Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: D_Ave   
Дата:   22-01-18 20:43

До скоро снимах с Канон 50Д и светкавица Сигма 500DG. При снимане на приоритет на скорост и автоматично ИСО с включена светкавица ИСО-то забиваше на 400.
Сега снимам с Канон 6Д и от днес имам светкавица Yongnuo YN600EX-RT първа версия. Забелязах, че при гореописаните условия апарата задава високи стойности на ИСО-то - примерно при зададена скорост 1/100 ИСО-то не е 400 а да речем 8000 и светкавицата работи по-скоро като запълваща.
не ми е проблем да си задавам ръчно ИСО-то, просто се чудя дали е някаква функция това или е просто промяна по TTL системата.

също така забелязах, че при снимане на приоритет на бленда (да, да, знам, че не се снима така, просто експериментирам) 50Д-то задаваше 1/60 независимо от блендата докато 6Д-то избира стойности близки до тези които биха били избрани при изключена светкавица - да речем 1/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-18 20:45

В менюалчетата какво пише по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: D_Ave   
Дата:   22-01-18 20:59

asahi, държанието при приоритет на бленда се изясни от ръководството, но за другото не пише нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-18 23:34

Виж дали това ще ти е полезно.

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-18 00:01

Прочети по-внимателно страници 107-111 и страница 306 от инструкцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: victory13   
Дата:   23-01-18 09:10

Част от проблемите с "третите" производители е, че техниката реагира както и скимне...

Не съм чел препоръката на quazimodo, но бих реагирал по следния начин: авто исо диапазон 100-400/800, и пълен ръчен режим. Според меренето и резултата, бих компенсирал при нужда [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: santuco   
Дата:   23-01-18 11:06

Най-добре да си избираш ръчно ИСО, особено ако снимаш събития, защото ще имаш доста разлика във кадрите особено във задния план и при различните стойности на ИСОто ще ти се получат едни кадри със светъл фон, други с тъмен!

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: Божидар58   
Дата:   23-01-18 11:16

Аз в такива условия снимам в режим приоритен на блендата с ръчно избрано ИСО, за D700 - 2000, за D7200 - 1600, като следя скоростта да не падне под определен праг в зависимост от това дали ползвам стабилизиран обектив или не. Регулирам силата на светкавицата, ако е необходимо. Снимам с две високоскоростни китайски светкавици YN568EX и резултатите не са лоши.

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-18 11:30

Всички тези подсказани от викторито и Божидар решения са описани в посочените от мен страници на ръководството. Само трябва да се прочетат по-подробно, включая и оградените синкави карета маркирани с "важно"[smilie18][beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: Джъмбо   
Дата:   23-01-18 20:03

никога не снимам на ауто исо със светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-18 20:25

Джъмбо написа:

> никога не снимам на ауто исо със
> светкавица

И аз така.

П.П. Но първо трябва да разбереш защо не ти се получават снимките на автоИСО[smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (23-01-18 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: D_Ave   
Дата:   23-01-18 20:52

много благодаря на всички, както винаги четенето на ръководството се отплаща и дявола е в детайлите.
в темата която asahi пусна по-нагоре хората масово се оплакват как при Канон не може да "избягаш" от исо 400 при снимане със светкавица - точно обратното на това, което аз съм описал. поиграх си с настройките на апарата и открих точният отоговор на въпроса ми - както е казал quazimodo на страница 306 има нещо много важно, а именно как работи safety shift-a и това, че е с приоритет. иначе казано ако се зададе safety shift по iso тогава при снимане със светкавица тя работи като fill light и исо-то се вдига до степен в която да се постигне правилна експонация на фона. при задаване на safety shift по скорост/бленда въпреки зададената скорост апарата снима с по-ниска.
иначе казано чрез използването на safety shift-a може да се избегне фиксираното исо 400 при снимане със светкавица.

човек се учи докато е жив! safety shift си спомням, че имаше и при 50Д но никога не съм го използвал.

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: victory13   
Дата:   24-01-18 14:27

Ей тъй трябва да приключват тaкива теми [smilie24]

Благодарности и на quazimodo [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Auto-ISO при снимане със светкавица?
Автор: prosperity   
Дата:   24-01-18 18:17

Имах подобен проблем и се радвам, че успях да намеря решение

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »