Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   12-05-18 16:01

Здравейте, идеята ми е в тази тема да бъдат дадени съвети за Уайлдлайф, например къде, какви животни да търсим, как да подхождаме към тях, за какво да внимаваме, когато сме в природата. Всеки отклик ще бъде оценен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   12-05-18 16:29

Мини кратък курс по орнитология като за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   12-05-18 16:39

Е, не само птици, и за другите животни по територията на България питам.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: Ivodam   
Дата:   13-05-18 16:49

Хората, които снимат уайлд сме като правило индивидуалисти, егоцентрици и егоисти, чешити и чепати характери.
Не разчитай на сериозна подкрепа.
Ще си позволя да ти дам някои общи информации, за да решиш има ли изобщо смисъл да се захващаш.

1. Това хоби е скъпо. Скъпа е техниката (аз съм вероятно единственият български уайлд фотограф, заснел до момента малки на черен щъркел. За тази снимка съм използвал техника някъде сумарно за около 25 хил. лв.),
скъпи са пътуванията, укритията, престоите.

2. Това хоби изисква много свободно време и много търпение и отдаване.

3. Има обаче евтини варианти, при които се организират фото турове за 1-2 дена и се закарват с бусове една камара хора в укрития или на места, където могат да поснимат предимно птици, с фототехника, взета под наем.

Смисълът на снимането на диви животни е същите да бъдат показани в естествения им начин на живот в естествените им местообитания. Недопустимо е снимането на диви животни в неволя.
За съжаление под влиянието на модните тенденции във фотографията като цяло и при оценките на снимките на диви животни включително и в този форум се търси нещо "сензационно", да има нещо "драматично", нещо по-скоро неестествено или екстремално в поведението на снимания екземпляр. Поради тази причина не е тайна,
че много "събратя" събраха рейтинги с повече или по-малко контролирани ситуации, например снимки, направени с подхвърляне на риба на пеликани, или използване на записани звуци за привличане на дивото животно, и от сорта. Други пък автори залагат твърде много на Фотошоп и какви ли плъгини, топази-мопази, и какво ли не, в търсене на същата тази атрактивност и сензационност на изображението. Правят го, защото пак ще кажа - средата на оценяване е такава - при гласуването едва ли някой ще се заинтересува от обекта, изобразен на снимката, какъв вид е, дали лесно или трудно се намира в природата, как се снима изобщо този вид, но са готови да припадат по разни изцъклени и изнасилени цветови решения, супер бокета и не знам си какви изгъзици.
В този форум имаше един много срамен момент преди години, когато беше обявен конкурс за уайлд фотография и той беше спечелен от снимка, показваща отблизо бързолет, който се оказа в последствие че е бил сниман в бедстващо състояние - оплетен в някакво борче... [smilie23]

Позволих си ги напиша тези неща, защото човек, който тепърва ще навлиза, вероятно не си дава сметка с какви неща ще се сблъска...
А го чакат и други изненади: например борбата между природозащитни организации за феодализиране на българската природа с цел създаване на монополно положение по отношение на някой вид в дадена местност, за последващо усвояване на средства по разни проекти, програми и т.н. международни траншове.

Ако нищо от гореизложеното не те стряска, или не ти звучи по-скоро отблъскващо, наслука!

[smile]



Публикацията е редактирана (13-05-18 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   13-05-18 22:19

Благодаря за изчерпателния отговор. Вече доста клипове съм изгледал на хора, които се занимават с снимане в природата. Харесва ми самото изживяване, да си там, далеч от всичко(София), наистина се чувстваш много по-жив. То е ясно, че милиметрите играят голяма роля и струват много, и че си трябва време, но време има, щом е любителски, то така или иначе повече от 3-4 пъти в месеца няма как да ходя някъде да снимам за по-дълго. Но това е проблемът, че не знам изобщо къде какво има, освен щъркели и някои птици около езерата. Пък в крайна сметка и с 300 мм може да се улови нещо, стига локацията да е добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   18-05-18 08:41

Трябва да натрупаш едни познания, които не могат да се изсипят в тема във форум. Трябва интерес, четене с години, енциклопедии, книги, определители, курсове или подходящо образование. Като най-достъпен вариант за снимане в разлини ситуации може да се използват суперзуум сапунерки - Nikon P900 и сходни.
Иначе е готино, но ако търсиш леснодостъпно хоби, което да те изкара от големия град по-скоро заложи на колоездене, туризъм, и други спортни дейности на открито, пчеларството също се котира. Ако имаш бюджет за камери и обективи, високопроходим автомобил препоръчително, пари за гориво, време, не те притесняват кърлежи, лаймска болест, тетанус дерзай [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: Антивик   
Дата:   18-05-18 09:12

Мене па ако питаш най-първом ти требе МЕРАК! Мяташ раничката на гърба и тръгваш да обикаляш дивото, без слушалки, без мобифони и МР3-ки/желателно и без цигари що дивото усеща димовете от далече/. Хойкаш, обикаляш, оглеждаш, спираш за почивка...животинките сами ще ти се покажат, но без да дигаш шумотевица, без много мърдичкане или па резки движения и свикни да бъдеш сам, дивото навалица не обича. Инак Ivodam правилно ти го е казал, не очаквай голямо признание тук и големи гласувания, прави го за собствен кеф и за близост с природа, гори, балкани, води, не нагласяй, зачиствай, натаманявай, само регистрирай, остави живота да си е такъв, какъвто е. Всичко друго се добива и научава в последствие, верно не пречи и да се заровиш да прочетеш някоя книжка или па материали от нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   18-05-18 09:12

Аз за това ти казах за курса , покрай него и местообитанията на птиците има достатъчно други животни ... Това което ти каза адаша ivodam по-горе е самата истина ... макар и да не го познавам него лично , познавам няколко wildlife фотографи от тоя форум и такива , които отдавна го напуснаха възмутени от горенаписаните неща от ivodam ... Реално първото нещо е да научиш как да се впишеш в природата без да и пречиш , за различните видове е различно ... А метода опит-грешка не е добър според мен ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   18-05-18 11:31

Ако ти се снимат птици този сайт е много хубав http://www.birdsinbulgaria.org/locations.php?l=bg&id=27
, има много информация и описания на локации. Около София бих посетил Драгоманско и Алдомировско блато, Долни Богров,Кривина Кътина, Мещица, Кремиковци, Витоша разбира се.
Ако ти се снимат дребни твари то ти трябва макро обектив - макро може да снимаш вкъщи, на балкона, в дрова, в парковете, сред природата.
Ако ти се снимат земноводни и влечуги вече там си трябва усет за нещата, познания кое къде и кога може да намериш. Взимаш определители, учебници, червени книги, енциклопедии и започваш да четеш къде, кога...
Ако ти се снимат големи бозайници - елени, прасета, мечки - ловни стопанства, има организирани посещения. Парка за танцуващи мечки.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-05-18 15:57

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: asahi   
Дата:   18-05-18 21:38

Не слагайте знак за равенство между уайлдлайф фотографията и форума. Не търсете и признания тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   19-05-18 02:38

Благодаря на всички за съветите. Точно защото е само хоби, времето не ме ограничава, и по веднъж в месеца за ходя на някоя добра локация, пак не е малко, трудното ще е точно това - къде, кога, как.. започвам да събирам информация от всякъде па и книги ще потърся. От групите във ФБ има доста какво да се научи като гледам. Живот и здраве ще срещна хора с подобни интереси някой ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: dilomski   
Дата:   19-05-18 08:16

Тръгваш отнякъде.Дерзаеш и това е.Всичко с времето си.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: Ivodam   
Дата:   19-05-18 15:08

stoyanvakarelov написа:

> Благодаря на всички за съветите.
> Точно защото е само хоби, времето
> не ме ограничава, и по веднъж в
> месеца за ходя на някоя добра
> локация, пак не е малко, трудното
> ще е точно това - къде, кога, как..
> започвам да събирам информация от
> всякъде па и книги ще потърся. От
> групите във ФБ има доста какво да
> се научи като гледам. Живот и
> здраве ще срещна хора с подобни
> интереси някой ден.

Бъди здрав и успехи.
Виж по-горе постинга на някой си ПД - точно христоматиен пример е за това, което написах по-горе - нападки и клевети без никакви доказателства.
Не е познал обаче, няма да му се вържа и да му влизам в риториката.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: Ivodam   
Дата:   19-05-18 15:13

asahi написа:

> Не слагайте знак за равенство
> между уайлдлайф фотографията и
> форума. Не търсете и признания тук.


Няма как да има знак за равенство с целия форум, но галерия “Диви животни”, която инициирахме преди повече от 10 години вече, е все пак затова, да дава някакъв ориентир. И някои хора през годините заслужиха справедливо признание, като полякът с орлите или нашият Пума и т.н.

Разбира се, друг въпрос е, че както често се случва у нас, по-голямо признание човек получава в чужбина...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: tomaraya   
Дата:   19-05-18 15:55

Да дам и аз моите 5 ст. по темата .Антивик и Иво са прави и трябва да се потопиш в природата .Аз например от дете съм някъде из дивото , щом имам възможност и най хубавите ми кадри са с турбосапунер на 12 г. Когато просто се разхождаш - някак се получава номера с късмета на начинаещия , тварите идват сами . Преди 10 г. само за едно двудневно пътуване успях да получа сносни кадри на черен щъркел в полет , бяла лястовица и калугерица , като щъркела го снимах докато карам , че бяха едни завои без място за отбиване .Кадрите се получиха , защото сапунерката е лека и е винаги с мен , а и при малките матрици всичко е на фокус . Просто постигането на перфектния кадър не трябва да е самоцел , а бонус към приятата разходка .[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: SaS   
Дата:   19-05-18 15:57

Ivodam написа:

> asahi написа:
>
> Разбира се, друг въпрос е, че както
> често се случва у нас, по-голямо
> признание човек получава в
> чужбина...

@Ivodam, и в България хората забелязват и признават, но са доста мълчаливи. Повече се чува гласа на опонентите. А има нужда да се споменава и когато искаш да подкрепиш някой, за да го усети той.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   19-05-18 16:30

Така е, сигурен съм, че всяко рядко снимано животно не е било причаквано, а само е попаднало в кадъра. Въпросът е да намеря къде точно в БГ шансът да ми попадне такова пред обектива е по-голям [smilie5] . Иначе галерия Диви Животни е много добра и мотивираща. Със сигурност имате моето признание!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: bg2014   
Дата:   20-05-18 10:17

Един съвет от човек, който ВСЕКИ ден е в гората сред дивото.
В 21 век гората е превзета от човеците с оръжие. Има незнаен брой ловни стопанства. Там "дивите" животни са ограничени от телени огради. Макар и на голяма площ има огради и животните са диви, но "вързани" в определена зона.
На теб ти трябва само търпение и си готов с началното навлизане в дивата фотография.
И обектив под 300мм ще свърши работа за начало.
Та така - отиваш в някое стопанство. Ако не те допуснат (което не е редно) заставаш отстрани до оградата. Ако има хранилка наблизо още по-добре. Търпение и тишина. Скоро ще имаш слука, особено сутрин преди 8.00 ч и вечер след 18.00 ч.
Ако в гората видиш хранилка за диви животни - упражнението е същото.
Много обширна тема. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   20-05-18 13:11

Благодаря! Да с 300 мм съм за сега, щото не обичам да нося статив.Ами ще потърся тогава такива стопанства и ще говоря с хората там, предполагам те ще ми кажат какви животни се срещат там.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: YuBP   
Дата:   20-05-18 15:46

stoyanvakarelov:
...не обичам да нося статив...

Статива е задължителен. То никой не обича да го носи, но без него е много по-трудно. Успех!
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   20-05-18 17:09

Може би за различните зони, ако снимаш в гъста растителност ще е само пречка. Поне за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: Ivodam   
Дата:   20-05-18 21:04

SaS написа:

> Ivodam написа:
>
> > asahi написа:
> >
> > Разбира се, друг въпрос е, че
> както
> > често се случва у нас, по-голямо
> > признание човек получава в
> > чужбина...
>
> @Ivodam, и в България хората
> забелязват и признават, но са
> доста мълчаливи. Повече се чува
> гласа на опонентите. А има нужда да
> се споменава и когато искаш да
> подкрепиш някой, за да го усети
> той.


Така е, съгласен съм и затова пак ще кажа, че тукашната секция Диви животни е един съвсем на ниво ориентир и базов стандарт.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: Ivodam   
Дата:   20-05-18 23:24

stoyanvakarelov написа:

> Може би за различните зони, ако
> снимаш в гъста растителност ще е
> само пречка. Поне за мен.


При всяка възможност трябва да се използва статив, включително за снимане на птици в полет.
Тъй като виждам искрен и неподправен интерес и желание, ще си позволя някои най-общи напътствия относно снимането на птици.
Снимане по възможност рано сутрин, на изгрев слънце, или пък късно, по залез - тогава светлината е най-добра. Ранното снимане дава най-добри резултати, защото е свързано с ранно ставане и укриване още по тъмно, което е предпоставка за добри резултати.
Разбира се, това предполага поне един ден предварително проучване и избиране на подходящо място за укриване и снимане на другата сутрин.
Стремиш се да снимаш на нивото на птицата, така че отзад да се вижда естественият растителен фон, може и част от небе. Само небе не е много интересно, ама както дойде.
Желателно е кацналата птица да се снима така, че да се виждат добре очите, клюнът и краката, включително ноктите на краката - това понякога са видоопределящи елементи. Силно препоръчително е да се хване окото обърнато към слънцето - с блясък тоест, иначе очите на птиците изглеждат малко мъртви, като препарирани.
Разбира се, водните птици трудно можеш да ги "хванеш" на сухо, та да им заснемеш целия крак, ама не е невъзможно, имал съм такава слука с кокилобегач, колкото и невъзможно да изглежда това. :)

С 300 мм доста неща могат да станат, пробвай, да видиш какво ще излезе. За начало, даже преди блатата около София, пробвай с птичките в някой парк.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за Wildlife Photography
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   20-05-18 23:35

Благодаря, това за очите наистина е така, даже се чудех какво да ги правя във Фотошоп за да изглеждат по-живи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »