Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   19-03-18 01:30

Както се подразбира от заглавието искам да сменя старото вече Х-А1. Не робувам на марки, въпреки, че му свикнах на Фуджито, преди това снимах с Никон, имах за малко и фул фрейм, чийто Никкори още ползвам с преходник. И пак не е задължително да остана с тях, даже по-скоро ще пожелая да ги сменя с аналогови обективи от марката, чието тяло ще избера! С въпросното тяло имам само китов обектив 16-50, така, че и с него лесно ще се разделя. Само не ме питайте какво не ми достига или ограничава в сегашното тяло [smilie3] Обикновен любител съм и снимам за кеф, не съм дорасъл нито нивото на повечето от вас, нито имам такива амбиции. Техниката едва ли някога ще ме ограничи с нещо, просто приемете, че съм си го навил на пръста и съм си заделил малко парички, които искам да вложа в по-ново и евентуално добро тяло + обективи.

Ще снимам пейзажи предимно, по екскурзии и като съм на море [shtrak] Рядко снимам и портрети, но до сега това го правех с Никонската 85-ца и ръчен фокус. С преходника се разбираме чудесно, има опция за контролиране на блендата, макар, че е съвсем окомерно, стойностите не се знаят (обикновенно е най-отворена в случая).

Спрял съм се на следното като за начало (от което ще добиете и представа за бюджета):

Fuji X-E3 + 18-55/2.8-4, цена: 2549лв.
Fuji X-T20 + същия обектив, цена: 2349лв.
Sony A6300 + 16-50/3.5-5.6 + 50/1.8, цена: 2499лв. (в тази комбинация печеля портретен обектив, въпреки, че губя от светлосилата на основния [smilie11] )
Sony A7II (тука сигурно много ще ми се смеете) + 28-70, цена: 2999лв.


Какво мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-03-18 02:57

Хич няма да ти се смея за Sony A7II, ако си решил да дадеш 500 лв. повече за фул фрейм. Перфектна камера за пейзажи и портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: io_bs   
Дата:   19-03-18 10:16

Друго предложение - запази 16-50, вземи само тяло (Х-Е3, Х-Т20) и добави 50-ката на фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: santuco   
Дата:   19-03-18 10:57

Ако си свикнал с jpeg и цветовете на Фуджи със Сонито ще ти е бая тегаво. На Сонито фокуса е слабичък на по тъмно, направо може да ти скъса нервите....



Публикацията е редактирана (19-03-18 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: santuco   
Дата:   19-03-18 11:00

Имам предвид А7II за фокуса на тъмно!

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   19-03-18 11:03

T20, според мен е най оптимално решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   19-03-18 11:18

XT20

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-18 11:47

Xt20

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: santuco   
Дата:   19-03-18 12:02

Реално досега си снимал без визьор. Помисли или пробвай кой ще ти е по удобен, защото на X-T20 и А7II е в средата а на А6300 и X-E3 в края на тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   19-03-18 12:16

Визьора си е ценно нещо, когато снимаш навън. Но така или иначе всички модели по-горе имат такъв, а специално за пейзажи не мисля, че е толкова важно къде точно се намира. Добре е да се знае, че двете Фуджита идват с 18-55/2.8-4 - един наистина страхотен китак, който ще си пасне добре за екскурзиите и що-годе за пейзажи. A7II с 28-70 ще дойде общо взето аналогично с 18-55 на Фуджи (но малко по-тъмен) - ако искаш нещо по-широко или светло трябва да видиш как вървят ценово. Добре е да се каже, че има чудесно ръчно обективче на Самянг за кропките на Фуджи и Сони - 12/2, за нощна фотография е супер. В същото време A7II има повече опции, ако решиш да градиш система :)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-03-18 12:53

Винаги избирам обективите пред тялото, а колко по-светли са толкова по-добре по моему! В тази гатанка смятам, че x-t20 с 18-55 е оптималния вариант! Идеята да си запази човек 16-50 също не е толкова лоша, но тогава варианта с А7 2 ми идва по-привлекателен щом ще е тъмен обектив, то поне ще има ФФ тяло. Въпроса е, че решил ли след време да взимаш светли варио обективи при Сони - тогава лимита на кредитната ти карта трябва да не е малък [smilie5] То даже само един хубав портретен ФФ обектив да искаш да вземеш и яко бацале [smilie2]
Снимал с Фуджи - продължи да вървиш по отъпкания път за по-лесно, това е моя съвет!
Х-Т20 и Х-Е3 са напълно аналогични камери които ще ти дадат еднакви кадри, но Т20 има местещ се дисплей. Корекция: Е3 и Т2 имат удобен джойстик за смяна на фокусните точки (много по-добър от това при А1). 18-55/2.8-4 сигурно е най-качествения “китак” при безогледалките!



Публикацията е редактирана (19-03-18 13:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   19-03-18 13:21

xt-20 няма джойстик за съжаление, но има приятен тъчскрийн. и е супер като тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   19-03-18 13:29

Така е,джойстика е при е3.Т20 няма,но за разлика от е3 има повечко изнесени бутони,докато при другия се набляга на тъча.Тук автора,ако се спре на тези 2 тела,трябва да реши кое му е по удобно,понеже се различават в това отношение.От скоро съм с т20,малко пощраках в павилиона с е3,мога да кажа че и двете камери ми харесват еднакво.Но подвижния екран е екстра както и да го погледнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-03-18 13:32

Грешката е моя, X-T2 e.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: valmar_70   
Дата:   19-03-18 17:08

От скоро съм с Х-Е3. Джойстикът върши чудесна работа, за избор на фокусна точка, при деактивиран тъчскрийн (като в същото време драсването по екрана в различни посоки, за активиране на различните Fn - работи).
Х-Е3 е много по-удобен за захват от Х-Т20 (главно затова чаках да пуснат Х-Е3).Преди това бях с Х-Е2S и въпреки ,че Х-Е3 е с по-малки размери, захвата му е по-добър. Дори с 23/1.4, който тежи 300гр. тялото не е дебалансирано.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   19-03-18 17:54

Valmar,не можеш да кажеш,че е по удобно е3 от т20.По удобно за теб да,но за други може да е обратното.На мен и двата са удобни,но всеки има своя вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: io_bs   
Дата:   19-03-18 17:58

Преди време избирах между Х-Е2 и Х-Т10, на мен също серията Е ми пасваше по-добре в ръката, но не ми допадна позицията на визьора и липсата на движещ се екран. И избрах малко по-неудобния.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: uri64   
Дата:   19-03-18 19:58

+1 за Х-Е3

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   19-03-18 22:33

Аз снимам от няколко години с Fuji и снимам предимно пейзажи и като ходя някъде веднъж годишно на екскурзия.

Хората, които ти препоръчват X-T20 и X-E3, снимат предимно портрети.

Истината е, че X-Trans има по-ниска цветна резолюция от Bayer цветен филтър за сметка на по-високата графична резолюция.

При снимане на зеленина, Fuji-тата правят едни гадни акварели.
При снимаме на голи дървета и разни подобни неща, избива доста фалшив цвят в клоните. Тази снимка не случайно е черно-бяла, защото по клоните избиват доста цветни артефакти. цък

Аз имам същата дилема дали да сменям системата или да си взема едно X-A5, който си е с класически сензор. Има доста положителни ревюта, а и новият китов 15-45 май ще се окаже по-добър от 16-50.

С останалите пари си вземи 60/2.4.

Имай предвид, че 18-55 не е лош, ама и не е кой знае какво. За пейзаж, краищата му не са като на твърд обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 00:35

Много благодаря за изказаните мнения. От последното мнение разбирам, че Фуджи не е най-подходящото 'сечиво' и може и е така. Гледах няколко сравнителни ревюта в тубата и наистина на моменти някой модели на Сони сякаш дават по-приятни цветове, различен контраст и дори вадят повече детайл в сенките (това при еднакви други условия и без да са дърпани плъзгачите)!

Което малко може да преобърне каруцата...

С риск това да стане ще размътя и аз още водата. Ако приемем, че се откажа от това да снимам портрети (което така или иначе почти вече не правя) почвам да се чудя въобще заслужава ли си да скачам на нещо повече от някоя безогледалка БЕЗ сменяема опция, шо се отнася до екскурзии и пътувания? Видях темата в която човек търси подобно на моето решение и всички там му препоръчват Sony RX100 Mark III, IV, както и Panasonic Lumix LX15, Canon G7 Mark II.
И така започнах да се чудя дали няма да е по-добре да си взема едно от посочените компактни решения и да не се занимавам с друго?

Какво ще кажете?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: marves   
Дата:   20-03-18 07:08

Твоето X-A1 + 16-50 е по-добър инструмент за пейзажи от изброените малки апаратчета. Единственото им предимство е по-малкия размер.
X-A1 е дори за предпочитане пред X-Trans новите модели за пейзажи, защото при тях обработката на RAW е по-специфична и обикновено се минава през поне 2 програми, различни от тези, с които си свикнал да работиш. X-Trans файла не можеш да го метнеш във Photoshop/Lightroom, да пипнеш два плъзгача и да очакваш приемлив резултат.

Имал съм твоята комбинация, имал съм RX100, LX15, G7X II, имал съм X-Trans, както и мноого други скъпарски комбинации до дигитален среден формат и заявявам, че няма да получиш нищо ново като краен резултат от покупката, която си наумил, освен вътрешния гъдел от нова играчка.

X-A1 е с евтина сглобка и може да те предаде при леко почукване/изпускане, при силна влага, при екстремни температури... ако не плануваш да изкачваш Еверест до върха или да бъдеш дубльор/каскадьор на Индиана Джоунс - не виждам смисъл от ударо-прахо-влаго защитено тяло (според мен се плаща за "плахо-защита" при тях, а не за предно изброените).

Фуджи 16-50 съм сравнявал с 18-55/2.8-4 директно на едно тяло - втория фокусира чувствително по-бързо, стабилизациите им са еднакво добри (1/2s може да се очаква добър резултат), на затворени бленди около f/8 не може да се различи коя снимка от кой обектив е, дори при взиране по пикселите под микроскоп. Зависи дали твоята бройка е добра, защото има вариации при най-евтините китови обективи (и не само). 16-50 е по-лек, внимаваш да не го чукваш, докато е на тялото - чупи се пластмасовия байонет.

Инвестирай в малък стабилен статив, не е нужно да достига твоята височина, имаш подвижен диспей и можеш да работиш прав дори при 130-140см. Поляризационен/НД филтър. Овладей техниката "панорамна снимка от ръка" от 5+ кадъра, за да получиш ултра-широк кадър със страхотен резултат. За теле-зуум на твоята система 50-230мм китачето е чудесно за целта (втора употреба трябва да е под 300лв), на f/8 е достатъчно остър, пак внимаваш с евтината изработка. Фокусира бавно, стабилизацията му е от най-добрите, но на тези милиметри и тъмни бленди е по-удачен за статив при пейзажи.

Всичко написано по-горе е предвид целите на автора - пейзаж.

От друга страна, ако "туризъм" и "снимки за спомен" са пред "пейзаж", то тогава Panasonic LX15 е идеален - фокусира по-бързо, тъчскрийн, влиза в джоба, приемливи резултати. В RAW на ISO100 има шум горе-долу колкото X-A1 на ISO400, няма динамичния обхват на фуджито, няма натуралното цветопредаване. Няма и микродетайла, който можеш да изкараш от фуджито при ISO100 f/8. Въпрос на предпочитания. На твое място бих поснимал с LX15 няколко кадъра в магазин, за да се добие собствена преценка за възможностите му. След това RAW кадрите у вас на компютъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: victory13   
Дата:   20-03-18 08:38

Еееей... да прочета с удоволствие едно по-дълго мнение докрай [smilie24]

Все пак а72 може да даде повечко при описаната ситуация, ако питащия гледа пиксел по пиксел, и на съответната цена [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 10:51

Мен Фуджи ме печелят най-вече с изработката и контролите си, усещането което дават като ги държиш в реце и може да звучи малко несериозно - как изглеждат.
В тоя ред на мисли А (и спряната вече М) серия, бидейки пластмасови и с mode dial на мястото на shutter speed-а, не ме радват. Осъзнавам, че могат да вършат прекрасна работа, но кефа го няма.
Х-Транса може да не е най-доброто решение за пейзажи, но и не мисля, че е ограничаващ фактор. Има някои тънкости при постпроцесинга, които като се овладеят, резултатите са прекрасни. Можете да разгледате снимките на някой Фуджи пейзажист, примерно на Стелян Стоянов: https://www.facebook.com/SScenicScapes/

Или може по-добре във Flickr: https://www.flickr.com/photos/96948059@N07


Като оптика, всички техни обективи без 18/2 са доволно остри по целия фрейм за пейзаж (18/2 е остър само в центъра), стига ъгълът им да върши работа. За мен номер едно за пейзажи е 10-24. За по-ограничен бюджет Самянг 12/2 е добро решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 11:56

https://www.flickr.com/photos/15358623@N08/sets/72157635275678271/


Авторе,виж този линк,вярно снимано е с хубава оптика,ама и с много старо тяло.Ако фуджи не става за пейзажи,този пич или лъже в екзифа или е ебати магьосника.



Публикацията е редактирана (20-03-18 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 12:00

На Стилиян винаги са ми харесва пейзажите-страхотни са.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 12:07

За ставане, става - в общия случай. Зависи дали е за фейсбук или за печат, защото и телефон става за 720p HD.

Въпросът е, че при едни и същи МП и размер на сензора, XTrans има по-малка цветна резолюция и изисква повече обработка - като занимавка и процесорна мощ.

Освен това някои от моделите са доста по-податливи на флеъри, отколкото едно Sony a6500, например, за което също има 12/2 на Samyang.

Съветиге от фуджисти обикновено не са на база обективно превъзходство на системата, а на база личните им предпочитания, с което доста често заблуждават останалите...



Публикацията е редактирана (20-03-18 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: marves   
Дата:   20-03-18 12:25

Каквото е постигнато с X-E1, същото ще излезе и от X-A1 с по-малко гимнастика в конвертора. Ако свикнеш на X-Trans обработка не е проблем, но е различен подхода и с различен софтуер от "общоприетия" Lightroom/Photoshop, ако се желаят оптимални резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 12:27

Ми аз снимам с фуджи от скоро,но нямам предпочитания,за мен е важен крайния резултат и да ми е удобно.Нарочно не споменавам обективи,там е ясно,че за всяка с-ма има и добри и лоши.Та поста ми не е базиран на предпочитания.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 12:41

Ombre, това, че теб те кефи ергономията и восъчните лица от XTrans, е твое предпочитание.

Обективно е да закачиш един обектив на конвертор, да снимаш една и съща сцена, да я напънеш с обработка и да сравниш
- За колко време се конвертират 1000 файла
- За колко време обработваш файл за печат
- След печат, има ли разлика между двата апарата откъм цвят, острота, динамика, шум...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 13:18

Така е,но нямам възможност да направя подобен тест.Обаче скоро в фейса четох едно изказване на Лени/Елена Масларова/,която казва,че тества възможностите на една камера само и единнствено при принт,къде при беозгледалките Оли и Фуджи били страхотни.Аз не съм принтирал,но имайки в предвид техния опит в тази сфера,не мисля,че щеше да се изкаже така ласкаво,ако не бяха добре.Още повече че говорим за ь-транс,който според теб е проблемен и оли,което пък е 4/3 сензорче.Сензор,който не с ехаресва на хора заради големината му.Или иначе казано,при умело боравене с файловете и подходящия редактор за тях,няма причина да не се получат нещата.Има и друго,казваш восъчни,да може би на високо исо маже,но пък не са един и двама минали точно на фуджи от големите каникон и снимат комерсиално/сватби и т.н./,та ако е такъв проблем,както казваш,никой няма да снима с фуджи,още повече и за пари да го прави.Може и да бъркам в разсъжденията си но,поне за мен е такава логиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 13:41

Хайде пак да помислим.

Казваш печат - добре, ама на каква сцена? Какъв формат? Страхотно спрямо какво? Страхотно в какво отношение - цветове, динамика, рязкост?

Това е нечие субективно мнение, защото не прави съпоставка между съизмерими неща при еднакви условия. А да не говорим, че и самият сюжет може да накара някого да хареса нещо, не само техническата страна на нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 14:01

Ето го пак този дървен философ се появи и тази тема да оспами.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 14:20

Ширкане,не мога да се съглася с теб.Принципно да,ако се обсъжда нещо което не можем да сравним,ок,но тук говорим за професионалисти,за хора които правят ревюта,печтат,показват изложби.Хора ,които казват и + и - на една камера и съответно нейния модел.Искам да кажа,че ако не стават за печат,то вярвам,че ще го кажат.Когато,човек има знанията и направил сайт какъвто е техния и си позволява да прави ревюта на камери дето още ги няма по магазините,не мисля че са празни приказки или се правят от хора които нямат преки наблюдения в/у тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 14:32

Това не е обективно сравнение, това е нечие мнение, което може да се базира на факта, че даден човек е снимал с дадена техника и е привикнал към визията й. При положение, че има обективни критерии, при които сериозните сайтове правят ревюта и слагат всичко при еднакви условия, няма какво да обсъждаме нечие лично мнение. Цялата Fuji религия е на базата на лични наблюдения и маркетингови приказки.

Не казвам и не твърдя, че това е лоша система, просто не е универсална и има жанрове (подчертавам дебело за неможещите да четат), където Bayer CFA има предимстно, особено ако е без АА филтър.

farushko - ти освен да си изтриеш профила, не знам по какъв начин можеш да си полезен на този форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: OIM   
Дата:   20-03-18 14:43

Сърхан , как искаш да те вземат на сериозно с това описание което сам си си дал в профила



Публикацията е редактирана (20-03-18 14:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 14:43

За приказливците, дето освен, че не могат да четат и пишат, не могат явно и да смятат, ще обясня много просто

Една логическа група на Bayer CFA е 2х2 пиксела - 2 зелени, един червен, един син. Тъй като видимият спектър на светлината, която виждаме на тази планета, е с превес в зеленото, този цвят се ползва с повече пиксели по сензорите. В 24 мегапиксела има 12 зелени и по 6 мп от червените и сините пиксели.

XTrans CFA има блокче от 3х3 пиксела, отхкоито 5 зелени и по 2 червени и сини. На практика, 24мп имат 13.3мп сензора за зелено и по 5.3 сензора за червено и синьо.

Което значи, че XTrans вади страхотни резултати на черно-балата карта на Inatest, но за пейзаж е една идея по-назад от еквивалентен сензор с Bayer цветен филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 14:49

Изпадам в ЕксТранс след всяка твоя публикация. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   20-03-18 14:49

Въпреки, че изказах мнение по темата, след прочетеното от marves осъзнавам колко е прав и защо всъщност още си държа Х-А1-то като камера за пътувания, екскурзии и почивки. И то точно с китовия 16-50! Сега на второ четене бих предложил на питащия да си запази апаратчето, а само да си добави обектив или два от вече препоръчаните в темата! [smilie24]

Интересен факт, които научих за себе си от тази тема е, че Фуджи като марка се ползва предимно от портретисти, улични и събитийни фотографи (извинявам се за категоризацията!), където явно целия потенциал се развива добре и по-малко от пейзажисти. Тук сигурно може да се спори, но до такива заключения ме навеждате колеги! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 14:55

Аз не знам доколко картинката на Фуджитата се дължи на Х-Транса, но недостатъците при работа с Адоби софтуер са безспорни.
Бих си поиграл с Х-А5, за да направя сравнения с 24мп Х-Транса в Про2-ката ми. Допускам, че Байера може да ми хареса повече.
Не съм избрал Фуджи заради Х-Транса, а въпреки него. Какво да правя, че всчико друго им е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 14:59

PhotoBo - добре казано. Системата е страхотна, но има предимства, но е редно да кажем, че има и недостатъци. За да подобриш едно нещо в конкретна посока, това често е за сметка на неговата универсалност. Няколко човека във форума,обаче, държат да налагат сексуалната си ориентацияна всички останали, защото докато повечето марки имат потребители, тази има фенове.


Разбирам ги хората, половината от тези, дето хвалят марката при всеки удобен случай, в момента продават същата тая техника в базара. Явно и теса убедени, че без реклама няма да стане. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 15:01

Pac, той не е лош, а е различен. Бъди политически коректен [smilie5] Иначе - добре казано. Подкрепям!

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   20-03-18 15:08

sirkhann, аз лично харесвам обективни мнения и смятам твоите за такива, освен, че словореда ти е правилен и лесен за разбиране. Харесва ми и изказа на ombré, който въпреки, че снима с марката не налага мнението си на всяка цена като фанатизиран фен! Това се казва диалог, горд съм, че съм част от този форум!!![thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 15:13

Досега единствено съм продавал Фуджи техника, когато купувам друга по-висок клас (или по-нова) също Фуджи техника. Преди в една малка Lowepro чантичка носех X-T1 с 18/2, 35/1.4 и 60/2.4 обективи (първите Фуджи праймове). Сега в същата чантичка нося Х-Про2 с 16/1.4, 35/1.4 и 56/1.2. Само 35-цата не подлежи на смяна понеже ми е любимият обектив за всички времена. :)



Публикацията е редактирана (20-03-18 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 15:38

Ширкане,принципно е така,НО,Елена/извинявам се,че намесвам името и/снима с Пентакс К-30 и за известно време правеше ревю на Пен-Ф.Пенткса си го ползва,за оли-то не знам.Мисля,че няма фуджи,още по малко пък да е религиозен фен,което важи и за нея и съпруга и/поне така мисля/.Преди малко направих няколко кадъра на моята дъщеричка с т20 имам и с няколко сонита подобни снимки.Да на високо исо ,особено по старите модели мажат спор няма,въпреки че съм снимал с е2 на 6400 исо и един кадър беше много замазан/аквалерен/,но останалите бяха съвсем читави,като изкл.шума.На фуджи не е силата в високото исо,макар при тест на 51200 да се справи превъзходно.Вярно светлината беше хубава което е спмогнало,но и при останалите с-ми е така.Ето едно сравнение м/ т10 и д7100.Предполагам всеки знае кой апарат с какви параметри е.И още тестове.

https://lensvid.com/gear/lensvid-exclusive-fujifilm-x-t10-review/


Разбира се не казвам,че няма слаби места,но и няма как толкова много фотографи да са супер доволни от качеството на картинката.Не говоря за тези които правят ревюта на дадена марка,а за такива като нас останалите.А и компанията се развива,не си мисли,че останалите са перфектни.

ПС-няколкото линка които открих на първо четене,нещо не можах да ги постна,затова само този с никона.
Качвам снимка правена от мой много добър приятел/вярвам,че няма да се разсърди за това/,ето резултата:
https://www.flickr.com/photos/38611291@N04/19959396830/in/dateposted/


Иначе защо снимам с фуджи.МИслех за 7200 преди това,но се спрях,заради перфектните цветове,ергономията,страхотния jpeg-ако не ти се обработва.Има онази чисто фотографска мекота в изображенията и въпреки това са остри,сочни цветове,оптика макр и по скъпа е много качествена.Не съм женен за марката,но ми носи наслада да я използвам.Бих я сменил само за дслр,макар и с нежелание.



Публикацията е редактирана (20-03-18 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 15:46

Ето една на 10к ИСО - само преди няколко години щях да поспоря дали е възможно това с кропка [smilie18]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-12/1514605211_ddd.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 15:58

Ombre, чети какво съм написал и пак помисли какво се обсъжда.

Говори се за пейзажна фотография. Говори се за сравнение между един и същи сензор, но с различен цветен филтър.

Не познавам въпросната Елена, но каквото и да прави, няма как да бие законите на физиката. Горе съм обяснил каква е разликата между сензор на Sony с XTrans отпред и същият 24мп сензор с Bayer. Това, че на Елена й харесва портрет в едър план от Fuji, не значи, че няма да направи разлика между общ пейзаж с много зеленина, снимана с различни апарати. Когато имаш такава сцена, снимана при еднакви условия, ела да ни убедиш, че разлика няма. Дал съм ти три обективни критерия по-горе, по които можеш да ме правиш сравнения. Останалото си е твоето или нечие мнение, което не използва никаква база за съпоставка. Когато имаш едно нещо, не можеш да направиш сравнение, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 15:59

Ламерко ,то преди няколко години и с фф нямаше да е много добре при такова исо.
Ето набързо едно кадърче,което направих токущо.Директен jpeg,направо от камерата,с изкл.шумоподтискане.


https://farm1.staticflickr.com/799/40026010525_21b25eabc8_b.jpg

VLAD9226 by Симеон Петров, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 16:04

Супер. И това какво точно доказва?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 16:09

Ширкане,това за пейзажа го видях, след като публикувах моя пост и от там идва разминаването.Очевидно е,след като пиша за друго.Никъде не съм казал,че тя припада по портрет с фуджи,а само,че и харесва принт с него и оли,и че съм склонен да вярвам на човек,който се занимава с тази материя.Колкото до зеленото,еми намерих сравнеие на едни листенца м/у никон д300 май беше и т1,фуджито се представи по добре,но не успях да постна линка,като и още няколко други.Не казвам,че е миродавен тест,но кадрите бяха един до друг.Но пък и ясно се вижда и разликата с т10 и 7100...:)Колкото до пейзажа,снимките които показах от перу и тези на Стилян са красноречиви.Не ,че няма да станат с друга камера,напротив,ще станат,но и стават и с тази.
Иначе Елена Масларова е съпруга на Джъмбо,които правят ревюта,курсове,изложби,онлайн имаше уроци за заснемане портрети,за работа с обработващи програми,кое как влияе и т.н. и т.н.Човек,който е навътре с материята и който не говори празни приказки.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 16:15

Ширкане,очевидно се опитвам да спазвам добрия тон,надявам се и така да си остане.Нищо не показва,просто колегата качи кадър на високо исо и сподели,че не е очаквал до такава степен да се развият кропките.Този е на 51200 и реших нещо като в съгласие с неговото мнение да го подкрепя като факт.Трябва ли за всичко да се обясняваме?Което ме подсеща и за сравнението направено от колегата Хонда м/у неговите канон марк3 и про 2,където при динамиката се вижда,че фуджито се справя далеч по добре.Още една причина,която може би за някои хора е достатъчна да изберат фуджи за тяхна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 16:22

То по тази логика - в този форум знаеш ли колко страхотни пейзажи има с D90?

А да ти е известно, че D300 е на 11 години и е 12 MP?

Ще ти го подеветя - дай сравнение на пейзажна сцена със сензори от едно поколение. После викни и Елена да си каже мнението.

Няма как да биеш физиката.

При едни мегапиксели, XTrans има по-ниска цветна разделителна способност, нужно му е поне двойна процесорна мощ за обработка на файла, и за сметка на намаленото моаре, прави доста цветни артефакти и фалшивицветове при сцени с дребни детайли (най-вече jpg от апарата).

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 16:26

Ombre - ти натякваш личното си мнение от впечатленията ти само с една система на хора, които искат да снимат коренно различни неща от теб. Това, че теб те кефи да ползваш тирбушон за отваряне на бутилки не означава, че можеш да го препоръчваш като инструмент на хора, които си търсят бинокъл. Не правиш услуга никому по тази начин!

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 16:36

Казах ,че май беше д300,а не че е точно такъв.Говорех по спомен.Ти си държиш на пейзажа,а аз говоря като цяло,че марката се е доказва като качествена с-ма,която се използва и от хора които си вадят хляба с нея.Това е.Пак погледнах снимките на Стилиян,ако има някакви дефекти,не знам с каква лупа трябва да ги търся,щото не ги виждам.Това с двойната мощ,еми сори и така да е,ако обработката ти е калпава,все тая дали си с байер или екс-транс.И не на последно място,предполагам твоите заключения са като гледаш кадри обработени с лр,а всеизвестно,че там все още има неща за доискусуряване,и че нямат нищо общо с такива като нинджа,иридиент или к1.Знам сега,ще ми кажеш,че едното е платено,а другото не,ама карай.Няма нужда да викам никого,просто жената в фб сподели за тези две марки и нищо повече.Снима в пъти по добре от мен и от теб ,та ако я викаме е да ни покаже нещо и да научим,а не да слушаме колко калпав е екс транс сензора.Да понякога го има това акварелното при високо исо,но пък го няма онова жълто-зеленото каквото илиза при някои марки/говоря за jpeg/.Различни са....:)Одеве показах портрет правен от мой френд-къде е акварелното,че не мога да се сетя и то е правена с лр тази снимка?Искам да кажа,че ако си търсиш под вола теле,ще го намериш.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 17:00

Аз ти говоря за физика, ти пак си измисляш някакви неща.

Тук питането е за конкретно пейзажен апарат за пътуване.

Ако марката се е доказала и толкова много хора я ползват, защо в темата за X-H1 пък се говори точно обратното - че е нишова система с малък пазарен дял.

Пак ти казвам - генерализираш много лошо и без необходимите знания и опит, с което можеш да подведеш хората. Това, че ти харесваш нещо, не значи, че то щесвърши работа на някому.

Хубави пейзажи са се правели и преди X системата. Това, че един човек снима с нея не променя нищо. За всеки про пейзажист с Fuji, има 10 снимащи с Olympus, Sony, Canon и 100, снимащи с Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 17:11

Ако бях пейзажист, щях да си купя Пентакс К1 марк 2 с 15-30.

...Или Fujifilm GFX :)



Публикацията е редактирана (20-03-18 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 17:21

Да, с него трябваше да почна. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: LeniS   
Дата:   20-03-18 17:25

Понеже се намеси името ми ще споделя само няколко неща..
Няма да се опитвам да влияя на нечие мнение, особено когато нещата опират до лично усещане, още по малко да влизам в спорове.

Не съм маняк на тема марки, не съм и "в религията" на никоя марка. Снимам архитектура, която е конфликтно нещо по отношение на детайл и ако една камера не е добре си проличава.
Не съм пейзажист (макар понякога да снимам) но и в единия и в другия жанр нещата наистина са деликатни опре ли до динамика, детйал и т.н.


Да действително бях споделила, че съм доволна от Фуджи - конкретно модела X Pro - 2 - видяла съм го на принт 50х70см и 70х100см, както и от Олимпус - 50х70.. и с двете камери имаме изложби - поне последните които сме правили 2017. Тема - архитектура - цветно и Ч/Б и наистина се държаха чудесно по отношение на детйал, острота, динамика - аз съм човек който е мързелив по отношение на ретуша като цяло, корекциите при мен са леки.

но мнението ми за което Омбре говори беше в една тема, в която плюеха безогледалните камери, и просто се намесих да кажа, че много много не са прави хората в такива крайности.

Принципно съм печатала и продължавам редовно да печатам, защото работата ми е свързана с това, и доста изложби минават през ръцете ми за предпечат - та от тази гледна точка съм се нагледала на печат от доста различни камери..

Като цяло факторите които влияят са много - не са само възможностите на камерата, но и умението как е заснето, после ретуша и не на последно място предпечата. Ако знаеш как да си подготвиш файла за печат няма да има проблеми - после и на каква медия да го отпечаташ. Аз не съм имала проблеми, поне до сега, независимо от марката с която съм снимала... [shtrak]

Фуджи и Олимпус не са единствените камери с които снимаме и с които сме правили изложби, и сме били доволни от принта. Но както казах - камерата е само средство - след нея има куп фактори които влияят на изображението.
За това за мен този спор е малко безмислен, защото весеки работи по различен начин ..

За пример наскоро правих предпечат на изложба заснета със Сони (не моя на клиент) - доста стар модел и обекетив, снимана в jpg - доста си чесах главата дали ще са ок нещата, защото човека искаше и ретуш, а на jpg ретуш не е препоръчитело, но в крайна сметка принта си е принт и няма нищо общо с това което виждаме на монитора (визирам в сл. детайлност) - и най-конфликтните снимки в изложбата си излязоха ОК.

С уважение :)

[shtrak] [shtrak]



Публикацията е редактирана (20-03-18 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 17:26

Не правя никакви заключения пак си ме разбрал погрешно.Питането на автора е едно,ама ние отдавна не говорим по неговия въпрос,а и не само ние.За знания и опит,ако се видим някога,че наистина оспамихме темата на момчето за което аз лично му се извинявам от мое име.Никой не казва,че не е нишова,макар и да се ползва много хора вече ,собено след като излезе т1 а селед него и т2.Да в проценти е по малко от сони,канон или никон,ама да ми даваш за пример тема в фф,че е критерии за това дали тази марка се е доказала и дали се ползва по света е смешно.Хубави пейзажи са се правели преди ь с-мата,съгласен,но същото важи и за каникон ,сони и т.н.
ПС-сега научавам,че един човек снима с нея...:)Споко,разбрах какво иксаш да кажеш-нормално,малко е по скъпа,макар и да не важи това в всички случаи,а и е от по скоро на пазра при безогледалките-2 фактора налъпно основателни да се снима по малко с фуджи към момента.
ПС2-Авторе игнорирай ми мненията,те са казани с цел да разбереш,че ако слушаш Ширкан,ще имаш чуството,че си прецакан с тази марка,даже виждам и че се орентираш към сони,в което няма нищо лошо.
Ширкане чети :
Пентакс-KR ,K5,K5II,K01 /KP/

SONY-NEX3,A7M2,A77M2,A57,A700 NEX6,A6000,/A900/-НА МОЙ ФРЕНД/

CANON-D650

NIKON-7000,7100,610

FUJI-E2,T20/T10,PRO2,E3/НА МОЙ ФРЕНД
Сега знаеш колко камери съм имал,според теб дали съм фен на нещо/фанатизиран/,или не.Дали мненията са ми максимално обективни или не?Дали искам да подведа автора и защо ми е да го правя.Харесвам Фуджи,точно толкова колкото и никон да речем,или сони.....:)
Не ми отговаряй,мисля,че ще бъде излишно.
Спирам по темата,желая на автора успех с избора,прекрасни кадри и да му служи вярно техниката и на фокус.
Аз казах.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 18:02

И аз снимам с Фуджи, но за пейзаж няма да го препоръчам като първи избор. Ергономията е чудесна, има позитиви, но за конкретното питане, има поне 4 марки, които са по-подходящи, в зависимост от бюджет, обективи и т.н.

За печат - аз съм печатал 70х50 от 40D и 50х30 от 5мп Sigma DP. В днешно време, не вярвам, че има 4/3 и нагоре апарат, който няма да се справи. За архитектура особено, където няма много вариации в цвета, XTrans може и да е по-добър от еквивалентен Баер сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: LeniS   
Дата:   20-03-18 18:19

Ширкан
"В днешно време, не вярвам, че има 4/3 и нагоре апарат, който няма да се справи."

Не само 4/3, последните камери не само безогледални са все по-добри, поне по наблюдения от това което виждам на принт. Иначе от К30 съм вдигала и 70х100см и се е държал перфектно - а камерата си е доста стара вече... но както казах има си тънкости за предпечат ;)

Иначе бюджета е много водещ при избора, не знам Фуджи имат ли нещо бюджетно в момента, но Олимпус доста настъпват в тази посока. Аз специално миналата година посветих много интнезивно да снимам с тази марка и няколко обектива.. но сърцето ми е в 7 -14мм, който е колкото камерата ако говорим за PEN F, но и последното поколение на OM-D EM10 MK3 се справя чудесно. Често като ме питат "какво да си взема ново, но да е до 1000 и малко лв" това е моят избор.. говорим за нов. Втора ръка могат да се намерят прекрасни камери, но там зависи колко съвестен е бил стопанина ;)

изчетох ви с интерес, наистина доста сте се отнесли от първоначалното питане, но ще предпочета да не влизам в мнение по този въпрос, не ми е любима тема за разговор, защото за мен камерата винаги е била просто средство, с което е важно да знаеш как да боравиш и в това е тънкостта на добрата снимка. Нещата са много индивидуални, за да има "това е по-добро от онова"



Публикацията е редактирана (20-03-18 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 19:08

LeniS, благодаря за изчерпателния отговор.

Аз също бих предпочел Olympus за пътуване и пейзаж.

И вярвам, ча фотоапаратът е инструмент.

Да обясня защо започнах да опонирам на определена група потребители, които говорят едни и същи деща във всяка тема:

Трябва да можем да се сложим в обувките на питащия, което многа хора във форума не го умеят. Така се получава, че конкретни потребители, от гледна точка на своя опит, генерализират личните си наблюдения във всяка дискусия и може да заблудят питащия. Например аз снимам сватби с Canon, доволен съм, влизам в темата на някой нов потребител, който пита за апаратче за екскурзия, и му казвам да си купи Canon, щото са върхът! И започвам да давам напълно неадекватни примери в собствената си правота.

Конкретно, цветният филтър на Fujifilm може да създаде доста главоболия, разочарования и разходи на потребител, който хваща апарата веднъж в месеца. Опитният потребител може да си намери начин да се справи с това, но това, че някой снима добре с даден апарат не може да е меродавно. Най-вероятно добрият фотограф ще прави добри снимки и всякаква техника...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 19:16

Ширкане по добре спри,тук няма човек който да дава неадекватни отговори-не обиждай,понеже и ти ще получиш същото.Жалко,че не си разбрал намека ми от изброяването на камерите които съм имал.И в други теми ти пишат,ама ти си знаеш своето.За да си полезен на момчето,вместо да дъвчеш едно и също нещо,че става банално вече,по добре му покажи нещо такова:

https://mailchi.mp/fbc522b1dd54/landscapephotographycomposition

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 20:24

Казваш за Фуджи и в частност х-транс сензора, че трябва повече опит. И да и не. Начинаещият най-често снима jpeg, а там Фуджи е сила.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:06

Да ви имам логиката издишаща.

Ами телефоните имат Instagram филтри, които са по-лесни за ползване от Fuji, значи телефонът е по-добър от Fuji

Евгени Динев снима с Canon. Евгени Динев е по-известен от Стоян. Значи Canon е по-добър от Fuji.

Разберете го най-накрая:
* XTrans е оптимизиран за фотография, която изисква повече монохромна резолюция, отколкото цветова, например Портретна и улична фотография. Поради тази причина, XTrans не може да достигне същата цветова резолюция като сензор с Bayer CFA
* Sony продава сензори на всички марки. Апарати от едно и също поколение най-вероятно ще имат еднакви сензори, но с различен цветен филтър.
* Начинаещият потребител ще прави повече грешки, поради което апаратът трябва да има по-добър толеранс към компенсирането им с пост-обработка. С XTrans ще има по-малка възможност за компенсация за разлика от съизмерим апарат с Bayer сензор.

Защо ви е толкова трудно да разберете, че тук не става въпрос за това дали на ВАС ви харесва Fujifilm, а че това не е най-добрата марка за пейзажна фотография? Ако питам цветята вкъщи, и те съм сигурен, че са го разбрали вече, само болните Fuji фенове не могат да преглътнат този прост факт, обусловен от законите на физиката...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 21:12

Време е да дойдат хората с бели престилки и да си приберат пациента.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 21:18

sirkhann: недей да правиш генерални заключения - доста мешиш нещата... Да, има някои конкретни проблеми с демозаичния софтуер за X-TRANS в конверторите - това не е тайна за никой, но ти пишеш доста глупости представени като факти, а не като лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:21

Я да видим няколко човека на случаен принцип с какво снимат

Daniel Kordan - Nikon

Sean Bagshaw - Canon

Callum Snape - Canon

Max Rive - Nikon

Vincent Favre - Canon

Joshua Cripps - Nikon

Lars Van De Goor - Sony/Hasselblad

Къде са всичките великани, дето снимат с Fujifilm? Защо, след като Fujifilm X е уникално добрата система, толкова малко хора снимат с нея?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:25

lamerko - кое е глупост? Съотношението между зелени и червени/сини сензори глупост ли е или е факт?

Това, че демозайкването при XTrans е много по-сложно и изисква поне двойно процесване, т.е. двойно по-бавна конверсия за стандартно качество- глупост или факт?

Някои странни поведения с шумопотискане/контрол на цветните артефакт в XTrans процесора на апарата - глупост или факт?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 21:26

Не казвам кой с какво снима, а просто че пишеш глупости. Като например от трите ти точки в последния пост - три броя неверни твърдения :)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 21:30

Ширкан е отворил 20 браузера и 5 енциклопедии в очакване на следващия коментар. В немалко форуми съм писал, но такъв дебил рядко се среща/

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 21:39

Със сигурност принципът е случаен, когато целата е да изтъкнеш, че не са с Фуджи :D
Фуджи е млада система, тепърва ще се появяват имена там.
Но да, ок, пейзажът не е типично приложение на Фуджи.
А иначе всички изразяват просто свои мнения. Каквото казва Ширхан, пак е негово мнение... или вече си е повярвал, че е последна инстанция и говори само неоспорими истини. Физиката е доста по-сложна от 2 на 2 срещу 4 на 5.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 21:47

Като гледам, всички снимат с доста нова техника, ако са искали, е можело да минат отдавна на Fujifilm.

Но няма да го направят, защото нещата, които казвам, са истина. Fujifilm XTrans не е проектиран за пейзажна фотография. OOC JPG е с явно шумопотискане и мазане на детайл. Аз използвам настройка -1 на NR и пак имам хало и липса на дефиниция. При RAW с сложни сцени, цветните артефакти избиват много лесно.

OOC JPG 100%


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521574631_DXTS3472OOC.jpg



RAW RawTherapee 3-pass 100%


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521574631_DXTS3472RAF.jpg



Истината е, че вашата подводница не лети, господа.



Публикацията е редактирана (20-03-18 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   20-03-18 21:59

Лети на баба ти хвърчилото.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-18 22:59

Нямам никаква идея какво точно искаш да покажеш с тия два кадъра, дори не са в една пропорция. Ето пускам 4 варианта на един и същи кадър, правен с старото ми X-T10 и 18-55 китака:

без шарп

https://www.shumen.org/upload/not-sharpened.jpg



приложено шарпване

https://www.shumen.org/upload/sharpened.jpg



приложено голямо шарпване

https://www.shumen.org/upload/mega-sharpened.jpg



приложено безумно шарпване

https://www.shumen.org/upload/giga-sharpened.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-18 23:03

Това е компресирана снимка от близко, а слънцето ти е зад гърба, най-вероятно е рано сутрин или следобед. Дай 100% кроп на клоните.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 23:06

Така, първо като създател на темата имайки правото да блокирам някого ще си позволя да го използвам и човекът от който не виждам нищо смислено, а само заяждане беше блокиран! Прощавайте, ако е някой ваш близък или приятел, но аз лично не виждам смисъл от постовете му и агресивното му поведение [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 23:09

Сега по темата искам да кажа, че изключително съм благодарен за изказаните мнения до момента! Бях изброил всички подред, но ги изтрих, защото са прекалено много + това не искам да засегна някой, който е изказал мнението си, но не съм го оценил или по невнимание съм пропуснал! Благодаря на всички!



Публикацията е редактирана (20-03-18 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 23:28

По темата не знам дали го споменах или не, но снощи пак гледах сраенителни ревюта и клипове. Вече толкова се омазах с информация, че не мога да спомена сравнение между кое точно сони и фуджи гледах, където в градска среда се снима сграда, но около сградата има млади високи дръчета. Силно ми направи впечатление, че детайла при Фуджи не беше същия като при Сони, както и цветовете бяха по-измити, а освен това контраста беше по-зле. Сега не искам да започвам поредната война по темата, доколкото разбирам всичко зависи как е експортнат тоя сложен фуджи файл и на каква програма се гледа, а от LeniS става и ясно, че има и огромно значение как се подготвя и в крайна сметка принтира. За задапаратното у-во нещата са ясни, макар, че често всички игнорираме точно този фактор, а той оказва явно най-голямо значение за дадена фотография.

Сега за себе си аз лично мога да кажа, че въобще не съм наясно с много неща и съм в категорията любител, ама от най-закостенелите. Нямам претенции или амбиции от това да ставам някакъв гуру или пейзажист, галерист и др, казвам го с най-голямо уважение, а не с надсмешка! Идеята ми е да снимам за кеф и да запаметявам спомените по възможно най-добрия и приятен начин. Не мога и не искам да прекарам свободното си време в конвертиране, обработка и изобщо кой знае какви манипулации. Това съвсем не означава, че ще снимам в jpeg, защото аз и си знам, че и 10 от 1000 кадъра да искам да пипна в шопа, то ще ми е лесно и приятно, както е било и до сега! Та в тая връзка почнах да размишлявам над написаното от sirkhann и marves.

В момента съм на кръстопът - или да сменя старото вече X-A1 с друг модел от същата марка, но с bayer сензор или да гледам за друга марка просто... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   20-03-18 23:35

Понеже ме намесихте, ще сложа тук някои мой приятели пейзажисти, които снимат с Фуджифилм
Andrea Livieri
Christian Ringer
Fabrizio Fortuna
Paul Sanders
Elia Locardi

Сега такива, които не познавам:
Dan Bailey
David Graham
Jonas Jacobsson
Jonathan Irish
Ted Gore и други.
Всички гореизброени се прехранват само като пеизажисти, някои от тях са и едни от най-известните и търсени преподаватели по фотография в света, а ако инструментите им ме ставаха, то вероятно вече щяха да са ги сменили. Досега никога никой от тях не съм чул да плюе по една или друга марка, никога!
Снимайте си и си гледайте кефа момци, стига мерене на пишки. По зле сме от тунинг форум и hi-fi форум взети заедно. Това не са неща на живот и смърт я [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 23:49

SteliyanStoyanov точно в това е въпроса [smilie5]

Големите са си големи, за мен няма значение те с какво снимат, нито в примерите дето се изброяват световно известни фотографи снимащи с Никон/Канон...нито тези дето снимат с Фуджи. Той и Шуми ще кара моята дърта кола по-добре от мен, че и от братчеда, който е про-шофьор (таксиметров шофьор е). Въпроса е за мен - тоя дето не е много напреднал, да не кажа назаднал - кой инструмент ще ми даде по-смислено поле на действие, лекота при работа и по-добър резултат с по-малко намеса от моя страна. sirkhann макар, че и той е дал примери, поне добре го каза, че за да се отговори на въпроса е нужно да се поставите на мое място!

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   20-03-18 23:51

Sony 6300/6500 с китак.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 23:54

Благодаря, това е мнение по въпроса!

ПС: Много хубави кадри в профила ти видях [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   21-03-18 07:46

За фейсбук и телефон става.

Fujifilm просто няма как да пресъздаде детайли, които са с размер около 1-2 пиксела и са в сменящи се цветове, особено в неутрални тонове, където цветните артефакти избиват.

Например тази снимка от профила на Стелиян, който писа по-горе https://photo-forum.net/i/1999791
средният план с тревата ще е на блокчета и рисунки, а цветовете имат по-малко нюанси от снимка с алтернативен баер филтър. Естествено, за снимки на скали и морски пейзажи, това не е никакъв проблем, защото няма толкова силна смяна на цветни детайли и там с правилното шумопотискане, а и няма да е толкова видимо. Пък той, ако желае, ще му изпратя RAF файла с дърветата по-горе, където може да се види този проблем. Пробвах да го отворя и с CaptureOne 11 - абсолютно същото положение. Нещата се оправят при корекция на Moire над 70%, където започва потискане на цветната информация в останалата част от файла.

Като започне да се разлиства, ще се опитам да направя сравнение между фуджито и foveon-а доколко има разлика в цветната информация, защото при Sigma-та всяко листенце има свой нюанс и се вижда.

Аз снимам рядко, с месеци не си ползвам фотоапарата, често забравям някои от тънкостите му, и обработката след това ми отнема доста време, за да реша проблеми, които вероятно не бих имал с баер сензор, а и поради същата причина, в тези ситуации бих извадил и повече информация от файла.

Темата не е за това дали Fujifilm става или не. Знам, че всяка истина се приема много тежко от собствениците на тази доста скъпа система. Става дума за сравнителни предимства при еднаква цена и еднакви условия, и даване на коректна информация на хора, които тепърва ще градят система.

Успех на mirrorless в избора. Аз мисля, че трудно може да се направи грешка в днешно време. Въпрос на предпочитания. С Fujifilm наистина ще имаш доста приятно преживяване по самото снимане и широките обективи са по-добри от тези на Sony за кропнатата алфа. Водещо при избора е какво за теб би било най-важно - удобство, ергономия, качество на изображението и т.н.

Виж също и новите Olympus-и, имат вградена стабилизация в тялото, хубава оптика, леки тела, добра динамика.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: viara123   
Дата:   21-03-18 08:03

Sony A6300 + 16-50/3.5-5.6 + 50/1.8 [smilie24]
Ако може без 16-50/3.5-5.6. Останалото втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   21-03-18 10:46

Мен пък ме изкефи да гледам кадрите от линковете,които са качили Ширкан и Стилиян...[beer]
Ширкане,може и някои потребители да приемат тежко нещо негативно за някоя марка,както например за сони,знаем,че има пич,дето пише толкова пламенно,че няма докъде.Не съм виждал потребител на който да го прави по този начин с никоя друга марка.Напротив,мисля,че всеки е писал обективно и когато има нещо слабо в с-мата се каза.Ти си този който така пламенно говориш против цени,детайл и прочие,а в същото време снимаш с тази марка и не я сменяш,НО не може да се отрече,че има понякога и положителни мнения от теб въпреки всичко.Визирам последните ти изречения от последния пост.Темата е изчерпена,остава колегата да си вземе една камера и да ни показва качествени снимки.Тук подкрепям и мнението на Ширкан,че с новите камери просто няма как да се сбърка-да различни са като картинка,усещане,насладата която ти носят,но в технологично отношение просто нямат слабо място.
Желая ти само хубави кадри,без значение с какво за заснети и най-важното е да ти носи кеф не само техниката,а ми и самата фотография....[beer]



Публикацията е редактирана (21-03-18 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-03-18 12:14

Заговорим ли за цени при Фуджи трябва да вметна, че по тази причина си останах само с китовия обектив 16-50 на моето Х-А1. Сега се сещам, че имаше една тема в която най-вероятно sirkhann беше споделил несъгласието си с ценовата политика на марката и много народ се бяха впуснали да опровергават твърдението, че обективите са им скъпи! Може и да бъркам човека, но аз съм. на същото мнение като цяло, за това решението ми бе адаптер с контрол на блендата за 6те никонски обективи, които имам. Вярно, че имам най-слабото и пластмасово тяло от марката Фуджи, но не ми се започва от нулата и наливане на кофи с пари само заради единия кеф. Използвайки през повечето време безогледален апарат със сменяема оптика, като такъв с фиксирана лично аз няколко пъти съм мислил за преход към някой с фиксирана оптика, като Fuji X100F или дори тези с 1” сензор като Panasonic LX100, LX15 или Sony rx100 IV например. За снимки по екскурзии и пътувания всеки един от тях , че и не само би свършил добра работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   21-03-18 12:33

Не бъркаш PhotoBo,точно той показа списък с цените и е така ,има си скъпи джамци тази с-ма и това е.Понеже спомена х100F-лично на мен много ми харесва тази камера.Поснимах с нея в павилиона,мога да кажа,че сглобката е много качествена,дефактно е едно про2 в по малка черупка и фиксиран обектив.Абсолютно безшумен апарат.Нещо което за снимки в църква например или стрийт е един голям плюс.От тези които си изредил аз лично бих взел него заради по големия сензор,ергономията,НО не знам дали си оправдава цената.Ако се намери нещо втора ръка до към 1300-1500лв.-мисля,че си струва парите.RX-серията на сони също е добра,гледах семпли с 4и5/последните серии и ми харесаха как се представят,поне това от нета,което съм виждал/И те са скъпи,но за разлика от фуджи,се намират втора ръка.Не че фуджи 100-серията я няма но е по рядко и поне досега F-ката не съм я виждал в нашия базар,но има алтернативни такива...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   21-03-18 13:21

Х100F се намира нов от чужбина за към 1800лв. Но не знам колко мога да го сравнявам с Про2, не е weather sealed и боята ми изглежда по-кофти. Аз имам Х70 и мислех да ъпгрейдна към Х100F, но се оказа, че разликата в размера е много осезаема. Х100F за мен не става за носене в джоб, а щом трябва да го нося в чанта, по-добре да си нося някое от телата със сменяема оптика. Х70 го нося в джоб.
Никой не се е хвърлил на Фуджи, защото е евтино. Скъпо е. Цените на някои неща са просто абсурдни, например допълнителният (не батериен) грип за Х-Про2 в България се предлага за 299лв. 299лв за една метална скоба с малко гума отпред!
Като оставим цената на страна, не мисля, че има кроп система с по-добри обективи. А човек не си купува фотоапарат и обективи всеки месец. Топ стъклата си ги купуваш веднъж и са дългосрочна инвестиция. Тялото си го сменяш на 2-3 години. Предвид, че не си изкарвам хляба с фотография, няма нужда да правя сметка дали техниката "ще си избие парите", но в интерес на истината от снимане приблзително си покривам похарчените суми. Та реално хобито не бърка толкова в семейния бюджет. А кефът е голям. :)
За другите хобита, с които се занимавам, парите текат само в едната посока, те реално са по-лоши за бюджета. :)



Публикацията е редактирана (21-03-18 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: victory13   
Дата:   21-03-18 14:44

лх100 е с пълноразмерен м4/3 сензор...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-03-18 15:04

Автор: victory13
Дата: 21-03-18 14:44
лх100 е с пълноразмерен м4/3 сензор...


..., но в нито един от форматите НЕ използва пълния размер на сензора, а различен кроп от него, запазвайки един и същ ъгъл на виждане.
Това беше само уточнение.
Иначе Panasonic LX100 е страхотна компактна камера с много възможности. Голям кеф е да се снима с нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: victory13   
Дата:   21-03-18 15:37

[smilie24] Всъщност доста важно ут-е [smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »