Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 sony rx100 mk v - Мнения
Автор: PIXEL5   
Дата:   04-01-18 18:07

Здравейте колеги,
Моля за вашите мнения и коментари за това фотоапаратче - sony rx100 mk v. до този момент съм ползвал само висок клас ДСЛР-и на Канон, но винаги има първи път и някак си бих искал да видя възможностите на този мъник.
Идеята ми е да го ползвам от една страна като втора камера, от друга страна да ми е винаги в джоба и да не нося винаги скъпа техника. Ще опитам естествено и възможностите му за видео.
Моля за вашите коментари - силни, слаби страни. Чета че греели след снимане на 20-30 мин видео.
Високия битрейд само маркетингов трик ли е или си е факт.Моля за мнение как се държи фокуса - могат ли да се следят не много бързо движещи се обекти.
давам си сметка че сензора е 1.0. Колко максимална памет може да приеме, с кой тип карти се държи най - добре. Такива неща. Всяко мнение ще ми бъде от полза.
благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-01-18 19:36

Накратко минуси:

- малка батерия
- загрява при продължително снимане на видео, особено 4К и е според ситуацията... ако го държиш в ръка и е топло и го пече слънце най-бързо ще прегрее, ако е на статив с отворен екран дори да е топло ще загрее по-бавно и т.н. Ползването на дъми батерия с външно захранване подобрява много нещата.
- няма жак за микрофон

Накратко плюсове:

- страхотен малък сензор комбиниран с подходящ за него обектив, не отстъпва на APS-C камери с монтиран тъмен китов обектив.
- видео екстрите са като на доста по-сериозни машини на същата марка - 4К, 1080 с до 120к/с без загуба на качеството, 1/240к/с с минимална загуба(по-добре изглежда от 24р на канон ДСЛР), до 960к/с със загуба на качество, професионални профили за снимане на видео (LOG, ...), адекватен и съвременен кодек H264 с добра ефективност и достатъчен битрейт, АФ във видео без хънтене.
- доста приличен АФ за снимки
- брутален буфер за снимки, 24к/с роу снимане (това може да се пише към видеото :))
- тилтващ екран, ел. визьор
- всичко това в корпус на джобна сапунерка...
- USB зареждане и работа по време на зареждането

Камерата е на един жак за микрофон от перфектната камера за джоб и влогове. Ако си с канон и повечето видео екстри не те блазнят можеш да помислиш за G7x серията, която е същото горе долу, но без видео гъделите и бързата серийна снимка.


Карти - Sandisk, Transcend, Lexar... като цяло без Samsung, защото производителя е решил, че на тях няма да имаш всичките видео гъдели. Като спецификации няма смисъл от по-бърза от USH-I, като обем... колкото искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Offroad   
Дата:   04-01-18 20:50

Здравей,

Колко бързо движещи се обекти?
Толкова (или по-малко)?
Тези напр. са снимани с РХ2-ката:


https://i.imgur.com/hCm6cLE.jpg



https://i.imgur.com/KUOaVCE.jpg


Това е с РХ3-ката (макар, че тук свалих скоростта, за да предам въртеливото движение на колелата):


https://i.imgur.com/oLkLJ5O.jpg


От всички модели бих ти препоръчал 4-ката или 3-ката на старо. Аз сменям по един всяка година - не издържат повече (поне не в моите ръце). Изгарят, хвърлям, следващото... Отделно, че на събития като горното вариото яко помпа прах.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: smilen_k   
Дата:   04-01-18 21:43

Аз ползвам 4-ката. От както го имам не съм пипал кропка с китов обектив, слага ги в малкия си джоб[smilie18] , на всичкото отгоре и на ИСО държи,фокусира бързо и точно, имаш пълен контрол над всички настройки. Батерията е слабото му място, но срещу 10-15 долара си решаваш проблема. Видеото му е страхотно, но наистина много бързо загрява и се изключва сам, макс 20-25 минути и то ако е на статив с вдигнат дисплей, ако е в ръцете ти на 15 минута угасва. Общо взето плюсовете са му повече от минусите, заслужава си [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-01-18 21:57

Автор: Offroad
Дата: 04-01-18 20:50

Вземи му един кейс за подводно снимане [smilie5] ще стане като екшън камерка.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Offroad   
Дата:   05-01-18 09:00

И качеството ще стане като от екшън камерка.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-01-18 09:26

Аз имам 4-ката.

Прекрасна 2-ра камера бих казъл.
Реално е идентичен със 4-ката. Разликата е ,че има по-добър аф / главно във видео / общо малко по-голям буфер.

Ако не ти трябва видео дори може да слезеш чак на 3-ката. Макар ,че 4 и 5 имат малко по-добра картинка и по-добър визьор.

1. Предимства
- Наистина малък
- В роу този 1-инчов сензор е много добър до 800 исо. Има си детайл и динамичен обхват.
- Доста бърза камера /4-ката, 5-цата е оше по-бърза/
- зарежда се от USB където ти падне
- много добро видео 4к и 120фпс на 1080п
- учудващо добър вграден визьор / по-добър е примерно от този в а6000 :)/

2. Недостатъци
- Скъпо за качеството което предлага за фотография освен ако наистина размера не е приоритет както е при мен за 2-ра камера.
- За видео с подхоящи аксесоари и обработка може да се докара много добро качество дори за по-сериозни проекти. Но да загряват си всичките особено в 4к режим.
- Последиците от малкия сензор са шума на високо исо / над 400 / и липсана на контрол в/у рязко изобразеното пространство.

Лично мен ме кефи супер много тази камера. Просто има много добро качество фото/видео/скорост в много компактни размери. Нещо което липсва при големите сензори. Това буквало си го носиш в джоба на якето или по-широки панталони и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-01-18 09:32

Автор: Offroad
Дата: 05-01-18 09:00

И качеството ще стане като от екшън камерка.


С най-китайския кейс със сигурност, но ако е хубав надали ще загубиш много качество.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-01-18 09:34

На тоя малък сензор сичко което се сложи пред обектива ще се отрази трастично. Но същото важи и за екшън камерите с техния още по-малък сензор така че... bigger is better [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: nice2mitiu   
Дата:   05-01-18 11:26

Panasonic LX15 върши всичко като сонито, за доста по-малко пари...

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-18 11:31

Не стига ли mk3?

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-18 11:34

Няма ги тия безумни кадри/с :)

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-01-18 11:40

lx15 е добре но няма визьор. За мен е важно да има ;)

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-18 11:48

Има много малко варианти в ценовия клас от 1200лв нагоре, които може да стигнат до този мк5. Значи е той.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-01-18 13:04

Само сонитата са със последния им стакнат сензор дето прави кадри в секунда и няма ролинг шътър иначе да и панасоника не е зле и канона G7x не е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: marvesss   
Дата:   05-01-18 13:41

Първият Canon G7x е перфектен избор при ограничен бюджет втора употреба, единствено където няма 4K, но обективчето 24-100/1.8-2.8 е много добро (според мен по-добър избор за снимки от Sony RX100 III).

Да се избягват първа и втора версия на RX100, лоши са им обективчетата в широкия край и най-вече в дългия, където блендата става прекалено затворена и с малкото сензорче дифракцията убива цялата снимка.

RX100/G7X/LX15 минават за джобни, могат да се носят в джоб на долнище, въпреки че леко набъбват. Ако са в твърд предпазен калъф вече не минават за джобни. (едно време имах Canon S90, той не се усещаше в джоб с платнено калъфче).

Моето лично мнение е, че ако целта на новото апаратче НЕ Е да се разнася във всеки джоб постоянно и малка чантичка е приемлива опция, то по-добре някоя APS-C безогледалка с китово обективче ще даде повече, а ако са още по-ясни целите може това китовото да се замени с подходящ твърд светъл обектив със същите размери и тогава няма място за сравнение с джобните ежедневки като картина.

Да ме забравя и да спомена Nikon Coolpix A и Ricoh GR, вече дърти на годинки, но са джобни колкото RX100 първа версия (по-малки от новите версии на RX100/G7x/LX15), а като качество на картината са по-напред дори от някои комбинации безогледалка с твърд обектив. Причината е липсата им на AA филтър и перфектните им обективчета. Nikon Coolpix A ползвах и ме кефеше колкото фул фрейм с хубав 28мм обектив... Но за мен е важно качеството на картината, докато бързина на фокус и ISO над 400 въобще не ме вълнуват като показатели, когато избирам фотоапарат за себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: PIXEL5   
Дата:   05-01-18 14:46

Благодаря на всички ви за мненията. вече се бях ориентирал към Сони-то, но понеже никога не съм ползвал такова ме интересуваха различни странични мнения.
marvesss със сигурност ще има някакво калъфче - идеята не е да заместя телефона. както съм писал бих искал да имам малко повече гъвкавост и да не нося 2 тежки и големи камери когато съм сам. Освен това - тъй като работя в екип главно с дами - ще се радвам ако мога да им облекча малко раниците. Надявам се че като трета камера в екипа ще мога да го използвам и за бекстейдж. Блазнят ме разбира се всички видео гевезелъци, въпреки че ние видео - професионално не снимаме - по скоро за да доставим удоволствие на фенове и клиенти.
Важен ми е добрия и бърз фокус, защото колежката която снима бекстейдж, докато сме на събития, на практика няма време да се съсредоточи и да търси кадър - по важно и е да хване екзотични моменти, емоция и настроението по време на работа.
Не на последно място имам някакъв гъдел да тествам нещо без огледало. на този етап обаче не мога да си позволя нито да наливам средства в цяла система, нито имаме време да разучаваме такава. Вероятно и поради сбора от различните малки благинки се насочих към този мъник.Няма да го гръмна веднага, но до месец - със сигурност.
Още веднъж благодарност на всички ви за мненията.

П.С. Аз не пиша много, не поствам и не качвам снимки, но за всичките години откакто ползвам този форум - винаги съм получавал разбиране и смислени обяснения от снимащите събратя. Дори и в петък. Ето защо още веднъж ви благодаря и пожелавам на всинца ни - много здраве, много красиви картинки и усмивки през годината. Всичко останало - от банкомата.
поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-01-18 14:47

rx100 4 и 5 имат най-добрата оптика от 1-инчовите сензори и издухват дори по-големи сензори със скапани обективи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: marvesss   
Дата:   05-01-18 14:58

Нцъ, не съм съгласен :)

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-01-18 15:51

То не е до съгласяване. [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: Offroad   
Дата:   05-01-18 16:51

Pd написа:

> rx100 4 и 5 имат най-добрата оптика от
> 1-инчовите сензори и издухват дори
> по-големи сензори със скапани обективи.
> [beer]

На практика 3, 4 и 5 версия са с един и същ обектив (24-70). При 4-ката малко намалиха остротата (която беше по-осезаема в 3-ката), а в комбинация с агресивното шумоподтискане (което е високо, дори на Low) не даваше добър резултат.

Разликата между 1-ва и 2-ра версия е огромна (по-голяма отколкото м/у 2 и 3). Сензорът е различен, отделно 1 дори няма чупещ екран. Иначе широкия ъгъл и вградения неутрален филтър на 3-ката са незаменими. 4-ката вече има по-ниско исо (80 спрямо 125 на 3-ката, отделно оправиха един "бъг" на 3-ката по отношение на HDR и селфтаймера) и т.н.

Относно компактността - от 1-вата до последната версия разликата е нищожна. Всички се побират в един същ калъф на кръста ми. Сравнението с кропка с китов не намирам за особено удачно - ясно е, че зависи от кропката и китовия - но имам едни и същи кадри с РХ100-3 и ILCE-5000 с 16-50/3.5-5.6 - тези от РХ са по-добри (и на екран, и на А4). А да не говорим, че на определени места е малко безотговорно да се държиш с една ръка за скалата, а с другата да сменяш обективи. [smile]


https://i.imgur.com/4qyV8qB.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: sony rx100 mk v - Мнения
Автор: mitpis   
Дата:   10-01-18 15:18

За Сонито хубаво, сигурно е така-не ги разбирам джобните фотоапаратчета, но относно определените места много хора снимат с по-добри машини със сменяеми обективи, което не мисля че е безотговорно, по-безотговорно е да ходиш с кофти екипировка и тези обувки на снимката по-добре е да са апроуч Скарпа или Ласпортива...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »