Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: APT   
Дата:   24-12-17 13:31

Здравейте,

Ако сте тествали тези калибратори, бихте ли споделили кой препоръчвате след крайния резултат, който сте получили?
Има безброй мнения, но повечето са след сравняване на спецификациите, а аз имам нужда от потребителско мнение по въпроса, така че ще съм много благодарен ако някой сподели личен опит.
Решил съм да направя подарък на монитора си за нова година и ще съм благодарен за съвет[smile]

Благодаря[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: marvesss   
Дата:   24-12-17 14:17

Какво ще калибрираш, само монитор(и) в sRGB, за да обработваш за интернет пространство? В такъв случай си вземи X-Rite Color Munki или Spyder 5 Express. И двата работят с безплатния DisplayCAL софтуер за калибрация и устройствата са по-точни от необходимото за споменатите цели. Все пак ползват същия хардуер като на по-скъпите им версии.

По-скъпите версии идват с по-богат на настройки лицензиран софтуер, който се ползва за калибрация на AdobeRGB/WideGamut монитор към прикачен принтер за професионален печат и обработка в това цветно пространство. Плаща се за лиценза. Естествено трябва да разбираш от тези цветни пространства, за да работиш с тях (НЕ СЕ ПОЛЗВАТ ЗА ОБРАБОТКА НА СНИМКИ ЗА WEB ИЛИ ПРЕДАВАНЕ НА СНИМКИ ЗА ПРЕДПЕЧАТ КЪМ ДРУГА ФИРМА).


Ако ще калибрираш само 1-2 монитора вкъщи, които едва ли заменяш през повече от 3 години - вземи назаем от приятел калибратор и си свърши работата, или ако съвсем не разбираш от процеса можеш да си платиш на човек, който извършва тази услуга по домовете в твоя град.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: hotsnail   
Дата:   24-12-17 15:08

i1Display е единствения избор ако ползваш BENQ, DELL а вероятно и други подобни фотографски монитори. Софтуера за i1 работи с хардуерната калибрация на тия монитори. Та за фотография в общи линии нямаш избор - i1

ПП Ползвал съм преди Спайдър елитен ама стар модел и минах заради монитора на i1. Софтуера на i1 е меко казано на светлинни години напред като стабилност и надеждност. Може и да е свързано с това, че новите windows-и са доста по-добри при работа с профили.....но стария паяк на стария вин си беше мъка. i1 съм го ползвал както с фото монитора, така и с други монитори и лаптопи. Няма ядове.



Публикацията е редактирана (24-12-17 15:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: glndrk   
Дата:   24-12-17 15:11

Аз ползвам i1Display Pro забележки нямам...
Монитора ми е с хардуерен LUT, и си правя 2 пресета. Native(wide gamut) и sRGB. После в зависимост от това което ми трябва си преключвам с "един клик"...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: APT   
Дата:   24-12-17 16:53

Ще се калибрират монитори Eizo, Dell и HP, Apple телефон,таблет и лаптоп, телевизор Samsung и Sharp.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: lamerko   
Дата:   24-12-17 17:07

За Dell ще ти трябва i1, HP-тата не са капризни, телевизорите вероятно няма да имат хардуерна калибрация и пак не би имало значение (само не знам сензора дали ще сработи добре с тях), за Eizo i Apple - не знам... май най-добрия вариат наистина е едно евтино i1 с алтернативен софтуер. Аз имам Spyder 5 Pro - хардуера наистина е еднакъв, просто се дават едни пари за софтуер. И резултатите с Dell са разочароващи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: Тед   
Дата:   24-12-17 17:13

Аз съм със Spyder 5Elite, но оригиналния им софтуер не го ползвам. Спрямо и1 - на спайдъра софта е смешна работа и не е добра калибрацията с него.
Ползвам DisplayCal и спайдър 5 - ок са калибрираните монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: enduro   
Дата:   24-12-17 17:31

Аз имам и ползвам X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 4 Expres . X-rite е много по добър и по точно калибрира , Спайдера го ползвам само за да пусна един тест за да видя колко процента монитора покрива AdobeRGB и sRGB понеже го има стандартно в софтуера като проценти го показва а x-rite няма такава опция . Спомена DELL , dell работи само с i1Display Pro и софтуера на делл за хардуерно калиброване . Пробвах i1Display Pro със заводския си софтуер на Dell U2713H и стана маджентен монитора, с оригиналният софтуер на делл се оправи !!! Калибрирал съм и доста ябълки като последно тествахме една iMac 5K дисплей със спайдера беше трагедия, лоши цветове и чупи градиента(от бяло към черно) много по-лошо отколкото с i1Display Pro като се калибрира !!![beer] [beer]



Публикацията е редактирана (24-12-17 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: asahi   
Дата:   25-12-17 12:03

Основните разлики са в софтуерите, тяхната съвместимост с операционните системи, времето и цената на обновяването им. В това отношение X-Rite като цяло са по-добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: Тед   
Дата:   26-12-17 15:46

Asahi, едно персонално питане към теб, тъй като този тест и на " Аsahi".jpg за bw са твои отпреди много години.
Ако мониторът чете едновременно текст и на 2% сив фон и на 98% сив фон, според теб добър ли е?
Прилагам скрийн:

https://s9.postimg.org/rpea0y4bz/Monitor.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: S.Nikolov   
Дата:   26-12-17 16:25

ситга бе човек... караш ме да си изхвърля лаптопа :D
1вия ред го нямам ...
от черния виждам само първите 2 реда (от таблицата).. като долния едва се чете...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: asahi   
Дата:   26-12-17 17:56

Това не е достатъчно един монитор да се определи като добър. Той може да си е добър, но да не е настроен правилно.
Този тест дава представа дали яркостите са разпределен правилно по динамичния обхват на монитора. Това е една от предпоставките за правилно предаване на цветовете, но няма връзка с тяхната вярност.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: Тед   
Дата:   26-12-17 19:28

asahi, напълно съм съгласен, тука не става дума за цвят - това е черно-бяла таблица. Цветната крива не коментираме дали е перфектна. /иначе е 138 Srgb и 100 Adobe Rgb и много добри показатели/.
Яркостите разпределени ли са добре, ако чета текст на 2 процента сиво и на 98 процента сиво?
Т.е. на тия редове си написал нещо, ако се четат - дали е вярно :) ?

/ на 2 процента - не вярваш някой да го чете, а на 98 процента = "аз едва го различавам" /.



Публикацията е редактирана (26-12-17 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: Konstantinov   
Дата:   26-12-17 20:55

Кой е монитора и колко струва?
Моя е дел 4к 24 инчов на 4 години за 1800 лева тогава и се виждат 4 и 3-4 реда от черното ама 4-тия ред едва се чете в пълна тъмнина и на S RGB на адоб се четат по 3 реда както и на калибрацията от 1 дисплей про.
Иначе най-много редове се виждат на асер на 15 години 20 инчов MVA 4 и 5 реда но той е със известно трептене на подсветката и цвета е 6 или 8 битов,драйвера не дава информация за цвета при асера.Взех го за около500 лева тогава.



Публикацията е редактирана (26-12-17 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: Тед   
Дата:   26-12-17 21:27

Аз чета 5-ия от черното и 4-ия от бялото без напрежение.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: lamerko   
Дата:   26-12-17 21:51

Нали осъзнавате, че този тест е леко малоумен? Първо, че няма отношение към цветовете, и второ - всичко зависи външни фактори и продпочитани настройки за яркост и т.н. Както е в момента - чета 6-ти ред (отдолу нагоре с белия фон, но при черното едва до 4-ти. Ако бутна яркоста - нещата се променят. И какво показва това? Че монитора ми е супер зле, или че теста е супер зле?

Иначе съм с калибрирани дърти HP LP2475w, от които съм доволен и честно да си кажа - става ми смешно от тези тестове :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: asahi   
Дата:   26-12-17 22:05

А най-малоумното е, че това не е моят тест.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-17 22:14

[smilie18] Не знам за монитора, но аз явно имам проблем с очите [smilie18] .

Като отворя снимката на по-голям размер и се четат всичките без най-горния бял и най-долния черен т.е. от 2% до 98%, но ми трябват няколко секунди взиаране само в тъмната или само светлата част. В тъуманта трябва да си пазя сянка на очите от светлия участък. А монитора ми дори не е HDR т.е. с ниска яркост е.....

Мислих да взема някой хубав ден HDR монитор да си подаря, а там максималната яркост е май няколко пъти по-висока.....

ПП Инак мача идеално се види. Има ли там скрита лимонка някоя?



Публикацията е редактирана (26-12-17 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: APT   
Дата:   26-12-17 22:15

Благодаря на всички включили се по темата до момента[smile]

Възможно ли е X-Rite i1Display Pro да се използва със софтуера на Display CAL?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-17 22:22

APT позлвах тая гъзмочина, когато бях със спайдер на стария windows. То нямаше оправия с това XP. Все е зле, зареждаш някакви резидентни програми, те намазват повече.....

От както съм с i1 и win 8.1 и win 10 просто няма нужда да правя глупости. Пускам софта той прави профил на дела се зарежда в монитора, на другия монитор се зарежда в windows и забравям за няколко месеца, докато ме засърби.

на мак ОС също всичко си работи без да инсталирам 15 хиляди тула, да ходя да сменям някакви системни неща....просто работи и резултата е относително добър.

По-добре провери форумите им дали става. Не виждам причина да не става. С мега дрвения ми елитен паяк работеше.

Ама резултата ще е плачевен вероятно ще ти засере windows-а с някакъв AgryllCMS....защо искаш да си причиняваш болка?


ПП Гледам, че са писали, че ако ползваш i1Display Pro нямало нужда май AgryllCMS да ти прецака съвсем windows-а..а само малко....



Публикацията е редактирана (26-12-17 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: lamerko   
Дата:   26-12-17 22:25

Да, може

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: midtone   
Дата:   27-12-17 12:02

@APT
Възможно е да се използва X-Rite i1Display Pro с DisplayCAL, обаче ако USB портовете ти са съвместими. На 3-те ми лаптопа с USB 2.0 портове си работи без грешка, на лаптопа ми с USB 3.0 не работи. Това е добре документиран проблем, и не зависи от DisplayCAL, а от ArgyllCMS, който трябва да имаш инсталиран, за да работи DisplayCAL. Проблема се решава, като използваш USB 2.0 хъб, само че при мен не се реши, и така на най-хубавия си дисплей трябва да използвам фирмения софтуер на X-Rite - iProfiler, който не е лош, но на мен, субективно, DisplayCAL ми харесва повече.
За калибровка на телевизори използвам HCFR, който си работи без грешка с моя i1Display Pro.
Що се отнася до сравнение на X-Rite i1Display Pro с Datacolor Spyder 5 Elite, и двата ще ти дадат приемливи резултати. Основната разлика е, че качеството на калибрация с X-Rite i1Display Pro не деградира с времето, т.е. не е необходимо да пращаш калибратора на сервизна поддръжка всеки 6 месеца, въпреки че ако си професионалист, може би ще го правиш за всеки случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: Тед   
Дата:   27-12-17 13:43


https://s17.postimg.org/j0c6bi61r/Screen_Shot_2017-12-27_at_1.38.05_PM.jpg


Може и да съм объркал, че е на asahi теста, но съм го взимал явно от негова тема + този, който е негов на 100%.
Минали са сумати години.

"Автор: lamerko
Дата: 26-12-17 21:51

Нали осъзнавате, че този тест е леко малоумен? Първо, че няма отношение към цветовете, и второ - всичко зависи външни фактори и продпочитани настройки за яркост и т.н.
Както е в момента - чета 6-ти ред (отдолу нагоре с белия фон, но при черното едва до 4-ти. Ако бутна яркоста - нещата се променят. И какво показва това? Че монитора ми е супер зле, или че теста е супер зле?"

От написаното следва, че мониторът ти е с ограничени скали на черното и нямаш хубаво черно /нямаш разработка в тези нива/. Не трябва да буташ нищо -едновременно трябва да имаш този обхват, а не да нагаждаш.
Не мога да разбера "малоумността" в какво се изразява ...това е текст на сив фон в проценти. Или четеш или не четеш, какво малоумно има - ...
Няма нищо общо с цветовете, кой ви е казал за цветове. Това са нива на сивото. Предполага се, че ако имате истинско черно, то и цветовете ще са по-точни.



Публикацията е редактирана (27-12-17 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: swqaz   
Дата:   27-12-17 19:03

Странна работа! Аз на телефона чета по 5 реда от черно и бялото, а дори не отварям снимката в цял рамер! Този тест е затруднявал някой монитор преди падането на берлинската стена!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране с X-Rite i1Display Pro и Datacolor Spyder 5 Elite ???
Автор: marvesss   
Дата:   27-12-17 19:23

Новите телефони са с OLED/AMOLED дисплеи, които поддържат много wide gamut, както и HDR. За Android-ите с тези дисплеи знам, че вече работят нон-стоп в тази среда и виждат по-широк спектър на сивотата (имат по-истинско черно от *VA панел и по-голяма яркост от CRT) и много повече цветове от sRGB IPS мониторите, на които обработват снимките си повечето от нас. [smile] Скоро идва модата и сред големите екрани, но първата вълна ще е псевдо-HDR монитори.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »