Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   15-03-18 00:01

Отдавна не бях влизал и разгледах и ми става тъжно...Фотографията си отива...или по скоро предназначението И...технически грамотни снимки и нищо друго...няма история...няма живец...дали ще ги запомни някой...някога...изчезващ вид сме старата генерация...снимахме...много...на негатив..ЧБ...и с трепет проявяхме...контактни копия...работни...и ги оставяхме настрани/поне аз/...да мине време и да забравиш Емоцията от Фотографирането...и след това сито...май сега го няма това..ЗАУ–то /Зад Апаратното Устройство/...смеехме се ,когато са питали,къде се продава...ами никъде...то е в душата...в знанието...в мислите...виждането...така де..успех на закупилите нова и подходяща техника...образовайте се ...поснимайте и дано ЗАУ–то ви посети и настани вътре във Вас...и чак след това се карайте...спорете и не забравяйте и да мислите по време на снимането...не след това

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-03-18 01:19

Ами то много фотограф се навъди, много нещо!
Щракат без да мислят на автомат с каквото им падне - от черни тупузи до смартфони - и се мислят за много креативни (извинете за чуждицата, ама си е баш на място). В интернет ежесекундно се изливат терабайти помия от изображения. В тази помия сме принудени да "плуваме", за да не се удавим. Тъжно!
Проблемът не е в това, че технологиите станаха евтини и общодостъпни. Проблемът е в това, че притежателите на техника си повярваха, че са творци.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: denkich   
Дата:   15-03-18 07:47

А какво е решението ви на проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: aceontheriver   
Дата:   15-03-18 07:50

Тая тема е безмислена. Решение на проблема няма, а самият проблем не е само във фотографиите, а в цялото общество, защото няма как бездушни хора да раждат фотографии с душа. Така че всеки да си снима и да си прави кефа вместо да се чудим що са такива фотографиите [shtrak]



Публикацията е редактирана (15-03-18 07:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stukloplast   
Дата:   15-03-18 08:01

"Крадеца вика, дръжте крадеца..."

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: iasen2   
Дата:   15-03-18 08:09

Да се цитирам от предната тема, че петък идва и трабва да пълним форума със смислено съдържание:

"Първо се научете да вземате пари, това ще ви направи фотографи.
Иначе ще си останете ентусиасти-хейтъри във фотофоруми ......"

"90% от работата е намиране на клиенти, 9% - селектиране на тези клиенти и разкарването на неплатежоспособните и 1% фотография."



Публикацията е редактирана (15-03-18 08:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CDman   
Дата:   15-03-18 08:35

^^

Дано и за лекарите не е така че .... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bg2014   
Дата:   15-03-18 08:39

Светът около нас днес е по-прекрасен. Има изобилие от всичко, вкл. и от желание да се покажем в мрежата (не на мегдана или на панаира).
Тази масовка води точно до понижаване на критериите и като ползватели, и като творци на кадрите. И какво лошо?
Харесва ти - следваш и гледаш, не ти харесва - подминаваш. Много ти харесва - купуваш.
Нали това искахме - свобода на избор и изразяване.



Публикацията е редактирана (15-03-18 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: vili_anastasova   
Дата:   15-03-18 10:17

Напълно съгласна с автора на темата. Да, технически грамотни кадри, но една голяма част от тях са само щракнати без сърце и душа, без онова, което прави от снимката КАДЪР. Разрежда се броя на истинските фотографи, които оглеждат всеки кадър от много страни – дали си струва, дали да го кача, дали да го пусна за гласуване. Повтарям се, но оставяш душата си със всеки кадър и търсиш съмишленици, които да споделят емоцията от правенето...
Не съм съгласна с това: „Харесва ти - следваш и гледаш, не ти харесва – подминаваш”, защото този и още два-три други форума бяха еманацията на истинската фотография и слава богу, че съществува базата от прекрасни, направени в предишни времена фотографии, които можеш да гледаш, ако ти домъчнее за истинската фотография!!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: kireto_a   
Дата:   15-03-18 11:29

ами то душа и сърце, ама сиренето е с пари. тъжно е да, че има "професионалисти" снимат как им дойде. ама това го има във всички професии. толкова си могат хора просто и прото си вършат работата.

да обвиняваш хора дето имат по 10 минути на ден време за снимки, че снимат на ауто и се радват дори и само когато снимакта излезе шаренка и лъскава от друга страна е тотална снобарщина и безумие. да не говорим, че това са хората дето снимат точно това дето им е на душата и сърцето и за тях съдържанието, момента и споделянето му е много по-важно от това в снимката да има някаква титанична композиция или употреба на светлината, при вида на която и Бресон и Маккъри ще се подмокрят.

а и да, сега фотографията е достъпна за всеки. преживейте го.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: iasen2   
Дата:   15-03-18 11:53

CDman , при лекарите това важи в много по голяма степен......

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ivjordan   
Дата:   15-03-18 12:03

Имаше един виц:

"..., а на времето какви педераси имаше..."

Та, не бъркайте носталгията по отминалата младост с други неща.
И утре и след десет години, ще има по-добри фотографи, отколкото Вие някога изобщо сте били. И за капак, ще са млади и силни.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ninikolov   
Дата:   15-03-18 12:23

Я щас взорвусь, как триста тонн тротила, -
Во мне заряд нетворческого зла.
Меня сегодня Муза посетила,
Посетила, так, немного посидела и ушла.

У ней имелись веские причины,
Я не имею права на нытье.
Представьте, Муза ночью у мужчины!
Бог весть, что люди скажут про нее.

И все же мне досадно, одиноко,
Ведь эта Муза, люди подтвердят,
Засиживалась сутками у Блока,
У Бальмонта жила не выходя.

______________

Ще се взривя! Сега съм като мина,
с нетворческа злина съм зареден,
че Музата ми днес насам намина,
но твърде бързо тръгна си от мен.

Причини има тя - не искай още,
аз нямам право да се възмутя,
разбирам: Муза... с мъж... и в час среднощен! -
Каква ли ще си кажат, че е тя?

И все пак съм самотен и отчаян,
че тази Муза - всеки туй го знай -
по цели дни у Блок била стояла,
у Пушкин пък живяла е безкрай

....

И така нататък .....
.... краят на песничката е интересен [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: vili_anastasova   
Дата:   15-03-18 12:55

Изобщо не става дума за "титанична композиция или употреба на светлината, при вида на която и Бресон и Маккъри ще се подмокрят", а става дума за душата на една фотография, не е само да щракнеш част от обувка, за да стане снимка, иска се и друго...
Но това автор като kireto_a няма как да го разбере. Не исках да се заяждам, ама много се издразних на тези думи!
И, да, не искам да преживявам факта, че всеки без душа може да си щрака и да си качва "Шидьоврите" в такива стойностни сайтове като този!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: kireto_a   
Дата:   15-03-18 13:19

а аз си вложих цялата душа в тая снимка... преди 10 години. как може да твърдите, че е без душа. чуствам се обиден и огорчен. и отчаян, няма да снимам повече такива работи, ще снимам клонки и шума. с цялата си душа и сърце.



Публикацията е редактирана (15-03-18 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ZENTEX   
Дата:   15-03-18 13:49

И това ще мине [smilie21] ,духовността е в депресия.То и две трети от участниците в движението не могат да управляват МПС ама си джиткат и продължават да се размазват и да размазват невинни жертви.Живеем във времена в които всичко е $$$$$$$$$$.По горе е написано точно,как може да искаш фотография с душа,след като ЗАУто е без душа и се управлява от матрицата, на която от другата и страна стои дебел мазен чичко с пура в уста и киснейки си грозният космат Г.З в жакузиту, му промива синтезирания мозък с какви ли не джендерастии през глобалната мрежа .

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-03-18 15:00

ZENTEX,
Проблемът не е в джендърите, нито в джендерастиите. Проблемът е в отношението към фотографията, което е принизено до чисто утилитарно. По същия начин ти използваш езика - важно е да има нещо написано, няма значение дали след точката ще има интервал. Хвърлил си писаното слово на боклука, а се тюхкаш, че фотографиите нямат душа, защото някакви там джендъри се опитват да ти промият мозъка. Объркани мисли на объркан човек!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ZENTEX   
Дата:   15-03-18 15:09

Разбираш всичко наобратно,явно такъв ти е мирогледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: denkich   
Дата:   15-03-18 15:36

Аз искам да видя фотографии, които според вас имат душа и са стойностни. Покажете ми, дайте ми пример, но без да цитирате имена за търсене в гугъл. Просто сложете линкове. Ако се налага представи мои снимки като боклук, но се обоснови, иначе няма как да те разберем напълно. Аз няма да се засегна.



Публикацията е редактирана (15-03-18 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: iasen2   
Дата:   15-03-18 15:59

търси в гугъл "снимки с душа"

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-03-18 16:12

Автор: ZENTEX
Дата: 15-03-18 15:09
Разбираш всичко наобратно,явно такъв ти е мирогледа.


Когнитивните способности нямат нищо общо с мирогледа.
Я обясни, че ми стана интересно: ти какво си искал да кажеш, пък аз какво съм разбрал. Бас държа, че нищо смислено не можеш да обясниш.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   15-03-18 16:18

Ама вие сериозно ли? Интернет - лесен достъп, широка публика. Вече всичко се вижда, което преди не се е виждало. Сега човек може да види много повече стойностни неща идващи от дори от най-забутаните колиби на планетата, може да види и колко всъщност винаги са били идиотите. Каква е тая болест - всичко мое да е най, а всичко след мене и далече от мене е сигнал за скоростния упадък на цивилизацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: vili_anastasova   
Дата:   15-03-18 16:25

Todor Tanev, Valeri Vitanov, J.V., ppaulina, narval, Минко, tsurulina, Зи, Swan, botzi, violator, elisaveta, plehanov men, luboar, KemiH, atrifonov, Senna, Fobia, villie, aura, Olinka, lola, fproject, renkart, C5, 1000 biri, nsirakov, charm, variyski, wintermoon, kubeto, didist, PIMPA, kerabo, sevensekonds, Shalala, FotoJnior, Muzka, господи, толкова са много и толкова ДОБРИ и ПРЕКРАСНИ, даже не мога да ги изброя, и пропускам още страшно много добри автори.
Цитирам точно автори, защото не мога да качвам линкове към снимки, които да се отварят веднага.
А на тези добри автори, които не съм упоменала - едно голямо извинение, че не ми стига времето да ги напиша!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Nenov   
Дата:   15-03-18 16:34

Стойностна фотография винаги е имало и сега е много повече отколкото преди. Трябва само да се потърси. Търсейки тук, забелязвам, че има Топ 100 автори, избрани от всички участници във Фотофорум. Отварям първия в класацията - Todor_Tanev и виждам много добра фотография, като цяло.Спокойно могат да се нарекат "снимки с душа". Преминавам към втория ArtistGND. Преобладават пейзажите, но си личи, че освен умение, фотографът е вплел и душата си в тези картини.Третият kalynsky, с препочитания към портрета и акта, направени с много усет и душа. Преминаваме към последните: Автори с шанс за влизане в ТОП 100. Там под номер 110 е boni, до колкото знам един от собствениците на сайта, с много емоционални фотографии в репортажния портрет. Отивам и на последния 120 - selvag, с препочитания в актовата и портретна фотография. Снимки заредени с чувство и емоция. В България има поне още 100 фотографа, който не участват във Фотофорум с великолепни "снимки с душа". В България никога е нямало толкова много добри фотографи, както сега. Потърсете и ще ги намерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Beijing   
Дата:   15-03-18 16:39

Авторе, я разгледай ФФ, ако имаш време за него, а не само за спомени, и ще видиш прекрасни фотографии!
Пълно е с качествени фотографи!
Ади моля!
Че е пълно с тъпани като мен е едно, но щом си толкова вещ, значи можеш да отсяваш доброто!
Нищо лично, не те познавам, но ме подразни!
Жив и здрав, и поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: martinrousev   
Дата:   15-03-18 16:57

Когато видя тема като тази, първото нещо, което правя е да разгледам снимките на автора. Да, автора има снимки 'с живец', както той казва, но и в неговия случай са не повече от 10% по мое мнение. Това е напълно нормално. Няма как всяка снимка качена тук да ни влияе на емоционално ниво. Ако погледнем и големите фотографи те имат кашони и шкафове с ленти, плаки, по-късно харддискове и DVD-та с файлове, а ние виждаме много малък процент от работата им. Другото е брак.
При положение, че ФФ е сайт за любителска фотография и повечето от нас са щастливи, ако им остане време да пощракат един уикенд в месеца не знам на какво се надява автора. Има много добри снимки във форума, но трябва да се гледа и да се отсява.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Nenov   
Дата:   15-03-18 17:34

2016г. Българинът Стоян Ненов с "Пулицър" за фотография

https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/rngv6844.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/ndaj4812.JPG


https://clubz.bg/ckfinder/userfiles/images/%D0%98%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%9E%D0%9C%D0%98%D0%9A%D0%90/pu



Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Nenov   
Дата:   15-03-18 17:38

2008г.
https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/uqsl0306.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/odcl8549.JPG


http://i2.dir-i.net/CMS/2008/02/08/3a_9bb40.jpg


Българският фотограф Ивайло Велев спечели първа награда в категорията "Спортна фотография" на най-големия световен конкурс за фотожурналистика World Press Photo. ...


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Nenov   
Дата:   15-03-18 17:45

И от последния ден "снимка с душа". Авторът е още скрит.
https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/ysup5879.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/xirm1572.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1520791964_DSC08105_2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: asahi   
Дата:   15-03-18 18:02

Тишо е позабравил интерфвйса на форума или и преди не го е познавал. Затова не се ориентира къде са качествените неща. Въпреки това можем да се замислим над думите му.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: h.svinaroff   
Дата:   15-03-18 20:11

Малко са "старите кучета", които успяха да се адаптират към дигиталната експлозия, останалите хич не ги кефи положението.

Изтрезнейте и снимайте, има място за всички [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: MARLOV   
Дата:   15-03-18 21:03

Дали една фотография е стойностна мисля трябва публиката да каже.Нали това е целта!? Или греша? Вие за публиката ли творите или за критиците? Ако творите за критиците и за точките във форума иорума значи сте сбъркани.Аз така мисля като обикновен наблюдател от публиката.А може би съм от "обикновената" публика,знам ли...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stukloplast   
Дата:   15-03-18 21:43

Суетата по-различна ли е от алчността и нарцисизма, или е симбиоза измежду двете...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   15-03-18 21:57

стъклопласт...не е суета..и да снощи гледах..много...и новите..и старите автори...и нещо ми бяга...затова написах нещо ,като въпрос...а дали някой ще помни фотографията с душа..или не...дори 10 снимки в моя профил...стигат...дори и само по една фотография в годината да е добра..пак е прекрасно...и за Стъклопласта...важно е да разпознават фотографиите ти,дори и да не те познават..дори и името ти да не зная...изпадал съм в тези ситуации...в немалко държави...отново за Стъклопласта...потърси ми името в Гугъл...Тихомир Пенов...той ще ти каже...та мислете и не изпразвайте картите...и да за това писах...оставяте ги да узреят...като Виното..и после сортирайте..избирайте и пускайте на воля...за да няма Емоцията от Снимането...толкова...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: anjsan   
Дата:   15-03-18 21:59

И кво ся - излиза, че освен старите фотографи няма други добри във ФФ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: MARLOV   
Дата:   15-03-18 22:08

Абе старото си е старо.Или пък Остаряло? Въпрос на гледна точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Saxon   
Дата:   15-03-18 22:11

Да, старото може да изпразва карти, или подобни тежки кичове в профила на автора на темата са пример за душа?


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/asef0490.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/cdkj9592.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-09/1378388265_IMGP2598-1-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   15-03-18 22:33

Пролетно разбуждане на кошера...давайте...дерзайте...и снимайте с душа...и ЗАУ...дори на Заем

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Saxon   
Дата:   15-03-18 22:41

...и пийте...по-малко...вечер... .... ... ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: milen   
Дата:   15-03-18 23:01

Сериозните фотографи не публикуват тук. Чудя се защо...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   15-03-18 23:06

За картите е прав shadow, аз бих добавил и обезценяването на цифровото "цъкване" спрямо филмовото такова, не само откъм финанси. Просто, ако нищо не ти коства ей така да цъкнеш да видиш какво излиза на дисплея, няма да търсиш толкова целенасочено снимката, с която би се гордял. Нагласата е друга. С филма това е много депресираща практика, защото освен, че се хабят стотинки и левчета, се губи и време, не можеш да изтриеш и редом с кадъра за галерията на негатива се виждат всичките простотии, които си натворил. В цифровата ера парадоксално е по-трудно да завъдиш шедьовър, точно защото е по-лесно и трябва повече самоконтрол да не се лигавиш.

Все пак не съм съгласен със заключението, че фотографията е умряла, умира или в сегашната си форма е знак за края на света. На фона на цялата история на фотографията, цифровата ера е все още много нова, има още разни тъмни подводни течения, които не са се укротили. И пак - интернет свързаността главно показва, каквото вече е съществувало, просто не сме можели да разберем така лесно за съществуването и размерите му.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   16-03-18 00:07

написа:

> ...и пийте...по-малко...вечер... .... ... ...

А кога, през деня ли? Вечер е по-добре все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Антивик   
Дата:   16-03-18 08:54

iasen2 написа:

> търси в гугъл "снимки с душа"

Десен клик на "снимки с душа" - от менюто Търси в Гугъл - и резултата:

https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/krij7770.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/jgic8064.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521183078_Untitled-1.jpg



[smilie2] Само Душата нещо не мога да я видя[smilie11].

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: totomoto77   
Дата:   16-03-18 09:08

Да не говорим, че не на всички фотографията им е професия. За мен винаги е била хоби. Много отдавна реших, че НЕ искам да ми е професия - решение, което ми даде огромна свобода.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: vili_anastasova   
Дата:   16-03-18 09:32

Аз исках да кажа с това изброяване на прекрасни автори, че по-рано са били много повече, а не че сега във Фото форум няма чудесни фотографи!:)) Напротив, добре, че още качват своите чудесни снимки доста още качествени фотографи, които ни карат да влизаме в този сайт!![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-03-18 12:14

Не мога да не се съглася с Тихомир, отворете днес първите пет страници на "Избрано" и вижте, аз лично в тях намерих едва две снимки за които да гласувам според субективните ми критерии.
А иначе нищо ново, доста от коментарите коментират автора а не това,което е казал,типично по нашенски.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: martinrousev   
Дата:   16-03-18 13:47

Има лесно. На когото не му харесва качеството спира да влиза и не се затормозява с фотографии под нивото му. Повечето хора са тук за да се учат.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Casting   
Дата:   16-03-18 13:53

Вкус другар няма и различните хора могат да бъдат докоснати от различни кадри. Във времена на масовка, точно кадрите които успяват да докоснат повече хора се открояват много силно и са на едни други измерения. И да, взех си поуката от автора на темата - оставете да мине време и тогава погледнете снимката пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-18 14:08

Оригинална тема! Доесга никога не е имало теми за спадането на нивото и влошеното качество на снимките в този форум. Никога не сме го дискутирали и никой не го беше отбелязвал. А тезата за изчезването на душите от снимките е поразително откритие - с голям интерес изчетох и ще следя обсъждането. Разбрах и кои са истонските творци в този форум и вече няма да губя време да разглеждам други, бездушни и незаслужаващи. Научих и един сигурен метод за извисяване над останалите маси - чрез отрицание и жалване как нещата не са такива, каквито ги помним. Ето такива теми трябва да има повече и по-често! [cool]

И честит Петък, все пак де!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: iasen2   
Дата:   16-03-18 14:29

Какво е общото между Лили Иванова и BMW ?

Глас има, душа няма .....

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: victory13   
Дата:   16-03-18 14:56

Тва може да го каже само голфаджия...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: iasen2   
Дата:   16-03-18 15:17

хаха, недей с лошо по ракиено време :)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Jackxxx   
Дата:   16-03-18 16:22

Не мога да разбера какво точно искат "фотографите с душа" от "бездушните"? Да си държим снимките и да не ги показваме на никого? Да не би да засегнем, някоя нежна фотографска душа. Честно, някои хора тук са абсолютни сноби и си мисля, че проблема им е липсата на внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   16-03-18 17:49

Аз като що-годе нов собственик на фото техника бих желал да получа насока от старите корифеи как кадрите ми да са по-душевни от наличните.

Техническата част съм я назобал, моля насочете към душевната от чиято липса явно страдаме.

Хем така има шанс оригиналния проблем да се намали.



Публикацията е редактирана (16-03-18 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Beijing   
Дата:   16-03-18 18:16

Заради теб я качих тази снимка без "душа и история"!!!
Няма фотографска стойност, но за протокола!
То не става само с лайкове, платени патки и фотошоп, а с обикаляне по света и среща с много култури!
Фотографията е "пътуване" драги!

https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/ofbm4149.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/qquq5115.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521216095_DSC02707-2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ElBandido   
Дата:   16-03-18 19:28

[shtrak] [shtrak] избяга душата щото всички минаха на сони [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: steffo   
Дата:   16-03-18 19:40

Качествени неща е имало, има и ще има.
Носталгията по лентите е друго нещо.
Ако нещо не Ви харесва, то не Ви харесва! Не е помия!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   16-03-18 20:46

Фотографията е душевно пътуване/освен физическото/...интимно...ситото трябва да е в нас...за да не караме останалите да скрулят/да въртят търкалото на мишката/...Да всички се учим всеки ден...един от друг...най вече от грешките...първо лични...после на другите...и не е нужно словесни скандали и нападки...Опитах се да припомня,че преди да се създаде Дигиталната Фотография/нищо лошо-светът и живота се променя/...и само да спомена...първите Карти памет...бяха почти равни,като обем фотография,колкото и един филм...Та мислехме повече...снимахме повече..когато усетиш,че нещо се случва...и оставяхме...и негативите/вече проявени/...леко отстрани...за да излезем от Емоцията по време на Снимането...Душевната Емоция е някъде далеч...скрила се под нечия сянка...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CatandGoddess   
Дата:   16-03-18 20:57

ElBandido : +1


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   16-03-18 21:19

Jackxxx , Мноогооооо правилно казано ! Харесва ми коментара ви.
Заради снобите в сайта много от добрите автори си тръгнаха.
Снобите не обичат да им се пише отрицателен коментар от любител. Те не обичат и не признават по-добра фотография от техните, а и да не говорим, че много от тях нямат дори добри фотографии,, пълна скръб, каква душа,.....

А най-лошата комбинация е, и фотографа без душа и снимката му без душа .

А наздраве, петък вечер е все пак ! [smile] [beer] [beer] [smilie21]

Ааааа, забравих да спомена, аз съм фотолюбител ! А фотолюбител значи, че ОБИЧАШ фотографията, ето къде била душата, да обичаш,........ ;) :)[shtrak] [smitten] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: hardcpz   
Дата:   16-03-18 22:25


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/veun9982.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2019-03/esyt7284.JPG


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   16-03-18 22:36

: hardcpz , няма да споменавам, че това да вадиш лични на показ е ку*венско и показ на слабост.
Блокирах те(това е опция на фото форум) ), защото си доста нагъл, то се вижда и тук от твоя "коментар", който няма нищо общо със самата тема.

Но да, аз съм го казал и горе в личното съобщение, "" Заради такива "Професори" и хейтъри като теб.......

Аре, че много време ти отделих, а не го заслужавате........[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: hardcpz   
Дата:   16-03-18 22:37


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/tcky2622.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2019-03/esyt7284.JPG


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: hardcpz   
Дата:   16-03-18 22:37


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/fklu8004.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2019-03/esyt7284.JPG


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: hardcpz   
Дата:   16-03-18 22:39


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/cgtr1213.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2019-03/esyt7284.JPG


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   16-03-18 22:47

hardcpz , а ми не виждам никакъв ваш коментар точно под тази фотография?
А дали е шедьовър, не вие го решавате, "Професоре" . Ето за такива като теб говорех в първият си коментар. :) ) :))) И точно от такива като теб очаквах пост коментари.
Дано да спите спокойно?!? ) :))))

п.с. Да такива сноби и "професори" като теб наистина ги блокирам. За кеф ! :) :) :)[smile]


Ама плювай, сега ти е паднало.[smile] [smile] [cool] [smilie5] , дано ти доставя пълно душевно удоволствие ???!?? :) [smile]

[smilie23] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-18 22:53

Страхотен Петък - развлекателната програма премина от художествено слово (поезия в проза за душата на фотографията) в яки гладиаторски битки. [smilie23] [smilie24] Хляб и зрелища!
[cool] [smilie18] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   16-03-18 22:59

nyamago , е Владо, то без това няма да е интересно ! ;) :) :)
Наздраве !
Все пак е петък, вечер ![beer] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: hardcpz   
Дата:   16-03-18 23:08


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/ynua6259.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2019-03/esyt7284.JPG


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   17-03-18 00:30

Еееех приятели, от кога не бях влизал (почивах си от интернета). С интерес и уважение прочетох всеки коментар до тук и се зарадвах, и се натъжих... Почувствах се богат на емоции :) За което ви благодаря от сърце, но и аз имам въпрос... как е фотографията? Върви ли? Има ли на пазара нещо ново с повечко пиксели? ;) Мацките връзват ли още на "дай да направим една фотосесийка"? И пак ли се хвалите публично с тази хитрост тук? ;) Питам защото не смея да погледна все още в албумите.
Бездушни казвате...ЗАУ-то го нямало, ама ЧПС-то още вади мача... така, че на лице са два стандарта. Вие сигурно не знаете, но от тук излязоха доста човечета които повярваха в оценките които им давахте. В следствие на което започнаха да ви учат по уъркшопи :). А те самите нямаха критерии. Защото до момента в който ви повярваха, бяха шлосери, монтьори, фитнес инструктори, баничари, куфражисти и фрезисти... бачкатори които никогИЖ не са се интересували от визуалното изкуство. Днес са вашите критерии, ваши учители. Е няма как да се получи тази работа. Пикселите душа нямат, техниката си остава средство, не цел. Превръщате фотографията в сток и не ви "дреме". Демонстрирате непукизъм, защото нямате критерии. Повтаряте думи, като "снобария" и "суета", сякаш вниквате в смисъла им...
Истината приятели е, че не знаете смисъла на тези думи, защото сте прекалено ангажирани да сте cool в очите на издигнатите от самите вас и давате всичко да сте колкото се може по-близко до измислените ви стандарти. Така ще бъде и слава Богу! Защото фотографията е изкуство, което не е за всеки!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   17-03-18 02:23

...кОфражисти...


Почвам да си мисля, че сигурно и скрижалите са били пълни с правописни грешки.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   17-03-18 02:55

Богданов...прав си..но ще им е трудно да разберат...учил съм в ССХУ за Сценични кадри/Пловдив-4 години/...специалност Художествено осветление / Театър...Кино..Телевизия ...Оперни изкуства.../...Графика и живопис...Задължителни...както и история на Изкуството...за да не измисляме Топлата вода...2 години Фучик/..лека и пръст на Янка.../тя ми казваше,колкото и да си добър...спазвай пътя...научи се от старите майстори,после прави..каквото и както искаш...Но сега си Ученик...после Прага...ФАМУ..фотография.../Иглена ще си остане завършилата там/...и бягство по света...след връщането...93та...първата среща тук...БГ...на Шапките и циганин с Мечка...и снимах с години...много...та. ..ЗАУто нито се продава нито се учи...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   17-03-18 02:58

Не можеш да обясниш за композицията,когато някой си няма понятие от това..камо ли тон..цвят...графичност..дори и в цвета...натруплането го тяма

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   17-03-18 03:26

The Last Jedi.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Beijing   
Дата:   17-03-18 05:46

ElBandito,
"избяга душата щото всички минаха на сони!"[smilie5]
Друже, аз съм последния човек, на който му дреме какво пише на кутията! Просто гледам цена-качество, и в този момент Сони беше на промоция от 998 левчета, барабар с китака!!! Ако имаше руска "Смяна-888" на по-добра цена-качество, нея щях да взема!
А от наблюденията ми, обикаляйки Планетата, мога да ти кажа, че моята "статитика" за ДСЛР-ите е: 70% за Канон, 25% за Канон и останалото за Сони. Но пък при безогледалките е наопаки. Сони е с минимум 80%. Говоря за кропки 1.5 и фулфрейм. Но пък гледайки профитата с големите черешови топчета и свръх оборудване, почти всичките са с ДСЛР-и. Само в Сайгон преди няколко месеца видях да снимат една сватба с безогледалки.
Поздрави и хубави събота и неделя![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stukloplast   
Дата:   17-03-18 09:59

Баш за суета си говорим. Направете си клика на душевните фотографи, сложете си наколенките и се почвайте.
Това е отворен сайт и никой не се е родил научен. Дори и вайкащите имат качени безсмислени кадри, които сигурно са душевни, ама само в техните глави. Вместо да мрънкате постоянно, разберете, че промяната е единственото постоянно нещо в този живот и можете единствено да помогнете на бездарниците...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ElBandido   
Дата:   17-03-18 10:32

Beijing, ама ти сериозно ли ми го пишеш това ??? че от къде на къде бря?? ти много лично си ми приел друже закачката по темата отпусни се малко :) както се казваше в казармата чупи гипса :) снимай си със сонито за 998 левчета и си прай кефа със сонито ама душа не чакайте :) [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ninikolov   
Дата:   17-03-18 10:39

Мда...
Четенето на темите във форума напоследък ме натъжава даже повече от разглеждането на албума.
Мислех да кажа нещо "разумно" в подкрепа на автора на темата, защото мисля, че разбирам къде го "стяга чепика", но се отказах, не само защото реших, че няма да мога, но и за да не настървя множеството още повече срещу него.
Вместо това ще кажа един виц:
По времето на социализЪма на централен площад стои мъж на средна възраст и раздава листове на минаващите. Разбира се милиционерите пристигнали почти веднага и го прибрали. В бързането, обаче не видели, че листовете са празни. Изследвали ги, третирали ги с химикали, търсейки симпатично мастило, гледали ги под микроскоп, но не открили нищо.
Вкарали човека за разпит:
- Какво правеше на площада ?
- Раздавах позиви.
- Защо ?
- Защото протестирам ...
- Да, ама на позивите не пише нищо!
- Че кво да пише, то всичко е ясно....


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   17-03-18 12:44

Мнението на автора разбира се е чисто субективно и според мен далеч от истината както много колеги казаха преди мен.

1. Жалба за младост - имаше една такава песен на Тодор Колев. С натрупването на годинките песимистично, носталгичните настоения започват да се появяват по-често. Познато. Има го още от времето на египетските пирамиди написано на папирус. Как следващото (младо) поколение е провалено, некадърно и света отива на зле. Но това е само мнение на по-старото поколение, а света си е все още добре. Отиди при младите хора и ще видиш друг поглед на нещата. Нима по времето на соца все шедьоври са правили ? Ами масовките, партията, това може да се снима това не може. Количеството шкарт и глупости във фотографията и навсякъде не беше по-малко от сега, просто в друга посока.

2. И за мен сега е златно време за фотографията. Никога преди броя на снимащите не е бил толкова голям, и съответно броя на качесветните снимки не е бил толкова голям. Не само технически качествени но и естетически. В мрежата, а и на този форум има много добри автори и снимки във всички жанрове и за всички вкусове.Много много повече отколкото времето преди 20 и повече години. Никога допреди 15-20 години не сме имали такава среда в която да публикуваме и гледаме снимки. Никога преди това качествената фотографска техника не е била толкова достъпна. Но достъпността и масовизацията носят и проблеми - обезценка на фотографията и труда на фотографа. Те имат решение но се иска повече бъхтане, креативност и разбира се компромиси. Както винаги е било.

3. И да се иска при такава масовка от всички да правят шедьоври е меко казано нереалистично. Една голяма част от хората които пускат снимките си на този форум нямат концепцията че фотографията е изкуство. Други нямат време и желание да правят изкуство. Трети се учат и са в началото, липсват им критерии. Всички се учим да пишем, е очакваме ли от всички да станат писатели ? И тези които не искат да станат писатели какво да спрат да пишат ли ? И тези автори които са писатели и не могат да творят шедьоври какво и те ли да спрат да пишат ? И ние които не искаме или не можем да правим изкуство да спрем да си щракаме ли и да се кефим на хобито? Само времето ще отсее и каже кои са стойностните неща.

3. Подобен негативизъм и оценки - нямат душа, нито посочват конкретен проблем нито го решават. Просто автора го стяга някъде шапката и е чисто негово субективно мнение и разбира се е далеч от истината. Ако искаш хората да са по-задушевни по-добри - бъди такъв. На някой ще му допадне, някой може да те последва. Същото е с фотографията и снимането.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: dinko8708   
Дата:   17-03-18 13:00

Ерата в която живеем според мен е много добра , защото сега почти всеки може да има що годе добро апартче и да снима , а допреди има няма едни десетина години за много хора това е било просто една мечта.Ще визирам именно себе си от над 10 години мечта я да се сдобия с DSLR но просто от чисто финансова възможност не съм успявал и се радвам че нещата се промениха и че техниката стана по достъпна.Другото хубаво на това е че щом има много показани снимки и кадри тогава човек ще се стреми да вдига собственото си ниво гледайки други снимки.Както писаха по горе в голямото предлагане дори и тогава се открояват истински добрите фотографи показващи ни наистина добри снимки не само технически издържани но носещи емоция и заряд.Защото много често когато погледна снимка дори без да видя името мога да предположа кой е автора, а това само по себе си говори че снимката има заряд , а автора има собствен стил с който е познаваем в пространството .

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: IDA   
Дата:   17-03-18 14:01

"Сякаш душа нямат Фотографиите..."

Няма как да имат, след като авторите им нямат ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-03-18 14:58

stef7, [smilie24]

Напълно споделям мнението ти.

Познавам/уважавам shadow, но в писанието му ... чиста жалба за младост!

(Не се бъзикам с него - по-възрастен съм.)


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   17-03-18 15:16

Също го уважавам, макар и да не го познавам. От изложбите по соца и българско фото помня три четири имена и едното е неговото.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   18-03-18 00:08

Когато един безспорно добър творец се жалва за отминали времена, това нищо не отнема от приноса и постиженията му: те си остават на висота. Грешно е (и грозно, в някои случаи) да се поставят под въпрос или да се хулят работите му или цялостният му стил/почерк и виждане през камерата.

В същото време, обаче, неспособността да се видят и разберат нови виждания и подходи във фотографията (и във всяко изкуство) води до абсурдната позиция да се отрича днешното и да се поставя на пиедестал вчерашното. Крайната форма на това е в пословичното "Това сега лайна ли са? Едно време какви лайна имаше!.." (Може да се сложи всяко съществително, дори _снимки_ и ще работи - ако махнем хумора, това горе-долу казва авторът на темата).
- - -

Друго: Богданов и самият автор на темата споменаха композиция и други неща, които се учат в творческите учебни заведения. Много вярно - такива познания определено липсват на днешния масов самоук 'творец'. Желанието му да ги научи (или нежеланието) е предмет на отделна тема (има вече няколко). Обаче (!) тези задължителни (и според мен) неща НЕ СА 'душата' на снимките и картините. Не са малко автори с прилично разбиране на академичните принципи да показват технически издържани кадри - и в тях пак да няма 'душа'.

Да търсим ли дефиниция на 'дуща' в изкуството? Ами тя по дефиниция няма дефиниция [smilie2] Ако някой иска да му се обяснява, това е почти сигурен признак, че никога няма да го разбере. Дали има или няма 'душа' се усеща (или не се усеща) без обяснения. И съм сигурен, че дори земни прагматици със скептично отношение към възвишения изказ (като Бошо, например) също усещат без обяснения ако една снимка има 'душа', дори да не я наричат така...

Но и 'душата' (както и усещането за нея) се променят с времето. Животът в миналото не е нищо лошо, стига да разбираме как и какво се променя. Или - дори да не го разбираме (аз, например) - да признаваме правото на други да виждат и чувстват другояче. Не е лсено, но е възможно - опитайте!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Антивик   
Дата:   18-03-18 07:32

[smilie2]"Сякаш душа нямат Фотографиите...", а как да имат, след като вече не може да се каже има ли фотография или няма. На днешния ден почти всичкото се свежда до фотошоп, компютърна обработка и електроника/повече компютърен дизайн и комп. графика, а не фотография/. Слагаш режима на "А" дигаш, щракаш и електрониката върши всичкото. Все по-малко се тези де са почнали, на времето, от А-то и Б-то, когато трябваше всички данни да ги вкараш сам, да навъртиш гривните, да натъкмиш фокуса и да си много радостен, когато успееш да се обзаведеш със светломер[smile] , че инак и светлината на око преценяваш, а и да трепериш над лентата да не свърши точно когато най-много ти трябва, да си нащрек и да дебнеш точния момент...
Дали да не припомня, че за тези де решихме не само да щракаме, а и да обработваме ленти и хартия трябваше обезателно да прочетат малко книжки, а в тогавашните стойностни книги обезателно имаше раздел за изразителните средства на фотографията и те запознава с основите/поне/. Тез де искаха да знаят повече се мотахме по репове и павилиони и следяхме излизащите списания/то те не бяха толкова много тогава/, нямаше като сега Нет и мрежа, да ровнеш и да си заринат и с фотографии, и с литература. Но па що му трябва на човек да си втежнява живота[smilie5] , когато просто може на "А" - Фотошоп и в мрежата.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   18-03-18 10:05

Еех, а какво беше едно време... Емулсията трябваше сам да си забъркаш, лещите трябваше сам да си стържеш.... Сега емулсията ти професионално формулирана от химици, професионално полята на специален полимер от прецизни машини, само трябва да заредиш наготово купената камера, реализирана от други професионалисти, да връткаш врътки и да цъкнеш.

А пък в едно друго време нямаше фотография и трябваше да......

Правилно ли следя логиката? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Антивик   
Дата:   18-03-18 10:48

НЕ! Не я следите правилно, не сте обърнали внимание на другото, на теоретическата подготовка, на четенето на книжки, списаниица, ровенето по фотографиите на другите. На тогавашните рубрики и дописки"Как е направено", "Училище за начинаещи" или па "Във фото кръжоците"/приблизителен превод от руски/, където се даваше акъл или си правеше анализ на отделни фотографии, автори, творчеството им, а не като тук във форума - а е попитал нещо човек и.../справка самия форум с темите/. А относно лещите и емулсиите...ми има и такива де сами са си бъркали емулсии, а тук във този сайт мисля има хора де си правят техника даже без лещи...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   18-03-18 12:40

Повече или по-малко източници на такава информация има сега, когато има интернет и един на практика универсален световен език? С ФФ не се свършва фотографията.

Изкуството неминуемо се възприема в някакъв контекст, който зависи от сума други фактори. Да не говорим, че колкото човеци има, толкова различни вкусове има. Може пък ценителите на тези бездушни фотографии да трепват точно от такава комбинация - перфектен технически кадър без никакво послание. Че тва си е направо ново течение в артЪ фотографията!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   18-03-18 13:09

Ще се опитам да ви върна....Душата...не технологията....на Изразноста...Гладното проявяване...негативи и хартия...засветките при диапозитивите...много мога да ви пиша...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   18-03-18 13:19

А да не забравя...1989та....Чехия....независимо от количеството фотографи...мой кадър е и остава Плакат за тяхната Революция...след години...бях поканен ...да покажа...над 100 фотографии...преди...по време ..и след Революциите...на Международен Семинар/150 държави/...Централна Европа...Център или край...това за невежите...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   18-03-18 13:36

shadow, една снимка може да е равна на 1000 думи, но тук сега общуваме с текст и една дума е равна на една дума. Много малко магия и романтика има в едно буквално многоточие за разлика от едно фотомноготочие, затова не ти хващаме май идеята, каквато искаш да ни я изкажеш.

Да те цитирам - "ЗАУто нито се продава нито се учи"

С други думи - който си го има и го може, го има и го може. Това никога не се е променяло. Просто сега дори тези, които нямат тая страст могат да снимат прилично и да показват на много, защото е лесно. Според мене сега има количествено повече фотографии с душа от неопределеното преди, но има и много повече бездушие. Факт, който не вещае толкова черно бъдеще за фотографията и човешката душевност, колкото си мислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CDman   
Дата:   18-03-18 14:29

Внимателно прочетох цялата тема и мисля, че е назрял момента да се въведе рейтинг :Д: [smilie5]

Така ще се появят още много поводи за подобни теми [smilie18]

Наздраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: avo   
Дата:   18-03-18 14:49

Че има добри фотографи и съответно кадри, безспорно е така. Но и другото не е съвсем лишено от смисъл. Аз нямам претенциите да съм професионалист и да разбирам много от фотография, просто ми е хоби, харесва ми и се развличам да снимам и да пътувам, за да снимам. Следя и съм във ФФ вече 13 години и все по-рядко виждам теми или коментари под снимки, дискутиращи фотографията като композиция, техника на заснемане, кое е можело да е по-добре или по-зле и т.н., сиреч градивен разговор, за да се учим всички. Сега е задръстено с теми за техника, тела и обективи, и разгорещени спорове от по 10 страници скъпа система ли е Фуджи и на 90мм и 300% увеличение кое е по-остро, Фуджи на 1.8 или Сони на 1.7....не че техниката не е важна, но хубавата снимка е правилно хванатият момент и светлина и настроение, и може да се направи и с телефон, и с фулфрейм. А кой ли не дава авторитетно акъл по куп технически детайли и в профила си има 3 снимки, една на приятелката му от морето и една от балкона. Според мен сайта ще спечели ако се върне това отношение и тези дискусии към фотографиите, предполагам по-отдавнашните членове тук са забелязали колко качествени автори, и със снимките си, и с коментарите си, с годините просто изчезнаха или почти спряха да качват нови неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: hardcpz   
Дата:   18-03-18 15:28


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/cbsk9608.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2019-03/esyt7284.JPG


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   18-03-18 18:01

НИКОГА не е имало период, в който ВСИЧКИ снимки да са били с 'душа'. Винаги някои са имали, някои са нямали. И сега е така.

Не знам дали има нещо общо между 'душа' и 'дух', но ето какво съм коментирал под една снимка неотдавна (преди излизането на тази тема):
https://photo-forum.net/i/2130423


Заглавието подсказа употребената дума, но примерът съвсем не е единствен...



Публикацията е редактирана (18-03-18 18:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ninikolov   
Дата:   18-03-18 20:11

Количествените натрупвания НЕ преминават в качествени изменения.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 20:56

Абе май наистина голямо объркване настана. Ще опитам да си организирам мислите.
1. Фотографията е изкуство. За това отдавна няма спор. Който си мисли
нещо друго, явно не е запознат с най-съществената част от
фотографията.
2. Критериите се базират на знания а резултата + умения.
3. Не е вярно, че времето решава кое да остане и кое да се забрави.
Всичко значимо остава. Но не благодарение на "Б" рейтинг или ваши
предположения, а на базата на значимост, концепция, послания и ред
други нещица определящи стойностите в изкуството.
4. Има и бездушни течения но дори и те са вече доста
остарели. Говоря за поръчковият ренесанс, авангард, концептуализъм,
соцреализъм...останали в историята със силното си отсъствие на душа
Това обаче не пречи да дълбаят силни и значими коловози в историята
на изкуството.
5. Много смело но и наивно допускате вариант да остане масовото
увлечение по техниката като стил в изкуството на фотографията.
6. Не мисля, че някой в този пост е изпял песента "жалба за младост".
Поне аз не съм много възрастен а младоста ми беше вчера. Не тъжа за
вчера. Само допуснете, че няколко човека сред вас са посветили живота
си на изкуството фотография и ревностно пазят нейната чистота!
Всички приказки за пиксели, обективи светлина и сянка, цвят са ги изприказвали в първите 5 години от практиката след реалното обучение по изкуство! Сега обаче става страшно. Имаме една поговорка : "Пази Боже сляпо да прогледне"!
Не се надявайте да останат цветенца и котенца в пряк и преносен смисъл. С какъвто и обектив(апарат) да ги снимате... Пък дори и на лента собственоръчно да са, даже и с циянотипия,арабска гума, с колодий- имаме такива примери ;) В процеса няма душа! Душата е във вас!
Каква ти тук жалба за младост? И какви са тези неясноти по въпроса за стойностите в изкуството? То всичко е от ясно по-ясно. Просто отделете 5-6 години за малко знания в сферата на изкуството, а не 5-6 дена за устройството на фотоапарата ;)[beer]
На мен ми бяха нужни повечко годинки защото съм прост... около 34.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: pumabg   
Дата:   18-03-18 21:33

Не знаех, че душа и талан се учат...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Ivan_A   
Дата:   18-03-18 21:34

"Жалба за младост" - генерално обобщаваща критика на "сивото" сега с поглед в "розовото" минало.

Нито е толкова еднозначно, нито е толкова вярно.

Тя, жалбата, понякога спохожда и по-младите.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 21:43

Не се учат. Учат се критериите. А таланта и душата може цял живот да спинкат в празната стаичка .

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: pumabg   
Дата:   18-03-18 21:53

Ние за творци или оценители говорим, че вторите не ме интересуват... ?

Сещам се на времето, когато Сашо за пръв път в предаването "Добро утро" представи Depeche Mode... Всички гледахме и слушахме с насмешка.... А каква стана тя...

Аман от критерии бих възкликнал !

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   18-03-18 21:57

@pumabg
[smilie24]

Абсолютно точно! Учи се занаят, критериите се менят вижда се лесно ако погледнеш историята на изкуството. 5те години учене при добри в професията ще те научат на занаята, ще те направят добър в професията, но няма да те направят творец. Душата върви с човека, не се преподава.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 22:09

Разбира се, че е така. Не казвам нещо различно. Обучението ти дава знания, а таланта развиваш сам. Depeche Mode започват като ню уейв група после се причисляват към алтернативният рок. Това са стилове от които самите те се водят въпреки, че ги пречупват. А това, че сме ги гледали и слушали с надсмешка си е лично наш мензис.[beer]
Пич... няма чалъм ей така да се пръкне нещо от нищото. Това, че на нас ни изглежда сякаш е така... означава само, че нещо пропускаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   18-03-18 22:12

Не всички снимки са фотография (като изкуство) и не всички снимащи правят изкуство. Нито пък искат да правят. Някои искат но не могат. Фотографията не е САМО изкуство. Използва се за много други неща които НЕ СА изкуство. Всички хора могат да пишат, но писатели и литератори стават малцина. Талантливи писатели стават още по-малко. Толкова ли е трудно да се разбере.

В този аспект апела дайде всички да правим изкуство е неразбираем. И ми прозвуча като жалба за младост или поне онова което е било в младостта но сега го няма.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 22:29

stef7, снимането пич... снимането не е изкуство. Снимат в полицията, в болниците, снимат за спомен, снимат за задграничен паспорт, снимат бъбреци... снимат за фейса, за инстаграм, снимат котЯнца. Снимането не е изкуство! Фотографията е изкуство! Да пази Бог всеки дето снима да си помисли, че прави изкуство! Не е нужно това! Много се подхлъзнаха и повярваха, че баш така е станало. За тях ми е жал, защото ги превърнахте в ниво. Автора на темата говори за фотография... вероятно се надява да открие съмишленици. Хора търсещи фотография. Не философи които търсят под вола теле! Ако тук репетирате спорове по абсурдни твърдения, темата се получава интересна, но напълно безсмислена. Топлата вода вече тече от кранчето в банята.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   18-03-18 22:53

Не се надявайте да останат цветенца и котенца в пряк и преносен смисъл.

Сещам се веднага за едни цветенца, дето са останали: http://www.mapplethorpe.org/portfolios/flowers/


И съответно се питам - красотата душа има ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 23:00

дефинирай красота и ще ти отговоря на въпроса.



Публикацията е редактирана (18-03-18 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   18-03-18 23:05

Като хванем дефиниции може някой да дефинира и "душа"

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 23:08

...с душата е по-лесно. Но е по-скоро богословски а не фотографски въпрос.



Публикацията е редактирана (18-03-18 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   18-03-18 23:15

Не се наемам да правя дефиниции. Въпреки че е субективно понятие, красотата обикновено е наслада за окото.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 23:39

Тук е същинската част на проблема. Ако изкуството се водеше от критериите на красотата, нямаше да има реални критерии. И всичко щеше да бъде точно така както го предполагате. Уви това е много далече от истината. А тези предположения не определят изкуството. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   18-03-18 23:40

Ако едно кадрО няма замисъл, няма послание, няма история, няма "душа", но те гъделичка и ти става топло и приятно, щото има много лилаво, а на тебе ти харесва тоя цвят, и има едно такова мазно, мазно боке, навява ти разни приятни спомени и мисли, вАжи ли? Просто някаква сбирщина от сигнали, които твоите сетива интерпретират позитивно... Изкуство ли е, в контекста на тая тема? Бездарен щракач ли е автора му? Ако не е изкуство и го е извършил бездарник, то за чий ни е Изкуството?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   18-03-18 23:53

Той автора се изказва много неясно, трудно му се разбира какво е искал да каже но май никой не го разбра като търсене на съмишленици. Констатира неща с които повечето не сме съгласни а някои са съгласни - фотографите нямат душа, фотографията си отива. Подобни тежки изказвания, обобщения и оценки почти винаги са грешни. От фотографи до фотографи има разлика пък това с душата е много субективно. И после го казва в един фото форум където огромната част от хората са любители а не професионалисти и много от няс нямат претенции да правят фотография и изкуство. И желанието и времето да се учат са доста ограничени.

На мен ми прозвуча доста песимистично носталгично и разбира се невярно щото за мен фотографията си е много добре. Понякога и мен ме сполетяват подобни настроения но знам че са само настроения.

@bogdanov - Част от проблема на подобни изказвания е че фотографията, а и изкуството са много субективни. Оттам и оценката какво е стойностно в него освен че е субективна винаги е била проблематична. И както писах трябва да мине известно време да се приближи тази оценка до истината.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   19-03-18 00:11

stef7, макар и логично да звучи, не съм съгласен. В изкуството има критерии. Времето има свойството да отминава, но то не може да отсява сеното от плявата. Това е задача на посветените в това. Критерии има! Умен човек си, недей да се заблуждаваш. Изкуството е търсене на истината повече от което и да било друго човешко занимание. Не случайно и вие го приемате като степен!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   19-03-18 00:36

Науката е търсене на истината, изкуствата са комуникация и хедонизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: fotograf325   
Дата:   19-03-18 00:49

Определено доста интерсно поставена тема [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 01:54

Stef7 написа:

> Той автора се изказва много неясно, трудно му се разбира какво
> е искал да каже но май никой не го разбра...

Много ясно се изказва и добре му се разбира: че е голям майстор с международно признати високи постижения, с каквито ние не можем да се похвалим. Даде и съвсем конкретни примери, повече от веднъж.

От тая позиция мнението му следва да е меродавно: днешната фотография няма душа. Точка.

Защо спорите?
- - - - -

А Богданов не се самоизтъква (и той има някои постижения, но не сме чули да ги хвали). Не му е нужен пиедестал на авторитет, защото той знае и често ни казва Истината. Тя не подлежи нито на доказване, нито на оспорване, тя просто Е.

И с него бива ли да спорите?
- - - - -

Аз пък малко по-горе без да искам изтърсих един страхотен каламбур, който трябва да не забравя и да си запиша в рамка (но чукчите не го прочетоха, а някой го е прочел, но не се е замислил):

Дефиниция за 'душа'? 'Душата' по дефиниция няма дефиниция.

Кавичките са за 'душата' в изкуството, не за човешката в богословски смисъл. И още казах:

Ако някой държи да му се обяснява ('душата'), то е сигурен признак, че никога няма да го разбере.

(Както искате ме тълкувайте и ме плюйте за казаното, държа си на него).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Idoru   
Дата:   19-03-18 08:10

Е как ще нямат душа - преизпълнени са повечето, особено от "кръговете гласуващи" - там душата чак са я пуснали, та е омирисала целия фото-форум.

Един дребен пример, доста високо оценен та дори и с "Б" точки.

https://photo-forum.net/i/1955409



Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: totomoto77   
Дата:   19-03-18 09:20

SameButDifferent точно!! Аз обичам да снимам натюрморт значи съм бездушен фотограф - просто така. Ако не снимаш сбръчкани клошари значи нямаш душа [smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   19-03-18 09:51

@nyamago
Ако жалбата е не за младост а за отминалата слава и благините, които носи то тогава жалко за автора.

И защо да не споря. За мен това е част от търсене на истината. Правя го културно и аргументирано и спора по никакъв начин не засяга личността на спорещия още по-малко пък оспорва постиженията му във фотографията. Но не приемам налагане от позицията на авторитета. Тъй като съм голяма работа с титли и постижения, значи всичко което казвам е истина а вие простосмъртните не ги разбирате тия неща.

@bogdanov
Може и да не съм прав, но очаквам аргументи защо не съм,поне примери. Как беше - Истината се ражда в спора.

Ако има критерии за това кое е изкуство и кое не, тогава те също би трябвало да изддържат проверката на времето. Някои от тях определено не успяват, други се променят. Но съм съгласен че търсене на истината сигурно е един от тях.

В библиотеката на дядо ми имаше доста книги, грижливо подвързани и подредени. Лев Толстой - събрани съчинения. Кнут Хамсун - събрани съчинения. Я пък кой е той, че и събрани съчинения са му издавали преди 9ти. Някой да е чувал последния или да е чел нещо от него или да е гледал филм по негова книга. Опитах се да го чета и след 20-30 тата страница го зарязах. Кнут Хамсун се оказа Нобелов лауреат. И в Норвегия сигурно още го учат в часовете по литература. Но продължава да е световно неизвестен и не четен. Толстой още се издава, още го четат и още правят филми по книгите му. И малцина знаят че когато руската академия на науките го издига за кандидат за Нобелова награда, той пише на познат финландски писател да направят така че да не му я дадат, за да не се налага после той да я отказва ! Което и става, дават я на италианец а не на Толстой. Тук има спорове дали писмото е хванало дикиш или не му я дават по друга причина.

Едно време си записвах интересни мисли от книгите които чета, някои от тях любими и днес. Ето една от Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет на Робърт Пърсиг.

А кое е добро, Федър,
и кое не е добро —
трябва ли да искаме от някого да ни каже
тия неща?

Изкуството се възприема интуитивно и емоционално. Не е нужно да чакаме някой да ни казва какво е изкуство и какво не е. Мнението на критиците, анализаторите на изкуството винаги е вторично и далеч не винаги безпристрастно, обективно и истинско.

От другата страна стои комерсиалното и евтината популярност. Много произведения които са харесвани и успешно продавани не издържат проверката на времето и ги забравят.

Затова смятам (имаше и друга подобна тема) че времето отсява стойностното от плявата. Любимите си книги продължавам да ги чета и препрочитам и харесвам. Нещо създадено преди 100 и повече години продължава да се харесва и предизвиква възхищението на хората.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Kalimas   
Дата:   19-03-18 10:16

За мен, душата на фотографията (а и на всяко изкуство) се ражда тогава, кога душата на твореца, докосне душата на този, който се докосва до изкуството.
Това е, нужни са две страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 11:56

> А кое е добро, Федър,
> и кое не е добро —
> трябва ли да искаме от някого да ни каже
> тия неща?

Обяснението на доброто често се налага да става с показване на противното. В урока за добро и лошо (има такъв азбучен експеримент във философията и психологията) се започва с обяснение кое НЕ Е ЛОШО. А кое е лошо?

В случая с малко дете (или дивак, хванат от гората) целият урок за доброто започва с удряне на един як шамар. Жестоко е, но се налага:
"Това, моето момче, е лошо! Сега разбираш ли? Ако вместо това те погаля, няма да е лошо, нали? А ако ти дам шоколад, какво ще кажеш?..."

Очевидно ни трябва подобен подход и като говорим за изкуство [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   19-03-18 12:48

@nyamago
Доброто, естетиката, красотата трудно се обясняват, а повече чувстват. Ние всички носим тези неща в себе си. Къде по-малко къде повече. Така е и с изкуството. Доброто може да се култивира възпитава (донякъде), така е и с естетиката, така е и с изкуството. Но основата е вътре в нас по подразбиране. Ако по някакви причини липсва основата, възпитанието и обучението може и да нямат успех.

Но съм съгласен с bogdanov, че нищо не се появавя на празно място. И постиженията идват след много труд и обучение. И никъде не оспорвам нуждата от обучение. Сега какво къде е друг въпрос и дискусия. Имахме тук и такава.

@Kalimas - Точно така е, съгласен съм.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   19-03-18 13:29

А и междудругото съвременната наука и психология отдавна е открила, че ако искаш да имаш успех във възпитанието или обучението или която и да е човешка дейност трябва да наблягаш на позитивизма. Positive rules ! Използването на силови методи и негатива при възпитанието на деца рядко решава проблемите и почти винаги създава такива в бъдещия им живот. Само в краен случай и само по меките задни части. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 15:06

> Използването на силови методи и негатива
> при възпитанието на деца рядко решава проблемите
> и почти винаги създава такива в бъдещия им живот.
> Само в краен случай...

Не става дума за обучение и възпитание и шамарът е символика (макар наистина в експериментите да причиняват болка - с ощипване или опарване с горещ предмет). Това е еднократно и единствено с индивиди, които не знаят и не разбират разликата между лошо и хубаво.

Създателят (нека, за вярващите в религията Атеизъм, да го наречем Природата) ни е програмирал/а да получим този пръв урок още преди да имаме съзнание, при- или преди раждането. Случва се, обаче, някой да не е бил в час и да е пропуснал урока.

И всичко беше съвсем метафорична отпратка, тук не говорим за физическо лошо и хубаво, а за изкуство и естетика - абстрактни материи, където и шамарите няма да са физически (но явно са нужни ; )

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Beijing   
Дата:   19-03-18 15:27

-Който не се замисля върху това, което е далеч, го заплашва близко зло. XV, 11

Конфуций, "Добрият път"
...................................................
Всъщност, някак си си мисля, че "Автора" трябва да осмисли това!
Не си падам по дългите обяснения!


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   19-03-18 15:34

Форума умре, хайде - умира...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-03-18 15:37

Автор: nyamago
Дата: 19-03-18 15:06

... с индивиди, които не знаят и не разбират разликата между лошо и хубаво....


...след дълги , неуспешни опити да обясни на подрастващ негър понятията "добро" и "зло" , мисионер се принуждава да даде конкретен пример:

Мисионер:...Зло е когато се случи нещо лошо! Например, откраднат ти крава. Това е зло. "Добро" е - обратното на "зло".Когато се случи нещо хубаво. Разбра ли?

Джимбо:...Разбрах. "Зло" е , когато на Джимбо откраднат крава , а "добро" , когато Джимбо открадне крава!...

...[smilie5]...


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: IDA   
Дата:   19-03-18 15:42

Ето една снимка с душа:

https://photo-forum.net/i/2043954


Само човек с душа може да улови такъв момент!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stukloplast   
Дата:   19-03-18 17:08

А ако снимката е нагласена и режисирана като от фотограф на Ройтерс, кво правим?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: dtangelov   
Дата:   19-03-18 17:22

Като гледам персонажите, си е нагласена и режисирана от всякъде [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 19:06

Сигурно са професионални кинозвезди от КамБоливуд, режисирани от носител на Оскари, със скромен бюджет на снимката от няколко милиона само. Снимана е от двуметров дрон с 1200мм f/0.95 телеобектив, с холо-лазерно осветление, а за пост-продукция е пращана в Пиксар за специални ефекти.

И подобно на споменатите Ройтерс, фотографът е имал за служебна задача да изопачи действителността (която е - че в Камбоджа няма любов и щастие, всички се мразят и са винаги намръщени). Фалшифицираната действителност ще бъде използвана за смяна на управляващия режим и за 'някои хора' да направят 'едни пари' от всичко това...
- - - - -

Толкова сме затъали в нашенския свят на ментЕта, че незабавният ни инстинкт е да обявим всяко едно нещо за 'фейк' и за 'нЕма такова животно'... Каквото и да се случи, в която и да е област на живота.

А въпросната снимка си е уловен момент и е чудесна! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   19-03-18 20:28

тест

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: asahi   
Дата:   19-03-18 23:22

Потвърждавам! Тестът е успешен.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ejel   
Дата:   20-03-18 09:04

Не съвсем! Няма ...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CDman   
Дата:   20-03-18 09:49

Приключихме ли с душата.[smilie11]

Ако сме приключили да обсъдим липсата на гланц.[smilie5]

Ех едно време какъв гланц имаха снимкитееее [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: masteral   
Дата:   20-03-18 11:02

Нямало фотография в България - да ама не! А българи печелят най-големите фотографски конкурси - и то със снимки от България.Браво на Веско!
Конкурсът на Сони 2018


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: masteral   
Дата:   20-03-18 11:11

Адаш, пусни го в новините,
та да млъкнат песимистите![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ElBandido   
Дата:   20-03-18 11:26

тва с този конкурс е нагласена работа :) знаят за форумните теми от сони и за тва на българин са дали наградата защото очакват невеоятни продажби на техниката си :) хахах

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Nenov   
Дата:   20-03-18 11:41

Браво! Днес награда на Сони 2018 за Веселин Атанасов. Преди това Пулицър за български фотограф - Стоян Ненов и първа награда на най-големия световен конкурс за фотожурналистика World Press Photo за Ивайло Велев.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   20-03-18 13:02

А миските са най-красивите жени, оскаруваните филми и хора, са също най-добрите, най-продаваните албуми и най-гледаните клипове са най-добрите.



Публикацията е редактирана (20-03-18 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   20-03-18 20:08

Автор: Kalimas
Дата: 19-03-18 10:16

За мен, душата на фотографията (а и на всяко изкуство) се ражда тогава, кога душата на твореца, докосне душата на този, който се докосва до изкуството.
Това е, нужни са две страни.


Съгласна съм, въпреки че според мен това е в идеалния случай. Когато фотографията (творбата) разкрива поне част от душата на автора, мисля, че тя вече има душа.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   20-03-18 20:52

е....срутихте темата...доволни ли сте...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   20-03-18 21:04

явно ще са доволни...онези с безпроблемното закупуване на последната техника..а исках само да върна темата за добрата и запомняща се фотография...елате...ще ви покажа...и от консервена кутия се прави фотография...с душа

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   20-03-18 21:20

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-03-18 21:40

Поне се изказа къде е проблема - невъзможността/трудноста да се вземе актуална техника...

Иначе по-актуалните инструменти (в ръцете на майстор) могат да изцедят дори повече душа от колкото старите инструменти биха запечатали.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: BXMarkov   
Дата:   21-03-18 15:12

мара каза: "лошото е, че повечето тук сме преситени..."

Права си!

Преситени от тоновете снимки, които се изсипват, повечето хора не се вглеждат внимателно, както преди в публикуваните снимки. Лично аз виждам не малко снимки, направени с мисъл и с душа, но на тъмнейл не изпъкват,биват подминавани и потъват безвъзвратно в потока. Освен това егоизма бележи страхотна експанзия,всъщност малко хора се интересува от това какво показват другите, доказателства колкото щеш, от години има автори малко или много с претенции, но без отношение към работата и труда на другите, което е идеята на един форум. Странното е, че подобен род хора често пускат теми от сорта, форума загива,няма вече истинска фотография, къде отидоха великите автори, нивото е ниско и прочие.

Много малко мнения показват, че автора на темата е разбран и това иде от същата повърхностност, срещу която той се обявява. Винаги съм казвал, че стойностната фотография е подплатена с широка обща култура, четене на книги, осмисляне, чувствителност, възпитание и ценностна система. За тези неща често Гугъл не е достатъчен.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: лагранж   
Дата:   21-03-18 19:13

Много хубава тема за размисъл ! Аз влизах тук главно заради базара ,снимките да разглеждам отбягвах ,защото ми изглеждаха мрачни ,меланхолични ,притискащи и ето сега shadow... добре го е казал - нямат душа !
Преди време като обикалях един пазар попаднах на малко албумче със фотографии на остров Кос ,снимките ме впечатлиха ,бяха много приятни за разглеждане и сякаш живи ,а бяха от 1987 година . Дълго време се питах защо са ми толкова приятни тези снимки и ги гледах по няколко пъти и с лупата ги изучавах и ми даваха добро настроение и сякаш зареждаха и даваха топлина ! След време разбрах отговора и той беше един - снимките от албумчето бяха правени на лента ! Да това е разликата и до днес между цифровата и лентовата фотография ,някои видове лента притежават ДУША !
После открих още едно доказателство за моята преценка и това бяха двата тома на Веролюб Умелич -В света на пчелите и цветятаhttp://www.umeljic.com/Izlozbe.htm
,сръбски пчелар -фотограф . Неговите две книги са пълни с лентови фотографии и са ми много приятни за гледане [smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   21-03-18 20:25

Не е важно– дали снимате на негатив или дигитално...когато снимаш на лента Мислиш повече...ограниченост...дигитално...картите в шепа...после се гледа и се обработва...от там Душата...липсва..пишете..и ще се разберете...темата не е за мен а за Вас...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   21-03-18 22:00

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] абе, админ, или който там е бил на смяна [smilie18]

верно ли сте ми изтрили поста, щото бил СПАМ?

не, не беше спам :) и много добре знаете, че не беше :) беше моментна снимка на сайта :) [smilie18] [smilie18] [smilie18]

поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: anjsan   
Дата:   21-03-18 23:23

Добре де , един-два тъпи въпроса : какво трябва за се направи снимка с душа ? Как , кога снимката става с душа ?
Това за докосването на душата ми харесва и звучи добре ... Само това това ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   21-03-18 23:27

И какво правим, ако душата на един е скучнотия за друг? Какъв е еталона?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ElBandido   
Дата:   21-03-18 23:32

Снимка с душа е тази за която форумните експерти са казали че е такава, другите нямат душа. Ако някой не е съгласен нека ми каже какво точно е душата на една снимка. И как да слагам и на моите снимки душа. Оо сега ще кажете то тва си го носиш от раждането още или го кмаш или го нямаш ама и тва е некаква пълна глупост.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: anjsan   
Дата:   21-03-18 23:45

Форумните експерти не са много важни и зависи от форума , от страната , от критериите .... В един сайт дадена снимка се харесва , в друг - не . На мен примерно оная снимка с награда Пулицър (там с влака и емигрантите) не ми харесва . Уловен момент и толкова . Смятам , че е политическа снимка , която след време няма да е толкова важна .
Хубавата снимка си е хубава обаче - винаги се забелязва ....

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: MarinY   
Дата:   22-03-18 00:42

Седем страници упражнения по писане и доволство от собственото чувство за хумор и остроумие.
А Shadow, просто иска да ви каже - мислете преди да натиснете спусъка. И избирайте и качвайте един от сто-двестата кадъра, които сте наснимали в определена ситуация. Гарантирано, повече хора ще открият нещо в този качен кадър.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: the-rookie   
Дата:   22-03-18 01:58

Много нещо се написа...и при всичко това ,аз не срещнах думичката "съдържание"! Не го откривам и в 90 процента от фотографията с лъскава опаковка претендираща за Фоторафия. На изчезване е и от живота ни. След проблясъка на опаковката ,силния на деня носещ ни доза избеляваща еуфоричната емоция , иде празнота...празнота от липсата на Истина!
Че тъй, за туй май иди реч тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CDman   
Дата:   22-03-18 08:18

На мен пък темата ми заприлича на една фраза от филма "Вчера".

"Бийтълс! Ще ви дам аз на вас едни Бийтълси! Какви са тия маймунски танци? Не ви ли е срам? Ако искате забавата да продължи - валс! Я извъртете един валс бе, ..." [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   22-03-18 20:17

Темата няма нищо общо с Битълс...нито със филма ..Вчера...а единствено с Душата..на Снимащият човек...заеби техниките...снимайте...с душа

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   22-03-18 20:28

И какво правим, ако душата на един е скучнотия за друг?

Това май е големият проблем. [smile]

Аз бях леко изненадана от извода, който Мара беше направила от експеримента си. Хората харесват/гласуват за едни и същи неща. Но аз се съмнявам, че някой им го подсказва или те не знаят какво да харесват. Това е като да се твърди, че някой насила кара народа да слуша чалга. Всеки харесва това, което съответства на собствената му душевност.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   22-03-18 21:40

> Темата няма нищо общо с
> Битълс...нито със филма ..Вчера...а
> единствено с Душата..на Снимащият
> човек...заеби
> техниките...снимайте...с душа

заеби тия апосиопези(многоточията)...пиши...нормално...че..не се...чете...нараво


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-03-18 11:04

Те фотографите 5 грама мозък нямат, ти искаш фотографиите им да имат душа. Прост народ, обидчив до крайност, със самочувствие на квартални принцеси във фризьорски салон, хванали някой богат, дебел чичак.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: asahi   
Дата:   23-03-18 11:38

В новото Сони няма ли настройка за душа? Изкуствен интелект, който да замени естествения?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ElBandido   
Дата:   23-03-18 13:56

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   23-03-18 14:50

asahi написа:

> В новото Сони няма ли настройка за
> душа? Изкуствен интелект, който да
> замени естествения?

Има! Нали го написаха в другата тема - казва се "Мерене С Highlight Priority" ... но това е дълбоко закодирано съобщение - обикновените снимачи го четат като някакъв вид мерене, а само посветените го виждат като "Режим На Снимане За Създаване На Кадри С Душа" или РНСЗСНКСД" [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-03-18 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: menigiki   
Дата:   23-03-18 14:57

Ахахах яко! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: imitev   
Дата:   23-03-18 16:22

UDri64 [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: rimohit   
Дата:   23-03-18 17:42

Е режим S-(soul ) не е ли с приоритет на душата?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: burningice   
Дата:   23-03-18 19:09

Новото сони няма огледало, вие душа търсите ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CatandGoddess   
Дата:   23-03-18 20:00

burningice Баш същото се запитах. От друга страна, ако огледалото символизира суетата - може липсата му да символизира вглеждането под повърхността [smilie5]

За мен лично е като инвалид със златен медал от Олимпиада - поклон за качествата, но не бих си го пожелал.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   23-03-18 21:24

Е...добра да ни е вечерта...в тази снежна Пролет...
Та Душата на Фотографията е...Ако съумеем да накараме,някой...след години...да усети...фотографският трепет..или потребността ни да натиснем спусъкът/не на оръжието/...в даденият момент и място...Стига щракане...то става и с пръсти...мислете...не давайте шанс на техниката да мисли вместо Вас...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   23-03-18 21:41

Много ни ограничава техниката. Не можем напълно да разперим крилете на таланта и съществуваме на въпреки в ей такова състояние:



https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/oskf2667.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-03/tymt0568.JPG


https://www.dobrichonline.com/media/news/44521/29343299_415109215612252_8225695118367269521_n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   24-03-18 00:47

не можеш да разпериш криле, защото не слагаш достатъчно многоточия между думите от поста си...виж там над теб как тряба - през 2 или три думи -многоточие...ама последователността не е каква да е...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   24-03-18 10:42

Автор: SameButDifferent
Дата: 22-03-18 20:28

И какво правим, ако душата на един е скучнотия за друг?

Това май е големият проблем. [smile]

Аз бях леко изненадана от извода, който Мара беше направила от експеримента си. Хората харесват/гласуват за едни и същи неща. Но аз се съмнявам, че някой им го подсказва или те не знаят какво да харесват. Това е като да се твърди, че някой насила кара народа да слуша чалга. Всеки харесва това, което съответства на собствената му душевност.


е, подсказва им не толкова НЯКОЙ, колкото нещо - модите, теченията, "трендовете"...сега се харчи това, после - онова.

естествено, че масовият вкус си е масов. но има и търговски момент - най-много се харчи онова, което носи облаги :)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   24-03-18 18:01

седм страници...писане...за нищо...за това време...можеше поне ...една снимка..с душа да се ...изснима..ебаси...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: gonzov   
Дата:   24-03-18 18:21

Съдейки по всичко написано, заключавам, че това нещо "душа" е Photoshop филтър или?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: fotograf325   
Дата:   24-03-18 23:17

Имат душа фотографите ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   25-03-18 01:04

Аз нямам душа.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   25-03-18 15:24

ам ти не си фотограф. то и аз не съм [smilie5]
ма ей на - днеска прайх фотографиЙ с души! написа:



Публикацията е редактирана (25-03-18 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: burningice   
Дата:   25-03-18 18:09

Фотографирала си души?! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   25-03-18 18:37

ъхъ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   25-03-18 19:48

Ц, неправилно изговаряте /пишете репликите. Когато става въпрос за душата се говори/пише така:

- ...фотографирала...си...души...?...
- ...ъ...хъ...[smilie5]...


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: lamerko   
Дата:   26-03-18 18:59

текст

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   26-03-18 22:10

Давам кротък пример..сега ...за да снимаш,модел,трябва осветители,грим,бекстейдж,и тн...безкраен стрес и за модела и фотографа.
Снимайки хората по селата не бяхме шумна щракаща тумба...а фотографи...малко,но със желание...първо да общуваме...не да нахлуваме....после да поснимаме...ако..оставаше усещането за другите хора.Преди много години заведох Сабин Вайс/който не знае-Гугъл/ в едно село...3 коли фотографи...някои хукнаха...други...бавно разхождане...когато си за първи път на някакво място...спри...помисли...обходи..и виж живота...след това се опитайте...да усетите...преди да щракате...и дори затова е тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: anjsan   
Дата:   27-03-18 08:14

shadow... Има ли ги някъде показани снимките от България направени от Сабина Вайс ? Интересно ми е да видя ...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: chukov   
Дата:   27-03-18 10:45

Тихомир (Shadow, а за мен Тихонти) е прав в много отношения.
Вземете та се заслушайте какво казва. Не сте длъжни да се съгласявате.

Но и не обръщайте неговата тема в словесни двубои помежду си. Разваляте я.
Визирам двамата, които са се захапали на предната страница.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: МалкатаИда   
Дата:   27-03-18 11:42

Съгласна....но,ако си бездушен колкото и време да прекараш някъде с някого... все тая.Снимките, са отражение на нашето светоусещане.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: ElBandido   
Дата:   27-03-18 13:14

Напразно се гневиш, човече,
че нямало изкуство вече!
Я виж, например, как жените
си дорисувват красотите. (Змей Горянин)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: shadow...   
Дата:   27-03-18 21:44

https://photo-forum.net/i/1101432 ето ви с душа и от душа...снимано

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   28-03-18 13:29

Ако една фотография има душа и по невнимание я изтрием така, че да не може да се възстанови, то какво става с душата? Отива ли някъде или остава да витае наоколо? [smilie11]
Какво става с душата на фотографията ако я публикуват в няколко сайта? Размножава ли се или обикаля от сайт в сайт? [smilie10]

Ей такива....мисли ме.....налегнаха изведнъж....и .....внезапно...ебаси... .. . .....


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: МалкатаИда   
Дата:   28-03-18 13:50

Тя,душата е във фотографа.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: CDman   
Дата:   28-03-18 14:39

Във връзка с темата на SaS можете да учередите комисия за сертифициране на снимки с душа. Срещу скромна сума се издава сертификат и се плясва като воден знак на снимката. Така всички /или повечето/ чуденки ще отпаднат.[smilie5]

И да почерпят сертификаторите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   28-03-18 14:48

А фотографиите със сърце по-малко ценни ли са от тези с душа?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: МалкатаИда   
Дата:   28-03-18 15:13

Ааа,не знам!Не съм по сърдечната част![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Plamen11   
Дата:   28-03-18 18:15

Дори и фотографите с душа понякога си пускат душата, ей така, от сърце. [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-03-18 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   28-03-18 19:44

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: МалкатаИда   
Дата:   28-03-18 19:53

Това пък защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: МалкатаИда   
Дата:   31-03-18 13:30

Да,нямат!(повечето от тях)Комерсиализация!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   31-03-18 17:11

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] след цензурата, тая тема е добила вид на перфокарта [smilie18]

п.п. - повече перфо, по-малко - карта [smilie5]



Публикацията е редактирана (31-03-18 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   31-03-18 19:34

сякаш душа нямат цензурите...и темите....пък..перфокартите-съвсем...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: denkich   
Дата:   01-04-18 02:01

Сякаш фотограф нямат душите....

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   01-04-18 11:10


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/izqb9508.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2018-04/mgtb6336.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1522392506_IMG_0503.b.w.jpg



ей тука как душите имат фотограф...

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: uri64   
Дата:   01-04-18 11:35

Ей как не се научихте бе! Като става дума за душа, се пише с придихания, примерно - "ей...тука..как...душите...имат...фото...гра...ф..."!


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: denkich   
Дата:   01-04-18 12:46

Това ми е далеч от рейтинг Б, ама айде... https://photo-forum.net/i/2138264

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: мара   
Дата:   01-04-18 12:50

[smilie18] [smilie18] ех...такиииива...ех...снимки...ох...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: МалкатаИда   
Дата:   01-04-18 13:39

Изобщо не ме грабва тази снимка.А за душа, и дума не може да става.Не ангажирам никого със мнението си![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: denkich   
Дата:   04-04-18 00:07

За всички е ясно, че добрата снимка е съвкупност от много фактори, които не важат ако си бездарник като мен, тъй чИ...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »