Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: Frenchev   
Дата:   01-06-18 12:34

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Frenchev   
Дата:   01-06-18 12:40

Здравейте колеги,

може ли някой от по-разбиращите да ми предложи компютърна конфигурация.

Трябват ми
- 32гб РАМ с възможност за ъпдейт,
- някой от новите i7 (чух, че имало i9 вече)
- дъно - usb type C е плюс и колкото може повече изходи
- добро захранване - тихо
- добро охлаждане - тихо
- Hard drive 4 GB поне
- Кутия - колкото по малка толкова по-добре, но не за сметка на качеството

Имам
- Видео 1080
- SSD

Бюджет около 1500 евро, като може да варира в известни граници. Като купувам машина, предпочитам да дам повече пари но следващите поне 5 години да не я мисля.

Благодаря на всички отзовали се.
[beer] е от мен!



Публикацията е редактирана (01-06-18 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Frenchev   
Дата:   01-06-18 12:43

По-принцип всички компютърни компоненти си ги купувам от
https://www.mindfactory.de/

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Pavlov   
Дата:   01-06-18 12:44

От България ли ще купуваш, или от Германия?

ПП. Ясно, писал съм едновременно с горния пост [smile] .



Публикацията е редактирана (01-06-18 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Frenchev   
Дата:   01-06-18 13:18

Да, от немско ще се купува, но това няма много голямо значение. Стига ми да ми напишете моделите на компонентите, аз ще се оправя нататък.
Проблема е, че се пробвах сам да си избера компоненти ама толкова много модели са, че се обърках тотално.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: marves   
Дата:   01-06-18 13:33

попитай в хардуербг и уточни за какво основно ще се ползва машината (снимки, видео, 3D, кое е приоритетно, погледни софтуера, който ползваш как скалира като производителност на различни процесори, съпоставени в някое ревю).
Вземи си голяма (Tower или поне нормален размер) кутия с няколко 200мм+ перки, за да стоят компонентите хладни и най-вече тихи под натоварване.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Mogila   
Дата:   01-06-18 14:28

Скоро си поръчвах от там компоненти. Мога да ти препоръчам кутия Fractal Design Define R5. Много тиха и супер качество. Иначе аз избрах процесор 7700. Захранване EVGA.



Публикацията е редактирана (01-06-18 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: langel   
Дата:   01-06-18 14:36

Това, което искаш, трудно ще го вместиш в 1500 евро, освен с големи компромиси, търсейки марки и модели с най-ниски цени в категорията. 1800 е по-реалистична цена, а ако погледнеш към i9 и стабилно качество, над 2000.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: kojuharov   
Дата:   01-06-18 15:05

При подобно задание е добре да отговориш на следните няколко въпроса:

1. Основна дейност, която ще извършваш с компютъра ?
2. Компютъра ще получава ли данни от външна периферия ? По-точно ще точиш снимки, видео файлове, бази данни ?
3. Ако точиш информация за последваща обработка, как ще я съхраняваш ? Имаш ли външни дискове, ZIP у-ва и т.н.

Тези три въпроса са много важни за да се уточни на кои компоненти да се наблегне. Можеш да направиш компромис от към обем на SSD примерно за сметка на добра графика и качествена шина.

Също е много важно да уточниш точните модели на компонентите, които имаш, за да се избере правилна платформа. Често виждам потребители, които не съчетават правилно компонентите и от там започват едни дилеми - ама защо забавя, когато правя това, когато правя онова ...



Публикацията е редактирана (01-06-18 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: blr   
Дата:   01-06-18 15:34

Без да е посочено предназначението на машината, конкретни съвети не могат да се дадат. По-скоро принципно:

1. 32 GB RAM би трябвало да е достатъчно за почти всичко. Все пак, ако искаш да имаш възможност да добавяш още, вземи два модула по 16 GB. Имай предвид, че паметта в момента е по-скъпа от всякога.

2. Пак поради липса на информация, не може да ти се препоръча процесор. Ако ще се занимаваш с overclock ти трябва процесор с отключен множител, а те са по-скъпи, например i7 8700k. Задели и 30-40 Евро за що-годе сносно охлаждане.

3. Ако ще се съхраняват данни е задължително да има backup. Най-елегантното решение е два идентични диска в RAID1 масив. Аз използвам WD RED.

4. Доброто захранване е много важно за стабилната работа на всяка система, не препоръчвам да се пестят пари от това. Подбери си компонентите, изчисли общата консумация и добави поне 30-40 % запас за да получиш мощността на захранването. Някои захранвания имат т.нар. хибриден режим, при който перката им се включва над определена консумация, т.е. ако не товариш компютъра ще са безшумни.Без да е посочено предназначението на машината, конкретни съвети не могат да се дадат. По-скоро принципно:

1. 32 GB RAM би трябвало да е достатъчно за почти всичко. Все пак, ако искаш да имаш възможност да добавяш още, вземи два модула по 16 GB. Имай предвид, че паметта в момента е по-скъпа от всякога.

2. Пак поради липса на информация, не може да ти се препоръча процесор. Ако ще се занимаваш с overclock ти трябва процесор с отключен множител, а те са по-скъпи, например i7 8700k. Задели и 30-40 Евро за що-годе сносно охлаждане.

3. Ако ще се съхраняват данни е задължително да има backup. Най-елегантното решение е два идентични диска в RAID1 масив. Аз използвам WD RED.

4. Доброто захранване е много важно за стабилната работа на всяка система, не препоръчвам да се пестят пари от това. Подбери си компонентите, изчисли общата консумация и добави поне 30-40 % запас за да получиш мощността на захранването. Някои захранвания имат т.нар. хибриден режим, при който перката им се включва над определена консумация, т.е. ако не товариш компютъра ще са безшумни.

5. USB-C е просто тип конектор. Не дръж особено на това. Ако искаш бърз трансфер на данни в бъдеше, избери си дъно с контролер, който поддържа USB 3.1 Gen 2. За сега няма периферия, която да може да се възползва напълно, но все някога ще има. Също така гледай да поддържа М2 през PCIe линия.

Като цяло, няма да е лесно да се вместиш в бюджета без компромиси.



Публикацията е редактирана (01-06-18 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: stef7   
Дата:   01-06-18 15:45

Присъединявам се към колегите, добре е да се знае за какво ще се ползва компютъра, кои програми и т.н.

Ако смея да предположа че това ще са примерно продуктите на Адобе тогава от i9 няма никакъв смисъл, защото те не са оптимизирани за процесори с повече от 4-6 ядра и предпочитат по-висока честота отколкото повече ядра. Т.е. i7 8700K е перфектния избор за всякакви видео фото програми.

И тогава от въпросния магазин конфигурацията би изглеждала така:

Intel i7-8700K 324 E
Asus ROG STRIX Z370-F Gaming Intel Z370 - 175 E
2 x 16GB Crucial Ballistix Sport LT grau DDR4-2400 DIMM CL16 Single - 298 E
Fractal Design Define Mini C - 69E
4000GB Seagate Barracuda - 90E
Noctua NH-D15 Tower Cooler - 85 E
850 Watt Corsair HXi Series HX850i - 166 E

Total 1207E

С една уговорка трябва да провериш колко е голяма видео картата ти, кутията събира дължина до 315мм което би трябвало да е достатъчно за повечето карти.
Може да се избере и някой друг модел на Fractal Design. Имам R4 и тази кутия има специални обезшумяващи фолиа отвътре, лесна е за работа (поставяне и смяна на компоненти), кабелите отиват от другата страна, здраво направена, абе само хубави неща мога да кажа. Но е по-голяма и тежка. Подобно и за захранванията на Corsair.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: marves   
Дата:   01-06-18 15:47

Е как няма да сте вмести.... 8 ядрен Ryzen или 6 ядрен 8700K със сравнително добри среден клас останали компоненти може да му излезе и под определения бюджет. Вече ако наистина има НУЖДА от повече мощ има 16 ядрени с 32 нишки Ryzen-и, разни 12+ ядрени интели... но там отиваме вече на сървърни системи, скъпи дънни платки и т.н. и ще трябва да задели още някое лЕвро.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: blr   
Дата:   01-06-18 16:09

Ако няма да има overclock (подозирам, че няма), ще се вмести спокойно. Няма да има нужда от К-процесор. Отпада нуждата и от допълнително охлаждане, въпреки че няма да е лошо да се смени.
Дъно от рода на Asus Prime B360-Plus ще е напълно достатъчно. Така ще се спестят доста пари без да се прави сериозен компромис. Тези пари може да се вложат в 2х4 TB WD RED, а и в един UPS. Много хора не осъзнават колко е важен, докато не им потрябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Frenchev   
Дата:   01-06-18 17:09

Благодаря на всички отзовали се.

Ще се ползва за Photoshop, Bridge, HDR програми и такива за сглабяне на панорами. Видео няма да се обработва, както и игри няма да се играят.
Проблема е, че пускам по няколко бача на няколко различни програми едновременно и компа ми кляка. Но той си е много стар вече.

Иначе към компа има вързан NAS и периодично няколко външни харда. Това е общо взето.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: blr   
Дата:   01-06-18 17:27

В такъв случай, съвсем спокойно ще се вместиш в бюджета. От overclock разбираш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Mihalaki   
Дата:   01-06-18 17:27

На stef7 предложението е доста добро, като можеш да се замислиш дали ще се занимаваш с овърклок. Ако не заключен i7 8700 и една идея по-евтино дъно са ти вариант. Съответно и захранването може да не е 850 вата.
Това ако искаш да спестиш някое друго ойро.
Ако останеш на варианта с компоненти с възможност за овърклок, то поне вземи по-бърза памет поне DDR4-3000.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: marves   
Дата:   01-06-18 17:32

И новия комп ще кляка, общо взето аз докато сглобявам панорами в AutoPano или пусна batch във Photoshop/Lightroom и машинката пълни рамта (задал съм да използват цялата налична за оптимална бърза процедура). Аз съм с Ryzen 8 ядрен и 64GB рам. През това време мога да ровя форуми, всичко останало е лагаво за работа. Ъпгрейд просто ще ти спести времето, през което се извършват тези автоматични изчисления.
С повечето рам и ядра ще можеш да зададеш на панорамата/batch-а да уползотворява примерно наполовина от ресурсите им (което ще отнеме два пъти повече време от обикновено) и тогава ще имаш що-годе ползотворна машина за леки корекции на снимки.
Това, което вероятно си представяш като възможност се постига със 200+гб рам памет, двупроцесорно дъно с многоканална архитектура и софтуерно оптимизиране на ресурсите... общо взето се получава като втори компютър, всякаш единия си заделил да изчислява панорамите/batch-а, докато работиш на другия.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: Mogila   
Дата:   01-06-18 20:39

Само внимавай като избираш кутия, да може охлаждането да се събере вътре, а не като в примерната конфигурация на stef7 да си на ръба с 5 милиметра съвместимост.



Публикацията е редактирана (01-06-18 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ми помощ с PC конфигурация
Автор: blr   
Дата:   01-06-18 23:04

“И новия комп ще кляка, общо взето аз докато сглобявам панорами в AutoPano или пусна batch във Photoshop/Lightroom и машинката пълни рамта (задал съм да използват цялата налична за оптимална бърза процедура)."

И 1 ТВ RAM да сложиш при такава настройка пак ще е така. Първо се мисли, после се действа.

16 МВ са достатъчни, 32 МВ дори предостатъчни, но трябва да се знае кое какво и как.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-06-18 12:58

Искам да благодаря на всички колеги, които се включиха в темата.
Мненията ми бяха много полезни. Вече съм с нова машина:

Intel Core i7 8700K 6x 3.70GHz So.1151 WOF
Gigabyte Z370 HD3P
850 Watt Corsair TX-M
32GB (2x 16384MB) Corsair Vengeance LPX schwarz DDR4-3000
4000GB WD Blue WD40EZRZ 5.400U/min 64MB 3.5" (8.9cm) SATA 6Gb/s
500GB Samsung 960 Evo M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 x4 32Gb/s 3D-NAND TLC Toggle (MZ-V6E500BW)
Corsair Hydro Series H105 Komplett-Wasserkühlung
Corsair 500D Midi-Tower

Понеже старата машина не ми е нужна вече, искам да я подаря на някого. От вас искам да ми подскажете на кого. Някой, който заслужава а няма възможност да си купи. Конфигурацията е сравнително стара, но доста актуална дори и за днешните стандарти.

Intel Xeon CPU W3680 3,33GHZ
Asrock X58 Extreme
24 Gb RAM
500 GB Hard
Zotac 1 GB Video

С едно SSD направо ще хвръкне. Ако някой има излишно, може да допълни конфигурацията.

Аз също се ослушвам за някой, който наистина би имал нужда от нея, но ако и вие имате предложения давайте насам. Просто не искам да попадне в някой, който ще я препродаде. Иначе мога и аз да я продам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: lamerko   
Дата:   14-06-18 13:33

Някой наскоро търсеше конфигурация за наравнопоставено семейство, но не знам дали вече са намерили...

За новата играчка - честито :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-06-18 15:08

неравностойни семейства има много, но на повечето им е достатъчен и един настолен компютър или лаптоп с 4 Гб рам.
На мен по скоро ми се иска да го дам на някой, който има нужда от него, някой прохождащ фотограф, който няма свестна машина за работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: bikerdido   
Дата:   14-06-18 15:52

Здравейте,колега Frenchev!
Много благородно!



Публикацията е редактирана (14-06-18 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: quazimodo   
Дата:   14-06-18 17:44

Френчев, по-добре продай старата конфигурация и с получената сума участвай в нещо такова - https://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=191967
, ще има много по-голяма полза от доброто дело.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов комп - благодаря, стар на кого?
Автор: Funf   
Дата:   18-06-18 10:19

Моя комп е: GeForce gtx nvidia 1080, AMD ryzen 7 1800x само това ти казвам да видиш за ква джаджа стаа въпрос видео, снимки всичко върви, махнете ги тия Интел. На компа ми върви аутокад, фотошоп, лайтрум, играя никакви проблеми 4к 8к бръсне, тиха безшумна супер машина е струва 2700 лв.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: