Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Zorilamito   
Дата:   21-07-18 01:37

Здравейте! Искам да ми препоръчате най-ефективни начини за съхранение на големи обеми от снимки и видеа. Каква памет използвате, така че да може да се запази във времето? USB, външни твърди дискове или SSD, или нещо друго? Какви са предимствата и недостатъците? В моя случай искам да запиша и да запазя видеа от 150 часа. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: lamerko   
Дата:   21-07-18 02:40

SSD и флаш памети - не. Реално като избор на медия бих избрал M-DISC.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: iasen2   
Дата:   21-07-18 11:05

NAS е от малкото неща, които може да ти свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: blr   
Дата:   21-07-18 11:10

Каквото и да използваш, ако искаш сигурност, информацията трябва да е дублирана, т.е. да имаш backup. Магнитните твърди дискове са много по-евтини от всичко останало , но ако ти се хвърлят хиляди левове, нищо не ти пречи да пазиш и на SSD.

Резервно копие на най-ценните неща на облак също е добра идея, в случай на кражба, пожар, наводнение...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: uri64   
Дата:   21-07-18 11:11

home nas с 4 дискска, конфигурирани в райд 6 или райд 10

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: quazimodo   
Дата:   21-07-18 11:22

И още един такъв при тъщата за бекъп-а[smilie5] .

П.П. Напълно сериозно казано ако очакваме нов ледников период, цунами от Искъра или нещо подобно.


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: blr   
Дата:   21-07-18 11:29

quazimodo написа:


> П.П. Напълно сериозно казано ако
> очакваме нов ледников период,
> цунами от Искъра или нещо подобно.
>

Или нещо доста по-тривиално, като например кварталните наркоманчета да ти влязат вкъщи и после да си търсиш дисковете из заложните къщи.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-07-18 22:02

Най-лесно е да държиш компютъра отворен и закачаш 2 диска по 3ТБ и записваш еднаква информация,като изключиш единия го държиш вкъши другия в касета в банката, при близки или в куфара като пътуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: blr   
Дата:   21-07-18 22:17

И куфара с белезници за ръката... Опомнете се. Има облаци за тая работа. Знам, че българинът предпочита да дава пари за цигари, ракия и чалготеки вместо за неща, които не може да види и пипне, но за цената на шише парцуца и кутия цигари месечно може да се наеме доста пространство.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: asahi   
Дата:   21-07-18 22:21

1. Какви са критериите за ефективност при съхранението? Това се съдържа във въпроса.
2. Колко гигабайта са 150 часа видео?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Джъмбо   
Дата:   22-07-18 09:53

какви М-диск? аз ползвам вербатим, но ако има гарантирано по качествени..

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Zorilamito   
Дата:   22-07-18 10:12

Извинявам се може би за глупавия въпрос, но не съм съвсем наясно, какво е NAS?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: asahi   
Дата:   22-07-18 10:59

NAS

Отделна кутийка със собствено захранване и мрежова свързаност. В нея има малко компютърче и харддискове, което работи нон стоп. Виждаш го в мрежата и там си съхраняваш файловете. Може да се конфигурира автоматично да претърсва твоя директория и да копира новите или променени файлове.

...

Теоретично погледнато ако се търси много висока надеждност може да се сложат 2 NAS сървъра в отделни сгради и първия да прави бекъп на втория. Ако се ползва един и същ доставчик на интернет могат да се постигнат доста високи трансферни скорости.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Hsathv   
Дата:   22-07-18 11:08

Автор: Джъмбо
Дата: 22-07-18 09:53

какви М-диск? аз ползвам вербатим, но ако има гарантирано по качествени..


То няма вербатим. Всичките М-дискове са производство на Ритек. Вербатим са само бранд върху чужда подложка. Има разлики в партидите. За да разбереш дали са качествени се сканират за грешки със записвачка различна от LG, защото последните не поддържат функцията за сканиране.
Иначе и аз ползвам за архив само м-диск. То друга сигурна работа с изключение донякъде на платен облак с гарантиран бекъп няма. Тия домашни сървъри, една стабилна майска гръмотевица и проблемите са гарантирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: asahi   
Дата:   22-07-18 11:25

Ако компютърната мрежа виси по фасадата има такава опасност. Съвременните комуникации са по оптични влакна и мълниите не ги притесняват.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Hsathv   
Дата:   22-07-18 15:15

Остави я оптиката. Тя гръмотевицата пере през захранването и при по голям късмет вътре в сървъра всичко е на салата. И никави юпиеси и защити на входа не помагат.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: quazimodo   
Дата:   22-07-18 15:34

Не знам колко пъти ти е падала мълния на главата, но за почти 50-годишно пребиваване на едно и също място, при мен това се случи само един единствен път преди около 15 години. Затова и споменах бекъп в друга държава, пардон, сграда[smilie5][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: kiten   
Дата:   22-07-18 16:10

много я задълбахте темата[smilie5]
и NAS не е удобно решение. Теглене и слагане на файлове става бавно.
И M дисka е частично решение. Първо 25 гб са няма нищо за 4к видеозаписи с хубаво качество и освен това оптиката полека лека минава на последна глуха линия. Ще дойде време да няма къде да се прочетат записаните дискове, така както в момента е трудно да се намери VHSплеер за да се гледа стара видеокасета.
Аз проблема съм го решил с един 2тб хардиск в единия ми компютър специално за архив-видео и снимки. Самият хард не е свързан и съответно не се износва. Когато се посъбере материал включвам му двата кабела и местя материала. После го изключам. Иначе и наш и бейкъп плюс на сигейт и външни хардове на usb3 си имам, но НЕ им се доверявам.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: lamerko   
Дата:   22-07-18 16:15

kiten: ше те разочаровам, но НЕ си решил проблема. Напротив - задълбочил си го :)



Публикацията е редактирана (22-07-18 16:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: kiten   
Дата:   22-07-18 16:33

lamerko нямам проблеми да му мислят питащите.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Hsathv   
Дата:   22-07-18 18:50

Lamerko иска да ти каже, че хард диска си има писти на които има записана служебна информация. На новите дискове тази информация не може да се опреснява и след време диска е за кофата барабар с целия архив. И това време за съжаление е доста кратко. Нищо, че не си го ползвал.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: kiten   
Дата:   22-07-18 19:15

Така е новите хардове си имат определени часовe, които се навъртат ако са включени независимо дали има трансферно обръщение или не. То и затова болшинството имат 3 години гаранция а преди повечето имаха 5г.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: Hsathv   
Дата:   22-07-18 19:24

Аз говоря за случаите при които даже не са включени а си стоят в някой шкаф. Просто плътноста на плочите е огромна, а интензитета на подмагнитване нищожен, като с времето пада. И в един прекрасен ден слагашде факто чисто новия диск да извадиш архива и ядец.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: imitev   
Дата:   22-07-18 23:32

Совите не са това, което бяха...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за съхраняване на обемни файлове
Автор: flac   
Дата:   23-07-18 01:36

Накрая пак ще стигнете до "lamerko" и неговото мнение "M-dick"...[smilie5]

Иначе, Ние си презаписвам ДВД дисковете през 3-4 години... - хем отсявам плявата, хем се кефя к'во съм правил...

Не е меродавно.
Точка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »