Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: IRON_MAN   
Дата:   19-02-18 23:58

Здравейте от няколко дни се опитвам да калибрирам този dell u2412м,но без успех.Цветовете ми се струват много измити сякаш липсва контраст,като че ли съм бутнал сенките във фотошопа.С оригиналният файл или с sRGB нещата са по-добри има контраст и цвят.

Монитор Dell U2412M
Mac OS HighSierra (хакинтош)
използвам вграденото видео Intel HD Graphics 4600 1536 MB

i1display pro x-rite е калибратора ъпдейтнат v 1.7.2 3.0.11

Загрял монитор и ресетнати настроики DDC/CI disable
Custom Color

-advanced
-profiling
-white led
-white point D65
-Luminance 120
-Gamma -Standard 2.20
-Contrast ratio -native
-Flare correct-NO Ambient Light Smart -NO

-Profile settings -defaults и на трите

-Default patches -large 462

-Display Hardware Setup
-ADC automatic display control
-Manual (изпробвах и двата варианта и разлиика не мога да видя)

-start measurement и след това си записвам новият профил.

Правя го на тъмна стая,опитах и на светло с измервания на светлината но резултатите са плачевни.

Моля дайте някакви насоки,някъде има грешка няма как да излизат толкова зле нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: iasen2   
Дата:   20-02-18 06:25

проблема е в теб, не в монитора.
на много хора като им калибрирах мониторите и си връщат старите настройки - не могат да свикнат с реалните цветове и си искат пластмасовите :) Все им зеленеят, а като си върнат старите не им синеят :)))))))))



Публикацията е редактирана (20-02-18 08:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: IRON_MAN   
Дата:   20-02-18 09:31

Всичко стои много бледо,като с намален контраст.
А това не ми е първият калибратор,от няколко години си калибрирам моннитора+win7+eye one display2.Но като минах на HighSierra+i1display pro,нещо не мога да наглася нещата.Вярно по-сложен е не стига само да зяпаш you tube.
На места споменават,че е важна и връзката(кабела) м/у монитора и комп?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: Pac   
Дата:   20-02-18 09:40

Аз съм калибрирал същия монитор със същия калибратор под windows 10 и всчико е ок. Тая HighSierra бая проблемна излезе.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: Джъмбо   
Дата:   20-02-18 10:42

направи една проверка на целия монитор - диагностика
може да се окаже, че центъра на екрана където слагаш сондата да има проблем
според диагностиката ще видиш дали проблема не идва от това че се слага на лош участък.. аз имах такъв проблем със стар лаптоп на мак и принципно съветвам хората да си заявят една диагностика преди калибрацията за да се направи калибрация според най-добрият участък, но... икономията си е икономия

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-02-18 11:10

Пробвай да намалиш гамата до 1-ца.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: IRON_MAN   
Дата:   21-02-18 14:55

С гамата 1-ца нищо,дори много зле.
С преместването на сондата има малко разлика.Но нищо сериозно.
Каква е тази диагностика за какво става въпрос,не е от икономия просто всичко е много забулено в тайни и обикновеният потребител/фотолюбител е объркан и с изпразнен джоб.
Започвам да се съмнявам в калибратора,но първо мисля да се свържа със съпорта им,дано ми помогнат.
Има ли някакви стойности или нещо друго с което да проверя дали новият профил е в норма(ако има изобщо някаква норма).
Някой има ли някакви отзиви за програмата DisplayCal (работи с i1 Display).

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: virosh   
Дата:   21-02-18 16:16

@IRON_MAN, аз ползвам DisplayCal макар и не с i1 Display.

Тъй като ползвам Dual Boot и това ми е единствения вариант и двете ОС да имат правилен профил върху един и същи монитор. Нямам оплаквания до сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: victory13   
Дата:   21-02-18 18:02

Диагностиката е за качеството на подсветката на монитора. Разделя се на зони, и се мери... имате го в менюто на i1...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-02-18 18:34

Dell UltraSharp Calibration Solution1.5.1 с тази програма калибрирам и гамата е на 2.2,другите настройки на натив. Гама 1 ми излиза в сиво в драйвера на квадрото к2200 на нвидиа и пише други програми регулират цвета,ако се откажа и стане в черно може да се пипа и като сложа на 2 става бледо всичко,явно при калибрирането си се регулира гамата на 2.2 и на драйвера трябва да е 1 при мен ,монитора е на 4 години дел 4к 10 битов.уиндоса 8.1, драйвера за квадро.
Помислих че при теб е същото и след калиброването ако слагаш гамата на нещо различно от драйвера може да станат бледи цветовете.
Сега видях че има версия 1.6.2 на програмата има вече поддръжка на 4к монитор- менютата са с по голям шрифт и прочете настройките на цвета на монитора ,сега пък вече гамата не се задава ,няма я опцията изобщо дел са доста ексцентрична фирма.



Публикацията е редактирана (21-02-18 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: Mogila   
Дата:   21-02-18 21:20

И аз съм със същия монитор и същия калибратор. Между другото, на уиндоус 10 моя няма нужда от калибриране. Профилът е идеален. Като на Уиндоус 7 калибриран.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: mitakabs   
Дата:   22-02-18 09:50

IRON_MAN написа:

> Всичко стои много бледо,като с
> намален контраст.
> А това не ми е първият
> калибратор,от няколко години си
> калибрирам моннитора+win7+eye one
> display2.Но като минах на HighSierra+i1display
> pro,нещо не мога да наглася
> нещата.Вярно по-сложен е не стига
> само да зяпаш you tube.
> На места споменават,че е важна и
> връзката(кабела) м/у монитора и
> комп?


И аз бях доста същисан от разликата .
Минах с един приятел от display2 към i1display pro.
Наистина прави малко по -"хладни" профили. Просто това са реалните.
display2 ги прави по топли,някак..
Даже бях пуснал тема преди година-2 и кусур точно за тези двата...
Можеш малко да експериментираш със пресет температурата. Да не е при D65 дефолтната ами D55 - 60.



Публикацията е редактирана (22-02-18 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: asahi   
Дата:   22-02-18 21:18

Калибрирания дисплей има 256 нива на яркостите в основните цветове. Некалибираният - повече. Преценете кое ви е по-важно - да е вярно или да е шарено?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: IRON_MAN   
Дата:   24-02-18 21:53

Във фотошоп Color Settings/Working Spaces кой профил трябва да заредим sRGB или ново създаденият за нашият монитор?
Съответно и за камера рау?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: sirkhann   
Дата:   24-02-18 22:31

Аз предпочитам 5500K на 100 cd/m2 - дава по-добра представа как ще стоят нещата на хартия (със проверка при 80 cd/m2), а и самият монитор може да се ползва целодневно не само за фото обработка. [smilie5] Да се работи на 6500К и 120+ cd/m2 за мен е пълно самоубийство, освен ако специално не се гони разпространение в изцяло цифрово съдържание за професионална употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: asahi   
Дата:   25-02-18 01:51

"Автор: IRON_MAN
Дата: 24-02-18 21:53

Във фотошоп Color Settings/Working Spaces кой профил трябва да заредим sRGB или ново създаденият за нашият монитор?
Съответно и за камера рау?"

Ще укажеш това цветно пространство, в което ще работиш. Ако не знаеш кое да бъде ползвай sRGB.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: IRON_MAN   
Дата:   25-02-18 10:28

Е,не трябвали да укажа точно новосъздаденият профил,за да знам какво правя докато си играя с програмата.Защото аз мога съвсем спокойно да видя разликата м/у sRGB и моя профил.

А за печат какъв профил е подходящ да направим?

Ох,колкото повече научавам съм по-разочарован от НоВиТе ТеХнОлОгИи и Джаджи,за някой любител са май само пари и време на вятъра!
eye-one display2 и i1display pro дават найстина различни резултати(пробвах ги на win7),сигурно по-високият клас ще дава трети резултат.Как може такова нещо а всичките са от една фирма,май само ни пробутват скъпи дрънкулки.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: sirkhann   
Дата:   25-02-18 12:30

IRON_MAN - защо не хванеш да прочетеш малко за управление на цветовете, ще ти се изяснят нещата.

Имаш работно цветово пространство. Обикновено хората, дето мажат много на PS, работят при 16-бита и в PhotoPro пространство. Когато решиш да експортираш за съответното пространство, на което се гледа снимката, можеш да си я експортнеш в sRGB за монитор, AdobeRGB за печат, или, ако имаш профилите на принтера, да си направиш Soft Proof.

i1 Display pro е оптимизиран за работа с монитори с широка гама и LED подсветка. Плюс това е доста по-нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Dell U2412M с i1display
Автор: Делян   
Дата:   25-02-18 20:53

Dell по времето на U2412 и U2414 имат проблем с hdmi. Трябва да форснеш 256те нюанса, иначе е точно както го описваш "измит".

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »