Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: boqnkov   
Дата:   18-10-17 21:53

Здравейте! Нека си поговорим за фокуса при снимане с широко отворена бленда. Имам няколко въпроса на които желая да получа отговори.
1. При фокусиране само с централната точка дълбочината на фокус къде трябва да бъде в идеалния случай? (По равно пред и зад точката, от нея назад или от нея напред)? Аз като че ли предпочитам да бъде от точката (очите) назад за да може уши (обеци) и коса (прическа) да са с максимална рязкост.
2. Как най лесно да проверя обективите си дали са наред с фокуса? Обективите са canon 50 1.8 stm, 40 2.8 stm и 18 135 stm. Тялото е canon 100d. 50тката я пробвах с вестник под наклон и дава доста солиден фронт фокус, но не знам дали не бъркам нещо при експеримента. Знам, че на 1.8 50тката не е много рязка, но все пак държа да ползвам тази бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: asahi   
Дата:   18-10-17 22:06

1. Дълбочината на фокус е област. Нормално тя се разполага 1/3 пред точката, в която си фокусирал, и 2/3 след нея.
2. Точността на АФ система се проверява с тестова постановка. Първият резултат от Гугъл:


http://www.users.waitrose.com/~emes1938/Images/00237acs%20AF%20test%20target.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-10-17 22:10

Можеш да проиграеш нещата с това и това и да добиеш представа.


Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: tishovsx   
Дата:   18-10-17 22:23

Или пък да си снимаш, цветенца[smilie3]


https://farm5.staticflickr.com/4499/37521005570_df9084b0ef.jpg

DSC03820 by Tihomir Todorov, on Flickr

Кеф ти Доф, преден заден, лев , десен, секакъв и [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: boqnkov   
Дата:   18-10-17 22:52

В калкулаторите излиза, че е 50/50, а пък asahi казва 1/3 и 2/3. Според вас къде е по - вероятно да има отклонение? В тялото или в обектива? Говоря за 50тката на 1.8 защото там най - често убягва фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-10-17 23:08

Асахи правилно го е написал. Калкулатора дава зоната на рязко изображение от до.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-17 23:08

Разпределението зависи от физични закони, не можеш да си го настройваш.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: asahi   
Дата:   18-10-17 23:25

Има обективи с дефокус контрол, които настройват зоната.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-17 23:25

ще ти дам два примера от този калкулатор пък ти си направи сам изводите

http://www.dofmaster.com/dofjs.html



Сони а900 с 50/1.4 обектив на бленда 1.4

1-ви пример фокусиран на 1 метър

Near limit 0.98 m
Far limit 1.02 m
Total 0.03 m

т.е. 49% отпред и 51% отзад според калкулатора

2-ри пример фокусиран на 40 метра
Near limit 23.8 m
Far limit 124.2 m
Total 100.4 m
т.е. 16% отпред и 84% отзад

Схващаш ли зависимостта?

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-17 23:28

asahi, верно? Дай пример, че ми стана интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: victory13   
Дата:   18-10-17 23:32

никон 105/2 и 135/2... примерно

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: batsali   
Дата:   18-10-17 23:36

hotsnail, има нещо гнило в тая зависимост. Какво става, ако фокусираш в безкрайност?

Струва ми се, че се говори за различни неща, освен тва автора май бърка фронтъ/бекъ и дълбочина на рязкост. Дълбочина на фокус също е отделно понятие.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: boqnkov   
Дата:   19-10-17 03:57

@ batsali На мен пък ми се струва, че ти ги бъркаш... ако се лъжа, ни обясни какво е фронтъ, бекъ, и разликата между дълбочина на фокус и дълбочина на рязкост...

При разминаване в тези 1/3 и 2/3 причината фокусната система на тялото ли е или обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: stef7   
Дата:   19-10-17 08:31

DOF е съкращение от Deapth Of Field не Deapth of Focus. Това е зона, дълбочина преведено на български. И опира до оптика и закони на физиката.

Израза дълбочина на фокус е неправилен. Няма такова нещо като дълбочина на фокус. Системата камера - обектив мери разстоянието до дадена точка, след това фокусира на това точно определено разстояние. Т.е. фокуса е точна величина и определено точно разстояние, а не зона. Фокус и дълбочина на рязкост са две различни неща поне що се отнася до камери.

Объркването идва защото на български използваме израза "на фокус" като синоним на рязко изображение. Но са две различни неща.

Back или front focus е когато камерата не фокусира точно там където трябва, а измества малко назад или напред. Ако снимаш на затворена бленда няма как да забележиш това отклонение, защото зоната на рязкост или DOF е голяма. Много преди равнината или точката на фокус и след нея изображението е рязко. Ако обаче снимаш на много отворени бленди и с телеобективи, DOF може да е едва 2-3 сантиметра. В тази ситуация вече всяка неточност на фокусиране се забелязва. Фокусираш примерно по очите и очакваш те да са перфектно резки, а се оказва примерно че носа е най рязък а очите не са.

Проверката за front back фокус става с тестове както asahi е показал. Google ще ти каже как да ги направиш.

Фокуса е система която се определя от два елемента - тялото и обектива. Ако приемем че тялото е настроено както трябва фабрично, front back фокуса се коригира спрямо всеки отделен обектив, ако има проблем. Това е по-разпространения случай.

Ако фокуса ти бяга по един и същи начин с няколко обектива, значи според мен в този случай проблема е в камерата, Доколкото ми е известно това е по-редкия случай.

Друг е въпроса че само някои производители ти дават възможност да направиш тази настройка на обектива отделно от камерата и в домашни условия така да се каже. Сигма примерно. При повечето пращаш заедно камера и обектив за настройка в сервиз.

Проблема с front back focus го има само в DSLR защото само при тях фазовия сенсор за фокусировка е различен от сенсора за снимане и пътя който изминава светлината до всеки един от тях е различен. При безогледалките а и вече някои ДСЛР на Канон фазовия сенсор са множество точки по самия сенсор за снимане и там проблема го няма. Някои безогледалки използват не сенсор с фазова детекция а разлика в контраста на самото изображение т.е. фокусират на друг принцип и там отново проблем не съществува.



Публикацията е редактирана (19-10-17 08:36)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: the-rookie   
Дата:   19-10-17 08:43

hotsnail,скалата за фокусиране при твърдите обективи(без подвижни елементи) не е линейна.Формулата е :оптичната сила(реципрочното на фокусното раст.) е равна на сбора от реципр.стойности на образното и предметното разстояние ,та затова се получава разминаването! asahi, принципно е прав че задната отсечка е по-голяма от предната,но съотошението между двете зависи от разстоянието на което се фокусира!

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: hotsnail   
Дата:   19-10-17 09:00

Ето Ви една много интересна статия по темата. Това е как Гугъл са направили боке на новия си телефон

https://research.googleblog.com/2017/10/portrait-mode-on-pixel-2-and-pixel-2-xl.html


Интересното е, че посредством много сметки и трикове възможни с новите сензори са постигнали значителен напредък в качестовото на снимките:

1. добър динамичен обхват
2. нисък шум
3. сравнително реалистична имитация на боке

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: batsali   
Дата:   19-10-17 23:27

https://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field


https://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_focus


https://en.wikipedia.org/wiki/Circle_of_confusion



Сбит преразказ:

На практика обектива проектира остро върху сензора само една безкрайно тънка равнина, която е на някакво разстояние пред него и DoF-а, дълбочината на рязкост, е 0. Поради редица обективни и субективни фактори тази дълбочина не е 0, защото има някаква граница на видима острота, след която нещата ни се виждат по-скоро омазани вместо по-скоро остри. Фронт/бек фокус се отнася не за границите на рязкост, а за положението на безкрайно тънката равнина, около която се намират вече тия граници. Демек, ти 'казваш' на камерата, че искаш да фокусираш върху нещо, което е на 2м от сензора, а поради някаква причина камерата си мери мерките, прави си сметките, хортува си с обектива, обектива казва 'ама разбира се' и фокусира реално на 2.01м или 1.99м.

Дълбочината на фокус се отнася за разстоянието между фокусната равнина зад обектива и сензора.



Публикацията е редактирана (19-10-17 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: idivanov   
Дата:   23-10-17 17:51

DOF = дълбочина на полето - сиреч дълбочина на областта на рязко изображение. Фокусът няма дълбочина, той трябва да е в равнината на филма или сензора. Това 1/3 и 2/3 се отнася за областта на рязкост пред и зад фокусирания обект...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF! И там ли е където трябва да бъде?
Автор: Батко   
Дата:   23-10-17 18:27

Колко сме я разисквали и дъвкали тая тема. И аз пак ще напиша нещо и някой пак ще каже хайде стига с това сони.
От както разкарах канона аз грижи нямам. Бях си купил и калибратор на обективи - спайдър, марков един вид. И с него и без него, и с кюстъм мейд дивайси ефектът е ZERO! Само се ядосва човек. Единствено в сервиза на сигма ми калибрираха една 85-ца на 1.4 и имаше супер-точен фокус.
Пиша го това, защото толкова нерви и ядове съм имал с канон, че никога няма да повторя!

Най-добрите обективи са Canon, когато тялото е на Sony.
Ей това е.

Плюйте, спорете - това е истината!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »