Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-04-18 18:30

Айде честито на Е-mount [smilie3]
Цена в B&H САЩ: 799$ или 573GBP (в моя случай, приятел да ми го донесе в края на май). Освен това обектива е доста обещаващ и добра алтернатива на Sony 24-70/2.8, особено ценово. От тук нататък следва да се разделя с Тамрон 24-70/2.8 за Никон, който ми струваше същите пари и то втора ръка [smilie3] линк

ПП: Нека темата е за обектива от марката Тамрон, че нали днес е обявен ден за теми без такива за Сони [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: kvakioh   
Дата:   28-04-18 09:07

Ще се взима, няма начин...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: colorphoto   
Дата:   02-05-18 15:34

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: BXMarkov   
Дата:   02-05-18 22:23

Единственото смущаващо за моя вкус е това 28мм., не е много широко. Иначе изглежда много солидно и е на 1/3 от цената на сонешките [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   03-05-18 00:14

Така е и според мен, но имам алтернатива [smilie5]
Решил съм да задържа Nikon-а D750 с Nikkor 20/1.8G, защото там нещата са си паснали и да не кажа голяма приказка, ама сигурно Tokina 20/2 със Сони няма да направи същата дружба, като първото. Всичко друго ще е мега скъпо и някак си се получава пусто в празно...

Сега ще се самоцитирам, че Зенон-а нещо е излобел и съм блокиран в неговата тема [smilie18]

Цената (прогнозната за БГ от 1530лв.) според мен си е смислена и добра, аз лично се замислих дали да не си го взема от някой от нашите магазини на тази цена с 5-годишната гаранция, която Тамрон по начало предлагат. Скоро ще четем и подробни ревюта за обектива, но според мен ще си заслужава и ще е добра алтернатива на 24-70/2.8 GM. То всъщност там им е силата - предлагат задоволително качество на основните варио обективи (не, че нямат и твърди, аз го гледам от моята си капандура) на най-използваните дължини на сравнително поносима цена.
От тук нататък мисля, че мога да преглътна 4мм в широкото, малко по-нервното боке или там още каквито кусури ще му намерят. За сега съм 99%, че ще го взема, пък ако е мега зле, както вика kvakioh, ще го продавам за 1000лв след 5 месеца
[smilie5]

Ще пиша в темата отново когато го взема евентуално в средата на лятото за впечатления и отзиви! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: nyamago   
Дата:   03-05-18 00:32

Малко оф-топик, но не съвсем - попаднах на друг зум от Тамрон , донякъде алтернатива на този ако някому не достига ширина (или дължина). Интересен и за наивните мечтатели (като мен) да имат единствен обектив за навсякъде и за всичко...

Не го правят за Е-байонет (засега), само за Канон и Никон - но нали уж има автофокусиращи адаптери?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: TPECHAT   
Дата:   03-05-18 05:48

Tamron... О моля те, ела си го вземи ...[smilie21]

Тампони си вземете по-добре [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: kvakioh   
Дата:   03-05-18 09:11

Като съм сравнявал преди 2 години Тамрон 28-75 и Токина 28-70/2.6-2.8 бяха ту в единия, ту в другия зле на Сони, статични кадри. Сега този ще пасне доста добре с автофокуса и байонета.
Тамрон се пънат доста със странни уж универсални зуум. Като зная доста добре как нефелни и слаби са предишните 28-300, 18-270Vc, ужасните 18-200с този 18-400 и други предишни има подобрение евентуално. Бих заложил на А-mount 16-300 с адаптор вместо по-новия 18-400, но явно 100мм са важни и в повече. До проба е всичко с адапторите, не искам да предполагам както някои бесни медиуми тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: StraightEse   
Дата:   03-05-18 09:56

18-400 не е зле за това, което представлява. Не съм ползвал 16-300, но за него и не съм чувал общо взето нищо хубаво. Докато при 18-400 общото мнение е, че за ултразум са се справили добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: nyamago   
Дата:   03-05-18 10:18

В ревюто от линка се казва изрично, че в дългия край омекват ъглите, но кой зум не е така? В широкия край бил остър от край до край - но за това си има палачинки, защо да разнасяш целия колец за широкоъгълни снимки? От друга страна със супер-дълго повечето сюжети (папарашки портрети, спорт, дивеч) имат един главен обект, който може да се кадрира централно за по-остър фокус и останалото е размазан фон, за което меките краища не пречат, даже помагат... Ама нали трябва да намираме кусури и подсъзнателната психология на купувача е страшно нешо: "Аха, има меки ъгли в дългия край - НЯМА да се працакам да си го взема..."

Ако се върнем на темата: обзалагам се, че и многообещаващия 28-75 ще има известно омекване по периферията на 75мм спрямо 28мм. Това ще повлияе ли на апетита да го придобием? [smilie11]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   04-05-18 22:58

Kvako ако ползваш някой тампон от последните 5-10години може би щеше да си с други впечатления.

Примерно сегашния ми тампон 24-70/2.8 се води на нивото на канон 24-70/2.8 като острота и качество на картината но има и стабилизация. Чисто оптически е най-доброто на пазара. Вероятно механично и като точност върху ДСЛР е по-слаб от канона. А сега тампон изкараха и G2 който е още по-хубав оптически и е с по-хубав корпус.

Тампон 15-30/2.8 е еталон за широк дслр обектив. За а7 ми идваше голям, но виж му сравненията с канони и никони - за парите си е уникално добър.

150-600 g2 има прекрасни отзиви в мрежата и е на поносима цена

В интерес на истината си прав за старите им обективи, но тия фирми доста се промениха, както се промени целия фотопазар. Преди 10-15 години 6мп кроп на цена около 1500 лева беше стандарта а профитата даваха по 5-6 бона за 8-10мп, 12 на фул фрейм....сега любителите снимаме с 24 до 40мп,цената на една система дори любителска е над 10 бона.....други са нещата. Старите 28-75 бяха под 500 лева. Сега тоя е 1500 лева. Три пъти по-скъп е поне. Не е тройно по-хубав ясно, но и компромисите в стария 28-75 за дслр не са необходими.

Моя 24-70/2.8 още се намира нов за 1400 лева. (Да знам в базара толкова му искат на втора ръка ама от амазон и игри има по-добри оферти. Прочие моя е на 1039 лева, ако някой иска 24-70 с много добра оптика и стабилизация)



Публикацията е редактирана (04-05-18 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Fifata   
Дата:   04-05-18 23:04

В последните 3 години съм тествал почти всички последни модели тамрон, докато снимах с канон и по калпав обектив не бях слагал на тяло, дали твърд или варио.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-05-18 00:33

Всеки си има своето мнение и предубеждения. Аз пък мога да кажа, че имайки 24-70/2.8 ВЦ за Никон съм го сравнявал едно към едно със стария Никкор 24-70/2.8 (без стабилизация, който и тогава беше по-скъп от Тамрона) и мога да кажа, че втория по нищо не отстъпва на първия. Докато Никкор-а отстъпва и по цена, че и по това, че няма стабилизация. Отделно от това Тамрон 70-200/2.8 ВЦ ми е любимия обектив и дори да не съм го сравнявал с Никкор-а не ми и трябва реално, защото за парите си със сигурност дава много! Други Тамрони за ФФ не съм имал, но тия двата определено са отлични попадения и именно заради тях съм фен на марката. По тази и причина ще опитам и новия 28-75/2.8 на Сони-то, пък който иска и има пари за даване нека взима само ГМ обективи [smilie24]

ПП: Да се похваля Сонито а7мк3 дойде, както и 85/1.8 и в края на месеца ще са при мен и двете, след това Тамрона от БГ магазин ще си го тествам и ще го отвличам, ако всичко е точно в средата на Юли. Пак ще пиша за отзиви [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   05-05-18 16:44

Фотобо Пиши като вземеш а7м3 в ръка. Интересно е, как я виждат хората ползвали други марки. Ясно е, че ще има не малко псуване на различните бутони и менюта. Мисля, че тука ще има хора идващи от какви ли не други камери да помогнат. Честно казано дори за мен, дето от 2007-а снимам със соната, третата серия а7 идва с доста новости и различно поведение. Нещата вече по друг начин работят и старите ми навици май са безсмислени в известна степен......


Иначе за конкретния тампон имам умерени очаквания. Явно е правен да е по-лек и евтин от сонешките алтернативи. 24-105/4 според мен е алтернстивата. 24-70GM е в друга лига, ако натам си тръгнал, тампона не е твоя обектив. За мен зума е за събития и снимки, които ще се гледат на 8мп максимум и предимно с интересни неща в средата. От дадените примери от тампон изглежда тази цел дори леко са я прескочили. Например ъглите в архитектурните снимки на 24мп изглеждат добре. Детайла в центъра явно е много добър. Бокето е повече от поносимо за зум.

За по-интересни снимки си има яки обективи и те за мен поне нямат пръстен за зумване. Няма как зум да направи снимките дето изкарва 85/1.4 или 35/1.4 - просто не му се получава



Публикацията е редактирана (05-05-18 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: deandim   
Дата:   05-05-18 22:49

Имал съм 24-70 Никон(стария) и Тамрон(не G2).Никона си заслужава всяка стотинка и няма нищо общо, най- малко откъм бързина на фокус.За G2- ката има хубави отзиви, но още се колебая.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: marves   
Дата:   05-05-18 22:57

Canon 24-70/2.8 II е по-остър от Tamron G2 на отворена бленда, до колкото прочетох ревюта. Но Тампона има стабилизация, което може да е от решаващо значение за Canon/Nikon DSLR.
Ако е за адаптиране към Sony не е толкова важно - матричната стабилизация се справя предоволно.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-05-18 23:23

Имам 70-200/2.8 Nikkor VR1 и Tamron G2, автофокуса на Nikon-a е доста бърз, а на G2 забележимо по-бърз, за съжаление понякога фокусира грешно, но нямам и не съм си играл с докинг станцията.
Допускам, че и 24-70 G2 ще е подобен. От към острота (на D7200 и D610) пак кантара натежава към по-актуалния обектив.

Иначе теглото на системата започва да идва в повече и в момента сериозно се замислям за сериозна промяна. Този 28-70 изглежда интересно, но пак си ми идва малко по-тежко от търсеното.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   05-05-18 23:39

Само дето цената на канона е като на GM-a в общи линии т.е. 5 бимберици горе долу.....Аз гледах тестовете за моя първото поколение спрямо канона и не видях особена разлика.

Това няма никакво значение де. Темата е за 28-75/2.8. Аз не очаквам 28-75 да е на нивото на 24-70-ките. Стария тамрон излиза на 1400-1500 лева. Проблема е, че се губи идеята за компактност съвсем с 24-70/2.8 - обектив 800 грама, преходник 200 и апарат 600 грама е почти като д850 с 24-70/2.8



Публикацията е редактирана (05-05-18 23:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   06-05-18 12:09

Ще се окаже май доста добро зумчето.....

https://www.youtube.com/watch?v=LbteO14wRp4


Има и РОУ файлове и изглеждат задоволително на 42МП...ГМ-а е по-хубав на дългия край.....

http://blog.krolop-gerst.com/blog/tamron-28-75-2-8-di-iii-rxd/




Публикацията е редактирана (06-05-18 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Beijing   
Дата:   06-05-18 15:32

Извинявай Боби, ама да използвам темата! Имам "Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Aspherical (IF) Macro за Sony" и нещо не съм много доволен! Аз ли съм тъпана, обектива ли не става или просто му трябва калибрация, не знам! Някой има ли идея? Със Сони А68 съм. Искрено се надявам, вината да е в мен! Всичките ми снимки във "ФФ" са с него. Само една е с Олимпуса, който дадох на дъщеря ми да снима с него. Уж е със стабилизация, ама..... Някой път просто го слагам неподвижен или на статив, и тръц, пак не е както трябва! И т.н. Благодаря предварително, ако някой има идея, от що е?! Поздрави Боби!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Pavlov   
Дата:   06-05-18 16:16

Обективът толкова си може. Това е тип "суперзуум", от него очакваш голям обхват на милиметри, не качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Beijing   
Дата:   06-05-18 17:29

Pavlov,
ако е от джама, лекичко ме успокояваш приятел, за което ти благодаря![beer]
Върти ми се една система в новобранската кратуна от рода на:
12-24
24-70
и 70- нагоре
Даже съм си поръчал една нова и в гаранция Sigma 12-24mm F/4.5-5.6 II DG HSM за 600лв.
С 24-70 може би няма да има компромис, и ще е на Цайс
За последното все-още нямам идея:(((
Както и да е, явно ще разкарам Тамагочито!
Но да не размиваме темата на Боби!
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   06-05-18 20:05

Beijing Sony Zeiss 24-70 и Sigma 12-24mm F/4.5-5.6 II DG HSM май са фул фрейм обективи за А99 мк1 или мк2. Ненужно големи са за А68.

Има сносни зумове и за кропки. 16-50/2.8 на Сони се слави като сносен обектив. При телеобективте А байонета има и добри попадения. Аз не съм много в час с А байонет, ама имаше 55-250 или нещо подобно, което беше с не лоша слава.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   07-05-18 21:36

Сега на английски

Ревюто е много яко. Тоя шваба кефи много.

ПП не е като неграмотния "професионалист" от темата за Никон.



Публикацията е редактирана (07-05-18 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-05-18 00:29

Наистина ревюто е добро. Харесаха ми и примерите му и говори много разбираемо, изглежда коректен. Не е потънал в лабораторни изследвания и тестове, но е достатъчно да се види и дадат примери за всеобщия ползвател/любител. За обектива се вижда, че е остър, качествен, не криви, не аберита и е чудесна по-евтина алтернатива за всекидневен травъл зуум, че и за портрети става. За бутоните лично на мен не ми е важно, МФ/АФ също. Прав е обаче, че ако го бяха направили 24мм в широкия край щеше да е обективът мечта.
Едно е сигурно при мен, заедно с Сони системата съм 99% сигурен, че ще задържа огледалото и то най-вече защото там вече си имам 20/1.8, а не ми се наливат още пари за сега за да търся по-широко за Сони-то.
За сега нещата при мен (който е запознат вече знае, че съм на кръстопът със системите), като чели отиват към:
Sony a7mIII + 28-75/2.8 + 85/1.8
Nikon D750 + 20/1.8 + 35/1.4 + 70-200/2.8

Има известно препокриаване на мм, но пък различна светлосила си печеля и по-голяма гъвкавост... или поне так се надявам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   08-05-18 01:19

Не е лош комплекта фотобо. Въпроса е дали ще можеш така да настроиш камерите и така да обработваш, че да е удобно с две системи. Аз имах преди Никон и макар да са близки със Сони като цветове не са съвсем еднакви и ори последователни кадри са единия и другия апарат има разлики в цвтовете. На мен синия цвят най-много ми се набиваше като различен. Аз бих очаквал интересни широки опции да има за Е байонет. То вече има някои, но ще има и още - 12-24 на Сони е много хубав, 20/2 токина, 15/2 на лаова. А и тамрон и сигма се надявам да се включат. Силата на безогледалните трябва да е в широките обективи.

Иначе тампона ме удивява доста за цената си и резултатите от тези ранни ревюта. Аз си мисля че комбиниран с 16-35/4 ще е доста добър комплект. За дългия край при пътувания не ми е ясно какво да взема. Вероятно и един или два твърди ще си нося - 55/1.8 например. 85 на фул фрейм е малко късо иначе и това е вариант. Друг вариант е ако снимам с ръчен фокус Никон 105/2.5. По-дългите май са ми много дълги и тежки.

Иначе 75/2.8 изглежда доста добре за портрети от примерите в ревюто. Сходно е на 50/2 на кроп т.е. близко до най-разпространения портретен комплект 50/1.8 на кропка

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-05-18 02:43

Toва с цветовете и преди ми го бяхте споменавали, наистина е нещо което ме кара да се замисля. Обаче има нещо друго - тия различия дето ние ги виждаме са си само за нас от изкривената ни гледна точка на занимаващи се с фотография. Клиента не е толкова взискателен (ако ще се снима за клиенти), освен ако не е и той от форума да сравнява цветове и да брои пиксели [smilie3]
Все си мисля, че ако му заснема сватбата като хората и му уловя всичките важни моменти, цвета къде по син на ризата му няма да му е голям проблем. Така си мисля аз де. То до там да стигна, че иначе така са се наредеили клиенти на опашка, че се чудя как ще им смогна. То да се появят първите 2-ма, 3-ма пък ще мисля как да уеднаквя системата, т.е. да я превърна в една. [smilie5]

Много силен коз ми е тоя 20мм обектив и ако тая новата АФ Токина е толкова добра като Никкор-а, определено бих го сменил с нея и то там нататък Арт 35/1.4 за Сони бих си взел (има го вече) и вече ще чакам Тамрон да пуснат еквивалент на 70-200/2.8.

Аз за пътуване бих тръгнал само с новия Тамрон и 20ката, пак казвам ако е достатъчно добра. Къде ще ти разнасям базуки като 70-200 [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: marves   
Дата:   08-05-18 07:00

PhotoBo - сериозно препоръчвам да изчакаш Никон да се произнесат официално с тяхната безогледална система, преди да инвестираш хиляди левове в нова техника за настоящата система. Очакват се изненади! Още като излезе A7III на ниска цена без конкуренция разбрах, че Sony с него целят да придърпат клиентелата към тях, преди анонса на Никон. Вярвам, че Никон ще заложат на байонет с къса работна отсечка и АФ адаптер към DSLR обективите си, който китайците бързо ще "чопнат" и за Sony FE (с по-добра реализация от настоящия АФ адаптер). Не би ме изненадала и възможността да се слагат Sony FE обективи на новата Никон безогледалка, предвид скорошните новини от Sigma и Tamron, които гласят, че се насочват основно към E-mount байонет при разработката на нови обективи. Целият японски фотобизнес е наясно с плановете на Никон, няма да се "нагаждат" тепърва.

За цветовете и различията - не вярвах, но след като пробвах се уверих, че с калибриращ профил от цветна таблица (извършва се веднъж за всяка камера) всичко се "уеднаквява" в голяма степен. Остават различия от контраста и цветната температура на обективите.
Цветната таблица трябва да генерира истински профил, примерна и масово ползвана е Xrite ColorChecker Passport, но има и по-евтини аналози, който също много хвалят и се предлагат у нас на ниски цени - Цветни таблици QPcard серия 200
Spyder също имат цветна таблица, но софтуера генерира просто един "съветник" накъде да дърпа плъзгачите в RAW редактора, както правят и масовите китайски таблици и реално не вършат полезна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Offroad   
Дата:   08-05-18 07:26

Beijing написа:

> Уж е със стабилизация, ама...
> Някой път просто го слагам
> неподвижен или на статив, и тръц,
> пак не е както трябва! И т.н.
> Благодаря предварително, ако
> някой има идея, от що е?!

Изключваш ли стабилизацията докато е неподвижен?
Би следвало.
p.s.
Като се има предвид, кои са оптималните дължини и бленди на голяма част от зумовете, пробвай твоя с приоритет на блендата (150mm/f8) и изкл. стабилизация от статив как е.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: agop4o   
Дата:   08-05-18 07:40

Още като излезе A7III на ниска цена без конкуренция разбрах, че Sony с него целят да придърпат клиентелата към тях, преди анонса на Никон. [smilie24] Абсолютно вярно


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   08-05-18 09:40

off//

Марвес за цветовете си прав. Профилите помагат много.

До колкото ползвам от известно време colorchecker-а и му четох нещата, не е нужно на всяка сцена да правиш профил. В общи линии важно е да имаш един профил за всяка камера направен на естествена светлина по-възможност без шарени обекти наоколо т.е. слънчева, за да е с целия спектър и да не е много криво. Симо беше правил подобни профили за А7м3. След това ако задаваш едни стойности на белия баланс би трябвало нещата да са близки. Резултатите са много по-добри от старите профили на лайтрум. Новия лайтрум взеха да слагат по-добри профили, ама пак с някакви адобенски тъпотии вътре. Capture One профилите им по подразбиране са много пъти по-добри т.е. започваш не с "наутрално" прецакана снимка като в лайтрум а започваш с естествена снимка т.е. най-близка до действителността и от там запо§ваш ако искаш да мачкаш динамичен обхват и каквото друго решиш.

Вече ако се гонят супер прецизни цветове се прави профил за всяка сцена, за да компенсираш светлинните условия на конкретното място. Дори се правят някакви осреднени профили ако има смесена светлина.....абе ако тръгнеш в детайли да го бориш проблема с точните цветове за репродукции или снимки на дрехи и т.н. става доста сложно.Моите впечатления са, че не водим тази дискусия.

Най-тъпото на всички решения, които съм виждал е, че фотографските софтуери за калибрация работят само с Адоби защото правят DCP профили. Не щат по някаква причина да пвят ICC профили, които могат да се ползват в други РОУ програми като CaptureOne.

Като цяло с Ц1 няма нужда от профили. Единствения път когато ми се е искало да имае като снимах с китайски мигалки в студио под наем. Има проблем, щото спектъра на китайските светки не е баш каквото трябва да бъде и Ц1 профила прави ужасяващи резултати. Стария профил на Адоби в тоя странен случай е по-удобен, защото има шанс да оправиш кадъра с дърпане на слайдери.....


Такива ми ти тъпотии......Цветовете заради разни смотани светлинни източници в даден момент стават важни.....


ПП Конкуренцията на Сони се казва Канон и както разбрахме Канон ще пуснат работеща безогледална фул фрейма система тази есен. Никон кога и дали ще пуснат нещо не е ясно въобще. Тъпотия е да чакаш никон в момента. Те просто нямат праи да направят нови камери в момента.



Публикацията е редактирана (08-05-18 09:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: stef7   
Дата:   08-05-18 11:32

Извинявам се че пиша извън темата но marves пусна интересна за мен информация, за което съм благодарен.

@marves Имаш ли някакви ревюта или статии детo хвалят QPCard. На мен ми трябва color checker за видео и мислех да купувам X-Rite. Незаменими са когато трябва да се смесва видео от две или повече различни камери. QPCard идва на доста по-ниска цена но е важно цветовете да са точни.

И Никон и Канон ще обявят безогледалките и спецификациите им на Фотокина, но кога реално ще започнат продажбите е трудно да се каже. Слуховете варират от няколко месеца след това до март април 2019.


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: marves   
Дата:   08-05-18 12:44

@stef7 - Преди имах X-Rite Passport и го продадох, след което смених апаратите и исках пак нещо подобно, случайно попаднах на посочения сайт и набързо разгледах в гугъл какво представляват. Разчетох 2 теми по чужди форуми как уж генерирали по-точни и натурални цветопреливки от X-Rite, после мини-блог публикации издирих с позитивни мнения и взех най-евтиното QPcard 203 за 48лв - картонче е с предпазно фолио, не е много подходящо за разснасяне, защото не бива да се драска или да се оставя на слънчева светлина да избледнява. За мобилни цели по-добре версия с предпазен капак. Ще спомена също, че тези цветни таблици имат "срок на годност" - избледняват с времето, затова е препоръчително да са нови като производство, а не втора ръка съхранявани с години незнайно в какви условия.
Пряко сравнение с QPcard и X-Rite не съм видял/правил, но и от двете останах доста доволен, калибрирах си дори raw файловете от телефона и разликата е доста забележима като цъкнеш на генерирания профил. Отделно да спомена, че аз съм пълен аматьор и въобще нямам необходимост от точен цвят, така че приеми мнението ми като любител техничар, не професионалист.

За видео виж какво поддържа софтуера, с който обработваш. Аз не снимам видео, но май четох, че X-Rite Passport почти автоматично ти прави SLOG мъгла в почти готов продукт. Не знам на видео как се прилага и генерира профил, може би в самия видеоредактор с плъгин.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: stef7   
Дата:   08-05-18 14:17

За съжаление Davinci Resolve не поддържа въпростния color checker. Най-евтината ми опция е SpyderCHECKR 24, което пак е доста по-добре като цена в сравнение с продуктите на X-Rite. Може да се използва която и да е цветна таблица но на ръчни настройки, което бави. С таблиците които поддържа Davinci Resolve автоматично ти наглася правилните цветове буквално с два клика. Това е огромно удобство ако се използват различни камери и трябва да се напаснат цветово да изглеждат все едно е снимано с една камера. Става и ръчно без color checker но се губи доста време.

По отношение на S-Log има техника която прави работата с него много лесна ако на някой му е интересно може да споделя в друга тема. Всичко това под Davinci Resolve. Color checker не е необходим.

Също съм любител но сега ще ми трябва да напасвам видео от две камери и SpyderCHECKR 24 ще ми спести доста време. А и това е много полезно нещо въобще ако искаш да имаш добра отправна точка как точно изглежда верния цвят. Отново основно за видео.


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   08-05-18 16:31

стеф7 моето разбиране е, че повечето от тия софтуери за правене на профили генерират DCP файл. Davinci бях чел, че може да зареди DCP профил. DCP профила е в общи линии формат за 3D LUD....(това ще е по-сложно от 2 клика със стандартните таблици - трябва да извадиш JPEG и после от него правиш профил и после зареждаш прфила ...)

CaptureOne не щат да зареждат DCP-та....искат само ICC.



Публикацията е редактирана (08-05-18 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: bobyn   
Дата:   09-05-18 09:35

@marves това с информацията за Никон означава ли също, че е добре да се изчака и с евентуалната покупка на Е-обективи в момента?!

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   09-05-18 10:37

Може ли да обсъждаме Никонските неволи в друга тема?

Накратко Никон казаха, че най-рано догодина по това време ще има новини за безогледалната им система. Демек в магазините най-рано за коледа 2019-а

Nikon Confirms New Mirrorless System to Arrive by Spring 2019

Няколко дни преди това обявиха, че още един от бизнесите им ще хлопва кепенци

Nikon prepares investors as $94M wiped off value of its measuring business

Хайде стига срахте у темата за Тамрон. Има една тема за никон да идем там да обсъждаме нероден Петко и финансовите неволи на Никон......



Публикацията е редактирана (09-05-18 10:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   10-05-18 02:59

Ехее, вие тук добро лафче сте си спретнали, ама нищо - има много полезно инфо и неща, които сте обсъдили!

Аз само исках да отговоря на Марио и написаното:

Автор: marves
Дата: 08-05-18 07:00

PhotoBo - сериозно препоръчвам да изчакаш Никон да се произнесат официално с тяхната безогледална система, преди да инвестираш хиляди левове в нова техника за настоящата система. Очакват се изненади! Още като излезе A7III на ниска цена без конкуренция разбрах, че Sony с него целят да придърпат клиентелата към тях, преди анонса на Никон.


Късно е да чакам, дори тази есен Никон да пуснат нова безогледалка, аз вече съм закупил измамното с цената си Сони + 85/1.8 за Е-mount. След точно 2 седмици ще са при мен и тогава ще го мисля. Хубавото е, че това е просто техника - не е лошо да се опита различното, все пак не е брак за цял живот. Както се купува, така и се продава. Дано до средата на Юли въпросния Тамрон е по нашите магазини без предварителна поръчка, да може да се пипне, тества и купи на място, на това разчитам. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Beijing   
Дата:   10-05-18 04:23

Offroad
Ще пробвам през почивните дни да направя няколко снимки така, както казваш, и ще драсна два реда. Благодаря за вниманието! Поздрави![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: SEURET   
Дата:   11-05-18 12:49

Алтернативни еталони има, но X-rite хем е най-коректен, хем се поддържа от най-много софтуери. Правил съм сравнение между Passport CC и по-евтини алтернативи и определено, ако цветовете са толкова важни, бих инвестирал в X-rite.
Що се отнася до обектива, определено ми е интересен и се надявам до 3-4 седмици, да имам възможност за реални тестове.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: stef7   
Дата:   12-05-18 01:19

Поредното ревю което хвали обектива:

Full Tamron 28-75mm FE review by Leonardo Carrizo: "on the A7rIII it’s insanely sharp"


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: botzi   
Дата:   12-05-18 20:19

Да за сега обектива се очаква да е доста обещаващ и на тази цена определено вече е хит. За сега единсвтения проблем е дали ще ни доставят поръчаните бройки навреме в БГ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   13-05-18 02:27

Те в ebay по-евтино ли излизат (и с колко?) от цената в БГ и 5-годишната гаранция?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-18 21:07

Директен линк към ревюта на Leonardo Carrizo: ТУК

Кратко ревю за скоростта на Face detect & Eye AF:
https://www.youtube.com/watch?v=zE5GeBUM4YM

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: botzi   
Дата:   13-05-18 22:50

Цената в БГ е 1530 официално с 5 годишна гаранция, който иска да се сдобие с първите внесени бройки, може да ми пише на лично. Проблема е да видим колко ще заделят за нашите геогравски ширини в началото.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   13-05-18 23:20

Извинявам се на botzi, нещо не съм дочел и затова съм намесил ebay по-горе. Цената в БГ с гаранцията си заслужава според мен повече. Аз ще съм един от закупилите въпросния обектив, просто няма да съм сред първите, защото възможност ще имам чак през Юли месец. Смело действай народе, обектива е чудо! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-18 23:39

Имайте предвид, че гаранцията на Тамрон в Германия и Австия е 2 години. Ерго, ако държите на 5 години гаранция, не купувайте от немски интернет търговци.
Още нещо: 5-годишната гаранция важи САМО за първия собственик - не се прехвърля към следващите.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   14-05-18 00:40

Всичко е добре, къде 2, там и 5 години. Винаги обаче съм се чудел как точно се разбира кой е първия собственик? Да речем аз купувам обектива, продавам го на приятел от форума, чупи му се нещо... ами много ясно, че ще му съдействам и ще му занеса или изпратя обектива от мое име. Как сервиза ще разбере, че съм продал на друго лице обектива и не се е счупил при мен. Което ме подсеща и за другото - какво значение кой е собственика, 2-ри, трети и т.н. нали тя касае определен период от време, да не би като купувам обектив да ме проверяват как и по какъв начин ще го използвам. Няма никаква връзка с това какъв и кой е първия собственик, според мен де. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   14-05-18 10:21

PhotoBo в България пишат имената на купувача на гаранцията и я подпечатват. Ако продам на друг човек и след време му се наложи да търси гаранция, няма да може да се легитимира като мен ако тръгнат да се заяждат т.е. ако е скъп ремонта....

Сега с GDPR може и да се откажат от тая практика, за да не се лицензират за администратори на лични данни с всички произтичащи сложнотии (да дават справки, да позволяват изтриване и т.н.), ама знам ли...



Публикацията е редактирана (14-05-18 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: marves   
Дата:   14-05-18 10:27

Не е само в България, често срещана практика и в Германия, а предполагам и в други европейски държави.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-05-18 01:28

Не не, аз това го разбирам как те го прилагат като търговци, имам поименна гаранционна карта. Въпроса е, че ако продам обектива на hotsnail или marves и след няколко месеца се наложи отремонтираме в сервиз, бих съдействал на купувача (като коректен първи собственик) и бих се легитимирал като настоящ собственик. Не мисля, че това е някаква измама, слез като гаранцията е за определен срок от време и държат да е първия собственик. Мисля, че бих поел такъв ангажимент и е съвсем коректно, щом продавам нещо обявено “с гаранция”. Това в случай, че Марио няма да си го отремонтира сам де [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   18-05-18 00:03

тест на фокуса

тест с малко снимки (има и RAW за сваляне)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   18-05-18 00:51

Първия тест на фокуса е втория такъв, в който казват, че не могат да направят никакви снимки с обектива. Защо е така? Какво им пречи да тестват остротата? Да не би да има някаква забрана да се снима преди официалното излизане и това са тестови бройка [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   18-05-18 09:38

предполагам, че са подписали някаква декларация или договор, когато са взели тестовия обектив. Защо различните хра са получили различни условия не знаем. Може да е заради локалната политика на местния офис на Тамрон или местния вносител. Тоя в Германия вероятно е по-демократичен от тези в САЩ и Австралия

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-08-18 15:27

Вече е наличен в Dynaphos! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-01-19 00:42

Да не отварям трета тема за този обектив пиша в тази. Някой вече сдоби ли се с това обективче? Мисля да го взема вече заради ниската цена и добрите отзиви в нета, а и ми предстои еднин рожден ден в края на месеца, който ще трябва да отразя по полу-приятелски начела. Та ако някой иска да сподели преки впечатления, нека го направи в темата, моля. Благодарско!

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: mitakabs   
Дата:   15-01-19 07:12

написа:

> Да не отварям трета тема за този
> обектив пиша в тази. Някой вече
> сдоби ли се с това обективче? Мисля
> да го взема вече заради ниската
> цена и добрите отзиви в нета, а и ми
> предстои еднин рожден ден в края
> на месеца, който ще трябва да
> отразя по полу-приятелски начела.
> Та ако някой иска да сподели преки
> впечатления, нека го направи в
> темата, моля. Благодарско!

hotsnail мисля го има.. Питай го за отзиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-19 09:38

Поне 5-6 човека го имат вече и отзивите са доста добри. Като универсален светъл за Сони е моята цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Vanguard   
Дата:   15-01-19 11:44

Имам този обектив от началото на декември. За сонито в момента имам само него и ми харесва колко е универсален. Засега не е имало ситуация, в която 28-те мм да са ми били ограничаващи. Харесва ми остротата и ми харесват характерните за него силно изразени контури на бокето. Лек и компактен е и има малко минимално фокусно разстояние, което е нетипично за варио обективите. Мога да го използвам дори за леки макро кадри. Като минус бих казала осезаемо винетиране, особено на 28 мм. Също не ми харесва позицията на ринга за фокусното разстояние, той е по-далечният - от външния край. Щеше ми се да бъде по-близко до ръката, защото за моя захват ми идва малко далече зуум-а. Това са ми впечатленията от него за месец и половина. Дано съм била полезна. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: mitkom123   
Дата:   15-01-19 11:57

@Vanguard На какво тяло го ползвате и пробвали ли сте го за видео ?


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Vanguard   
Дата:   15-01-19 12:17

@mitkom123 Ползвам го на Sony A7iii. Засега не съм снимала видео с него и не мога да споделя преки впечатления. По ревютата казват, че снима доста прилично видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Eye_Contact   
Дата:   15-01-19 12:38

Имам го от няколко месеца на А7III чуден е и за снимки и за видео

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-01-19 13:23

Както и очаквах и тук отзивите са добри за този обектив, хубаво щеше да е покажете някоя снимка. За портрети как е? Гледах снимки в бета, че на 75мм се справя чудесно. Винетирането на 28мм би трябвало лесно да се чисти, за мен като цяло този дефект в много случай е желан ефект, така, че не бих го броил. Някоя снимка да покажете?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: Vanguard   
Дата:   15-01-19 14:11

Така е, винетирането е лесно поправимо. Ето няколко портрета от една студийна сесия и един пейзаж с обектива:

https://www.photowonders.net/All-photos/People/i-9xC6Pmg/A

https://www.photowonders.net/All-photos/People/i-Pr823Jh/A

https://www.photowonders.net/All-photos/People/i-xmpzkxS/A


https://www.photowonders.net/All-photos/Travel-photos/i-pXshSzX/A

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-01-19 14:45

Половината от кефа е на такова варио да имаш 24мм. Иначе останалото изглежда добре. Все пак не бих дал 1700лв за обектив без 24мм.

Бих предпочел Сони 24-105 Г.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: mitakabs   
Дата:   15-01-19 15:06

PD, има f 2.8 !!
...4мм не са кой знае какво - 20 см назад с крако-зума.
Но блендата няма как да я превъзмогнеш!
Аз също бих се радвал да го пробвам тоя обектив, но май по морско няма колеги с него.. по някоя сбирка ще видим...[shtrak]



Публикацията е редактирана (15-01-19 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-01-19 15:37

@Vanguard хубави кадри! [smilie24]

Аз също винаги съм правил компромис с дължините пред светлосилата, когато въпорса е финансов. Сега има обаче значение и предназначението, разбира се! Ако основната цел ще са пейзажи и пътуване, по-широко, по-дълго = по-добре, за сметка на светлосилата и разбира се ф4 си е достатъчна величина да се предпочете 24-105 примерно. Обаче ако човек гледа за събитиен и всекидневен обектив, светлосилата (според моите разбирания) трябва да е водещото при избора!



Публикацията е редактирана (15-01-19 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-01-19 16:30

Аз зи мисля че 24 и 28мм имат голяма разлика тък като през годините съм имал много 24 и 28мм обективи. С крачка назад не се компенсира.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: mitakabs   
Дата:   15-01-19 17:21

4мм са по малко от крачка, кое точно не може да се компенсира???
Абе, всеки си преценя какво му трябва повече...



Публикацията е редактирана (15-01-19 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: alexcubata   
Дата:   15-01-19 17:57

Обектива го има в наличност, може да се изпробва!

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-01-19 19:55

mitakabs разликата е доста голяма. Отвори си Гугъл има безброй сравнения, които илюстрират тази разлика. 24мм е почти 10-15% по-широко от 28мм. Имат около 9 градуса разлика по хоризонтала примерно.

Може да погледнеш едно сравнение ТУК



Публикацията е редактирана (15-01-19 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-01-19 22:47

Гледайте за какви неща спорите, ама не е като да не знаете, че и двамата сте прави [smilie3]
Разбира се, че тия 4мм може и да може да се компенсират с една крачка назад, но може и да не може [smilie5] Зависи къде и какво се снима, крачка назад при пейзаж и същата в затворено помещение ще даде съвсем различен резултат [smilie8]

На мен идеята ми беше да се каже повече за обектива от притежателите му, това е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-19 23:15

хубавото е, че има избор. Сега има поне 5 опции за Сони, а аз до Май месец ползвах 6-та.....

1. 24-105/4 е определно най-универсален и може би най-качествен за момента
2. 28-75/2.8 е много приятен обектив и не съм му открил досадни проблеми за сега. Ама аз го имам за зум и нямам прекомерни очаквания
3. 24-70/2.8 GM - това трябва да къса шорти или прашки....ама е малко тежичко
4. 24-70/4 - малък и с бърз фокус и май за видео предимно се ядва, щото над 4К резолюция май му е трудничко....
5. 28-75 китака - китак е ама горе долу става като за китак. Нямам идея защо някой би купил фул фрейм с китак ама има и такива хора....


ПП Аз ползвах тамрон 24-70/2.8 с метабонес и работеше перфектно и оптиката му е много добра за зум обектив.....ама 28-75/2.8 е по-кефещ....



Публикацията е редактирана (15-01-19 23:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: mitakabs   
Дата:   16-01-19 07:36

написа:

> mitakabs разликата е доста голяма.
> Отвори си Гугъл има безброй
> сравнения, които илюстрират тази
> разлика. 24мм е почти 10-15% по-широко
> от 28мм. Имат около 9 градуса
> разлика по хоризонтала примерно.
>
> Може да погледнеш едно сравнение


>
> Публикацията е редактирана (15-01-19
> 19:57)

Тъй-тъй.. за да не спорим излищно да кажа, че имам и снимам точно с Zeiss 24-70/2.8. Сега и на А7 3 със LE-A3.
Точно 20-на см отмествам назад апарата и хващам този ъгъл, току що го тествах. Не мисля , че е болка за някой но знам ли.. Точно затова изказваме тук предимства и недостатъци, всеки си преценя.
По принцип , за снимане на хора избягвам тези 24мм винаги когато е възможно!
За широко си има 12-15 мм обективи!
Та това е по отношение на мм-те, виж с f2,8 си снимаш събитие на затворено и в църква и т.н. на прилично ISO без светкавица като пич!!![shtrak]
Обектива го загледах и аз и то точно заради компактността и грамажа. Но се оказа , че с LE-A3 моя работи долу горе добре,по бавен фокус на тъмно, но не е болежка...[shtrak]
Между другото хитро са го измислили Тамрон, за тея 4мм при f2.8 са смалили обектива с прилични мм филтър съответно и грамажа !
С леко винетиране на 28мм са постигнали чудно компактно и леко универсално зумче.
На всичкото отгоре е и прилично остро !
А компактността е важна в тази система както и да го погледнем!



Публикацията е редактирана (16-01-19 09:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: chukov   
Дата:   16-01-19 10:07

Идеален е. Изнася над 70% от кадрите в сватбата.
24 за хора почва да ги криви доста по краищата, а изкушава със зрителния си ъгъл. Тъй че 28 не е болка за умиране.

За тия пари е супер обектива. ФОкусът по око работи достатъчно бързо. Идна идея по-бавно фокусира от обективите на Сони, но не е проблем това.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-01-19 13:24

Поръчах го. До седмица ще е при мен, а до две ще го пробвам на Рожден Ден и малко семейни снимки. Ще ъпдейтна с инфо.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: aceontheriver   
Дата:   16-01-19 13:46

Да споделиш впечатления после. И аз май се навих да го вземам.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: mitakabs   
Дата:   16-01-19 15:59

Като лавина ще се получи бе...обемна поръчка да напарвим с отстъпки.. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-01-19 18:59

Да ви кажа ли от къде го пазарих?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: kvakioh   
Дата:   16-01-19 21:00

Аз мога само да предположа, че е за 600 паунда...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-01-19 22:27

Не, тоя път не заложих на еглобал ценентал или е-инфинити. Много бавят с доставката, иначе няма проблем. Взех го за 709 паунда от Digital Review Store.
Голям бранд са и имат само позитивни ревюта в бета. Днес ми писаха, че са го изпратили с UPS с приследяващ номер и до 5 дни ще е при мен [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-19 22:33

Честито. По-удачен е от оная 24-ка [smilie18]

Само да не очакваш бокето на 85 GM [smilie18] или скоростта на АФ на 16-50/3.5-5.6

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-01-19 23:25

Еми ще видим накрая, Самянг 24/2.8 продадох - може би избързах, не знам... Принципно се бях засилил за 16-35/4 ама сега като излезе тоя ангажимент преструкторирах схемата, може би след време...

Иначе от тия 5те обектива дето си писал, първите три са ТОП и според мен е въпрос на приоритет кой и за какво ще се вземе.

1. 24-105/4
2. 28-75/2.8
3. 24-70/2.8 GM

Ще се самоцитирам от ЛС-то, което писах на скъп колега и приятел от този форум относно тази прибързана покупка, която направих за има няма и 2 дни:

Хубавото при мен е, че не робувам нито на марки, нито като цяло на техника, в смисъл при мен не е като доживотен брак. Гледам на техниката само като средство, имструмен, който често се сменя, нямам много скрупули или сантименталности, когато купувам/продавам нещо. Малко нещо да не ми допадне и дори вътрешния ми глас да не е съгласен - аз продавам, макар и на загуба понякога от тези игри. Както стана с Самянга 24мм :) По тая същата линия съм сменил над 7-8 тела и сигурно над 30 обектива вече :D
Идеята ми е сега да заснема събитията, пък после ще го мисля. Хубавото е, че имам един румънски приятел в Лондон, който се зариби и си взе 24-105 и възнамерявам като му ида на гости да взема да се порадвам на този обектив, преди да бързам да го купя и заменя Тамрона.
[smilie3]

Добавям само, ако въобще се стигне до там, че да искам да го заменя или продам по натам. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-19 23:29

24-105 има повече обхват. Удобно е. Як е. За мен е безсмислено да си купя апарат с голям сензор и подобен обектив. То и 28-75 е на ръба на безсмислен ама няма как все един зум трябва понякога.....

Все пак се чудя дали кропка с приличен зум като 16-70/4 не е достатъчно добра - хем целия комплект тяло и обектив тежи, колкото тежи обектива за фул фрейм.......на екскурзия определено кропката дава предостатъчно.



Публикацията е редактирана (16-01-19 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-01-19 23:39

Принципно имаш право за всичко дето казваш, аз ако не снимах от време на време събития, лично за себе си съм се уверил, че мога да мина само с твърди за всичко останало, което лично аз снимам де [smilie5]
Познавам хора (част от този форум дори), които и събития си снимат само с твърди, ама за мен това си е висш пилотаж.

За екскурзии дето споменаваш - кропка даже не (ми) е нужна, едно 1' компактно е достатъчно вече [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-01-19 19:49

Обектива ми дойде днес, на външен вид е ок. Направих няколко тестови кадъра - снима [smilie5] но още не мога да кажа много за него като цяло, нямах време за по-обстойни тестове. Уикенда ще му правя бойното кръщение на Рожден Ден и после семейна фото сесия, така, че ще споделя впечатления![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: vgramatikov   
Дата:   22-01-19 16:26

Много гадно боке има тва стъкло по това което гледах...

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   23-01-19 00:55

като за зум си е направо супер. За боке си има други обективи. Писах го май?

Тия ламбички отзад са си доста неприятни за обективите. Всъщонст единствено от ГМ-а май станаха сносни примери с тия лампички...На тамрона му бръкнаха в г...а. Другия обектив в дясно е 55/1.8 на 1.8, тампона е 75/2.8


http://www.karaatanasov.info/test/tamron_vs_zony.jpg


ПП Светлината е меко казано ужасна та не се впечатлявайте много то тия картинки. Обикновено изключваме лампите ако ще снимаме (имат покъртителен цвят)



Публикацията е редактирана (23-01-19 01:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-01-19 01:14

Не знам, гледам не е толкова зле. В смисъл за мен поне си е приемливо, ама айде ще видя и в действие как ще е. Малко кадри тука от нета, показващи бокенце:




28mm:

75mm:





Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   23-01-19 13:54

малко са подвеждащи тия примери.

Дето има кръгчета, са много големи и тогава изглеждат добре. Ама когато снимаш хора на ф/2.8 обикновено трябва повечко място и има по-малко дефокус и всякакви дефекти по кръговете стават по натрапчиви. това до някъде се вижда на примера с децата - фона е леко нервен.

Мога да Ви качвам разни примери дето не са правени с търговска цел, а съм си ги снимал. Ако е интересно

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-01-19 16:38

Качвай, темата е за това! [smilie24] А аз пък довечера ще кача първите тестови кадри от днес, които направих!

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-01-19 17:43

Всъщност вече качих първите снимки от обектива от днешната ми малка разходка в моето село. Не са кой знае какво, но човек може да добие представа горе-долу. Директен конверт от апарата, няма филтри, няма слайдери. ЦЪК!

ПП: И няма нищо общо с боке [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-01-19 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   23-01-19 22:11

еи как ти се струва? Посреща ли о§акванията ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-01-19 00:32

Като цяло обектива си става, в смисъл фокусира бързо, коректно, добре си пасват с камерата като тегло и размер, доста са го мислили това, като са правили дизайна. Цветоподаването е много добро! Зуум ринга си е на правилното място (в далечния край от камерата) според мен. Някой се оплака, че трябва да е от близката страна, но на мен така ми допада, балансира идеално, може би при мен е и въпрос на навик снимайки основно от няколко години с варио обективи от същата марка. Също ринга е много стегнат и се върти много плавно, не вярвам да се получи проблема с разтягането на обектива, когато виси надолу, както е имало други случаи. Абе изобщо механично съм впечатлен като цяло и изработката е много добра. Сега относно снимките не мога да кажа много, снимах без много да се старая, в смисъл както се вижда съм щракал безразборно, опитах се при снимките със замъка и водата да снимам на всички (отбелязани на обектива дължини), като в повечето случаи съм с имал на бленда ф/5.6 или ф/8. Не съм му направил още тест на най-отворена бленда, че нали това му е и част от чара на тоя обектив, но и това ще стане през уикенда, просто днес ми беше сефтето на една неангажираща разходка за около час, час и половина. Ще си направя и чарт тест на фокуса, ама това като имам повечко време и ми се занимава. Като цяло съм доволен и сякаш оправдава парите си, но ще драсна пак малко по-нататък, като придобия повече опит и съответно понатрупам повече кадри с него. Мога само да добавя, че тия кадри от линка на 80% ги имам заснети и със Sony rx100 mark 4, та ще ги кача и тях успоредно с тези от Тамрона, та човек да може да си направи сравнението, особено ако е тръгнал произволно да си щрака някъде [smilie18]

Ти нали щеше кадри също да качваш [smilie11]



Публикацията е редактирана (24-01-19 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: kvakioh   
Дата:   24-01-19 08:25

В случая Тамронът си е една доста добра алтернатива, която няма аналог, освен ако не са 2-3 твърди и светли обектива. Балансиран избор лично за мен като ползващ само ръчни.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   24-01-19 11:18

PhotoBo >>> Ти нали щеше кадри също да качваш?

Да. Ще кача някоя друга фотка, като остане малко време. Не, че имам кой знае какви неща с него. Просто последните дни ми е натоварено и не съм стигал до компютъра в къщи.....

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: aceontheriver   
Дата:   24-01-19 12:10

Да се похваля и аз го взех преди няколко дена. Не се сещам за много минуси. На мен също ми направи впечатление с това къде е рингът за зуум - но негативно такова. Всичко останало си е както трябва. Фокусът е може би с една идея по-бавен от най-доброто на Сони, но едва се усеща. Много е точен. И има яка острота като за зуум. Все пак аз тествах с А7ii. Когато го сложих на тройката в магазина започна да лети фокусът.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: hotsnail   
Дата:   25-01-19 21:20

няколко кадъра от мен

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens for Sony E
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-02-19 18:23

Още няколко кадара с Тамрона, снимани в jpeg дори, от онзи ден - кофти време, сиво и безлично, просто още един тест.










Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »