с какви параметри.
Ще съм благодарен на повече инфо.
Ползва се основно за Lightroom, скоро и Photoshop. Също така обработвам видео от GoPro 4К

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: kollev3   
Дата:   14-10-18 00:44

[smilie11] И аз това точно умувам...за Mac 13 pro...но още се чудя как ще се държи с фотошоп лайтрум и при обработка на видео....[shtrak]Колко време ще е актуален
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: RHCP   
Дата:   14-10-18 00:58

макар и не във фотографска насоченост имам служебен мак про 13 и... ако целта е компактност - да, ползваеми са фотошоп и лайтрум. Обаче не бих казал, че е много приятно. Може би заради проблеми с охлаждането?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: georgioiv   
Дата:   14-10-18 07:40

Mac Pro late 2011 13 `, с I5 16 RAM и SSD диск - производителност на Фотошоп като на Asus ROG 2016 с I7, 16 RAM и SSD. За видео, с final cut e по-добър от PC-то с PP.

Имам и следващия модел mac pro 13` - late 2014, с по- бърз процесор 8g RAM и 1,5 GB видео карта - с него пък си рендвам видеото. Ползвам външен SSD на usb 3.0, който работи по-бързо от вътрешното SSD. Никакви проблеми да се обработва 4к в реално време с Final Cut.

Като цяло - за любителско видео - mac. По-добро съотношение цена/възможности. За фотошоп/лайтрум - няма чак такова значение, има сега ултрабуци на различни марки, достатъчно мощни за фотошоп. За лайтрум и пакетна обработка - десктоп PC с големи и бързи дискове и бърз процесор/процесори и добра видео карта... Лично мнение, на база опит [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: kvakioh   
Дата:   14-10-18 08:55

Air 2014 за фотошоп с 8гб рам и 256 ssd почти моменталически ми отваря. Също и други по-тежки програми. За видео не зная.
Иначе, последно пробвах Surface Go 4Гб и 64 ssd и фотошоп, доста бързо като за 10 инчов лаптоп/таблет.
Според мен е по-добре win10 базирана система.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: TPECHAT   
Дата:   14-10-18 11:00

Приключих с уинблоусите[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: linken   
Дата:   14-10-18 17:39

Приятел, наскоро си сглобих Хакинтош (нормални части, които мак ги поддържа си ги сглобяваш и си правиш система мак) - излиза доста по евтино от това да си купиш оригинален Мак, а производителността е пъти повече. От по-малко от месец съм така, програмите ми летят, използвам FCP и системата е супер лесна и иновативна. Не искам да чувам за уин повече :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-18 18:03

[smile] [smilie5] [smilie18]


Това не беше ли вече дискутирано 1479 пъти откак съществува форума? И верният отговор е винаги "Зависи!" Подкрепен от съвсем 'обективни' измервания като:

"При мен 'лети'"
"При мен, пък - не."

Или с непоклатими експертни мнения като:

"Никога не съм имал Мак, но са много скапани за парите си."

срещу:

"Не умея да конфигурирам и настройвам Уиндоус машини, но не ми хареса как работят, а сега Мак-а ми харесва."

Няма ли да забранят тоя вид теми наравно с политическите и религиозните?[smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: georgioiv   
Дата:   14-10-18 20:00

При еднакви параметри на Мас и PC (с Windows), Mac работи много по-добре с видео, с FC - при това - много, много по-добре. И това е факт. Не е субективно или лично мнение.

Както и да настроиш и конфигурираш Windows машината...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: linken   
Дата:   14-10-18 20:07

@nyamago избери си един бенчмарк, който и да е и ще ти покажа как лети [smile] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   14-10-18 20:25


Напраао извънземни машини са тия мацове брааат [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-18 23:36

Някой реши, че имам нужда от убеждаване [smilie5] И за коя от системите по-точно? Щото аз ползвам и двете - и даже още две други - и никоя досега не ме е направила религиозен фанатик. А талибаните тук полетяха в бой на живот и смърт [smilie18]

Точно затова очаквам темата 'Мак срещу РС' да е забранена като 'сини срещу червени' или 'набожни срещу безбожни'...

Ай'да спрем дотук, а?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   14-10-18 23:57

Единствената бъгавия под IOS е ....Microsoft Office.[smilie21]
Тия от стъкларницата верно хич ги няма.
Някой под Уин да се опита да rename-не отворен файл/ докум. етс./, да го премести в друга директория/папка и да го delete-ne. Mission impossible...WINd.
Друг опит - на една и съща машина /за нагледен пример/, взима един хронометър и пуска да се конвертират 500 RAW в ACR от по 50 мб и под IOS и под WIN. Да сподели после резултатът. Аз го правих, ама не искам да пиша.
Вижте едни и същи приложения колко ~CPU под WIn and IOS.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 00:50

Върпроса е малко тъпичко зададен. Хардуера и софтуера при Ейпъл са вкарани в точно определени рамки и не се позволяват разни отклонения. Това прави хардуера максимално съвместим (като изключим инжинерните грешки, най-вече във високия клас), но в същото време - много труден или невъзмежен за ъпгрейд. И нещата ще се затягат още повече - с новите модели, ще се бръкнете в джоба за специална платформа, която ще ви задължи да давате устройството само във фирмени сервизи. Например - взимате си макбук, но с 8 ГБ рам, а впоселдствие искате 16 - опцията ще бъде само една, и то най-скъпата :)

И познайте какво ще ви даде повече производителност - бърз ъпгрейд за 15 мин към нещо, от което КОНКРЕТНО се нуждаете, или платформената производителност?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   15-10-18 01:51

Lamerko ти на коя планета живееш? Ъпгрейд вече няма като понятие нито при епъл нито при другите висок клас лаптопи. Купуваш, ползваш и хвърляш. Процесора, паметта и диска са запоени към дъното. Единствено диск може да окачиш външен за бекъп нещо и това е точка.

Това е вече 5-6 годинки и отгоре стандарта. Майкрософт сърфейс е абсолютно същия като епъл и дори е по-добър и като скорост и като изработка и всичко е запоено

Тия митологии на Тед не знам как ги прави с един и същ компютър....ми не става. Ако е мак компютъра Майкрософт няма да имат драйвери. Ако е някакъв Майкрософт съвместим, не може да се сложи OS X нормално и оптимизирано.

Аз ползвам и двете ос и няма съществена разлика за снимки. Нито на експорт, нито на каквото и да е друго. ОС и двата са сравнително добри. Дори 10 на Майкрософт бих казал е по добре направена като интерфейс, управление на цветове, скорост на работа с разни дребни неща, гъвкавост. OS X има някои хитринки, но има и големи греди. Пък и напоследък в епълската ос излизат колосални бъгове и проблеми почти непрестанно. След всяко голямо обновяване много програми спират работа за по няколко месеца. Просто не е зряла ос като windows в някои отношения, не са яли толкова бой през годините просто. Прости неща като да деинсталираш софтуер на мак ос просто не съществуват - преинсталират компа или купуваш нов като се задръсти, това е.

А това да нямаш работещо заключване на файловете е по скоро голям бъг. Шото ти хубаво си преместил нещо и изтрил и накрая изненада - два дни труд внезапно изчезнаха......

Ако има някаква разлика в ос тя е по-скоро в полза на Линукс, ама там няма нито адоби нито фейз уан та....



Публикацията е редактирана (15-10-18 01:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 02:14

hotsnail: поразгледай малко базарите на техника - масово се продават модели от 2012/2013. Или типично използване около 5 години... и тук си говорим за ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ спрямо платформа? Слезте вие малко на земята...

Да, под "ъпгрейд" с новите интегрирани платчици с формат "кредитна карта" няма как да смениш процесор, но и никой не го прави. Ама за да си сложа един чип памет или диск да се набутвам с фирмени сервизи и абсурдно високите надценки, а за да се гарантира това - да си платя и датчиците по корпуса - не мерси.

В края на краищата не робувам на марки, не ме влокат лога - нито на ябълки, марсианчета и т.н. Просто обичам нещата да бъдат такива, както са ми очакванията. За ОС-а - няма идеална система. И за сеъжаение нещата се влошават. До скоро MS Windows най-много се доближаваше до нуждите ми, но с техните постоянни, повредени и малоумни ъпдейти нещо почнаха страшно много да ме дразнят. Ама и алтернативите на са впечатляващо многом та чак ми се реве...

Като хардуер за работна машина винаги съм възприемал настолен курник с карантии по избор. Ама че не можело да се разнася по кафенетата...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 07:13

За да не губиш производителност под Мак, лаптопа трябва да има същите параметри като настоящата ти машина, 8 RAM, i7 четириядрен, SSD. Продуктите на Адобе вървят еднакво и под Mac OS и под Windows. Гледам че Apple вече предлагат четириядрени 13 инчови Macbook за около 4100лв.

По отношение на Windows 10, не знам защо вече не си на тази версия при положение че е много по-добра, появи се отдавна и upgrade а беше безплатен.

По отношение на операционните системи няма вече особена разлика между Мак и ПС, Windows са изкопирали всичките особености на Мак ОС, Windows 10 е стабилна оптимизирана и т.н. Въпрос на лични предпочитания е коя система ще избереш.

Като цяло очаквай да плащаш повече, до доста повече за същия хардуер под Мак. Но вече много ПС (Windows OS) лаптопи вървят по стъпките на Apple и имат високи цени и добра изработка.

По отношение на видео редактирането, Мак имат Final Cut Pro която наистина използва Intel QuickSinc технологията и прави някои неща в пъти по-бързо от Premiere на Адобе. Колегата georgioiv тук е прав. Но Final Cut Pro има малко по-различна философия и начин на работа от Premiere и ще се наложи да я учиш. Не на всеки му допада. Отново въпрос на лични предпочитания. Предпочитам например Davinci Resolve за видео редактиране по много много причини.


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: TPECHAT   
Дата:   15-10-18 08:28

Аз па си праа всичко с iMovie. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   15-10-18 11:02

Дотук hotsnail единствено е балансиран в мнението и обективен, защото като мене познава от първа ръка и двете платформи. И също(повече от мене) разбира едно-друго от IT (като опитен и високо ценен професионалист, не като направи-си-сам хак(интош)ер).

Останалите да ме извинят, но са фанатични талибани, независимо за коя страна се хвърлят с гърди напред в битката.

Само Левски! (И кой не скача е червен)! [smilie18]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 11:11

Не ме разбирайте погрешно. Всяка фирма си има маркетинг и реклама, ок, но погледнете презентацията на Мохави от лятото и се съгласете, че това излиза извън нормалните неща: - 1/ дарк мод - цялата зала - ооуу,йеее ;2/ Епъл нюз - аууу..3/ стак иконите на декстопа - ъплауди. 4/ директно снимаш с телефона от мака и сканираш ...невероятно ...; 5/ динамичен декстоп -пустинята се мени ден и нощ в зависимост от часовника ви на машината - щуротии и глезотии...ама за децата.
Ок, ама е тъпо, ясно е, че в щатите са объркани на тая тема, ама прекалиха.

Ако не знаете - новите Айфони не може да се ремонтират в сервиз различен от Епъл.
Ако не знаете, в новите модели на Мак ще има чип, не може да си смените дисплей или да направите ремонт на хардуера.

Да, Епъл са тарикати - с евтини части - разбирайте в Айфон /дисплей, процесор и т.н./, Мак и т.н. правят невероятни печалби. Т.е. продават ви Макбоок с процесори, рам и др. части, които ако си направиш едно РС със идентичните части ще усетиш профита на ябълките.
Да, тъпо е да не мога да си правя ъпгрейд на машината - да си сложа ССД или рам, та и процесор да си сложа. Те те цакат х2 в цената ако ти продадат машина със същите параметри.

Но опер.с-ма им е гъвкава и оптимизирана, по-сигурна, най-добрия бразуер за мен - може да не е най-бърз /може и да е/, но е най-сигурен. Интеграцията м/у продуктите им е перфектна - айфон, айпад, макбук, аймак, мак мини и др.
Тайм машин, прехвърляне на ОС и приложения, тъндърите с по 1гб/сек. трансфери и др.
т.е. имат/нямат 10 бита на изхода имат жакове, карат ви на айфона да си купувате блутут слушалки и т.н. Т.е. клатят ви в някои отношения.
И аз харесвам Мак Про - ама 8 хил лева ....за един цилиндър с евтин хардуер....

Но, ето - някой по-горе си е сглобил машина и си е инсталирал хакинтош. Проблемът, това да не е масово е хардуерът. Понеже е линукс базирана ОС и няма драйвъри за всичко как да си подкарате ОС и много неща могат да не работят читаво. Затова се подбира хардуер за хакинтош. Не знам само при ъпдейт на ИОС какво става с инсталацията на хакинтоша, но ъпдейтите на ОС са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: victory13   
Дата:   15-10-18 11:12

все съм си мислил, че мониторчето е най-важно за снимачите [smilie8] ... аз тъй си избрах ултрабука преди 3 и половина години... ако имам срок да свърша нещо, просто почвам 2 часа по-рано [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 11:14

хотснайл:
"Тия митологии на Тед не знам как ги прави с един и същ компютър....ми не става. Ако е мак компютъра Майкрософт няма да имат драйвери. Ако е някакъв Майкрософт съвместим, не може да се сложи OS X нормално и оптимизирано."


Какви ги плещиш ве. На АЙмак инсталирам WIn10. т.е. - имам един и същи хардуер и две ОС, които мога да стартирам самост. или с виртуална машина. Самата ИОС ми дава и драйвъри за Уин 10 с тоол.

Освен това съм имал и хакинтош - т.е. ПС с инсталирана Ел Капитан.



Публикацията е редактирана (15-10-18 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: georgioiv   
Дата:   15-10-18 11:56

На мак-а спокойно си тръгва Windows. И не виждам защо да не го прави, като мак-а вече е с интел платформа.

Както писа по-горе Тед, Епъл си подбират много добре хардуера и последно време си го поят, иначе е идентичен с PC.

nyamago : айде без тъпи хлапашки обобщения ако обичаш. Ако имаш аргументи за или против някое мнение - напиши го, иначе само безмислен спам, както са повечето ти мнения, откак си се регистрирал.



Публикацията е редактирана (15-10-18 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 12:25

ИОС има тул от утилитис, който те асистира да си направиш дял на харда и да си инсталираш уиндоса.
Т.е. , когато го направих Уин не бутна както трябва - но проблемът беше в асистента. Самата ИОС с този тул ти прави драйвър пак за Уиндо-са, т.е. Епъл нямат нищо против на техните машини да имаш УИН, дори са готови да го "прегърнат" .
Но имат против тяхната безплатна ИОС да се инсталира на всяка машина, понеже ще фалират. Няма да има и ИОС кой да я поддържа.
Оправи се като на вече заделения дял направих обичайна инсталация на Уин.
При бутването натискаш клавиша на клавиатурата и ти дава опция какво да бутне, ако не го натиснеш си директно в ИОС.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 12:58

IT професионалистите които ползват и познават и двете системи, както всички останали са на различни мнения коя от двете предпочитат. Което е нормално. Всеки подбира според нуждите си, цена, лични предпочитания и т.н. Изборът винаги е индивидуален и няма правилен такъв по принцип, по подразбиране. Затова всички войни и заяждания на тема PC vs MAC са безсмислени.

Ако трябва да бъдем точни, MAC OS X е UNIX базирана, а не Linux. Има разлика. А Windows 10 има вече вградено Linux ядро което има достъп до някои макар и не всички ресурси на Windows ОС и позволява работа подобно на Linux среда - скриптиране под bash и т.н. Така че двете системи са много близко като възможности начин на работа и т.н. Но има разбира се някои разлики и там личните нужди и предпочитания са водещи. Някои просто харесват MAC визуалната среда и начин на работа. На други не им пука и цената е водеща и т.н. Windows има и поддържа тъч екрани и електронни писалки, MAC OS X все още не. За тези глезотии и функционалност Apple те карат да си купиш още едно устройство. Convertible или 2 в 1 лаптопите тотално липсват под MAC OS.

Ако човек иска просто да опита MAC за да разбере коя от двете го кефи повече, може просто да си купи някой по-стар Macbook Pro лаптоп.И след като поработи известно време и получи опита сам ще разбере кое харесва и предпочита повече.

HACKINTOSH е добро решение, ако човек иска просто да опита MAC OS X, защото има много ниска цена за достъп (започва 600-1000лв). Но трябва да намери фирма която му предлага тази опция - има такива в България. Не всеки може да си го сглоби и инсталира сам, искат се технически познания, трябва доста да се чете, HACKINTOSH ползва и върви добре само на определен (desktop) хардуер.

Linux e отлична и доказана като сървър OS, но очевидно не може да се състезава с Windows 10 или MAC OS X като desktop OS.

Apple дават възможност да си инсталираш Windows на техен хардуер, но чак пък да са го прегърнали е малко преувеличено. Може да го направиш, но аз лично не виждам особен смисъл. Например като инсталираш Windows на Macbook Pro с bootcamp, великият Apple тъчпад работи само с базисна функционалност - може да го движеш само и да имаш кликове с двата бутона на мишката. Нищо ама нищо друго от прочутите gestures на MAC OS X няма. А вече всеки Windows лаптоп ги има повечето от тези gestures и то от години. Т.е. една от основните силни страни на Macbook Про която го отличава и прави уникален - работата с тъчпада я няма под Windows и Apple съвсем съзнателно държат драйвера който е под техен контрол орязан.



Публикацията е редактирана (15-10-18 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   15-10-18 14:52

Напишете в OLX хакинтош и ще ви излезе оферта за сглобяване и инсталация по избор.
Ако искате сами - трябва да сте напреднали, но и да проверите дали на вашето РС може да се инсталира - може да нямате аудио, уайфай, мрежа, тъч, светещи клавиатури или др. дилеми.

Ако сте гуру - няма да питате по форуми. Под Уин инсталирате определени софтуери, виждате хаш таблиците на вашата машина / и не ги давате на никой/, и проверявате и правите кексовете точно за вашата машина, за да сработи всичко.

Но ако сте начинаещ - ОЛКС е по-добрия вариант и ще имате и право на безпл. поддръжка в рамките на месец.
Не мога да кажа обаче под хакинтош дали ъпдейтите на ИОС ще ви карат да правите нова инсталация или не - това не знам.

ИОС върви и на слаби машини, докато УИН-а - твърдо не.
Затова и ябълките продават евтин хардуер на безбожна цена с "безплатна ОС".



Публикацията е редактирана (15-10-18 14:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 15:50

Тед: би ми било интересно как подкарваш iOS на копир... И не, не е това причината за ценовата политика на Ейпъл. Колкото до Уин-а - той си върви и на Raspberry 2/3. Нещата не винаги отпират до ОС-а - факторите са твърде много. Като за начало, един от "проблемите" на Майкрософт е тяхната файлова система - всъщност не е лоша, но и липсват някои много атрактивни свойства, които други (включително отворени) имат. Както и да е - моментните стойности не са толкова важни, особено за видео обработката - за там просто си трябва добър хардуер в определени направления, а повечето мобилни платформи са орязани точно там.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 15:59

TED определено има предвид MAC OS X а не iOS когато говори за Hackintosh. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 16:10

То е ясно - просто заигравка :)

Иначе за хакинтош - има по форумите списък от (сравнително) съвместими дърти модели лаптопи, които могат да се вземат на доста ниска цена от колекторските фирми - това е за тези, които искат да се заиграят с MacOS Х, без да вадят бъбрек. С ПС-тата там е малко по-сложно, но който има желание - наистина има доста материали в нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: polaroidfan   
Дата:   15-10-18 16:25

OS X с две ръце. Отиди в някой магазин и поискай да пробваш, сам ще се убедиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   15-10-18 16:37

И защо е цялата тази гимнастика с хакинтош? Да се убедите, че и mac os x нито е по-бърза, нито е по-добра от windows? И тя си е дръвце особено недружелюбно с екзотичните периферни устройства. Аз като стар линуксчия, дълги години се опитвах да запаля познати по линукс. Е, всичките се върнаха на windows. Включително и дъщеря ми. Просто последните версии на windows са една добре работеща система.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   15-10-18 16:52

Hsathv: горе-долу да :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 17:34

@Hsathv - Предпочитанията са лични и обективно/субективно обусловени. Някои хора намират Mac OS X и като цяло Mac за много по-привлекателна среда. Намират нещо уникално, нещо което им върши работа по-добре от Windows, нещо което просто ги кефи много повече. Дори само това че те кефи вече е голям плюс, сядаш да работиш с кеф, с желание. Имам колега UNIX и OS спец, който е минал през Linux, Winodws и сега е на MAC отвсякъде. Може да ти разправя с часове колко велика е MAC OS X. "Линукса за който винаги съм мечтал." - това са думите му. И друг колега със същата специалност, който си беше взел Macbook и след това го продаде. Той обича чат пат да игре а Macbook определено не е първият избор за геймърите дори тези които са такива само от дъжд на вятър.

Така че много е индивидуално, като всеки избор.

От тази гледна точка, ако човек се чуди каква е тази бира Mac и дали ще му хареса и иска да я опита, по-добре да тръгне по-леко и меко с нещо втора ръка за по-малко пари или като алтернатива с Hackintosh. Така ако се окаже че тая бира не е точно неговата загубите ще са минимални ако ги има, което и съветвам колегата който пита в началото на тази тема.


Инак малко off-topic.
Мисля че след като Стив Джобс си отиде Apple се намират в идейна криза. Всичко ново което изкарват е повече от същото и довеждат някои от добрите идеи до крайност до абсурд. Например желанието маковете да се правят все по-малки и тънки. Изхвърлиха всички смислени портове, което за мен е абсурд. И сега се налага да носиш второ нещо за да имаш един най-обикновен USB порт. Е каква е ползата че мака ти е с 3 мм по-тънък като ще трябва да мъкна и мисля за още една джаджа в чантата си за да мога да го ползвам нормално. Нищо не може да се upgrade ва или сменя. Дори за смяна на батерия се ходи до сервиз. Touch bar e ала бала отвсякъде. Самият факт че никой от PC производителите не го копира е показателен. Един колега от чужбина писа в twitter че е върнал новия си Macbook Pro, защото клавиатурата му била много по-зле и скоростта му на писане паднала с 30-40%. Върнал се на стария си Macbook. И защо, защото новият мак трябва да е по-тънък и по-лек от стария но това няма как да се направи по-друг начин освен с компромиси, като се намали хода на клавишите примерно. Отново абсурд, маковете бяха прочути с това че с тях се работи лесно и всичко е направено на най-високо ниво откъм usability. Е клавиатурата изглежда е поредното нещо паднало жертва на крайностите. Не мога да кажа доколко това което писа колегата е вярно де. Само предавам неговото мнение. Макар че в нета пишат по въпроса:
https://gizmodo.com/so-lets-talk-about-the-new-macbook-pro-keyboard-1827635122
А цените са все нагоре и нагоре.

Да някои лаптопи под Windows копират Mac, но все още има много други на които може сам да им смениш батерията, имат си всички портове, четец за SD карти, може да им upgrade ваш паметта и диска, процесорите ясно много отдавна са запоени на платката. А цените са съвсем прилични.



Публикацията е редактирана (15-10-18 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   15-10-18 19:23

И още нещо свързано с въпроса на питащия. Познавам няколко големи фена на Mac но никой от тях, въобще никой който знам че има и ползва Мак не се е издумкал с 4-6 бона за нова машина.
- mac mini
- hackintosh
- macbook pro средна конфигурация от чужбина на намаление (модел от предишната година)
- macbook pro втора ръка за около 2300лв
- macbook air

това са машините които си купуват и ползват дори и най-запалените фенове на Mac които познавам. И цените гравитират между 1600-2600 лева.

Сигурно има хора и най-вече фирми които дават доста повече за макове, но по мои наблюдения те са по-скоро изключения. Това е още един аргумент в полза на това да не се изхвърляш с покупката на първият си Мак ако си решил да го пробваш това чудо на техниката [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: linken   
Дата:   16-10-18 07:21

@nyamago Такива интернет тролчета, които коментират с пуканките пред бюрото като теб какво правят въобще в интернет ? Написа 2-3 мнения, които нямаха нищо общо по темата - но разбрахме, че си добър ИТ специалист. Ами като е така - има hardware.bg форум за теб.
Да не мислиш, като съм си сглобил Хакинтош не съм минал през Уин много се бъркаш - мога да се обзаложа, че съм имал компютър много преди ти да имаш :) Съвсем обективно си давам мнението на човека, че може да си сглоби един мак и ще му излезе в пъти по-евтино и ще има много по-висока производителност отколкото уин машина. Ако не търси портативност и да играе игри, по-добро от Хакинтоша няма според мен като цена качество.
ПС. Моля те, не ми пиши пак някакви романи, защото няма да си играя да ги чета. Пълно е с комунисти като теб в този форум и затова младите, колеги избягат да го посещават, защото картинката е трагична. И другия път поне напиши два три реда по темата, а не общи приказки [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: kasad   
Дата:   16-10-18 08:50

Уау!!! Два пъти уау!!! За тоя дето е написал последният пост си е типичен продукт на постпрехода. Че и комунисти намесва. Проф. Иво Христов е напълно прав за 80% дебили в татковината. Виждаме резултати и тук. Или е от ХУЙ тата - умните и така нататък. Че и обижда колегата....Браво, браво...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: localhost   
Дата:   16-10-18 09:02

е поне е успял хакинтош да си сглоби [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: linken   
Дата:   16-10-18 09:23

@kasad @localhost адвокати ли сте или се правите на такива ? Ако ще пишете нещо дайте поне да е по темата. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-10-18 09:24

“Сигурно има хора и най-вече фирми които дават доста повече за макове, но по мои наблюдения те са по-скоро изключения. Това е още един аргумент в полза на това да не се изхвърляш с покупката на първият си Мак ако си решил да го пробваш това чудо на техниката”

Ахаа, значи епъл са били просто дилър на техника втора ръка.Браво на тях, щом по тоя начин успяха да станат първата компания с 1 трилион долара пазарна капитализация ! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   16-10-18 10:12

@fast_eyebrow

Първо парите на Apple идват основно от смартфоните и всичко около тях. Маковете са около 1/10 от общите приходи.
Второ говоря за България и нашите реалности.
https://www.statista.com/chart/13710/apple-revenue-by-product-group/




Публикацията е редактирана (16-10-18 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nyamago   
Дата:   16-10-18 19:46

linken написа:

> Написа 2-3 мнения, които нямаха нищо общо по темата...

Писах точно по темата: че е повторение на много предишни теми и че е безсмислена, защото фанатично поляризираните страни никога няма да се съгласят. Толкова са фанатични, че в едно НЕУТРАЛНО мнение виждат противно на тяхното и скачат на бой.


> ...разбрахме, че си добър ИТ специалист.

НИКОГА не съм твърдял това, Писах, че съфорумникът @hotsnail е такъв. Фанатиците дори не четат правилно, а сънуват ненаписани неща.


> ... мога да се обзаложа, че съм имал компютър
> много преди ти да имаш :)

На колко пари се обзаложи, че май ги загуби? [smilie3] Първия си домашен(!) компютър имах през 1984-та. Твоят кога беше?


> ...обективно си давам мнението...

Доста се злоупотребява с думата 'обективно'. Щом е твое мнение, значи е СУбективно.

> Пълно е с комунисти като теб в този форум

За комунистите е характерна нетолерантност към мнения, различни от тяхното. Може би един поглед в огледалото?..

> другия път поне напиши два три реда по темата

Всеки път пиша по темата, казах и по-горе какво мисля за нея. Друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: pumabg   
Дата:   16-10-18 20:03

nyamago [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: kjey   
Дата:   16-10-18 20:14

nyamago[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   16-10-18 20:44

Хах... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   16-10-18 21:20


Прибиванье [cool] [cool] [cool] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: nsirakov   
Дата:   16-10-18 23:08

нямаго.. той 84 година е ходил прав под масата... надали е имал компютър... :)

но си верва... което е страшно...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: petervassilev   
Дата:   16-10-18 23:29

@ nyamago:

[cool] През 70-те и началото на 80-те години, когато започнахме с перфокарти, български ИЗОТ-и с перфоленти, първите персонални компютри в Математическия факултет, после "Правец" и т.н. не си спомням да е имало такова разделение между "дърти" и "млади", макисти и уиндоусчии. Тогава никой не караше "младите, колеги избягат да го посещават" (форума). Тогава бяхме обективно единни:


"Комунисти, комсомолци, пиониери!
заедно във труд и бой!"


Когато Windows 3.1 масово замени MS DOS, един приятел възкликна: "Досега все едно съм гледал осцилоскоп, а не компютърен монитор!"


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   17-10-18 00:12

За цените на Епъл може би е добре да видите как реално седят нещата в магазините ако искате хубава машина нова.

Аз си мислих да си сглобя нещо новичко. Еми както и да ги мисля към 4 бона е компютъра и 2000 мониторчето без да се изхвърлям т.е. и7 сносно дънце, 1060 видео карта, 32ГБ памет, 1ТБ бърз диск, не най-грозната кутия, сравнително смислено захранване, охлаждане....

А един приличен iMac с 5K екран e от 3500 до 5000 и май трябва да му се купи рам повечко....ама все пак за подобна сума получаваш прекрасна кутия и удобен компютър с един кабел от контакта до него - без обичайната домашна плетеница....

Не са толкова огромни разликите и в общи линии си струва, човек да ги погледне маковете ако ще вади голямата пачка.

Поскъпнали са компютрите като цяло в средния клас....едно време като ученик за 1000$ се взимаше що годе съвременна машина. Дори преди 7-8 годинки сегашния ми компютър беше около 1000-1200 евро. А сега под 1500 евро трябва да се правят осезаеми компромиси.



Публикацията е редактирана (17-10-18 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   17-10-18 00:29

Винаги един добър компютър е струвал 3000 лева. Още от времето на правец 82. Изключвам годините около хиперинфлацията и деноминацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   17-10-18 01:39

hotsnail: тия ценички на iMac са за i5-ка с 8Gb RAM и 21/27". Видеото - някакво колкото да го има, може и без него. Ако все пак искаме да си изберем опция с хубава A7-ка и 1060/1080, барем и някоя игрица да пуснем цента скача на... опс, няма такава опция? Ааа, верно, имали препратка за фотографи, имало и едно "Pro" отзаде... я да видим? Хм... видеото все още ще е мечта, ама все пак цената? Опс... 10999.00 лв. Само не стана ясно дали е с ДДС!

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: compur   
Дата:   17-10-18 08:35

4 бона компютър, 2 бона монитор...!? И за какви цели - работа или удоволствие? И каква ще да е тая работа, в която стартираш с 6 бона инвестиция?
Слезте на земята, моля!
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   17-10-18 08:59

За един 6 бона са много, за друг са едноседмична надница. Стойността е нещо субективно, каквото и да си говорим. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: polaroidfan   
Дата:   17-10-18 18:42

Една от грешните черти на българският манталитет е да решава дали едно нещо е добро или не според цената.

Ако въпросът е дали Mac-a е по-добър за конкретна цел от Windows, въпросът не е "кое е по-изгодно", "имаме ли пари да си го купим" и т.н.

На този свят има хора с много различни доходи, бедни, богати, много богати и т.н., така е било, така и ще бъде колкото и да не ни се иска, но критерият за едно нещо дали е добро не са това колко струва.Малко лирично отклонение.

Аз много харесвам Maserati Quatro Porte, струва около 240 000 лв. и не мога да си го позволя, което не го прави по-малко хубаво. Нямам и намерение да изчислявам метала, гумите и кожата колко излизат на фирмата и колко им е печалбата.... просто има хора, за които това не е проблем.

Та... би било добре, изказаните мнения да се базират на опит.Моят опит с Mac e от 10 годишен и показва, че огромна част от студията за дизайн, предпечат и фотографи ползват Mac. Програми като Aperture и мн.други са предпочитани , а стабилността на операционната система прави работата доста приятна.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   17-10-18 19:00



Феновете са си фенове, независимо дали на Гоуф, Сони, Мац, руси мацки и т.н.

Виндовс от поне 10-15 г. е система работеща доста стабилно.

За потребителя е добре да има разнообразие.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: sakuraki   
Дата:   17-10-18 19:19

Преди 4 месеца като взимах моя компютър се зачудих дали да не взема един iMAC 21 инча ,но като видях цените и параметрите се отказах. За 2000лв си взех AMD ryzen 5 1600x , 16gb ram , 1TB HDD, 1060 видео, сносна кутия, захранване и даже ми останаха пари да си купя и уиндолс 10 към него, с който дойде инсталиран.

Нямам достатъчно допир с мак, за да дам точна оценка, но винаги съм се чудил, защо си мислят, че виндовса, не е стабилен [smilie11] .

До колкото гледам тестове premier и фотошоп, които най - често аз използвам работят еднакво бързо и при двете системи.
Всъщност всичко опира до това - кои програми ползваме, защото познат монтажист всичко прави на FC, а premier го ненавижда и така.

Обаче за парите, за които ще сглобите РС с вин, то за тази сума няма да намерите еквивалент на мас

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Rand   
Дата:   17-10-18 22:04

>>Автор: polaroidfan
Дата: 17-10-18 18:42

Аз много харесвам Maserati Quatro Porte, струва около 240 000 лв. и не мога да си го позволя, което не го прави по-малко хубаво. Нямам и намерение да изчислявам метала, гумите и кожата колко излизат на фирмата и колко им е печалбата.... просто има хора, за които това не е проблем.

___

Ааа, класическият аргумент колко бил хубав Мак, но бедните маси не могат да го оценят. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   17-10-18 22:11

@sakuraki
Те това думам и язе, Apple компютрите ти струват от малко повече до два пъти повече отколкото PC аналозите им. И дори повече от два пъти в някои случаи.

@polaroidfan
Добре е когато мненията се базират на опит, обаче само това не стига. Човек трябва да има опита и от двете страни - Apple и PC, MAC OS X и Windows 10. И да бъде обективен и непривързан в оценките си. Или поне да се опитва. Инак се получават изкривявания.

Apple от край време имат много следовниците сред графичните дизайнери. Преди 10-15 години имаше обективни причини за това. Macbook и iMac имаха още тогава вградено управление на цветовете. Всеки който се занимава с предпечатна подготовка и праща материали за печатници знае колко важно е това. Продуктите на Adobe излизаха първо на Мак и поддръжката им там беше на друго ниво. И вървяха по-добре на Мак. Но това беше преди 15 години. Сега нещата са изравнени отвсякъде между двете OS и системи, ползват един и същи хардуер, програмите вървят също толкова бързо и стабилно и т.н и т.н. Да се изтъква стабилността на Mac OS е аргумент отпреди 10-15 години. Windows 10 е също толкова стабилен въпреки, че върви не на 10 типа машини като Mac OS а на 10000 или дори 100000.

Aperture е програма която Apple официално изоставиха отпреди 4 години. Добре ще да е някои хора да се посъбудят.
The demise of Apple’s Aperture and iPhoto: What does it mean for you?

Всички стари линкове към Aperture водят ето тук:
https://www.apple.com/macos/photos/

А дори и преди десет години тя заемаше мизерните 5-6% пазарен дял.
Aperture vs Lightroom

Виж Final Cut Pro е много популярна и на второ място след Adobe Premiere. Дори и сега. И ако човек използва Final Cut Pro няма друг избор освен Мак. Или Hackintosh. [smile]

Добре е все пак човек да поглежда какво става и от другата страна. Ако парите не са му проблем - моля Mazerati , Apple каквото му душа иска. За всички останали мисля е добре да опитат първо Mac манджата и чак след като се убедят че е по-техен вкус да изсипят торбата с парите. А дори и на запад, дори и добре печелещи профита си броят парите, вервайте ми [smile]

TIME TO MAKE THE SWITCH FROM MAC TO PC FOR PREMIERE PRO EDITING?


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   17-10-18 22:13

Карал съм мазерати куатро порти, бива, но не бих си купил, има по-добри коли за тия пари. И така опираме до вкуса на човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   17-10-18 23:37


Много хора имат нужда да се отличават, да са различни, да са нещо повече от другите в собствените си очи.

За тези хора се произвеждат марки и специални бутикови серии продукти... Които по същество са си като останалите, но уж по-престижни - Lois Vuitton, разни мегаскъпи часовници, модели на автопроизводителите в лимитирани серии.

В това число са и апълските неща - да се чувстваш обгрижван, специален, значим и важен.

Не че нямат и добри продукти, напротив. Но масовката си е брандирана китайска стока, а хубавото е безбожно скъпо...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-18 00:17

Хора епълските неща са за масовката - сравнително удобни, стабилни и на разумна цена.

Човека ми е написал 3 бона е един компютър средна ръка. Съгласен съм. Сигурно е толкова от много време.

Епъла 4320 с ДДС с включен интегриран готин монитор (щото само подобен готин монитор за ПЦ е над 1500 кинта...)

iMac 27" QC i5 3.4GHz Retina 5K/8GB/1TB Fusion Drive/Radeon Pro 570 w 4GB/ 4320

Видеото било радеон, а не е Nvidia...ми да ама с това видео на OS X има добро представяне машината. Всякакви продукти от адоби, епъл и т.н. работят добре. Защото на хората им е ясно за каква конфигурация да оптимизират софтуера си. Епъл имат 3-4 конфигурации общо погледнато....Ако работи добре софтуера на аймак, макбук про и някой от по-малките макбуци до там е тестването и си готов да пускаш новата версия.

За ПЦ трябва да тестваш с дъно на Пешо, Гошо, Атанас, видео на Ценко, Чоко и Боко, памети от Сами, Тани и Вани, процесори от Интел и АМД, дискове на 5 или 6 фирми по 3 или 4 различни технологии....Мислите ли, че Адоби имат ресурс да оптимизират фотошопа и лайтрума на всяка подобна малоумна комбинация? Ще Ви кажа много тайно - Нямат. За това вероятно лайтрума на ПЦ се влачи по-корем и аз ползвам Capture One.....а колегата с мака се чуди за какво му говоря, като му казвам, че лайтрума е бавен....


Скъпите компютри са сървери, работни станции и геймърски изпълнения.



Публикацията е редактирана (18-10-18 00:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-10-18 00:42

Киро, много точно написано. Да ви кажа от личен опит. Аз съм прост фармацевт на 40. Нищо не разбирам от процесори, видеокарти, дъна и тавани. И не искам и да разбирам. Насоките в които се развивам и искам да се развивам нямат нищо общо с тая сфера. Софтуерът, който ми трябва, обаче съм го изучил и го ползвам сравнително добре.Но без компютър няма как да стане. Попадам в категорията масови юзъри, дето им трябва някой да им предложи машина, която да работи добре, да ми задоволява и професионалните нужди и в случая хобито, без да трябва да се превръщам в IT. Не ме интересува как и какво има вътре. Епъл го правят за мен. И съм готов да си платя за това. И хич не ми пука, дали някой ще ме обяви за снобар, талибан или бълък. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   18-10-18 00:51


Тц - масовката в щатите ползва евтини компютри от уолмарт за 200-300 долара.

Мацовете са религия.

А за оптимизацията - поръчваш си от оптимизираните модели и караш.

Който има желание - намира начин, който няма - търси причини.

Започнал съм да работя с фотошоп на виндовс 3.0 с фотошоп 3.0 (2.5 не ставаше за работа)

Тогава маковете бяха с моторолски процесори. Работеха добре и струваха колкото вход на блок. Ехеее Quadrа.... спомени...

И много от програмите ги нямаше за ПЦ или бяха орязани - като илюстратора.

Цветовете бяха в гъбите, коригираха се на око с плъзгачи и сива карта в ОСа. На монитора нямаше бутони.

И тогава макоса забиваше. Даже мацовете си имаха и ресет бутонче...

После минаха на повермац и работеха наистина добре. Еххх PowerMac G5 Quad... Отвяваха ПЦтата... И още работят гадините, но са антика...

Но интелците извадиха тогава няколко наистина добри процесора и вкараха хипертрейдинга, както и завъртяха купона с мегахерците. И Стив Джобс яхна вълната, разкара IBM като доставчик, въпреки че повер платформата им беше определено по-добра като концепция, но изоставаха от към прогрес, генерираха много топлина и явно цената не беше достатъчно конкурентна (като имаш само 1 клиент така става).

След това дойде ерата на ПЦвизацията на мацовете - наслагаха Core2Duo, IDE дискове, вместо SCSI, разкараха всичката екзотика и натикаха интелските процесори и видеокартите на АТИ.

Помня тогава пуснаха SnowLeopard и помня що рев изреваха потребителите от това недоразумение докато го изпилят, но лошото се забравя, и си станаха най-обикновен скъп компютър с макос.

Реално в момента каквото ще свършиш на мак ще го свършиш и на ПЦ за горе долу същото време.

Останалото е суета и талибанлък (бил той Win или Mac)...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   18-10-18 00:55


Fast_eyebrow - в щатите повечето големи доставчика на компютри като Делл, ХП, Леново имат поддръжка, която се разправя с твоята машина и софтуер. Ако си IT и оправяш компютри на крайни потребители ще умреш от глад.

Всичко са ошлайфали и предлагат комплексни решения.

Разбира се, аз нямам нищо против да си работиш на мака, щом те кефи и си му свикнал...

За крайният потребител винаги е по-добре, когато има конкуренция [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-10-18 01:16

Имам служебен дел лаптоп висок клас. На две години . Даже не знам какъв модел е, не ме и интересува.Няколко пъти ми е идвало да се сбогувам с него. Ама служебен, ко да прайш. При нас айтито е толкова зает с тия деллове, че карошито му е в кърпа вързано. Да не говорим за софтуерите на тях, съвместимостта им и глупавите индийски колцентрове по подръжката им. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   18-10-18 01:56

[smilie5]

За айтито и индийските кол центрове хубаво или нищо, затова ние нищо няма да кажем :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: localhost   
Дата:   18-10-18 02:55

Една весела случка да ви кажа от ерата на ранните макове - power mac G3, с голям монитор, всичко калибрирано и т.н.
Абе чудеса.

Идва една мома да си поръчва корпоративни визитки - доста голям тираж бяха тогава. Мисля 500 човека по 100 визитки.
И се разправяме с печатаря, пускаме проби - всичко да е наред.

И оня маймун печатаря такива ги изкара, че ум да ти зайде. Оттенъци на цвета който си искаше жената каквито и колкото искаш.

И тя започва да се пени: това не е същия цвят, аз съм ви дала pantone номер, всичко съм ви казала и т.н. и т.н.

А колегата я пита: ами вие не сте казали машината с какъв натиск да печата и от там идва разликата [smilie18]

Половината се изнесохме да пушим отзад и да се хилим на воля [smilie5]



А за цените: преди време ни смяняха служебните лаптопи и можеше да си избираш: macbook air или lenovo някакъв подобен модел. Цените бяха еднакви.
Аз съответно избрах ... Lenovo. Имах сума софтуери, които не работеха под MacOS, така че нямаше алтернатива.

Всеки според вкуса и предпочитанията - вече всичко е долу-горе на еднакви цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   18-10-18 12:24

Пуснете едно VLC на ПС и МАК ОС и вижте колко процесорно време отнема.
УИН- 60-65%. МАК ОС - 32-35% една и съща машина.

МАК ОС е по-добра - гъвкава, оптимизирана за хардуер, отличен софтуер, някой от който няма аналог под УИН, пъти по защитена, великолепен браузър, майл клиент спам филтър, софта или работи или не - само Майкр.Офиса е бъгав, докато под УИн ще ме извинявате - драйвъри на Wacom, дравйвъри за това, за онова нещо не работи, плъгини, адони, въртене на колелцето, чудене, ъпдейти - тонове, тонове връзки на софтуерите към сървъси, сърч енджин - хох Уин...къде си, папки, организация, тагове... Софтът като се минимизира не ползва ресурс, УИН е гладен постоянно.. Всичко върви мазно и леко. ..това е - ами убедете се сами. Мака не върти перки, трябва да го напънеш с игра, за да завърти. Мак Мини на практика е безшумен. Файловата с-ма е менкат често, но си личи че има оптимизация - пространство имам в предвид.
За вируси и др. - това лично не ме интересува, но много от вас ви интересува под уин. На Уин 10 съм виждал не син, а оранжев екран!

За хардуер - след IMAC-а не знам колко ще изкара, но с 5к монитор, 32ГБ рам и супер дизайн ... не мога да кажа кога ще издъхне. Има и 21.5 инчове макове с монитор. 27 инчовия с този дисплей и хардуер има около 60-70 вата общо /има инфо за консумацията/. Ай кажете ми едно РС колко ток гълта с и без монитор.
Но бих си сглобил машина и аз и да си инсталирам Хакинтоша - некст тайм.
Епъл няма да пуснат платена ОС - това е сигурно.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: ipolit   
Дата:   18-10-18 13:17

Аз ползвам горе долу поравно Уиндоус, Линукс и Мак. Всъщност последните 2 години служебният ми компютър е iMac. Е не мога да приема, че MacOS e правена с мисълта, някой да си свърши работа с нея. Това е ебаси и малоумието. Говоря основно за работата с файловете. Кое къде, как да го прехвърля на едно друго място, като го запиша, къде на майната си се е записало? Как да си направя нова директория? Мога ли да пейстна нещо в директориятя, в която ми се струва, че го пействам? Пък ако разархивирам зип, къде е? Пълен идиотизъм.
Разни по-изчанчени мрежови настройки също са доста изнервящи, въпреки, че networksetup e що годе приличен инструмент.
На уиндоуса никога не съм му разбирал много, но за работа с файлове си е съвсем човешка операционна система.
Иначе, ако човек си ползва някаква програма да си върши работа, няма кой знае какво значение каква е операционната система. Стига да не му се налага да ползва Finder.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: metodiev_martin   
Дата:   18-10-18 21:34

8 RAM, i7 четириядрен, SSD. Всичко това е толкова относително, че няма на къде. i7 имат 8 поколения процесори (като Интел готвят съвсем скоро 9-тото), за честотата и вида на РАМ-та да не говорим. SSD-то ... и при него има еволюция и вече се търсят не SSD-та, а по-бързите SSD-та.
Мак-а ако ще ти е за гъзария, купи си мак. Единственото преимущество, което аз виждам в моя, когато не стои в 98% от случаите в шкафа е компактния размер - 13 инча про (не, че няма и други лаптопи с подобен дизайн и размер) и "шарената ретина", която определено впечатлява клиентите, ако ще трябва да им показваш някакви графики. За едит на 10-20-50 кадъра, някъде извън къщи - ДА, но за сериозна работа 13-15 инча според мен са абсолютно недостатъчни (за видео едит да не говорим). Да, по-оптимизиран е за продуктите на Адоб, но от към адекватно охлаждане си куца и грее като печка, при по-голямо натоварване (въпреки, че не съм сигурен дали има какъвто и да било лаптоп с тези размери, който да има адекватно охлаждане).
За "некомерсиален едит" на 4к от GoPro-то, няма да имаш проблеми с Final Cut при МАК (някоя про версия от 2015-та нагоре), но ако нямаш на какво да ги гледаш тези 4к клипове, целия процес за мен се обезсмисля.
Лично аз, пари за лаптоп не бих дал, каквото и да ми предлагат като хардуер в него.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   18-10-18 22:32

Ted, хайде стига с това сравнение " в пъти", че много взе да ме дразниш. В пъти по бърз, в пъти по-стабилен, в пъти по-малка консумация... Все едно не сме виждали Мас и не го знаем и той какво дръвце е. Още повече, че не е вярно. Цъкай си на него като ти харесва и много много не се изхвърляй. Пък гъзарията също не е актуална. Не говорим за телефони, а за компютри.
Пък сафарито да кажеш, че е великолепен браузър, хайде стига. Пет лева не мога да си прехвърля в банковата сметка. За къв ми е? Да ми се мота?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   18-10-18 23:09

Hsathv, ти кажи по-добре какво те дразни, щото аз пари си прехвърлям през сафарито по 1 или 2 стотинки - колкото си искам, ама трябва да ги взема отнякъде?! И като прочетеш поста ми отново. ще видиш, че това в "пъти" ще ти се изтрие на повечето места където си го писал по-горе.
И ако си забелязал, тази тема Мак и Уин, и споделям лични впечатления, като не ти е интересно или пък искаш да покажеш как не можеш да си прехвърлиш 5 лева със сафари... питай за помощ. Ама имай в предвид, че някои банки не са си писали нещата както трябва, а не сафарито на епъл-а е виновно.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   18-10-18 23:28

Да, извинявай. Един друг макаджия използва сравнението "в пъти". Ти само го доусъвършенства.


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: localhost   
Дата:   19-10-18 02:14

Колко от вас имат криптирани дискове на лаптопите, че говорите за сигурност? И то на операционната система [smilie18]

Която и да е тя [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   19-10-18 02:54

Ами аз личната информация си я държа във виртуална машина, която цялата е криптирана с доста дълга парола и виртуалката се използва само с тази цел т.е. Влизане в банкиране, попълване на декларации и подобни щуротии. За нищо друго не я ползвам, а и на нев почти нищо не пазя и ако има нещо трия и инсталирам изцяло отново.....

Браузера на основната ОС а и всичко друго на компа го броя за компроментирано по дефиниция. Не слагам много разширения на браузерите или софтуери ама то не е ясно от къде ще дойде бешята.....и понеже така или инак е компроментирано всичко не го криптирам

Съвета ми е да не ползвате един и същ браузер или дори машина за обща работа и за неща, който са по-чувствителни.

Идеалното е да и сте отделна машина само за банкиране, декларации и прочие. Ако има такава задължително и само Линукс и по възможност европейска дистрибуция. Никакви американски и китайски шпионски софтуери

Служебната машина си е задължително криптирана изцяло. Там мака май е по-добре, щото колегите с windows чат пат на ръка въвеждат едни колосални ключове, за да си пуснат машините......



Публикацията е редактирана (19-10-18 02:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   19-10-18 08:35

Криптирането е една степен на по-голяма сигурност. Но информация за банки и прочие пароли не трябва да се държат на компютри. Не трябва да влизате през случайни мрежи - кафенета, летища и прочие, защото никоя парола няма да ви спаси.
Ако сте таргет на високо ниво - нищо няма да може да ви спаси.
За пример мога да дам Епъл - скандалът с чиповете на СуперМикро - шпионски хардуер, от страна на Китай. Да, доста машини са се продали с този чип, а Епъл не ползва Супер Микро.
Да не говорим и коментираме новите процесори на Интел, с които знаят всичко и виждат всичко на машината ви под претекст, че е някакъв сървис :) та дори и при изкл. лаптоп имат достъп до машината.
Хардуерът се прави в Китай.
Пароли, мароли не ви спасяват, ако ги държите на машините. Важно е през къде се свързвате. Знаят ли ви таблиците на машината понякакъв начин или чрез машинния език - не им трябват пароли. Копират вашата копната връзка през/от мрежата и влизат там, където сте били и вие, по простата причина, че машините си комуникират по друг начин.
Пример - идва ФФФ, всички са логнати в мрежата на хотела. С малко повече знания вижте какво ще изскочи. С чисто научна и познавателна цел - да установя нивото на форума, в Баня видях страшни неща :) вкл. бяха снимали и голотии, ама не ги пуснаха нещо конкурса.
Т.е. бъдете предпазливи, на познати е изчезвал ключа за биткоинтите. Просто писал в някъв форум, набарали са му ИП и са го разпорили /то УИН е пробит отвсякъде/, щото бая пари е загубил. Е каква е файдата след това да си го държи на флашка, скрита на дъното на морето....

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: localhost   
Дата:   19-10-18 08:41

Тед: спасение от глупоста няма. А познатия ти щом си държи биткойните на компютъра без адекватна защита, значи не ги заслужава [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   19-10-18 08:46

Сигурно понеже го е страх жена му да не му изпере флашката или да я вземе, без да иска [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-10-18 10:32

Какви са драмине с онлайн банкирането, като вече всяка банка предлага 3D сертификати, токени, верификации чрез SMS, верификация чрез мобилно устройство и прочие системи за сигурност.
Като чета какво пишете, параноята в сектора на киберсигурността не ви е чужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   19-10-18 11:17

Абе хора, не се вкарфвайте в някакви "филми"... истината е, че практически всички успешни прониквания и кражба на информация от потребителски машини е по вина на самия потребител. И още нещо - паролите са отживелица, особено за достъп до терминали и криптирана информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   19-10-18 21:16

Случайно ме попитаха след update от октомври на Win10 изчезнали снимки на десктопа:
"After consumers reported a number of problems with the latest major update to Windows 10 — including deletion of user files — Microsoft has pulled the update entirely to investigate.

“We have paused the rollout of the Windows 10 October 2018 Update (version 1809) for all users as we investigate isolated reports of users missing some files after updating,” reads a note on the Windows 10 Update history page.

Microsoft announced that the Windows 10 October 2018 Update was available for download when it announced its new Surface Pro 6, Surface Laptop 2, and Surface Studio 2 at a media event on October 2 in New York City. Since then, users have reported a number of wide-ranging issues caused by the update, including lost files, issues with CPU usage, and reduced battery life post-update."

Това е Майкрософт - загуба на файлове след ъпдейт, проблеми с използването на процесора и съкращаване на издръжливостта на батерията.
Бъгавия момчета, бъгавия. И само това да е ....

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   19-10-18 22:25


Чете ли по-горе за сноу леопарда [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   19-10-18 22:55

Те на High Sierra преди едва 1 година осраха 70% от софтуера. Нищо не работеше няколко месеца.....въобще няма какво да сравняваме с windows. Толкова лош ъпгрейд Майкрософт не са правили от времето на windows nt 4

https://www.macworld.co.uk/feature/mac-software/which-apps-dont-work-macos-3664177/


В софтуера всички правят грешки. Нещата са супер сложни. Случва се.

Тед не правиш реклама на марката с подобни писания

OS X Нито е по-сигурна, нито е по-бърза, нито е по-стабилна от windows. Различна е, приятна е за работа, има си шукарии и тъпотии...Ако те кефи я позлваш. Безплатна е. Windows искат да му вкарат някакъв елемент на абонамент...ще видим как ще стане....



Публикацията е редактирана (19-10-18 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   19-10-18 23:19

Аз съм от Ел Капитан до Мохави, проблем с нещо не съм имал - редовно се ъпдейтва всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   19-10-18 23:56

Hotsnail, за кои лоши ъпгрейди говориш при NT4? Това беше товарното магаре на майкрософт и със своите 6 сервизни пакета все още работи на стари компютри из администрацията. Това е мрежова ОС. За мрежовите въжможности на Мас нека замълчим.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: lamerko   
Дата:   20-10-18 00:47

Тед: да припомним, как Ейпъл преместиха работните сурови файлове (аудио) на блогъри и продуценти на клаудите и ги КОНВЕРТИРАЛИ за да не заемат място [smilie18] текст

Да, от Майкрософт правят простотии, особено напоследък с вечните ъпдейти (вече съм го споменал) и за това както вече писах - няма идеална ОС. Може би ако разкарат оня индиец, дето осра всичко, нещата рязко ще се подобрят за платформата...

Истината е, че всеки сам трябва да се грижи за информацията си, а не да чака някой да му я осере и после да се чуди кой е виновен :)

Между другото - двата желееезни Уин-а са NT4 и 2к.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   20-10-18 02:20

Абе инсталацията на нт4 си беше приключение. Няма да описвам в детайли, но мисля, че ромските брачни ритуали са доста по-семпли и експедитивни

А за обновявания та няма начин. Трябва да има такива непрекъснато. Щото пробиви в сигурността на най-различни софтуери включени в ОС излизат ежедневно. Ако не ги оправяте своевременно, някое хлапе от скука ще Ви затрие я снимките, я пощата или ще Ви криптира диска за откуп.....

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Ratsev   
Дата:   21-10-18 12:04

Много хейт се изля в тази тема, много приказки се изприказваха, но не видях линк към бенчмарк или скрийншот, който да тества производителност на машина с еднакви параметри и различна OS(MAC OS vs win). На мен ми е интересно да видя реални данни от хората във форума, които имат достъп до двете платформи. Темата е производителност на Mac и Windows, или се бъркам? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   21-10-18 18:12

Ако очакваш някой от нас да седне да прави тестове на Mac vs PC - питаш на грешното място. За опит имаме, за benchmarks едно търсене в google ще ти свърши по-добра работа:

Adobe Photoshop CC 2017 Mac Pro vs PC Performance

$1350 PC vs $5000 iMac PRO for Video Editing ???? Premiere & Resolve


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »