Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   04-10-18 09:09

Извинете, че създавам цяла тема, но не ми се получава "боке" ефектът. Пробвах какво ли не с какви ли не настройки, четох къде ли не, но не ми се получава както трябва. Искам да създам ефекта в цял ръст на модела, но трябва да зуумна само лицето, че да се получи. Пробвах със ниска стойност на блендата, пробвах със голямо разстояние, но не става! Апаратът ми е Sony DHX-400L.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: nokoniko   
Дата:   04-10-18 09:14

Тук посочваш тяло, обектив и настройки на които ще снимаш и ще видиш какво ще се получи.-https://dofsimulator.net/en/

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   04-10-18 09:27

Пробвах го туку що но явно апаратът няма такива възможности https://photos.app.goo.gl/5YVWS2pZjgU1HJhp6
това е резултатът, но не е, като на един приятел https://photos.app.goo.gl/5YVWS2pZjgU1HJhp6
https://photos.app.goo.gl/u4uhKGqD7qPSJ1BX9

Искам да постигна ефектът от втората снимка, но как?

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: Synthy   
Дата:   04-10-18 09:28

За това, което искаш, се използват едни други камери. С твоята е почти невъзможно. Щом зумваш само лицето и ти харесва, правиш 10-15 карачки назад за да хванеш човека в цял ръст. Друг начин няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: mocker   
Дата:   04-10-18 09:32

Освен да пробваш да го направиш от близо като панорама...може и да се получи нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: Frenchev   
Дата:   04-10-18 09:36

Боке ефекта зависи от няколко неща - фокусно разстояние, разстояние от камерата до обекта, разстояние от обекта до задния фон, бленда.

За да стане нещо пробвай следното -

1. зуумваш на максимум и се отдалечаваш назад докато събереш модела в цял ръст
2. отваряш блендата на максимум
3. опитваш да раздалечиш модела на максимално разстояние от фона

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: vga   
Дата:   04-10-18 09:37

Ще трябва да се поразместите с модела, за да почнат да се случват нещата. Отдалечаваш модела от фона колкото може, намаляваш блендата колкото може, зуумваш колкото може, заставаш колкото може по-близо и си купуваш апарат с колкото може по-голяма матрица. Това е принципа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: nokoniko   
Дата:   04-10-18 09:40

Апарата, който си посочил....Sony DHX-400L. Не го откривам в гугъл. Да не си сбъркал някоя буква.......[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: CDman   
Дата:   04-10-18 09:52

Ako съм разбрал правилно снимаш с DSC-HX400

Ако е така – има софтуер, който имитира ДОФ ефекта.

Превключваш на Scenes. Там има иконка (лице с нещо зад него).

Като превключиш и кадрираш отдолу на дисплея ти се изписва на колко сантиметра минимум трябва да си от модела за да се получи ефекта.

Кадрираш, снимаш. Трябва да чуеш как сработва два пъти. После на дисплея се изписва дали софтуера е успял да направи ефекта или не.

Ако не - променяш разстоянието. Ако не сработи и това значи зад модела има предмети, които са прекалено близо. Минаваш на локация където зад модела има повече празно пространство.

УСПЕХ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   04-10-18 10:06

Точно това е моделът на апарата няма грешка https://www.sony.bg/electronics/kiber-shot-kompaktni-fotoaparati/dsc-hx400-hx400v

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   04-10-18 10:08

Благодаря ще пробвам и ще качвам резултати! Ако имате още трикове июи съвети казвайте [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: azbota   
Дата:   04-10-18 10:17

https://youtu.be/J9Ytb-EmOLQ

Става и така [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   04-10-18 11:08

Става да, но няма къде да ги обработвам, лаптопа ми е от пра ерата.. ????[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: Kalimas   
Дата:   04-10-18 12:00

Gimp 2.6, 2.8 вървят на XP, ако имаш win7 може и gimp 2.10. Има и стари шопове. Все пак не си тръгнал да обработваш по 1000 кадъра на ден [smilie5]
Груб урок с Гимп 2.6 или 2.8, със старание и опит става доста по-добре, в нета сигурно има и по-добри уроци.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: midtone   
Дата:   04-10-18 12:35

Това е една от най-образователните теми, която съм чел в този форум. Направо ми оправи деня. /s

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: Kalimas   
Дата:   04-10-18 12:47

midtone написа:

> Това е една от най-образователните
> теми, която съм чел в този форум.
> Направо ми оправи деня. /s

Ми направи я по-образователна като искаш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: CDman   
Дата:   04-10-18 13:17

Автор: ivo_tr00
Дата: 04-10-18 10:08

Благодаря ще пробвам и ще качвам резултати! Ако имате още трикове июи съвети казвайте


Ами питайте [smile]

В същност снимам с НХ100, но менютата са почти същите.

Имайте в предвид, че въпросния софтуерен ДОФ емулатор не е никак перфектен. Качвам мой кадър заснет по този начин без никаква допълнителна обработка:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-10/1538647893_DSC08216.JPG



Както и сам виждате мацаницата е пълна.

По-добре се научете да го правите във фотошоп [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   04-10-18 14:39

Според мен единственият начин е панорама, ама да не става съотношение 20:1. Всичко над 4-5 хоризонтални кадъра, слепени накрая в един вертикален, ще стане прекалено дълго и неизпозлваемо в онлайн платформа.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   04-10-18 18:45

ivo_tr00, купил си турбозуум апарат с малък сензор - диагоналът му е 7.7 мм. Именно поради малкия си сензор този тип апарати позволяват голям зуум в сравнително компактен размер. Сносно боке ще получиш, ако снимаш макро. Снимай примерно някоя буболечка, като увеличиш зуума докрай, а разстоянието до обекта да е около метър и половина - два. Погледни в упътването колко е минималната дистанция на снимане при максимален зуум.

Когато използваш същия зуум, но при снимане на хора, за да хванеш достатъчно в кадър трябва да се отдалечиш доста повече, при което дълбочината на рязко изобразеното пространство се увеличава. При увеличаване на разстоянието на задния фон от обекта боке ефектът несъмнено ще се увеличава, но доста по-бавно в сравнение със снимането на макро, за което споменах по-горе (тъй като там дълбочината на рязко изобразеното пространство е по-малка, респективно с увеличаване на разстоянието на задния фон от обекта, боке ефектът се увеличава по-бързо).

Снимането на портрети не е силната страна на твоя турбозуум.

За този тип снимане ти трябва апарат с по-голям сензор. Колкото по-голям сензор, толкова по-голямо мазало[smilie5] (въпреки, че сензорът сам по себе си не прави мазалото[smilie3] ). Разбира се и подходящите обективи.



Публикацията е редактирана (04-10-18 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   04-10-18 22:27

Ей тоя отговор ме изкефи, чисто, просто и ясно! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: CDman   
Дата:   05-10-18 08:40

Като притежател на ултразуум се озадачих , че може да се снима
боболечка на макс зуум от 1-2 метра.

Дори буболечката да е умряла и фотоапарата да е на много стабилен статив не смятам, че резултата ще е задоволителен ако въобще успее да фокусира.

Ако все пак не желаете да си купувате друг фотоапарат и обективи можете да опитате да снимате на режим А като зададете макс широка бленда и възможно най-ниското ИСО (100 ако не се лъжа).
Получава се нещо такова:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2014-09/1411535700_DSC03035FF.jpg


Успех [smilie24]



Публикацията е редактирана (05-10-18 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ipolit   
Дата:   05-10-18 11:31

Единственият вариант без допълнителна обработка е моделът да е много далече от фона. Но тогава не говорим за боке, а за дефокус в задния фон. Със софтуер ефектът е същия.
Боке е едно друго нещо - трябва да има светлинки, преминаващи през нещо, за да се проектират ламелите на затвора по някакъв готин начин, като в снимката, която си показал и твърдиш, че ти харесва (поради никому неизвестни причини).
Това, което можеш да пробваш е да сложиш модела пред някое дърво или друг вид драка на около 1 метър. Слънцето да е зад модела, че да минава светлина през листата на драката.
Гласиш си апарата на 1/3 от зума, което следва да е около 100 мм приравнено. Слагаш блендата на възможно най-малката стойност за съответната дължина на обектива, примерно 3,5 или 4, не знам там колко ще позволи и снимаш само лицето, като около него трябва да се виждат и листа от драката, там ще се оформи бокето. Ако ти хареса резултата, в което силно се съмнявам, защото или ще е замазано, или ще е на много дребни остри кръгчета, от същото място правиш опит да снимаш целия модел на парченца, които после да сглобиш дали директно в апарата, ако позволява или на компютър.
Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ipolit   
Дата:   05-10-18 11:37


https://cnet4.cbsistatic.com/img/2jch8-DU_2RscyDFg8IBGVJ7Bs4=/620x0/2012/04/16/2a9adbae-fdb5-11e2-8c


Мисля, че нещо такова може да ти се получи


Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: ivo_tr00   
Дата:   05-10-18 15:14

[beer] [beer] Ще пробвам [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке ефект
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   05-10-18 17:30

CDman написа:

> Като притежател на ултразуум се
> озадачих , че може да се снима
> боболечка на макс зуум от 1-2 метра.

Може да се снима съвсем нормално. Аз също имам турбозуум - Panasonic FZ200, и когато е на максимален зуум снимам без проблем от 1 метър. Панасоникът обаче е с 600 мм еквивалент, а апаратът на автора - с 1200. В неговия случай снимане от 1 метър при максимален зуум е невъзможно, затова писах да пробва от метър и половина - два.

CDman написа:

> Дори буболечката да е умряла и
> фотоапарата да е на много стабилен
> статив не смятам, че резултата ще е
> задоволителен ако въобще успее да
> фокусира.

Не знам за какви умрели буболечки и стативи става дума, снимал съм съвсем живи насекоми на максимален зуум, без статив, от ръка. Проблем има само в случай, че има вятър, когато насекомото е кацнало върху някаква тревичка или цвете.

Ето едно доста пъргаво насекомо, което снимах с моя FZ200.



Публикацията е редактирана (05-10-18 18:06)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »