Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Обектив на М42
Автор: EmiliqnD   
Дата:   30-03-18 21:02

Здравейте!Искам да задам един въпрос на хората с опит,тъй като съм новобранец.Имам Канон 500д и снимам с Канон 50мм 1.8.Искам да си взема светлосилен обектив (твърд)с фокусна дължина примерно 135мм ф2.8 или нещо в този диапазон.Тъй като нямам финанси искам да попитам дали си заслужава да си взема някой стар ръчен обектив М42 и преходник към моя канон 500д.Марките обективи които гледам са Вивитар ,Пентакон и подобни .Ще ми даде ли прилична рязкост и картина един такъв обектив и най вече ще имам ли проблем да снимам с такъв обектив и моето тяло?Благодаря предварително на всеки, който ще загуби от времето си, за да ми даде някакъв съвет и мнение по въпроса!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: io_bs   
Дата:   30-03-18 21:15

Адаптирането на обективи на DSLR-и не е добра идея. Много по-удобно се ползват на безогледалки.
Иначе общо взето няма лош обектив на тези милиметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: nsirakov   
Дата:   30-03-18 21:43

това което ио_бс се опитва да каже е, че фокусирането с тези стари обективи е по-трудно на ДСЛР като твоя, отколкото на безогледалка, ако тя има фокус пийкинг, ако няма е еднакво трудно... иначе картинката ще ти хареса (ако уцелиш фокуса)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: EmiliqnD   
Дата:   30-03-18 21:53

Благодаря за отговорите!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: BEYA   
Дата:   30-03-18 23:18

135мм 3,5 Carl Zeiss Sonnar MC е вашият обектив.Качеството е гарантирано.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: quazimodo   
Дата:   30-03-18 23:24

При тази веселба има голямо значение какво искаш да снимаш. За пейзаж, натюрморт и макро немаш грижи. За портрети ще ти трябват модели с железни нерви и мускули, за да задържат неподвижна поза, докато фокусираш. Задължителни са статива и дистанционния спусък при такива милиметри. Освен това, за да си горе-долу оперативен и с що годе точен фокус, трябва да снимаш или на най-отворена бленда или най-много притворена с едно деление. Единствената снимка в профила ми е правена с Канон ЕОС 350Д, Хелиос-44 с пресет на блендата и елементарен адаптер без чип за потвърждаване на фокуса.Ако се подвизаваш в София, мога да ти дам да пробваш такава комбинация и ако ти хареса да си търсиш по базарите.

П.П. Пропуснах да спомена макропръстените. [smile]



Публикацията е редактирана (30-03-18 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: EmiliqnD   
Дата:   30-03-18 23:37

Модели няма да снимам ,но щом толкова трудно се фокусира явно ще се откажа.Все пак ви благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: totomoto77   
Дата:   31-03-18 00:02

Не се отказвай бе човек! Като че ли преди 10-15-20 години е имало пийкинг и АФ. Ще се научиш да фокусираш сам, което едва ли е безсмислено ако искаш да снимаш. Голям страх с тоя ръчен фокус [smilie18] .

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: mugen   
Дата:   31-03-18 00:06

През визьора ще е тука има - тука няма нацелването на фокуса, но става.
Този Канон няма ли LV ?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: lamerko   
Дата:   31-03-18 00:07

На 500Д мисля, че можеше да се сложи ML - едно от реалните му добавки е именно пийкинга. Преходника да е с чип последно поколение и общо взето всяка 135-ца ще даде доста приятна картина. Ако става въпрос единствено за кеф - няма причина, да не се пробва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: totomoto77   
Дата:   31-03-18 00:09

СЛР-а има истинско "лайв вю"! Защо му е да гледа на дисплей като може да го гледа на живо?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: quazimodo   
Дата:   31-03-18 00:11

Айде сега пак вицове. Нищо общо нямат едновремешните визьори и фокусировъчни екрани със сегашните шпионки, дето ги ползват за такава цел. Единственото улеснение идва от потвърждаването на фокуса с чип, но то пък силно зависи от блендата и посоката в която се върти ринга за фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: hardcpz   
Дата:   31-03-18 00:36


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-03-18 00:50

Изобщо не слушай опитващите се да те откажат, вземи преходник с чип за потвърждение на фокуса и снимай смело. По горе ти предложиха Carl Zeiss Sonnar 135/3,5 - много качествен обектив,остър и с чудесен дефокус, а и не е скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: leo34   
Дата:   31-03-18 05:45

BXMarkov [smilie24]

Смимал съм поне с 7-8 ръчно фокусни подобни обектива. Свиква се с ръчния фокус. Не ти трябват нито статив нито дистанционно. То даже и от съвремените обективи има ръчнофокусни и хората ги харесват, разбира се който може да снима. Препоръчвам ти Carl Zeiss Sonnar 135 3.5 + адаптер с чип за потвърждение на фокуса. Даже може и да ти е по-удобно чрез liveview да фокусираш (със съответното увеличение за по-прецизно), тук вече е индивидуално. Аз лично най-вече ползвам визьора, защото става по-бързо. Няма да останеш разочарован.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: nsirakov   
Дата:   31-03-18 07:36

може би защото съм късоглед, така и не успях да свикна с ръчния фокус.. на визьора уж е на фокус, на екрана фокуса е 2 педи назад или напред.. има хора, които фокусират без проблем - зависи си от човека...

чипът според мен само ще го обърка - никога не потвърждава точно на фокуса.. поне едно време беше така (аз съм снимал с ръчнофокусни със стария 350д) - от тогава само с фирмени обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: victory13   
Дата:   31-03-18 07:47

потвърждението с чип работи с автофокусната система на апарата и е толкова точно, колкото е тя... ако с фирмените обективи е ок, а с други не, то проблема не е в потвърждението [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: Simbon4o   
Дата:   31-03-18 08:05

Потвърждението не може да е винаги точно, защото може да засече пред и зад фокуса. Някои обективи нямат ясно изразен преход фокус-дефокус и когато не са на фокус започва с леко замъгляване. Най-точно е лайфвюто, затова най-добре се снима с ръчен фокус на безогледалки. Другото за снимането по оптичен визьор е, че нито един такъв от дигиталните камери не става за целта, много са малки и с непригодени фокусни екрани. Ако сте хващали филмово тяло (не руско) правено за ръчен фокус ще знаете какво говоря.

Другият проблем в конкретната ситуация ще е липсата на стабилизация, образа по време на фокусиране ще се клати и ще е трудно да се види какво става. Особено на по-тъмно където оптичните визьори са безполезни, а лайфвюто се размазва понеже камерата не се държи стабилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: nsirakov   
Дата:   31-03-18 08:30

но пък винаги може да си смени фокусния екран на дсл-ра с такъв, който раздвоява образа и тогава фокусирането е удоволствие

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: lamerko   
Дата:   31-03-18 08:57

Можеш, но губиш стоп и половина във визьора :)
Най-доброто за мен си остава пийкинга. ML и да не се мисли толкова...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: hardcpz   
Дата:   31-03-18 09:04


https://thumbor.forbes.com/thumbor/1280x868/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fleeseymour%2Ffil



Публикацията е редактирана (22-03-19 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: Pavlov   
Дата:   31-03-18 09:06

Фокусирането с ръчнофокусен обектив през визьора на DSLR не е толкова трудно, колкото го изкарва Simbon4o. Доколкото си спомням, самият той се справяше много добре, преди да премине на безогледалки. А и аз съм снимал няколко години с ръчнофокусни - на 1000D, 1100D, 40D, 550D. С малко практика стават нещата.
Magic Lantern предлага функции, които могат да улеснят снимащия - фокус пийкинг, фокус трап, зуумване на фокусната зона (което обаче работи само с АФ обективи). Но на мен ми беше най-лесно да зуумна целия екран на 100%, за което ML не ми беше нужен. Но пък благодарение на него можех да го правя само с едно натискане на бутон.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: virosh   
Дата:   31-03-18 10:18

Преди време и аз се мъчех с ръчнофокусни обективи на М42, само че на Никон, а там е още по-зле тъй като преходника е с оптичен елемент за да имаш безкрайност.
Мога да кажа че потвърждението на фокуса при Никон никога не ми сработваше правилно но се бях научил как да коригирам след като светне. Проблема с телата които аз имах беше че визьора беше малък и тъмен и фокусирането на ръка си беше мъка. Тогава се отказах да ползвам такива обективи закачени на дигитално тяло докато не минах на Фуджи. Там нещата стават доста по-лесно заради пийкинга и електронния визьор.

Иначе наскоро тествах отново Никон с ръчнофокусен Цайс - страхотия. Само че колегата имаше тяло от D8xx серията и обектив който си беше с никонски байонет. Фокусирането от ръка беше изключително лесно и бързо и нямаше нищо общо с мъките които имах с по-ниския клас тела...

Като цяло съм оставил ръчното фокусиране само когато снимам с филмови тела.

Най-добре е ако имаш познат който има обектив и/или преходник да ти услужи и да пробваш дали наистина ще ти е удобно да снимаш по този начин преди да хвърляш един пари.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: EmiliqnD   
Дата:   31-03-18 10:26

Явно ще събирам пари.Благодаря на всички за коментарите!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив на М42
Автор: nimi   
Дата:   31-03-18 11:36

Най-доброто решение за Канона е да се сложи стъкло с клин ;-)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »