Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: портрет
Автор: sakuraki   
Дата:   16-05-18 16:04

Аууу, за моя портрет става въпрос с момата с леко грубото лице [smilie5] . Напълно съгласен съм с Мара, но го има и момента, в които модела иска такава с венец, видяло го някъде и било много хубаво, нали няма как да кажеш, че е ппо - пълничка и грубовата, та снимаш. На мен не ми допадна снимката, но за моя изнената тази и снимка събра най - много "харесвания" в интернет пространството и реших да я кача и тук [smilie5] .

В началото когато започнах да снимам портрети ,бях на един уоркшоп, където ми направи много приятно впечатление един виден наш колега, които общуваше много умело и свободно с моделите, наистина работеше много свободно с тях, сякаш се познават отдавна, а се оказа, че сега са се запознали.

Както каза колегата enizvk, сега само някак механичко снимат, вдигат апарата правят снимката, поглежда в апарата без да каже и дума на модела и така докато си хареса снимка. Или на друго станах свидетел, че поглежда поза в интернет и отива с телефона показва я на моделката и казва: "ей тази поза направи" връща се назад снима и казва ми не я направи както трябва и така отново.

Цяло изкуство е за мен да можеш да предразположиш модела за снимки, да го накараш да се отпусне сякаш се познавате от много отдавна, което много малко фотографи го могат според мен. Изразът, тембър на гласа, думи и мимики са неразделна част от портретната фотография, да можеш да обясниш на модела какво точно искаш на разбираем език, за да може тя/той да го пресъздаде по вашето виждане.

И да пусна кадъра все пак, за които Мара говори, за да си види какво има в предвид и съм напълно съгласен с нея.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526208900_40269711810_7cd40efa50_h.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Lycan   
Дата:   16-05-18 16:58


феноменално как тези портрети влизат в изложбените зали и дебелите книги






Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: uri64   
Дата:   16-05-18 17:22

nyamago написа:


> ....че и документалният
> портрет може да е художествен.
> Даже трябва да е художествен,
> поне доколкото не се нарушават
> документирани факти. В известен
> смисъл и паспортната снимка може
> да е художествена, вероятно и
> рентгеновата снимка от доктора...
>
> Или да продължим да делим
> портретите на портрети и
> непортрети?[smilie11]

Ето един може би документално-художествен ([smile]) портрет –портрет на Шагал от Andre Kertesz. Лично на мен не ми е интересно въобще дали е документален, дали е художествен, дали съотношението е 70:30 за едното или 50:50. За мен е ПОРТРЕТ (т.е. много добър портрет, който бих гледал отново и отново) [smile].


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526479791_Shagal.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Бармалей   
Дата:   16-05-18 18:09

Ндааа... а за груповият портрет - така уважаван по времето на социалистическия реализъм - ни ред?
Къде забравяте ония монументални пана, релефи, сграфито и тути кванти?
Ами портретите на тов.тов. ... ут камарад Маркс до др. Живков? А?
Ейгу един групов портрет - около казана с курбана на с. Райковци - https://photo-forum.net/i/2149842

А бе, как се качва самата снимка? PLS?



Публикацията е редактирана (16-05-18 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   16-05-18 20:21

sakuraki, не помня дали бях видяла кой е авторът :)
но да - точно за таз снимка става дума :)
и да, благодаря ти и аз [smilie18]
таз мома има характерно лице и ако ти падне - импровизирайте!
ся...аз знам, че момичетата имат идеали, кумири и искат да са като тях, ама хвала на бога - не са сички еднакви :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: plynii   
Дата:   16-05-18 20:39

През социализма в немилост са били чистият пейзаж и натюрмортът. Смятали са ги за буржоазни.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: the-rookie   
Дата:   16-05-18 21:15

За буржозен смятаха модернизма,а пейзаж и натюрморт имаше по таблите на леглата (спомен от най-ранна детска възраст)! enizvk, [smilie24] за най-силното във фотографията - документалноста(между другото основна причините за възраждането на филма според мен)...,че май доста залитания има в други посоки напоследък! Спирам са спамя!


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: asahi   
Дата:   16-05-18 21:57

Сакураки, момата не е с грубо лице, а с екзотични пропорции. Превърни тази особеност в ефект. Разгледай тези жени и ще разбереш.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-05-18 06:47

eee, uri64, чудесен портрет. Документално-художествен от полу -историческа тип,
събиращ няколко сезона и настроения. Зареден с фотогеничност.

Ето как всяко определение и анализ придобива смисъл на чист въздух в студиото.

Историески, това може да се нарече портрет, но освен напред-назад, с един крак
в миналото и брадичка бъдещето, има и други начини за изобразяване.

Дали, обаче дългите години робство и истински страх от сцената на живота,
не правят от този жанр, просто едно ярко копие!?

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-05-18 07:11


http://crazyhyena.com/imagebank/g/crazy-people-taking-group-photo-on-rally-track.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: doktora   
Дата:   17-05-18 15:12

Портретите са трудна работа.Поне на мен рядко ми се получават...Ма,и аз кой ли съм!
Но,направени майсторски,мога да ги гледам с часове.Очите,душевността и светлината,правят добре въздействащият портрет,според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: enizvk   
Дата:   17-05-18 16:20

@sakuraki Това, че приемаш мнението на мара е много добре. Съгласен съм с нея.
Ще си позволя да ти дам пример, макар и не перфектен.
На един фестивал видях това момиче. Имаше интересна носия, но мястото беше скучно. Попитах я дали ще се съгласи да я снимам и тя каза, че ще ми отдели 5 минути. намерих пролука слънце и оградка, след което направих следната снимка:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526559981_IMG_20180504_230729_649.jpg



При този случай носията и плоската светлина я карат да изглежда много слаба. Също така по-агресивната светлина отляво на лицето и развалят симетрията. Негативното пространство под лявата и ръка е интересно, но не съм обърнал внимание на китката и.
Фона също ми беше плосък. Идеята на тази снимка е да пресъздаде едно младо нормално момиче в битова обстановка, и за да подсиля усещането с това, което имам под дръка просто я преместих 1.5м в лявно, за да вклча още от оградата, във фона и да се вижда малко, от дървото на което имаше някаква грозна табела.
Също така и казах някаква закачка, за да е по ведра.
Получи се това:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1526559981_Bojidara_1.jpg



На първата има някаква обработка на цветовете. Неуспешна! В природата зад нея нямаше сини сенки :) Показвам си провалите заради тебе !! :)) На втората има лек ретуш, но е публикувана някъде и искаха да е перфектна.
Ако имах още 2-3 минути щях да обърна внимание на ръцете и, но нямах.

Красотата е относително понятие.
Когато работиш с по-пълни модели, намери сюжет и пробвай. Не се страхувай да скриваш части от тялото и използвай светлината да подсилиш/отслабиш обема на лицето и. Не усилвай допълнително недостатъците и. Ако имаш снимай с по-дълъг обектив и включвай повече от декора, за не се концентрира зрителя само върху нея. Довечера постави една кибритена клечка до каче за бира и помисли какво виждаш. Ако имаш голям обект фон зад някой човек той голям или малък ще изгледжда? ;)

Това са съвети. Не те задължавам с нищо и не смятам, че съм корифей на този жанр, но винаги търся. Този е един от първите ми портрети. Ако сега имах тази възможност щеше да е съвсем друг, но се уча на полето.
Успех!

П.С
В редакцията промених:
"В природата няма сини сенки" на "В природата зад нея нямаше сини сенки"



Публикацията е редактирана (17-05-18 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   17-05-18 17:22

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: rostoshev   
Дата:   17-05-18 20:07

Аааа! enzivk, първата ми харесва повече! И...в природата има сини сенки![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: sakuraki   
Дата:   17-05-18 20:54

Винаги съм отворен и приемам критика , защото така се уча или поне така си мисля [smilie5] [smilie5] .

Напълно те разбирам какво имаш в предвид, снимахме доста време ние, но беше като обща фотосесия и дори не знаех как изглежда момичето, докато не я видях на живо. Наистина можеше да се направи доста по - добри снимки. На мен лично твоята втората ми харесва повече, с оградката отзад като фон, макар и дефокусиран е по - приятна. И благодаря, че показваш такива снимки, не мисля, че и първата отстъпва много.

Лично до сега не съм снимал пълно момиче и да си призная, нямах представа какво ще излезне от снимките [smilie5] . Снимам с 85мм, а фона отзад си беше стабилно само зеленко, защото беше поляна [smilie5] , но пък тя снимката е чб та не се вижда.

Всички недостатъци виждаме в последствие (или поне аз) и затова някои път от 100снимки на сесия можеш да изкараш да речем 10, които ти си харесваш, то на модела може и всичките да му/и харесат, но не обръщат внимание на малките неща те. Случва ми се някои път, снимам и като видя в къщи снимката, се чудя защо не съм я снимал по друг начин, виждам съвсем различен вариант на позата и т.н. Ето още една снимка на момата, която аз лично харесвам повече, но все пак да чуя и вашето мнение [smilie5]


https://c1.staticflickr.com/1/824/41283446074_dc487b4c14_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   17-05-18 20:58

в тоя ракурс изглежда съвсем късичка, отвсякъде! и ръцете й изглеждат късички.

Автор: rostoshev
Дата: 17-05-18 20:07

Аааа! enzivk, първата ми харесва повече! И...в природата има сини сенки![beer]




съгласна.

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: enizvk   
Дата:   17-05-18 21:05

@rostoshev [smilie24] Поправих технически грешната информация.
За мен това е идеята на такива теми Заприне. Не да си показваме най-хубавите неща, а да търсим решение на съществуващи проблеми. Никога не съм бил толкова многословен иначе :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: tili   
Дата:   17-05-18 21:52

sakuraki - позата не е добра за това момиче, ръцете не стоят естествено на стената, дясната е излязла от фокусното поле. Женските ръце трябва да се показват, особено когато са красиви, изтънчени и без напрежение в тях, защото допринасят много за портрета. За съжаление, когато има напрежение и стоят неестествено се случва обратното - развалят портрета. Много често се случва да се качват портрети на жени със свити юмруци и то от автори, които се смятат за много напреднали портретисти. Много от правилата във фотографията се нарушават без проблем, но не и това! Изключение се прави само, когато се снима боксьорка за плакат:)) Това с юмруците разбира се не важи за конкретния кадър, но има нещо друго, което не е добре тук - дори и топ модел залепен по този начин на стената няма да стои добре! Нещата изглеждат в пъти по-добре, когато модела е в минимален контакт със стената, например само с рамото или горната част на гърба, във случая стена подпряна с корем, никак не изглежда добре. Ако ми се налага да снимам по-пълничко момиче се опитвам оптически да и намаля ханша и тъй-като работим с обективи, това е напълно възможно! Например, ако е в профил трябва да я накараш да наведе рамото към теб и да си отдалечи ханша, при тази чупка в кръста, дупето намалява осезаемо, хубаво е и брадичката да дойде към рамото за да се избегне двойната гушка:) Ако трябва да я снимаш фронтално, много помага ако ръцете са на кръста като се старае пръстите да са възможно най-близо до пъпа, така създават оптическа измама, че талията е малка:), излишно е да казвам, че дупето е изнесено назад. Има разбира се още много хватки за оптическо намаляване на масата на модела, а когато нищо не помага, има и Photoshop liquify [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: asahi   
Дата:   17-05-18 22:02

Почвай да четеш

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: мара   
Дата:   17-05-18 22:06

така :) това важи за ония портрети, на които моделът трябва да се хареса. на тия, които ние трябва да си харесаме - това е без значение :) човеците си имат индивидуалност в чертите, които можем да експлоатираме...ако ни позволят :) и резултатите са да забележителни. случвало ми се е да снимам хора, които нямат нищо против да излязат и грозно, но снимката(добре, де...фотографията :)) става хубава :)

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: Стоев   
Дата:   17-05-18 22:29

Портрет ли е? [smilie5]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2005-11/1_1133105842.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: sakuraki   
Дата:   17-05-18 22:54

tili - има много liquify има в снимката [smilie5] . До тук се съгласявам с всичко и в такива моменти като този е добре да имаш представа как да постъпиш . По принцип позите да изглеждаш по - слаб ги знам, но изглежда тук нещо не са се случили нещата [smilie5] [smilie5] .

Asahi, доста идеи ми даде ама се надявам да не се налага да ги ползвам никога [smilie18] .

Иначе определно бих пробвал отново, за да видя след като знам как ще изглежда модела и с какво ще бъде облечен, дали ще има разлика в снимките от предишния ми път.

Благодаря Ви за съветите, една от малкото полезни теми напоследък стана тази [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: t.marev   
Дата:   17-05-18 22:54

Момичето до горската ограда е хубаво и фотогенично и ако колегата я беше забаламосал още половин час, щяло е да стане добра сесия....За съжаление обаче и двете снимки са развалени от вездесъщия дефокус. Не знам, какво е това увлечение по дефокуси и бокета /всъщност знам, но това е друга тема/но за пореден път виждаме как се провалят иначе съвсем прилични снимки. Сенките отзад, сини зелени или пембени, чупките в китките и други такива, са несъществени дреболии пред дразнещия дефокус. След 10 секунди гледане те заболяват очите. Естествената тонална и въздушна переспектива, са най- добрият фон, особено за "младо, нормално момиче, в битова обстановка". Ако пък толкова не ти харесва гората отзад - изрежи я напълно.
Това последното е жокер - ако авторът желае, може да спаси снимките си, като ги поореже малко. Аз си позволих да ги сваля и да ги прекадрирам....ефектът е поразителен!
Поздравления за подхода, резултата и взискателността!

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: fotograf325   
Дата:   17-05-18 23:32

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: портрет
Автор: mihalo   
Дата:   18-05-18 03:40

... и си мисля за езика на жестовете, ...за мимиката, която ни "образува" емпатията :) за нещата за които.... как пък да се обяснят с думи!? За това, как разбираме ОНЯ отсреща...

/То, може и да може, ама язък за цяла гора! :( /

Много ми е свястна темата.. с тия свестни ,ора!! [smilie24]

[smilie5] Въртя-суча, все нещо дървено ще излезе.. [smilie22]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »