Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Поръчителство
Автор: r0shaf   
Дата:   11-08-17 18:48

Здравейте,

Първо искам да се извиня ако мястото на темата не е за този форум и ще разбера ако бъде изтрита. Случаят ми е такъв, че ме помолиха да съм лице за контакт за кредит на мой колега. Съгласих се но съмнително започнаха да ме разпитват за доходи. За щастие системата в банката не работеше и не съм подписвал нищо, не съм получавал обаждане от банката и т.н. Това което ме притеснява е че човека разполага с данните ми от лична карта.

Възможно ли е да съм поръчител без да съм подписал никакъв документ?

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Pavlov   
Дата:   11-08-17 18:50

"Поръчител" и "лице за контакт" са две различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: r0shaf   
Дата:   11-08-17 18:53

Знам, но доста се усъмних когато ме разпитваха за доходи и за други кредити. Все пак се надявам да няма вариант да съм станал такъв без да съм подписал нещо.



Публикацията е редактирана (11-08-17 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: e-mil   
Дата:   11-08-17 19:06

Разпитвали са те за доходи за да те вкарат в тяхната база данни. И за да може някой ден девойка с приятен глас да ти звънне с любезната новина, че си одобрен от промоция за кредитни карти. На мен скоро ми звъняха от банка, която не ползвам вече 15 години.

А поръчител няма как да си станал, ако не си подпсал документ за поръчителство. Лице за контакт означава, че ако твоят колега откаже да плаща и се покрие ще започнат на теб да ти досаждат по телефона всеки месец. После на твоя адрес ще пристигат писма за доброволно изпълнение. После пък - съдебни призовки.

Но не могат да те накарат да платиш. Номерът с лицето за контакт е, че като получиш призовка на твоя адрес подсъдимият ти колега най-вероятно ще се счита за уведомен и могат да го осъдят без да ходи до съда, както е в момента по ГПК. То впрочем ако никой не получи призовка май пак могат да го осъдят.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Pavlov   
Дата:   11-08-17 19:06

Поискай от колегата си договора, и виж какво е подписал. И като какъв фигурираш в него.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: r0shaf   
Дата:   11-08-17 19:08

Много ти благодаря e-mil. Pavlov, идеята е че не съм подписвал нищо, но все пак стават и абсурди. Това не ми дава мира 2-3 дни и го мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: EvaJor   
Дата:   11-08-17 19:09

Не, не е възможно, освен ако не са ти фалшифицирали подписа и останалите документи. Към поръчителите, банките също имат изисквания за доходи, така че, нямаше само да те разпитват по телефона, но и да изискват документи от работодател, справки за доходи и т.н. Всички съмнения биха отпаднали, не дай боже потвърдени при едно лично посещение в банката и разговор с кредитен консултант от фронт офиса.



Публикацията е редактирана (11-08-17 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: r0shaf   
Дата:   11-08-17 19:16

Благодаря ти много EvaJor. Много се радвам, че тук освен снимки можеш да поискаш и съвет.

Благодаря на всички които се отзоваха и помогнаха. :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: b0bb0   
Дата:   11-08-17 20:53

Имаш някакви основания за притеснение. Случката почва преди година-две, но научихме наскоро, като почнаха да досаждат и във фирмата. Колежка взима кредит от не-банка, друга колежка й става "лице за контакт". Не са искали документи за доходи нито за едната, нито за другата, понеже аз ги пиша такива документи. Е, първата спряла да плаща, подгониха втората, която казва, че нищо не е подписвала. В банките може да е различно, но внимателно, внимателно, внимателно.

Да се търси колега за "лице за контакт" е малко странно, при наличието на поне няколко близки роднини.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: lamerko   
Дата:   11-08-17 21:59

Кредити - само от акредитирани банки, включително TBI (по закон вече трябва да са банки, а не финансови сдружения). При тях ако не подпишеш нищо - нямаш никакви проблеми. Повечето наистина искат лица за контакт и информация за тях, но как вече са казали - за да попълят базите си и да имат с какво да спамят за предложения.

b0bb0: не е странно. Работещи хора ако искат нещо на изплащане - това е вероятно заради домашен контрол на финансите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Kalimas   
Дата:   11-08-17 23:42

Без подпис не става за поръчител.
Но много внимателно прочети какво се има предвид под ползваните термини в договора и общите правила.
Поръчителите доста често ги връзват с условия като гаранти за изплащане на кредита при спиране на изплащането от кредитополучателя. Та всичко се чете много, много внимателно, а ако сумите са по-големи е добре да си доведеш и адвокат.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: bg2014   
Дата:   12-08-17 00:11

Всичко е възможно в тази държава.



Публикацията е редактирана (12-08-17 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-08-17 00:47

bg2014,
Ти колко кредита си получил и на колко си бил гарант (поръчител), че така "компетентно" се изказваш???
Аман от "доброжелатели" - многознайковци!

r0shaf,
Ако кредитът е взет от банка, няма как някой да бъде задължен да го изплаща само чрез обаждане по телефона. Банките проверяват кредитополучателите и техните поръчители много обстойно и с фалшиви документи или подписи няма как да мине номерът.
Друга е ситуацията с финансовите институции (фирми за бързи кредити и т.н.) - с тях трябва наистина да се внимава. Същевременно техните възможности да запорират сметки чрез изпълнителни производства са на практика неасъществуващи, а и не могат да използват съкратени съдебни процедури като банките.
Спи спокойно!

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: bg2014   
Дата:   12-08-17 01:20

Дано този случай се е разминал...



Публикацията е редактирана (12-08-17 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: r0shaf   
Дата:   12-08-17 20:14

Благодаря Ви много на отзовалите се. chrisnoch, към банка е и наистина се надявам всичко да е наред.

Отново благодаря много. :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Nik1   
Дата:   12-08-17 21:02

Рошав - да се срешеш[smilie3]

Тука сек`ви коментари

Основното за мен- лице за контакт означава, че всеки, който го сърби за нещо за това физ. или юрид. лице ще ме търси и ще ме пита.... и ще ми възлага да предам нещо, да съобщя,да приема призовка, покана или нещо друго ,което се сетиш....

Или се "откачи" веднага или питай адвокат

Ние сме всезнайковци

Първо джарни едно малко за кръвното

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Pavlov   
Дата:   12-08-17 21:07

Глупости.
Бил съм много пъти "лице за контакт". Безпокоили са ме един единствен път - учтиво ме помолиха да се обадя на братовчед ми, и да му напомня да си плати вноската, защото закъснявал с 5 дена. И дотам.
Никой не може да ме накара насила да приема призовка или покана за каквото и да е, ако тя е за друг човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Nik1   
Дата:   12-08-17 21:21

Pavlov написа:

> Глупости.
> Бил съм много пъти "лице за
> контакт". Безпокоили са ме един
> единствен път - учтиво ме помолиха
> да се обадя на братовчед ми, и да му
> напомня да си плати вноската,
> защото закъснявал с 5 дена. И дотам.
> Никой не може да ме накара насила
> да приема призовка или покана за
> каквото и да е, ако тя е за друг
> човек.


Първо - първата думичка от поста си я пъхни...

Второ: сам каза - "безпокоили са ме един единствен път..."
Гарантираш ли, че него ще го безпокоят по- малко ...

И затова му казах - питай адвокат
А ти плюни през рамо, защото в този живот могат да те накарат и "да имаш сестра"
Нищо лично
Бъдете сдамо по-умерени
Не като мен


Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: Nik1   
Дата:   12-08-17 21:51

Рошав, извинявай
Оправяй се бързо


Pavlov и други нетърпеливци - добро настроение
Взаимствано от една друга тема
по-полека


Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: e-mil   
Дата:   12-08-17 22:36

Автор: Nik1
Дата: 12-08-17 21:02
"Основното за мен- лице за контакт означава, че всеки, който го сърби за нещо за това физ. или юрид. лице ще ме търси и ще ме пита....
... Ние сме всезнайковци"


Всезнайковец си... ама не в буквалния смисъл. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Поръчителство
Автор: obscurity   
Дата:   14-08-17 15:57

Аз, не мога да разбера - как първо си даваш данните, а после страдаш за евентуални последствия ?
След като човека не ти е близък и т.н. , просто казваш не.
Не е сложно и не боли.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »