Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ за първи DSLR
Автор: Jelqzko1488   
Дата:   29-05-18 11:01

Добър ден, може ли малко компетентни мнения относно покупката на първи фотоапарат. Главно за момента разглеждам Canon (700d, 750d, 1300d)Отворен съм и за други предложения. Друго дилема ме "човърка" дали нов, дали втора ръка ... Та общо взето чакам мнения, препоръка и т.н. (Общо взето и бюджета максимално е 1300). Благодаря за отделеното време.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: marblebg   
Дата:   29-05-18 12:27

Добре дошъл във ФФ!

Ако се разровиш във форума ще видиш доста теми, в които са коментирани фактори при препоръка на първи фотоапарат и обектив.

Освен бюджета важен момент е и какво мислиш да снимаш - пейзажи, портрети, макро, спорт, звезди, видео, друго.
Или ако има някаква конкретна цел за покупката - снимане на хлапетата вкъщи, автомобили, за разходка в планината...

Честа грешка е да се иде в някой от големите магазини за електротехника и да се вземе нещо от предлаганите неща. Далеч по-удачно за начинаещ (и не само) е да се вземе тяло втора ръка, а от спестените пари да се купи втори обектив и аксесоари (статив, карти, раница/чанта).
Лично аз съм минал през няколко тела и обективи втора употреба и съм нямал/нямам проблем с техниката до сега.

След като имаме отговор за насока вече може да говорим конкретно за тела и обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 12:28

Ще снимаш ли видео? Най-вероятно ако не взимаш апарата специално за видео, то няма да снимаш видео почти никога. В твоя случай бих взел Канон 5Д марк 1 плюс някакъв прайм обектив като за начало. Ще можеш да правиш доста качествени снимки и евентуално ще се запалиш или не. До тогава вече ще си придобил по-добра представа какво искаш да снимаш и кой апарат е за теб. Колкото по-малко пори дадеш за първи апарат, толкова по-добре, поне според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: iasen2   
Дата:   29-05-18 12:35

Аз лично бих си взел фуджи ако сега почвам да събирам техника и неща като оптичен визьор не са толкова важни. Първия ми DSRL апарат беше фуджи.
X-E серията е приличен апарат + 50мм обектив. Не знам дали ще влезеш в бюджета, но забрави за апаратите, дето си цитирал по горе.



Публикацията е редактирана (29-05-18 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 12:42

Като за първи апарат, да не се вместиш в бюджет 1300 лв си е доста опасно, особено ако инвестицията ти се струва голяма, не си снимал преди и очакванията ти са като го вземеш да правиш снимки като от кориците. Много бързо може да достигнеш момента на фрустрация и след 2-3 месеца да пуснеш апарата в ОЛХ, каквато е причината и за продажбата на половината Никон Д3200. Най-добре изобщо да не надвишаваш 3-цифрена сума, вземи нещо старо, снимай, учи се, гледай чужди снимки, гледай с каква техника снимат хората, започни с по-ниски очаквания и с времето ще натрупаш доста опит, който да ти помогне да си купиш точната техника за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: lamerko   
Дата:   29-05-18 12:47

Взимането на допотопна апаратура би довело до същия ефект на фрустрация. Като цяло не смятам, че задължително трябва да се хвърли с главата напред непременно на ФФ сензор. И подкрепям iasen2 - удоволствието от снимането е комплексно изживяване, далеч не всичко опира до дадени технически характеристики. Естествено не може да се направят кой-знае какви предложение, понеже автора всъщност не е споменал какво го влече и при какви условия...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Jelqzko1488   
Дата:   29-05-18 12:57

Благодаря за бързите отзиви, главно мисля да си закупя апаратът за разходки (тоест за пейзажи, хора и това е общо взето) Предй време имах един от онези „модерните” Nikon Coolpix 8mpx и бях адски довелен (запален), в последствие близките 3 години може би не го пипах, поради причината, че смарфона ми снима по-добре и общо взето пак ми се прииска да се пробвам ... Та така значи се насочвам към втора ръка. Ясно ми е, че не апаратът е най-важния критерий, но все пак ми се иска да има „хляб” в него. Поздрави и благодаря на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 13:00

Лошото е, че за да разбере автора какво го влече и при какви условия, ще трябва да даде 1300 лв , аз бих дал 500лв, бих разбрал какво ме влече и тогава бих инвестирал точно в каквото ми трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Jelqzko1488   
Дата:   29-05-18 13:03

Заради това се допитвам до хора, които знаят за какво иде реч ...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 13:19

Никон Д300 + китовия 18-55 VR + 50мм 1.8D няма да ти излезе повече от 700-750лв и ще свърши добра работа за пейзажи , за хора и за портрети, като обърнеш 50-ката обратно можеш да снимаш и макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 13:24

Ако не е Д300, може да вземеш Д90 - https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=107362

Тялото ти е 300 лв.
18-55 китакът все ще го намериш за 100-120лв
50мм 1.8 Д - 150 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: pepo930   
Дата:   29-05-18 13:25

Аз бих препоръчал втора ръка Nikon D3300, като цена/качество нищо не може да го бие. Canon 1300D също е вариант, но като цяло е по-лош апарат. Вземи си и един 50mm f/1.8G към него за портрети и си чук.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Hsathv   
Дата:   29-05-18 13:26

Абе какъв никон д300 бе? Човека иска фотоапарат за разходки. Ще разхожда този кютук ли. Смешна работа. За тази цел си има безогледалки. Малки, леки, удобни и по-добри от тази вехта тухла. Същата работа 5д първа серия. Пък тези четирицифрени серии на никон и канон, визирам д3300 или 1300д пък изобщо не ги поглеждай.



Публикацията е редактирана (29-05-18 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 13:55

Знаеш ли, като човек, който доста се разхожда из природата, първата ми работа е да сложа Д300 най-отдолу на раницата, без калъф, без нищо. И не ми пука дали ще вали дъжд, дали няма да го блъсна някъде, защото знам, че ще издържи всичко това. Тези "бижута" безогледалките, не бих ги рискувал за разходки. За разходка до мола, да, за разходка до вр. Ботев, не.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-05-18 14:06

Щом ПАК ще се ПРОБВАШ с фотографията, НЕ си купувай системна камера със сменяеми обективи, нежели DSLR - отмираща архаична технология. [smilie5]
Тук има много теми, подобни на твоята. Вече ми писна да пиша едно и също! Има търсачка - използвай я. Пък и само на първа страница има не по-малко от три.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Hsathv   
Дата:   29-05-18 15:31

Автор: stoyanvakarelov
Дата: 29-05-18 13:55

Знаеш ли, като човек, който доста се разхожда из природата, първата ми работа е да сложа Д300 най-отдолу на раницата, без калъф, без нищо.

A на мене първата ми работа е да сложа на дъното на раницата едно шише ракия. А апарата винаги е готов за снимане. Обикновено на китката на ръката или в джоба. Щото да седна да го вадя от дъното на раницата за всяка снимка, забрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   29-05-18 15:40

Може би авторът не слага шише с ракия и има малко повече място в раницата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: keri-di   
Дата:   29-05-18 15:46

Аз съвети за марки няма да давам,макар,че за DSLR със тракащ джам вътре ,никога не бих си взел!
Ще дам линк за безконкурентни цени!Благодарение на Човек от форума,аз си взех страхотен обектив,на половината от цената,на която се предлага в БГ.
Ако не можете да пазарувате,все трябва да имате приятел или познат,който да Ви помогне с покупката.

https://www.eglobalcentraluk.com/cameras/compact-cameras/


https://www.eglobalcentral.eu/cameras/compact-cameras/


https://www.eglobalcentral.fr/photo-camescope/appareils-photo-compacts-fr-2/


https://www.eglobalcentral.de/foto-and-camcorder/kompaktkameras/


Успех със избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: lamerko   
Дата:   29-05-18 15:53

Дъното на раницата? Това не е сериозно, нали? Все пак идеята е да се снима, а не да се спортува носене на (знчителни) тежести по баирите...

След като е уточнено за какво ще бъде техниката, то става ясно, че не се гони скорст, не е нужно да има светлосилен обектив, предполагам супер-зуума също не е кой-знае наложителен. Но е добре да бъде лек, компактен и дискретен - това дава насоки към безогледалка/сапунерка с твърд обектив (например 24мм) или малък компактен зуум.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Бармалей   
Дата:   29-05-18 16:16

Да поизчака и да си вземе този [smilie5]
http://photar.ru/bezzerkalki-nikon-budut-konkurirovat-s-sony-a7-iii/




Публикацията е редактирана (29-05-18 16:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Стефан-Г   
Дата:   29-05-18 16:17

Ще ти кажа какво мисля аз, като горе-долу човек минал скоро през първа камера и общо няколко втора ръка тела. :)
Втора употреба не е страшно. Или може само първото тяло ако не знаеш как да го ползваш. Така можеш да си намериш малко по-стара техника на уникална цена и с много високо качество.
Някой ти препоръча 5d classic. Супер яко е да имаш фулфрейм тяло(в случая и много сполучнив модел) и да не си дал много пари, но не мисля, че за новак това е удобно поради няколко причини. Първо е голям и тежи. С обектив става килограм+. Второ, екранчето е малко и не е ярко, а след всяка снимка искаш да видиш какво е станало, нали? В един слънчев ден ще е некомфортно.
По-добре някое малко тяло. Тези които си изброил са такива и 700д и 750д са хубави, но ще дадеш много пари за ново тяло и след това за обективи ще си много ограничен. Ако държиш да е ново препоръчвам да разгледаш и nikon d3400. В DxO теста който съм гледал се представя отлично пък съм и снимал с такъв и е много лек и компактен. Но за втора употреба, бих ти препоръчал нещо от сорта на canon 550d, 600d, 100d, имат хубаво видео и правят хубави снимки и останалите пари давай за обективи. Тях сигурно няма да ги смениш, а тялото е до време.
Безогледалка също е добра идея. Втора употреба на sony например, nex-6, a6000, nex-7. Не отстъпват по нищо от горе изброение (даже са и по-хубави според мен), но тук обективите за тази резба са по-скъпи. Бърз пример е canon 50mm 1,8 II ти е ~120лв, а за Е-mount е тройно.

Това мисля аз. Сигурно не съм прав напълно. Успех. :)

поправка: безогледалките отстъпват по батерия. Сравнявай модели в http://cameradecision.com за да добиваш представа.



Публикацията е редактирана (29-05-18 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: roburt48   
Дата:   29-05-18 16:57

През Януари 2016 г. съвсем спонтанно реших да се уча да снимам. За мен всичко, което снима си беше - фотоапарат. Нито знаех що е то кроп, фулфрейм, DSLR, Е-Mount M4/3, светли и тъмни стъкла, зумове, твърди обективи, китаци.... и за каквото ти хрумне още в областта на фотографията. С предварително извинение към автора на темата, вероятно и неговите познания и информация са горе долу такива ... Тоест - четейки повечето от написаното обърквацията може рязко да се задълбочи :)) Особено, когато някои от участващите в темата влязат в лични препирни, което никак не помага на питащия ... Та.. реших и аз да дам скромната си лепта в темата.
Аз бих те посъветвал първо да изясниш сам за себе си две неща:
1. Бюджет (максимум и минимум)
2. Какво според теб най-много би ти доставяло удоволствие да снимаш (портрети, пейзажи, макро...или каквото и да било друго)

След като тези две неща са ти ясни задачката ти се улеснява значително !
Не знам от кой град си, но ако е достатъчно голям и има специализиран магазин за фотографска техника от типа на Фотосинтезис и Фотопавилион - разходи се до там. Но... само такъв магазин, не и верига от типа на Технополис/маркет защото там са пенкилер...едва ли някой ще може да ти даде компетентен съвет. Поговори с хората, кажи им какви са ти желанията и с какъв бюджет разполагаш. При конкретен бюджет възможните варианти няма да са ужасно много - макс 5-6 модела. Разгледай няколко камери, пипни ги с ръцете си, направи няколко пробни кадъра. Ако нещо ти допадне - то със сигурност същото нещо ще го има и втора ръка :)) (освен, ако не е модел от миналия месец). Аз също няма да споменавам марки и модели...нито системи. Просто иди до магазина и разгледай, и поговори с хората. Ако дай боже се спреш на 1-2 конкретни модела... започваш да ровиш тук в базара или OLX и да си търсиш :).

Единственото, за което аз лично сам за себе си съм убеден и те съветвам е първата ти техника да е втора ръка. После се мятай здраво, снимай, учи се и си прави кефа :)) ... и надграждай !

Успех в начинанието [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: kvakioh   
Дата:   29-05-18 18:09

Втора ръка изгодно и удобно- Sony A3000+ 18-55+ 55-210—Към 1000лв и още малко за карта памет и т.н. Ако не стигат 20Мпикс, може А6000 като модел до 1300лв.
Вариант 2, защото е посочен Канон-100D+18-55STM+ 55-250STM-1300лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Beijing   
Дата:   31-05-18 15:19

Желязко,
прочетох всички мнения и препоръки на Колегите. Проблемът е, че всички са прави, което би те объркало доста!
Най-добре е, сам да прецениш себе си, и тогава да вземеш решение! Вярно е, че от желание, понякога се надценяваме или недооценяваме правилно начинанието! Няма страшно, дори и да не се кефиш след известно на фотографията, няма да е фатално и да се разориш! Бюджетът ти е добър като за начало и варианти много.
Аз съвет няма да ти давам, а ще ти дам пример със себе си.
Преди година бях на пангара точно като теб! Имах желание да си купя нещо ново и съвременно, за да правя нещо повече от снимки за семейния албум. Бях си определил бюджет около 2.000 лв. и се бях спрял на два модела ДСЛР-и- Сони А77 II или Канон 80Д. Естествено, много Колеги си дадоха мнението, което ми помогна много за решението ми. И в крайна сметка си купих едно ново Сони А68 с китака 18-55 за 998 лв. от Фотосинтезиса. Реших, че ново тяло с гаранция, ще е по-добре за мен, а в същото време на половин цена от началния бюджет. Доволен съм за сега, а и не съм някой спец, че да ми трябва друго.
Но имай предвид, че ДСЛР-те не са да ги сложиш в джоба и да излезеш на разходка! Носене си е, па макар и с китака...
От огледалки не разбирам, но новото Сони А9 е само 33 грама (едно малко уиски) по-леко от моята кошница! А джамовете, те всички си тежат:)))
Roburt48 e много прав! Отиди в някоя специализирана фотографска верига, и пробвай де що ти дадат! Ергономията не е за пренебрегване, а там съвет никой не може да ти даде, защото никой не ти знае ръцете и т.н.
Друг вариант е да вземеш просто някакъв ДСЛР под наем за ден, два! Да го пробваш и потътриш, и да си дадеш сметка, дали те кефи! Това понякога е начин да ти излезе по-евтино начинанието!
Малко в резюме:))), но не ми се пише повече!
Дано съм ти бил полезен и ти пожелавам успех!
Поздрави![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: ivailodimitov   
Дата:   31-05-18 17:36

Никоните не ви ли харесват ?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: ombre   
Дата:   01-06-18 15:50

Харесват ми...:)
До автора,човек,тук ако има 5 човека,ще получиш 5 различни мнения,а крайното и кинтите са твои.Хич и не ги слушай.По горе ти пише за макс и мин бюджет,голяма грешка,трябва да се гледа само максимума.Това за пейзажи портрети и т.н,всяка камера става с подходящите за съответния жанр стъкла.ТОЧКА.В общи линии -дслр-тежко и малко по евтино,(в някои случаи и повече)Евентуално проблеми с б/ф фокус,който се оправя в сервиз или ако камерата е по висок клас има микро настройка и тя съответно успее да се справи.Много удобен захват,което има своите предимства,ако си с големи ръце.Безогледалка, почти няма проблеми с фокуса,по скъпи стъкла,по лека,но с по голям джам се получава дисбалнс, и при по продължително снимане човек може да се умори повече,от колкото с дслр.Не особено добър грип при повечето модели.Единственото смилсено нещо,което колегата ти е казал,е да си ги пробваш сам камерите,които можеш да си позволиш.Втора ръка купувай,само ако е в топ с-ние на половината пари-тогава има смисъл,иначе не.
Успех с покупката.
ПС-ако няма голям магазин в твоя град,една разходка до софето,няма да ти попречи да си я направиш.

ПС2-Технополист,може и да не е най удачното място за закупуване на такава техника,но ако намериш това което търсиш,макар и избора там да е доста по малък,можеш да си го купиш.Все пак и там се продават фотапарати,не само в Синтеза или Павилиона....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: Jelqzko1488   
Дата:   01-06-18 18:26

Благодаря на всички отзовали се. Направих избор, взех си canon 700d.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за първи DSLR
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   01-06-18 18:53

Честито и на фокус![shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »