Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Винетиране при step up пръстен
Автор: io_bs   
Дата:   10-02-18 15:23

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Винетиране при step up пръстен
Автор: io_bs   
Дата:   10-02-18 15:23

Днес установих едно неочаквано явление. Имам един ND400 филтър, който съм ползвал на Токина 11-16 без никакви проблеми и с чудесни резултати. Но от доста време вече Токината стои в шкафа, а използвам безогледалката си със Самянг 12мм ф2. Купих си степ ъп пръстен от 67 на 77 мм, за да мога да използвам въпросния филтър на самянга. Ползвал съм комбинацията 1-2 пъти с незадоволителни резултати, та днес направих един тест да видя защо аджеба се получава така. Знам, че заради филтрите се влошава качеството, могат да се появят флеъри и ако филтърът е дебел, може да се появи (механично) винетиране. Но се оказа, че се получава такова винетиране, все едно снимам на максимална бленда. Ето примери:
без филтри:


https://i.imgur.com/CAN3ue8.jpg



c ND400


https://i.imgur.com/EsFH4hr.jpg



c ND8, CPL


https://i.imgur.com/yAmIGrR.jpg



Очакванията ми бяха ако има винетиране да е като от последната снимка, където съм стакнал два филтъра, единият от които е с дебела рамка. Някой сблъсквал ли се е с подобна ситуация? И има ли решение или просто ми трябва филтър със съответния размер за обектива?



Публикацията е редактирана (10-02-18 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Винетиране при step up пръстен
Автор: Simbon4o   
Дата:   10-02-18 16:00

Винет от филтри виждам само на последната снимка, където казваш са два филтъра. С един филтър не се вижда проблем... Mалко е недоекспониран кадъра с НД400, но краищата нямат механичен винет.

Иначе да - нд филтрите могат да предизвикат по-силен винет, зависи от много неща. Оптичната схема на обектива, покритията му, конкретния филтър,... Пробвай токината дали не дава същия ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Винетиране при step up пръстен
Автор: io_bs   
Дата:   10-02-18 16:05

ND400 трябва да затъмнява с 8 и 2/3 стопа, закръглих го на 9 (което е разликата между 1/250 на първата снимка и 2 секунди на втората). В центъра двете снимки са еднакво светли, но по краищата тази с НД филтъра е доста по-тъмна, т.е. има винетиране (не механично). С токината няма такъв проблем (или е много по-трудно забележим).

Отговори на това съобщение
 Re: Винетиране при step up пръстен
Автор: Simbon4o   
Дата:   10-02-18 18:57

Не го смятай, по-добре остави камерата сама да си го сметне. По-точно ще е :). Аз виждам центъра недоекспониран. Има много параметри, които може да не отговарят абсолютно точно и да доведат до неточен резултат.

И както казах - различните оптични схеми различно понасят филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Винетиране при step up пръстен
Автор: pllb   
Дата:   11-02-18 23:28

И мисля така! [smilie24]
Fast ForWord,разстройство на слуховата обработка,решетки за канали,просечена ламарина



Публикацията е редактирана (09-03-18 07:42)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »