Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   19-03-18 01:30

Както се подразбира от заглавието искам да сменя старото вече Х-А1. Не робувам на марки, въпреки, че му свикнах на Фуджито, преди това снимах с Никон, имах за малко и фул фрейм, чийто Никкори още ползвам с преходник. И пак не е задължително да остана с тях, даже по-скоро ще пожелая да ги сменя с аналогови обективи от марката, чието тяло ще избера! С въпросното тяло имам само китов обектив 16-50, така, че и с него лесно ще се разделя. Само не ме питайте какво не ми достига или ограничава в сегашното тяло [smilie3] Обикновен любител съм и снимам за кеф, не съм дорасъл нито нивото на повечето от вас, нито имам такива амбиции. Техниката едва ли някога ще ме ограничи с нещо, просто приемете, че съм си го навил на пръста и съм си заделил малко парички, които искам да вложа в по-ново и евентуално добро тяло + обективи.

Ще снимам пейзажи предимно, по екскурзии и като съм на море [shtrak] Рядко снимам и портрети, но до сега това го правех с Никонската 85-ца и ръчен фокус. С преходника се разбираме чудесно, има опция за контролиране на блендата, макар, че е съвсем окомерно, стойностите не се знаят (обикновенно е най-отворена в случая).

Спрял съм се на следното като за начало (от което ще добиете и представа за бюджета):

Fuji X-E3 + 18-55/2.8-4, цена: 2549лв.
Fuji X-T20 + същия обектив, цена: 2349лв.
Sony A6300 + 16-50/3.5-5.6 + 50/1.8, цена: 2499лв. (в тази комбинация печеля портретен обектив, въпреки, че губя от светлосилата на основния [smilie11] )
Sony A7II (тука сигурно много ще ми се смеете) + 28-70, цена: 2999лв.


Какво мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-03-18 02:57

Хич няма да ти се смея за Sony A7II, ако си решил да дадеш 500 лв. повече за фул фрейм. Перфектна камера за пейзажи и портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: io_bs   
Дата:   19-03-18 10:16

Друго предложение - запази 16-50, вземи само тяло (Х-Е3, Х-Т20) и добави 50-ката на фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: santuco   
Дата:   19-03-18 10:57

Ако си свикнал с jpeg и цветовете на Фуджи със Сонито ще ти е бая тегаво. На Сонито фокуса е слабичък на по тъмно, направо може да ти скъса нервите....



Публикацията е редактирана (19-03-18 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: santuco   
Дата:   19-03-18 11:00

Имам предвид А7II за фокуса на тъмно!

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   19-03-18 11:03

T20, според мен е най оптимално решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   19-03-18 11:18

XT20

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-18 11:47

Xt20

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: santuco   
Дата:   19-03-18 12:02

Реално досега си снимал без визьор. Помисли или пробвай кой ще ти е по удобен, защото на X-T20 и А7II е в средата а на А6300 и X-E3 в края на тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: lamerko   
Дата:   19-03-18 12:16

Визьора си е ценно нещо, когато снимаш навън. Но така или иначе всички модели по-горе имат такъв, а специално за пейзажи не мисля, че е толкова важно къде точно се намира. Добре е да се знае, че двете Фуджита идват с 18-55/2.8-4 - един наистина страхотен китак, който ще си пасне добре за екскурзиите и що-годе за пейзажи. A7II с 28-70 ще дойде общо взето аналогично с 18-55 на Фуджи (но малко по-тъмен) - ако искаш нещо по-широко или светло трябва да видиш как вървят ценово. Добре е да се каже, че има чудесно ръчно обективче на Самянг за кропките на Фуджи и Сони - 12/2, за нощна фотография е супер. В същото време A7II има повече опции, ако решиш да градиш система :)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-03-18 12:53

Винаги избирам обективите пред тялото, а колко по-светли са толкова по-добре по моему! В тази гатанка смятам, че x-t20 с 18-55 е оптималния вариант! Идеята да си запази човек 16-50 също не е толкова лоша, но тогава варианта с А7 2 ми идва по-привлекателен щом ще е тъмен обектив, то поне ще има ФФ тяло. Въпроса е, че решил ли след време да взимаш светли варио обективи при Сони - тогава лимита на кредитната ти карта трябва да не е малък [smilie5] То даже само един хубав портретен ФФ обектив да искаш да вземеш и яко бацале [smilie2]
Снимал с Фуджи - продължи да вървиш по отъпкания път за по-лесно, това е моя съвет!
Х-Т20 и Х-Е3 са напълно аналогични камери които ще ти дадат еднакви кадри, но Т20 има местещ се дисплей. Корекция: Е3 и Т2 имат удобен джойстик за смяна на фокусните точки (много по-добър от това при А1). 18-55/2.8-4 сигурно е най-качествения “китак” при безогледалките!



Публикацията е редактирана (19-03-18 13:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: farushko   
Дата:   19-03-18 13:21

xt-20 няма джойстик за съжаление, но има приятен тъчскрийн. и е супер като тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   19-03-18 13:29

Така е,джойстика е при е3.Т20 няма,но за разлика от е3 има повечко изнесени бутони,докато при другия се набляга на тъча.Тук автора,ако се спре на тези 2 тела,трябва да реши кое му е по удобно,понеже се различават в това отношение.От скоро съм с т20,малко пощраках в павилиона с е3,мога да кажа че и двете камери ми харесват еднакво.Но подвижния екран е екстра както и да го погледнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-03-18 13:32

Грешката е моя, X-T2 e.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: valmar_70   
Дата:   19-03-18 17:08

От скоро съм с Х-Е3. Джойстикът върши чудесна работа, за избор на фокусна точка, при деактивиран тъчскрийн (като в същото време драсването по екрана в различни посоки, за активиране на различните Fn - работи).
Х-Е3 е много по-удобен за захват от Х-Т20 (главно затова чаках да пуснат Х-Е3).Преди това бях с Х-Е2S и въпреки ,че Х-Е3 е с по-малки размери, захвата му е по-добър. Дори с 23/1.4, който тежи 300гр. тялото не е дебалансирано.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   19-03-18 17:54

Valmar,не можеш да кажеш,че е по удобно е3 от т20.По удобно за теб да,но за други може да е обратното.На мен и двата са удобни,но всеки има своя вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: io_bs   
Дата:   19-03-18 17:58

Преди време избирах между Х-Е2 и Х-Т10, на мен също серията Е ми пасваше по-добре в ръката, но не ми допадна позицията на визьора и липсата на движещ се екран. И избрах малко по-неудобния.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: uri64   
Дата:   19-03-18 19:58

+1 за Х-Е3

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: sirkhann   
Дата:   19-03-18 22:33

Аз снимам от няколко години с Fuji и снимам предимно пейзажи и като ходя някъде веднъж годишно на екскурзия.

Хората, които ти препоръчват X-T20 и X-E3, снимат предимно портрети.

Истината е, че X-Trans има по-ниска цветна резолюция от Bayer цветен филтър за сметка на по-високата графична резолюция.

При снимане на зеленина, Fuji-тата правят едни гадни акварели.
При снимаме на голи дървета и разни подобни неща, избива доста фалшив цвят в клоните. Тази снимка не случайно е черно-бяла, защото по клоните избиват доста цветни артефакти. цък

Аз имам същата дилема дали да сменям системата или да си взема едно X-A5, който си е с класически сензор. Има доста положителни ревюта, а и новият китов 15-45 май ще се окаже по-добър от 16-50.

С останалите пари си вземи 60/2.4.

Имай предвид, че 18-55 не е лош, ама и не е кой знае какво. За пейзаж, краищата му не са като на твърд обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: mirrorless   
Дата:   20-03-18 00:35

Много благодаря за изказаните мнения. От последното мнение разбирам, че Фуджи не е най-подходящото 'сечиво' и може и е така. Гледах няколко сравнителни ревюта в тубата и наистина на моменти някой модели на Сони сякаш дават по-приятни цветове, различен контраст и дори вадят повече детайл в сенките (това при еднакви други условия и без да са дърпани плъзгачите)!

Което малко може да преобърне каруцата...

С риск това да стане ще размътя и аз още водата. Ако приемем, че се откажа от това да снимам портрети (което така или иначе почти вече не правя) почвам да се чудя въобще заслужава ли си да скачам на нещо повече от някоя безогледалка БЕЗ сменяема опция, шо се отнася до екскурзии и пътувания? Видях темата в която човек търси подобно на моето решение и всички там му препоръчват Sony RX100 Mark III, IV, както и Panasonic Lumix LX15, Canon G7 Mark II.
И така започнах да се чудя дали няма да е по-добре да си взема едно от посочените компактни решения и да не се занимавам с друго?

Какво ще кажете?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: marves   
Дата:   20-03-18 07:08

Твоето X-A1 + 16-50 е по-добър инструмент за пейзажи от изброените малки апаратчета. Единственото им предимство е по-малкия размер.
X-A1 е дори за предпочитане пред X-Trans новите модели за пейзажи, защото при тях обработката на RAW е по-специфична и обикновено се минава през поне 2 програми, различни от тези, с които си свикнал да работиш. X-Trans файла не можеш да го метнеш във Photoshop/Lightroom, да пипнеш два плъзгача и да очакваш приемлив резултат.

Имал съм твоята комбинация, имал съм RX100, LX15, G7X II, имал съм X-Trans, както и мноого други скъпарски комбинации до дигитален среден формат и заявявам, че няма да получиш нищо ново като краен резултат от покупката, която си наумил, освен вътрешния гъдел от нова играчка.

X-A1 е с евтина сглобка и може да те предаде при леко почукване/изпускане, при силна влага, при екстремни температури... ако не плануваш да изкачваш Еверест до върха или да бъдеш дубльор/каскадьор на Индиана Джоунс - не виждам смисъл от ударо-прахо-влаго защитено тяло (според мен се плаща за "плахо-защита" при тях, а не за предно изброените).

Фуджи 16-50 съм сравнявал с 18-55/2.8-4 директно на едно тяло - втория фокусира чувствително по-бързо, стабилизациите им са еднакво добри (1/2s може да се очаква добър резултат), на затворени бленди около f/8 не може да се различи коя снимка от кой обектив е, дори при взиране по пикселите под микроскоп. Зависи дали твоята бройка е добра, защото има вариации при най-евтините китови обективи (и не само). 16-50 е по-лек, внимаваш да не го чукваш, докато е на тялото - чупи се пластмасовия байонет.

Инвестирай в малък стабилен статив, не е нужно да достига твоята височина, имаш подвижен диспей и можеш да работиш прав дори при 130-140см. Поляризационен/НД филтър. Овладей техниката "панорамна снимка от ръка" от 5+ кадъра, за да получиш ултра-широк кадър със страхотен резултат. За теле-зуум на твоята система 50-230мм китачето е чудесно за целта (втора употреба трябва да е под 300лв), на f/8 е достатъчно остър, пак внимаваш с евтината изработка. Фокусира бавно, стабилизацията му е от най-добрите, но на тези милиметри и тъмни бленди е по-удачен за статив при пейзажи.

Всичко написано по-горе е предвид целите на автора - пейзаж.

От друга страна, ако "туризъм" и "снимки за спомен" са пред "пейзаж", то тогава Panasonic LX15 е идеален - фокусира по-бързо, тъчскрийн, влиза в джоба, приемливи резултати. В RAW на ISO100 има шум горе-долу колкото X-A1 на ISO400, няма динамичния обхват на фуджито, няма натуралното цветопредаване. Няма и микродетайла, който можеш да изкараш от фуджито при ISO100 f/8. Въпрос на предпочитания. На твое място бих поснимал с LX15 няколко кадъра в магазин, за да се добие собствена преценка за възможностите му. След това RAW кадрите у вас на компютъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: victory13   
Дата:   20-03-18 08:38

Еееей... да прочета с удоволствие едно по-дълго мнение докрай [smilie24]

Все пак а72 може да даде повечко при описаната ситуация, ако питащия гледа пиксел по пиксел, и на съответната цена [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: Pac   
Дата:   20-03-18 10:51

Мен Фуджи ме печелят най-вече с изработката и контролите си, усещането което дават като ги държиш в реце и може да звучи малко несериозно - как изглеждат.
В тоя ред на мисли А (и спряната вече М) серия, бидейки пластмасови и с mode dial на мястото на shutter speed-а, не ме радват. Осъзнавам, че могат да вършат прекрасна работа, но кефа го няма.
Х-Транса може да не е най-доброто решение за пейзажи, но и не мисля, че е ограничаващ фактор. Има някои тънкости при постпроцесинга, които като се овладеят, резултатите са прекрасни. Можете да разгледате снимките на някой Фуджи пейзажист, примерно на Стелян Стоянов: https://www.facebook.com/SScenicScapes/

Или може по-добре във Flickr: https://www.flickr.com/photos/96948059@N07


Като оптика, всички техни обективи без 18/2 са доволно остри по целия фрейм за пейзаж (18/2 е остър само в центъра), стига ъгълът им да върши работа. За мен номер едно за пейзажи е 10-24. За по-ограничен бюджет Самянг 12/2 е добро решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 11:56

https://www.flickr.com/photos/15358623@N08/sets/72157635275678271/


Авторе,виж този линк,вярно снимано е с хубава оптика,ама и с много старо тяло.Ако фуджи не става за пейзажи,този пич или лъже в екзифа или е ебати магьосника.



Публикацията е редактирана (20-03-18 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеи за това с какво да сменя Fuji X-A1?
Автор: ombre   
Дата:   20-03-18 12:00

На Стилиян винаги са ми харесва пейзажите-страхотни са.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »