Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Търся помощ за конфигурация
Автор: dinko8708   
Дата:   19-06-18 23:29

Здравейте на всички , моля за вашата помощ понеже не съм никак вещ в тази сфера с компютрите.Та по темата търся си компютър на който предимно ще работя с фотошоп като ще наблягам на сглобяване на панорами и таймлапс , ако е от значение суровите файлове ще са доста големи от никон д810 ще са .Бюджета ми е малко плаващ от 1000-1600лв като не държа да е нов , даже май предпочитам нещо втора употреба с идеята че ще е по мощно. Ще постна една примерна конфигурация която загледах да изкажете мнение също така ако някой има за продаване или е видял обява ще съм благодарен да споделите. Благодаря ви

- Процесор: Последно поколение
AMD Ryzen 3 2200G, 4 ядрен до 3.7Ghz !

- Видео карта: GAINWARD
GTX 1060 6GB GDDR5!

- Рам памет:
8GB DDR4 3000Mhz !!! ADATA XPG GAMMIX CL16

- SSD: ADATA
128GB XPG SX6000 - Read 1000MB/s , Write 800MB/s !!!

- HDD: Western Digital
1000GB 64MB 7200rpm, Blue

- Дъно: ASUS PRIME A320M-K

- Захранване: DEEPCOOL 650W, DN650 Новата версия

- Кутия: MAKKI ATX 8801B

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: nsirakov   
Дата:   19-06-18 23:59

Преди 2 месеца се обзаведох с машина 2ра ръка и съм доволен

Интел и7 950 на 3.0 Гхза
12гБ рам
Нвидиа Гфорс 770
256ГБ ССД Самсунг
дъно П6Т делукс в2

излезе ми малко под 900 лева, за фотошоп и стичване на панорами върви перфектно....

разбира се.. има си вещи в тази област, те ще те посъветват по-добре

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: pepo930   
Дата:   20-06-18 00:16

За Photoshop/Lightroom ти трябва мощен процесор и RAM.

Поне 4ядра/8нишки и 16гб РАМ. 250GB SSD на което да са ти работните файлове, системата и програмите също е голям плюс.
Видео карта, можеш да ползваш и вградената (ако има такава).
Вземи си и надежден хард диск - WD Black или Red, да не умре по случайност и да си загубиш данните.

Лично аз бих те насочил към Ryzen 1600 - 6ядра/12нишки и можеш да го овърклокнеш на 3.8GHz с 1.325 волтаж със стоково охлаждане.
2x8GB DDR4 2400Mhz RAM
Дъно AsRock AB350M Pro4 (едно от най-известните в този клас)
Видео - GTX1050 2GB или ако намериш няква втора ръка.
Захранване 80% рейтинг 500W
Кутия - няква с USB3 портове - 30тина лв

Ето линк към такава конфигурация:
https://goo.gl/rHpWNR

EDIT:
Ето още една базирана на Intel. Тази е с вградена видео карта в процесора, но ще работи по-бързо с програмите на Adobe, защото са оптимизирани за Intel.

https://goo.gl/U2f15W



Публикацията е редактирана (20-06-18 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: blr   
Дата:   20-06-18 00:24

Не ти трябва G-версия на процесора ако ще добавяш видео карта. От друга страна, за нуждите ти, не ти трябва видео карта въобще, а те в момента са безумно скъпи. Трябват ти 16 GB RAM и поне 2 ТБ диск. Предполага се, че имаш адекватен монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: dinko8708   
Дата:   20-06-18 01:31

Благодаря ви за насоките ето това е подобна конфигурация като тази която pepo930 предложи , това ми го предложи един познат като ми каза че може да го сглоби за около 1550лв + -

CPU AMD Ryzen 5 2600X 93% 105% лв 391 Copy from baseline
GPU Nvidia GTX 1060-6GB 71% 92% лв 465 Copy from baseline
SSD Samsung 860 Evo 250GB 88% 102% лв 145 Copy from baseline
HDD Samsung Spinpoint F4 2TB 62% 80% лв 82 Copy from baseline
RAM G.SKILL Ripjaws 4 DDR4 2400 C15 2x8GB 72% 68% лв 329 Copy from baseline
MBD Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Xizario   
Дата:   20-06-18 09:19

Това мнение по-горе че видео-карта не ти трябва за PS не е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Xizario   
Дата:   20-06-18 09:24

От сайта на adobe:
https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html

Features that require a GPU for acceleration:

Artboards
Camera Raw
Image Size – Preserve Details
Select Focus
Blur Gallery - Field Blur, Iris Blur, Tilt-Shift, Path Blur, Spin Blur (OpenCL accelerated)
Smart Sharpen (Noise Reduction – OpenCL accelerated)
Perspective Warp
Select and Mask (OpenCL accelerated)

It has the minimum amount of graphics processor VRAM required for Photoshop (512 MB). The recommended amount of VRAM is 2 GB or more, though.

И изобщо като цяло статията е доста подробна какво можеш да ползваш и какво не.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: dinko8708   
Дата:   20-06-18 12:47

И аз в други форуми попрочетох че при новите версии на фотошоп видео картата е важна и се използва от програмата и отделно според мен видеокартата няма ли да оказва влияние за това какъв сигнал ще предава към монитора и дали ако не е нова карта ще може да покрива RBG не знам може и да пиша пълни глупости но просто не съм запознат затова търся вашата помощ.Благодаря за хората които се включват с мнения и насоки.Някой от вас може да кажат че има доста такива теми , но те са от преди известно време и за това време предполагам нещата се променят и излизат нови работи , на други неща им падат цените и така.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Jovan   
Дата:   20-06-18 13:18

Разгледай сайта на Puget systems, едни от водещите билдери в САЩ. По-точно тези линкове:
Въпроси и отговори

Препоръчителен хардуер
Секцията за въпроси и отговори в първия линк е интересна. Във втория линк освен препоръчителния хардуер за ФШ има и полезни линкове към тестовете, които са правили.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: hotsnail   
Дата:   20-06-18 13:24

Видеокарта и памет много трябва. 24 или 32 ГБ памет гледай с 8-а ще е бавно много бавно особено с панорамите. 1060 може би е минимална опция за карта. Процесор също трябва, но все по-малко

Минавай на кепчър 1. Лайтрума за мен е безнадеждна работа

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   20-06-18 13:35

Хах... първия дето виждам да дава такава оценка за Лайтрум (моето мнение е абсолютно същото) [smilie5]

Знам, че в последните версии подобриха поддръжката на видеокарти, но до колкото знам все още не е пълна върху всички операции, а пак за точно определени. Може и да се лъжа де. За мен все още си остава ключово да имаш по-темата:
1. Процесор с висока честота на ядрата - май според тестовете 6 стигат - изглежда твърде много ядра не се използват пълноценно;
2. РАМ - колкото повече - толкова повече. Ако може и още малко отгоре;
3. ССД на работния дял;

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: bam-bam   
Дата:   20-06-18 14:06

От работата ми с лайт/шоп и премиер, освен цпу-рам-ссд друго не виждам да товари.
Та тези смели изказвания, че цпу-то не било важно не знам как ви ги ражда главата.
Видео .. не виждам грам натоварване на него или някаква супер полза (пробвал съм с куди и без)
Тея в сайта на адобе си ги пишат едни, колко да има нещо, а като си сглобиш машинка някак не се получава същото и сам виждаш какво се товари и има нужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Fifata   
Дата:   20-06-18 14:15

В Lightroom e важен процесор/ссд и накрая рам. При тествове на максимално натоварване на харчи повече от 7-8гб рам. Така, че 16 са ти достатъчни та предостатъчни. Аз примерно съм с 32гб и компютъра едва ползва 30-40% от тях. Видео картата не се ползва, да не кажа ама въобще. Ако намеря имейла от Адобе, защото пусках официално запитване ми казаха, че видео картата няма никакво значение от нея. Дава някакви минимални бонуси, който едва се усещат.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   20-06-18 14:17

Стакването би трябвало да заема повече РАМ - не ползвам лайрум, но Фотошопа често ми стигал всякакви лимити и е прекратявал работа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Fifata   
Дата:   20-06-18 14:21

Сега чета във форума на Адобе, един пич е описал точно за стакването на снимки в photoshop, че компютър с 16гб рам и при тест в момента на стакването компютъра ползва 8.5-9гб рам не повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   20-06-18 14:30

Четеш? Човече, аз не чета, а се моля като в секта, поне суап-а да ми стигне и всичко да завърши успешно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: marves   
Дата:   20-06-18 14:41

Fifata - Във Photoshop отиваш на Edit > Preferences > Performance и задаваш колко рам да ползва програмата (не задавай повече от 80%, защото започва да гълта swap от SSD/HDD и става мъчно тегаво, дори и често забива след няколко минути изчисления).

64GB ги пълни до дупка при мен.

С повечето ядра, честота и гигабайти рам само ще се спечели време от изчисленията при стакване/сглобяване на панорами. Общо взето през това време машината е "зависнала" и става само за браузуване и спамене по форумите, дори и с 16 ядра и 256гб рам да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Fifata   
Дата:   20-06-18 14:41

Ми аз не правя стакове и не знам. Не снимам пейзажи, панорами и т.н. и не съм тествал стак-а в фотошоп. Като ме интересува нещо по даден проблем и си отварям форума на адобе и чета :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: dinko8708   
Дата:   20-06-18 15:27

Добра тема се заформя, истината е някъде там във спора. В момента работя с един дърт лаптоо със стар двуядрен процесор и 4гб рам като му дам да направи стак от 3-4 снимки или панорама от 10 кадъра и пада едно чакане над 35мин в което всеки творчески мерак си заминава. След завършване на операцията толкова лагва че при местене на плъзгач настройката се появява след минимум 2-3сек и затова сега искам да си сглобява нещо което да ме накара да забравя всякакъв вид лагове. Рам паметта мисля да не е по малко пт 12гб и да е ддр4 , процесора мисля че се спрях на хенон 5 1600х , само за видео карта се двоумя и евентуално за охлаждане дали 600вата ще са достатъчни, ссд минимум 250гб и 1тб допълнителен хард.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: Fifata   
Дата:   20-06-18 15:57

Ами то в момента ССД-тата са на супер цени, така че помисли дали да не е по голямо от 250гб. Дали направо да не грабнеш едно 500гб. Аз тия обикновените хардове по 1тб вече ги ползвам само за архив. В края на годината качвам всички снимки на един 3.5 инча диск, надписвам го и го прибирам в шкафа при другите. От един сървър ми останаха 8 такива диска и се чудях какво да ги правя, та им намерих място ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: stef7   
Дата:   20-06-18 16:17

@dinko8708 - Такова забавяне се получава когато RAM паметта е малко. Почва да swap ва т.е. да използва твърдия диск за РАМ и това просто разказва играта компа. Т.е. памет по-малко от 8Гб за всичко друго различно от четене по интернет и Офис е голяма мъка. 8 желателно 16Гб RAM е най-важният upgrade който трябва да се направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: digitalpr   
Дата:   20-06-18 16:24

Бюджета ти е добър. Наблегни на CPU, RAM и SSD за фотошоп. За видеокарта по-скоро каквото остане, ако изобщо ще купуваш. Може да ползваш и вградената. Аз бих се насочил към i5-8600K с дъно с Z370 чипсет. Този процесора се овърклоква изключително лесно до към 4.8GHz и ще получиш доста допълнителна производителност на цената на читаво охлаждане за около 50-100лв. Ако РАМ-та ще е 16GB я вземи на 2x8GB за да можеш в последствие да добавиш още 16.

Успех :)



Публикацията е редактирана (20-06-18 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: blr   
Дата:   20-06-18 16:48

С риск да се повторя, за това, за което ще го използваш вграденият в съвременните процесори видео ускорител (особено тези на RYZEN G) са повече от достатъчни. Ако не купуваш видео-карта, а те в момента са на двойни цени сравнено с преди 2-3 годи, това ще ти освободи доста пари за по-качествени компоненти.
Както вече те посъветваха, не трябва да икономисваш от РАМ. 8 ГБ е санитарният минимум, 16 в повечето случаи са напълно достатъчни, освен ако не работиш с много големи файлове с 16-битов цвят.
Избери си качествена дънна платка, която да поддържа най-новите стандарти за свързване. Дори и да не са ти необходими сега, след 2-3 години ще е добре да ги имаш.
Качествено и достатъчно по обем SSD също е необходимо. Аз бих препоръчал Samsung 860 EVO/500 GB.
Няма да е лошо да имаш два магнитни диска, като единия ще се ползва за backup. 2х4 GB WD Red ще свършат чудесна работа.
Качественото захранване е много важно за стабилната работа на машината. Отдели поне 150 лв за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: lamerko   
Дата:   20-06-18 17:20

Ако не искате проблеми - първото нещо след инсталиране на Photoshop е да се спре поддръжката на вграденото графично ядро :)

С SSD-тата внимавайте - пуснаха наскоро QLC левъл чипове. Евтини са, но сигурността на данните отива малко в четвърта глуха... Не че TLC са много по-добри в това отношение, но новите разработки използват някакви трикове с многслойната структура и докарват някакво приемливо ниво на устойчивост.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся помощ за конфигурация
Автор: sakuraki   
Дата:   20-06-18 17:38

Наскоро се стобих с подобна конфигурация за фотошоп , лайтруум и премиер и за момента съм доста доволен, но пак успях да го натоваря до дупка с панорами.

процесор : ryzen 5 1600 на 3.6ghz си работи без ядове
рам: 2х 8гб G-skill 3000mhz (колкото по - бърза е рамта, толкова по - добре, защото ryzen обичат бърза памет)
хард: 1тб black - не е най добрия избор, но скоро ще добавя SSD
видео карта : Nvidia 1060 6gb ю
захранване: EVGA 550w
дъно: Gigabyte AB350 Gaming

Ако ще е амд процесор, гледай рамта да е качествена и вкл в поддръжката на дъното, че може и да не успееш да я подкараш на дадената честота и само да си дадеш парите на вятъра.

Онзи ден сглобявах една панорама от 4 реда по 8 снимки на ред и я сглобих в lightroom, което отне доста време и после в шопа я обработвах по - бавно. Оказа се, че рамта е свършила и шопа почва да дърпа от харда, което забави мнооооого работата на машината. Пробвах с едно служебно SSD samsung 960 еvo и разликата беше огромна във времената на обработка от двете машини.

Това SSD, което си пуснал в първия коментар не е лошо, но загрява адски много и трябва да го наглеждаш.

Може и да се сглоби с intel i5 8400, което ще е горе долу като с амд-то цената, но това, което успях да забележа, че наистина с амд-то като сглобявам панорами мога да си цъкам на компа без ядове, а с интела е доста по - мудно, когато е натоварен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »