Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   21-05-18 20:30

Началото започва с някои кадри, после изтриването им, после малко четене, миналата седмица имаше една безплатна лекция в София по въпроса, после разни още кадри, после пак изтриване, учене, и т.н. Гледане на достатъчно много кадри или просто премного снимане. По 50-150лв са семинарните събития за пейзаж из София.
Апаратурата няма голямо значение, но все пак да си кажа и там...
Тялото може да остане, има после мегдан за развитие. Бих разкарал 18-55, една Токина 16-50/2.8-400-500лв. и единствено филтър ND1000 Zomei 77mm, че е изгоден и евтин. И толкова, има и други филтри, евентуално ако се снима близо до море, вода, пясъци, някакъв UV или предпазен за защита. Евентуално с времето се премисля и като минат няколко хиляди кадъра се решава къде и колко над 50мм да се премине. Варианти хиляди.
Статив- под 200лв много трудно като за пейзаж, най-добре 350-400, като се купува веднъж. Единствено като съвети тук мога да дам да е лек и в сгънато състояние да не е много голям, под 45см, да може да се носи.
Чанта също трябва, това обаче си е вече отделна тема и дискусия.
Снимам природа и пейзаж редовно, излизам доста навън и ползвам всякаква техника за снимане. Тежко, леко, лента, дигитално и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: Offroad   
Дата:   21-05-18 20:50

За филтрите - моят принцип е: или скъпи, или никакви! Няма смисъл да купуваш евтини боклуци, с които със сигурност ще скапеш и най-хубавия обектив. Всяко допълнително стъкло отпред води до влошаване на крайното изображение. А за наслагване на филтър пред филтър пък съвсем. Като цяло най-добре е ако можеш да си позволиш да приложиш този принцип и към останалата си техника. Малко, но качествена.

Купи си едно хубаво варио и снимай само с него. Не се разпилявай. Междувременно докато първото варио ти отеснее - ще излязат нови модели, на старите цената им ще падне и т.н. Зариването с обективи може да доведе до това да се чудиш кое точно искаш да използваш. Но ако имаш застъващи се дължини - в масовия случай дългия край на повечето зумове е по-кофти от късия край на следващия зум. Примерно този 18-55, който имаш в дългия си край (>50мм) най-вероятно ще е по-кофти от някой зум от същия ценови клас в горния диапазон - примерно някой 50-150 (ако изобщо има такова варио?!), но и това "правилно" понякога си има своите изключения.

Статив - винаги, когато имаш възможност, използвай. Разликата в детайлите при снимане от ръка и статив понякога е очевадна. Мисля, че имаше термин за това - тремол. Колкото по-високо държиш апарата над опорната си точка - толкова по-осезаемо е треперенето. Лягаш, забиваш лактите в земята и снимаш; или подпираш на камъни, дървета, трябва да си изобретателен. Има хубави карбонови стативи, които са с поне 20-30% по-леки от алуминиевите си аналози, в допълнение към такива щеки примерно; челник също ще ти трябва, ако ти се снимат залези далеч от някоя хижа (и не носиш палатка)?

По-горе мнението, че "безогледалната система не е значително по-лека" - не е особено коректно. Вече има такива комбинации от безогледално тяло + обектив, които са = колкото само обектив от същия клас за Дслр (без тялото). Ако държиш много мога да ти дам и конкретен пример, но темата ще кривне в друга посока.

Успехът = постоянство. Ако разчиташ на случайността да посетиш едно място само веднъж и точно тогава да случиш най-благоприятните условия - забрави! Я имаш късмет в 3% от случаите, я - не. Снимай примерно светкавици и ще видиш как понякога, колкото и да засичаш паузите между отделните гръмотевици може да се случи да удрят баш, ама баш когато пердето вече е затворено. Второ, трето, пето посещение, оглед на мястото, различен сезон - ще отвори нови гледни точки. Хубаво е да следиш и прогнозите за времето - ако ти се снимат отражения, трябва да гледаш и за скоростта на вятъра m/s.

Отговори на това съобщение
 e: Начало в пейзажната фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   21-05-18 21:30

Яко се хванаха за филтрите...От поне 5 години има изгодни варианти на различните марки филтри, които не са никак лоши. Примерът ми със Zomei е доста точен, където ND1000 са отлични на ниски цени. Всичко това може и да се пропусне, като филтрите са една от последните грижи и задължения. Има доста какво да се изчисти, премисли, наснима и т.н Техниката е да помага, не да ограничава. Това само със снимане се решава какво трябва. Идеална рецепта няма. Също и универсална.

Отговори на това съобщение
 Re: e: Начало в пейзажната фотография
Автор: uri64   
Дата:   21-05-18 22:17

> .... само със снимане се решава какво
> трябва. Идеална рецепта няма. Също и универсална.

+1

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: uri64   
Дата:   21-05-18 22:23

nyamago написа:

> Знам всичко за филтрите. Играл съм
> си с разни още по лентово време....И сега имам цяло чекмедже филтри,
> но никога не ги ползвам......Зададох идиотските си въпроси в
> отговор на категорични
> изхвърляния, като....


дааааа...и аз да се вържа на едно "Питам само [smilie11] [smilie8]", 'се едно че съм се регистрирал вчера тук и веднага съм попаднал в тема, започнала с въпрос на лъвчето....[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: ivjordan   
Дата:   22-05-18 00:17

Са, тука, щото разни съвети, на едни семинари ще ти обяснят, че трябва да снимаш готини небеса, когато ти се паднат, и после да ги пришиваш на някакъв пейзаж... Бегай далече от тия работи. Пълна порнография е това. Сега не ми се обяснява.
Няма нищо по-лошо от калпав пейзаж с пришито небе. А се познава, не е като да не може.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   22-05-18 01:18

Съгласен съм с мненията, че само след достатъчно снимане става ясно дали нещо не достига в наличната техника и какво е добре да се добави/подобри.

А преди достатъчно снимане, от полза е достатъчно гледане. И на чужди пейзажи - фотографски и живописни (рисувани), и особено - на живи гледки. Ходене из природата с много гледане (или из градска среда, защото има и жанр 'градски пейзажи'). Гледане за форми и съчетанията им, за цветове и съчетанията им, и най-вече - за светлината и сенките (и съчетанията им).

Когато при достатъчно прекарано време пред една гледка ти дойде мисълта 'ей това щеше да е добре да го нарисувам / снимам' - значи си гледал достатъчно. И не само гледал, а и видял. Ако носиш апарат - тогава е момента да разпънеш статива и да погледнеш през апарата на видяната сцена, да опиташ няколко снимки. Ако нямаш такъми - винаги имаш телефон: ползвай го като 'тефтерче за записки'. Щракни с телефона разгледания добре пейзаж, може да не излезе шедьовър, но ще ти позволи да продължиш да го осмисляш - какво ѝ е хубавото на гледката, което я прави 'картина' и защо (дали) си струва да се върнеш един ден с всички такъми и в подходящ час според слънцето и други условия...

Без такова достатъчно гледане и осмисляне, простото количествено трупане на кадри не е равнозначно на набран опит и умения. А няма и да ти помогне да избереш нова техника, ще ти помогне да се подведеш по добронамерени съвети из форумите...

На слука![smilie24]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: ikoveliko   
Дата:   22-05-18 20:10

Не подценявай и екипировката, с която си тръгнал по планини и чукари. Имам предвид: обувки, яке, раница, щеки, GPS, храна...и въобще всичко необходимо, за да отидеш и най-вече да се върнеш жив и здрав. Доста важно е когато отидеш на далечно, трудно достъпно и красиво за снимки място да си в добра физическа и психическа кондиция. Много хора дават приоритет предимно на техниката си за снимане, но не и на екипировката, а според мен трябва да е обратното. Напоследък започнах да инвестирам повече в термуси, палатки и спални чували отколкото в обективи :)
Наслука! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: RHCP   
Дата:   23-05-18 11:42

термУсите сигурно са полезни ако жената се намуси? [smilie5]

не разбирам защо се пишат романи тук. поне аз нямам нерви да чета разтегнати писания обикновено. а всичко е просто в този случай - желание, поглед и търпение.



Публикацията е редактирана (23-05-18 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-18 16:21

Всеки започва с въпроси за техниката и джаджите. А като мине известно време установява, че железарията помага, но сама кадри не прави :) Да с всяка следваща генерация дънкулките стават все по-добри, по-умни дори, но все още нищо не може да замени ЗАУ-то. Та както каза колегата преди мене - няма нужда от много писания. Повече четене трябва ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: sherbit   
Дата:   25-05-18 22:04

Nikon D3100, D3200, D5100 + 18-55. В бюджета ти е. Не ги влушай форумните многознайковци, половината писали може да имат техника, но нямат нищо стойностно. Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-05-18 22:44

Шерби, поне да беше прочел какво е писал човека "В момента използвам 18-55 и сигма 50 мм арт и никон д7000." [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »