Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Истината за камерите на смартфоните
Автор: amza   
Дата:   10-03-18 09:09

Истината за камерите на смартфоните. Всичко е рекламен трик, много добър дисплей и софтуер, който подобрява снимката, но софтуерно. Истината е, че когато снимките се качат на компютър, не изглеждат толкова добре, както на дисплея на телефона. Смартфоните, дори най - скъпите, не могат да снимат както фото апаратите. В момента най - добрите смартфони снимат с качеството на фото апарат за около 300лв. Не може сензор с големината на зърно, да се сравнява със сензора на DSLR или сапунерка. Освен това, фото апарата не е само сензор, матрица и процесор, а и обектив. Един добър обектив е в пъти по - скъп от самия апарат. През деня смартфоните правят добри снимки, но вечерта не могат да се сравняват с фото апарата. Да обърнем внимание и на светкавицата. В смартфоните има едно малко диодче, което наричат светкавица. То върши работа, за да си светиш в тъмното. Друго си е истинската ксенон светкавица. Телефоните могат да стигнат на доста добро качество на изображението, но след няколко години. Надявам се, Iphone 15 да прави снимки поне като Nikon d90

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ombre   
Дата:   10-03-18 09:14

Пускаш тема за нещо,което е ясно на всички....[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: vga   
Дата:   10-03-18 09:33

Аз си снимам с телефона, за да си разглеждам на него и снимките са превъзходни. Защо повече напъване, не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: amza   
Дата:   10-03-18 09:57

Пускам темата, защото много хора с хай фони ми се пречкат докато снимам и ми показват колко уникални снимки са направили. И ги сравняват с моите снимки. В ритуалната зала един такъв с камерафон ми развали кадрите на подписа. Той им подвикваше да гледат към него, докато подписваха. Ужас! Всичко развали. Случаите са много, затова съм пуснал темата. Писна ми хората да си мислят , че могат да ни се пречкат с телефоните и да правят уникалните снимки, докато ние се мъчим да дадем всичко от себе си, за да оставим хубави спомени.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: keri-di   
Дата:   10-03-18 10:05

Сегашните смартфони,със мощният си хард и софтуер,ако имаха качествена оптика-щяха да са фото апарати,с възможности за комуникация!

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: exobexo   
Дата:   10-03-18 10:12

Смятам, че тази информация тук е ясна, но ако успеете наистина да я представите и на клиентите си по най-правилния начин, ще останете доволен.

С най-добри пожелания [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: AsahiPentax   
Дата:   10-03-18 10:51

keri-di написа:

> Сегашните смартфони,със мощният
> си хард и софтуер,ако имаха
> качествена оптика-щяха да са фото
> апарати,с възможности за
> комуникация!

То май имаше такъв на Панасоник с едноинчов сензор, но не съм го виждал на българския пазар.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: OIM   
Дата:   10-03-18 11:38

При 47% разводи у нас , много е вероятно след няколко години ,снимките и от тази сватба да отидат в кошчето [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   10-03-18 11:40

"Пускаш тема за нещо, което е ясно на всички....[smilie10]"

Нищо подобно, представа си нямаш колко са необразовани и невежи хората, особено подрастващите. Нелепо е да считаш, че на тях им е ясно каквото и да било, при положение че някои от тях са толкова неграмотни, че дори и името не могат да си напишат. 99% от тях считат, че с техните телефони могат да правят същите снимки както ние, с големите и тежки апарати и обективи и даже ни се присмиват, когато ни видят с тях. Точно на това олигофренско невежество разчитат фирмите производители на мобилни телефони, за да заливат пазара с тях и да реализират огромните си печалби и пазарен успех.


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ombre   
Дата:   10-03-18 11:42

Амза-предполагам е така,както казваш,но това трябва да го кажеш на тях и на клиентите.Тук и да го обясняваш,ние го знаем,а тези с телефоните едва ли имат регистрация в форума за да видят темата ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   10-03-18 11:46

За някои пейзажни цели стават. Бичиш клин плюс панорама и нещата са доста читави.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   10-03-18 12:05

Пълни глупости.
Последните 3 снимки в профила ми са снимани с посредствена камера на телефон. Жоро също е давал не малко примери.
Единственото ограничаващо е невъзможността за дълги експозиции (поне при моя телефон). Другото е креативност - или я имаш, или не. Ако можеш да снимаш, и с пинхол ще направиш шедьовър, ако не можеш-и с хаси да снимаш, пак лайна ще сътвориш.

Снимам по принцип с малка безогледалка, за да мога да я мъкна винаги с мен, но от както телефона ми снима в роу, не съм я взимал. Взимам я само за сериозни пейзажи или събития на приятели.



Публикацията е редактирана (10-03-18 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Mogila   
Дата:   10-03-18 12:10

amza за някои неща не се замисляш обаче. Примерно, че 60-70% от хората ползват само смартфон. Е за какво им е по-добро качество? Телефонът е напълно достатъчен.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ombre   
Дата:   10-03-18 12:10

Ида,явно сме писали по едно и също време.Не оспорвам казаното от теб,явно не си ме разбрал.Казвам само,че е ясно на всички,като под всички,визирам участниците тук в фотографски форум.Извън него и аз съм чувал,абе тоя тел как снима и колко много мегапиксела му е камерата,не говоря за тези хора,а за тези които сме тук....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   10-03-18 13:04





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ani_im   
Дата:   10-03-18 13:41

Ами да, съгласна съм с колегата за тия където се бутат с телефоните, но телефоните не са за подценяване. Във високите класове, камерите са много добри, матрицата е 1/2,5, която се слага в масовите сапунерки. Снимат в RAW,дори тука има няколко теми за снимки с телефони. То е ясно че никога не могат да снимат като големите черни апарати, но е факт че се развиват доста бързо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: lamerko   
Дата:   10-03-18 13:53

Всъщност има си смартфони с по-големи матрици колкото на стандартната сапунерка, както и такива с добра оптика и механична бленда. Маркетинга обаче си вкара автогол, като вкараха опорната точка за многото пиксели и опитите да се пусне по-качествена камера с малко такива срещат масово неудобрени от класическия неандерталец, чакащ на от 5 сутринта на опашка да си вземе телефон за 2к и то просто за да бъде от "първите"...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: roburt48   
Дата:   10-03-18 14:09

Всяко нещо си има своето приложение според мен :) ... Както и за всеки влак си има пътници. За качество не мога да взема отношение, тъй като не снимам със смартфона си. Но.. то си е средство за комуникация, а не за фотография (така си мисля). Нямам идея дали е така, но мисля, че огромен процент от хората снимащи със смартфон гледат кадрите отново САМО на смартфон... Т.е. качеството, което смартфона предлага напълно ги задоволява :) Даже ще дам един акъл на производителите на камери - както в телефоните отдавна се интегрират камери, що не вземат да интегрират телефони в камерите си [smilie5] ... Баси кефа ще е [smilie5] Даже ми идва още нещо наум във връзка с тази тема, тъй като е набъркана събитийна фотография... Сватбен фотограф, снабден с камера, която има вграден телефон... Още със снимането праща кадрите на шерпи в студиото, които тутакси се заемат с обработката [smilie5] ... в реално време ;) Яко [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   10-03-18 14:12

Ето снимки с обикновена Нокия, на вътрешно осветление, в заведение:


http://360pano.org/nokia/untitled2.jpg




Ето и 100%кроп



http://360pano.org/nokia/Untitled1.jpg



Верно не е като ДСЛР или безогледалка 42 МП, обаче да кажеш че тия снимки не стават... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: batsali   
Дата:   10-03-18 14:56

Телефоните имат гъсти дисплеи и ярки цветове, освен тва са физически малки. Нормално е при това положение снимките да имат "въййй, малиии" ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ZENON   
Дата:   10-03-18 15:20

Глупости, малките матрици са си ОК и колкото по-малки, толкова по-добре. Според някои форумни идоти... Напоследък.
Олигофренията така е налазила хората, че директно отказват да се съобразяват със законите на физиката и т.н. и т.н.
Не знам защо, но за тях не съществува простия факт, че повече фотони, означава повече полезен сигнал за АЦП и т.н. и всички последици от това (при една и съща технология).

Спирам (за облекчение на горните), че се подесетвам... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: dtangelov   
Дата:   10-03-18 15:45

ZENON
Прав си.
Средния формат си е друга бира, но какво да се прави като 99% снимат на кропки. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: nyamago   
Дата:   10-03-18 16:19

Неправилното заглавие на темата подведе много участници в грешна посока. Не видяхт ли, че въпросът всъщност не е "Могат ли телефоните да правят добри снимки?" - а е

"Имат ли право роднини с телефони да ми се пречкат пред обектива и да ми провалят сватбарския бизнес?" [smilie8]

Докато първият, подвеждащ въпрос има ясен технически отговор за повечето участници в този форум, вторият може да е по-нееднозначен и спорен. За подсещане, алтернативен въпрос към автора:

Ако братовчед на кума с по-голям, по-черен и много по-скъп апарат от твоя ти беше закрил с широк гръб решаващия кадър или беше подвикнал на младите да гледат в неговия скъп обектив, а не в твоя по-евтин - щеше ли да ти пука за телефонните камери и каква тема щеше да пуснеш? [smilie11]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: vladis   
Дата:   10-03-18 16:21

Тук във форума има хора, които със смартфони правят в пъти по-хубави снимки от голям процент притежатели на големи черни апарати. Така, че истината е някъде там...
Макар че стана ясно, че темата няма нищо общо с качеството на камерите на телефоните.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ZENON   
Дата:   10-03-18 16:31

Може ли някой да ме светне какво означава "хубава" снимка... Много ще съм признателен. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: burningice   
Дата:   10-03-18 16:52

Според мен безогледалките са "гробокопач" на огледалните фотоапарати, а смартфоните- на безогледалните [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   10-03-18 16:55

Броя на фотоните бил по-важен от това, как са подредени [smilie21] Смешковци.



Публикацията е редактирана (10-03-18 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: vladis   
Дата:   10-03-18 17:12

Автор: ZENON
Дата: 10-03-18 16:31

Може ли някой да ме светне какво означава "хубава" снимка... Много ще съм признателен. [smilie7]


JORO има прекрасни пейзажи и портрети, правени с Lumia 950. Доколко си спомням, имаше и отпечатани. В темите за снимки с телефони има достатъчно примери и на други автори.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ZENON   
Дата:   10-03-18 18:03

Не бе.
Ясно е, че са прекрасни за тебе, vladis...
Ама прекрасни ли са всъщност.
Щото за мен е много важно, освен да са "прекрасни" да показват реалността с всичките и неща - полутонове, сенки, преходи... Т.е. все едно гледам през прозорец и бих искал да не ми се налага да си впрягам мозъка да доизмисля картинката, на база опит и т.н.


@stukloplast
лекинко гърмиш във въздуха. Броя на фотоните е супер важен, когато има кой да ги хване (ама май не ти е ясно това). Пък и не помня някъде да съм споменал подредба. Някакви волни съчинения. А? ;)

Начи викаш подредба на фотоните... [smilie6]



Публикацията е редактирана (10-03-18 18:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: keri-di   
Дата:   10-03-18 18:19

"Глупости, малките матрици са си ОК и колкото по-малки, толкова по-добре. Според някои форумни идоти... Напоследък.
Олигофренията така е налазила хората, че директно отказват да се съобразяват със законите на физиката и т.н. и т.н."

Уважаеми ZENON,кой закон на физиката?
Този,лъжливия на Ейнщейн-недоказаната хипотеза,че скороста се движела с триста и колко си хиляди километра в секунда?
Да,но на скоро бяха уволнени няколко учени от Церн,щото изнесоха факти,които разбиват теорията му!
Или закона на топ масона Нютон,който пладиатства закона на Архимед-но обърка масата с плътноста на веществата?
Относно размера на пиксел сензора:
Че има значение,за сега това е така.Но как да бъде обяснен факта,че по-нова по технология матрица,с по- голяма пикселнос,е по-светосилна от същата такава,с по малко пиксели,но по старо поколение?
Наскоро се появи едно много интересно клипче,за поведението на фотоните,но беше изтрито-явно е било секретна информация,за "богоизбрани"?
Мога да задам и други въпроси,в които има много парадокси,но мисля,
че не няма смисъл.
Темата е много 'тежка'и обширна,и с писане ще е много трудно да я коментираме,но .........

п-в.Аз не съм нито идиот,нито олигофрен!Не съм и фанатично омагьосан?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: vladis   
Дата:   10-03-18 18:40

ZENON, не си ме разбрал - аз не твърдя, че качеството на смартфона е по-добро от на "големия черен апарат" (няма и как да бъде).
Твърдя, че огромен процент от собствениците на такива ги ползват като сапунерки - снимат само в автоматичен режим и ползват дисплея, защото визьора е странно малко прозорче, с неясна функция.

"...да показват реалността с всичките и неща - полутонове, сенки, преходи...". Това е много по-вероятно да го постигне някой разбиращ със смартфон, отколкото "профи" с ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   10-03-18 18:48





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: batsali   
Дата:   10-03-18 19:07

keri-di, каква е всъщност скоростта на светлината и как я измери? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: MrPhoto   
Дата:   10-03-18 19:09

JORO има прекрасни пейзажи и портрети, правени с Lumia 950

Lumia 950 има изумителна камера, далеч над масовката, така че ... не е много критерий [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   10-03-18 19:11

keri-di написа:

> Но как да бъде обяснен
> факта,че по-нова по технология
> матрица,с по- голяма пикселнос,е
> по-светосилна от същата такава,с
> по малко пиксели,но по старо
> поколение?

Toва не го разбрах.[smilie11]



Публикацията е редактирана (10-03-18 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: keri-di   
Дата:   10-03-18 19:34

"keri-di, каква е всъщност скоростта на светлината и как я измери?"

batsali,някъде да съм писал,че съм мерил скороста на светлината?
А дали светлината има скорост,или е стояща обемна вълна,която нашето зрение улавя-това на batsali я ще е трудно да се обясни?

> Но как да бъде обяснен
> факта,че по-нова по технология
> матрица,с по- голяма пикселнос,е
> по-светосилна от същата такава,с
> по малко пиксели,но по старо
> поколение?

Toва не го разбрах.[smilie11]

Ами ФФ 24 мп последно поколение,е по-светосилна от ФФ 20 мп.предходно поколение?
А според теорията за големината на пиксел сензора и светосилата на матрицата,трябва да е обратно???

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Sassho   
Дата:   10-03-18 19:35

@keri-di иска да каже че по-малкото пиксели на същия размер по-стара матрица , са с по-голяма площ и логично улавят повече светлина.

Спора общo взето е за нищо - снимките от най-новия Galaxy S9 / S9+ потвърждават тезата че камерите в телефоните са в пълен застой от времето на Galaxy S6 / LG G4. Проблема с малките пиксели е не само в по-малката площ , ами по-малкия пиксел иска и по-добра оптика , което вече е истинския проблем в смартфона.

RAW/DNG от Galaxy S9

http://images.vfl.ru/ii/1520583022/165400f4/20879978.jpg




http://images.vfl.ru/ii/1520703293/6c4d61e5/20904133.jpg




Публикацията е редактирана (10-03-18 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Neuromancer42   
Дата:   10-03-18 19:36

Аз съм аматьор, но ще се намеся в темата. Снимам с Huawei P10, която е една от най-добрите камери на смартфон пазара. Има 2-3-4 по-добри от нея, но е на върха на хранителната верига.
Заради телефона си продадох D90-та и искам да кажа, че просто не е същото - изкарах 2 седмици без апарат и си купи Olympus OM-D Mark II.
Ако се снима за Instagram и Facebook трудно ще се намери разлика и, казано честно, реално разлика в RAW-ът има, но не е колкото би очаквал от телефон за 1000 лв. пазарна цена, който прави 1000 неща и апарат за 1000 лв. пазарна цена, който прави едно нещо.
Въпреки това усещането да снимаш на телефон и апарат е съвсем различно. На първо място - 100 пъти по-удобно е с апарат да хващаш кадри, след това - фокусната дължина, много по-удобни настройки и т.н.
Да не говорим за възможността да сменяш обективи. Ето пример на две снимки, едната с телефона най-висок клас, другата с апарат среден клас. Вие преценете разликата.
Huawei:
http://picbg.net/img.php?file=7c9bce665cbd44f0.jpg


Кроп
http://picbg.net/img.php?file=13d2584fdf7c328b.jpg



Olympus:
http://picbg.net/img.php?file=b16315b995768957.jpg


кроп
http://picbg.net/img.php?file=1cee43127cada26a.jpg




Публикацията е редактирана (10-03-18 19:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: batsali   
Дата:   10-03-18 19:45

Sassho, keri-di казва, че по-малките пиксели са по-"светлосилни" от по-големите, неволно откривайки топлата вода, че не само размера има значение...

Защо не съм имал такива учители по физика, които знаят ИСТИНАТА... много съм загубил.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Sassho   
Дата:   10-03-18 20:15

Значи до момента най-добрите камерафони са легендарната Nokia 808PV и Panasonic Lumix CM1. Оттам нататък самата концепция за тънък смартфон противоречи на хубава камера. Обаче камерата в телефона вече не е оправдание за скапани снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   10-03-18 20:39

Lumia 950 има изумителна камера, далеч над масовката, така че ... не е много критерий

Моята снимка по-нагоре също е с Нокия 950. Купена за 240 лева почти нова. По-евтино от "масовката", т.е. - не е нещо неординарно...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: MrPhoto   
Дата:   10-03-18 21:48

ми давай да я пазарим [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Myth   
Дата:   10-03-18 21:56

Гледайки портфолиото на автора на темата... (не това във форума) и.... мисля, че няма никакво значение дали ще снима с телефон или с техника за хиляди левове...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   10-03-18 22:04

Също като зенон и ида [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: nyamago   
Дата:   10-03-18 23:51

Баси споровете се разразиха! [smilie10] Сигна се дори до споменаване на Истината (което си е редно, защото темата е за това - вижте ѝ заглавието [smilie5] )

Ще се повторя: темата НЕ Е дали телефоните стават за фотография и дали са 'по-добри' от ДСЛРите. Там отговорът е ясен. Той (верният и точен отговор) е 'Зависи'.

Телефоните стават за някои видове снимки и някои начини на снимане. Не за всички, само за някои. Други неща не ги могат като ДСЛР (примерно патици като на Пумата, и други примери има дето не стават).

Дали са 'по-добри' от ДСЛРите? Пак зависи. В някои неща са по-добри (напр. тегло, размер, простота на употреба, вграден редактиращ софтуер - по такива неща бият ДСЛРа с обиколки преднина). В други неща няма как да са по-добри, особено нещата дето зависят от пустата му физика [smilie8].
= = =

Но НЕ ЗА ТОВА е темата! Темата е дали е допустимо разни нищожества с телефони да се пречкат пред сватбарския професионал в момента, в който си изкарва хляба?

Ей за това - и само за това - е темата! Телефоните нямат НИЩО ОБЩО тук, защото неканените фотографи може да не са с телефон, а с по-професионален апарат от евтиния ДСЛР на наетия сватбар. Това ще им даде ли право да му се пречкат? (Питах по-горе и НИКАКЪВ отговор не получих). Той, обаче, поради незнание на този отговор, решил да нападне горките телефони - вместо поведението на собствениците им.

Не разбирам нищо от сватбена фотография, но в този форум видях един много способен (и много успешен) сватбен фотограф - Бони. Не съм го чул никога да му е крив Космоса (телефоните да са му виновни за лоши снимки).

Дискутирайте същината на проблема, оставете телефоните на мира!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: batsali   
Дата:   11-03-18 00:13

Моя философски разбор на заглавието, заглавния пост и последващия поясняващ такъв е, че автора на темата се е издразнил на навлека с телефона, защото се е навлякъл с телефон да провали снимачния ден. Ако се беше навлякъл със сериозна техника, автора щеше да е по-снизходителен. Чел съм Ницше и Сартр, знам какво говоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: uri64   
Дата:   11-03-18 00:56

А Мигел Де Унамуно?

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: flac   
Дата:   11-03-18 01:27

"amza" и коя е истината за смартфоните ? Това, което пишеш е ясно на съфорумците и на производителите - още повече...

Каквото искаш да докажеш е спорно - "с Порно"

2/3-ти не е Кроп или Фулл-фрейм.
Естествено леща 1 см., не е равна на обектив ( дори и китов - тъмен ).

Тук във Форума оплюват среден клас камери, та остава за Дже-Се_мета :):):)

Браво за нивото на Форума и на мен покрай него..[smilie10] [cool] [cool] [cool] [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   11-03-18 07:46

Много често си цъкам с телефона, въпреки че нося "тежкия" апарат със себе си. Снимките ми стават доста прилични. Една от тях даже съм качил във форума.
Снимки с телефона ми - Sony Xperia XZ


https://images.vfl.ru/ii/1520745614/01aaabfb/20908219.jpg



https://images.vfl.ru/ii/1520745737/a186c09b/20908224.jpg



https://images.vfl.ru/ii/1520746019/0697afe9/20908252.jpg



https://images.vfl.ru/ii/1520746135/4d08c0b5/20908267.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-01/1515079033_48_38.jpg



https://images.vfl.ru/ii/1520746904/eb2641d1/20908334.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ombre   
Дата:   11-03-18 08:36

Карате се за глупости.Ясно е ,че хората си предпочитат тела,пред апаратите независимо какви са те.За да си купиш апарат или трябва да снимаш за пари или просто да те влече фотографията,в нито един друг вариант,няма как да убедиш човек да купи камера за 3 бона само бодито...:)Телефоните си снимат ок,когато не държиш да сменяш оптика,да гледаш рисунък,боке,микро детайл,исо и т.н.Тези неща не са важни за хората снимащи с телефона.Според мен автора сам си е виновен за провалените снимки,трябвало е изрично да каже,че всеки който иска да снима да го прави, но без да му се пречи на работата,и да не се оплаква тук на нас пред свършен факт.
Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ZENON   
Дата:   11-03-18 09:06

mmjm ,
не си ме разбрал правилно, или аз съм се изразил погрешно.
Защо да имам против бокето, дефокус, тилт или каквото се сетиш.
Опитвах се да кажа, че малкия пиксел не прави чудеса, нещо което голяма част от хората не го виждат (говорим за едно поколение матрици). То е като с музиката - едни хора имат слух, други - не.
И няма как да обясниш на глухи, че нещо липсва, криви (няколко вида изкривявания има дори) и т.н.
А и по-горе виждам че, Айнщайн е в кофата на историята.
Кажи ми, как да се обясни на такъв човек за какво иде реч [smilie7]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: iasen2   
Дата:   11-03-18 11:23


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-06/1496332192_DSCF8699.jpg



Поздрави и към видеооператорите от страната на булката, сещате се за кой виц става дума :)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Sassho   
Дата:   11-03-18 11:26

Тамън навреме :

История на Камерафоните - прекрасни носталгични спомени [smile]

http://images.vfl.ru/ii/1520760328/0ed0add9/20910623_m.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Божидар58   
Дата:   11-03-18 12:13

Когато съм ангажиран да снимам сватба и във важен момент някоя лелка с някакъв телефон застане пред мен, правя крачка напред и просто я избутвам от там. Това е начинът, друг няма...С молби не става...Е трябва да си по едричък и поне 100 килограмов, поради причина, че някои лелки са над тези килограми. Който е снимал сватба знае за какво говоря. Във фотото ми масово носят да разпечатвам снимки от телефони. До сега хубава снимка не съм видял. На телефоните им са перфектни, но свалени на компютъра не струват. Обикновено са снимки, на които хората изглеждат с огромни глави и къси крака, поради геометричните изкривявания на обективчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-03-18 12:54

Дойдохте си на темата - кой как ми пречи, когато снимам събитие :)

Това със смартфоните нито е нещо ново, нито пък очудващо. Безспорен е факта, че макар и вятърничева работа и тия устройства си имат своите предимства и стремглаво се развиват. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-03-18 13:12

Баси, майтапа ! Хората поканили роднини и гости на сватбата, нормално е да им се радват и да им щракнат снимки с телефоните за спомен. Докато някой потен 100 кг чичко, набеден за професионален фотограф ги разтика с шкембето си ! Тотално падение !

Щом си вадиш хляба с това, намери начин да си свършиш работата качествено, за която са ти платили, без да мрънкаш и да буташ на хората гостите. Ако не можеш, не си за тая работа !

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   11-03-18 13:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ей ся ти пуснаха линка в групата на сватбените... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-03-18 13:40

Пълни цървули са една, не малка част от тях. По къси гащи и карирана риза на сватба. Или по анцуг, обърната бейзболна шапка и мрежести обувки !

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   11-03-18 13:44

Значи, Божидар58, някой, който снима в джипег на автоматични настройки на фотото, снимките няма да се различават, от тези с телефон, като говорим за телефон с хубава камера. Ако телефона е с читав сензор и оптика и снимаш в роу, като обработиш на компютър, разлика между Никон 5300 и телефонната, на хартия няма да видиш, като говорим за снимки в подходяща среда, все пак, а не такива на ръба на възможностите, защото все пак телефоните си имат ограничения...

А за първи път съм на едно мнение с веждата [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   11-03-18 13:56

"IDA, не разбирам, как хора пряко отговорни за „това олигофренско невежество“ най-много вдигат шум да покажат собствените си неуспехи."

Mmjm,

Тъй като явно визираш мен, като един от отговорните за въпросното олигофренско невежество, ще ти кажа, че под мое научно ръководство и с мой личен ангажимент са работили най-малко 6 човека, които днес са учени със световна известност. За огромно мое съжаление, днес всичките те живеят и работят в чужбина (САЩ и Западна Европа), а от техните експертни знания и умения, придобити в резултат на моите усилия, пак за огромно мое съжаление, се възползват чужди икономики и фирми, докато България тъне в икономическа мизерия, невежество и духовна нищета.

Най-тъжното обаче не е това. Далеч по-трагичен е фактът, че в огромното си болшинство, днешното ни общество, в това число и самият ти, загърби ценностната си система и се остави с лека ръка да му наложат отвън ценностни системи, дълбоко чужди на неговия манталитет, национална идентичност, култура, душевност и начин на мислене. И не само че се остави, но и с охота и възторг ги възприе, без ни най-малък опит да си спомни за трагичните примери от историята и да помисли, какви катастрофални последици ще има един такъв олигофренски акт за собственото му бъдеще и за бъдещето на собствените му деца. Неотменна част от онази загърбена ценностна система беше и отношението към образованието и образователната система като цяло. Решението за нейното съсипване беше чисто политическо и също така беше наложено от вън. В резултат на този престъпен акт, най-добрите български учители и университетски преподаватели бяха обвинени в комунизъм и изхвърлени на улицата, а стотици хиляди български учени, интелектуалци, инженери, технолози и пр. високо квалифицирани кадри, в чието образование и квалификация българската държава беше влагала милярди поколения наред, заедно със семействата си бяха принудени да емигрират в чужбина и да се поставят в служба на чуждите икономики. А българската общественост, вместо с всички сили да се противопостави на това безпрецедентно в българската история национално предателство, злорадо се подхилкваше и ръкопляскаше, когато продажните и политици и управляващи съсипваха и разграбваха ведомствените научни институти и се опитваха да съсипят БАН, Университета, Селскостопанска академия и много други научни и образователни институции.

Днес ти и мислещите като теб пак със същата лека ръка сипете обвинения към същите онези "възпитатели, преподаватели, хора на науката и на изкуството", които така отчаяно се нуждаеха от вашата подкрепа в гореописаните мракобеснически времена на прехода. Така е най-лесно, нали? Все някой друг трябва да ви е виновен за всички нещастия, които ви сполетяха, а днес и за въпросното "олигофренско невежество" на децата ви. Ами продължавайте в същия дух, това обезателно ше се отрази "добре" на ценностната им система ...

За всички, които тутакси ще ме обвинят в комунизъм: Не съм комунист, никога не съм бил и никога не съм симпатизирал на идеологията им! Навремето комунистите ме мразеха, защото вечно им бях трън в очите, а днес ме мразят всички "псевдодемократи", които имат същия болшевишки начин на мислене. Очаквайте включване от Жоро и Нямаго по въпроса.


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: kasad   
Дата:   11-03-18 15:21

Аааа тц! Тия лИбовници georgioiv и fast_eyebrow са най-добрите изявените нови либерали. IDA- те ще ти обяснят освен за шкембето колко си зле с материала.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   11-03-18 15:23

.. бе направо си си комунист и ич не си по темата.. [smile]

и ся някой олигофрен като kasad може да се включи, за да докаже теорията.. :))



Публикацията е редактирана (11-03-18 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: keri-di   
Дата:   11-03-18 15:30

Уважаеми ZENON,когато си тръгнал на някъде,но са ти въвели погрешни координати-едва ли някога ще стигнеш на правилното място???
Надявам се някой да разбере,какво искам да кажа?

Това е последното ми писание в този форум!
Със здраве на всички,и творчески успехи!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   11-03-18 15:39





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   11-03-18 15:43

Напълно съгласен с последното. Не знам как въобще съм научил нещо в училище, по начина по който и все още се преподава...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: batsali   
Дата:   11-03-18 16:04

Една тема за телефоните, сватбите, прехода, верните координати, Айнщайн, мрежестите обувки и още нещо.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   11-03-18 16:18





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   11-03-18 18:02

"Респект за обучените от вас специалисти, но не винете младите затова, което не знаят, не го знаят, защото не сме ги научили и сме отговорни за това."

За това трябваше да мислите, когато учителите, университетските преподаватели, лекарите, учените, интелектуалците, хората на културата и изкуствата бяха заляли улиците на София и протестираха срещу безумията на управляващите. Тогава, вместо да ни подкрепите, вие злорадо се хилехте, ръкопляскахте им и се кефехте на всеки успех на управляващите в закриването на една или друга образователна или научна институция. Забравихте елементарната истина, че както навсякъде по света, и българските учени и интелектуалци са хора с достойнство и подчертано чувство за себеуважение. Вместо да продължават да търпят издевателствата на управляващите и злорадото отношение на българското общество към тях, те просто стегнаха куфарите и отидоха там, където хората ценят и уважават техния труд, а личността на учения се радва на особена почит в обществото. За да разберете за какво говоря, ще ви дам само два примера от по-новата история на Европа.

1) След краха на нацизма в Германия, първото нещо, което американците направиха беше, да издирят най-добрите немски учени, работели по научните програми на Вермахта и да им предложат всички необходими условия за работа и достоен живот в САЩ. Така, още по хитлерово време се спаси Айнщайн, а Вернер фон Браун и Опенхаймер разработиха съответно ракетно космическата и ядрената програма на Щатите. Сега, благодарение на техните усилия, САЩ са най-мощната военна, космическа и ядрена сила в света.

2) По подобен начин постъпи и един от най-известните следвоенни политици на Германия - Конрад Аденауер. Той успя да издири най-талантливите немски учени, инженери, специалисти и технолози, работели за нацисткия режим и да им създаде всички необходими условия за изграждането на германската следвоенна икономика. Негов е знаменитият лозунг: "Gutes Geld fuer gute Arbeit", (в превод: "Добри пари за добра работа"). Интересното е, че в името на просперитета на немската нация, Аденауер изцяло се е абстрахирал от нацисткото минало на тези хора, дори и от факта, че някои от тях са били и военопрестъпници. Резултатът не закъснява - само броени години по-късно, немската нация създава най-мощната икономика в Западна Европа, а нейните граждани имат един от най-високите жизнени стандарти в света. И това не се дължи нито на плана Маршал, нито на прословутата немска дисциплина. Дължи се на непоклатимата ценностна система на германците, за които науката и образованието са най-висша ценност, а образованите, знаещи и можещи хора се радват на най-високо уважение сред немското общество. Последното го подвърждавам с две ръце и от личен опит.

А как постъпи българското общество след краха на социализма? По най-олигофренския възможен начин. Реши да приложи на практика социалистическия принцип "Пре**и другарче" и то точно спрямо интелектуалния си елит. Трябва ли да ви припомням колко омраза се изля по адрес на БАН и в този форум, включително и от високо образовани и уважавани форумци, предствители на същия този интелектуален елит?

Днес, само няколко години по-късно, резултатът за България е налице и е повече от трагичен. Тогава, на пангара бяхме ние, днес на пангара са вашите деца. Както ние тогава, така и те сега отчаяно се нуждаят от обществената подкрепа, но днес просто няма кой да им я даде, защото онези, които можеха да ги научат на нещо полезно и да им бъдат пример в живота, отдавна са в чужбина. И понеже Mmjm непрекъснато ни обвинява, че "не сме ги научили", защо не вземе да поразпита наоколо, колко от тях желаят да правят доктурантура в Университета, БАН или някоя друга научно образователна институция? А колко от тях все още ще желаят, когато и последният български учен и университетски преподавател си отиде от този свят?

Съжалявам че се отклоних от темата, но написаното от мен има пряко и непосредствено отношение към нейното заглавие и наблюдаваните процеси. Надявам се, админите и мислещите с главите си хора във форума да ми простят това отклонение.


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   11-03-18 18:04

Сега не разбрах от горното - Германия ли е виновна, Америка ли или България, че ги няма нашите светила на науката ?

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-03-18 18:08

Автор: mmjm
Дата: 11-03-18 16:18
Технологиите се развиват, покрай тях хората оглупяват, креативността им намалява, ...


Това изобщо не е задължително. Въпрос на духовна хигиена и критерии.
Технологиите станаха достъпни за "масовата публика", която блъска снимки във Фейса и хич няма око да види стотиците терабайти въпиюща посредственост, които се изливат в интернет ежедневно - все едно е някакъв отходен канал.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: kasad   
Дата:   11-03-18 18:20

Ахахаха както винаги питекантропите се развихриха...... Както винаги един от тях явно още си вкусва сополите. Обръщам се към Админ с молба тотално изтриване на профила на georgioiv като несъвместим с морала, възпитанието и изслушването във този форум. Дошъл е от форумите на " Дневник" и се опитва с обиди да " общува" с колегите. Но по писанията е явно млад човек с изкривена съвременна ценностна система с липсващо семейно възпитание. Типичен отпаден продукт на съвременните идеологии. Докато не се научи да не говори и прекъсва хората, докато се научи на морален императив на общуването каквото и да е то- фризера му е мястото. Психиатрични отклонения тук не са нужни. Админ - обърнете внимание!

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   11-03-18 18:36





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   11-03-18 20:19

kasad: я се вземи в ръце и виж аз от кога съм тук и от кога си ти. И си пий хапчетата. И стига спами [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   11-03-18 21:00

IDA, пич, дълбоко си объркал понятията и истината...
Дори ферман да напиша по въпроса, дори да не си бил комунист, пропангадираната ти глава няма да излезе от пясъка и няма да вдене конеца...



Публикацията е редактирана (11-03-18 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: kasad   
Дата:   11-03-18 21:23

Я georgioiv можел да говори? И знае какво са хапчета?Ясно, че подвизавенето ти тук не е подобрило шизоидните ти напъни..Разбирам снизхождението на другите към теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-03-18 00:18

Приятелю, юзърнеймът ти подозрително много звучи като “кастрат”. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   12-03-18 00:31

"Сега не разбрах от горното - Германия ли е виновна, Америка ли или България, че ги няма нашите светила на науката ?"

Няма как да го разбереш, приятел. За хора като теб, Съклопласт и mmjm, да прочетете няколко реда текст, да го осмислите и да си направите съответните причинно следствени връзки е непосилно мозъчно усилие и жестоко предизвикателство. Начинът, по който пишете и спорите в темите е красноречиво доказателство за това. Затова, докато цъкате по смартфоните и умувате, колко са им добри камерите, сипете си по една ракийка, хапнете кисело зеленце за мезе, пуснете си и малко чалгица за настроение, а пък другото, то не е ваш проблем. Да му мислят учЕните. Пък следващия път, когато управляващите ги подпукат отново, пак ще се подхилквате ехидно, ще ги псувате, ще викате "Удриииий" и ще ги обвинявате във всички земни и неземни грехове. Сега най-важното е да се наслаждавате на живота, пък после да става каквото ще ... ! Нъл тъй?


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: prozium   
Дата:   12-03-18 00:43

Аз пък си мисля, че често камерафонът прави по-добри снимки :) просто защото ти е в джоба, а не прибран в шкафа, заедно с още 5 обектива и една чанта.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-03-18 00:55

При всички положения можеш да направиш по-читава снимка с телефон, отколкото телефонен разговор с фотоапарат!!

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: batsali   
Дата:   12-03-18 02:06

Никой обаче не се престрашава да разнищи наистина важните проблеми на текущия ден - клоаката нещо като анус ли е или ануса е нещо като клоака?! После аз съм бил спамер.... [smilie6]

Кой ще поеме политическата отговорност и ще тури хикса на тая тема?

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: CDman   
Дата:   12-03-18 08:54

Всяко нещо, което не се ползува по предназначение дава лоши резултати. Дали ще снимаш с телефон , дали ще трошиш орехи с фотоапарат няма значение. И в двата случая ще свършиш работата, но това не значи, че няма по-добър инструмент за подобни дейности.

Относно камерафоните. Аз лично ги използувам за да снимам някой текст от обява или за да запечатам някой момент. Като този напреимер:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1520837227_DSC_0024.jpg



Бях на кръстовище, нямах нищо друго под ръка, но хванах момента. [cool]

Знам,че снимката не струва, ама я някой да направи подобна [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   12-03-18 09:27

Трябваше да я направиш в 20:10ч. Тогава щях да я призная [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: DStefanov   
Дата:   12-03-18 09:28

И стрелката да беше заковала на 201 km/h ...... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   12-03-18 09:51

Няма как да го разбереш, приятел. За хора като теб, Съклопласт и mmjm, да прочетете няколко реда текст, да го осмислите и да си направите съответните причинно следствени връзки е непосилно мозъчно усилие и жестоко предизвикателство. Начинът, по който пишете и спорите в темите е красноречиво доказателство за това. Затова, докато цъкате по смартфоните и умувате, колко са им добри камерите, сипете си по една ракийка, хапнете кисело зеленце за мезе, пуснете си и малко чалгица за настроение, а пък другото, то не е ваш проблем. Да му мислят учЕните. Пък следващия път, когато управляващите ги подпукат отново, пак ще се подхилквате ехидно, ще ги псувате, ще викате "Удриииий" и ще ги обвинявате във всички земни и неземни грехове. Сега най-важното е да се наслаждавате на живота, пък после да става каквото ще ... ! Нъл тъй?




Другарю "учен" и подобните му - не е много възпитано когато нямате аргументи - агресивно да се нахвърляте върху хората с квалификации - личностни и обидни. И да проектирате своите посредствени образи, върху хора, които не познавате и си нямате представа колко смешно и жалко изглежда това.

Предполагам това е нивото на БАН в момента, както и на голяма част от обществото за съжаление, гротескни останки от една сбъркана, гротескна система [smile]

Показах снимка от телефон, строго по темата. Ако искате да спорим по темата - моля с аргументи и факти. Ако нямате необходимия опит и познания, то може да пропуснете, да се обръща всяка тема на махленски пенсионерски клуб, с блянове по отминалата младост [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: CDman   
Дата:   12-03-18 10:22

Автор: stukloplast
Дата: 12-03-18 09:27

Трябваше да я направиш в 20:10ч. Тогава щях да я призная [smilie21]


Ами случи се в 15:51 [smilie5]

А за тази си признавам, че спрях нарочно. [smilie8]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-03/1520842826_DSC_9477.jpg



Ама пак си е уловен момент. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-03-18 11:59

Oooo и аз улавям с телефона подобни моменти докато карам, само дето такива снимки освен за фейса не знам за какво мога да ги използвам [smilie18]






Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   12-03-18 12:19

Nikon 5500

https://photo-forum.net/i/2133188

Китайски телефон

https://photo-forum.net/i/2132714

Е това имах предвид за големината на пикселите, броя и подредбата на фотоните.
Извинявам се на колегата, че ме използвам снимката за нагледен пример в употребата на инструменти за снимане....

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   12-03-18 12:41

" И да проектирате своите посредствени образи, върху хора, които не познавате и си нямате представа колко смешно и жалко изглежда това.

Ако нямате необходимия опит и познания, то може да пропуснете, да се обръща всяка тема на махленски пенсионерски клуб, с блянове по отминалата младост [smile]"


Няма смисъл да се хабиш, приятел. Не си в състояние да напишеш две смислени думи на кръст, а се опитваш да се правиш на интересен пред хора, които са поне 10 нива над твоето. Неграмотността буквално извира и от двете ти уши. Ако не вярваш, прочети си собствените писания. Тогава може би сам ще видиш любимата ти дума "гротеска" в действие и най-сетне ще разбереш, какво означава. Казах ти, налей си една ракия, успокой се, разцъкай смартфона и си гледай кефа. Този форум не е за теб! И други ти го казаха.


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-03-18 13:13

Toзи форум е в пълния си апогей [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: nyamago   
Дата:   12-03-18 13:16

По темата - на тая какичка (професионална сватбарка, снимала тук с айФон модел отпреди 2 поколения) никакви навлеци с ДСЛРи не личи да са ѝ се пречкали пред обектива:

https://weddingbells.ca/real-weddings/wedding-shot-on-iphone/

И съвсем не е единичен пример, във фотографските (и не само) медии през ден се появятат такива материали, уж 'сензационни' - а всъщност вече не са нищо ново и изненадващо, просто част от обичайната практика. Същите примери има и с (доста добро) видео от сватби.

Изобщо НЕ СА изместили едрогабаритната и сложна професионална техника, тя си се ползва в 99-и-кусур порцента от сватбите, но телефоните убедително са доказали, че стават И за такива цели.

Всъщност не са го доказали телефоните, а снимащите с тях фотографи. Защото не е важно с какво снимаш, а как снимаш - по това поне не сме ли съгласни без спорове? [smilie11]

[shtrak]



Публикацията е редактирана (12-03-18 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: CDman   
Дата:   12-03-18 13:19

Автор: PhotoBo
Дата: 12-03-18 11:59

Oooo и аз улавям с телефона подобни моменти докато карам, само дето такива снимки освен за фейса не знам за какво мога да ги използвам


Ами за такива теми [smile]

Сериозно: Преди време бях клиент на един автосервиз. Направи ми впечатление, че всеки път когато оставях колата за нещо бензина ми чувствително намаляше. Последния път я оставих за смяна на масло и снимах километража. Като си я взех беше с 50 километра отгоре. Нищо не им казах, но вече не съм им клиент. [smilie8]

Съжалявам за ОФТОПИК-а.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-03-18 13:22

[beer] 'Всъщност не са го доказали телефоните, а снимащите с тях фотографи. Защото не е важно с какво снимаш, а как снимаш - по това поне не сме ли съгласни без спорове?' [smilie11] [shtrak]

С това темата се изчерпа, иначе спор няма, много мъдро и точно!!! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   12-03-18 14:13

Няма смисъл да се хабиш, приятел. Не си в състояние да напишеш две смислени думи на кръст, а се опитваш да се правиш на интересен пред хора, които са поне 10 нива над твоето. Неграмотността буквално извира и от двете ти уши. Ако не вярваш, прочети си собствените писания. Тогава може би сам ще видиш любимата ти дума "гротеска" в действие и най-сетне ще разбереш, какво означава. Казах ти, налей си една ракия, успокой се, разцъкай смартфона и си гледай кефа. Този форум не е за теб! И други ти го казаха.

Да, още един носталгиращ пенсионер ми каза, ставате двама, вече се замислям, благодаря, ще го имам предвид.

В този форум съм преди теб, и за сега ще остана. [smilie5]

Продължаваш с лични нападки, извън темата, другарю..[smile]

Относно моята писмена грамотност - радвам се, че все още има сериозно с какво да се занимават учените в БАН - да изучават моята писмена грамотност и да се радват като малки деца, като открият една дума със спорна форма на множествено число. Със сигурност ще ви подкрепим следващия път, като хленчите за средства [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Батко   
Дата:   12-03-18 14:53

Аз без да чета много, да напиша:

Съгласен съм с автора, че гостите наистина са много досадни с техните телефони и не трябва да пречат на професионалния фотограф. От тук се разбира и какво е професионален - този на който му е професия и са го извикали да направи едни снимки и разчитат на него и му плащат за това.

За другото, че телефоните били софтуер и не стрували като камери - не съм съгласен! Конкретно сравнявам a7ii и S7 Edge+:

1. По никакъв начин a7ii не може да се опре на S7 във видеоклиповете. Ни-ка-къв! Това твърдение е железо-бетон. Нито резолюция, нито стабилизация, нито фокус...

2. Снимане на тъмно. Е не знам какво става тук, но в много случаи снимките от телефона, просто са по-добри! Независимо от големия сензор и скъпия обектив, на телефона снимката е задоволителна, а апаратът я ще вдигне исото, я в тъмното няма да намери фокуса, и да се смали снимката пак остава на парцали. На телефона снимката изглежда по - "измита", но на мен повече ми харесва. Тук говоря не за предварителна подготовка, а вадиш и снимаш. Щото ако се включи и телефона в ръчен речим ( "М" ) и се сложи на статив и снимаш в RAW, снимката си става перфектна! Говоря само за вадиш и в JPG.

п.с.: В пъти по-рядко вземам апарата на разходка, защото съм доволен от телефона и снимката няма нужда от обработка. Направо във фейса я пращам ;) Не отричам качествата на апарата, но за евридей шутове, за мен телефонът е N1.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: Rand   
Дата:   12-03-18 15:06

Егати здравия телефон, щом всеки ден му биеш шутове и още прави снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: kasad   
Дата:   12-03-18 15:38

Ахахахахаха georgioiv пак се........на метенето. То такъв манталитет си е ...горкичкия! Че ме и пенсионира десетилетия по-рано. За такива като него е казано–Когато глупостта е образец,разумът е безумие! На всекиго според глупостта, на всекиго според нахалството. Е georgioiv си потвърждава тезите...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: vladis   
Дата:   12-03-18 16:01

"Съгласен съм с автора, че гостите наистина са много досадни с техните телефони и не трябва да пречат на професионалния фотограф. "
Абсолютни досадсници са гостите. Направо е чудно, че младоженците продължават да ги канят. Не стига, че не са "профи", но им осигуряват и храна, музика, че и пиене [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-03-18 18:02

[smilie18] Идеалната сватба -само булка и фотограф !!

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: MrPhoto   
Дата:   12-03-18 18:30

Надявам се е ясно за всички, че на подобно мероприятие фотографът е обслужващ персонал на поръчителите и гостите ...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   12-03-18 18:38





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: georgioiv   
Дата:   12-03-18 19:05

По темата - на тая какичка (професионална сватбарка, снимала тук с айФон модел отпреди 2 поколения) никакви навлеци с ДСЛРи не личи да са ѝ се пречкали пред обектива:

https://weddingbells.ca/real-weddings/wedding-shot-on-iphone/


Абсолютното доказателство, че големината на матрицата, броя пиксели, високото исо - не могат да заменят добрия фотограф...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   13-03-18 18:21

"... разкажи за бойкота на университетски преподаватели в същата Германия само заради по-различните им имена, разкажи какво се случи с учените от този кръг, които по една или друга причина не можаха да напуснат Германия, дали не излетяха като дим от комините на крематориумите, можеш ли да сравниш съдбата на тези хора със съдбата на съвременните български учени?

Mmjm,

За пореден път доказваш, че не умееш да спориш, защото просто не мислиш с главата си. В една друга тема сравняваше сайтовете за безплатна фотография с безплатните кухни за бездомни и социално слаби. Сега съдиш за отношението на германското общество към неговите учени и преподаватели по събития, които са се случили по времето на нацизма, когато тези хора са били преследвани от нацистите само заради политическите си възгледи, етническата си принадлежност или просто затова, че са били инакомислещи. Що за нелеп аргумент е това? И защо, вместо да си служиш с клишета, извадени от контекста на спора, когато ти се случи да посетиш Германия или някоя друга европейска страна, не попиташ хората, какво мислят за своите интелектуалци? Защо не влезеш в някой университет и не попиташ студентите, какво мислят за своите учени и преподаватели?

И понеже спомена съдбата на съвременните български учени, ще ти кажа, че това, което им се случи през последните години и продължава да им се случва и сега, не се различава много от случилото се в нацистка Германия през 30-те години на миналия век. Вече писах за масовите уволнения на най-добрите и опитни учители от елитните софийски училища, под предлог, че били с комунистическо мислене. Това се случи и в училището с интензивно преподаване на английски език, където учеше голямата ми дъщеря през 90-те. Опитите на възмутени родители, сред които бях и аз, да протестираме, се оказаха пълно фиаско. На мястото на уволнените, синята директорка назначи някакви мацки, студентки от Факултета по английска филология на СУ, които по време на час по английски пращаха децата да им купуват сандвичи и кола, а в края на годината се оказа, че единственото, което научиха за цяла година, бяха 17 английски думи. Подобно нещо се случи и в БАН. Елитни български учени, представяли България десетилетия наред по целия свят, просто бяха принудени да си стегнат багажа и заедно със семействата си да се отправят към Терминал 2. Скоро ги последваха и много млади учени, които бяха работили под тяхно ръководство. Сега в страни като Швеция и Швейцария има цели общности от български учени, които някога са работили заедно в институтите на БАН.

Оставям на теб, в контекста на гореизказаното, да прецениш, каква е разликата между това, което става сега и случилото се преди близо 90 години в нацистка Германия. Може би единствената съществена разлика е тази, че сега няма концлагери и крематориуми.

Накрая, ще ти дам и един много смешен, но достатъчно показателен пример от моя личен опит в този форум, в който участвам от 2005-та г. В продължение на цели 2 години, бившият му собственик Жоро, ме беше блокирал от писане в темите, защото си позволявах да пиша неща, които бяха в разрез с "коректното" говорене и по-точно със собствените му болшевишки разбирания за демокрация и свобода на словото. Тук той се изявяваше като велик демократ и радетел за свободата на личността, както и на европейските и евроатлантически ценности. Жалка, дори "гротескна" картинка в началото на 21-ви век, нали, при положение че, самият той, според собствените му думи, е завършил марксистко ленинска философия по живково време? Това е обяснението, защо винаги съм ненавиждал болшевиките, независимо дали наричат себе си комунисти, фашисти, нацисти, либерали или демократи. Защото всичките те, независимо от идеологиите, които изповядват, винаги се ръководят от един и същ болшевишки принцип - тоталната власт над хората и тоталния контрол над тяхното съзнание в името на идеи и обществени процеси, обслужващи единствено интересите на една шепа техни господари.

Приключвам участието си в тази тема с надеждата, че пишещите в нея, ще ползват по-често главите си, а по-малко смартфоните си и то не само за фотография, но и за всичко случващо се около нас.


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: asahi   
Дата:   13-03-18 18:32

"Автор: IDA
Дата: 13-03-18 18:21

...Жалка, дори "гротескна" картинка в началото на 21-ви век, нали, при положение че, самият той, според собствените му думи, е завършил марксистко ленинска философия по живково време?"

Ето как лъжата ти премина в клевета.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   13-03-18 19:35

Главите на пишещите са заети от мисълта, защо все още не ти е забранено да пишеш подобни брътвежи, които ги пише на пергамента от преди 5000 години (истински или не)...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: IDA   
Дата:   13-03-18 19:40

Асахи,

Това, че е завършил философия в СУ той сам го беше написал в една стара тема. А по онова време, тя беше една единствена - марксистко ленинска. Нищо не си измислям и не се занимавам с лъжи. Клеветата идва от теб и е по мой адрес в момента.


Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: asahi   
Дата:   13-03-18 19:43

На тебе ли да вярвам или на Жоро? Познай от веднъж.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: h_bio   
Дата:   13-03-18 20:04

В една друга темя ми изтриха мнението за политикантстване... Вече не знам за какво точно си говорите тук.

IDA, често, с изказвания, изпадаш в позиция да си по-вреден за БАН и българската наука от самите им врагове.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: asahi   
Дата:   13-03-18 20:30

Всъщност БАН няма врагове.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   13-03-18 20:43

Е как бе, целия свят е против тях...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: asahi   
Дата:   13-03-18 21:18

Е, да. Това го бях забравил.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-03-18 21:22

Сензорите напредват доста. Не всичко е софтуер.
В момента 1-инчов сензор снима като дслр като д90
4/3 сензор снима почти като фулл фрейм като д3.
Малките сензори снимат много добре като за размерите си особено през последните 2 години. Оправиха им ключови недостатъци като имплементира нови интуативни HRD режими който увеличиха денимичния обхват в крайния файл. Крайната резолюция вече никак не е лоша и превишава нуждите за ползване в инернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   13-03-18 21:47

Обобщение,
Тръгнахме от това колко противни са гостите на събитията и как само пречат на събитието, минахме през омерзените, политически ограбени от 80те % от обществото дървени философи, и мисля, че крайния извод се повтори не един път - резултатът от снимки на дадено събитие е дело на уменията на фотографа, а не на инструмента му.
Отивам да запаля една свещ за "учените" (бил съм на стаж в БАН преди 15г и имам бегъл поглед над материала) и да им отворя дарителска сметка, с парите, които съм изкарал сам, у нас, с честен инженерен труд, учейки и работейки отделно от "образователната" система на пост социалистическия строй...



Публикацията е редактирана (13-03-18 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: victory13   
Дата:   13-03-18 21:55

пд, изобщо не следиш темата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-03-18 22:12

PD спамер !! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   14-03-18 15:49





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-03-18 23:20

Всички знаем какво се е случило през 1933 г. Съвременните германци се срамуват от това.
В България никой не се срамува, че шофьорите в градския транспорт получават повече от актьорите в Народния театър***. Нещо повече, най-гласовитите илитерати по форумите смятат, че точно така трябва да бъде.

*** Сравнението е примерно, но - за съжаление - е абсолютно валидно за коя да е двойка професии от опозицията бачкатори <<>> интелектуалци.
След театрално представление зрителка казала на известна актриса: "Хубу де, мятахте се по сцената, посмяхме се. Ама ти какво работиш?"

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-18 00:03





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-03-18 01:03

Ако нещата бяха толкова простички, колкото се опитваш да ги представиш, отдавна да бяхме преодоляли "детските болести" на т.нар. "преход". А във времената преди него (от които ти, очевидно, нямаш смислени спомени) всички уважаваха и професорите, и хората на изкуството. Никой не ги наричаше грантаджии и лапачи. Сервитьорите и международните шофьори може и да са получавали повече от тях, но неофициално - съответно от бакшиши и спекула с валута. Тези нерагламентирани начини за придобиване на материални блага вероятно са предизвиквали завист у повечето бачкатори, които не са имали тези възможности. "Развит социализъм", какво да го правиш. Всички бяха равнои, ама някои бяха по-равни.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-03-18 01:09

Нещата са прости- бачкаш нещо, независимо какво (законно), колкото по-полезен си за обществото, толкова повече печелиш, независимо какво образование имаш, или пък въобще нямаш. Не съм съгласен, някой да получава пари срещу посредственост, пък бил той и академик на БАН или заслужил артист на НРБ! Така ги възприемам нещата, въпреки, че един тиквеник по -рано в темата ме нарече "либерал".

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   15-03-18 07:59

Така ги възприемам и аз, ама не стоят точно така нещата в нашата реалност...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: kasad   
Дата:   15-03-18 12:53

Автор: fast_eyebrow
Дата: 15-03-18 01:09

Нещата са прости- бачкаш нещо, независимо какво (законно), колкото по-полезен си за обществото, толкова повече печелиш, независимо какво образование имаш, или пък въобще нямаш. Не съм съгласен, някой да получава пари срещу посредственост, пък бил той и академик на БАН или заслужил артист на НРБ! Така ги възприемам нещата, въпреки, че един тиквеник по -рано в темата ме нарече "либерал".

Колко банална посредственост. Навремето Хана Аренд бе написала "Баналността на злото", а сега виждам във фотографски сайт приказки от типа "Баналността на един неолиберал."Сериозно, наистина се ужасявам от висините на мисълта на трима умници в тая тема, защото не са по млади от мен, но са типичен продукт на консуматорското общество.Както викаше Бойчев-Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-18 14:46





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: dtangelov   
Дата:   15-03-18 14:56

"Автор: kasad
Дата: 15-03-18 12:53

Автор: fast_eyebrow
Дата: 15-03-18 01:09

Нещата са прости- бачкаш нещо, независимо какво (законно), колкото по-полезен си за обществото, толкова повече печелиш, независимо какво образование имаш, или пък въобще нямаш. Не съм съгласен, някой да получава пари срещу посредственост, пък бил той и академик на БАН или заслужил артист на НРБ! Така ги възприемам нещата, въпреки, че един тиквеник по -рано в темата ме нарече "либерал"."

То всичко хубаво, ама кво правим тогава с чорбаджиите (работодателите), политиците и протежетата им. Щото полза от тях за обществото ...... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   15-03-18 15:56

mmjm, познавам много хора с академично образование, които работят по специалността си и изкарват по-малко от тийновете в кол центровете. Примери други също мога много да ти дам. Приемът мойта специалност миналата година е бил 5 човека, та ходих да им защитавам акредитацията, като "успешно реализиран", защото е тежка, а при добра реализация ще взимаш колкото самоук програмист....

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-18 18:50





Публикацията е редактирана (15-03-18 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: b0bb0   
Дата:   15-03-18 19:24

Ми да ти кажа - днес чета, че търсят продавачки за Лидл с 1200 лв заплата. Учителската е около 800 основна, директорска на училище - горе-долу колкото на търсените продавачки. Та така за уважението...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: asahi   
Дата:   15-03-18 22:21

Помисли и колко часа годишно работят.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-18 13:45

> ...днес чета, че търсят продавачки за Лидл с 1200 лв заплата.
> Учителската е около 800 основна, директорска на училище - горе-долу колкото на търсените продавачки.


Можем да живеем без училище. Без ядене не можем. Кой е по-важен? [smilie2] (Нечия логика, не моя).

В общественото устройство има доста по-заплетени и непреки причинно-следствени връзки. Но горната логика не отчита, че който е ходил на училище е по-подготвен да решава проблеми И на яденето. Който знае само да яде, не е ясно какви проблеми е способен да решава. Оттам въпросителната дали наистина прякото задоволяване на животинските ни потребности е по-общественополезен труд?..

За жалост не само в нашето общество е така [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: stukloplast   
Дата:   19-03-18 11:34

Специално към автора на темата - събота бях на сватба. Е, по-арогантно и нагло племе от сватбените фотографи няма. Като оставим настрана, това че блъскаха и командваха гостите, почти нищо не можах да видя от ритуали и събитието, при все че бях на първа линия, защото "професионалистите", облечени неадекватно за събитието, обграждаха действието и пречеха.
Да сте ми живи и здрави, ама вие сте обслужващ персонал на тези събития и трябва да се държите като такъв и да се съобразявате с гостите, а не обратното.
По-здрави...

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 11:45

^ [smilie24]

Казвано е в други теми, че добрият събитиен фотограф е невидим. Истинските майстори съзнателно гледат да не бъдат забележими, камо ли - натрапчиви или досадни.

Факт е, че мнозина отиват на работа с убеждението (съзнателно или не), че ТЕ са центъра на събитието и всички трябва да им правят път и да им се подчиняват. Оттам и великия им гняв (или плач) - как някой си позволил (смъртен грях!) да им застане за малко пред обектива. А когато този някой е със същото самочувствие на най-важен... става като във вица за двамата джигити...

Слава Богу, че има и други - истински професионалисти, които освен бленди и скорости, добре познават и етиката на порфесията, и я практикуват. Ако си избирам сватбен фотограф, бих проучил отзиви от предишни клиенти или публика за етиката му по време на работа. Най-голям шанс да го наема ще има такъв, за който (освен блестящо портфолио) ще ми кажат: "Какъв фотограф? Изобщо не сме го забелязали!"

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: CDman   
Дата:   19-03-18 12:01

Сега ако дофтасат сватбарите [smilie8] уйде коньо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: dtangelov   
Дата:   19-03-18 21:53

В свадбената фотография има пари (повече или по малко, но има), а където има пари освен истински професионалисти винаги има и измет.
Лошото е, че точно тази категория дава лош имидж на всички,а има и много стойностни “свадбари”.

Отговори на това съобщение
 Re: Истината за камерите на смартфоните
Автор: ElBandido   
Дата:   19-03-18 21:55

сВатба идва от сВат ;)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »