Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ефекти при снимане на лента
Автор: vili_anastasova   
Дата:   07-10-18 08:56

Здравейте! Много обичам да питам тук всякакви работи, които не разбирам. Искам да поснимам малко на лента със Смяната, но не знам кога се надрасква лентата за да се получи ефекта на надрасканата лента. Естествено, че не става преди снимането, но по какъв начин да се получат драскотините после на снимките?

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: e-design   
Дата:   07-10-18 09:02

шкурка, тел, игла [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: Ivodam   
Дата:   07-10-18 09:04

Ами пробвай примерно да натягаш филмовата лента, като я държиш във вид на руло в краищата с палеца и показалеца на дясната ръка и рязко издърпваш с лявата. Като го направиш двайсетина пъти, вероятно ще имаш успех. :))))
Нема да питам за какво ти е, щото очевидно ще да е за някой артЪ.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (07-10-18 09:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: vili_anastasova   
Дата:   07-10-18 09:13

[shtrak] За артЪ е естествено, за какво друго при моя стил на снимане. [smile]

Въпросът ми беше, преди снимането ли става това, защото нали лентата не трябва да се осветява или след като се прояви?

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: virosh   
Дата:   07-10-18 09:21

Не си унищожавай филма. Сканирай си кадъра и си добави въпросните ефекти после на Фотошоп.
Ако все пак държиш да го унищожиш - направи го след като е сниман и проявен. Така ще можеш да видиш къде да драснеш с иглата.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: kvakioh   
Дата:   07-10-18 12:37

Никакъв смисъл, дори вредност има в идеята... най-добре при сканиране до дигитално да се сложи нещо под негатива и да се добваи така. Изкуственото надраскване на негатив здрав и правилно проявен е все едно да се надере нарочно предната или задната леща на обектив или сензора на дигитален апарат нарочно да се замърси с прах...с цел ефект.
Интересни дефекти, коио сега се приемат за съжаление за ефекти са използването на по-специални ленти и/или по-специфични рецепти за проявяване...Или например ползването на някакви стари ленти с изтекъл срок.
Да си призная, след може би поне 1000 ролки всякаква лента и всякакви формати и като познавам доста майстори на лентата, снимащи и досега за пръв път срещам случай снимащ да иска нарочно да си прецака готовата продукция...
И Смяната като апарат в достатъчен ефект/дефект, ако се ползва правилно/неправилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: imitev   
Дата:   07-10-18 13:43

С домакинска гъбичка Скочбрайт след проявяване...

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: Ivodam   
Дата:   08-10-18 08:25

vili_anastasova написа:

> [shtrak] За артЪ е естествено, за какво
> друго при моя стил на снимане. [smile]
>
> Въпросът ми беше, преди снимането
> ли става това, защото нали лентата
> не трябва да се осветява или след
> като се прояви?


След като се прояви, естествено. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: CDman   
Дата:   08-10-18 08:59

Ако става въпрос за подобни "ефекти"


http://prikachi.com/images/204/9415204C.jpg




http://prikachi.com/images/205/9415205F.jpg



Получават се ако преди да се прояви по филма полепне прах и/или косъмчета или ако разглеждаш филма с проектор, който надрасква лентата.

Лично аз не виждам нищо арт, но пък не съм, и арт-аджия [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: quazimodo   
Дата:   08-10-18 09:40

Инстаграм не предлага ли нещо подходящо? Не може да няма нищо в тази насока[smilie5][beer] .

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: vili_anastasova   
Дата:   08-10-18 10:56

Ivodam
След като се прояви, естествено.

Благодаря, за този отговор пуснах темата![smile] [cool]

Колкото до това, което другите казаха:
Удоволствието да направиш нещо ръчно, отколкото с Фотошоп е много по голямо, поне за мен е така.
Пък дори и това да е безсмисленото надраскване на здрава права лента....[smilie25]

За едни надраскването е глупост, за други това е върха на артА или артЪ. Мисля, че за всекиго кефа е различен, пък и мисля, че е добре човек да експериментира. Темата може да се превърне в дискусия за различния, дори и безсмислен за някои арт и начините, по които фотографите биха го постигнали на всяка цена![smile] [cool]
Може да коментирате, допустим е и малко спам, а и хумора не е излишен„.[shtrak] [shtrak] [shtrak]



Публикацията е редактирана (08-10-18 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: CDman   
Дата:   08-10-18 11:47

Ако е за да съсипеш лента имам няколко пробвани на практика начина.

Слагаш я хуууубаво да се накисне във вода и после:

1. Посипваш от страната на емулзията с фин пясък. Като изсъхне махаш пясъка и виждаш резултата.

2. Слагаш лентата върху стъкло с емулсията надолу. Като изсъхне махаш леееко. Част от емулсията остава върху стъклото.

3. Навиваш я много стегнато и я подлагаш на термообработка (във фурна примерно). После я развиваш - ефекта е поразителен.

4. Ако искате да имитирате естествено надраскване можете да нарежете филма на кадри, да ги сложите в здрава торбичка и да ги оставите за седмица две на дъното на фотографска чанта [smile]

Разбира прилагайки всичко това унищожавате необратимо филма, но изкуството иска жертви. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: vili_anastasova   
Дата:   08-10-18 13:07


CDman написа:

Ако е за да съсипеш лента имам няколко пробвани на практика начина.

Слагаш я хуууубаво да се накисне във вода и после:

1. Посипваш от страната на емулзията с фин пясък. Като изсъхне махаш пясъка и виждаш резултата.

2. Слагаш лентата върху стъкло с емулсията надолу. Като изсъхне махаш леееко. Част от емулсията остава върху стъклото.

3. Навиваш я много стегнато и я подлагаш на термообработка (във фурна примерно). После я развиваш - ефекта е поразителен.

4. Ако искате да имитирате естествено надраскване можете да нарежете филма на кадри, да ги сложите в здрава торбичка и да ги оставите за седмица две на дъното на фотографска чанта [smile]

Разбира прилагайки всичко това унищожавате необратимо филма, но изкуството иска жертви. [smilie5]



Ха,ха искрено се посмях! Чак такъв арт фотограф не съм![smile] [cool] Ама разбира се, наистина изкуството иска жертви![smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: fototo   
Дата:   08-10-18 16:48

Защо не пробвате при копирането на копието /естествено ръчно копиране с фотоувеличител/ сложете под обектива един паус надраскан или накъсан чорапогащник навремето помагаше[shtrak]
Пазете филма здрав.Ако искате при проявяването може да го проявите с по контрастен проявител за да дигнете зърното
Или при ръчно копиране прилагате точково копиране
Лампата наа фотоувеличителя е халогенна лампа

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: kvakioh   
Дата:   08-10-18 17:55

С това последното съм съгласен на 100%.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: asahi   
Дата:   09-10-18 00:45


https://photo-forum.net/static/site_pics/2004-03/asahi_1080628801_traktor.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Ефекти при снимане на лента
Автор: dekov   
Дата:   09-10-18 09:41

Тази "красота" се постига лесно като настъпиш готовия негатив на пода и дръпнеш насам-натам или както е казано още в първия отговор, но явно интересът към този арт е твърде голям след като се продават готови филми с дЕфекти[smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »