Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 09:17

Здравейте,
някой ще сподели ли лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4 като острота, боке, цветове и т.н? И например сравнен с обективи като FDn 50 1.4, Зенитар 50 1.7 , Minolta Rokkor 50 1.4. Мисля си за някакво разнообразие за сметка на друг обектив и ми беше любопитно, а знам, че е хвален обектив. Отделно много ми харесва типа фокусен ринг при него.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 09:33

Линк за справка: https://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-M-50mm-F1.4-Lens.html

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: stef7   
Дата:   18-09-17 11:20

Имам Pentax M 50mm f1.4 и в момента е основния ми 50мм милимитров обектив. Харесам го щото е малък, компактен с отлична механика и също толкова добри оптични качества. Доста рядко съчетание ако питаш мен. За Сони безогледалка си подбирам точно такива обективи - предимно малки и компактни, но също така доста добри оптически. Прилично остър на 2, на 1.4 е използваем ако нямаш против малко по-меко изображение. От ф4 нагоре е острилка както в центъра така и по краищата. Отличен контраст и цветове, бокето му също ми допада и за мен е измежду най-добрите в това отношение от по-старата генерация. Имам и съм пробвал доста 50мм обективи и този в момента ми е любимия.

По отношение на Зенитара който също имам. Зенитара има една идея по-меко и за мен по-добро боке. Но има по-слаб контраст особено на по-отворени бленди. Simbon4о има подробно сравнение между двата в профила си във Flickr. Той със сигурност може да даде и по-компетентно мнение от мен. Зенитара може би е малко по-добър за портрети но за мен и Пентакса не му отстъпва много.

По отношение на Canon FD 50mm f1.4 Канона също е остър но бокето му за мен а и според много други не е от най-добрите.

Пентакс не са променили оптичната схема на този обектив много години - А, М, FA че и К версията като гледам де факто са един и същи обектив
http://kmp.bdimitrov.de/lenses/primes/normal/index.html

Това само по себе си говори колко е добър. За мен е hidden gem, пентакс потребителите не го тачат много щото няма автоматиката на А, което е добре дошло за нас Сони А7 потребителите. Цените са много добри за качеството което получаваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 11:25

Благодаря за подробното и адекватно включване! Оценявам! А какво би казал за самия фокусен ринг? Еднакво прецизен като на FDn 50 1.4? Питам специално зардаи това, защото ако сравнявам например FDn 50 1.4 със Зенитар-а макар и двата да са остри, на 1.4 с канончето имам много по-малко брак заради страхотния фокусен ринг. При Зенитар-а очевидно трябва да си много по-презицен при въртенето макар блендата да започва от 1.7.

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: enizvk   
Дата:   18-09-17 11:33

Имам и ф1.7 М версията. Използваем на 1.7. Остър на 2, добре коригиран нагоре.
Фокусния ринг е плавен с прецизех ход. Моята бройка има добър контраст и фокусирането е приятно. От Стара Загора съм и мога да услужа да пробваш ако имаш път насам.
В сравнение със зенитара аз предпочитам пентакс. Силата на тоя пентакс е мекото боке и плавни преливки на цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 11:46

Супер! Аз все пак искам да е 1.4. Това, което много ми харесва в FDn иначе е остротата, липсата на халиране дори на отворена бленда, както и много хубавия фокусен ринг. Просто с времето установявам, че поне при мен този ринг е от огромно значение за сполучливи кадри, когато се бърза повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: stef7   
Дата:   18-09-17 11:49

Моята бройка я взех в отлично състояние. Фокусния ринг е изключително плавен и за мен като цяло механиката е по-прецизна и добра от тази на Canon FD. Но разбира се опира до бройката и състоянието и. Фокуса никога не ми е бил проблем. Но довечера ще го сравня със Зенитара и ще пиша пак.


Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 11:54

Благодаря още веднъж. Ще се радвам да видя кадри с Pentax-а на 1.4 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: enizvk   
Дата:   18-09-17 11:59

Зависи от бройката. Те обективи на тея години често имат някакви механични отклонения. Иначе съм разглобявал всичките изброени и мога да кажа, че като се подмени смазката умиране нямат.
Pentax f1.4 е много аналогичен на 1.7, но е лично за мен е меко на отворено имал съм 2 бройки. Вървчт около 100/120 лв. и не можеш да сбъркаш. С флеъри никога не съм имал проблеми, но 1.4 има цветни аберации в контражур ако снимаш или под ъгъл на силна осветеност. Лично аз като имам такъв проблем дърпам 1 стоп exposure надолу и после сякаш по-лесно се коригира. А виж в сравнение с Takumar 50 1.4 пентакса e малко по-мек на отворено, поне при моите бройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: Raffito   
Дата:   18-09-17 15:55

Автора на темата е сравнявал обектив SMC Pentax 50mm/1,4 s Canon FDn 50mm/1,4.
Имал съм Canon 50mm/1,4 старата версия-SSC-беше си страхотен обектив.
Хубаво е да се сравни SMC Pentax 50mm/1,4 с обектив Olympus (OM) Zuiko 50mm f/1.4 -???[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 17:43

Не се бях сетил за Оли-то. Ще е интересно да чуя лични впечатления и от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: vth41   
Дата:   18-09-17 18:11

Oly 50/1.4 пряко съм го сравнявал с Canon FDn 50/1.4 на А7. Като острота са много близки, дефокусната зона и бокето са въпрос на вкус. При Оли на f2, въпреки, че блендата е 8 ламелна, има леко назъбване в бокето. Оли е по-компактен, но поради по-дългата фокусна отсечка, преходника е по-голям. Фокусният ринг е удобен, фокусира се лесно. Сенника е метален, закрепва се по-здраво и удобно от канонския. Като цветове, допадат ми повече канонските, доколкото това има значение при обработка в Raw. На Оли са леко по-измити.

П.С. От Оли 50/1.4 е хубаво да се търсят бройки със SN>1000000. За тях казват, че са по-добри (с по-хубаво покритие и по-остри).


Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   18-09-17 18:16

Благодаря ти, Веско!!! Полезно бе това със серийните номера. Сега се разчетох, че доста хора споделят за не толкова атрактивно боке, да. Не, че и канонът блести де :D НО пък там острота да искаш. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: vth41   
Дата:   18-09-17 18:24

Пак заповядай [smile]
[beer]
Ами, на мен бокето на Оли ми харесва. Както казах, въпрос на вкус.

https://www.flickr.com/photos/88748927@N08/albums/72157651443011708



Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: stef7   
Дата:   20-09-17 07:58

Сравних ги със Зенитара и при моите бройки, Пентакса определено е доста по-мазен и плавен като фокус. И при двата обаче на най-отворено фокуса е плитък и е в рамките на 4-5 мм завъртане на гривната при разстояние 1м-1.5м до обекта на снимане, ако това беше част от въпроса ти. Малко тестови кадри на лични :)


Отговори на това съобщение
 Re: Лични впечатления от SMC Pentax-M 50 1.4
Автор: spotter84   
Дата:   20-09-17 08:12

Много благодаря, ще погледна днес! Именно за това завъртане и плиткост говорех, Стефане. Че при FDn 50 1.4 е сякаш много по-лесно фокусирането. И затова и попитах дали Pentax 50 1.4 e по подобен начин.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »