Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Препоръка за скенер за филм 120
Автор: Сърфиста   
Дата:   09-10-18 18:02

Здравейте,
Необходима ми е препоръка за скенер. Ще сканирам филм 120. Рамката е следната:
1. Качество на скана позволяващо печат с размери 55-60см на страна;
2. В 3/4 от случаите ще се сканира черно-бял филм;
Не ме притеснява,техниката да по старо поколение, стига да си заслужава и да мога да я подържам!


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: kvakioh   
Дата:   09-10-18 19:52

Nikon или Еpson V800, но няма да се хареса че ще е леко трудно да се печата толкова голям размер 60см.
Зависи и какво се снима на рол- 6х6, 6х4.5, 6х7, 6х9, или нещо по-голямо. Защото колкото е по-голямо, толкова повече се отива към барабанен скенер...което не се купува за вкъщи.
А сканирам с рамка, лампа, макро обектив за 35мм и рол, дигитализирам. Но такива принтове големи мисля, че е малко в повече....

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: Сърфиста   
Дата:   09-10-18 20:20

Направи ми впечетление, че повечето оплаквания към моделите на Epson, са в закрепването, останах с впечетление, че не се осигурява равнинност този проблем решен ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: uri64   
Дата:   09-10-18 21:01

за Епсън скенерите могат да се вземат рамки със специални стъкла, като тези от Better scanning примерно.....този въпрос стои по подобен начин и при Никонските скенери Куулскан 8000 и 9000 а специалните холдери със стъкла в ибей традиционно стоят по 500 паунда...иначе от сравнително бюджетните варианти най-добри резултати ще могат да се постигнат с Епсън Про 850 и Никон куулскан 9000... но този последният е скъпичък

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: kvakioh   
Дата:   10-10-18 05:20

Един от скенерите на Epson имаше мокро сканиране за тази раВнинност. Лепва доста добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: stef7   
Дата:   10-10-18 06:32

Ако нямаш много негативи/позитиви мисля че има колега който сканира с Никон Coolscan 8000, което е най-добрата опция в момента за България. Виж на базара. Преди колегата MAX-1 предлагаше подобна услуга, но не знам дали още го прави. Давал съм му за сканиране и съм много доволен от резултата. До около 100 че дори 200 кадъра това е може би най-добрата опция.

Ако обаче количеството е много повече, друга интересна опция е да се използва дигитална камера вместо скенер. Метода работи и резултатите са отлични, дори по-добри от това което дава плосък скенер като Epson V700.

Yes your DSLR is the best film scanner

Scanning without a Scanner: Digitizing Your Film with a DSLR


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: stef7   
Дата:   10-10-18 06:47

Ако имаш DSLR/mirrorless, макро обектив, статив и таблет ти вече имаш всичко необходимо за сканиране.

How to Use Your DSLR to Scan Negatives

Нямам още макро обектив иначе ведна ще направя едно сравнение между скановете с Coolscan 8000/9000 и DSLR.


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: kvakioh   
Дата:   10-10-18 10:58

Sigma 50/2.8 macro и един апарат с поне 18мпикс и ще се вадят горе-долу по 50см х50см от 6х6. Ако човек е по-търпелив и усърден, детайлите са повече и по-добре излизат от скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: quazimodo   
Дата:   10-10-18 11:23

За квадратен кадър ти трябват поне 24 мп, за да получиш около 15-16 на изхода. Нали се сещаш, че определяща е "тясната" страна на формАта. Трябва си и заигравка с изработването на някаква постановка, която да ти позволи серийното снимане само с преместване на негативите. Да не говориме и за времето, което се губи във фотошопа след това. Та тия дето правят показно с апарат и таблет в тубата не са много актуални.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: stef7   
Дата:   10-10-18 12:04

За качествен принт трябвало 300 пиксела на инч. 60мм са 24 инча, т.е. трябва ти скан с около 7200 пиксела на страна ако формата е квадратен 6х6. Т.е. ако имаш нещо от рода на 36-42Mpx камера си ОК с два кадъра за скан. Инак ако имаш нещо в района на 24MPx или отиваш на 240-250 пиксела на инч в принта което за мен си е ОК и пак ти трябват два кадъра (снимки) за 6х6 скан или трябва да правиш 4 кадъра за скан. Снаждането после (stitching) изисква малко играчка, но като цяло времето което ще ти отнеме няма да е драстично повече отколкото ако сканираш с flat-bat или филмов скенер. Филмовите скенери, а също и плоските такива вървят с редица проблеми които трябва да се решат за да получиш добър скан. Специални държачи да се осигури идеално плосък филм, повече от един паса за да получиш добър динамичен диапазон, което една от ахилесовите им пети. И т.н. и т.н. Играл съм го този филм и знам за какво става въпрос в детайли.

Мисля че за огромната част от случаите и приложенията DSLR/mirrorless решението е по-доброто. Но ако не са много кадрите най-добре дай някой с Coolscan 8000/9000 да ти ги сканира.


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: Сърфиста   
Дата:   10-10-18 12:23

Благодаря,
при всички положения ще направя експеримент с преснемане на негатив.
Засега кадрите не са много, особено като се отсеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: kvakioh   
Дата:   10-10-18 14:05

Ако е в София, имам време да покажа моята идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: quazimodo   
Дата:   10-10-18 14:58

Сърфиста написа:

> Засега кадрите не са много,
> особено като се отсеят.

И за да ги отсееш ти трябва сканиране[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: batsali   
Дата:   13-10-18 01:30

Имам V850, холдърите му са със стъкло (пластмасово стъкло). Филма не лежи на стъклото единствено в краищата, около 2мм от края на кадъра тръгват нагоре от съклото, просто такава му е схемата на захващане. На такова място е, че трябва да търсиш, за да видиш проблем, а тъй като повечето обективи така или иначе омекват към краищата дефакто не е никакъв проблем. С много остър кадър се вадят максимум 7000 пиксела на страна квадрат, което е 3200dpi, от там нататък е безсмислено. Скенера дойде с един 4x5 диапозитив и също толкова голям хартиен еталон за калибрация. Калибрирах го, правих експерименти, сканирам ЧБ негативи като позитиви, като в софтуера уплътнявам хистограмата. Това за мене е най-удачния път. За 35мм плоските скенери наистина поиздишат, но пак зависи какво ти трябва като краен резултат. Според мене са си супер за 6x6 и нагоре. Много рядко се случва да не стигне динамичен обхват при сканиране на ЧБ, за диапозитивите по-често. За ЧБ тва се решава с кадърно снимане и проявяване.

Бих казал, че колкото по-големи неща искаш да сканираш, толкова по-скапан скенер поне откъм резолюция ти върши работа. Барабанните принципно са най-джиджани, за всякакъв формат, но според мене се ползват предимно за голям формат план филми, защото там внимаването и усилието да направиш нещо читаво са поначало по-големи и стъпката да вкараш повече време и усилия в скана е оправдана. Мокро сканиране правят хората и с плоски скенери, лепиш филма направо на стъклото, аз още не съм си играл.

Пробвал съм и с преснимане с цифрова камера, играчка си е, има повече шанс да надереш филм или да му сложиш пръстови отпечатъци и други боклуци. Цветните негативи са проблем. Ако искаш и голяма резолюция, както в твоя случай, трябва да правиш панорами... Дълга и широка. За мене лично е губене на време.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: batsali   
Дата:   13-10-18 01:31

Отсяването става и без скан - на око и/или снимка на класьора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за скенер за филм 120
Автор: dekov   
Дата:   13-10-18 08:53

Отдавна 300рх на инч за печат не важи, това се отнася за растерен печат в полиграфията, където от изображението се правят 4 отделни растерни изображения и точките на отпечатъка се виждаха даже и с просто око, е когато бях по-млад де [smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »