Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за далекомер
Автор: kmladeno   
Дата:   09-03-18 00:18

Привет. Каква е вероятната причина за следния проблем? Далекомерът на ФЕД 5 не фокусира правилно вертикално, а измества нагоре. По тоя начин дори и на безкрайност не се покриват двата образа. Стандартен И2.8/55 е обективът. Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: asahi   
Дата:   09-03-18 00:41

Ударен и разместен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: damiaven   
Дата:   09-03-18 00:45

По-интересно е дали вертикалните линии на петната съвпадат.
Сигурен ли си , че на негатива нямаш безкрайност?
Има ли следи от агресивен "ремонт" по тялото и обектива?
Изпускал ли си техниката?
Така нареченото "юстиране" на фокуса е работа за специалист и ще ти струва вероятно повече от този Фед...
Желая ти успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: quazimodo   
Дата:   09-03-18 09:43

Няма нужда от много грубости, за да се види сметката на телеметъра. Стига му едно сваляне на обектива без преди това да е поставен на безкрайност[smilie18][beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: virosh   
Дата:   09-03-18 10:46

Ако проблема е само в телеметъра - това се настройва. Аз така си оправих моя Зорки 4. Иначе в нета има достатъчно статии как точно се прави и не е кой знае колко трудно.
Все пак е препоръчително да ползваш статив докато правиш корекциите.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: MikeDimit   
Дата:   09-03-18 10:46

http://mybicyclerlife.blogspot.bg/2011/08/5-5-5.html
Само да вметна, че декоративната пластинка е проклетийка. Лесно се огъва и после трудно се изправя :-)



Публикацията е редактирана (09-03-18 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: kmladeno   
Дата:   09-03-18 12:08

Ами буквално вчера го взех и го разглеждах дали работи. Скоростите работят, светломерът даже още си върти, обективът е ок, (е трябваше малко смазка, за да се отвие). Но малко късно видях (може би, защото е очевидно), че едното винтче от четирите отпред липсва. По някакъв начин се е отчупила главата, не съм техничар, не знам как може да стане. При удар ли, при завиване ли(?), дали от там е причината, не знам. Разбрах го, защото тръгнах да слагам едно винтче от неработещо тяло на Зорки.. Взех го апаратът на символична цена, така че и само стъклото да се ползва мисля, че е ок(2.8/55). Ще погледна и аз, имам и литература. MikeDimit, поздрави, ако ме помните, бяхте ми дали преди време Зорки 4, с който щракам понякога. ( :
damiaven, ако се фокусира близо, да. Когато фокусирам далече на или близо до безкрайност, обаче, петното стои встрани и остава разстояние. Т.е телеметърът е късоглед, ако мога така да кажа (( :

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: Synthy   
Дата:   09-03-18 12:36

Ако ти се занимава, потърси по-старият обектив: 52/2.8 (и-61, без Л/Д и други буквички). Това само за обектива. Между другото, на ФЕД 3 телеметъра е малко по-хубав. Там можеш да настройваш нагоре и надолу образа с едно пръстенче над обектива, от където взима образа огледалото вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: virosh   
Дата:   09-03-18 13:30

@Synthy, на Зорки 4 също може да се настройва вертикалния. На мен той ми беше главния проблем че се разминаваше с малко, но достатъчно за да ме дразни.
Проблема при Зоркито е, че трябва да махнеш горния капак за да стигнеш до двата винта с които се настройва вертикалния. Явно по трудно се размества и затова са го направили така, иначе до хоризонталния се стига само с развинтването на един болт и той е зад него.

Имам и ФЕД5 и мога да кажа че Зорки 4 ми харесва повече от двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за далекомер
Автор: MikeDimit   
Дата:   09-03-18 20:52

Не помня такива работи.Но се радвам, че се оказах прав за хъса ти:-). Зорки 4 по спомен се регулира от втория яинт-този под болта до возьора.Просто винтчето е дълбоко на вътре.Имам и двата З4 и З4К ,но не мога сега да пеоверя реално как се подравняваше по вертикала .За апарата от темата-ако е скъсан болт си трябва разглобяване.Но не ми се вярва.По скоро замърсяване или клеясване на механизма.Имам З5 който упорито се разцентрира на безкрайност.Буквално за час.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »