Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За фотохартиите ФОХАР
Автор: batsali   
Дата:   16-03-18 00:35

Някой може ли да ми обади какво е искал да каже автора с думите "ЕКСФО" и "ИСОФО"? Май съществува и "ТОНФО", но такава хартия нямам.

Също ме интересува дали са хлоридни, бромидни или хлоро-бромидни емулсиите.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: lamerko   
Дата:   16-03-18 04:01

Има ТОНИФО, НОВОФО и т.н - 7-8 вида бяха, като всеки указва съответният нюанс на хартията (кафениакви, зелениакви и т.н.)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: quazimodo   
Дата:   16-03-18 07:08

Според едно листе, което ми е останало, емулсиите произвеждани от Фохар са били от всичките изброени от теб видове [smilie5] .

П.П. Набутай се с един телефонен разговор и разпитай продавача от обявата. Ако е само търгаш, губиш, но ако е търговец може и да има понятие.



Публикацията е редактирана (16-03-18 09:21)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: quazimodo   
Дата:   16-03-18 09:37


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521185659_img196-1.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1521185659_img197-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: rumensh   
Дата:   16-03-18 09:50

Откъде ги изкара тия архиви браво....[smilie24] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: lamerko   
Дата:   16-03-18 12:00

Хах... помня ги тия листчета :)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: the-rookie   
Дата:   16-03-18 20:40

Eksfo-неутрално черен тон,високочуствителна,всички градации без силно-контрастна
Novofo-синкаво-черен тон,високочуствителна,всички градации
Portretfo-топло-черен тон,високочуствителна,всички градации без силно-контрастна
Kontafo-неутрално-черен тон,средночуствителна,всички градации за контактно копиране
Tonifo-масленозелен тон,низкочуствителна,мека специална и нормална градация за контактно копиране



Публикацията е редактирана (16-03-18 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: the-rookie   
Дата:   16-03-18 21:09

зелен кант-мека
сив кант -специална
червен кант-нормална
син кант -контрастна
черен кант- силно-контрастна
Относно състава на емулсията мисля че си го пишеше на кутията с малки буквички отстрани.Някъде имах и числата за дебелината на подложката и структурата.
п.п.Горните писания са за стандарт от 74г! Сега ,след като разгледах снимки на опаковки в интернет стигам до извода че след промяната на стандарта 80 година остават само варианти ексфо за прожекционно(вероятно бромо или бромо-йодосребърна) и исофо ориентирана към контактно копиране(по ниска чуств. вероятно хлоро или хлоро-йодосребърна)



Публикацията е редактирана (16-03-18 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-18 02:50

Значи хартията от продавалника е от преди 80-та година????!

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: lamerko   
Дата:   17-03-18 03:31

Има две обяви - тази за 2 лв. е от по-старите, а другата (на НИКОЛОВ) са така, както се продаваха до последно. Интересното е, че има бройки, предзнаначени за експорт :)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-18 08:34

lamerko написа:

> Интересното е, че има
> бройки, предзнаначени за експорт :)

Що да няма? По линията на СИВ, а и не само, ставаха неведоми неща[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: lamerko   
Дата:   17-03-18 17:41

Еее де, знаех, че е имало експорт, но бях учуден, че такива бройки са попаднали и на българския пазар. Поне лично аз не съм въждал свободно да се продават такива - всичко си беше с български надписи и нямаш случйни наличности, дело на плановата икономика - още преди производството се определяше кое и колко къде да отиде. Затова като нищо тия бройки може и да са от 90-те, когато завода все още работеше, но анархията в икономиката вече беше пълна. Това може да е полезно за евентуалните купувачи :)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-18 19:11

На кутиите си има срок на годност. Коректен продавач би трябвало да подскаже кога е изтекъл (най-вероятно преди 30-тина години[smilie5] ).


Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: lamerko   
Дата:   17-03-18 20:24

Ами като гледам в интернер, приватизацията на Фохар АД е станала края на 1998-ма и ако приемем, че до него момент са имали производство - то технически хартията може да е САМО на 20-на години :)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: batsali   
Дата:   17-03-18 20:45

Благодаря за информацията. Имам оранжеви кутии и няколко пакета, които са увити само в амбалажна хартия и черна хартия вътре. Всички са със срок около 90-та година. Хартията в оранжевите кутии бих казал е перфектна, но тази в амбалажната хартия има доста гаден воал. Не знам дали е от опаковката или от начина и мястото на съхранение. В центъра не е толкова зле, но навън към краищата прогресивно става по-зле.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: batsali   
Дата:   17-03-18 20:53

Не е при мен в момента, но по спомен отстрани на кутиите пишеше само, че има микроцентрове от злато. Не мисля, че пише каква е емулсията.

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-18 20:58

Ако ти се занимава и имаш възможност да си подсигуриш химикали, има рецепти на проявители за такава хартия с воал. Обаче, дали наистина ще се получи нещо може да каже само пробата на живо[smile].


Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: the-rookie   
Дата:   17-03-18 20:59

batsali,прав си грешката е моя! На старите по стандарт от 60 год виждам че пише на етикета с който е запечатана кутията! А защо те интересува каква е емулсията?

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: batsali   
Дата:   17-03-18 21:14

Любопитство. Отдавна се каня да си забъркам самоделна емулсия, но все не идва ред на такива занимания. И разтвори за обръщане в позитив щях да бъркам, но и до тях не стигнах. Иначе воала не е чак толкова сериозен, но винаги се вижда и нямам на практика чисто бяло. Ще я ползвам за разни експерименти с хартиени негативи като си сглобя 4х5 камерата. Тъкмо няма да се налага да ѝ светя предварително, за да боря контраста и ниската чувствителност.

Да отбележа също, че воалиралата хартия е исофо, а читавата е ексфо.



Публикацията е редактирана (17-03-18 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: the-rookie   
Дата:   17-03-18 22:27

Ако ти се експериментира,може да опиташ фармеров избелител(лесна рецепта,но не съм наясно с цената на червената кръвна сол!!!) върху воалираната хартия.


Отговори на това съобщение
 Re: За фотохартиите ФОХАР
Автор: Murnau   
Дата:   18-03-18 13:19

По=силен проявител и не очаквай нищо особено.
Особено в краищата

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »