Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос а Цайс обективи
Автор: IshootPeople   
Дата:   15-03-18 23:29

На последно време се оглеждам и новото Сони а73 изглежда добре на хартия като 2ро тяло на Фуджи .Някой може ли да ми обясни каква е разликата между всички тези обективи модели
Цайс Майс Отис Батис Титус Митус Милвус Локсиа Млоксиа Кус кус клан Г мастер Г точка и т.н С фуджи е лесно въпроса ми е серизен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: dekov   
Дата:   15-03-18 23:32

Още половин час.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: IshootPeople   
Дата:   15-03-18 23:34

Забравих и Сонара ,не сериозен ми е въпроса не е хейт на сони наистина не мога да ги разбера .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-03-18 23:45

В интернет има изчерпателна информация и ревюта, колкото щеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: DanielP   
Дата:   15-03-18 23:47

За въпросното сони гледаш локсия, батис, сони фе и г мастер, които са нейтив обективи за другите трябват адаптери

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: IshootPeople   
Дата:   15-03-18 23:49

В нета има ама не всички шпрехаме инглиш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-03-18 01:20

А какво шпрехате? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-03-18 01:43

То па голямата философия

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-18 01:57

Има три вида цайс които те интересуват

Сони Цайс - обективи с АФ произведени от Сони под контрол на Цайс. 16-35/4, 55/1.8, 35/2.8 съм ползвал и съм доволен. 24-70/4 не е много впечатляващ май и го пропуснах.

Zeiss Batis - обективи с АФ продавани от Цайс директно без Сони. Мисля, че са произведени от Тамрон. Изключително добре са направени с подходяща защита от дъжд. С интересен дизайн са. Има 4 модела - 18/2.8, 25/2, 85/1.8 и 135/2.8. Ползвал съм 85/1.8 много е приятен. В момента на половината от цената му има Сони 85/1.8 със сходно качество на оптиката вероятно по-добър АФ, без стабилизация и без защитата.

Zeiss Loxia - ръчно фокусни обективи вероятно направени от Косина по дизайн на Цайс т.е. най-истинските цайси. Има няколко модела - 21/2.8, 25/2.4, 35/2, 50/2, 85/2.4. Компактни и изключителни обективи особено 21, 25 и 85. 21 е май най-добрия оптически широк обектив за 35мм без конкуренция. 21 ми е мечта но е зверски скъп.

Сони имат две серии подобни на Канон L - G и GM. GM са по-новите обективи, които поне на рекламата са проектирани за 50 до 100мп. Има няколко от тая серия - 12-24/4G, 16-35/2.8GM, 85/1.4GM, 100-400GM, 70-200/2.8GM, 70-200/4G, 24-70/2.8GM, 90макро G, 100/2.8 STF GM. Тези модели използват доста висок клас фокусни мотори и са доста бързи. Аз от тия съм фен на 85-цата - това е някакво оптическо чудо без аналог. Наистина много добре са се справили тоя път. Някои намират фокуса за бавен, но за мен на а7р2 (апарат значително по-бавен от а7м3) се държи прекрасно и не по зле от Никон G 85-ците (Сонито е осезаемо по-приятно от никоните новите, може би стария 85/1.4 Д е по-близо, а имам и следящ фокус за очите, който май само Олимпус и Сони имат). Не ми се навлиза в детайли ако искаш иди и прочети за 85-цата, нещо неземно е. Ревютата доста я подценяват заради това че Сигма арт е по-остър обектив с малко в ъглите, но картинката на Сонито е класи напред. В смисъл от 100 снимки дето съм гледал по разни ревюта в 80-90 мога да определя кое е Сони и кое сигма. Сонито видимо е по-хубаво - по-меко боке, по-хубав преход към дефокус, по-малко разсейващо боке, по-малко дефекти в дефокуса.....не мисля че 2-3% разлика в остротата в ъглите на отворена бленда трябва да е определяща за тоя тип обективи, качеството на дефокус е много по-важно. Отделно дето Сонито е на половината размера и тежестта на Сигма арт. Стига съм писал, виж ако искаш снимки и ревюта. За Фуджи подобен клас оптика няма :-)

Сони имат и "нисък" клас обективи, някои от който са изключително хубави оптически т.е. 85/1.8. 50/1.8 е с прекрасна оптика но с ужасен мотор. 28/2 е приятен обектив с приличен мотор но не блести с нищо и все пак заради размера и сравнително голямата светлосила и не лоша цена е доста приятен.

Ако имаш чудении за конкретен модел обектив ще се радвам да обсъдим.

За мен А7м3 също се очертава най-добрия избор - бърз, 24мп (42 са много понякога), с много добър следящ фокус, със всякакви дивотии които гарантират добра снимка (следи мигането на лампите за да направи правилна експозиция), приличен визьор, 14 бита роу, много добра картинка до исо 6400, вероятно приемлива картинка до 51200, сносен буфер, два слота, usb-c, джойстик, тъч екран, новите менюта. Единствено липсата на приложения е малка греда - имаше 4-5 много добри ама уви.



Публикацията е редактирана (16-03-18 02:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-18 02:43

Забравих нещо важно. С метабонес или сигма ми-11 къма7м3 можеш да закачиш всякакви канон ЕФ/ЕОС обективи. Това си е цяла вселена от оптики.

Аз съм доста впечатлен от сигма арт серията, макар 85, 14мм и зумове те да ми се виждат безсмислени или долнопробни. Другите обаче са много хубави - 20/1,4, 24/1,4, 35/1,4, 50/1,4 и 135/1,8. Страхотна оптика са на поносима цена с много прецизна механика и на а7м3 ще има следящ фокус по очите....широките сигурно няма да заинтересуват човек с Фуджи ама от 50мм нагоре си е интересно. Дори и 20/1,4 ако се качва човек по планини или иска да снима сияния и подобни неща.

Самите канон колкото и да изпуснаха топката последните 10-тина години имат много прилични обективи.

135/2 е на поносима цена и е доста качествен оптически, но трябва да се купи нов от магазин (не купувай втора ръка този обектив. Аз го имах и извадих късмет, но много често са амортизирани бройки с изключително неточен АФ втора ръка. Нормално е - много сватбари снимат с канон, а 135/2 е класика - лек е, рисува красиво

Предполагам 70-200/4 л без стабилизация е интересен предвид цената и наличието на стабилизация в тялото на Сони.

24-105 и макрото им на канон около 100мм

Зумовете на тамрон са страхотни - 15-30, 24-70 и 70-200

От канонските има някакви проблеми с широките обективи. Просто стъклата пред сензорите са различни и при тия обективи явно има значение. Предполагам със сигма и тамрон няма подобни притеснения.


забравих за Самянг. Те пуснаха серия от 4 твърди обектива за Сони с АФ - 14, 35 и 50. Токина също пусна един с АФ. Фойлендър и лаова пък пускат супер яки ръчни обективи. Тамрон обявиха 28-75/2,8. Абе в момента за Сони Е е някаква лудница от към обективи и аксесоари. Буквално всяка седмица има нещо ново и им изпускам бройката ....



Публикацията е редактирана (16-03-18 02:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   16-03-18 08:16

Накратко - това са надписи сложени с идеята да ти вземат парите. Надписите нямат общо с реалните качества на оптиката. Вземаш и пробваш - това е начина, после ако ти отърва цената купуваш. Има доста много скапани обективи с надпис цайс, има партиди от хубавите дето... като например децентрирани отуси, ... в днешно време нищо не е изпипано. Всичко е пари.

Също така това, че пише цайс не значи, че не е произведен от тамрон или самянг [smilie3].

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: santuco   
Дата:   16-03-18 09:44

Ти пък, за основно тяло кропка а второ фулфрейм! [smile] Иначе със Sony ,доста четене и тестове трябва, защото както Киро ти пише много обективи, много преходници то е страшно. С едни имаш едно а пък друго не работи, с други трето .....абе каша голяма! Аз те съветвам да си гледаш само нейтив стъкла! Киро hotsnail е свръх запознат ,та можеш да му се довериш!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: SLX   
Дата:   16-03-18 10:37

И аз да се изкажа, защото точно сега обмислям а7III.
Мисля, че 35 мм. на 2.8 самянг и сони 85 на 1.8, са много приличен стартов избор. И двата обектива са много добри опитически, а самянгът е на отлична цена.



Публикацията е редактирана (16-03-18 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: IshootPeople   
Дата:   16-03-18 11:28

Мерси за изчерпателните отговори ,реално изчаквах да излезе фуджи xh1 и да му видя видео възможностите обаче не ми допадат .Реално търся главно камера за видео и евентуално като бак ъп на фуджи за снимки .От това което гледах мисля че най-поносимо като цена качество е 55 1,8 цайса и сони 85 1,8.Сега остава въпроса какъв зум да намеря за видео главно китака 28-70 много ли е зле ?Относно широко не ми трябва имам прекрасните фуджи 16 1,4 и 23 1,4 .А за преходници хич не съм им фен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-18 18:30

Ами за Самянга не знам как е АФ - дали е тих и дали добре се държи във видео.

Всъщност е добре видеографи да разпиташ. Аз съм по снимките.

А с новия апарат АФ разбирам се държи по-различно. 55/1.8 например на А7р2 на слаба светлина се държи доста зле, а на новите тела а7р3, а9 казват, че е супер бърз. Ще го видим до седмица надявам се.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: swqaz   
Дата:   17-03-18 09:27

Притежавал съм цайс 135мм ф2, цайс 15мм ф2.8, цайс батис 18мм ф2.8, сони-цайс 55мм ф1.8
Притежавал съм също и почти всичко най-добро на никон и сигма.
В момента съм само с двата ГМ обективи на сони 16-35 и 70-200 и с голяма увереност от богат личен опит трябва със съжаление да констатирам, че Simbon4o е излязал от реалността, в която се подвизаваше преди и е започнал да пише неща, които както се вижда не са му ясни. Наистина много тъжна констатация. Може би, защото нищо не знае за това, което пише. Знанията му са единствено от тестове в магазина. Като, че ли никога не е пробвал нещата, за които пише в реални условия. Това е сигурно де. Моят дълъг опит в реални условия и в сравнителен режим с много звезди на българската фотография притежатели на всички останали марки показва, че обективите на цайс и ГМ на сони са съвсем друг клас от всичко останало, с което съм се сблъсквал. И не говоря само за разкост, а за контраст, цветопредаване, мекота на бокето и тнт. Никога не съм попадал на такива децентрирани бройки. Симо също не е попадал на такива, но той сериозно се осланя на интернет, а там всичко е децентрирано [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-03-18 10:34

Автор: IshootPeople
Дата: 16-03-18 11:28


Ако ще снимаш видео и имаш фуджи система, но не ти се сменя не е задължително. Х-Т2 и Х-Н1 имат прилични възможности за видео. Да не са сони или панасоник, които са най-напред с материала, но ... не е невъзможно да се снима видео с тези фуджита. Ако ще се хващаш по-сериозно с видеото вече може да помислиш за смяна, но имайки две системи с несъвместими байонети за мен поне е неоптимално решение. Ако беше на канон - вземаш сони и си пасват :).

Относно избора на система за видео, аз бих избрал сони заради АФ във видео. Като качество на картинката е каквото си го направиш, не отстъпват на останалите. Относно обективите - всичките стават за видео, сонешките обективи са добре оптимизирани за видео, защото ги продават и за синема камерите им, които са със същия байонет :). И всичките стават... 4К е някакви си 8мп. Дори меките обективи са супер там. Самянг обективите работят страхотно във видео, но някои модели са с по-шумни мотори. Нищо страшно сонешкия FE 50 1.8 е по-шумен от тях, за щастие е единствената такава издънка на марката. От самянгите 14 2.8 АФ не ставаше за видео, но може да са го фикснали във фърм.


Автор: swqaz
Дата: 17-03-18 09:27


За съжаление говоря и от опит [smilie5]. Най-фрапращия случай беше на сони/цайс 35 1.4, който пробвах в магазина и си беше тилтнат. Не е нужно да обяснявам колко ги разбирам тези неща на хора, които ме знаят :) от години снимам с всякакви обективи, преходници и т.н. и отлично знам как да установя това. Гмастъри съм пробвал и в реални условия, когато са ми пращани за тест на камери и др поводи. Цайсове(Cosina) ръчни съм пробвал и тези за контакс и новите дето се правят в Япония официално (старите са уж Немски повечето). Мисля, че не е коректно да поддържам статуса на скъпите марки на нивото, което се опитват продавачите да ни го вменяват. Реалността не е такава каквато се представя в историите и легендите за марката. И това не е от вчера... Истините са много по-различни.
Не казвам и че купувайки цайс или гмастър или канонска елка купуваме боклуци, но да им се придава легендарен статус и едва ли не пише ли ..... значи е космическа технология ми идва смешно и подвеждащо за хората, които четат и искат да научат нещо от това.

Истината е следната - по-скъпите марки са същите продукти като при по-евтините, но с повече проверки за качество преди да излезе на щанда за продажба и малко по-добри материали отвътре. Отвън задължително се набляга на материалите, вида и т.н. все пак това продава. Един пример от миналото - Планар 50 1.4 е бил 1:1 със Яшика 50 1.4, просто който не е изкарал теста на нужното ниво са го сглобявали в корпуса за яшика, който го е изкарвал - цайс. В днешно време е същата работа, мислите си че имате обектив никон или канон, реално дали не е произведен от самянг...? [smilie5] Или тамрон, или токина, или друг имащ техническата възможност да свърши работата на добра цена... Самянг така са започнали далеч преди да излязат на пазара като самянг. Те са измислили и повечето спестяващи пари хватки като лепени, неразглобяеми и т.н. оптики. Някои такива миксове излизат наяве защото са доста очевадни, но има и скрити... Това е както във всеки съвременен бизнес, вземете колите за пример. И там си менкат всичко и после потребителя си купува 30% опел сглобена около 70% фиат примерно. Това е бизнес и марките продават. За мен обаче те нищо не значат, аз гледам кое как се представя и струва ли си парите сравнено с подобните му продукти.

Веско ти имаш обективи, които нямат сериозни вариации в качеството между бройките. Но не мисли, че съм излязъл от реалността [smilie5] все пак не знаеш с какви хора комуникирам, някои от тях са по сервизи, някои от тях имат години опит с ремонти на всякаква техника и са виждали много такава и отвътре. Снимането с дърти обективи (които се развалят) и камери ме запозна с всякакви хора и научих доста за този бизнес без да искам. Интернет... рядко може да се вярва на масовите форуми, там е пълно с хора купили техниката си преди година две, може и повече но все още не разбиращи принципите и на работа и съответно като не знаят как се ползва как да разберат кой е виновен за проблемите. И като говорим за опит :) аз снимам по-сериозно от около 5-6 години, преди това около 5-6 години се ориентирах кое как става пробвайки каква ли не техника, само така можех да реша с какво ми се снима... Така де... не че се хваля, но да се знае.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: swqaz   
Дата:   17-03-18 12:58

Симо знам, че си запознат много с техническата част. Поне предполагам, че е така. Говоря за нещо различно от това, което ти казваш. Говоря за изображението получавано от използването на обективи цайс и ГМ съпоставено с изображението от други обективи ако ще те да са и топ обективите на божествените величия на фотографията. Ето за пример мога да ти дам топ авторите в този форум. Тези, които са на първо и второ място. Снимал съм достатъчно с тях, и продължавам. Единия е с пентакс, а другия с никон. Снимали сме едни и същи неща и сме виждали резултатите си. И двамата биха сменили цялата си техника с моята ако това упражнение не беше супер болезнено по разбираеми причини. Попитай ги. И не само те.
Изобщо не говоря за устойчивостта и качеството на материалите на тези обективи, както и качеството на изработка. Не знам нищо по въпроса. Говоря за неща, които сервизните работници, които познаваш не знаят и никога няма да знаят. Може би ти също няма да узнаеш. Вадя си този извод от начина по който смесваш различните неща, за които говорим. Едим ГМ може да се амортизира или счупи много по-рано от евтин самянг, но през краткия си живот ще създава много повече комфорт и визуално удоволствие на ползвателя си. Дано ме разбереш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-03-18 13:43

Ами аз още из начало за качеството говорих и това какво плащаме. Това, което ти споменаваш е доста субективно и въпрос на лични предпочитания. Всъщност това е и една от най-сериозните причини още навремето да взема безогледалка - адаптирането на обективи. Примерно на мен 85 GM ми идва твърде стерилен за портрети и предпочетох FE 85 1.8 и един стар FD Canon 85 1.2 L като комбинация пред него главно заради това. Просто тази система ми дава свобода да си ползвам който си искам обектив. И ако батис 135 2.8 ми идва безкрайно скучен, 35 1.4 сони/цайс мек и т.н. и т.н. винаги мога да взема друг. Това което е по-важно в случая е, че надписа GM/L/Zeiss/... нищо не значи. Това са надписи, важно е как се държи съответният инструмент и струва ли си цената за теб.

Връщайки се на темата Цайс - примерно 100 2.0 макрото толкова много да го хвалят, а аз така да не го харесах... аберира грозно на отворена бленда, на затворена е остър, но нищо особено... и с такава цена... Старите 50 1.4 и 85 1.4 планари като картинка бяха в миналия век нищо че години наред ги продаваха дори преопаковаха да приличат на модерни, ... примери много и не само за цайс. Всяка марка си има куци изпълнения. Затова не трябва да се гледа марката, а да се тества и мисли какво ти харесва как снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: swqaz   
Дата:   17-03-18 14:24

"Това, което ти споменаваш е доста субективно"

Точно така. Затова нещата, които аз и другите, за които говоря се опитваме да правим са различни от чиста физика и математика. Нямат нищо общо. Това, че не всеки може да разбере(особено техник) защо един цайс или ГМ си заслужават парите и са предпочитани пред другите алтернативи е тъжно. Без това субективното всеки технически грамотен човек щеше да е артист. Не е така за съжаление. Моите неволни наблюдения показват точно обратното. Най-въздействащите артисти по света не са много технически грамотни и се снабдяват с екипировка на субективен принцип. Всеки според дъската, която му хлопа. Големите техничари, като че ли си остават само с науката и парите. Някак си удоволствието им убягва. Тук вече не говоря за теб Симо. В другите теми във форума, както и като цяло в нета вижда доста хейт от стари техничари срещу стари и нови артисти, само защото екипировката е станала много достъпна и последните най-после могат да се изявят. Вижда се много добре как старите техничари са се мислили за артисти докато новоизлюпените им показват що за "артисти" са още с докопването си до първата си камера. Преди на старите кучета им е било достатъчно да се екипират и научат да боравят с екипировката, защото само те са имали такава. Сега всеки художник с току що закупената си камерка ги кара да се свират като охлюви в черупката си и да псуват прогреса от там :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос а Цайс обективи
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-03-18 14:48

"... Вижда се много добре как старите техничари са се мислили за артисти докато новоизлюпените им показват що за "артисти" са още с докопването си до първата си камера. Преди на старите кучета им е било достатъчно да се екипират и научат да боравят с екипировката, защото само те са имали такава. Сега всеки художник с току що закупената си камерка ги кара да се свират като охлюви в черупката си и да псуват прогреса от там :)))))"

... и не само за този цитат - [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »