Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с Olympus E-PM1
Автор: bojko_b   
Дата:   04-09-18 09:28

Здравейте колеги, нов съм във форума, но за сметка на това още пълен лаик. ;)

Обръщам се към Вас със следния проблем.

Olympus E-PM1
Купил съм го през 2013 г (не помня от кой дистрибутор). Имам направени може би десетки хиляди снимки... Правеше страхотни снимки.
Преди време забелязвах следното: Понякога (10% от случаите) при включване на фотоапарата се чуваше един провлачен механичен звук около 2 секунди по време на стартирането. Може би се отваря в този момент някаква бленда или кой знае какво. Но точно в тези случаи (след стартиране с този звук) снимките не са качествени, на тъмно дори и светкавицата не се активира и става едно мазало.
Преди няколко месеца този звук започна при всяко включване на фотоапарата...

Интересното е, че по мои спомени този шум зачести след последния ъпгрейд на firmware, който ми го извършиха в официалния сервиз на Олимпус преди няколко месеца (може и 2017 да беше). Това е по спомени. Но не записах каква беше версията преди да им го предам и каква е, след като го получих.

Някои тестове и проверки, за които се сетих:
image stabilizer бе включен. Сложих го на off, шумът остава. Махнах и обектива, шумът остава.

Firmware-проверка:
Ползвах https://cs.olympus-imaging.jp/en/suppor ... e/firm/e1/ за сравнение на това, което имам, и което е последно като версия.
Firmware на апарата E-PM1 и според сайта, и инсталирана при мен е 1.5
Firmware на обектив M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm F3.5-5.6 II и според сайта, и инсталирана при мен е 1.1

Стигам до следните 2 извода:
Понеже по наблюдения това се появи след последния ъпгрейд на firmware, който трябваше да ми направят (мисля, че сервизът се казваше "Бушона") - може да е проблем със самия firmware и да не сработва.
Или може би имам някакъв механичен проблем.

Имате ли си идея на какво се дължи?
Ако да, поправимо ли е?
Може ли да препоръчате добър сервиз по възможност в Пловдив? Ако няма такъв в Пловдив, то тогава където и да е...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: marves   
Дата:   04-09-18 09:48

Мирише ми на дефектна стабилизация на сензора.
Едва ли има нещо общо с firmware ъпдейта, просто по случайност след него проблема е започнал да зачестява.
Дори при изключена стабилизация, първоначалното стартиране на апарата си проверява всички функции дали са в норма.
Ако е механично прекъснала някъде задвижката на стабилизацията на сензора (или някоя бобина за ел.статичност), то тогава сензора не стои "мирно" в покой (дори при изключена стабилизация) и ти размазва снимките дори при неусетно трепване.

Това е най-вероятно, според описа ти.

Друг причинител на този "звук" може да е anti-dust система (ако PM1 има такъв) - пуска ел.статичност по метални рамки на стъкло пред сензора, за да разкара финния прашец по него. Бобина може да си е заминала или просто да издава coil whine пищене, но това няма да се отразни по никакъв начин на направените снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: bojko_b   
Дата:   04-09-18 14:24

Благодаря за бързия отговор. Може ли да ме насочите към някой компетентен сервиз за диагностика и финансова оценка колко ще струва ремонта. По възможност Пловдив. Ако няма такъв в Пловдив, бих го пратил и безпроблемно до друг град.

Всъщност какво е Вашето мнение, ако се окажете прави за дефектната стабилизация на сензора - дали си трува ремонтът за този фотоапарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: Zdram   
Дата:   04-09-18 15:54

За ремонт - Amperel най-добре. Те ще го изпратят за поправка в Чехия. Като го видят там, ще Ви кажат от какъв ремонт има нужда и колко ще струва. Тогава ще си прецените, ако се откажете, може би ще заплатите минимални транспортни разходи. Другият вариант е "Бушона", но и те често изпращат в Чехия, а и от тях се срещат оплаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: bojko_b   
Дата:   04-09-18 16:12

Тази ли фирма имате предвид https://amperel.net/bg/ ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: GenaDP   
Дата:   04-09-18 16:39

В момента в базара Е-Р1 на 3К кадъра струва 100 лв.
За малко повечко пари може да се намери и по-нов модел на Олимпус.
Ремонтът колко според теб ще ти излезе?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: bojko_b   
Дата:   04-09-18 17:11

Точно това имах предвид - дали си струва все пак ремонт на неособено висок клас уред и то вече доста старичък...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: Zdram   
Дата:   04-09-18 18:05

Да, тази е фирмата, но GenaDP е предложил много по-смисления вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: bojko_b   
Дата:   04-09-18 18:09

Къде мога да намеря брояча на кадри? Любопитен съм моя на колко е. Не видях в менюто такава опция...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: Zdram   
Дата:   04-09-18 18:29

Ето така


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: bojko_b   
Дата:   04-09-18 20:36

Много благодаря. [cool]
30 445 кадъра
9 865 отваряния на светкавицата

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Olympus E-PM1
Автор: Crocodile   
Дата:   05-09-18 09:43

В олх имаше за 200 лв с китов , само обектива е толкова ! Продаваш обектива и си сменяш безплатно апарата. Виждах също и E-P1 за 100 , малко по стар но много по удобен ако ще е за снимки , видеото му е по слабо ?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »