Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: портрет
Автор: tili   
Дата:   10-05-18 18:06

Много хубава тема! Всичко казано по-горе е вярно, може да се допълва още много, говорейки за осветление, за отношение между фотограф и модел, издръжливостта на модела или времето за "загряване"на модела, а и на фотографа! Искам обаче да спомена, че колкото различни галерии за фотография има във ФФ, поне толкова са и подразделите на портретната фотография. За съжаление или радост имаме само една галерия "Портрет", там обаче има всичко, което доста обърква някои съфорумници, защото имат предварително изградена представа как трябва да изглежда един портрет. В "Портрет" се качват рядко класически портрети, по-често едиториал портрети, бюти портрети, фешън портрети, стрийт портрети, кандид (непринудени) портрети, гламур портрети, лайфстайл портрети, концептоални портрети...(извинявам се за английските термини, но е по-разбираемо, а и трудно преведимо). Всеки един от тези стилове изисква конкретна нагласа от страна на модел и фотограф, конкретно осветление и познаване на материята от страна на оценяващия съфорумник за да не се излага. Например много често в "Портрет"се качват тестове на модели от модни агенции, тези тестове имат конкретно изискване за осветление и композиция, която е много различна от концепцията за класически портрет. Това е и причината добри фешън фотографи да остават неразбрани и да не качват повече кадри тук!
Наистина темата е добра и необятна, дано не се изпедепца като много други преди нея [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: iasen2   
Дата:   10-05-18 19:15

Колеги - ще ви кажа само едно - вземате се мнооо насериозно, а не е добре така.........

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   10-05-18 20:33

iasen2, сериозността е друг важен фактор за реализиране на добър портрет или кадър въобще. Не бива да се подценявате, като не се вземате на сериозно! Тази ваша самооценка може да повлияе и върху мнението на другите за вас.Подобно отношение не ви ангажира с процеса, но и ви лишава от възможността сериозно да задъбочите търсенията в тази материя. Колкото по-дълбоко, пропорциално се увеличава и сериозността. Желая ви успех. Ако имате мнение по темата, моля споделете го!



Публикацията е редактирана (10-05-18 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   10-05-18 21:47

Аз се вземам достатъчно сериозно, че да не снимам портрети. Както беше казал един поет:

"Талантливо живей, талантливо сей пшеница и къщи строй.
Ако нещо не правиш красиво - талантливо встрани стой."

Което не ми пречи да разпозная един добър портрет от не-чак-толкова-добър (това е модерната Евро дума за 'лош', което никога не се казва в очите ; )

@tili има право за многообразието на жанра: наистина има много видове портрети и радикално различните изисквания и традиции в отделни под-жанрове могат да объркат по-неопитните (или свикналите на еднозначни, твърди дефиниции).
- - - - -

Интересно е, в рамките на темата, да се чуят мнения за разликите между понятията модел и личност. Първото е много по-често употребявано във форумния речник, но второто ми се струва по-меродавно една 'снимка на човек' да се нарече 'портрет'? [smilie11]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Бармалей   
Дата:   11-05-18 07:54

Истинският Портрет е от Бога даден - както пее Висоцки-
Я щас взорвусь, как триста тонн тротила, -
Во мне заряд нетворческого зла.
Меня сегодня Муза посетила,
Посетила, так, немного посидела и ушла.
*.*

А иначе - дал Бог и кописти-занаятчии :-(
И те са необходими!!![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   11-05-18 07:56

значи...аз мисля, че нещата са много по-прости...портретът като самоцел може да е всякакъв - това Е РОЛЯ. тогава моделът е актьор.
а в частния случай, когато портретът показва характер, личност или...хм...нещо характерно за личността - тогава е друго :)
обаче е прост факт, че има и едното, и другото.
по смисъла на последното - паспортната, документалната снимка, са си жив портрет - вкл. ония прекрасни и познати на всички затворнически кадри от австралия.
в портретите на класиците портретуваните седят като истукани и гледат сериозно в една точка :)
е, гоя си е позволил волности...ей тук например:


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/La_familia_de_Carlos_IV%2C_Francisco_de_Go


вероятно бая характер има [smilie18] ...а дали личността на моделите съвпада с начина, по който гоя ги е представил - ми сигурно [smilie5]

туй също е портрет :)

https://i.pinimg.com/564x/04/01/65/04016504db459030c0fcfe937af4f301.jpg




https://i.pinimg.com/564x/dd/8c/c8/dd8cc89f9615cfbb5d8fcda9f0155ab1.jpg




...и това:


https://i.pinimg.com/564x/95/77/9c/95779cb8eed9e27463d401ac11ca6603.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   11-05-18 09:12

Само една мисъл още и спирам да досаждам:

Дали нещо е портрет или не - не се наемам да съдя, но

всичко е автопортрет!

- показва личността на снимащия (или рисуващия). Всичко! Затова имаме толкова богати галерии от личности във форума - авторите, кой ти гледа моделите [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   11-05-18 09:43

[smilie18] [smilie18] чак пък богати...хайде холан [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   11-05-18 13:19

tili наистина е прав. За Мара да не говорим, но за да бъде полезна темата, за по-лесна ориентация нека поговорим по-конкретно за няколко от проявленията му. Аз обичам да режисирам кадъра и да прдвиждам резултата. Поради този факт, портретуваният от личност се превръща в модел. Незнам дали това ще допадне на nyamago. Стилизирайки цялостният персонаж, се опитвам да насоча посланието. Портретувания като личност би бил много по-хаотичен, бъбрив и разпилян с хиляди акценти. Много от които взаимно се самоотхвърлят. За това фотографа е длъжен да разясни идеята на кадъра, а не "давай сега, бъди красива...още можеш!" За това отново ще се съглася с nyamago! "всичко е автопортрет!" Мястото където човъркаш много ми допада! Техническата част обаче също не е маловажна. Мара примерно кара слънцето да работи за нея. Умее да контролира дневната светлина (хубаво би било да сподели основни принципи) (голяма част от портретите в албум липсва светлина, макар и да са снимани навън. По този начин се изгубват обеми и форма.). tili контролира умело светлината в студио. Работата му е на съвсем друг принцип. И философски, и технически разлики на уж "едно и също нещо"...портрет.Голяма частот начинаещите се чудят как да елиминират фона и зад модела да бъде абсолютно черно, или бяло, или цветно, ама плоско, като в комикс. Тук колегите опитват и едното и другото, че и трето, и пето. Давам си сметка, че освен насоките и рецептите за една или друга визия на изображението, ще трябва да се преживеят много ненаписани неща докато резултата стане добър, но една основа от разнообразни средства значително увеличава шанса това все някога да се случи.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nyamago   
Дата:   11-05-18 13:29

'Модел' може да се разглежда и в смисъла на 'моделиране' (като при скулптурата). Материал - глина, гипс, или друго, който идва с една форма (или никаква, безформен), а излиза с друга форма, моделирана от автора. Вероятно това е най-висш пилотаж във фотографското портретно моделиране?

А техниката е като при рисуването: имаш дебели четки, тънки четки, остри четчици... може и с пръсти, а някои мАат директно с тубата. Има безброй начини. Така е и с фотографската техника - има някои общоприети и доказани с годините правила, но и всичко друго е позволено. Резултатът е важен: личност ли сме показали, или модел сме моделирали от безформената глина. Със светлина, разбира се!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Бармалей   
Дата:   11-05-18 15:19

Ohhh...
Ут Викито :
"...
Портрети във фотографията
Основна статия: Портретна фотография
Портретната фотография възниква към края на 19-ти век с изобретяването на фотоапарата. Днес тя се е превърнала в доходоносен бизнес. С усъвършенстването на технологиите правенето на такива портрети се улеснява значително.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   11-05-18 17:18

начи...за мен правенето на портрети е най-интересната възможна част от фотографията...хубуу - нека бъде и на автопортрет, щото, нали, всичко било и автопортрет...напоследък хич не си давам зор, щот няма никва нужда. интересното говорене замря, интересното снимане - и то.
за кво да се напъва човек?
не, че народецът не се напъва...ма интересни портрети няма много. няма даже добри много.
само чат-пат.
и всичко това - зщото има прекалено много възможности чисто технически и материално - няма напъване в нищо...само щракане. ей ся ще се опитам да намеря портрет в албума, който да ми хареса...да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   11-05-18 17:32

ей тука няколко, без някакви особени велики качества, но ХУБАВИ! чак се изненадах:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526032426__DSC2368_1bw.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526025701_received_10216117325035685.jpeg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1525960599_DSC07038.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1525942821__DSC4807.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1525803757_PSX_20180508_212015.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1525777675_sammyff.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1525633441_IMforum30.jpg



има в албум ПОРТРЕТ и други, не лоши, но по различни причини по-скоро не ги приемам като баш портрети...

обаче...какво се получава? почти всички са такива, които не се запомнят особено...може би най-запомнящо се е момиченцето във водата...и може би - жената с листото...и пилотът...и то - все заради неща, които са ИЗВЪН образа :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: anjsan   
Дата:   11-05-18 19:02

Има една друга тема "сякаш душа нямат ... снимките"
Та може би истинския портрет има душа , а ? Демек , ако те зачовърка нещо в картинката значи е добър портрет . То и за другите стилове важи де ...

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   12-05-18 00:25

Абе полезна тема, хубава тема... Ама май на всички им е ясен портрета. Един въпрос никой не зададе. Само следят с интерес :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   12-05-18 08:41

[smilie18] ми...къф въпрос?

ей тва ся:

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/27503479_10215368487067396_1322475213663583139_o.jpg?...


АЗ ЛИ СЪМ ИЛИ НЕ СЪМ? [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Бармалей   
Дата:   12-05-18 09:04

Аааа... ти си... ти си текст [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: nislon   
Дата:   12-05-18 09:50

По себе си съдя, че не е за всеки да снима портрети! Ще разкажа една лична история.

Една сутрин тръгнах да правя портрет. Беше голяма организация. Бях проучил, къде има бали, кога цъфтят слънчогледите и изгрява слънцето, понеже идеята беше, на естествена светлина, поради липса на техника и умения за изкуствена.

Бях едновременно въодушевен, развълнуван, но и притеснен, че модела пак няма да се хареса и светлината няма да е подходяща. Постоянно гледах небето и блъснах колата в една мантинела, на изхода от града. Малки щети, но голям трясък и стрес.

Мероприятието продължи по план, но аз си знам, какво ми беше отвътре, като снимах и повтарях: "Усмихвай се естествено, ти можеш!"
Ей това се получи :)))

https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-08/1503915193_1.jpg



Изводи: Не е за мен, не ееее, поне засега!
Затова ще си следя темата с интерес [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: stukloplast   
Дата:   12-05-18 10:33

За един портрет, най-важно е бокето![smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   12-05-18 11:36

Ех, че забавна история а финала е в самият кадър. Припознал си модела като главен виновник за нещастията :))) Виж колко дяволито поглежда изпод сламата :) Готино е, че в кадъра има история, има настроение и има издънка. Технически добре изпълнен. Потготовката за този тип снимане е голяма наистина и включва списък с нужни (понякога и ненужни) помощници. Аз примерно оглеждам мястото когато съм сам! Измислям начина по който ще снимам модела. Вземам си както портретни, така и широки обективи! Аксесоари. Статив, стълба. Сменям гледните точки, преспективата, ракурсите. Не променям идеята, опитвам се да споря със собственото си мнение. И пак не винаги се получава :) Както каза stukloplast " За един портрет, най-важно е бокето!" :))) та давам off на бокето защото е важно ;) но по-важна ми е примерно средата.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   12-05-18 11:39

маре, чак не смея да предположа. Ако си ти добре, ако съм аз пак добре... Ама ако сме ти и аз... най-добре ;)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: CatandGoddess   
Дата:   12-05-18 11:54

Добре, на мен един въпрос ми се струва много интересен, как избирате човека, когото ще снимате. За мен лично портретът не е точно снимка на даден човек или модел или както и да му казвате. Винаги е какво виждам аз срещу мен и много често е доста различно от това, което самият модел вижда в огледалото. Малко е смущаващо, но аз не снимам често, хеле пък портрети, та се живее [smilie5]

А, да , и защото целта на снимката никога не е да се хареса модела, а да го харесам аз, та още по объркано става.

Тук се изключат всички снимания за пари, там репортажният елемент е водещ и изобщо не влиза в никоя лична класация.

Та, търсите идея и после лице/тяло, което да я въплъти или просто като ви хареса някой се разбирате и снимате? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   12-05-18 12:25

Добър въпрос. Моделът трябва да ме грабне с присъствието си. Винаги правя снимки, които да харесам аз, а не моделът. В много от случаите имаме съвпадения в избраните кадри, но понякога се разминаваме. Аз лично обичам да снимам лица или до кръста. Хубавото е, че ме слушат - как и къде да застанат, какво облекло да сложат, какъв грим, прическа и др. Винаги говоря с модела. Не спирам да говоря, за да може да го предразположа. Да се отпусне, да се слее с ролята, с камерата. Когато намеря хубава локация - търся лице. Когато видя добро лице - търся идея. Имам доста, ама доста да уча и да снимам. Все още съм твърде критичен към себе си, но съм щастлив. :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: bogdanov   
Дата:   12-05-18 12:32

Пак от моята си камбанария ще ударя камбаната. Не защото съм нарцис, а защото незнам как е при другите. Не съм сигурен какво точно обичам повече. Да наблюдавам хората или да ги снимам... Често заставам на място където минава поток от хора. Наблюдавам ги с интерес и се опитвам да отгатна любимите им занимания. Някой може би събира метални колички, друг обича да готви мекици... на трети стаята му е светло виолетова, а четвърти е от Шумен. Пети спи в квартирата на приятел, шести свири на обой. С един приятел дори играем на игра. Предполагаме дали даден човек е унгарец или поляк. Почти винаги се получава. Дай да опитаме с портретите нагоре и после ще ми кажеш дали си на това мнение! Скролвай нагоре има портрети!
В портрета на nislon, въпреки, че модела е в полето си е чиста унгарка. Тази с листото се е скрила и няма как да позная. Но детенцето отгоре е поляче. Жената зад стъклото унгарка. Мъжът с брада е 100% поляк както и детенцето над него. Жената с цветя-унгарка. За мъжът с брадата и шапката спор няма, че и той е унгарец. Предполагам всички сме на това мнение :)
Та с това искам да кажа, че колкото по-малко познаваш един човек, толкова повече стойности можеш да му предадеш. Та трябва ти примерно поляк...отиваш при един и му казваш: Виж какво сега... така и така може ли? Унгарците са по-благосклонни! Ако не се хареса на снимката, това не е защото по принцип е много красив, а просто е свикнал да се гледа на обратно в огледалото. Ама ако толкова държи, да е така както е свикнал, направи един флип по хоризонтала и ще ахне от почуда и възхита от себе си![shtrak] :)



Публикацията е редактирана (12-05-18 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: CatandGoddess   
Дата:   12-05-18 14:00

Има интересно предизвикателство в това, че колкото по-малко познаваш един човек, толкова повече стойности можеш да му придадеш. На практика е по-рискования процес. Попадал съм на модел, който предполага точно това, но веднъж пред камерата се получава съвсем обратното - абвсолютна невъзможност да излезе от собствената си глава, а след като я опознах за 10 минути разбрах, че изобщо нямам желание да я снимам каквато е...

Въпреки това признавам, че от любов към риска и залога бих избрал с кеф този вариант:)

Пак ще си я чета темата, като мога да кажа нещо ще кажа, извинявай, Богданов, но както предложи по-горе, да се вземем на сериозно, а да се опиташ да се вземеш на сериозно и в същото време да се споделяш пред дестки(стотици) непознати са две много трудно съвместими неща за мен. Затова винаги като стане по-сериозен разговора казвам - останалото - на живо :)

Приятна Събота на всички[smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »