Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-07-18 12:16

Здравейте.

Искам в тази тема всеки да каже от какжо няма нужда.

Това е моя нов подход тъй като от 2-3 години нямам време да се занимават по-сериозно с фотография.

Ето моята кратка история.

Когато се занимавах изключително със фотография на дижи животни съответно имах нужда от бърза камера, добър автофокус и добър телефото обектив. Разбира се множество аксесоари, укрития и дори високо проходим автомобил. Имах всичко това в един момент.

Сега се възприемам като обикновен щтракач, който иска да може да снима портрети, пейзажи, интериори. Това се налага когато си рекламирам обектите за туризъм.

И реших какво не ми трябва.

1. Реших че не ми трябва автофокус.
За бавна любителска работа наистина не ми трябва автофокус.
Това доведе до покупката на най-евтиния Фул Фрейм Сони а7.

2. Разбира се това доведе и до факта че не ми трябва автофокусни обективи.
Това доведе до покупката на добри ръчно фокусни обективи сред които Самянг 14 2.8, Канон фд 24 2.8, Зенитар 50 1.7, Самянг 85 1.4 и скоро някако макро за без пари.

Имам един травел лек статив манфрото и някоя друга карта памет и батерии. Нямам нужда от светкавици и нямам нужда от камера с по-добро качество на изображението. Може би едно а7р по-нататък за да си пуцам на 100 исо и да имам добра картинка.

Вие от какво нямате нужда? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: golded   
Дата:   06-07-18 12:25

Ти си жив пример за това че, когато нямаме нужда от определени неща,
възниква нуждата от други!! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: blr   
Дата:   06-07-18 12:30

Pd написа:

> Здравейте.
>
>
>
> И реших какво не ми трябва.
>
> 1. Реших че не ми трябва автофокус.
>
> Това доведе до покупката на
> най-евтиния Фул Фрейм Сони а7.
>
>

Ето това вече е приказка. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: spotter84   
Дата:   06-07-18 12:38

Поне няколко пъти купувам 135-ци ръчнофокусни и после разбирам, че дори на фул фрейм кадрирането ми с тях уви е мъка и ги продавам [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   06-07-18 12:41

Понеже аз пък ходя да снимам животни и мислех да взема безогледалка, за да снимам пейзажи, обмислях А6000 естествено плюс стабилизирания китак. В крайна сметка осъзнах, че не ми трябва безогледалка и не си купих. Взех телефон Асус Зенфон, да снимам пейзажи, след това осъзнах, че не ми трябват и пейзажи, защото така или иначе не мога да ги снимам и подарих Асуса. Също така продадох и статив, който имах, пак за пейзажи. Все щеше да ми е нужен, все оставаше в къщи.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: kvakioh   
Дата:   06-07-18 13:14

Нямам нужда от каквото продавам...
Нямам нужда от лента 35мм и телата, защото 24/36 кадъра са ми много.
От автофокус и аз нямам нужда, не ми помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: vga   
Дата:   06-07-18 13:34

Дотук печели Стоян Вакарелов, който е такъв минималист, че дори профил във фото сайт му е излишен, защото не снима [smilie18] [smilie18] Велика тема се очертава!

Ма мен не са ми нужни филтри и никога не съм си купувал. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-07-18 13:40

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: digitalpr   
Дата:   06-07-18 13:40

За мен снимането съпровожда пътешествие. То е начин да се изкефя на природата и да запечатам доколкото мога това, което съм видял, за да мога да разказвам след това и да си припомням къде съм бил.


Нямам нужда от
- бърз автофокус
- много обективи
- светкавица


Имам нужда от
- лек апарат
- един хубав сравнително универсален обектив
- лек статив

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: blr   
Дата:   06-07-18 13:51

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: Synthy   
Дата:   06-07-18 14:09

Трябва ми кафе. Желая кафе! Отивам да си направя.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: nyamago   
Дата:   06-07-18 14:21

Казват, че една картина (или поема, или музикална пиеса) е

перфектна не когато няма какво повече да се добави, а когато няма вече какво още да се махне...

Дали това не важи и за фотографската система? [smilie11]

Директно на въпроса - неща, които имам, но никога не ползвам:

- 3 статива (най-малкия, горилката, понякога нося на ваканции, не че винаги го ползвам; средния ползвам веднъж в годината за 15 минути; третия - с панорамна глава и наречен за видео - съм ползвал веднъж за 15 години, за единична/статична снимка, не за видео. И тя на нищо не приличаше, но стативът не ми е виновен.)

- едно чекмедже филтри, с различни диаметри, плътности и цветове. Нося със себе си веднъж на 2-3 години, но и тогава не ги ползвам.

- оптически приставки: телеконвертори (зад) и широкоъгълни (пред) обектива. Ползвани средно веднъж на 10 години (макар в далечното минало редовно да ползвах 2х телеконвертор поради соц недостиг на телеобективи).

- още към предното и макро-устройства (лещи и пръстени, при това с електронни контакти за бленда и фокус) - миналата година ползвах веднъж, тая година по-рядко.

- калибратор за монитори Pantone (Huey), ползван веднъж при покупката и чат пат от сина ми докато учеше графичен дизайн и имаше настолни монитори.

- фото-раници и дребни чантички. Много ефективни в събирането на прах.

- обективи - разни, все по-малко (но 2-3 още си чакат реда да заминат на еВау).

- софтуер - почти пълна колекция от всичко за което съм порчел някъде че съществува. Купувани лицензи, стоят 'да се намират' докато 99% от времето ползвам баналните инструменти на Adobe.
= = = = =

И какво нямам, но няма и никога да си купя:

- светкавици и всякакво друго изкуствено осветление, включително синхронно-дистанционните им управления и модификатори (чинии за красота, меки кутии, чадъри и пр.)

- ръчни обективи: не знам как съм фокусирал на младини (когато автофокусът беше голяма рядкост), но в дигитално време все не успявам да докарам остра снимка, дори с някои стъкла признати за рекордно-остри. Отново: не са ми обективите виновни, но не ми и помагат.

- Фул-фрейм система... Абе да не се заричам, но засега с нищо не ме влече. Освен ако не е

- Лайка. Детска мечта и огромен гъдел но наистина НЕ МИ трябва. На тия години мога да си позволя, дори с по-добрите им обективи - но е неморално и засега бия по точки в битката с GAS-синдрома.

- Няма също да си купя и най-добрия телефон - поне докато тукашните оператори ги раздават 'безплатно' с абонамента. Иначе телефоните са на път да ми дадат 'перфектната' фото система по дефиницията, дадена по-горе [smilie6]

[shtrak]

И честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: sherbit   
Дата:   06-07-18 14:34

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: Offroad   
Дата:   06-07-18 14:51

Перфектният инструмент не е този, към който не можеш да добавиш нещо, а онзи от който не можеш да извадиш нищо! [smilie24]

Хубава тема с потенциал, странно бързо тръгнала в грешна посока? Ако се абстрахираме от шумата след 1-вия пост... аз също съм фен на минимализма, при това от доста време. Малко на брой, но възможно най-качествените стъкла (доколкото човек да може да си ги позволи, разбира се). 1 пейзажен, 1 макро-обектив и карбонов статив не се усещат в раницата. Повече не ми е нужно. Светкавица не съм ползвал сигурно повече от десетилетие. За един дълъг период встрани от фотографията явно съм пропуснал пързалката, по която са се запътили Дслр-ите, но аз такъв никога не съм и притежавал. От телеметрични и СЛР-и, директно на турбосапунерки и фулфрейм. [smile]

На практика до последно снимах на филм, докато не стана почти невъзможно. Навремето тук имаше един пич Volokin, с който доста си лафихме, но той поне живее в Австрия и имаше достъп до хубави черно-бели, вкл. и документални филми. Акрос, Техникал Пан на Кодак, изобщо всичко що е 25 АСА - от Адокс до МАK/Rollei...

p.s.
М/у другото докато снимах с филмовите Канони над 40% от кадрите ми сигурно са били с въпросния Canon FD 24/2.8! Не е скъп, но страхотен обектив (и любима дължина), но след като Канон (ни) преебаха с ЕОС-кия байонет и преходника с опт. елемент ме загубиха като клиент. Ранните ЕОС-ки обективи бяха по-зле от последните ФД-та (навремето с n1x0n даже сме правили тестове с неговия първи 5D на макро 50-тиците), докато Никон възприеха другия подход - пробваха се да запазят макс. дълго маунта, но това им излезе твърде скъпо. Загубиха немалък пазарен дял, затова сега явно няма да се двоумят и клиентите им "ще платят" прехода към безогледалния байонет.



Публикацията е редактирана (06-07-18 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: asahi   
Дата:   06-07-18 15:22

Доста работи съм махнал или забравил къде стоят. В последните години добавих една сапунерка и след нея още една, че първата не ме кефи.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   06-07-18 15:35

Нямах нужда да изчитам толкоз безсмислени мнения ... ама ей ме на ... Иначе Граматиков ти винаги имаш нужда от нова и нова и друга техника ... сигурно си човека сменил най-много марки и модели , туко виж и макрото си подкарал ... знае ли се?

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-07-18 21:00

Еми да сменил съм много. Сравнително бавно разбрах от какво нямам нужда.
Страшен кеф ми е че стъклата са ми в рамките на от 200 до 400лв и хич не са лоши. ФФ за 1000лв. Лека системка способна на много. И не те е яд че си затворил 10000лв в шкафа.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   06-07-18 23:55

С какво ги снимаш птиците, че толкова малко за стъкла?

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-07-18 00:14

Нямам време да снимам нищо. Това е идеята, че когато си любител наистина не ти трябва много. Ако един ден имам достатъчно време за уайлд ...ще го мисля тогава. Нещата ще са се променили доста. Вече се променят. [beer]
За сега най ме впечатляват ПФ версиите на Никкор. Тази която е 300/4 ПФ и тази която ще излезе скоро 500 5.6 ПФ. ТОва ще са най-компактните стъкла на пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: midtone   
Дата:   08-07-18 22:18

Мисля, че тази тема е озаглавена интересно, защото на мен определено не ми трябва нито порше карера, нито сони а7м3, обаче пък много ми се иска да ги имам.

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: PhotoBo   
Дата:   09-07-18 03:39

Много яка тема, сериозно!

Почвам поста си с това, което винаги demiman ми е казвал, а именно, че имам повече от това, което ми е необходимо. [smilie5]
Много правилно и точно, обаче! По едно време се бях заредил с три тела (два DSLR-a, един ФФ и един кроп + безогледалка), наред с това всякакви топ обективи покриващи от широко до дълго, светлосилно, със стабилизация и отлични оптични свойства.... Ама си имам и своето оправдание - надявах се да започна професионално да се занимавам с фотография, а хобито ми да се превърне в професия, от която да изкарвам добри пари. [smilie5]

С течение на времето, заснемайки малко събития, освен липсата на свободно време започнах да осъзнавам, че сякаш не ми доставя това удоволствие или поне събитийната фотография и желанието ми за хоби-професия взе постепенно да изчезва. Освен това осъзнах, че трябва да вложа и още много пари за реклама, та съвсем се поотказах.

Оказа се, че не ми трябват 3 тела и 7-8 обектива, нито за събитийна, нито за каквато и да е друга фотография, особено при липсата на свободно време за нея! И така историята приключва, като продадох някой неща вече, а друга част от скоро са в базара на ФФ.

За момента ще го карам по-кротко с една безогледалка и единствения обектив, който имам за нея - 85/1.8, защото основно за кеф снимам портрети. Естествено ще добавя след време и нещо за екскурзии и пътувания, но няма да се уливам, както до сега - имайки повече от това, което ми е нужно реално. Та и аз като pd - с възрастта човек или помъдрява или ... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Различна гледна точка - какво не ни трябва?
Автор: next_time   
Дата:   09-07-18 09:06

Голяма част от живота си съм прекарал искайки нещо, друга също толкова голяма неискайки друго нещо.Предполагам това е следствие от погрешно възпитание в което са ме учили , че човек трябва да знае какво иска, а ако не знае, трябва да знае поне какво не иска.
В момента дали в резултат на помъдряване, или на изглупяване съм приел, че независимо от желанията и нежеланият ни в този живот получаваме само това, от което се нуждаем.

Това е нещо като болестите - тежките болести се лекуват със скъпи лекарства или скъпи операции. И независимо какво иска болния получава само това от което има нужда. Понякога във ВИП стая друг път в каквато има. Понякога състоянието му е толкова тежко , че не получава никакво лечение, защото е безнадеждно. Един вид - без лечение са само здравите и безнадеждно болните.
В моя случай продължавам да съм на много скъпо лечение, което съм отказал вече да ползвам. Карам го единствено на айфона, който се оказва Пре достатъчен за хобист. Въпреки че в последните години страшно много пъти съм повтарял, че колкото и добри да стават телефоните, няма да се справят с портретите ... вече и в това не съм сигурен. Портретния мод на айфона и Хуавей 20про ме зачудват.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »