Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: портрет
Автор: Beijing   
Дата:   12-05-18 17:07

Здравейте г-н Богданов!
Ще ми се да задам един въпрос:
- Туй що е? Портрет или стрийт?!
Тъкмо си снимах интересни парапетчета, дъщеря ми се заговори с този господин от почистването на Ботаническата Градина, и ми каза:
- Тате, той е съгласен да каже: - Здравей България:)))
Та, имах две секунди да се извъртя, и да го снимам!
Тъй де, що е туй?
Или може би "Репортаж".... е, със сигурност не е архитектура!!!
В началото помолих да не сте скръндзи, т.е. малко повече техно!
А вие се отвлякохте философски[smile]
И по този повод ще ви кажа, щой туй пУртрет!:
- Снимка, в повечето случаи, на Човек от гърдите(или циците) нагоре, за спомен но поколенията, които, я я гледат, я не!
Другото е изкуство[shtrak]

Ни Хау Бълдзялия!!!


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526131894_DSC07843.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: the-rookie   
Дата:   12-05-18 17:09

Според мен форумната общност губи от това че всяка втора снимка е опит за портрет. Някои автори работят на конвейер създавайки еднотипни изпълнения, трупат тоДЖки (по Мара) въз основа на изкривената "фейсбук психология на гласуване" и с това създават предпоставки за подражание! В крайна сметка циклим, обкръжени от шкарт сред който рядко се среща нещо задържащо вниманието. Та и да попитам...печели ли портрета от ограниченията на медията която го представя тук и основателно ли е налагането на "кинаджииска" композиция на кадъра в една чисто фотографска работа?



Публикацията е редактирана (12-05-18 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   12-05-18 17:46

богданов, напрай ми следобеда, човек :)

...с тия поляци и унгарци...и с останалото...
и нилсон [smilie5] [smilie24]
с мато се знаем и можем да се виждаме по-често и да си приказваме...
някой ден сигурно отново ще понаправя някой и друг портрет :)

но определено е готино да видиш нещата през чуждите очи и акъл...така де - през очите и акъла на човек, чиято работа цениш.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: tili   
Дата:   12-05-18 18:09

Мисля, че е време да се каже, че добрият портрет иска добра светлина! Със сигурност тя може да направи портрета или да го съсипе тотално, колкото и фотогеничен да ви е модела! В зависимост от светлината, нещата изглеждат драматични или плоски. Често се виждат портрети, които поради липса на светлина, са напъвани с плъзгачите в Camera Raw, от там идват и ореолите около главата на модела и лица софтуерно боядисани със светлина. Истината е, че ако не ти е правилна експозицията, по-добре не се мъчи, колкото и да ти харесва фотогеничността на модела. Често мнение е, че слънцето и дневната светлина са достатъчни - за снимка може би, но за качествен портрет често не стигат. Една мощна светкавица с High Speed Sync върши чудеса и при най-силното обедно слънце, даже е за предпочитане да се снима по обяд заради идентичната цветна температура, в така наречения златен час нещата са по-сложни заради геловете, които трябва да се ползват за изравняването на температурата. Знам, че много хора ще скочат да ми обясняват, че няма по-добро от натуралната светлина, със сигурност е така, но колко от тях могат да контролират и моделират дневната светлина?! И колко хора могат да си позволят няколко асистента, които да носят отражатели 2 на 2м, защото размера наистина има значение! Много може да се каже по въпроса за светлината, във ФФ има доста автори, които са напред с материала. Хареса ми какво пише в профила на Иван Славов - "Екипировка: he got light" - адски е прав! За разлика от него, маса автори се фукат с купища скъпи обективи и тела, но като им погледнеш работата, виждаш, че нямат светлина!
Та така, както козата си сака пръч, хубавия портрет, иска хубава светлина, поне аз така си мисля, пък може и да греша!


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-18 18:35

Я и аз да питам - като доказан непортретист - това портрет ли е?


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-02/1517833500_Breeze.jpg



Не се и напъвам да пробвам портрети, знам си, че не мога. Веднъж на синя луна, обаче, се случва да напипам нещо дето ми се струва интересно. Но и тук, както в други случаи - ме заклеймиха убедително. (С езика на тоДЖките, никой не каза лоша дума, но просто го игнорираха). Пък може би не е портрет? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: tili   
Дата:   12-05-18 18:49

Да Владо (nyamago) портрет е!
Може да се причисли към Candid (непринуден) портрет. По дефиниция е портрет, който е заснет без субекта да очаква. Този стил се вижда във фото журналистиката, травел фотографията, уличната фотография...

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: the-rookie   
Дата:   12-05-18 18:53

nyamago, яхтата има ли отношение към твоя замисъл?

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Beijing   
Дата:   12-05-18 19:03

!



Публикацията е редактирана (13-05-18 05:51)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: tili   
Дата:   12-05-18 19:24

Beijing - Време ли е вече да пишем, кой къде ще ходи на море в темата?
До колкото познавам Богданов, когато пусне тема, винаги се опитва да бъде полезен. Ако темата не беше негова, изобщо нямаше да я отворя, камо ли да изказвам мнения.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Beijing   
Дата:   12-05-18 19:36

tili ,
време е да палим маратонките и да щракаме!:)))
Да, г-н Богданов пуска добри теми, ама аз нещо му я разводних!
Дано ми прости!
Обявяваме с теб "tili ", че "Сезонът" е открит!
Абакалъм на маслините, и г-н Богданов да не ни се сърди!

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-18 23:02

> "nyamago, яхтата има ли отношение към твоя замисъл?.."

Ами аз нямам замисъл, значи яхтата няма отношение [smile]

Замислени неща не снимам, само реагирам на видяна действителност - ако нещо ми хареса или ми се стори любопитно - вадя телефона и щракам. В случая носех апарат и обективи, но без план - просто да щракам каквото се случи. Случиха се доста неща и реших, че някои от тях могат да се нарекат 'портрети' (човек е главен обект в кадъра, вижда се някаква страна от личността / характера, излъчва се някакво отношение или настроение). НЕ СА портрети по смисъла на позирани модели с батарея светкавици и подобаващи чадъри, софтбоксове, хардбоксове и пр. - но както уж се разбрахме по-горе, жанрът има много разновидности и под-жанрове?



Публикацията е редактирана (12-05-18 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: rostoshev   
Дата:   13-05-18 09:24

Ами, като се замисля, първото и най-важно условие едно произведение да е портрет, е към него да бъде подходено като към портрет... Всичко останало, светлини, композиции, атмосфери са нещо второстепенно... В този смисъл едно регистриране на човек в кадър много рядко може да бъде портрет в художествения смисъл на този жанр...
Калояне, понеже намеси поляците и унгарците...та се засмях... Ама и интересно ми стана, та да питам - мара, поляк или унгарец е!?
Според мен е поляк![smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   13-05-18 12:07

rostoshev, няма две мнения по този въпрос :) Поляк е... кореняк :)
Тъй като спомена подхода към портрета, би ли споделил опита си? Как го правиш ти? На мен също ще ми е интересно не само защото те усещам като приятел, а и защото се възхищавам на начина по който ги създаваш и чрез живопис, и чрез фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: asahi   
Дата:   13-05-18 12:16

"Автор: Beijing
Дата: 12-05-18 17:07

- Туй що е? Портрет или стрийт?!"

Това е портрет, изпълнен с методите на репортажната фотография. Доколкото показва живота на улицата може да разглежда и като стрийт фотография. В изкуството въобще не е задължително нещо да е или само кръгло, или само квадратно.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-18 13:45

^ +1 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: rostoshev   
Дата:   13-05-18 14:28

"...Тъй като спомена подхода към портрета, би ли споделил опита си? Как го правиш ти?..."

Малко ме хващаш неподготвен... за такива обяснения, но...
Всъщност, аз не се занимавам много с портрета, като такъв. По-скоро ме интересуват идеи, концепции и философии изразени чрез характеристиките на портрета.
Когато говорим за портрет в класическия му смисъл, лично за мен, човекът трябва да ме развълнува, да е интересен като визия, емоция, история, духовност...
И тук е мястото да направим разлика между портрет и портретно изображение. В преобладаващата част от постваните във ФФ кадри става въпрос за второто.
Та казано в обобщен вид, за мен, на първо място е идеята в снимката...а дали е реализирана с визията и усещането за портрет, е изцяло въпрос на авторов замисъл и възможности.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526192841__DSC2207ready1.jpg



Ето едно нещо, което изглежда като портрет, но не е...

А тук имаме дори два портрета, а крайният резултат пак не е портрет...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526192840_03a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: anjsan   
Дата:   13-05-18 19:04

rostoshev : "И тук е мястото да направим разлика между портрет и портретно изображение."
За по-тъпите хорица може ли да разясните тва , моля?...


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: rostoshev   
Дата:   13-05-18 19:36

Портретът, според мен, трябва да "разкрива" в някаква степен и по интерсен художествен начин портретувания...Когато ви снимат за паспорт имаме портретно изображение, когато рекламират паста за зъби, най-често имаме озъбено портретно изображение, при стрийта портретното изображение е със запечатана моментна емоция. Портретните изображения преобладават и при снимането на модели...защото не "разкриват" снимания, а са заснемане на определена поза.


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-18 20:31

Не знам дали "портретно изображение" е най-точен термин, но разликата е пределно ясна. Казано от художник (не само Росен, и Калоян, и Мара изказаха подобни разбирания) те стесняват общото понятие 'портрет' до художествен портрет.

Ако си играем на семантика и терминология, може да наричаме всички видове 'портретни изображения' просто портрети, а частната разновидност, в която 'по интересен художествен начин' (с думите на Росен) се разкрива някакъв аспект от портретуваната личност - тази ниша да наречем 'художествен портрет'?[smilie11]

И тогава снимачите на цицести каки с яко боке ще спят спокойно, защото никой няма да им казва, че снимките им не били портрети. И уличните щракачи няма да бъда преследвани за непортретна фотография. Ще настъпи отдавна жадуван мир във форума [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-18 20:55

"озъбено портретно изображение" - това определение ме развесели наистина [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: shampoanta   
Дата:   13-05-18 21:00

THE ONE - точно казано!

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   13-05-18 21:49

nyamago, тъкмо се появи някаква яснота в мъглата, ти пак дръпна юздите :) Според мен семантиката на която и да е дума кодира пълнотата в смисъла и. Ако сложим художествен пред портрет, придаваме хаотичен-неопределен смисъл на думата портрет като изключваме самата дума без определение преди или след нея. Нека за портрет да приемем историческата памет на обществото, а когато искаме да поясним, да го направим с определения като моден, рекламен или с обстоятелствени пояснения. Ако разговора беше тръгнал в посока техника(което се надявам все пак да се случи), щяхме да се изгубим по пътя докато не се изяснят първо основните неща. Това, че куцо кьораво и сакато (никого конкретно не визирам) снима, ретушира и презентира с ютуб познания, или два уъркшопа при няколко "Б"-та от форума, не превръща портрета в нещо по-различно от онова което всъщност е. Не искам, пък и нямам право да степенувам нещата. Имам пристрастия, но те касаят само и единствено мен. Не виждам нищо лошо нито в паспортните снимки, нито в снимките на бални рокли с подрастващи женички в тях. Обичам житото, защото от него става хляб. От слънчогледите и рапицата олио, а от маковете ... няма да казвам... Чашите с вино до полвина "пълни", моделките дето мятат коси и правят обръч в реката сякаш шаран ги плющи из отдолу... може и на залязващо слънце на морето... Въпреки това идва момента когато в 9 от 10 виждаш едно и също според сезона. И повечето ще е в графа портрет. Много колеги не знаят нищо за портрета, но това не им пречи да се самоопределят като портретисти. Белята е от части в това, че поради липса на знание, хората си измислят такова. При по-старателни или безкруполни автори, тази измислица се превръща в мода. Колкото и да не сме доволни от развитието в тази посока обаче, сме готови да обясним "логично" всяка патология. Ами аз не искам да я допускам в живота си. Отричам я, понякога грубо. Всъщност май винаги грубо...

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   13-05-18 21:52

shampoanta, нали :) нямаш възможност да намериш думи по-точно да го кажеш :)
Тук със сигурност има не малка група "убий bogdanov". Ама обаждайте се отвреме на време да ви знам кои сте :) Със сигурност и теб съм те обидил и неможеш да го преглътнеш. Извинявай! Не е било към теб, а към нещата които показваш. Още нещо. Тази тема е "портрет" Ти твоят го рисуваш вече година. Знам, че нямаш мнение по въпроса и не си добре дошъл :) Лека и доходна! :) [smilie21]



Публикацията е редактирана (13-05-18 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-18 22:04

А вместо да измисляме за нашата статистически незначителна (но твърде разнобойна) форумна общност наше си, оригинално определение - не е ли по-лесно да приемем някое вече утвърдено такова? Някаква дефиниция - ако щете от Оксфордския речник, или Уикипедия, или Голямата Съветска Енциклопедия... От който и да е авторитетен източник, с който поне половината свят вече се е съгласил? Вместо да измисляме врялата или хладката вода като варианти на топлата?[smilie11]

'Щото ти дойде и ни каза какво е портрет и какво не е. После и Росен дойде и той ни каза. С различни думи изказано, но не сте много далече в определенията си. Да, ама други пък друго ни казват: кого да слушаме без някого да обидим?

Затова не е срамно да приемем някакъв компромис, някаква широко разпространена дефиниция от произволен речник, учебник, или енциклопедия. И с така дефинираното понятие 'портрет' да мерим и сравняваме наблюдаваното във Форума и да решаваме портрет ли е то, или не е (вместо с личните си вкусове и претенции за разбирачество - баси думата, ама съм я чувал тук за себе си ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   13-05-18 22:33

nyamago, добре де ама тук изпадаме в някакъв абсурден спор. Колкото да ми е приятно, е наистина абсурден. Да приемем, че ти си реалист а аз идеалист (въпреки, че съм почти убеден в обратното). Твоето желание е всеки да интерпретира думата както му е изгодно без да се съобразява с нейният изначален смисъл-значение. Думата портрет съществува и в литературата, и в музиката, и в киното, театъра... Кажи ми до колко е възможно всички изкуства да я тълкуват по идентичен начин, а хората да си избират смисъла и? Така комуникацията се губи и езика на изкуството се превръща в чужд за тях. Въпреки свободата на възприятие в изразните средства, трябва да има стрелки, посоки които да водят. Иначе се губи почва. Разводняват се нещата и никой не е доволен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »