Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: xsakex   
Дата:   06-12-17 14:44

Здравейте,

от настолен компютър постепенно минавам на MacBook Pro 2014 (USB3.0, Thunderbolt) и искам да имам някакво решение за съхранение на снимките ми. Дискът му е с капацитет 512Gb, така че на него бих държал само последните няколко проекта, а останалото на някакъв външен диск. Понеже вече разполагам с един 4Tb WD Red на който си държа снимките ми дойде на ум идеята за някаква кутия за два или повече диска, която да свързвам с USB3.0, като много вероятно е да използвам JBOD.

До момента гледах кутии на два производителя, но исках да разбера по-скоро от първа ръка дали имате опит с някоя от марките.

ORICO и StarTech

Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: the_psycho   
Дата:   06-12-17 15:22

И аз търся такова, само че по-евтинко и освен SATA да има и USB входове (понеже имам и USB външни дискове)

Гледам сега едни в ebay - 2.5/3.5 inch Dual-Bay SATA Hard Drive Docking Station Clone USB HUB Card Reader

Дайте мнение


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: nice2mitiu   
Дата:   06-12-17 17:10

ползвал съм продукти на Orico, 2 различни външни кутии за 2.5" HDD и кард рийдър, добре са.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: alcap007ne   
Дата:   07-12-17 10:17

Какви са тези луди цени за обикновено усб. Купува се NAS като най-евтиния е на Д-линк и работи без грешка. Ще бъде по мрежата с кабел и може да го направите с малко повече познания с външен достъп на ФТПС и така може да го достъпвате винаги по всяко време.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: iasen2   
Дата:   07-12-17 10:53

Само NAS е решение на проблема. Даже ще може да го ползваш като облак.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: xsakex   
Дата:   07-12-17 12:52

Няма да се възползвам от NAS по никакъв начин. Нито ще свалям торенти, нито сървър ще вдигам, нито ще стриймвам филми към телевизора, за сметка на това пък искам връзката към диска да е бърза.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: ararat   
Дата:   07-12-17 13:14

Използвам един D-Link с два диска от бая години, даже по едно време бях забравил къде съм заврял самата кутия.
Никакви проблеми. Сега гледам че има по-нов модел.


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: Argo   
Дата:   07-12-17 17:49

ORICO e OK

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: xsakex   
Дата:   20-12-17 13:05

Сега ми попадна и една немска марка - RaidSonic .

Някой има ли впечатления от тях? По-добри ли са от китайците Orico?


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: marvesss   
Дата:   20-12-17 13:21

Вземи си NAS-че с LAN, вържи го към рутера - бърз трансфер, пък можеш и да го направиш достъпен от всяка интернет точка в света (примерно да му прехвърляш снимките от апарата, докато си на почивка в чужбина). Също така няма да е необходимо да е до компютъра ти за USB връзка, можеш да го складираш където желаеш. Пусни си RAID-1 на два диска за допълнитена сигурност, освен ако не складираш снимките на още поне 2 отделни носителя. Не са толкова по-скъпи от тези постни USB кутийки.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: xsakex   
Дата:   20-12-17 13:35

А скоростта колко по-бавна ще е? WLAN vs USB 3.0?

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: marvesss   
Дата:   20-12-17 13:42

За да си отговориш сам на въпроса, провери хард дисковете, които смяташ да ползваш, каква скорост на четене и запис достигат при прехвърляне на снимки и дали ще ги спъне гигабитов LAN?

За сравнението да не забравиш и да прибавиш в сметките времето, за което прикачваш USB кутийката, чакаш да зареди, след трансфера разкачване и прибиране на кутийката на сигурно място. Това след всяко снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: nice2mitiu   
Дата:   20-12-17 13:47

Raidsonic не е немска марка.
Просто китайски продукт, който го продават в германия под това име, най-вероятно в други държави е един и същ, с друго име.
Скоростта между WLAN и USB3 е много различна. USB 3.0 е доста по-бързо. Ако ще обработваш от този диск, WLAN най-вероятно няма да ти свърши работа, но ако само ще архивираш, NAS системата е за предпочитане по няколко основни причини:
- Можеш да достъпваш файловете навсякъде
- Сигурността е подобрена, тъй като NAS системите използват отделна операционна система, най-често линукс базирана и проблеми като вируси и хакване на практика не съществуват. Освен ОС, NAS-а го пази и firewall-а на рутера, ако има такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: marvesss   
Дата:   20-12-17 13:56

MacBook Pro 2014 е с 802.11ac WLAN, наистина ли ще спъне трансфера на WD RED 4TB ?

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: virosh   
Дата:   20-12-17 14:19

@marvesss, не мисля. WD RED са на 5400RPM макс. Все пак да не забравяме че тази серия на WD е направена за домашен NAS. Ако някой иска и бързодействие да се насочи към Enterprise серията им, но там и цените са други.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: nice2mitiu   
Дата:   20-12-17 15:10

Не мога да кажа със сигурност за всички случаи, казвам от опит.
В нас имам евтин NAS, ползвам го за медиен сървър вкъщи. Вързан е по кабел към рутер среден клас на D-Link, компютъра ми отново е по кабел, в същия рутер. Дъното поддържа 1 gigabit LAN. Трансфера ми между компютъра и НАС-а е около 40 мегабайта в секунда, а между външния хард диск с USB3 е около 180 мегабайта в секунда. Дисковете и в двете външни устройства са WD RED.
Възможно е да има ограничение в самия NAS, но не очаквам по-високият клас устройства да достигнат скоростти близки до USB3

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: uri64   
Дата:   20-12-17 15:14

nice2mitiu написа:

>
> - Сигурността е подобрена, тъй като
> NAS системите използват отделна
> операционна система, най-често
> линукс базирана и проблеми като
> вируси и хакване на практика не
> съществуват. Освен ОС, NAS-а го пази
> и firewall-а на рутера, ако има такъв.

Не е баш така. Може и да няма толкова вируси, но опасността да ти хакнат система под линукс въобще не е пренебрежимо малка. Файъруола на рутера също е далеч от 100%-ва гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: xsakex   
Дата:   20-12-17 17:22

nice2mitiu написа:

> Не мога да кажа със сигурност за
> всички случаи, казвам от опит.
> В нас имам евтин NAS, ползвам го за
> медиен сървър вкъщи. Вързан е по
> кабел към рутер среден клас на D-Link,
> компютъра ми отново е по кабел, в
> същия рутер. Дъното поддържа 1 gigabit
> LAN. Трансфера ми между компютъра и
> НАС-а е около 40 мегабайта в
> секунда, а между външния хард диск
> с USB3 е около 180 мегабайта в секунда.
> Дисковете и в двете външни
> устройства са WD RED.
> Възможно е да има ограничение в
> самия NAS, но не очаквам по-високият
> клас устройства да достигнат
> скоростти близки до USB3

Изглежда като голяма разлика. В пъти. От друга страна Synology обещават скорост на трансфер от 100мбит в секунда

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: lamerko   
Дата:   20-12-17 17:50

Това е доста зле - 100 мегабита ми е свързаността с интернет. Лично аз бих си търсил NAS с бърз процесор, повече РАМ и като възможни връзки - USB3.1/C.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: xsakex   
Дата:   20-12-17 18:32

lamerko написа:

> Това е доста зле - 100 мегабита ми е
> свързаността с интернет. Лично аз
> бих си търсил NAS с бърз процесор,
> повече РАМ и като възможни връзки -
> USB3.1/C.


https://www.synology.com/en-global/products/DS218 всъщност е 112MB/s, което май е смислено вече, нали ако по мрежата няма други спънки като бавен рутер например

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: D_Ave   
Дата:   20-12-17 19:09

смея да твърдя, че имам сравнително богат опит с NAS-ове като за последните години минах през няколко и накрая стигнах до сървър. ако наистина искате бекъп, от който да има смисъл не препоръчвайте NAS на човека. в крайна сметка минах през няколко бекъп решения и след като за малко не загубих всичко именно заради NAS стигнах до заклчението че няма нищо по-сигурно от 3.5" хард диск в стабилна кутия който се използва само и единствено за бекъп и се закача само за обновяване или възстановяване на данни и/или добро cloud решение.
от NAS има смисъл ако купиш модел с два харда като единия mirror-ва другия или ако вземеш нещо безбожно скъпо с поддръжка на RAID 5 където може да забравиш с проблеми свързани с изгарянето на хард диск (е, освен финансови покрай замяната му).
в крайна сметка може да помислиш и за cloud бекъп, но трябва да си готов да даваш по 10-20 лв месечно.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: asahi   
Дата:   20-12-17 21:49

От 7-8 години съм с NAS, свързан към рутера, и не изпитвам ограничения относно скоростта. Ако стане по-висока това нищо ново няма да ми донесе. Пускам си файловете да се копират и си върша нещо друго. Нямам навика да разглеждам RAW файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: lamerko   
Дата:   21-12-17 02:59

xsakex: тия 112MB/s всъщност са дадени като вътрешна скорост за четене и запис, а не за трансфер. Но в документацията се вижда, че има гигабитов етернет и 2хUSB3 (което е доста по-добре от гореспоментите 100 мегабита), а поддръжката на DLNA и сравнително поносимите процесор и РАМ го правят приемлив избор. Сега вече от значение е цената все пак, но Synology правят хубави играчки.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да си взема външна кутия за 2 диска
Автор: bpavlov   
Дата:   29-12-17 01:21


Единственото правилно решение е NAS. В частност, като съотношение цена/качество и най-вече качество - Синолджи. За 2 или 4 диска. Аз имам DS 414 и направо се родих. Поддържа ми скорост 90 Мб в секунда. Купуват се "NAS" дискове на 5400 оборота и не ти трябва никакъв райд. Всички други решения са чикиджийски. Кутия за 1 диск на USB има приложение, само ако трябва да разнасяш извън вас евентуално филми или музика. Но то си е отделно нещо и не замества NAS-а. Ако нямаш пари за NAS, си продай Мак Бук Про-то и си купи пластмасов лаптоп, ето, давам ти жокер

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »