Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Износване/изхабяване на обективите
Автор: stefancho   
Дата:   01-07-18 13:28

Здравейте!
Какъв е "животът" (примерно бройки кадри, фокусирания, ...) на механиката на обективите - износване/изхабяване на бленда, фокусна система, ... ?

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: ZENON   
Дата:   01-07-18 13:40

Никой няма да се наеме да ти отговори със сигурност.
Старите стъкла са метал и стъкло и са почти вечни, ако не ги строшиш.
Новите са в много случаи пластмаса отвън и метал отвътре, но зависи от материалите, натоварването и т.н.
Освен това, новите са доста по-сложни - електроника, лентови кабели, датчици, стабилизации...
Снимай си и ако се скапе - сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: Блясък   
Дата:   01-07-18 14:25

Tamron 17-50 - 5 години активно ползване. Почна да върти ринга за милиметрите все по-трудно, после на подскоци, после почна да отскача от някое изтрито зъбче вътре, после почна да се върти до безкрай, без да променя зума.... пластмасария и отвън, и отвътре. Сигурно може да се подменя нещо вътре, но едва ли си заслужава. Служи безропотно доста време. Отидох и си купих следващата бройка. Жал ми е за първия, че не е като старите железа, ама...

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: blr   
Дата:   01-07-18 15:03

Както е тръгнало, може да се окаже, че животът им ще е по-дълъг от този на системата, за която са предназначени.
Аз досега обектив не съм успял да скапя от ползване, не съм им броил снимките и не виждам защо някой би се притеснявал за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: kvakioh   
Дата:   01-07-18 15:58

Имаше преди недомислени конструкции, с времето нещата се подобриха. Мога да напиша доста за по-старите обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: lamerko   
Дата:   01-07-18 17:19

Има разни сайтове, дето разколачват даден модел до подленото болче и правят подробен анализ на сглобката. Общата тенденция е, че масово се подменят метални детайли с пластмаса, което съкращава живота на механиката. Дори и при високия клас скъпи обективи положението не е добро. Все пак някои прпизводители държат все още на името си, но пък там обикновенно няма бюджетни модели :)

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: Gecata   
Дата:   01-07-18 17:21

Като всяко едно нещо което се ползва и обективите един ден се износват. Всичко зависи от конструкцията и направата. Някои са си "износени" още в неотворените кутии от магазина, други ще те надживеят. Не робувай на брой кадри и брой фокусирания. Няма разумен начин да разбереш, нито продавачът ще ти каже дори и да иска, защото просто няма брояч.

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: da.fo   
Дата:   02-07-18 14:12

Те и автомобилите вече целите от пластмаса и за някоя и друга хилядарка километри се скапва я това я онова. Та сложните обективи ли няма да се развалят по бързо - то не бяха вградени мотори, стабилизации, превключватели за макро, настройки за фокус, че от натискателна диафрагма минаха на скачаща, електроника за данни - диафрагма, варио и т н.


Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: asahi   
Дата:   02-07-18 14:29

Както във всяка машина така и в обектива има елементи, които се износват в процеса на работа. В по-скъпите обективи тези елементи се износват по-трудно и се подменят по-лесно. В по-евтините е обратното. Колкото по-малко неща мърдат в един обектив толкова по-дълго време работи безпроблемно.

Отговори на това съобщение
 Re: Износване/изхабяване на обективите
Автор: hotsnail   
Дата:   02-07-18 14:44

проблема е когато купуваш 2-ра ръка..... Иначе е до модел и какво се разколачва. Ама ако обектива е ползван от профи фотограф пиши го брак.....

Абе втора ръка обектив за хоби след проба става с едно наум, че може да се наложи ремонт или направо смяна.....

за профи дейност май не си струва риска

Много вероятно е да намериш обектив от любител и да живее щастливо 4, 5 или 10 годинки. Ама не е невероятно да купиш прекрасно изглеждащ обектив с напълно износена механика от хитър професионалист.....

Иначе някои примери дето аз съм виждал от опит:

Старите Минолти например им заяжда блендата и трябва да се разглоби и смени смазката. Принципно звучи просто, но май няма много хора, дето да се навият да го правят - сложно е. Имаше един майстор на Дондуков, но почина човека. Дали Сони сервиза ще се навият да загубят два дни.....

Старите Канони т.е. модели от 90-те като 85/1.8 и 135/2 им се разлуфтва механиката и АФ става неизползваем. Не знам дали има как да смениш износените части. Май имат голям сервиз в Италия....

Самянгите дават фира пластмасите - щото всичко е пластмаса и тиксо - несериозна работа са. Цените им от 500 лева за 85/1.4 бяха смислени. А сега на тиксото му искат пари като за Сигма с Аф и стабилизация. За мен марката загуби чара си при ръчнофокусните. АФ обективите им са нови та предстои да видим дали и там е подобно положението.

Сигмите EX DG т.е. тия преди Арт сериите им се износват някакви датчици, които се ремонтират за някои друг лев. Ама поне механиката им е доста стабилна. Дори да вземеш сватбарска бройка има спасение, но не е евтино. За Арт обектив по-добре нов отколкто риска да го купиш на 50-60% от цената и да дадеш още толкова за ремонти

Та ако си любител един нов обектив може да откара 20 години без ядове. Ако си профи 3-4 най-много 5 годинки редовно ползване и после по каналния ред - прес папие или каквото друго си решиш

За живота на системите не знам. Канон са си направили добре ЕОС системата и мисля, че е безопасна. Сони А е безопасна т.е. има хубави преходници към Е байонет. Никон поне с ръчен фокус обективите преди Г серията стават. Новите системи са други - Е, Х, м43, ЕОС-М. Колко време ще изкарат не е ясно....то и на§ина на живот е друг....сега 100 хиляди кадъра са нищо. Едно време 100 хиляди на филм е било невъзможно за любителите повечето....



Публикацията е редактирана (02-07-18 14:53)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »