Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Първи опит за астро
Автор: denkich   
Дата:   08-08-18 23:27

Това е първият ми опит за астрофотография. Ще се радвам, ако ми кажете какво греша, и ми дадете съвети.

https://www.flickr.com/photos/144488869@N03/42995529675


Настройки : Nikon D3300 18.0-55.0 mm f/3.5-5.6
ƒ/3.5 / 18.0 mm / 13s / ISO 6400

Надморска височина 357м - село Чехларе

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: asahi   
Дата:   08-08-18 23:45

Имаш 3 грешки.
1. Използвал си ауто бял баланс. Така получаваш непредвидим цветови резултат. По-добре работи на слънце.
2. Експозицията ти е по-дълга от нужното. Звездите видимо са мръднали.
3. Светлите обекти са преекспонирани. Проверявай хистограмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: nsirakov   
Дата:   09-08-18 00:06

Опитвай се да намериш интересен преден план.. дърво, скала... нещо... Освен това бих поработил върху шумопотискането

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: denkich   
Дата:   09-08-18 00:43

Как се шумопотиска?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: sherbit   
Дата:   09-08-18 08:39

photo ninjа

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   09-08-18 09:00

Ще си позволя да поправя asahi.
"2. Експозицията ти е по-дълга от нужното. Звездите видимо са мръднали."
Ескпозоцията не е по дълга от нужното, просто няма фокус кадъра, а мръдналите звезди в краищата на кадъра са породени от "кома" на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: aceontheriver   
Дата:   09-08-18 09:25

Освен това не са на фокус сякаш. Имах същият проблем с моят пръв опит :)
Фокусирай ръчно

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: virosh   
Дата:   09-08-18 09:32

Фокуса ти е избягал. Следващия път пробвай да фокусираш ръчно през LiveView-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: asahi   
Дата:   09-08-18 10:02

В средата на кадъра ясно може да се определи посоката на движение на звездите.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: darkfame   
Дата:   09-08-18 10:27

Здравей! Добър първи опит!

Както казват по-горе колеги, ще допълня с моя скромен опит:

1 превключи на ръчен режим, като исото ми се струва малко високо за твоята кропка-от там и многото щум. Намали го на половина и повече, а експонацията може да я увеличиш с 3 секунди - макс до 20 сек.

2 изключи стабилизацията на обактива.

3 включи самоснимачката и я настрой на 10 сек. Ако имаш дистанционен спусък по-добре.

4 Фиксирай някаква ярка звезда или далечен осветен обект.

5 пусни екрана на тялото и увеличи на наксимум с лупата - примерно на 10.

6 Въртиш гривната на фокуса докато уцелиш фокуса. После кадрираш, без да пипаш обектива. Пипнеш ли пръстена на фокуса, повтаряш процедурата.

и НАЙ-ВАЖНОТО - намери ТЪМНО място далеч от светлини на градове/села или бензиностанции и небето да е БЕЗ Луна и облаци.

Снимай в т.н. "астрономическа" нощ (тя е след 11-12 часа вечерта за лятото)

По отношение на обектива... с китовия толкова му е силата. Има обективи, но цените доста играят нагоре.

Успех!



Публикацията е редактирана (09-08-18 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: nalexiev   
Дата:   09-08-18 11:03

Звездите не са мръднали и баланса да му е кусура :)
В случая няма фокус.

Иначе като за първи път е добре, може да пробваш да не снимаш право нагоре, а да намериш място, където можеш да включиш някой интересен обект, дърво, къща ...

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: KOKAIN4E   
Дата:   13-02-19 17:51

Здравей,

Както казват колегите по горе първо не си на фокус,
Аз ползвам Viewfinder'а си винаги за ръчен фокус. Ако виждаш Бетелгейзе, Арктурус, Ригел .. всъщност зависи зимата или лятото..Но
За целта за да "видя" светъл обект в небето
при липса на много светъл тогава ползваш какъвто и да е. Включваш си на video - view to, увеличаваш максимум ISO за да видиш обекта, зумваш с цифрово обекта докато се изясни и въртиш фокуса ръчно докато имаш максимално ясен възможен с обектива с които си. После пак си щракваш на Photo, там вече с твоето си избрано ИСО, аз харесвам ниското принципно :)

После , баланса на бялото не е този, това е около 2500, ако е лято слагай на 2850 Келвина , ако ще снимаш млечният път в посока астрономически хоризонт , а в Зенит 3300 да речем.
Шума се подтиска според мен в някакви граници де , много добре с Noise reduction на Adobe Lightroom., като разбирасе снимаш в суров формат, за да имаш достатъчно голям диапазон за толеранс да си играеш по снимките после.

И най важното. което е първото най важно правило !!!

Първо гледаш в SAT24 какво ще е времето в нощта в която планираш снимките, има прогноза за облаци там, дъждове, светкавици всичко и е една от най точните прогнози. Казвам това защото се предполага че искаш да снимаш чисто небе, без облаци , и ако предпочиташ без препятствия.. тоест да не е приключение..
Гледай да провериш за планираната вечер да не е повече от за 2 дена все пак.

После виж около теб (където живееш) по координати или по детайлите в менюто на сайта къде можеш да отидеш с кола
и е максимално тъмно според картата в www.lightpollutionmap.info
Максимално препоръчително тъмно според възможностите ти и логистиката ти (колко далеч с колата си можеш да се отдалечиш) И съотъветно Там за ,пари ,гориво, храна, топли дрехи, фенерчета, 1 бяло и 1 червено. Аз специално обичам да правя Звездни timelapses и ходя с много хора ,фотографи ,астрономи любители,но правя евент предварително и ходим с оборудване,радиостанции, генератори за ток и т.н, защото ходим за по цяля нощ или за
няколко дни с преспиване на палатки.
Това е което исках аз да ти дам като съвети.



Публикацията е редактирана (14-02-19 10:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: io_bs   
Дата:   13-02-19 19:21

asahi написа:

> В средата на кадъра ясно може да се
> определи посоката на движение на
> звездите.

И тя е...?
Според правилото 400 [за определяне на максималната скорост, при която няма „размазване“ на звездите“] кадърът е изряден (400/27~15 секунди). А това е най-„строгото“ правило (някои използват 500, други 600...).

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за астро
Автор: batsali   
Дата:   13-02-19 21:02

Ей сега изведох тая формула, проверете ме, но мисля, че е вярна.

T = (478.7/w)*arctan(d/(2*f)) [секунди]

T = време за отместване на звезда на 1 пиксел разстояние (най-лош случай, най-бързи звезди, близо до небесния екватор)
w = пиксели по хоризонтала
d = дължина на сензора
f = фокусно разстояние

За D3300 с 18мм:

2.6 секунди


Според зависи колко ще се навираш в пикселите, колко е остър обектива и на каква бленда си ще си личи различно по големина отместване. Трябва да направиш проби колко отместване максимално те устройва и после може да си смяташ максимални времена за експозиция в зависимост от фокусното разстояние.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »