Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dunedan   
Дата:   06-09-17 20:54

Здравейте! Преди около година и половина започнах да се интересувам от фотография, като се записах на курс и използвах никон д60 на вуйчо ми. От тогава съм снимал не малко и съм се сдобил със собствена техника, макар и все още скромна. За инфо ползвам д5300 със 18-140 обектив, а имам и читав статив. Всичко нужно за стандартна фотография. Но проблема ми е че се чувствам в застой. Качвам си снимките тук във форума и някои във инстаграм, но не получавам обратна връзка каквато да ми покаже дали се справям добре или правя нещо нередно. Имате ли някакъв съвет къде мога да споделям снимките си така че да има смисъл от това. А другото е как мога да събудя малко фотографа от себе си. Наистина се чувствам в застой и искам нещо да предизвика отново растеж. Мислел съм за пътувания или нова техника, но това са сериозни инвестиции. Бих наел обективи, макро или далекофокусни за малко свежест в снимките, но не знам от къде.
Благодаря предварително за всички отзиви и съвети![smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Nik1   
Дата:   06-09-17 21:44

много труден отговор-съвет

Като начало бих ти обърнал вниманието на мненията в тази тема
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1858825&t=1858825&offset=all


вероятно и тук изборът ще ти бъде много труден

Забравих да кажа "извинявай" ако не си ме разбрал - т.е след 56100000000 поста ще ти се наложи сам да вземеш решение...



Публикацията е редактирана (06-09-17 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dora93   
Дата:   06-09-17 22:07

1. Гледай истинска фотография на фотографи артисти, да речем каквато има показана в artnet.com
2. Хвърли цифровия апарат и си вземи нещо на лента
3. Започни да документираш собствения си живот, а не някакви "красоти".

Ако има нещо в теб, ще станат интересни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-09-17 22:39

Избири си тема, която да те вълнува и я развий.Техниката ти е последната грижа.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: niki777   
Дата:   06-09-17 23:12

здрасти, мога да ти напиша няколко неща, които на мен са ми помогнали да бъда по-малко посредствен фотограф:
- четене на книги и слушане на музика създадени от сърце и с мисъл (при мен: stacey kent, ludovico einaudi, pink floyd, leonard cohen)
- гледане и анализиране на снимки на класиците (за начало) във фотографията (капа, бресон, ансел адамс; много са), както и съвременни стойностни неща (magnum.com; viiphoto.com; noorimages.com)
- вдъхновяващи ментори, които срещнах преди години по време на този курс (https://goo.gl/ysMyqw) в су, но в момента също тече записване за него. препоръчвам!(нищо, че си карал)
- самоанализиране на снимки; по-малко снимане (но все пак много снимане) и повече мислене какво, как, защо!!! снимаш
- поставяне на дългосрочни теми, по които да си снимаш редовно и намиране на някого с когото да ги коментираш ОФ!лайн
- колкото се може по-добро познаване на изразните средства на фотографията и техническа грамотност с фотоапаратчето
- поне 1 година непрекъснато снимане само с твърд обектив (35/50мм)
- избягване на сайтове като 500px - това са страхотни места за любители, но няма как да получиш адекватно знание или признание от тях, ако искаш да създаваш стойностни неща.



Публикацията е редактирана (06-09-17 23:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: kvakioh   
Дата:   07-09-17 00:39

ДА се снима до счупване на затвора на този Д5300. Много е, но има защо накрая.
Няма нужда от толкова обективи, щом е наличен 18-140.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: CDman   
Дата:   07-09-17 09:09

Намери си красив модел [smile] ще събуди фотографа у теб със сигурност [smilie5]

И виж как снимат тук:

http://35photo.ru/genre_96/


И както са казали - снимане до откат. [shtrak]

Това е от мен [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: bg2014   
Дата:   07-09-17 09:19

Занаят се краде, а не се дава.
Няма кой да ти каже къде те сърби и да те почеше. Все пак ако искаш да усъвършенстваш техниката си на снимане:
1. Иди на една сватба и гледай какво прави професионалистът, как го прави, къде застава и на какво набляга.
2. Иди на спортно събитие и направи същото. Така направи и на официално събитие.
Това няма да те научи, но ще усетиш другото ниво фотография.
Ще се ориентираш коя област ти харесва и в коя област да наблегнеш, защото един живот не стига за всичко.
Ако искаш да си развиваш усещането и изкуството във фотографията - намери си МУЗА. Намери си модел и експериментирай. С платени модели не става. Те са за следваща фаза.
И преди това ето тук разгледай.
Също прочети и ТАЗИ тема. Образованието е голяма работа, въпреки, че го неглижираме.
И израстването в техниката (Д 5300 е входно ниво) също не е за пренебрегване. Подготвяй се, защото механичните навици при снимане с професионална техника са важни.
Успех!



Публикацията е редактирана (07-09-17 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: nsirakov   
Дата:   07-09-17 09:24

според мен най-важното е да си намери приятели със сходни фотографски интереси и да обикалят и снимат заедно

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: roburt48   
Дата:   07-09-17 09:40

Здрасти, тъй като аз снимам точно толкова време, колкото и ти (от Февруари 2016г.) чувствам темата ти близка [smile] ... На първо място според мен е да се разбере какво влагаш в думата "застой" ? - липса на развитие, липса на желание, липса на визия какво точно да правиш или нещо друго ...Вторият за мен (и най-важен за изясняване въпрос) е какво те влече да снимаш - портрети, улица, макро, пейзажи, природа, астро ....и т.н. Ако тези неща се изяснят, то тогава ще стане ясно и каква техника да ползваш (най-вее обектив). .... След което - счупваш техниката от ползване [smilie5]. Снимай, снимай, снимай без притеснения. И също толкова много гледай снимки.

Сещам се за още един особено важен въпрос, който е свързан с първия - към какво развитие се стремиш. Дали просто да правиш по-добри снимки или след известен период от време да се опиташ да си вадиш хляба с това. Ако е второто - само с много снимане няма да се разминеш [smilie5].

Колкото до обратната връзка - от миналия месец тук в сайта стартираха така наречените "редакторски галерии/я", където всеки може да пусне свой кадър и да поиска публично обсъждане. Съвсем спокойно може да опиташ и това.

Успех от мен [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: mitpis   
Дата:   07-09-17 10:11

Не снимай всичко, търси интересни моменти и обекти и когато имаш късмета да ги видиш тогава- за целта носи някакъв снимаш инструмент винаги с теб. Черпи знания и вдъхновение от изкуството въобще, а не само от фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: ombre   
Дата:   07-09-17 11:29

На мен пък, ми направи впечатление, че автора е зациклил, след сМл половин година снимане. Ако сам не се "отпушиш ",няма как ние да го направим. Прецени си кой жанр те влече най-много и наблегни на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: LeniS   
Дата:   07-09-17 11:59

Много неща са ти подсказали колегите и за курсовете и за гледането и прочие... за това, за да не се повтарям само ще добавя..

Към гледането - свикни да ходиш на изложби не само фотографски. Изкуството има силата да вдъхновява и когато се гледа не на монитора на компютъра има друго въздействие.
Печатай - хартията също има друго въздействие и на хартия човек понякога вижда по-лесно грешките си. Научи се да не "виждаш" само в пиксели. Изключително удоволствие ми доставя "да пипна" снимката с ръка. Това също ме провокира да продължавам да търся и да снимам, за да отпечатам поредната снимка ...

Към съвета за жанра - това ще ти отнеме време, докато напипаш своя жанр и когато това стане е добре да обогатиш знанията си не само чисто фотографски.
Давам пример със себе си - когато снимам архитектура съм в стихията си - това ме кара да се чувствам жива, но аз от дете обожавам архитектура. Когато видях, че и фотографски ме влече това, започнах да изучавам стиловете в архитектурата и историята им. Изключително вдъхновение намерих там.

Да, от старите фотографи и историята има какво да се научи и то много. Така е с всеки жанр.
Опитай се да търсиш онова което наистина ще те накара да вдигнеш камерата - т.е. ако ситуацията не ти е интересна не винаги си заслужава да снимаш, просто за да кажеш, че си снимал.

Отнема време, но човек първо се учи да снима с очите си.

И не на последно място научи се да носиш на критика - особено когато наистина е градивна.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (07-09-17 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: kvakioh   
Дата:   07-09-17 13:53

Харесва ми как всички се втурват от/към една и съща гледна точка: Виж какво снимат или са снимали другите...Независимо преди 100 или преди 1 година. Все другите. Много е странно това.
Като цяло няма нищо ново под слънцето, но човек сам може да си намери каквото му трябва. Понякога изисква време, понякога $$$, понякога и двете. Както го коментирахме и преди в една тема, снимането дигитално днес е комплексна задача и хоби- 1-техника на снимане, 2-техника за снимане, 3- техника за обработване. Снимането на лента също става по-сложно, ако се сканира и по-често се изкарва на хартия. Многопластово е, и за съжаление изисква много време. Не е рядкост един от компонентите да не върви като прогрес с другите. Важно е началото и как се подхожда.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Crocodile   
Дата:   07-09-17 15:10

За начало си купи един твърд обектив на 35 или 50 mm и поснимай само с него известно време, снимай предимно в облачно време или на изгрев или залез слънце и избягвай пряка слънчева светлина .
Старай се да търсиш различна от човешки поглед позиция , така снимките ще са различни от масовите. Търси хубавия кадър и подходящото осветление .
Купи си външна светкавица за в помещения. [beer]



Публикацията е редактирана (07-09-17 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   07-09-17 15:11

Моят съвет е да не бъдеш като голямата част - чукча писател, но не и читател. Има прекрасни примери и класици, които трябва да се гледат - черпиш идеи, вдъхновение, окото ти се "тренира" на визуална естетика. Чети за тях
- понякога дори историите им са наелектризиращи и вдъхновяващи. Втори съвет - не членувай в много групи и не търси признание онлайн - прави го заради удоволствието от снимането. Вместо това се събирай с по-знаещи и по-можещи от теб колеги/ентусиасти. В момента, в който махнеш тежестта на въпросите кой, кога и къде ще ти оцени снимките - тогава вече си свободен да започнеш своят фотографски път и да започнеш да показваш себе си чрез снимките си.
И знай, че докато не спечелиш няколко Пулицъра, Уърлд прес фото и други престижни конкурси - винаги има място за усъвършенстване.



Публикацията е редактирана (07-09-17 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: LeniS   
Дата:   07-09-17 20:26

"И знай, че докато не спечелиш няколко Пулицъра, Уърлд прес фото и други престижни конкурси - винаги има място за усъвършенстване."

Дори и тогава не трябва да спираш да се учиш и да се усъвършенстваш, защото винаги ще има едно "може още".
И това му е най-хубавото, защото нямаш ли ищец да търсиш "още нещо" си се изчерпал като емоция.

Единствената граница в изкуството я поставяме ние - в умовете си.... [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dunedan   
Дата:   07-09-17 20:33

Определено ще погледна тази редакторска галерия, защото вече не мога да разпозная грешките във фотографията си. А аз нямам планове да си изкарвам хляба с това, просто много удоволстиве ми доставя, но последно време не изпитвам същото. Дори когато намеря време и желание да снимам, някак не го чувствам както преди. Съветите да немеря хора около мен, за модели или с интереси във фотографията също мисля да изпробвам. Благодаря за съветите

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dunedan   
Дата:   07-09-17 20:37

Точно градивна критика търся. Сигурен съм че в снимките ми има толкова забележки, които аз просто не мога да осъзная просто.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dunedan   
Дата:   07-09-17 20:39

Този съвет много ми допада, въпреки че е прост и директен, но точно за това ми допада и лесно мога да го приложа. Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: mmjm   
Дата:   07-09-17 21:07

Т.е. ако съм те разбрал правилно, много искаш да снимаш, но нямаш желание. Що не почна с това?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: LeniS   
Дата:   07-09-17 21:34

Ми не по-скоро му куца тръпката.. когато човек е в началото има такъв момент в който си объркан и не знаеш на къде да продължиш - имаш желание но го няма вдъхновението. Отпушва се неусетно [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   07-09-17 22:02

Ако си от някъде около Пловдив - свиркай. Събираме се чат-пат да поснимаме, да пием бири и да обменим някои истории/съвети/неволи/техника за тест и т.н. с една банда, на която ни е писнало от цялата тъпня на рейтинги, точки, превзети фотографи странички и прочие, които в голяма степен последните години убиха тръпката на онлайн общностите с фото-насоченост.



Публикацията е редактирана (07-09-17 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   08-09-17 09:37

"Слънце, вятър, онанизъм - здрав и бодър организъм!" Значи според мен ,започни с това! Повече разходки сред природата с фотото ,щракане,щракане и те така! Докато ръката ти хване мазоли от ... щракане! [smilie5] [smilie25] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от съвет как да се развивам.
Автор: Dunedan   
Дата:   08-09-17 18:23

Да точно както казва Lenis ми куца тръпката и се надявам да се отпуша скоро. Може наистина да пробвам да се разхождам повече, че да се вдъхновя от все нещо.
Dobromir_Kalenuikov от София съм, но благодаря все пак за предложението. Имам нужда от подобна банда :D

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »