Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 19:55

Напоследък ставам все по-малко активен в гледането и гласуването.
Уморен съм. Досадно е "копането", за да се порадваш или възхитиш от някой кадър, всред безкритичното море от снимки във форума.
Удивителните и плюсчетата не са активност, а мненията (критиката), в повечето случай, трябва да се отнасят до елементарни неща.
Композиция, ракурс и светлина са трите "четки", които трябва да се владеят от всички, или поне да се опитват да се използват, преди един кадър да се качи във форума. За тези, които си изкарват хляба има още "четки" - позиране, работа с няколко светлинни източника, фон и аксесоари, обработка. И там трябва да е още по-строго ... ама не.
Ясно е, че не слагам всички форумци на една маса, но за преобладаващото мнозинство, източването на карти е основна дейност.

Та, да си обясня заглавието.
Мрежата (WEB), е пълна с информация, съвети, уроци, нагледни помагала ...
Защо няма желание за учене?
Малко раздвижване на сивото вещество, малко самоанализ и критичност към резултата.
Защо качвате снимки във Фотографски форум?
Нямам отговор.
А Вие, имате ли?
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 20:05

Преди време се появи потребител във форума тук и попитах дали взима ученици. Е, научи ме на доста неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 20:13

kvakioh, е, ти не си от "нежелаещите". [shtrak]
Понеже думите са много силно нещо, ти ми подсказваш едно друго отношение. "Потребители" има в търговската мрежа и в сферата на услугите. Не е ли по-добре ние, тук, да сме "УЧАСТНИЦИ"? [smilie3]



Публикацията е редактирана (20-09-17 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: sherbit   
Дата:   20-09-17 20:14

Най-интерсното напоследък бе кавгата на бащиците.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 20:17

Аз не мога да снимам и не разбирам фотография, просто съм собственик на техника дигитална и аналогова и я ползвам когато мога. Почти всеки ден. Затова понякога участвам тук не само с кадри, а с думи, което ме прави потребител на ФФорум.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: GenaDP   
Дата:   20-09-17 20:20

Мрежата (WEB), е пълна с информация, съвети, уроци, нагледни помагала... Защо няма желание за учене?

Защото расте поколение от кретенчета. Свикнали са всичко да получават наготово (в училище единствено на това ги учат). Не могат да разсъждават, самообучението им е нещо тотално непознато.

Апропо, именно поради тази причина има все по-голям интерес към курсове, уъркшопи и всякакви производни. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: sherbit   
Дата:   20-09-17 20:20

Изхарчи си парите напразно за ония яките стативи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: ve_sselin   
Дата:   20-09-17 20:32

Няма ли самокритика и реална самооценка, всичко друго е безсмислено. Проблема е, че повечето които качват смотани снимки, всъщност си мислят че са много хубави, понеже във фейсбук цялата рода( и не само) са натрупали няколкостотин лайка. Иди кажи после на някой такъв, че има нужда от усъвършенстване- веднага ставаш хейтър! Тенденцията е всъщност, че след идването на демокрацията и свободията, рязко падна летвата на самооценка, може би и следствие от неправилно възпитание на родители, които поощряват и хвалят децата си за щяло и нещяло и се получава ефекта на тулибулибудаучю.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 20:51

Хайде да не ставаме толкова строги и да не обиждаме различните поколения. И нас, (водят ни чичо-дядковци)[smilie7] ни бяха отписали с дългите коси, късите поли и "немелодичните" банди от 70-те, но светът стана друг след тридесет-четиридесет години наши усилия и постижения.
Разликата, поне доколкото я усещам е, че бутахме нещата за промяна, за някакво развитие, а сега настройката е да обвиняваме всичко извън нашата собствена клетка и да изискваме някой друг да ни изпълни желанията - държавата, правителството, големия брат или поне мама. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 20:54

Нещата станаха и по-сложни, няколко пъти тук го казвам.
Дигитално снимане- първо техника, после компютър мощен, после програми...Натрупва се и е трудно да е в час човек. Примерно някои дигитални кадри се обработват добре с Photoshop, от едни камери, от други камери- с друго. Понякога е тежко да се настрои човек...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 21:00

Не мога да се съглася. Програмите са тежки и искат знания, но всичко, което те правят, се правеше и в "тъмната стая", с вани, химикали, в мрак и часове пипкави манипулации. Сега ефектът се постига за секунди и е видим моментално, с натискането на няколко клавиша.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 21:07

Понякога изисква ако човек си е взел нова камера например, след това се налага да се вземе по-мощен компютър, след това програми да се качат, а това си е време и повече средства.
За аналоговото снимане си остава същото. Не е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Dora93   
Дата:   20-09-17 21:10

Лъжете се. Няма нито един добър фотограф в този форум. Нито нов, нито стар, нито учен, нито недоучен. Една ужасно скучна сива маса с лъжлива представа за себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 21:13

Аз казах за себе си. Не мога да кажа за други.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: sherbit   
Дата:   20-09-17 21:19

Ползвайте свободен софтуер хора. Дора, ти си непризнат разбирач.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 21:32

Дора93, моля да не изливаш политико-естетските си убеждения в тема, която не се интересува от тях.
Ако имаш някакъв отговор на въпросите, които повдигнах - моля, с удоволствие ще ги прочета (прочетем).
Имай предвид, че от позицията на безименник и без никакви показатели какво правиш и как, всяка твоя позиция и мнение ще е под голяма въпросителна.
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: GenaDP   
Дата:   20-09-17 21:33

Дора не беше ли мъжка?

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 21:35

Още един повод за съмнение! [smilie7]
П.П. Още един въпрос, свързан с категоричното изказване на Дора: Тя/той "фотограф в този форум" ли е? [smilie6]



Публикацията е редактирана (20-09-17 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: quazimodo   
Дата:   20-09-17 21:36

sherbit написа:

> Ползвайте свободен софтуер хора.


Та за кво викаш, че става дума [smilie11][smilie11][smilie11].
За т@@@к пуснах преди време тема за RAW Тherapee и щяха да ме удавят[smilie18][beer]. Само двама-трима души защитиха програмата[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: sherbit   
Дата:   20-09-17 21:41

Самия форум оформя потребители. Купуват хората, ъпдейтват се послушно.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 21:45

Крайните резултати понякога не са задоволителни дори с неподходящия софтуер...Дори и безплатен. Отделно че някои програми може и да не отворят RAW файлове от определени камери. Като цяло, в Бг и от Бг всичко е безплатно. Знаете как.
Сега е лесно и масово. Им доста хора, които са се наистина научили от интернет. По-интересното е как и кога се прилага. Но не всичко се намира в мрежата. Отново мога да дам пример със себе си и специфичното оборудване, което се налага да използвам в работна среда. Уж по-нови машини, всичко автоматизирано, наред, точно, но резултатите не са като хората. И се оказва, че трябва да се чете. Но не го пише никъде, а трябва да се разбере доста от упътванията, да се говори, и пак има случаи, когато нещата се разбират с времето. И опита.
Имаше преди време едно доста добро изказване, че човек да счупи няколко затвора на камери и тогава може да стане нещо...Важи, но и да се научи да ползва компютъра, да смени 1-2 лаптопа, че се отварят файловете супер бавно и т.н.
Хубавото е, че и с камера лентова за 20-50лв може да стане и с такава за 10000. Опитът е незаменим.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 21:48

Шербит, това е нещо като кокошката или яйцето.
"Потребителите" са омесени и втасали преди да се запишат тук. Просто, във форума, май се разширява потреблението в нова сфера на интереси.
Моментното постижение не е важно, защото ще дойде новата техника и тя ще го оправи. Ученето и саморазвитието не играят в тази схема.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-17 21:52

Нищо ново под слънцето, както и над него...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: sherbit   
Дата:   20-09-17 21:59

И аз, пуцам си с 18-55 и първото ми апаратче... нивото ми е такова. С по-добро ще имам по-остри от същите посредствени.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: burningice   
Дата:   20-09-17 22:01

Има много талантливи автори. Ето пример, макар и лошо кардиран, но имам усещането, че има потенциал автора:

https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/bawk1084.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2017-09/ulob0632.JPG


https://jameswquinn.files.wordpress.com/2014/07/helmut-newton-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 22:33

[beer] Хубав пример, с потенциал!!![smitten]

А как да обясниш, че зад кривия хоризонт, кропа и всеки малък детайл на този кадър има много знание и мислене, преди да е щракнал затвора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: chepkata   
Дата:   20-09-17 22:45

Мисля си, че форумът е по-скоро за фото техника, отколкото за фотография! Най-често задаваните въпроси се отнасят именно към техническата, апаратната част, като почти няма или е много рядко да срещнеш тема, отнасяща се до същината на фотографията. Не е лошо да познаваме инструментите, но по-важно е да се коментират снимки, не с плюсчета, а с критика и съвети! Нищо, че в другата тема разбрахме, че критиката е вредна:)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   20-09-17 22:56

Честно казано, не знам коя е другата тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: chepkata   
Дата:   20-09-17 23:20

За Шипка, но и в други теми е имало обидени и "неразбрани".

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: batsali   
Дата:   20-09-17 23:35

Всички тука снимат с последен модел фулъ фрейм, обаче си трият или фалшифицират екзифа. Така съм чувал. [smilie5] Темите за техника са за диверсия...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: colorphoto   
Дата:   21-09-17 03:07

Аз не разбирам защо стана въобще дума за софтуера в тази тема?

Софтуера не може да помогне при липса на фотографски поглед и усет у снимащия.

Тук има достатъчно хора,които си служат много добре със софтуера,но има недостиг на идеи и визия.



Публикацията е редактирана (21-09-17 03:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: IDA   
Дата:   21-09-17 09:41

Преди време, точно в този форум, изпитах лично на гърба си еманацията на вица за българския казан в ада. В една тема за Magic Lantern - програмата, която предлага множество иновации и невероятни възможности за развитие на творческите възможности на снимащите с DSLR-и и безогледалки на Canon, бях предложил кратко курсче за обучение по заснемане на фотография и RAW-видео с помощта на тази програма. Тогава буквално бях разпънат на кръст, при това от високо образовани, интелигентни и начетени форумци, които са станали такива именно благодарение на някогашните свои учители.

Докато в мрежата продължава да се вихри сегашното разбиране, че хората нямат нужда от учители, защото могат да придобият всичките им необходими знания и умения от интернет и продължават да се стъпкват в калта всички опити за преподаване на знания и умения от страна на знаещите и можещите, които за съжаление стават все по-малко с всеки изминат ден, положението, описано в първия пост, ще продължава лавинообразно да се влошава, докато тоталното невежество овладее цялото ни подрастващо поколение. За съжаление, това се отнася не само за фотографията, а и за всички сфери на обществената и професионална реализация. Защото да, интернет е лесно достъпен и неизчерпаем източник на информация, ама съвсем друго си е, когато някой ти каже и покаже най-същественото, и те научи как стават и се правят нещата на практика, нали?

Неотдавна прочетох нещо, което дълбоко ме впечатли. В Япония, единствените хора, които не се кланят на императора, са учителите. Защото, без учители, няма и не може да има императори. Помислете над тази максима и ще разберете, защо сме на този хал.

В опит да разведря малко темата, ви поздравявам с едно кратко филмче, което заснех това лято с Magic Lantern и пожелавам на всички лек ден!

По-полека


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   21-09-17 10:08

Това малко като бунта по време на индустриалната революция ми звучи. Живота си се развива, хората, стига да имат желание, могат да научат всичко от интернет. Да за някои неща са нужни обучители, или по-скоро ментори, но някой с тъжно минало и портфолио, да се провъзгласява за даскал... Няма как резултата за е различен.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: nd48qwert   
Дата:   21-09-17 10:58

Форумът е обществен и е предназначен за широката публика. Той не е форма на ексклузивитет и не изисква високи творчески способности, за да вземеш участие и да се присъединиш. Мога да предположа, че съществуват такива места, но тъй като и аз нямам такива способности, не съм търсил и не съм намирал подобни. Когато отиваш към футболното игрище за да спортуваш с приятели, на входа тестват ли те на 100м. и лост, за да те допуснат? Някои от начинаещите потребители са склонни да потърсят помощ, някои - не. Някои от напредналите потребители са склонни да предоставят такава и да са полезни, други - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: nyamago   
Дата:   21-09-17 11:05

Първо - честит Петък! [beer]

А! Не е ли още? Ами дошъл е, явно [smilie5]
= = = = =

По темата:

1. Първо бяхме недоволни, че много хора не искат да четат книги и списания, а търсят лесното на Интернет-а. После статии и обяснения издирени с Гугъл и Уикипедия им станаха твърде трудоемки и всеки почна да гледа само видео. Не знам каква ще е следващата стъпка, но настоящето усилие винаги се струва на човеците непосилно и "следващото нещо" идва като по-лесен заместител. Викат му Прогрес.

2. Не е само сред младите - познавам и старци на по 35 години (че даже и на 53) с точно същия апетит за знания.

3. Да не обяснявам социалните теории на Парето, но във всяко множество ценността (каквато и да е тя - пари, акъл, хубост) е винаги съсредоточена в едно малцинство, а е оскъдна в останалото мнозинство. Природен закон, не можем да го променим. Просто демократизацията и широкото разпространение на информация и инструменти във всяка област (от йога и пчеларство до правене на музика и... фотография) ни изправя директно пред въпросното мнозинство на лениви и бездарни, ограничени индивиди. И по-рано (в детството на по-старите тук и века на книгите) е било пълно с такива, но не сме имали допир с тях - а днес, въоръжени с достъпни технологии и поощрявани от занижени критерии - ни се навират в очите. Та чак и другаде ни се навират...

(Важно: пишещият, както и някои от четящите, е много възможно да са от същото мнозинство.)

4. Лесна рецепта за величие (его-онанизъм): записваш се анонимно в произволен форум, без значение интересува ли те тематиката и имащ ли отношение към нея. Редовно напомнящ с декларации до всички участници, че от нищо не разбират и са пълни нищожества. Всеки път усещаш как пиедесталът под тебе се повдига. Кеф!

= = = = =

Айде да идва Петък, че ми писнА!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: tonyf   
Дата:   21-09-17 11:54





Днешните младежи не мислят за никой друг, освен за самите себе си. Нямат никаква почит към родителите си или уважение към по-възрастните. Говорят така, сякаш само те знаят истината, а нашата мъдрост за тях е просто глупост. Колкото до момичетата – те са нахални, безсрамни, без никаква женственост в поведението си или в начина си на обличане...






...а може някой просто да са поодъртели малко [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: cubanos   
Дата:   21-09-17 11:55

Започнах да снимам преди три години.Изведнъж се запали искрата и до ден днеше тя гори и се разпалва все повече.Започнах с пейзажи тъй като винаги природата ме е притегляла. Целта ми беше и все още е това което видят очите ми по време на залез или изгрев да го запечатам и да изглежда възможно най близко до този момент.В последствие разбрах, че е нужно да се научи много добре да обработва, защото осъзнах , че двете неща трябва да въврят ръка за ръка. Намерих фотофорума възхищавах се на много снимки тук и не съм си помислил, че ще кача моя снимка.никой не ме беше учил, какво да качвам, как трябва да изглежда снимката за да я качиш в подобно пространство. Но нужно ли е това, за какво са ти очите?! Не можеш да направиш сравнение между твоя снимка и на някои майсторката снимка която те поглъща?
Инвестирах в курсове, в техника, и яко снимане и обикаляне. И общо взето мотива ми е бил любовта към природата, любовта към това което правя .Скоро си дадох и сметка,че финансови дивиденти трудно мога да търся в тази сфера и това дава още повече свобода.Та до сега съм изваждал повече от колкото съм взимал, погледнато от финансовата страна. А повечето хора знаят, че за пейзажната фотография и нямам предвид тази където отива с колата до позицията, а имам предвид, тази която правиш преходи , някои по амлки други по големи за които ти трябва екипировка която и тя нее евтина.зимата ти трябва друга екипировка. Но искаш ли го, намираш и го правиш на каквото и да е цена.
след време се опознах с добрите стари кучета в пейзажната фотография и това което бях чувал от тях, че са спрели да качват снимки тук, тогава не го разбирах, но след време разбрах.Общо взето наистина тук се изсипва картата без грам самокритика и знание.Отделно, че тона тук в доста от случйате е доста груб и е грозно да гледаш двама добри фотографи, които имат супер снимки как се джафкат. Или евентулано ако някои получи критика, тя няма да е премерена а нещо от сорта" Много, много зле човек, оправи си еди кое си, че е супер зле"

Да не говорим за коментарите от рода на++, или супер, браво.
Трябва и да умеем да получваме критика, все пак ако не искаш критика не си слагай снимките в уеб.
Та общо взето всичко си зависи от нас и по малко от админите, макар, че и те могат по някакъв начин да стимулират за подобравяне на средата. Надявам се да не съм ви отегчил!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: IDA   
Дата:   21-09-17 15:34

"ЖивотЪТ си се развива, хората, стига да имат желание, могат да научат всичко от интернет. Да(запетая) за някои неща са нужни обучители, или по-скоро ментори, но някой с тъжно минало и портфолио (няма запетая) да се провъзгласява за даскал... Няма как резултатЪТ да е различен."

Стъклопласт,

А теб интернет научи ли те да пишеш на родния си език?

Ти си перфектната илюстрация на написаното от мен в поста ми. Едва ли може да има по-красноречиво доказателство за думите ми. Благодаря ти.

Слава Богу, че повечето хора по света не мислят като теб, иначе до сега да са закрили всички училища и университети, да са уволнили учителите и преподавателите заради "тъжното им минало и портфолио", (каква формулировка само) или просто защото ги считат за ненужни и да са пратили подрастващите сами да се учат в интернет.

Само пропуснах да добавя, че колкото по-необразован, невеж и неграмотен е един човек, толкова е по-голяма неговата неприязън и омраза към онези, които биха могли да го научат на нещо. Това обяснява и зачестилите напоследък побоища над учители от страна на техни ученици, които, вместо да отиват да се самообразоват в интернет, както ти предлагаш, предпочитат да пребиват учителите си в училищата. Тъжно, но факт ... Наистина, няма как резултатът да е различен.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   21-09-17 15:53

ида, бях те забравила къф си идеалист :)))

Слава Богу, че повечето хора по света не мислят като теб, иначе до сега да са закрили всички училища и университети, да са уволнили учителите и преподавателите заради "тъжното им минало и портфолио", (каква формулировка само) или просто защото ги считат за ненужни и да са пратили подрастващите сами да се учат в интернет.


повечето хора - далеч не само най-младите - мислят ИМЕННО така :)

обаче - и аз да въздам слава на бога - винаги и във всяко поколение има такива хора, зарад които си струва да не се затрие безследно човешкото днк :)

за жалост, колкото повече "порастваме", толкова повече сме наясно, че пропорцията е запазена - няма никава, ама ни най-малка надежда изведнъж (или постепенно) всички да станат еднакво умни [smilie18] [smilie18] [smilie18]
развитието в главите е химера [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   21-09-17 16:30

Едно от най-полезните и запазващи рода човешки, качества е, че сме различни. Във всичко. И последното нещо, е да желая еднаквост, независимо на какво ниво е тя.
Да се върна на началните ми, полуриторични въпроси.
Това, което ме тормози е НЕЖЕЛАНИЕТО. И във връзка с това, много ми се искаше да има отговори от Милениумци, че и от по-новите.
Без укор или категоризация. Просто, къде отиде движещият нашата цивилизация подтик за развитие, научаване, надхвърляне на постиженията на предишното?
Кои са новите приоритети, който ще ни крепят в бъдеще?



Публикацията е редактирана (21-09-17 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   21-09-17 16:41

Това според мен е съвсем естествена реакция на индивида към НТП! Няма нищо противоестествено,наблюдава се и при животните.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Synthy   
Дата:   21-09-17 16:47

Сега се гледа какво са направили другите и се прави същото. Приема се, че другите са по-умни, измислили са го, а защо е нужно човек да измисля отново колелото?!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   21-09-17 17:17

IDA, недей да даваш квалификации, без да познаваш човека отсреща. Пръво, при писане от телефон, няма как да съм перфектен, а и моята грамотност е едно от нещата, с които се гордея... Но е хубаво, че имаш за какво да се захванеш, като удавник...

Относно определението за тъжното минало и портфолио, визирах теб. И обяснявам - в портфолиото ти, няма нищо впечатляващо(което всъщност е силна дума, за това, което се вижда), а за клипчето ти - няма и да коментирам, защото е пълна скръб - от към идея, изпълнение и т.н. Как очакваш да реагират хората, като им предлагаш курс по фотография и РОУ видео? За да можеш да научиш някой на нещо, то трябва и ти да можеш да го правиш, ако не перфектно, то поне силно задоволително. Темата според мене е за хора като тебе.

Трето - това, че ти не можеш да се възползваш от безплатната баница, която интернет и свободната информация предлага, ме кара да се чудя как въобще използваш дигитална техника...

Четвърто - учителите ги бият деца, защото гледат от родителите си. Първите 7 години не ги дават даскалите, а семейството, и децата са прости и неграмотни, защото са се родили в такива семейства! Факт!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: тьма   
Дата:   21-09-17 19:07

Трудна тема е повдигната...

Но все си мисля, че "занаят се краде" - и не се краде със самообучение, а като гледаш на живо в ръцете на майстора.

Но има едно важно условие - око да имаш [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: philip   
Дата:   21-09-17 19:26

Марине, мрежата е пълна, но "копането" досадно:)

ФФ за мен е социална среда, а не изложба, затуй си "източвам картата" и искрено се забавлявам с поведението на знайни и незнайни потребители тук. Както каза Мара в една друга тема "вождове много, индианци няма", а копачи почти хич.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: sherbit   
Дата:   21-09-17 19:43

Да питам, вече може ли да се заяждаме с Бони? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   21-09-17 20:06

Ето един отговор на Филип, може би, даващ обяснение.
Преди "социалната среда" беше масата с приятели и мезе, концертната зала с любителите на музика, изложбата с обичащите изобразителното изкуство, дискотеката за танцуващите.
Сега, личният контакт е "виртуален". В една всеядна, неприсъствена и анонимна среда, където, независимо от интересите си, си принуден да контактуваш с хора, дето в реалния живот, никога няма да "седнат на твоята маса".

П.П. Фото Форум е социална среда, но предполага се, на ФОТОГРАФИ. Т.е., хората, които снимат ... и аз не знам защо,... може би защото всички го правят, не са фотографи, нямат желание за развитие и показване на резултати от усилията си, мястото им не е тук.
Има фейсбук и купища общо-социални платформи за тях.

П.П.П. Та, искам да кажа. Дори и виртуална, социалната среда трябва да е сепарирана по някакви критерии. В противен случай, винаги се стига до конфликт. И това не е само в този форум, а в цялата Мрежа.



Публикацията е редактирана (21-09-17 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: тьма   
Дата:   21-09-17 20:39

"сепарирана" - колко грозна чуждица [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   21-09-17 21:18

Ами не никъде не пише че Фото Форум е само за Фотографи. А и според мен такъв форум не може да съществува. Ще бъде прекалено ограничен, кой ще плаща сметките. Кой ще иска да рекламира в едно доста ограничено общество. А и кой ще определя кой е фотограф и кой не ? Как ще сепарираш хората ако мога така да кажа. По какви критерии ? Ако искаш да си говориш с приятели по мрежата и да поствате снимките си, правиш една група в Google и готово. Моя опит показва че ограничените групи рано или късно се закриват, участвал съм в такава, ограничените общества рано или късно колабират, доста тук сме били участници в подобно общество.

По-добре би било както сега има вече модератори които подбират снимки и ги слагат в определена галерия да се направи една такава само че модераторите да са повечко. Искаш да публикуваш в галерията на фотографите или майсторите, пускаш си снимката тя се оценя вътрешно по определени правила от повече хора и или се приема или се отхвърля. Има го по много сайтове. 500px е добър пример. Има такава галерия в която снимките са подбрани от модератори и айде да го наречем майстори. Има и такава която се формира от броя посещения или оценки от общата публика. Който иска отива в галерията която иска и гледа каквото иска. Единственият проблем е че едва ли някой ще се навие да оценя снимки безплатно, особено ако е майстор. След определено време ако няма финансов стимул ще му писне точно както на теб.

И не си принуден да контактуваш с хора които не са ти интересни или приятни. Нито виртуално нито реално. Не знам защо го приемаш така.

Инак съм съгласен с GenaDP че всяко обучение всъщност е самообучение. Никой не може да научи нещо някого ако то сам не иска да се учи. И да никога не е имало повече курсове включително и по фотография отколкото сега. Но не съм съгласен да се дават оценки на новото поколение. Всяко предишно поколение смята младите за много зле, това го има още времето Египетските пирамиди написано на папирос, как младите са неблагодарни мързеливи, некадърни. Но човечеството някак си все пак върви напред.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   21-09-17 21:42

ааааа, останалото е общо взето така...ама тва, че човечеството върви напред - зАеби...
технологиите вървят напред. човечеството тъпче в - най-добрия случай - на едно място...даже точно в тоя момент, благодарение на точно тия технологии - направо си върви назад, щото нема за кво мноо да се напъва да мисли - се едно всички са в топлите страни [smilie18]
ама тва са вълнообразни движения - нагоре-надолу...саморегулират се.
само да не се заблуждаваме, че нещо в кратуните на човечеството като съвкупност върви напред. ТЦ!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   21-09-17 21:44

Тъма, радвам се, че откри една една "чуждица" в писанията ми. Последните петнадесет години ползвам българския, само като пиша във ФФ или като си идвам в България. [beer]
Иначе, обичам, разхождайки се по "Витошка", да си купя фрозен йогурт и да закусвам бутер баница. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   21-09-17 21:47

па в нея нема никво масло, дейбеш...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   21-09-17 21:54

Мара, това че начина на развитие е грешен(консуматорско общество), не значи, че няма в един момент да се стигне до качествена развръзка, в един момент. Рано или късно, сигурно няма да съм жив, но технологиите и науката ще победят "величеството на човешкия разум", което все още води до избиване по религиозни причини и може да се манипулира и от напитки, дори [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   21-09-17 22:16

уйде коньо у ряката [smilie18] [smilie18] [smilie18]
ама то кат нищо машините мое да се окажат по-мъдри...може па тва да е "божията промисъл" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: burningice   
Дата:   21-09-17 22:32


https://i.pinimg.com/736x/a0/4e/04/a04e04a0fd3fe036b0baebc26b790748--newton-photography-white-photog

Дано да не ми се сърди автора на снимката, ама няма как да не му хвърля малко градивна критика:
1.Авторе, не режи така човека в дясно;
2.Не слагай обекта пред прозорец, ако не можеш да изравниш светлината от вън;
3.Контакта с модела е много важен, не е нужно да я дразниш, щото виж как се е нацупила;
4.Като си седял на масата до модела и си се дръпна, да беше си отнесъл чашата?! Така има един човек и две чаши за кафе;
5.Какъв е този крив хоризонт?!
И к'во си мислиш, че като пуснеш снимката в ЧБ и веднага става шедьовър?!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   21-09-17 22:54

освентва й е отрязал крака...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Dora93   
Дата:   21-09-17 22:57

Нещо от Нютън, което има според мен отношение към темата и примерите:


“It’s that I don’t like white paper backgrounds. A woman does not live in front of white paper. She lives on the street, in a motor car, in a hotel room. I also like the light that tends to exist in hotel rooms. I do not like strobes. Plus, there’s room service. But anything is better than a studio. And I like to have certain objects in my photos: electric plugs, wires, telephones, TV sets.”

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: тьма   
Дата:   22-09-17 00:29

Напред към хотелските стаи[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: IDA   
Дата:   22-09-17 00:33

Стъклопласт,

Аз ли давам квалификации? Не беше ли ти този, който определи миналото ми като "тъжно", макар че нито ме познаваш, нито дори си ме виждал в живота си? За разлика от много хора тук, които обвиняват миналото си за всички свои неблагополучия, аз се гордея с моето, защото то беше изпълнено с човещина, любов и уважение към труда на хората и към самия мен, а това ме караше да се чувствам полезен, уважаван и щастлив.

Що се отнася до портфолиото ми, то може и да не е впечатляващо, но ми е интересно, в качеството си на какъв се опитваш да го оценяваш, при положение че твоето си е направо върхът на посредствеността. Когото и да попиташ, ако не ти го каже направо в очите, ще си е само от благоприличие. Още по-смешна ми е оценката ти за клипчето, което показах, за да разведря малко темата. Колкото и невероятно да ти звучи, с това филмче съм донесъл много радост на най-близките хора около мен. Само тази вечер, внукът ми ме кара да му го пускам 4 пъти подред. За мен само това има значение. А твоето хейтърско мнение ми е толкова безразлично, че няма накъде повече.

Курсът, за който споменах, не беше за кинематография, а за работа с Magic Lantern. И тогава го предложих не "за да се правя на даскал", а защото чувствах, че мога да съм полезен на много любознателни хора, които желаят да се възползват от възможностите на тази иновативна разработка. Ти това не го разбра, а и няма как да го разбереш. То е непонятно за хора с твоя начин на мислене.

И моля те, бъди така добър да не ме наричаш "даскал". Ако бях даскал, щях да преподавам в някое турско училище в Анадола. Аз съм учен от Българска академия на науките и се гордея с това. И в качеството си на такъв, ще си позволя кратък коментар към следното твое съждение:

"Рано или късно, сигурно няма да съм жив, но технологиите и науката ще победят "величеството на човешкия разум" ...

Няма да коментирам факта, че науката и технологиите се правят именно от ония знаещи и можещи хора, които ти с такова презрение наричаш "даскали". И те не се правят, за да побеждават човешкия разум, а за да помагат на хората да се развиват и да живеят по-добре. Ти само се моли, изказаното от теб пророчество никога да не се случи или ако все пак се случи, наистина да не си жив! Защото, когато това се случи, хората, с редки изключения, вече ще са загубили способността си да мислят и ще са се превърнали в безмозъчни същества, които всеки от малкото останали мислещи с главата си индивиди, ще може в произволен момент да подкара като животни към кланицата и месомелачката. А ти, с твоето сляпо преклонение пред науката и технологиите, ще си сред първите подкарани, можеш да си сигурен в това. Как точно ще стане ли? Ами много просто. Изгледай филма "Стената" на Pink Floyd. Този процес е показан по много красноречив начин във филма. Там малките Стъклопласт-овци крещят като обезумели:

"We don't need no education ..." ,

а когато пораснат, падат един по един от конвейра в месомелачката.

Хайде сполай и бъди здрав, че хейтването вреди на здравето!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: GenaDP   
Дата:   22-09-17 00:51

Автор: IDA
Няма да коментирам факта, че науката и технологиите се правят именно от ония знаещи и можещи хора, които ти с такова презрение наричаш "даскали".


В голяма грешка си. Даскалите само разказват за това, което някои други са измислили...

Апропо, ти с даскала от "Стената" ли се отъждествяваш? [smilie18]



Публикацията е редактирана (22-09-17 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   22-09-17 01:13

Ида , фотографското ти минало е тъжно , но благодарение на заснетият от теб клип виждаме че си създал здраво и прекрасно семейство [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-09-17 02:20

Като чета тук си спомням че чичо ми преподавател в разни университети извън страната ,ми казваше че човек бил вече остарял когато знаел , можел и искал да каже и научи на нещо другите, ама никой не му обръщал внимание.
И обратната теза на колега , никога не сме говорили дали е или не е вярваш като мен, но той споменаваше нещо казано от христос, което звучеше така -Не давай най-ценното си на прасетата защото ще се обърнат и ще те нахапят.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: GA   
Дата:   22-09-17 02:27

Мисловно да вървим напред ? - ммм не съвсем, тъпчем си по- скоро. За топлите страни - то общо взето откакто сме открили пещерата и огъня в главите не сме мръднали, ама въобще :))) Същите маймуни сме си:))) А след парното, климатика и микровълновата сме обречени :))))
Технологията много се разви обаче.
Даже наскоро спряха изкуствения интеклект, защото ги хвана страх, че ще ни затрие като вид. Като се има впредвид кви сме чукундури страховете си бяха съвсем основателни. Пък Арнолд вече не е първа младост и не е ясно, кой ще ни спасява от терминаторите. То ако на някви младоци разчитаме сме си пътници:)))

Войната на поколенията във ФотоФорум - това си е за Архива :)))
Да не е лъжа, че за сблъсъкът иаме документи на папируси и каменни плочи и сигурно след 1000 години, ако не сме се затрили или не ни е ударил астероид, новите, супер мързеливи и некадърни поколения ще четат за войната от дрвени компакт дискове и флашки или по - точно ще гледат архаични клипчета, защото така или иначе няма да могат да четат хахахаха.

Светът принадлежи на младите, на по- младите и на най- младите!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   22-09-17 04:15

А Бе! Не можете ли да спорите без лични нападки?!
Светът се СЕПАРИРА (извинявай Тъма).
При това развитие на наука и технологии, все по-малко хора трябва да ЗНАЯТ. Оформя се (както винаги е било), елит, мислещ и маса за изпълнение на поръчките и консумация. Се ла ви (Тъма, пак извинявай). Просто, елитът ще е все по-малък процент от населението. Нещо като Египет и Персия, но сто етажа по-нагоре. Не 1985-та. С появата на WEB това го избегнахме. Масата ще изпълнява и ще се радва на "новите си коли и многото празници и пълен стомах".
[beer]
За тези, които ги очаква бъдещето, шансът е да се борят да попаднат в малкия процент. Затова, май е логично да виждам малко борещи се и във ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: тьма   
Дата:   22-09-17 06:36

Дано открият онази технология, която ще може да СЕПАРИРА човешките духовни отпадъци, току-виж тогава светът се обедини и духовно израсне [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   22-09-17 07:53

Духовното е функция на IQ и тука музиката свършва, защото в случая с хората, количествените натрупвания, водят до некачествени изменения.

Без да навлизам в лични нападки към миналото, цитирам автора на темата... "Композиция, ракурс и светлина са трите "четки", които трябва да се владеят от всички", които имат претенци за фотографи(изключвам семейните снимки и клипчета за спомен на някоИ хора)...
Начинът на овладяване на "четките" е без значение, особено в днешно време, важен е крайния ефект - продукта. Ако той говори само на теб - дръж си го в чекмеджето и го показвай на унучето да бриша сополи от кеф. Ако може да говори на всички - пусни го в интернет.
Отивам да си бъда проС и да бия учители(които у нас са по-скоро читатели на учебен материал и нищо повече). Язък за БАН, че не вдяваш за какво говоря. Язък...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: ipolit   
Дата:   22-09-17 09:56

Преди години имах един колега, програмист на 18 години. Един ден отивам да играя тенис на маса, ама не мога да си намеря партньор. И го срещнах този. Питам го - "Можеш ли да играеш тенис?", а той ми вика "Не съм пробвал, ама не изглежда трудно, сигурно мога, обаче нямам време."
Тъй и не се провери дали може. С фотографията е същото. Не изглежда трудно, значи всеки може.
Мен по- ме дразни другото залитане в изследването на пиксели и аберации, без реално да се снима. Това е като овърклока на компютрите. Едни хора си ползват компютрите само за да вадят космически резултати на синтетичните тестове. Иначе на тези компютри сигурно няма инсталирана и текстообработваща програма.
Моят началник вече има 4 фул фрейма. И само снима някакви тухли и клончета, и ми обяснява колко са му хубави апаратите и обективите.
Не е направил една снимка на нещо различно в живота си. Обаче обяснява на другите хора на мойта жена снимките колко са смотани, щото ги правела с фотошоп и техниката ни била евтина и смотана. Ама мойта жена пък има стабилни клиенти и си изкарва по някой лев със смотаната си техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   22-09-17 13:19

@Ipolit - Така е, но е така и в чуждите форуми. 95%-98% от темите са за техника. Ние порасналите момчета обичаме високотехнологичните и скъпи играчки - коли, компютри, камери кой каквото го влече и каквото може да си позволи. Изкушавам се да напомня за невероятната хумористична статия на Ken Rockwell по въпроса:

The Seven Levels of Photographers

Но самият сайт на Кен е основно за техника и тестове на камери и обективи. Каква ирония само. [smile] Та идеята е че тези хора плащат не малка част от сметките, те движат голяма част от индустрията. Те така разбират нещата, това ги кефи, защо да е проблем ?

Днешната техника прави така че фотографията изглежда лесна, но за добрата такава се иска също толкова време и усилия колкото за всяко друго нещо или дейност. Не може да се очаква при толкова много снимащи хора всички да задобреят. Повечето стигаме до някъде и там спираме, за повече няма време и желание има други по-важни неща в живота.

Има една идея която според мен е вярна че за да задобрее човек в нещо трябва да му отдели поне 10000 часа. Значи има спорове за часовете а ние имаме различи способности и възможности, един ще му трябват по-малко време друг повече, трети сигурно въоще не може. Но идеята че си трябва много време, 10000 часа са около 4-5 години работа на пълен работен ден. Колко от нас могат да си позволят да отделят това време и ресурс, ако фотографията не им е професия ? Истината е че само с четене и гледане на филмчета или дори посещаването на курсове не става. Ако така се ставаше добър ехей пей сърце. Иска се практика основно. А практиката си е РАБОТА отвсякъде, натоваране физическо и психическо. Както казва Салгадо не става да отидеш, пат пат няколко кадъра и готово. Та норамално е добрите да са малцина. Голямата популярност и многото снимащи е предизвикателство за добрите защото от една страна помага да достигнеш до много по широка аудитория ако искаш от друга пречи защото кадърни фотографи почват да се губят в множеството посредствени аматьори, критериите се занижават.

Защо се качват недобри снимки на този форум. Ами много хора са начинаещи, те толкова могат, толкова разбират. Някои считат че щом това което излиза от камерата се нарича снимка или фотография, значи могат да го качват на форум за фотография. Някои още нямат концепция какво е това добра фотография, някои имат съвсем различни даже непонятни концепции за добра фотография, някои ползват подобни форуми за семеен албум. Няма правила. Единсвените начини за отсяване са както казах добре известни - 1. модериране 2. по популярност и посещения. И двата имат недостатъци но се ла ви, както казва автора.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   22-09-17 13:37

извънредно смислено мнение [smilie24]

за мен винаги седи въпросът дале една манджа е по-хубава, ако е сготвена в цептер :)
и отговорът - ако готвачът е добър, умел и с отношение - може би! т.е. - неговата манджа ще е вкусна всякак, но с цептер ще има разни екстри...вероятно...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   22-09-17 13:40

И да разбирам идеята на автора, че такъв форум би трябвало да е средище където хората отиват да се усъвършенстват и напредват във фотографията, да получат обратна връзка и критика за снимките си, но истината е че форума е много други неща. Всеки намира и ползва онази част която му харесва. По такъв начин горе долу стоят нещата и с мрежата. Например го ползвам основно за социални контакти коментирайки дискутирайки основно във форума и то основно по технически теми [smile]
И за мен най-големият проблем са личните нападки и квалификации. Ако може да я караме по-спокойно и приятелски няма да е зле.

А по отношение на това дали света отива на добре или на зле има аргументи и в двете посоки и да въпроса е така да се каже спорен. Предпочитам, по-точно избрал съм да бъда оптимиста който казва че чашата е наполовина пълна пред песимиста който казва че е наполовина празна.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   22-09-17 15:50

[smilie18] [smilie18] хм...все ми иде да питам, хем знам, че отговорът няма да ме задоволи - какво значи "лични нападки"?
ми лични ще са...кви да са?
по ли е убаво, когат нещата се заусукват в стил "а некои потребители...".
ся, то ясно - махленските свади нека си ги водят на лични съобщения, ако нямат общо с дискутираната тема, ама ако имат?
да, много е тъпо, ако 2-3ма обсебят темата и почнат дребнаво да се карат...ама най-често не е така.

и ся ако аз поименно се обърна към някой, че нещо си, дето казва или нещо си, дето е качил не е така или не ми харесва, "защото...", тва лична нападка ли е? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   22-09-17 16:16

Така както си го написала (последното ти изречение)не е, ама зависи какво ще сложиш в многоточието. [smilie3] Дали ще са аргументи по темата или определения за качествата на спорещата страна.
Да се каже, че някой или цяло поколение, в разговор тук, че е смотан(о), глупак или каквото и да е подобно определение, си е директна обида. Анонимноста дава крила и се изливат думи, които очи в очи не биха се казали.



Публикацията е редактирана (22-09-17 16:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   22-09-17 16:24

Засегнах се. Не обиждам поколения - историята, както някой спомена се повтаря, още от папирусово време. Само обърнах внимание, че за да даваш акъл, трябва да го имаш [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   22-09-17 16:38

Stukloplast, ти пък, къде се откри в последните две мнения?

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   22-09-17 17:22

е, че мноо ясно, че част от "качествата на спорещата страна" лъсват при посочване на аргументите. но и да сочиш качества на спорещата страна, също си е аргумент.
имаше тука един по едно време - некво лъфче ли беше, кво беше...майкоооуууу! катастрофални снимки, грамотност - нула...и скача кат върколак [smilie18] хем мазен, хем агресивен...
тва ся лична нападка ли е? е, мина и през зоната, изкара около час някъде...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   22-09-17 18:20

Просто си спамя, скучно ми е [cool]

Иначе по темата - новодошлите, няма как да имат висок критерии за своите снимки, като виждат в албум "избрани" шедоври в стил "шляпан гъз" от Д. Р. или на някой друг лизец, който "лайква" по цял ден, и те, по този пример, лайкват, получават шляпване и не виждат в коя пещера се намират...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   22-09-17 18:56

Интересен спор се е заформил [smilie5]
Мислех и аз да пусна нещо на Бресон и на Адамс та спецовете да им обяснят как не стават за нищо, но се сетих, че не са живи и няма да могат да си вземат урок [smilie2]
Колко жалко!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   22-09-17 19:45

dtangelov, нещо си объркал темата. За сега, анализ на снимки не се прави. За друго си говорим.
Вместо да пускаш снимки на класици, поразгледай ги малко. Анализирай "трите четки", които са използвани от тях и тогава, без да се обръщаш към "спецовете", си обясни, ти какво правиш. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   23-09-17 01:09

Кои са трите четки ...



Публикацията е редактирана (23-09-17 01:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   23-09-17 01:20

Виж първия пост. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: burningice   
Дата:   23-09-17 09:42

Един пример, за липсата на "боке"

https://ongallery.com/images/stories/virtuemart/product/newtonh_sigourney-weaver.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   23-09-17 10:09

[smilie18] [smilie18] аз вече забрайх за кво беше темата...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 10:37

Точно за трите четки при класиците е въпроса?
Къде бокето им никакво го няма, къде светлината им странна, къде хоризонта им крив, къде дофа им на супер сапунер, къде експонацията им куца, а горкия Бресон даже не знаел кво е постобработка (натиска копчето и забравя).
Абе пълни аматьори.
Да ама не!
Щото ако и да се съберем всички в този форум не можем да им се намажем и на малкия пръст!
ПП Някой да ми припомни, че съм забравил, Модиляни колко шедьоври е продал преживе?



Публикацията е редактирана (23-09-17 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: тьма   
Дата:   23-09-17 11:28

Ще се повторя - но, за да си добър в нещо - каквото и да е то, не става само с четене, ако си го нямаш заложено, и да четеш, и да имаш най-скъпата техника, и ...т.н. - ще си останеш посредствен техничар, занаятчия, даскал, доктор /а не лекар/.....


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Konstantinov   
Дата:   23-09-17 11:33

Точно гледах по бнт предаване за изкуство и отпачатали една фото книга черно бяла с име софия незнамквоси... на готина хартия и печат ама като я разлистиха -нищо, пълна с плява ,трагедия.
На хелмут нютън първо което прави впечатлиние- че самият той има обикновен и семпъл вид , а работата му е брилянтна по бнт представящия фотокнигата си беше накъдрил косата и отзад я вързал на малко кукуригу и видът му е интересен само фотографиите не струват.
Избираме винаги най-лошото или пък е братовчед на печатаря.
Веднъж чирков в едно интервю казваше че да работиш у нас е като да наливаш вода в пясък-нищо не става.
Не можем да си използваме хората.Ако случайно се направи нещо добро то се унищожава ,а на автора повече не се дава работа.
По моята статистика от 10 направени неща би трябвало поне едно да е хубаво ,защото 90 процента от българите не могат нищо да правят ,но 10 процента могат, по тая логика статистически би трябвало в парламента да има 24 души които да могат да свършат нещо и всяко десето правителство да направи нещо положително ,не са толкова зле нещата погледнати статистически и глобално.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 12:27

тьма
Вярно не става само с четене и акъл трябва!!!
Права си за таланта, той може да е и 10% от цялото, но без него творец няма да станеш.
Проблема според мен не е в това.
Проблема е, че само с четене и гледане и добър занаятчия няма да станеш. Четенето и гледането са не повече от 40% (важи не само за фотографията, а и за всяка останала дейност).
Останалите 40% идват от обучението (подчертавам -обучение а не самоубучение). Точно това обучение се прави от даскалите. Даскала не е човека който създава знанията, а човека дето ги вкарва в дървените чутури на обучаемите (знам каква ще е реакцията, но никой от нас не прави изключение от това определение като обучаем).
Останалите 10 - 20 % са самоубучението в зависимост от това имаш или нямаш талант.
За да визуализираме нека си представим една сграда. Четенето и гледането са основите, обучението са етажите, а самоубочението покрива.
Сами си отговорете каква е ползата от сграда състояща се от фундамент с покрив.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: mmjm   
Дата:   23-09-17 12:42

Всъщност добрият учител не ти налива знанието в „дървената чутура“, той ти показва, къде да го търсиш, как да отсееш полезната информация от откровенните глупости(с които за съжаление вече е пълна мрежата) и не на последно място, как да използваш това познание. Учителят те превежда в търсенето и подхранва жаждата ти за знания(може и да я убие, некомпетентността си или липсата на индивидуален подход към обучаемия), не ти ги налива. При самоубочението, често не можеш да филтрираш сам (особено при първите стъпки) полезната от ненужната ти информация и пътя към познанието става доста по-дълъг.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 12:43

dtangelov, във връзка с аналогията за сградата,(като любител стройтел по принуда)ще вметна че има сгради без фундамент и етажи,но без покрив май вече не е сграда! Автора на темата мисля че може да поясни по-точно,а иначе съм съгласен с твоето мнение!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 12:55

mmjm
"Набиване на знания в дървена чутура" е хипербола и включва както твоя вариант (много цивилизован и интелегентен, но вършеш работа само при интелегентни индивиди, които за съжаление стават все по малък процент), така и директния.
Твоят е по добрия но за съжаление не върши работа при всички.
Директния пък приложен на интелегентен индивид би дал отрицателен ефект.
Тук добрия даскал пеценя при кого кой да приложи а некадърния не.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 13:02

the - rookie
Без нито един от трите елемента не може и няма.
Тук за разлика от фотографията не съм любител.
ПП Това което написах съм го установил. При мен във фотографията слабото място са точно етажите.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: mmjm   
Дата:   23-09-17 13:40

Директното набиване има временен ефект, колкото да се избута срок, семестър или дори само моментно оценяване, с времето тези познания се заменят с цитати от„бг.мама“, „Паолу Коелю“ и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 13:45

mmjm
Така е, но за категорията към която е приложимо това е единствения начин на развитие.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   23-09-17 15:19

@dtangelov
Не съм съгласен за процента самообучение. Много по-голям е. По-скоро 10% за обучението и 40% за самообучението. [smile] Както казваше моя бивш шеф ако хванеш една маймуна каквото и да правиш и да я биеш и да я храниш само с най-вкусни банани, програмист от нея не може да направиш. [smile] Добрият даскал/учител (щото не всички са такива) не може да набие знания. Да учителя може доста да съкрати пътя особено за начинаещите, но всичко в крайна сметка е в ръцете на обучаемият. Ако той не иска или не може учителя нищо не може да направи. Основната роля на добрите учители и образованието е да възпитават любов и интерес към това което преподават, да поставят високи цели да стимулират учениците си да гонят високи цели. Щото повечето сме доста неосъзнати в ранна а често и в по-зряла възраст. Да създават благоприятна среда в който учениците им могат да се развиват. И разбира се да дават знания. Днес голяма част от знанията са в книги може да си ги набавиш сам, но всеки човек има уникален опит и поглед, който не може да намериш в учебник. Понякога този уникален опит е значителен и може да помогне много на ученика. Затова във всяка дейност има и се създават школи и те преливат от генерация в генерация. Но никой гений или творец или даже добър в занаята и професията си не е направен такъв от учителите си. В историята има много случаи на самоуки стигнали върховете на творчеството. И повечето известни творци особено в изобразителното изкуство са станали такива не защото са прилагали наученото а защото са отивали отвъд нето, защото са създавали свой собствен стил, различен от този на който са ги учели.

И като говорим за фотография се сещам за Салгадо. Икономист по образование, който в един момент решава да напусне добре платената си работа и да се посвети на фотография тръгвайки от 0та, минавайки през снимане на сватби, стигайки до Магнум и след това продължавайки да работи самостоятелно до наши дни. Световно известен и признат фотограф. Кой го е научил на трите четки и т.н. ?


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   23-09-17 16:17

Всичко е до време и желание.
Преди една година в Англия се запознах с една мома, която иска да снима, има техника някаква скромна, и все ме пита за всичко, ходила понеже има късмет да познава някои хора на 2-3 сватби и вече си беше направила страничка във Фейсбук, ....photography. След 3-4 месеца познанство ме накара да й харесам страницата. Видях кадрите и просто се изумих как може да "продава" такива кадри, които е направила- без фокус, тъмни, преекспонирани и с много други проблеми и дефекти. Оказа се, след още 3-4 месеца и още 2 сватби, на една от които тя губи 1 карта памет с 50% от кадрите (викнала обаче друга да й помага, та не се е изложила тотално), оказва се, че искала по 400 паунда на комплект кадри, давалa RAW, Jpeg, всичко. Не обработва, не учи, нищо. И се вайкаше, че искала да получава по 2000 паунда на сватба. Казах й, че трябва време, трябва да прави и обработка. Отказах да говоря с нея, след като ме помоли да й кача на компютъра оригиналния фотошоп от диск. Оказа се, че дори и не обработва, тотално нищо. Само ходи и натиска копчетата на апарата...После се чуди как съм знаел за техниката и каквото й е нужно.
Има всякакви хора, зависи какво се иска, колко се влага и как.
Беше споменат безплатния софтуер. Допреди известно време ползвах само gimp и стандартна програма към апаратите за RAW, постепенно се наложи обаче да въведа Photoshop. Най-добрите съвети ги получих не като питах youtube или мрежата, а като питах съответните хора с простичкия въпрос: Как става това?



Публикацията е редактирана (23-09-17 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 16:31

kvakioh,лайквачите от "социалните" мрежи(винаги ми е звучало исключително тъпо) какво ниво на фотографска естетика налагат на стаден принцип?!....че и тук(не само в Англия),това паразитно гласуване вече пуснало пипалата си, ражда свойте творци!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   23-09-17 16:33

Не е само до харесването, самото пускане на страница с име и след това Photography доста често е плашещо. Не се прави само, за да се хареса...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 16:45

Все повече хората търсят само емоционалния (първосигнално краткотраен)елемент във фотографията отделяйки и 5-10 сек. приравнявайки я като въздействие с порнографията! ...ама дето се вика "и по зле ще стане"!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 17:25

Принципа на кръга на знанието/незнанието никога не е спирал да важи.
Лошото е че на последък масово е не кръг а точка.
Точно тези с точката си мислят, че могат да минат без обучение, разчитайки на съмнителни клипчета в тубата и техниката.
Нека не забравяме, че Айфел е изпроектирал прочутата си кула и без компютър, но компютъра с всичките си гениални програми без Айфел не може.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   23-09-17 17:38

Хубав разговор става. Без Канони-Сони-Никони! Без глупави, лични нападки.
Моят опит, а той е доста продължителен и е над средната възраст на участниците в дискусията, за обучението-самообучението и наливането. И важи за всички хора -приятели, познати и случайни срещи:
Учителят показва посоката. От там нататък, всичко е в ръцете на учещият се да плува. Ако има желание и нещо вродено, става шампион. Ако вроденото го няма ... е, поне плува Красиво.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: burningice   
Дата:   23-09-17 18:16

Техиката толкова много напредна, компютрите станаха толкова мощни, колите вече сами се карат... та ще цитирам един рефрен на "Пинк флойд", който е много актуален: "Ние не се нуждаем от (вече) образувание"!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   23-09-17 18:19

ДА си призная, готов съм, но няма време да отделя 25 месеца, през които да ме обучават. Намерих мястото, намерих кои са преподавателите, намерих как, колко и защо ще струва определената сума и време. Но го нямам такова налично.
За пример мога да дам с един цял курс от училището за фотография в София, не помня кой набор са, там примерно от 22 човека, от една и съща паралелка, които познавам, едва 2-ма са завършили и висше образование като фотографи, 5-ма се занимават професионално, само 2-ма тотално и само с фотография работят(не са от завършилите висше-фотограф). Отделно други 2-ма частично и пускат някои интересни кадри, останалите се занимават я със нещо като дизайн, я с някаква реклама и т.н. ТЕ ме запалиха отново за нещата преди доста време.
Нещата и като обучение станаха или прекалено скъпи и дълготрайни (то винаги са дълготрайни), и малко в една такава прекалено мека и наглед приятелска атмосфера, с нетипичното обръщение "Иван", вместо "Иване", без много строгост и т.н. Което допринася също за търсенето на лекото и наготово дори.
Примерно един курс, които струва в БГ 250лв, за 10-12 дни, в Англия струва 300 паунда, същото ще се научи, проверено е. За една лекционна сесия, 3 часа, с 1 почивка и безплатна напитка са 149 паунда, не ги дадох, но се запознах с лекторката. Нещата, истинските не са много евтини, та затова също има и самоуки спецове, рядко.
Пример мога да дам със едно момче, което наистина добре знае Photoshop и подобните програми само от youtube, но докато не влезе висше да учи за разните там монтажи, обработки (малко ми е сложно там) не се отказа и сега е доста добър в нещата. Същото е и с хора, които са завършили Графичен дизайн висше в България, но докато не научат oще допълнително поне 2-3 софтуера, просто доста трудно ще ги вземат на работа. Има и спецове по Photoshop, които работят "на ишлеме" за по 600-800лв./месец като имат задължително да обработят по 1000-2000 кадъра/изображения на ден. Въпреки екшъни и там прилагане на настройки еднакви на 100 кадъра, пак си е тежка работа.
Друг пример мога да дам с две китайчета, млади колеги, занимаващи се с инженерство, те са от богати семейства, единият даде 21000 паунда за техника снимачна, всичко наред в една раница, после беше ограбен, защото просто няма усет за някои неща, и купи техника за 17000 паунда пак почти същата. Печели добре сега със снимане, за 30месеца някъде от нулата, не е пипан апарат, освен камерката на телефона. Това също е някакъв пример, че има и парично изразяване на нещата. Но не е само това.
Има и много примери тук, с добрите и точните учители как достатъчен брой потребители се научиха бързо, точно и т.н. да боравят с техника, изградиха собствена техника на снимане и напредват. Виждаме ги редовно из международни страници.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   23-09-17 18:20

Безспорно, но за да се научи да плуа красиво някой освен посоката тр да го наблюдава, да му казва грешките и помага за отстраняването, да налага темпото вида и честотата на тренировките така че да се отстранят слабостите усъвършенстват слабите страни и доразвият силните.
Добрия учител посредствен плувец ще вкара в националния отбор, на лошия ще трябва талантлив плувец за да го постогне, а без учител само вроден талант и то по изключение ще го постигне.
не подценявайте ролята на обучението и не вярвайте на налаганата заблуда, че може всичко да се постигне чрез самоубучение.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Dora93   
Дата:   23-09-17 19:19

Толкова пари и време за някаква презряна цифрова фотография и фотошоп - изумен съм! Поне да беше някакво художествено училище като онова в което беше учил Майкъл Кенна, ако все още съществува. Училище, в което се учи ръчно копиране - един вече изчезнал занаят. В това има смисъл, да си един от малкото.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   23-09-17 19:40

Dora93, модерни времена, изискват се. Няма измъкване.
Иначе, и аз познавам двама-трима режисьори на фотографии, които мислят един кадър по няколко дни, правят схеми, нагласят и кадрите им изискват минимална обработка после.
И аз обичам много лентово снимане, проявяване ръчно, след това копиране с маските и т.н. Но вече става все по-трудно. Всъщност, не се занимават хората, няма толкова модерни и достъпни машини за копиране...Който иска, ще го направи. Без лентово не може.



Публикацията е редактирана (23-09-17 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Dora93   
Дата:   23-09-17 19:49

Няма по-голяма тъпотия от това да снимаш като всички останали, като масата, без лице. Като болшинството снимки в този форум и другаде. Всички снимки да са все едно ги е снимал един човек. С трите четки на Маринчо или без тях си в кюпа! Или като например наградените снимки от скорошния конкурс във Варна. Ужас! Но там предполагам журито е причина за приликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: тьма   
Дата:   23-09-17 19:55

Повече няма да отварям темата, косата ми настръхна от правописа [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: victory13   
Дата:   23-09-17 20:00

Наистина няма нужда от образУвание... в мрежата има всичко...
То и тук се напълни с образУвани образи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 21:18

Dora93,разбирам носталгията ти по ония времена когато фотографията откри истинското си сила в документалноста.Документалноста,която днес във фотографията, стана жертва на цифровите технологии в името на формата и за сметка на съдържанието.Но и в цифровите технологии тя може би има начин да бъде запазена и съхранена в ония автентичен вид от "аналоговите" времена.



Публикацията е редактирана (24-09-17 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Dora93   
Дата:   23-09-17 21:34

the-rookie, не говоря изобщо за документалност, а за артистичност.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   23-09-17 22:44

Дора, крайностите никога не са верни.
Вкарването на 100 процента артистичност в един процес, дори и да е "колоидев ..." е смешно.
Всички снимки по които ахкаме, от времето на т.н. Класици са Документализъм, представен от хора с художествено-артистично образование или способности. Сега някои фотографи се опитват да правят чисто изкуство на базата на старите процеси, но повечето резултатите, в същност са копиране на стари резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 22:55

и мислиш ли че един durst и умението да работиш с него ще те направи артист днес?

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   23-09-17 22:56

Ще ме освирквате, но ако говорим за чисто изкуство, използващо процесите на фотографията т.е. нещо уникално, несъществуващо реално и лично, това е течението на, не знам как да ги нарека - сюрреалисти, магически реализъм, Хари Потър стил, майстори на фотошопа с въображение. Не съм им любител, но те не копират!
Имаше тука един в този стил, но се обиди и напусна.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 23:12

за мен тя си остава силна само тогава когато интерпретира действителноста ,за това и стрийта е толкова силен просто трябва да навлезе в най-интимния свят на човека и то скрито, и естествено с вкус

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   23-09-17 23:17

В този ред на мисли ... Марин , харесваш ли бащата на съвременният артистизъм във фотографията
Joel-Peter Witkin


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 23:24

абе сега се сетих ,ще има ли юбилейно биенале в Плевен,че нещо не откривам инфо по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   24-09-17 00:10

Fotograf123, не го харесвам. Едно време, в клуба, имаше много теми за този тип "изкуство". Има си крайни фенове, но за мен това е перверзна документалистика. Който си го харесва, да му се радва. Моят хляб за душата е другаде.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   24-09-17 10:40

начи от образУвания най-категорично не се нуждаем...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   24-09-17 13:55

Очевидно по въпроса на обучението и самообучението ще останем на различни мнения с dtangelov [smile]

Работата на треньора е малко по-различна от тази на учителя. Затова имаме отделна дума треньор а не учител. Roger Federer един от най-титулуваните тенисисти в света, според много най-добрият за всички времена на 35 години в момента има не един а няколко треньора. Той какво да не би да не знае да играе тенис ? Основният му треньор в момента е Severin Lüthi. Никой не го е чувал като тенесист, защото не постига нищо особено и спира да играе още на 20 години. Съмнявам се че Lüthi може да научи Federer на нещо в тениса, задачата му определено е друга.

По-добре да стоим по-близко до изкуството когато даваме примери. Има области където знанието и най-вече уменията не се описват или показват толкова лесно и където не малко от него се предава от човек на човек. Примерно оперното пеене. Има области където постигнатото с личен опит знание, не преподаденото ревниво се е криело и пазело от конкуренцията. И днес никой не знае как точно Страдивари са правели цигулките си. Има други където съвършенно не е така. Уастниците във всички известни поп групи от 60те години на миналия век до наши дни сътворили музиката на няколко поколения нямат и никога не са получавали специализирано музикално образование. С някои изключения, музикантите по образование ги има но определено са малцинство.

Общо взето се знае в кои сфери може да минеш без специализирано образование и в кои не. Има области в които задължително се иска такова. Например лекарската професия. Но дори и там добър се става основно с практика и най-ценното се научава и получава след университета ако имаш ум, упоритост, отдаденост. Добрият учител тези неща не може да ги даде и налее. Никой учител тези неща не може да ги даде, те опират до отделния човек. Като търсим лекар не питаме с колко е завършил университета а на кой и колко е помогнал.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-09-17 14:21

Остава да вкарате и другите 2 фигури в процеса- ментор и патрон.
Първия е човека който чуваш дори и да си на върха. Втория е човека дал ти условията да се развиваш. Без тези две фигури ще си тъпчеш на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   24-09-17 14:27

Автор: kvakioh
Дата: 23-09-17 19:40

Dora93, модерни времена, изискват се. Няма измъкване.
Иначе, и аз познавам двама-трима режисьори на фотографии, които мислят един кадър по няколко дни, правят схеми, нагласят и кадрите им изискват минимална обработка после.
И аз обичам много лентово снимане, проявяване ръчно, след това копиране с маските и т.н. Но вече става все по-трудно. Всъщност, не се занимават хората, няма толкова модерни и достъпни машини за копиране...Който иска, ще го направи. Без лентово не може.



Публикацията е редактирана (23-09-17 19:41)


във фучик не учат вече лентово снимане, освен на теория. трагедия неква...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   24-09-17 14:31

хм...изкушавам се понякога да отворя профилите на коментиралите, ма после забравям и ме домързява...[smilie18]

човек не бива да се ограничава. марин хубуу вика - "аз не харесвам уиткин", ама не отрича нито таланта му, нито лудостта му да се метне с/у цел свет и да почне да събира човешка суровина. странно е, че много често разни подобни образи всъщност са доста човечни. факт е, че са явления и интригуват.
иначе и аз се потрисам от някои неща...факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   24-09-17 14:35

Всичко се случва...
Примери може да се дават хиляди за обучението. КАто ходенето на първи уроци по пиано, ходи се на педагог, който проверява дали съответният човек има усет за тоновете, дали ги разграничава, и т.н. едва след това се започва. Доста хора са били насилствено обучавани, без дори да имат усета за това...А в същото време някои известни музиканти от световната сцена могат да свирят виртуозно, но не четат, познават или ползват нито една нота.
ЗА снимането е различно, сега всичко е дадено, няма обаче точен критерии за това кой може да снима добре и кой зле. Доста често се изразява в това колко пари от кадрите изкарва...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   24-09-17 14:42

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] начи онва явление боби уъфчето и производните му са гении [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   24-09-17 15:46

Това с парите няма значение...

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   24-09-17 20:34

За тези достигнали пълнолетие и научени и вярващи, че обучението е излишно губене на време, тази тема няма да им промени мнението. [smilie2]
Това, че има "слухари" всред известните музиканти е вярно, но истината е, че са стотна от промила и всичките са в едно много ограничено поле на изява, с основа на някакъв фолклор. Това за бандите от седемдесетте, също е градски фолклор. В един момент на кариерата, минават през сериозна "теоретична" подготовка. По-скоро, бих приел някой клонове на РАП-а и подобните му, като изява на вродени таланти, ма то си личи, че доста неща им липсват. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   24-09-17 20:54

MarinY [smilie24]
Много хора мислят че обучението свършва с училището, курса, университета. Да ама не!
То тогава фактически започва. Училището, курса, университета могат да дадат само базата, но за достигане някакво средно ниво са нужни поне едни 5 - 10 години обучение при добри професионалисти, които искат да предадат голяма част от опита си. Другата част, ако имаш нещо заложено ще си откраднеш. Не случайно казват, че занаят се краде.
Като прибавим и ония % четене които са задължителните за този период, на края даже и без творчески заложби ще излезе един не лош професионалист, а със съответните творчески заложби и един не лош творец.
Обучението на твореца обаче чак сега започва, но тук то е равно на самоубочението.
И така докато си жив.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   24-09-17 21:12

така е. мойто мнение е същото. и си се учиш...докато си жив.
иначе си обречен да рисуваш цял живот вариации на една картина...па нека е най-великата.
примери - бол.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   25-09-17 11:36

За тези достигнали пълнолетие и научени и вярващи, че обучението е излишно губене на време, тази тема няма да им промени мнението.

Никъде не съм казал че обучението свършва с университета или ученическата скамейка или пък че е излишно.
Не омаловажавам нуждата от добро образование или пък труда на учителя. Да човек се учи докато е жив тук сме на едно мнение. Ако иска разбира се. Спора е какво е това обучение и моята теза е че по същество обучението е:

1. Самообучение, независимо дали му преподават или човек сам се учи. Зависи много повече от ученика и по-малко от учителя.
2. Невъзможно и безсмислено без практика, стимулирано е от практиката и личния опит. Много отдава във всички университети, ученето е съпътствано със солидна практика, дори изследователска дейност. Много отдавана хората са разбрали че само с наливане не става, че най-добре знания се усвояват с практика. Само онова с което си се борил лично ти, търсил си решение, дълго си опитвал остава трайно и се усвоява и разбира. Само научено от книгите или в класната стая и не подкрепено с практика бързо се забравя. Така е в и в точните науки и в изкуствата.

И мога да давам примери от тук до края на света.

@MarinY - Градски легенди викаш. Сега не искам да изпиша ОЩЕ няколко страница за 10 от най-известните поп групи в историята. Да почнем например с Бийтълс:

If the Beatles couldn't read music, how did they write down the songs and notes they composed for them to remember and for others to play?

How did the Beatles write their songs?

Ха всичките битълси са били слухари. [smile]

Казах не са получили специализирано музикално образование, като под това разбирам музикално училище, за университет да не говорим. Учили са се разбира се, не са се родили музиканти. Но повечето самостоятелно, учили са се един от друг, както повечето от нас едно време сме се учили да свирим на китара, някои са взимали уроци от деца но малцина са писали и изпълнявали музиката както се е писала и изпълнявала до този момент класическата музика примерно. В този аспект никой не ги е учил да композират и изпълняват музиката както те са я композирали и изпълнявали, никой не им е предавал някакъв опит.

Досега не съм видял една поп група по време на концетрно изпълнение или в студио да седне пред ноти и да почне да свири по тях. Не знам как му се вика на това но по слух е доста близко до истината.

За фолклорната музика да не говорим. Тя се е създавала, изпълнявала и предавала стотици години от всички народи по земята по слух.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   25-09-17 11:38

@dtangelov
но за достигане някакво средно ниво са нужни поне едни 5 - 10 години обучение при добри професионалисти, които искат да предадат голяма част от опита си.

Точно с това не съм съгласен. Да нужни са 5-10 години, споменах за теорията на 10000та часа, но практически в тях човек напредва самостоятелно. Може да ходи на курсове или допълнително обучение, да се учи от други но това е по-малката част от процеса. Основната част е собствената му практика съчетана със собствения му мозък.

И където и да погледнеш в изкуството или наука най-добрите не са следвали а са вървели по нови и неизследвани пътища.

Във фотографията вече дадох един пример - Салгадо който спокойно можем да причислим към самоуките потвърждаващи тезата ми за самообучението. Нека да видим и Cartie Bresson може би най-известното име във фотографията.

Ето биографията му накратко

Често се споменава че образованието му по изобразително изкуство му е дало основата за фотографията. И колко е това обучение? Една година с художник в школата му и после още една в колеж като там учи изкуства литература и английски, за специализирано образование особено по фотография пък хеле чиракуване при други от по 5-10 години и дума не може да става. Обаче докато е в Африка ловува и решава да приложи по късно някои от триковете и методите от ловуването във фотографията. Искам да кажа той си го решава не са го научили. Оттам насетне много години е САМО той и основно практика. Намира двама трима като него които снимат и имат сходни идеи и така създават агенция Магнум.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   25-09-17 11:50

А пък творческия процес има малко общо с обучение и учене. Творчество не се преподава. Преподават се и се научават някакви базисни неща. Добрата основа помага, но както се вижда някои минават и стигат висотите и без нея, други наваксват по-късно. От дадения човек и от него предимно зависи дали ще стане творец. Т.е. пак е САМОстоятелно. Нещата до които си се добрал сам, разбрал сам се наричат опит и имат много по-голяма стойност от тези които са ти наляли и ти рано или късно ще забравиш ако не ги ползваш. Така е в моята професия, сигурен съм така е навсякъде. Търсят се хора които могат, а моженето става основно с правене. Правенето го правиш ти, не учителя. Предване на опит е логическа безсмислица. Опита идва от опитвам и се получава от практиката, могат да се предват само знания добити като следствие от този опит. Днес в повечето области на човешката дейсност тези знания са достъпни за всички. Има и по-затворени области където една не малка част от знанието се предава от човек на човек, примерно оперното пеене. Има все още и места и дейности, където те се крият.

Четенето и посещаването на курсове и обученията помагат, също ги има, някъде повече другаде по-малко, при някои повече при други по-малко, но не са основното и главното.

Charlie Munger приятел и съдружник на Warren Buffet счита че не е необходимо да ходиш на училище за да започнеш да общуваш с най-добрите в дадена област и под това той разбира да четеш книгите им. А в изкуството аз разбирам да гледаш , четеш, слушаш произведенията им. Ако имаш достатъчно мозък в главата може да се обучаваш директно без посредник.

Самият Warren Buffet също общо взето счита че просто посещаване на колеж или университет или получаването на някаква степен има смисъл само ако човек вложи нещо от себе си:
http://www.nasdaq.com/article/warren-buffett-on-the-importance-of-an-mba-cm584887

В световното изкуство изявените творци и гении много рядко директно са предвали знанията си. Първо защото те носят както казах предимства пред конкуренцията, второ защото те са творили, горяли в това което са правили. За предване на знания не е имало време. Много от тях не са живяли дълго. После вече други са изучавали и анализирали творбите им и са преподавали. Повечето известни художници, а както се вижда и Бресон са се учили директно от произведенията на известните художници преди тях, не толкова са им го обяснявали как се прави, а те сами са ходели, гледали, анализирали, осмисляли и усвоявали някои тънкости, техники, познания. Но не са ги копирали. Учели са се един от друг, споделяли са идеи това също е доста често срещано, импресионистите например.

В никакъв случай не искам да омаловажавам образованието като институция или труда на учителя, но най-важното и решаващото все пак е в самият човек. Ако той не иска или не може никой няма да го научи.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   25-09-17 12:17

мисля, че говорите все едно и също...с малка разлика.
човек, в общия случай, има нужда от учене, за да развия потенциала си.
има изключения, дето фащат свирката и свирят виртуозно...ама аз не съм чувала за такива.
всички учат.
да си талантлив е едната предпоставка, да си талантлив ученик - следващата...да попаднеш на учител - трета...
да имаш нужната среда - четвърта...и така.

попадането в училище, академия, школа - това просто помага, самата мветодика ти спестява нуждата да откриваш сам топлата вода.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   25-09-17 12:31

мара, има няколко такива музиканта от световна величина, просто не знаят нито една нота, не могат да ги четат, не ползват, но свирят като богове.
Гледам тук често се споменават разни доста велики имена във фотографията, обаче са все поне 1-2 поколения преди нас. Сегашни няма толкова да са върховни, защо ли? Има и размиване на критерийте, или просто няма такива критерии, които може да определят нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   25-09-17 13:11

kvakioh,въпроса който постави е много интересен(според мен и много важен) , и има нужда от повече внимание! Следя с интерес надявайки се да не отмине без реакция!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   25-09-17 14:26

kvakioh
От музика не разбирам, но ако са няколко човека, на няколко милиарда население те са просто изключение което потвърждава правилото.
the-rookie
Въпроса е интересен, но отговора се знае от векове.
Оценката за гениалност на една творба не е свързана нито с парите които са платени за нея при изготвянето и, нито със славата и известноста на създателя и.
Оценката за гениалност идва след няколко поколения и няма нищо общо с мненията преживе.
Времето е заличило имената на много от известните и славени за момента гении и е запазило тези на много неприети, оплювани и обявени за бездарни.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   25-09-17 14:40

Не бих се съгласил точно, че след години ше бъде оценено нещо, създадено сега. Има известен преходен период, като цяло, така че може би след 10 години ще има нещо съществено.
За фотографите от преди 1-2 поколения пак ще повторя, като в една друга тема, че кадрите им, най-известните повечето са правени на почивка, по някаква случайност и т.н.
Примерно бих повдигнал въпроса- ако някой отиде на място, където никой или малцина са посетили, просто случайно или защото примерно е платил да кажем 5000 евро за пътуването, и извади кадри, които никой не може да повтори (то и всеки кадър по принцип от всеки е неповторим) дали е някакъв отличен пример за фотография, само заради едното посещение и уникалността на мястото, не толкова заради човека и способностите?
Защото доста често се виждат тези неща тук, примерно някакъв кадър извън Бг, който се представя с местоположение, ситуация, време и т.н, и понеже е на "супер специалното място" нещата стават хитови...Тук не може да се прави аналог с нищо друго като музика и т.н.
Пример мога да дам със себе си, като видях тук и не само тук избрани кадри от няколко потребители, пътували извън БГ и снимали някакви наистина интересни места. Тази година, понеже обикалям доста из страната, и все по странно време на денонощието успях, по-скоро имах погледа да видя, че доста от така възвишените кадри може да бъдат "хванати" и в нашата родина. В този случай коментарите от типа:"Браво!", "Супер!" и т.н. са ми като възхвала на самото място, не на човека.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   25-09-17 19:01

Автор: kvakioh
Дата: 25-09-17 12:31

мара, има няколко такива музиканта от световна величина, просто не знаят нито една нота, не могат да ги четат, не ползват, но свирят като богове.


ааа, чакай сега :) това съвсем не значи, че не са учили :) не са учили в специализирюани училища и академии...но пак са учили :)
аз нарочно казах - "хващат свирката и почват" - ама направо! не съм чувала...
но допускам, че може и да има.
останалите УЧАТ. НЕ НЕПРЕМЕННО В УЧИЛИЩЕ.
ей затва ви казвам, че говорите едно и също.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: philip   
Дата:   25-09-17 19:02

Лелее, много е напреднала темата, докато пъплех из баирите...[smile]

Марине, имам директно питане към теб:

Това:



е директно от картата, да го разтоварвам ли във ФФ, или да си го кътам за домашния албум?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   25-09-17 20:39

Хаха. Не е шидьовър, но има хляб в него. Пипни го в някоя програма, малко локални настройки, леко кръц от тук от там и ще стане, като приличен кадър от "Пейзаш" във ФФ.
П.П. Прати ми РОУ, ако искаш да си поиграя.
[beer]
П.П.П. Какво имам предвид:
- Има интересни елементи, но го няма "гвоздейчето", акцент, виц или действие. Композицията е ... малко неопределена. [smilie3]
- Т.е. какво не и достига - Не е монохромна, но не е и цветна. Въпреки панорамата, стои плоско, защото няма някакво характеризиращо осветление. Може би, да се включи нещо интересно на първи план, за да получи триизмерност.
Мястото е хубаво, но ... .
Точно така, аз, не бих щракнал този кадър.
[shtrak]

Ред. на много изпуснати букви![smilie7]



Публикацията е редактирана (25-09-17 20:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: philip   
Дата:   25-09-17 22:59

Марине, благодаря ти! Плосичка е наистина, а композицията не е баш, нито цветовете са напъвани (като за пред фото аудитория). По повод акцента се сещам за един фотограф (не помня кой обаче), дето бе написал, че на зрителя не трябва да се сервира всичко на готово, а той сам трябва да открие гвоздейчето/та в кадъра...

"Точно така, аз, не бих щракнал този кадър."

Е, точно по туй се различаваме щракачите от фотографите:)


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   25-09-17 23:22

[smile] Филипе, много добре знаеш, кога го казах и то не беше за гвоздейчето а "за продължението". Без Гвоздей не става!
За цветовете - няма нужда да са "напъвани". Малко просветляване в определен участък, обратното в друг ..., Шарпнес в най-важната зона или акцент, дори леко смекчаване на цвета където ти пречи.
Вариантите са безкрайно много и съвсем личен избор.
А, иначе, и аз съм от "щракачите", но малко по-взискателен към резултата. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Beijing   
Дата:   26-09-17 08:11

Аз пък се нагледах на хубави снимки във Форума.
Измежду "джавканиците" научих и полезни неща.
Да, възможно е и да има калпави снимки, като моите например, но не го намирам за голям проблем.
Фотографията е изкуство, и като такова, за нея важи в пълна сила поговорката: "От всяко дърво свирка не става!".
Но това не означава, че човек не може да се пробва и развива дори, без да има кой-знае какви резултати.
Всички сме добри, но в различни сфери!
Кой във фотографията, кой в архитектурата, кой в математиката, кой в рисуването и даже в псуването!
Та такива ми ти работи...


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   26-09-17 10:14

@Beijing - И при мен е така, кефя се на много снимки и автори на този форум а и по мрежата. За мен хората снимащи кадърно и на едно прилично професионално ниво се увеличи драстично последните 10 години с идването на дигиталната фотография. И измежду тях има не малко любители. Сега дали е изкуство и дали фотографията е такова (още има спорове по темата) е въпрос с много дълъг и засукан отговор. Очевидно не всяка фотография може да претендира за изкуство.

@kvakioh По отношение на въпросите които поставяш. Тука съм напълно съгласен с dtangelov, времето отсяват най-добрите, това е главният критерий. Но има много творци които са били известни и признати приживе и са известни и признати и след това.

Моето мнение конкретно за фотографията и настоящото положение е следното: новите технологии и интернет промениха драстично пейзажа. Казах го преди - Пренасищане което води до девалвация. Допреди 15-20 години имаше малко или много някакъв отработен процес на признание и оценка - публикуваш по вестници, списания, участваш в изложби, имаш авторски книги. Хората дето снимаха професионално и любителски бяха много по-малко, снимките много по-малко.

Интернет и дигиталните камери тотално счупиха този процес. Шлюзовете се отвориха, публикациите по интернет нарастнаха неимоверно, милиони снимат с телефоните си и публикуват в мрежата. Историята не познава и не помни такава бърза и драстична промяна. От друга страна рязко намаля издването на книги, вестниците, списанията отколешни ковачници на поколения фотографи и източници на хляб нас насъщний. Затова онези фотографи които са създадени и признати от предишния процес, преди дигиталната ера остават като имена, а новите са малко познати и обикновено известни само в по-тесни кръгове професионалисти и ценители, новият процес още не е изчистен.

Да направиш една две снимка на място което никой не е бил и вече си голяма работа, така не става. Днес това място е уникално и непознато утре там са се изръсили 100 000 човека и има поне една дузина кадри от същото място в същия ракурс и дори в приблизително същото осветление. Типичен пример - Исландия.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Beijing   
Дата:   26-09-17 12:04

stef7- Всичко около нас е изкуство!
Изкуството да общуваме, разговаряме и комуникираме.
Изкуството да сготвим и подредим масата.
Изкуството да възпитаме децата си.
Изкуството да се облечем прилично.
Изкуството да създадем сгради за хора, а не за щастливи кокошки.
И т.н. и т.н. Списъкът е безкраен.
Защо и фотографията да не е изкуство?!
Но си прав, че не всяка фотография може да претендира за изкуство, както и една детска рисунка!!!
Фотографията се опорочи с навлизането на технологиите, в случая с Фотошоп и производните му! Защото това вече се нарича IT, или нещо подобно, но не и изкуство! Поне моето мнение е такова.
Да "пипнеш" една снимка оттук-оттам, да, но да ми рисуваш нова, на базата на някаква програма, не ме кефи!
Както и да е, аз съм последния в този форум, който да дава акъл!


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stukloplast   
Дата:   26-09-17 13:31

Всичко около нас е изкуствено!
Изкуствено да общуваме, разговаряме и комуникираме, защото всички са лицемерни търгаши.
Изкуствено готвим - и пилетата вече не са пилета.
Изкуствено възпитаме децата си - пущиш ги на компютъра или разчиташ, че в училище ще направят хора от тях.
Изкуствено да се облечем прилично - въх, нямам думи за това.
Изкуствено да създадем сгради за хора, а не за щастливи кокошки, ама хората не стават за ядене.
И т.н. и т.н. Списъкът е безкраен.
Защо и фотографията да не е изкуствена - вече не се снима на филми.....

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Beijing   
Дата:   26-09-17 13:44

stukloplast - грозно звучи, но.... си прав!
Само че, аз няма да се откажа от Изкуството!, макар и да съм в друга сфера, различна от фотографията!


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   26-09-17 17:03

Не обвинявайте Фотошоп и останалите програми за редактиране, че развалят фотографията, като изкуство. Тези програми копират техниките от химическите фотолаборатории, със същите имена на процесите и не добавят нищо ново, освен, че е по-лесно, по-бързо и не е отровно.
Необработвайки снимките си сега, е равнопоставено с даването на филма за автоматично проявяване и вадене на копия от негатива. Фотолюбител, означаваше, все пак някакво базово знание и извършване на обработка във фотолаборатория. Защо сега искате да сте "фотолюбители", но всичко да върши автоматичната машина за проявяване и копиране? За този подход си има друго название и то не е "фотолюбител", а "правещ снимки за спомен". Разликата е огромна. Едното е активно участие в целия процес до крайния резултат, другото е активиране на показалеца, за да натисне спусъка.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   26-09-17 18:35

Значи Бресон е бил "фотолюбител".
Жалко! Толкова го харесвах.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   26-09-17 18:44

Ангелов, не се прави на интересен.
Бресон може да не е бъркал разстворите, но е кадрирал, снимал в клинове, чакал момента, а не "я колко е интересно" и след това е обсъждал и коригирал всеки детаил с хората от лабораторията - Кроп, маски, додж, каквото си помислиш, до постигане на крайния резултат.
П.П. Е, в бързината реагирах малко неточно. [smilie3] Писах за Адамс. Но без клина, останалото е вярно.

П.П.П. Как да го кажа по-ясно? - На земята няма продукт, изкуство или каквото и да било, което да става с "айде хоп!" Без пот, усилие и време не става. Само онова дето го тропваме в канала ..., ама и то си иска напън. [smilie3]



Публикацията е редактирана (26-09-17 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: midtone   
Дата:   26-09-17 20:04

Доста е дразнещо, когато всеки се опитва да ти напълни главата с правила за това, кое е добра фотография, и кое не е. Добрата фотография е тази, която ми харесва на мен. Забелязвам, че много фотографи тук искат снимките им да се харесват и от други хора.

Правило номер едно на фотографията е, че никой не го е грижа за твоята фотография.

Снимката, която съм направил, в 99% от случаите вече е заснета от други хора, и почти винаги по-добре от моя вариант. Снимам, защото това си е моята снимка, моят момент, моето докосване, и всичко това си е важно за мен. На никой друг не му дреме за тази снимка, защото нито е изкуство, нито е уникална или оригинална.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   26-09-17 20:19

Мидтон, това е твоята философия, с произтичащото от нея правило и изводи. Малко крайни и не съвсем съзвучни с ника ти, но са си твои.
Логичният въпрос, след твоето мнение е: Какво те държи във ФФ?

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: kvakioh   
Дата:   26-09-17 20:22

С времето, счупените затвори на дигиталните апарати, строшените стативи, неизлязлите ленти аналогово и т.н. нещата си добиват един приятен, завършен и точен вид. Има известна уникалност, не всеки може да направи определени кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   26-09-17 20:50

MarinY
Не съм казал че става без труд.
Адамс е участвал в обработката, Бресон е приключвал с щракването на затвора.
Става и по двата начина, но бавно, с много труд, много натрупани познания и не малко талант де.
Може и по средата. Всеки сам трябва да намери неговия вариант и да си заслужи резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: midtone   
Дата:   26-09-17 20:55

@MarinY
А, просто се опитвам да хвърля камък в блатото.
Във ФФ ме държи това, което вроятно и теб - любовта към фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   26-09-17 21:51

Е, понеже искам да запазя колегиалния тон на темата - Защо "хвърляш камък в блатото"? Не пиеш вода от него? Блатото това заслужава? Или просто обичаш да "драскаш нови коли", като начин на социализация? На контакт с хората?

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MikeDimit   
Дата:   26-09-17 22:25

Както Конфуций е казал:

Всичко е изкуство.Сложиш ли на знанието граници,дефиниции, то става предмет. Предметите са мъртви. Предметите се изучават за да се използват масово или елитарно. Но в смърта няма живот.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   26-09-17 22:54

Като си играете с думите и преводите, контролирайте ги. Да не говорим, че смисълът, който влага китаеца е за притежанието и безграничния и непознаваем бог. А тук, изобщо не е желателно да се гмуркаме в тази тематика. [smilie3]
Граници на знанието винаги има, но те са за прескачане, не за ограничаване, а дефинициите са опорни зони на знанието. Те го конкретизират, а не го скопяват.
А в същност, Конфуций така си ги приказва, че всеки да може да тълкува, както му е изгодно, от завъртените му изказвания. [smilie8]
[beer]



Публикацията е редактирана (26-09-17 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: next_time   
Дата:   26-09-17 23:18

Във всяка една област кадърните хора са еднакъв процент. Да кажем 3%. Толкова са лекарите които е безопасно да посетиш, толкова са и таксиметровите шофьори при които може да се возиш без да слезеш леко изнервен, толкова са и сервитьорите които знаят какво правят .... навсякъде е еднакво.

Защо очаквате тук да е по различно?

И каквото и да се говори за обучение - липсата на визуална култура не може да се замени със снимане. Даже не на визуална, а на култура в пълния и смисъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   26-09-17 23:29

"...Защо очаквате тук да е по различно?..."
Некс тайм, идеята на темата е, не всички да станем творци и да бълваме само перфектни изображения.
Като специализиран сайт за фотография, нормално е да се очаква, желание за развитие, разширяване на възможностите, опити.
Както казваш, да се развива визуалната култура и персоналните възможности на всеки, който се определя като снимащ, над нивото на социалните страници за "хвалби и оплаквания" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: next_time   
Дата:   26-09-17 23:54

Спомените ми от последните 15 г са че имаше няколко опита да се създаде някакъв клуб на подбрани автори. Несполучливи.
ФФ е сполучлив защото няма подобни претенции. Сто слепи се водят от един едноок. Хората намират себеподобни и се радват на това да ги водят или да са еднооки.
От друга страна тук има хора с които си струва да се запознаеш и да научиш какво ти трябва или дори без да учиш, само да си пообщуваш. За целта не е нужно да го правиш в отделна тема.

Визуалната култура я споменах ... малко прибързано.


Една женица ми каза преди време - има хора на които парите не им отиват. Мисля че не само за парите важи. Има си хора на които много неща не им отиват. Няма нужда да се опитваш да пришпорваш света и да обременяваш останалите с очакванията си. ФФ е по скоро форум отколкото фото и точно в това е очарованието му.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   27-09-17 00:17

Приемам тезата ти, но не я споделям.
Нито има "пришпорване" нито "обременяване".

"...За целта не е нужно да го правиш в отделна тема. ..." а това изобщо не разбрах за какво се отнася. Да не поставяме теми за разговор, а да си пишем в една единствена за всичко?!!! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: next_time   
Дата:   27-09-17 01:04

Споделям тезата ти, но не мисля че има полза от темата.
Света, както спомена вече се бута от ново поколение. Това поколение както няколко човека го описаха е ... особено. В този смисъл - няма смисъл. Както е казал брадатия - количествените натрупвания ебават мамата на качеството, а качеството преебава количеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: CDman   
Дата:   27-09-17 08:04

Аз пък на великите творци показани тук Салгадо, Уиткин и т.н.
не харесвам нищо. Може би е защото не ги знам кои са и колко са велики. [smilie7]

Предпочитам да се кефя на снимки на не толкова велики автори от 35фото [smilie6]

Но това са подробности.

До тук в темата всички казват "трябва".

Трябва да се учат.

Трябва да се усъвършенстват.

Трябва да ходят на курсове.

Трябва да се мъчат да създават изкуство.

и т.н.

А никой не спомена за мотивацията т.е. с какво ще ги мотивирате тия младите да станат велики или айде добри фотографи, които да снимат така, че да задоволят изтънчения ви вкус на преяли с фотография творци.[smilie11]

Аз се сещам за две неща:

- Рейтинг във ФФ (евентуално)

- За да могат непознати да гледат безплатно снимки които да ги кефят.

Е извинявайте ама .... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   27-09-17 11:21

CDman
И с какво са мотивирали примерно Моделиани да стане велик художник?
Ми с нищо!
Умрял си е в мизерия.
Или с кво са мотивирали Ботев?
И него със същото!
Парите и славата нямат нищо общо с качествата на даден човек нито пък с изкуството. Даже може би точно обратното.

Пък и на кого е нужно младите пък и старите да стават гениални, добри или каквито и да е фотографи.
На този свят много повече са необходими общи работници, миячи на чинии и тем подобни длъжности. Май точно тука е скрита мотивацията а?



Публикацията е редактирана (27-09-17 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: Synthy   
Дата:   27-09-17 11:28

Хората на изкуството, творят заради самото изкуство. А дали създават изкуство или нещо друго, времето ще покаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: CDman   
Дата:   27-09-17 12:52

И с какво са мотивирали примерно Моделиани да стане велик художник?
Ми с нищо!
Умрял си е в мизерия.
Или с кво са мотивирали Ботев?
И него със същото!


Точно !

Ама никой не ги е карал насила да се образоват за да се кефи на това което творят [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MikeDimit   
Дата:   27-09-17 14:06

MarinY
Точно е игра на думи. Както и цялото даоиско мислене.Идеята е проста - всяка форма е преходна. Фокусирайки се върху формата се пропуска съдържанието , а от там и смисъла.А човек е длъжен да се впусне в търсене на смисъла. За бог Конфуций май не казва нищо:-). Изкуство е самия процес, а не резултатите от него.
Казано просто един творец създава творба, признава се за уникат, класика, и с това става един вид трейд марк. От тук нататък е щаблон.Тоест не е изкуство.
Познанието като процес е едно, но знанието е също шаблон.Това което преди 200 години е било знание, днес се признава за суеверие. Както аз го разбирам не се учи за да се заучи, а да се разбере материята на предмета и нейната относителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: BXMarkov   
Дата:   28-09-17 00:09

Защо няма желание за учене?

Ами няма, защото ученето е свързано на първо място с мотивация и на второ със значително усилие, когато едното от двете липсва нищо не става и резултата е източване на картата. Добрата фотография е абстрактно понятие, за мен, трябва да отговаря на два критерия, субективен и обективен. Обективният е да има послание,да "докосва", а субективният да се харесва от голям брой хора. Изпълнени ли са тези прости правила, има добра фотография.
А, и културата на фотографа в най-широк смисъл има огромно значение, освен това чувствителност, наблюдателност, въображение и още и още. Изглежда проста работа, ама не е.

Хубава тема, отдавна не бях чел нещо тук с удоволствие. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   28-09-17 01:59

Оказа се, че може да има седем страници тема, без заяждания и грубости. [beer]
Въпреки разликите в позициите, понякога противоречащи, разговорът е удоволствие.
Както някъде по страниците споменах, трудно се сменя мнение, манталитет и светоглед след тийнейджърска възраст. Малко насърчаване за тези, които се колебаят, а искат да станат по-добри, няма да навреди. Винаги може още ...
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   28-09-17 13:20

в тоя ред на мисли - некста вика - много кадърните са 3% .
във всяка област бил все тоя...
ама па аз малко ше се позаяждам - не, не е...там, дето има МНОГО зор и без тоя много зор не се получава нищо, е много вероятно да е малко по-висок процентът. де да знам къде...при ядрените физици?
при тия занаяти, дет няма прекалено много зор - сигур пак е повече...
ама общото впечатление не се определя от 3% мно добри и 10% катастрофални...ми от останалите предимно.
сега занятието фотограф е станало достъпно и не исисква НИЩО.
та не знам...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: nyamago   
Дата:   28-09-17 14:14

Нека не назоваваме конкретни цифри, че става смешно. И аз в началото на темата се позовах на Парето, но винаги избягвам да споменавам 20:80, защото навсякъде е различно и за тук никой не ок е изчислявал.

По-важното е, че принципът (!) е верен: навсякъде качествените индивиди са малцинство. В сравнение с тях, останалото мнозинство (много от нас тук са в него), може да се нарече боклук, колкото и недемократично да звучи.

И още по-важното е желанието да се придвижиш по знаене, можене или друго качество към качественото малцинство. Или отсъствието на такова желание, както от коментарите ни се струва. И в още нещо ще се повторя:

Стига спрягахте младото поколение (Господ да ги пази!). Има премного застарели тъпаци и некадърници, лентяи и ментЕта дори на преклонна възраст. Тия работи не знаят възрастови граници.

И едва ли можем да променим това, та - наздраве!
[beer]



Публикацията е редактирана (28-09-17 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   28-09-17 14:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
чудим се ся сред префтасалите кви са процентите [smilie18]

инак - съгласна съм.
освен тва - никога не е било особено различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: BXMarkov   
Дата:   28-09-17 21:56

Маре, сред превтасалите сме 95% претенции и 5% покритие [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   28-09-17 22:50

[shtrak] Чудя се, какво сме тръгнали да доказваме или да убеждаваме?
То, това си е срещу цялата същност и организация на всяко общество.
Какво ще стане, ако мнозинството престане да е доволно от моментното си състояние на покой и всички искат да са по-добре и по-нагоре?!
От фотографска гледна точка, мнозинството снима за спомен и за доказателство/хвалба, какво е постигнало. За какво изкуство и развитие говорим?
[smilie3] [beer]
П.П. На втория въпрос имам отговор - България!!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   29-09-17 00:21

Автор: мара
Дата: 28-09-17 14:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
чудим се ся сред префтасалите кви са процентите [smilie18]
----

Кои са превтасалите ...


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: philip   
Дата:   29-09-17 08:54

Марине,

"Какво ще стане, ако мнозинството ... и всички искат да са по-добре и по-нагоре?!"
- Ми, заложено е в демокрацията, всеки може и иска да е цар (или поне 95%)[smilie3]

"От фотографска гледна точка, мнозинството снима ... и за доказателство/хвалба, какво е постигнало."
- А с малцинството не е ли така?

"За какво изкуство ... говорим?"
- Скоро имаше една тема и май не се намери консенсус що е то[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   29-09-17 14:58

Автор: fotograf123
Дата: 29-09-17 00:21

Автор: мара
Дата: 28-09-17 14:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
чудим се ся сред префтасалите кви са процентите [smilie18]
----

Кои са превтасалите ...


сички, дето сме минали 25 и ни се подава некрологът от джоба [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   29-09-17 16:33

@ Philip
Постът ми, съзнателно е антитеза на всичко, заради което съм пуснал темата.
По първия цитат - заложено е в природата, а не в Демокрацията. Тя "разрешава", но строго поддържа статуквото. Иначе ще стане анархия.
За втория, си изпуснал основна дума - "'За спомен и доказателство..." Съвсем различен е смисълът.
За третия - Всякакво, различно, покриващо критериите на всички, замислили се по този въпрос. Кой както си го разбира, без ограничения.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: philip   
Дата:   29-09-17 19:07

Марине, нарочно е изпусната заради финалната и съществена част от изречението. Но, по темата, представи си че се качваха само фотографии от класа, как щяха да изпъкват шедьоврите?!


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   29-09-17 21:43

Без да спамя, ама някой ще даде ли дифиниция за шедьовър[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: мара   
Дата:   30-09-17 12:51

е, па сигур има в тълковния речник [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   30-09-17 18:05

Ето какво мислят отделните нации по този въпрос.
Maser piece
obra maestra
chef-d'œuvre
meisterwerk
ремек-дело
Доста по-ясно и не се нуждае от тълкуване. Само ние се опитваме да вкараме някакъв тайнствен, пети смисъл на една проста дума.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: next_time   
Дата:   30-09-17 22:17

Шедьовър - Шедьовър (на френски: chef-d'œuvre, буквално – произведение от висока класа, висша работа, работа на майстор) е уникално, непреходно и изключително произведение на изкуството, в което са вложени оригинална мисъл, талант и творчество. То е висше достижение на изкуството и майсторството. Това е творение, което е получило изключително добър прием от критиката и публиката и обикновено е най-добрата работа на един творец, която увенчава неговата кариера.

Скоро едно момче което дори родителите му са приели за ненормално в буквалния смисъл, ме попита - Алекс ти вярваш ли в бог. Понеже повярвах на родителите и аз го приех за ненормално, не си направих труда да дам сериозен отговор. Казах нещо плоско и общоприето. Тогава то ми обясни за бог. Почувствах се малък и засрамен. Не съм средностатистически тъпак (поне се надявам). Уважавам Кант, възхищавам се на изказа му и способността да изрази в думи абстракциите. Силно съм впечатлен от Мирча Елиада и строгия му научен подход по теми които не съм мислел че биха могли да бъдат вкарани в научна интерпретация. Хофстатър ми се вижда обикновен палячо с опитите му да обясни обяснимите неща. Хесе извисява идеята на изтока над самия изток. Лао Дзъ е казал всичко за всичко.
Възхищавам се на големите от историята и съвремието и приемам това за нормално, не на всеки е дадено да е голям - по скоро ГОЛЯМ.
Това което не очаквах е момче отхвърлено от всички, включително и близките му да ме изпрати в пясъчника при децата от забавачката. Обикновено нормалния човек не използва повече от една абстракция в едно изречение. Аз попаднах на момче което използва изречения изцяло съставени от абстракции. И ... съжалявам че дори не мога да го цитирам, прекалено е над нивото ми и това на книгите които чета.

Оставете младите да дадат своето, дори и да ни е трудно да го разберем. Времето ще покаже какво е то шедьовър. В момента има страшно много хора с особена чувствителност, които не виждат света като нас, нека се научат ако искат или ако могат и ние ако можем или ако искаме да ги разберем.

Амин [cool]

ПП
Нютон, Паскал, Аинщаин, Наш, Хокинг и ... не ми се изброява колко много велики са станали велики напук на феодалните старчета от бан на възраст под 30.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   30-09-17 23:03

Шедьовър може да бъде и брилянтно излекуван зъб намерен днес след три хиляди години :)


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   30-09-17 23:23

Понеже темата, от време на време, става много сериозна, а мен са ме учили, че всичко може и трябва да се изказва с обикновени думи, ясно и с прости изречения (е, ако е възможно), аз само питам. [smilie3]
Не мислите ли, че всеки, независимо от нивото си, може и прави шедьоври? Негови си, неразбрани, осмяни или пренебрегнати, но лични. Достижения, за които все някой, му казва Браво.
Шедьоври на съответното, персонално, достижимо ниво.



Публикацията е редактирана (30-09-17 23:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: uri64   
Дата:   30-09-17 23:39

Да.

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   01-10-17 00:03

не,чисто математически е няма как да се получи

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: stef7   
Дата:   01-10-17 00:56

Очевидно не. Ако казваме че дадено произведение е от висша класа ние вече му даваме някаква характеристика, в отличие от другите. Ако всички са шедьоври значи такава разлика няма. Няма да има нужда да отделяме едните от другите. Всички ще са просто произведения.

the-rookie е прав, това е логика, може да се каже математическа.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: nyamago   
Дата:   01-10-17 01:02

Тая логика е само в нашето обозримо пространство и ограничено разбиране. В други измерения и успоредни светове може всяка снимка някъде да е най-най... [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   01-10-17 01:17

За физиците, математиците и други представители на "точните" знания.
Защо приемате, че съществуват безброй координатни системи, в пространството и времето, а отричате съществуването им в човешкото общество/вселена?! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   01-10-17 10:27

Не отричаме, поне лично аз не отричам даже напротив убеден съм, че е така.
Поради и тази причина попитах и за определение, но за да се получи произведение от висша класа е необходимо и създателя да е достигнал това ниво, а това не става от самосебе си.

Между другото определението дали важи за квадрата на Малевич и е ли той шедьовър? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: the-rookie   
Дата:   01-10-17 11:47

Марине,част от отговора на въпроса поставен в последният ти пост мисля че може да бъде открит тук


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: philip   
Дата:   01-10-17 11:57

Събота, събота вечер... , а колко философска е станала темата...

next_time [smilie24] [smilie24] [smilie24] Колко малко знаем всъщност.


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: nyamago   
Дата:   01-10-17 14:30

За това как една (ужасна за мнозина) снимка може да е върховен шедьовър някъде другаде, добра илюстрация са рекламите на банката HSBC, които подчертават различията в гледни точки и ценностни системи. Може да сте ги виждали, ето два бързи линка, а с Гугъл ще откриете и много повече:

http://www.unboundedition.com/different-point-view-hsbc/


https://www.google.co.uk/search?q=hsbc+ad+campaign+different+values&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0a...


Нечий шедьовър е боклук за някой друг - и обратното.

Сещам се и за един текст от стара песен:

"Говори се за нещо и че нищо не е то.
Друго, ужким нищо, всъщност Нещото било..."

Та - ето ги, Марине, човешките координати и паралелни вселени [smile]



Публикацията е редактирана (01-10-17 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   01-10-17 17:55

И какво стана сега?!
Всеки от нас е свят. А от моментното си състояние, притежава и по няколко координатни системи. Как да определиш кое е истината? Тя е лична и често несподеляема.
Но светът се нуждае от някакви основни категории, на които да се подпира. И май, това са цената на продукта, оживял ли във времето, масовият вкус, където милионите координати са относително групирани и не на последно място, способноста на обособена група хора, в нашия случай да ги наречем "критици" успяват да са убедителни в техните "координатни системи".
Не очаквайте определения.

Темата я започнах с мисълта, не как да правим шедьоври, а как да правим нещата по-добри. Или поне да желаем това развитие.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: nyamago   
Дата:   01-10-17 18:36

Май именно за желанието беше темата? Днес акъл как да станем по-добри има колкото искаш, но се иска желание да го намериш, научиш, да послушаш и изпълниш съветите, уроците... Иначе не става [smilie2]

Май думата "желание" иска по-подробно определение, отколкото "шедьовър". Желанието е истинско и силно, според мен, само когато мотивира действие. Поне някаква активна стъпка, а не пасивно 'желание', колкото и да е дълбоко и страстно...

Това пък ме подсети за култовия виц, дето един имал огромно желание да спечели от лотарията. Не просто да спечели нещо, а Голямата Награда на Голямата Лотария.

По цял ден и нощ се молел: "Господи, страхотно ми се иска да спечеля тая Лотария, дай ми, моля те, Голямата награда!" И си разкъсвал дрехите и косата, биел глава в земята в страстни молитви. Наистина имал искрено Желание човекът...

И един ден се чули страхотни гръмотевици,озарено от мълнии небето се разцепило и отгоре се чул страховит глас:

"Дай ми шанс, бе, идиот - купи си билет!"

- - - - -

Май темата беше за онези, дето и билет не искат да си купят, а се жалват защо никой не им дава Голямата Лотария?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   01-10-17 21:18

Това беше в десетката!

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   02-10-17 00:14

Работата е там че изобщо не е толкова просто имената с признат принос към фотофрафското изкуство съвсем не случайно са такива те буквално са подчинили живота си на фотографията те се будят фотографи и си лягат такива живеят за да създават фотографски изображения аз мисля че в темата има точно 001 % такива :)


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   02-10-17 00:22

Фотографа, това променя ли нещата, за които говорим? Или просто, искаш да ни натириш в дупка, защото в никовете ни не е включена думата Фото?

П.П. Отново персонална категоризация, разбира се отрицателна, защото няма какво да се каже по темата на разговор, независимо каква е тя. [smilie7]
П.П.П. Слагай, поне, точки, за да не четем писаното по няколко пъти, с цел добиране до смисъла му.[beer]



Публикацията е редактирана (02-10-17 00:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: fotograf123   
Дата:   02-10-17 00:44

Не мисля че конкретизирам до персонално ниво , просто нещата са такива че има фотографи и фотографи , разликата им е само една главна буква :)


Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: batsali   
Дата:   02-10-17 00:58

Има ли смисъл, има ли нужда,
когато музата дърпа,
когато нищо не става,
когато - тогава,
да драпаме, да доказваме,
че има смисъл от нас?

Тук ли събужда,
сега ли, тепърва,
една мисъл корава,
едва ли не права,
от запада чак до Бургас?

Шедюовър се гони,
а в сухите клони
вятър си вее и ебе ли го - не,
за наще неволи в статуквото сиво на пошлостта.

Кога ли, едва ли,
ще дръпнем ръкави,
ще цъкнем със мисъл една?,
Нищо не става,
артЪ голяма,
по-добре мишка в калта.



Публикацията е редактирана (02-10-17 02:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: MarinY   
Дата:   02-10-17 01:42

Да бе, имена няма. Всички са маскари.
Да, ама не.
Батсали, това си е ЛИЧЕН ИЗБОР.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: CDman   
Дата:   02-10-17 10:01

Без да спамя, ама някой ще даде ли дифиниция за шедьовър

Шедьоври за един аФтор са собствените му творби. Всичко останало са снимчици, които той може да направи даже със затворени очи стига да иска [smilie5]

Сериозно:

Според мен за "шедьовър"-ЪТ важи правилото за лъжата и истината - ако достатъчно на брой хора кажат, че нещо е "шедьовър" то става [beer]

Ама тва сие е мое мнение де [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Мрежата е пълна ...
Автор: dtangelov   
Дата:   02-10-17 10:20

"CDman
Според мен за "шедьовър"-ЪТ важи правилото за лъжата и истината - ако достатъчно на брой хора кажат, че нещо е "шедьовър" то става [beer]"

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »