Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 "Принт" на снимки
Автор: videolux   
Дата:   20-03-18 16:03

Понеже отдавна не е имало подобна тема, реших да пусна нова.
Печатам си изображенията на домашен принтер Canon IP4600, за да имам пълен контрол над нещата, и да не получавам отговор: "Не Ви е калибриран монитора", на въпроса: "Защо не ми харесват цветовете на снимката", при условие че съм дал един и същи файл два различни пъти и съм получил две различни снимки.
В началото печатах с оригинални мастила и хартии на Canon. Но ми идваха прекалено скъпи и взех да правя експерименти с неоригинални консумативи (хартии и мастила от ProCart, пробвах и хартии Ilford и Katana). Разлика в качеството почти не забелязах, но като оставих няколко снимки на перваза на един прозорец, след няколко месеца първите си стояха непроменени а другите избеляха до неузнаваемост.
Сега чета, за пигментните мастила, имали по-голяма трайност и устойчивост на цветовете и се замислям за такъв принтер.
Ще се радвам да споделите какво предпочитате - домашния принтер или фотостудиото.

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: Hsathv   
Дата:   20-03-18 16:18

Пигмента има голяма трайност но за фотографии мастилата на водна основа са по-добри. То и поради тази причина като цяло 100% пигментни няма, ами са смес пигментни и водно мастило. И понеже явно снимките са за тебе, си карай на оригинални мастила. Ако ти е скъпо недей да се занимаваш с плювалници.

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 16:31

Фалшивите мастила се ползват за печат на снимки, които ще стоят в албум. Оригиналните - също, но ще изкарат повече време, например зад стъкло.

При пигментните мастила, трайността е по-добра, но си иска здраво печатане, защото съхне.

Ако е за единични бройки, по-добре да се отпечатат някъде на пигментен принтер, а този с багрилата да седи за домашна употреба.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: LeniS   
Дата:   22-03-18 16:57

[shtrak] Зависи за какво и колко печатам. Ако искам голям формат галерийно качество разбира се ще предпочета професионални услуги на принт център, където имам избор от медии и висок клас фото принтер. А аз доста печатам...[smilie7]
Особено черно-бяло, при което по-ниския клас принтери не са перфектни.



Публикацията е редактирана (22-03-18 17:00)

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: Божидар58   
Дата:   22-03-18 17:20

Аз също разпачатвам с Канон, моя е с 6 патрона. В началото ползвах оригинални патрони, но те са безбожно скъпи. Сега печатам с едни, които ги купувам за 15лв комплект 5 цвята, без сивия цвят, него го намирам отделно за 6лв. Печатам върху хартия катана. Прави ми впечатление, че при поръчани хартии с едни и същи параметри, снимките са различават при различните партиди хартии. Примерно при предната поръчка при размер 13см на 18см излизаха перфектни снимките, при последната ми поръчка същата хартия със същите мастила, качеството на печат е по-лошо. Не знам това на какво се дължи. Предния път бях поръчал размер А4 от малко по-скъпата хартия, пак на катана и печатът върху тази хартия беше превъзходен. Много клиенти са ми казвали, че не са виждали по хубави снимки. В студиото имам снимки печатани на този принтер с неоригинални мастила, които стоят с години и не са мръднали. Синът ми донесе от САЩ над 200 патрона различни цветове. Там ги беше намерил почти без пари. Оказа се обаче, че са друг номер и не са предназначени за Европа. Аз им сменявам чипчето и стават, но постоянно ми излиза събщение да сменя патрона, защото принтера се ориентира по самото чипче, а не отчита мастилото в патрона.

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: IDA   
Дата:   22-03-18 18:02

"Защо не ми харесват цветовете на снимката"

За да ти харесат, трябва изображението, което виждаш на калибрирания си монитор, да е същото и след отпечатването му върху хартията. За да се случи това, трябва да имаш принтерски профил за конкретния вид медия и мастила, с които печаташ, както и определени познания, необходими за правилното му използване. Това предполага качествени мастила и висока повторяемост на хартиите от една до друга партида. Изготвянето на принтерски профили за даден модел принтер, мастила и медия може да се направи, (има фирми, които ги правят със специални устройства, наречени спектрофотометри), но е скъпо удоволствие, важи само за един вид принтер, мастила и медия и си струва само, ако печаташ много. За малки количества е по-добре някой да ти препоръча добра агенция/ателие, което държи на качеството и повторяемостта на резултатите и ще ти свърши работа. За повече информация относно правилното управление на цветовете, набери в Гугъл "Color management".

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: asahi   
Дата:   22-03-18 18:24

Някой може ли да посочи японския сайт на хартиите Катана? Или поне английски.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   22-03-18 18:46

грешка... недоглеждане.



Публикацията е редактирана (22-03-18 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   22-03-18 18:47

Според мен Катана е бранд на Фактор - май само те знаят кой е производителя. Иначе аз съм доволен засега от тях :)

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: emo99   
Дата:   22-03-18 22:34

Печатането с евтини мастила излиза скъпо. От опит го зная.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitpis   
Дата:   22-03-18 22:40

emo99 прав си главите на принтерите Канон се прецакват задължително имам три в мазето, последния iP4950 се прецака преди 2 месеца сега съм с най-евтиния за печат Brother t300 с доливащи се мастилници..



Публикацията е редактирана (22-03-18 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: emo99   
Дата:   22-03-18 23:15

Печатащата глава е една. Другото са мастилници.

Отговори на това съобщение
 Re: "Принт" на снимки
Автор: mitpis   
Дата:   22-03-18 23:23

za neja govorja.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »