Автор: Hsathv
Дата: 09-08-18 18:35
Първо трябва да кажеш uv светлината с каква дължина на вълната е, щото между 10 и 400nm дължина на вълната всичко е uv лъчение, но коефицентите на пропускане, респективно поглъщане на различните материали са коренно различни за определена дължина на вълната.
Най-общо казано с изключение на кварцовото стъкло което има голям коефицент на пропускане другите материали това не е така. Поликарбоната от който се изготвят оптичните лещи има много голям коефицент на поглъщане. На практика той пропуска само вълните близки до 400 nm /на границата на видимия спектър/ и то само около 10%. Затова и всички слънчеви очила от сергиите за по 5 лева НЕ пропускат реално UV лъчи и то без никакво покритие или филтърни слоеве. Само много малък процент при дължини на вълната около 350-400 nm, които в крайна сметка не са вредни. Реално по-голям процент uv лъчи влизат отстрани на очилата в следствие на отражения. Така, че колкото и да се пищовят продавачите на скъпи очила, че ментаците са вредни, да си гледат работата. Разбирам, че китайците им прецакват бизнеса, ама техните стъкла не са с нищо по-добри що се отнася до спекулирането с uv лъчи. При оптичното стъкло нещата не са по-различни, с тази разлика, че при uw лъчи коефицента на пропускане е малко по голям, но пак, само за дължина на вълната 350-400 nm. При по къси дължини коефицента пада, като под 300 nm e 0%.
И понеже предполагам, че осветяваш с uv лъчи с дължина на вълната близка до видимия спектър имаш все пак някакво пропускане, но то се явява недостатъчно за коректна работа на фокусната система. Ако ти е пластмасов обектива, пробвай такъв със лещи от оптично стъкло. Може да се пооправят нещата но не очаквай много. Отделно от поглъщането на обектива, полупрозрачното огледало също е допълнителен филтър за фокусната система. Върху сензора също има реално стъкло или поликарбонат и общото поглъщане е много голямо.
|
|