Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Джентрификация
Автор: ГецовВасил   
Дата:   13-07-18 20:32

Здравейте добри хора ,
Отварям тази тема във форума ,тъй като ми предстои да работя по един проект .Въпрос - къде в София според вас ,това явление е най-проявено и може да се направят снимки на него ?

Джентрификацията е процес на преобразяване на работни , бедни или свободни градски зони в райони за висшата класа, като се използват за повишаване на икономическо и социално развитие. Терминът идва от английската дума джентри, която може да се преведе и като "хора от сой".


Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: Mihalaki   
Дата:   13-07-18 21:00

Ето. Това от свободна, НЕградска зона.


Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: ГецовВасил   
Дата:   13-07-18 21:04

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: nyamago   
Дата:   14-07-18 02:22

В англоезичните страни не съм срещал термина при случаи на свободни земи, това си е просто експанзия на градовете към крайградска земеделска площ или дива природа.

Много рядко се среща и за индустриални зони, например продължаващият половин век проект Докландс в източен Лондон и устието на Темза (презастрояване на бивши пристанищно-складови и фабрични земи) никой не нарича джентрификация.

Понятието се прилага главно за съществуващи жилищни зони от ниско качество и стойност, обитавани от бедни прослойки - в качествени и скъпи райони за по-високи класи. Преобразуването е постепенно и често заселването на нови обитатели предшества подобряването на жилищата и средата. (Напр. млади и добре образовани, но не особено богати хора са привлечени от евтините стари жилища и се заселват там като постепенно 'облагородяват' първо собствените си площи, после и инфраструктурата - и едва тогава идват имотните и строителни предприемачи, които 'на едро' трансформират зоната и довеждат заможни обитатели).

Откъснал съм се от родната София и не мога да дам примери, но посоченият 'зелен' комплекс определено НЕ Е джентрификация. Някои могат да видят в него нагло изяждане на екологически ценно за града парково пространство - но без да взимам страна по такава оценка, бих го нарекъл просто експанзия в незастроени земи.
- - - - -

Редакция: макар да нямам пресни примери от София, се сещам за по-стари: по соц. време освен експанзията (Младост, Люлин) се случваше и джнтрификация: превземане на сравнително скромни райони (напр. Лозенец) от 'елита' на времето. Баба ми живееше в скромна (част от) къща до Римската Стена, която беше съборена да се вдигне луксозна 'кооперацийка' за 'видни другари'. Подобни неща ставаха и в Подуене, Слатинския Редут и подобни ниско застроени квартали с предимно работническо население, което беше отправяно към 'комплексите', а къщурките им се събаряха за по-престижни и скъпи сгради (не дворци, жилищни 'блокчета', но не панелни).

Сигурен съм, че това се случва в още по-голяма степен този век - посочете на автора на темата такива примери?



Публикацията е редактирана (14-07-18 02:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: quazimodo   
Дата:   14-07-18 07:15

Квартал "Витоша" - около и над Зоопарка по посока на околовръстното. Набодоха във всеки едновремешен двор по една 4-5 етажна "луксозна" сграда. Новите обитатели няма да коментирам. От същата страна на Симеоновско шосе, но по-нагоре, срещу Фантастико, има няколко затворени комплекса. Цялото Студентско градче вече е тотално мутрифицирано. А за София Ленд би трябвало да има няколко човека изправени до стената по китайската система, но за съжаление у нас вече е демокрация[smilie18][beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: Synthy   
Дата:   14-07-18 09:02

ул. Козлодуй в София. Разходи се от Сточна гара до Опълченска по нея. Също и околните и преки и успоредни улици. Ще има какво да снимаш. Дали е най-проявено... не знам. Но определено го има в посоченият район (както е описано от nyamago). Същото явление го има в кв. Борово - около колелото (вече бившо) на 204. Нагоре по Бъкстон, и кв. Павлово е подобно положението. Също в кв. Овча Купел - ул. Боряна. Напоследък и в кв. Малашевци гледам, че започват да строят нови и "модерни" сгради на мястото на стари. Но там тепърва започва - можеш да снимаш какво става в зародиш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: blr   
Дата:   14-07-18 10:41

.



Публикацията е редактирана (14-07-18 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: MarinY   
Дата:   14-07-18 16:22

Горните примери са точно обратното на “подобряване”. Квартали с възможност за парково застрояване, с еднофамилни къщи и ниско строителство, се опорочиха, завинаги с “ луксозни” блокове-недоразумения.
Джентрификация в София няма. По-скоро търси в околните села - не по Витошка та яка, а към Стара планина и Люлин ( планина).

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: tonyf   
Дата:   16-07-18 16:37

Пространството между улиците/булевардите "Камен Андреев" "Добруджански край", "Скобелев" и "Стамболийски", а даже и още по-нататък, до "Гешов" и "К. Величков" бавно и полека преминава през разни епохи и процеси на джентрификация, деджентрификация и редеджентрификация [smilie5].

В момента голяма част от бившето грозно индустриално гето и бунище е превърнато в приличен градски парк (парк "Възраждане"). Виждам и че на мястото на циганските микрогета и на жилищните съборетини от царско време и най-ранния соц, се започнали да се появяват прилични съвременни сгради, жилищни и нежилищни, с уклон да се запазва зеленината и по улиците, и дори и в пространствата между новите постройки. Да не забравяме, че там е и хеписоц джентри-зоната Зона Б5, трансформираща се постепенно в чудесен градски цирей, да видим как ще се развие, може пък отново да се джентрифицира... И, разбира се, там е историческият Мол ъф София или както там му е името, първият Мол сред Моловете, който за мен е в същността си положителна случка, защото прекрати съществуването на един друг централен градски цирей, създаде някакво устойчиво архитектурно-ситуационно ядро и сложи началото на сегашната джентрификация на целия район. Да, щеше да е просто прекрасно точно на това място да има концертна-изложбена-културна-литературна-и т.н. сграда с красива архитектура, със зеленина и всичко останало и щеше да се получи много добре връзката с новия парк, но както е рекъл народнят гений, по-добре сушени сливи, отколкото сушени конски фъшкии!
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: asahi   
Дата:   16-07-18 17:56

Първият МОЛ е ЦУМ.

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: roburt48   
Дата:   16-07-18 19:12

Бих препоръчал "София парк" и "София вилидж", като определено второто е доста по-скъпарско ! Уникалното на "София вилидж" е, че всяка къща е с архитектура, нямаща нищо общо с останалите ! Единствено инфраструктурата в комплекса си е обща, но всеки имот си има доволно много пространство за страхотна вертикална планировка. Но.... най-вероятно снимането там ще е голям проблем....ясно е защо [smilie5]

Успех [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: MarinY   
Дата:   16-07-18 23:26

Хайде да се върнем към заглавието на темата. Авторът чудесно е обяснил значението на термина.
"Модерно" или "луксозно" строителство на нови територии не е джентрификация.
Териториите, които обикновено подлежат на такова действие са по-стари, градски райони, неподържани и населени с хора с по-ниски доходи, но в близост и с добра транспортна комуникация с градския център (центрове), или с концентрирани административни / бизнес дейности.
В София, зоните, които имат потенциал са няколко, но никоя не върви в правилната посока на темата.
Първата е старите работнически квартали, затворени между Женския пазар - Канала (Сливница) - ул. Одрин - Стамболийски.
Другата зона е На Север от бул. Сливница -Хр. Ботев - почти до гарата - Опълченска.
От Южната страна на Борис III Преди и след околовръстното към Княжево.
Има и други, може би не толкова ясни зони, но ФФ не е място за такъв анализ.
За съжаление, липсата на единен план, неспазването на закона и работата "на парче", с всяка една, изминала година, намалява възможностите за истинско вдигане на качеството на живот в тези райони.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: amza   
Дата:   18-07-18 14:10

Аз пък си мислех, че има нещо общо с джендърите!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: ГецовВасил   
Дата:   18-07-18 18:11

не няма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Джентрификация
Автор: ГецовВасил   
Дата:   18-07-18 18:14

Благодаря за отговорите , ще се разходя из посочените локации , за ул . козлодуй знам ,защото живея там [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »