Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 10:19

С жената ще ходим на почивка в близост до парка. Не съм лендскейп фотограф, но искам да направя поне 2,3 хубави кадъра на природата. Гледам красотите на парка и искам да попитам запознатите с района- кои са местата, които не са ултра далечни и биха отнели не повече от половин ден, които мога да посетя и заснема ?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 10:23

Какъв е изходния ти пункт?
Паркът не е малък. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 10:37

Разлог/Банско
(С кола съм)



Публикацията е редактирана (12-09-18 10:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Vladimir666   
Дата:   12-09-18 10:37

Какъв ти е критерия за ултра далеч? Защото на мен е от 30 км нагоре.
Имай предвид, че есента горе е започната и температури под нулата започват да бъдат често срещано явление в тъмните часове. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 10:45

Ами път с кола под час и ходене пеш пак толкова. Бих искал да снимам изгрев или залез или каквото предложите в този обсег. Така като казахте, та ще си взема по-топли дрехи хаха

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: nsirakov   
Дата:   12-09-18 10:54

банско-х. вихрен... от там час път пеша до муратово езеро - а там .. по изгрев е чудесно...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 11:10

@nsirakov Изглежда страхотно, благодаря! Този сайт казва, че пътя от хижата до езерото е 2.5 часа, което ми се вижда странно, понеже са само 4км http://pirinadventure.bg/trails/vihren-to-muratovo-lake/

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 11:11

Имате доста опции:

- с кола до х. Вихрен - оттам до хижата има едно малко езеро Окото на 10-15 мин. На 1/2 час е Рибното бъндеришко езеро. Можете да хванете пътеката за Синаница и да отидете на Муратовото езеро, можете да хванете пътеката за Демяница и да спрете първо на Жабешкото езеро (с гледка към Муратов, Вихрен, Кутело...), а после да се качите и спуснете към Тодорините очи (после обратно към х. Вихрен). Зависи и в коя част на деня планирате - първата или втората. За залез - по-скоро Муратовото (с гледката към Тодорка). Ако не познавате района - по-скоро карайте по маркираните пътеки. Иначе залезите на Гергийските езера са страхотни, но те стоят встрани от туристическите пътеки (има, но не са маркирани, кози, едната е откъм Синаница) и ще ви трябват челници за да се върнете.


https://preview.ibb.co/fQGEAU/Vihren.jpg


- с кола до Добринище -> х. Гоце Делчев, от там лифта до Безбог - оттам пак има няколко опции - на 1 час е Дисилашкото езеро, гледката по залез към Безбог не е чак от най-впечатляващите (защото съседния рид е достатъчно висок да го засенчи), но все пак е интересна. Но пътеката до езерото не е маркирана - козя е, утъпкана, пълна с боровинки. :) Преди 3 дни минах по нея. Можете да отидете и до Поповото езеро, в района има още няколко по-малки, едното е с водопадче към него (по-долното), но е малко провиране през клека, за да се стигне. До Поповото езеро има и по-лесен път откъм Безбог (спестява поне 100м катерене), но също не е маркиран - отбелязал съм ти го с червено, заобикаля т. нар. Душевадник, питай в хижата ако не знаеш откъде тръгва пътеката, минава покрай един овчарник и се слива с тези за Демяница и Тевното. Ако имате време и сили можете да продължите от Поповото нагоре по синята маркировка и за <1 час да стигнете до Самодивските езера...


https://image.ibb.co/mashx9/Popovo.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: nsirakov   
Дата:   12-09-18 11:25

ако сте фотографи и сте на зор да хванете изгрева... и за 40 минути се стига до Муратовото ;) в тия моменти забравяш за умората... пътят е сравнително равен, последните няколкостотин метра са изкачване, но не е много (не съм мерил колко е...)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 11:35

etto написа:

> Този сайт казва, че пътя
> от хижата до езерото е 2.5 часа,
> което ми се вижда странно, понеже са само 4км
> http://pirinadventure.bg/trails/vihren-to-muratovo-lake/

Някой явно е вървял на токчета?! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 11:41

@Julius Благодаря за подробната информация! Мисля, че ще се хвана на хорото за Муратовото езеро, понеже смятам да отида на изгрев слънце. За към Безбог ще ми трябва лифт, който предполагам, че не почва работа в 3 през нощта xaxa

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 11:47

Да, лифта почва в 9 и не е от най-бързите.
С междинка е и се влачи поне 30-на мин. до Безбог.
И са го надули като на Рилските езера - 18 лв. двупосочен.
Поне паркинга е безплатен.
Да, Муратовото е може би най-лесния и хубав избор.
Ако ви остане време - се качете и до върха.
Гледката си заслужава.
п.с.
Единствено провери дали пътя до Вихрен е отворен. Имаше някакъв период, в който го затваряха защото горе ставаше лудница, качват се рейсове и няма как дори да обърнеш. И спираха достъпа до х. Вихрен през дена, а пускаха някакви рейсчета от Банско. Но не знам дали не беше само за юли-август или захапва и септември!?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 11:50

Не те касае...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 12:01

Железни сте, хора :) Имам само още два въпроса:
1. Колко е пътя пеш от езерото до връх Вихрен(нали за този говореше Julius ?)
2. Когато се кача до хижата, предполагам ясно е опоменато накъде е Муратовото езеро?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: tyunkata   
Дата:   12-09-18 12:07

40-50 минути пеша е от х. Вихрен до Муратово езеро. Следваш синята/жълтата маркировка за Спано поле/Синаница. Гледките привечер са такива https://photo-forum.net/i/2173388


Приятно изкарване![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 13:20

etto написа:

> 1. Колко е пътя пеш от езерото до
> връх Вихрен(нали за този говореше
> Julius?)
> 2. Когато се кача до хижата,
> предполагам ясно е опоменато
> накъде е Муратовото езеро?

[smile]

Чакай малко, Пирин е голяма планина, а Вихрен не е единствения връх. Може би не съм се изразил ясно, но имах предвид от Муратовото езеро да се качите на Муратов връх. Не на Вихрен. Ако ще катерите вр. Вихрен - пътя не тръгва от Муратовото езеро. А и един предиобед определено няма да ви стигне (+ снимането). Независимо по кой път поемете. До Вихрен най-лесно е от хижата, но може и през Бъндерица към премката (на север към Кутело, на юг към Вихрен - последните години набиха и стоманено въже), но може и през Казаните по Джамджиевия ръб. Оттам вече е близо 4h, става и без осигуровка, само трябва да се внимава малко повече м/у първа и втора плоча, където е надгробния паметник. После е лесно. Ако те интересува мога да ти пратя и gps-тракове?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 13:56

Не,не, няма да ходя на връх Вихрен, просто не беше казал до кой връх мога да отида от муратовото езеро и за това предположих, че е единствения, който знам в този район хаха. Та с две думи въпросът ми е:
Колко е пътя от Муратово езеро до Муратов връх ?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Julius   
Дата:   12-09-18 14:09

От хижата до езерото е малко над 3км, полож. денивелация към 250м - т.е. около 1h без да се бърза (и в зависимост колко техника мъкнеш). От езерото до Муратов връх са малко под 2км и около 400м денивелация. Т.е. още около 1 час. Това ми дава Сунто-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: asahi   
Дата:   12-09-18 14:54

Още важна информация


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: Gecata   
Дата:   12-09-18 14:54

Имайте пред вид, че "паркът" си е много сериозна планина и ходенето по високите и части изисква нещо по-вече от градски маратонки и шушляково яке :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 14:56

@asahi Аз ползвам приложението SunSurveyor

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: jigsaw   
Дата:   12-09-18 15:07

Лично аз смятам, че изгрев на Муратово езеро е безсмислен. Твърде ниско е езерото и едва ли нещо впечатляващо може да се снима от него. Е, може би към Тодорка, но тя е в посока изгрева и няма да се получи добре. Виж, залеза от Муратово езеро може да се получи доста по-добре, защото слънцето осветява Бъндеришки чукар(както tyunkataе показал). Проблемът е, че бързо и лесно с кола се стига само до х.Вихрен, от там обаче, няма бърз и лесен преход до място подходящо за изгрев.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: etto   
Дата:   12-09-18 15:15

Просто искам да направя няколко красиви пейзажа, не е задължително дори да са изгрев-залез, може гора, може изглед от някъде и тн. Идеята е докато съм на почивка с жената и детето да се откача за 4-5 часа и да нащракам снимки за инстаграма хаха

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: victory13   
Дата:   12-09-18 15:26

направете си удоволствието да се разходите /с кола!/ далеч преди закуска до село Орцево... то е в Родопите [smilie5]

Пирин се вижда от Ореляк до Предела... с 24мм обектив [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в Национален Парк Пирин
Автор: cubanos   
Дата:   12-09-18 15:35

Наистина Муратово си струва и зависи кой как ходи, но с номрлано темпо за час се стига със сигурност. Иначе за снимки за изгрев, мисля,ч е всичко е до момент.Да Тодорка пречи малко на изгрева, но зависи от условията и ако има облачета по изгрев не мисля, че е проблем.Аз бих останал и за залез като отбия и малко време по съседните езера или върхове.Ето снимка малко преди залез https://photo-forum.net/i/2160907



Публикацията е редактирана (12-09-18 15:36)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »