Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 уличната фотография
Автор: мара   
Дата:   24-10-17 12:09

интересно ми е ЗА ВАС къде е границата. не искам дефиниции, а по-скоро лична преценка.
аз например, не мисля, че архитектурен пейзаж БЕЗ човешко присъствие е улична фотография.
понякога се чудя доколко режисирани кадри с елемент на провокация спадат към нея.
примерно ей тия мои кадри по-скоро не са:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2011-11/2_1321801569.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-08/1376826258_23.jpg


...обаче си мисля, че ако в центъра на композицията беше хорската реакция, а предизвикалият я беше поддържащ герой, може би щяха да бъдат.
има някаква доста неуловима граница. интересно ми е да прочета вашето виждане.

имам режисирани, но със случайни минувачи, които съм харесала, а те са се съгласили да ги позиционирам и снимам...комай това е по-близко, но пак не съм сигурна, доколко е улична фотография...
като ей това примерно:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2012-11/1353837773_malak_gradski.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: idivanov   
Дата:   24-10-17 12:33

Според мен, уличната фотография Не трябва да е режисирана. Всичко друго е или портрет, или репортаж/възстановка, или просто снимка за спомен...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: мара   
Дата:   24-10-17 12:35

ами ако пусна въпросния модел и заснема хората и техните реакции?

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   24-10-17 12:53

Зависи от модела... Има някои , дето като ги пуснеш и може да заснемеш освен тяхната реакция и тяхната ерекция [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: uri64   
Дата:   24-10-17 12:57

За мен е интересна случка или интересно подреждане на неща и хора/животни, което се случва в някакво населено място или на границата между него и околността...хубаво е да има някаква явна или неявна динамика...все ми е тая дали е режисирано или не, ако кадърът е добър и има някаква истинност в него и да е режисиран - няма да си личи. Не мисля, че може да има точна и изчерпателна дефиниция за "улична фотография", по-скоро човек като види може да прецени спада или не. Всичко това естествено е само лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: мара   
Дата:   24-10-17 13:02

именно, именно...и аз мисля по някакъв сходен начин.

иначе, тихомире, за ерекцията - трудна е за улавяне в улична среда [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: philip   
Дата:   24-10-17 13:19

Ми... представям си го документално, нережисирано. По-добре с хора, но не непременно, може с коте, мишок или някоя сврака, а що пък не и без живи твари.


Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: ninikolov   
Дата:   24-10-17 13:26

За мен тази снимка е най-точната дефиниция за улична фотография:

http://edition.cnn.com/2017/03/30/europe/tbt-ruth-orkin-american-girl-in-italy/index.html


Вижте и другите снимки, заслужава си.
А и статията е интересна. Фотографът и главната участничка твърдят, че не е режисирано, но аз си мисля, че съвсем умишлено е търсена правокацията. И се е получило нещо истинско и страхотно.


Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   24-10-17 13:46


http://www.slate.com/content/dam/slate/blogs/behold/2014/12/David%20Strick/tomcats.jpg.CROP.original

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   24-10-17 13:51


http://pictures.ozy.com/pictures/1500xany/2/0/1/73201_BE048432.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   24-10-17 14:27

...и аз често се чудя , кадри, които снимам от балкона, са ли или не са улична фотография , но не бих търсил отговор от хора , които знаят , колкото мен...
...щото , кой знае , какво ще измислим...[smilie5]
...струва ми се , че така нареченият "стриит" е нещо доста тясно , като понятие ... сигурно е дефинирано в някакви учебници и е хубаво да се допитаме до хората , които са ги писали ,или поне чели...

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   24-10-17 14:33


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-09/1475137966_12.jpg



...това , сега , стрийт ли е?...


Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-10-17 14:43

Стрийт фотографията, както я разбирам аз е каквото правят фотографи като Daniel Arnold, Joel Meyerowitz, Bruce Gilden. Влизат без разрешение в личното пространство на хората на улицата, светват им в очите със светкавицата, стряскат ги, поставят ги в необичайни ситуации и регистрират естествените им реакции, които са спонтанни и интересни. Това е едновременно фотография и лично отношение и участие в нещата, а не само наблюдение.

Има и друг подход, да наблюдаваш и улавяш интересни моменти без да се месиш но е по-различно. Не толкова артистично и сигурно по-неплодотворно според мен. Все пак се сещам за Garry Winogrand, който починал относително млад от рак и оставил няколко хиляди снимани, но непроявени филми със стрийт фотография. От най-добрия вид!

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   24-10-17 14:54

Автор: Dora93
Дата: 24-10-17 14:43

Стрийт фотографията... едновременно фотография и лично отношение и участие в нещата, а не само наблюдение....


...това , за мен , е някакъв мисловен стереотип...
...струма ми се , че е по-важно "личното отношение и участие в нещата " ,които кадърът индуцира у наблюдателя...консуматора...публиката...



Публикацията е редактирана (24-10-17 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: CDman   
Дата:   24-10-17 14:54

Ако това е шедьовър на Garry Winogrand:


http://www.americansuburbx.com/wp-content/uploads/2010/02/winogrand-women-445.jpg

,

И аз имам [beer]

Но май се водят папарашки не знам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-10-17 14:55

ПП: Да не се чудите дали е или не е (добра) стрийт фотография, за да е, трябва да си омешан в тълпата, да си участник в ситуацията, да я регистрираш от една ръка разстояние, не от далеч. Да нямаш време да кадрираш и нагласиш хоризонта, разпределението на фигурите в кадъра, да е откраднат кадъра от съдбата, а не изпросен.

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: dtangelov   
Дата:   24-10-17 14:56

Dora93
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   24-10-17 14:58

Автор: Dora93
Дата: 24-10-17 14:55

ПП: Да не се чудите дали е или не е (добра) стрийт фотография, за да е, трябва да си омешан в тълпата, да си участник в ситуацията, да я регистрираш от една ръка разстояние, не от далеч. Да нямаш време да кадрираш и нагласиш хоризонта, разпределението на фигурите в кадъра, да е откраднат кадъра от съдбата, а не изпросен.


..май е така...поне добрите образци , за които се сещам , са такива...

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-10-17 15:00

Папараците са добри фотографи. Бъдете папараци!

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-10-17 15:01

За мен стрийт е всичко дет се СЛУЧВА на улицата (не режисирано). Примернот мен и моите разбирания за такава е това...


Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: asahi   
Дата:   24-10-17 15:02

Стрийт фотографияат е поджанр на репортажната фотография. Там няма режисиране, често и подготовка.
На улицата може да има и режисирана фотография. Тя може да е толкова успешно режисирана, че да се обърка с репортажната. Може и да е рекламна, може да е и художествена.
Общото в цялата работа е, че границите между жанровете не са толкова конкретни, че да се барикадираме зад тях.

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   24-10-17 15:02

Автор: Dora93
Дата: 24-10-17 15:00

Папараците са добри фотографи. Бъдете папараци!


...това е подбудителство към престъпление...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: CDman   
Дата:   24-10-17 15:11

Тоест ако снимам някое хубаво дупе на улицата може да мине за репортаж [smilie18]

Не ме изкушавайте моля [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: мара   
Дата:   24-10-17 15:20

и аз съм съгласна, че много често папарашките снимки са интересни и има сред тях от най-добрите образци...но с едно уточнение - папараци преди и сега са различни неща.
преди за папараци ставаше дума, когато се завираха в личния живот, дом, градина, дебнеха личния живот на разни хора, често - "звезди".
сега, предвид "новата нормалност" папарак, че и престъпник, става всеки нормален човек, който снима по улицата, вкл. на детски площадки.
хората са се побъркали доста, от друга страна - вече всеки разполага с всякаква техника да щрака като луд и постоянно можеш да попаднеш на фокус :)
де да знам...аз не бих имала нищо против, но забелязвам, че все повече хора се държат, все едно ги дърпаш за опашката.

Отговори на това съобщение
 Re: уличната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-10-17 15:21

Гари Уайногранд има една серия Women are beautiful, която ми харесва. Иначе стрийт фотографията не ми е най-любимия жанр.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »