Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-08-17 20:02

Ето ви едно обобщено сравнение на обективите от 3-те водещи фирми

http://briansmith.com/sony-fe-lenses-sharp-canon-nikon-glass/


Това дето прави впечатление е потресаващата разлика нови срещу стари модели. Това имам в предвид когато критикувам някой модел обектив. В общи линии старите модели както виждате са доста слаби особено на модерни сензори с много мегапиксели.

Сега Сони е доста по-добре от Никон и канон защото всичките обективи са нови модели. Ама за мен е видно, че където Канон наскоро са обновили обектив са на равнището или по-добри от Сони.

Та това мисля е важната делителна линия.

Това показва и как сегашните ДСЛР системи безвъзвратно остаряват. Вече не са достатъчно добри за снимки. Скоро и видеото ще е 8к и обективите и за там няма да стават като детайл. Отделен е въпроса че видео обективите са съвсем друг дизайн - фокуса не трябва да диша, плавна бленда трябва, нова стабилизация и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: Simbon4o   
Дата:   01-08-17 20:13

Сравнение на база дхо тестове на различни тела... Брайън Смит... стига де :). Пълни тинтири минтири е статията.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: марвес   
Дата:   01-08-17 20:16

Но има и 40+ годишни стъкла, които предоволно си пълнят 42MP - Nikkor 55/2.8 AI-s, 90/2.5 макротата.
От новите, хубава бройка Samyang 135/2 още от отворена бленда пикселизира прашинките от рязкост на 42MP.

Иначе е нормално, щом си пуснал 42MP на пазара да създадеш обективи, покриващи матрицата.

Canon имат 50MP и затова новите им обективи са също на няколко хиляди долара.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: lamerko   
Дата:   01-08-17 20:21

Тия 40+ годишните имат друг "проблем" - проектирани са за филм, където светлината прониква по различен начин, отколкото през съвременните матрици :)

Иначе извадка от DXO, където тестовете са правени обикновено в ущърб на Канон, с разлика във времето сигурно 15 години и по различни методики :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: io_bs   
Дата:   01-08-17 21:43

"Sharpness is a bourgeois concept"

Henri Cartier-Bresson

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: nyamago   
Дата:   01-08-17 22:05

> "Sharpness is a bourgeois concept"
>
> Henri Cartier-Bresson

И аз т'ва им разправям, ама те - на! "Не мо'еш да фокусираш, та не моеш..." [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: lorddemonic   
Дата:   01-08-17 22:45

Канон е време да направят нови джамове !

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: fotograf123   
Дата:   01-08-17 22:54

За да ги слагаме на а7р двойките с китайски преходници ли [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: the-rookie   
Дата:   01-08-17 23:05

Да поспамя с няколко въпроса може ли?! Колко е теоретичната разрешителна способност която може да постигне една оптична система (обектив) за зеления спектър около 550 нм? А дали един съвременен обектив за дигитално ще постигне такъв резултат на филм?


Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: hotsnail   
Дата:   02-08-17 00:32

Аз пък в ДхО в общи линии винаги съм виждал резултати дето съвпадат с преките ми наблюдения.

Намирам за много уместно сравнението. Да някои неща не изглеждат добре за човек дето си харесва даден обектив и той не е по-по-най....ама такава е действителността.

Пак да си го кажем, това че един обектив е по-мек от друг не значи, че е по-лош и не става. На мен любимия ми обектив е хипер зле на тестове и съвсем не е безумна острилка. Почти всички снимали с тоя обектив дето познавам са доволни - вади много хубави снимки ако и да не е острилка, има си контраст (обикновен) има си черно, има боке, има АФ, има малко минимално фокусно разстояние, има светлосила достатъчна....

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm F1.8 ZA

Дори като си избирам с кой обектив да снимам от тия трите долу. 24-ката винаги е на първо място. Ако не фотограф види JPEG снимки от трите обектива без обработка около 100% е сигурно че тая с Цайса ще им хареса най-много

Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm F1.8 ZA vs Sigma 30mm F1.4 DC DN C Sony E vs Sony FE 28mm F2

А според ДхО Цайса криви най-много, има най-голям винет, липсва му резолюция, има най-много аберации.....

Обаче ето и кроп от картинка дето си щракнах оня ден


http://karaatanasov.info/a6300/sharp2.jpg




Ето и целите кадри


http://karaatanasov.info/a6300/crop.jpg



и резнато малко боке


http://karaatanasov.info/a6300/zoom.jpg



Тъй де това дето казвах - ДхО са горе долу обективни в ревютата макар и да не ни харесват. Обаче пък казват само част от истината. Реалността е по-сложна и често нещо, дето не изглежда перфектно в ДхО, всъщност е много добро.....



Публикацията е редактирана (02-08-17 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: desmes   
Дата:   02-08-17 00:43

" ... сегашните ДСЛР системи безвъзвратно остаряват. Вече не са достатъчно добри за снимки. "
Странно защо са решили да не развалят кефа на Sony със Sigma .



Публикацията е редактирана (02-08-17 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: the-rookie   
Дата:   02-08-17 00:47

Без да съм се зачитал в детайли мисля че е малко несериозно да сравняват различни обективи на различни тела,а като допуснем че и при обективите има допуск нещата стават доста сложни! Не отричам напредъка ,но ми е интересно на какво точно се дължи!

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: ZENON   
Дата:   02-08-17 01:53

Абе и DxO послъгват.
Гледах Цайсовия обектив FE 24-70/4.
По техните картинки и тестове е много прилично стъкло, но реалността е зловеща и далеч по-черна.
Много мек по краищата и за капак, мек навсякъде на 70мм и няма бленда открита да направи нещо по въпроса.
Едните му цветове и контраст останаха...

Та така с момчетата от ДхО.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-08-17 08:07

Кирил, не мога да тествам така, но може да се засечем да тестваме някои обективи за 100-150лв, които пълнят тотал 36 и 42Мпикс...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-08-17 08:25

В случая няма вина DXO просто този тотално продал се на Сони и превърнал се в безмозъчен агент Брайън е написал ей така нещо да му вървят афилиейт линковете.

Още на първите 3 обектива от статията се отказах да гледам нататък. Дал резултати за 28ци на 2.0 и 1.8. Ама 28 2.0 сонешкото тествано на 7р2, останалите на някакви други камери... неясно какви. Да DXO нямат вина, просто всеки може да си тълкува тестовете им както му изнася.

Да не говорим, че с тази мания за мегапиксели, точки и т.н. фотографските фирми тотално се отклониха от важните неща за един фотограф и започнаха да правят техника за щракачи и броячи на пиксели. Пример само давам - сигма арт 85 1.4. Страхотен обектив по тестове, картинката е яка, обаче никога не мога да си го купя и то не за друго ами защото е ОГРОМЕН. 50 1.4 арт - същата работа... И не са само от Сигма така, всички се подхлъзват и започват да ми правят прайм, който трябва да е малък и лек(35, 50, 85) с по над 15 оптични елемента вътре и с размерите на 200мм прайм.

Имам чувството, че нещата излизат извън контрол. Аз лично започнах да правя по-добри снимки, когато спрях да броя пиксели. Мисля, че предвид масовото снимане само за интернет тези мегапиксели и остроти са меко казано преекспонирани като важност.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: ZENON   
Дата:   02-08-17 08:52

off
Симо, каквото и да си говорим, за пейзаж ми трябват пиксели.
Врно правят тукмаци обаче...

кваки, кои са тия стъкла дето пълнят 36/42МП на такава цена?
/off

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-08-17 09:21

Ако печаташ големи размери да, иначе защо са ти тези пиксели?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: ZENON   
Дата:   02-08-17 09:38

Леко претъркано ми идва това с печата.
Често се налага да кропя...
Чудя ти се и на чуденето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: dimitar.tzankov   
Дата:   02-08-17 10:04

Това с теглото ми звучи като "едно време ладичките бяха по-леки от сегашните джипове".

Ако искаш максимална прозводителност, плащаш цдна и тегло. Има и други производители и различно нагласени приоритети. На този етап примерно Nikkor 85/1.8G (350 грама, 1000лв) ме кефи повече от Sigma 85 ART (1кг, 2800лв).

Просто баланс на променливи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: vth41   
Дата:   02-08-17 11:04

По-различно мнение за съвременните обективи (близко до моето), което явно не се нрави на много от четящите го (предвид коментарите):

https://petapixel.com/2016/03/14/problem-modern-lenses/


И обяснението на автора за 3D-визията и микроконтраста:

http://yannickkhong.com/blog/2016/2/8/micro-contrast-the-biggest-optical-luxury-of-the-world


Не знам, до колко е вярно, ама ми беше интересно [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-08-17 11:42

Пък този образ дето измисля 3дто в старите обективи... нямам думи и за него :). С примерите дето дава в блога си и другите материали по теорията си само показва непознаване на светлината и как тя работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: dimitar.tzankov   
Дата:   02-08-17 12:25

и аз не съм убеден, че има такова животно като микроконтраст и че тези толкова различни кадри са показател за нещо, въпреки че и други технически грамотни и уважавани от мен хора подкрепят същия ... мит?



Публикацията е редактирана (02-08-17 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: Ivodam   
Дата:   02-08-17 12:54

hotsnail написа:

> Ето ви едно обобщено сравнение на
> обективите от 3-те водещи фирми
>
> http://briansmith.com/sony-fe-lenses-sharp-canon-nikon-glass/

>
> Това дето прави впечатление е
> потресаващата разлика нови срещу
> стари модели. Това имам в предвид
> когато критикувам някой модел
> обектив. В общи линии старите
> модели както виждате са доста
> слаби особено на модерни сензори с
> много мегапиксели.
>
> Сега Сони е доста по-добре от Никон
> и канон защото всичките обективи
> са нови модели. Ама за мен е видно,
> че където Канон наскоро са
> обновили обектив са на равнището
> или по-добри от Сони.
>
> Та това мисля е важната делителна
> линия.
>
> Това показва и как сегашните ДСЛР
> системи безвъзвратно остаряват.
> Вече не са достатъчно добри за
> снимки. Скоро и видеото ще е 8к и
> обективите и за там няма да стават
> като детайл. Отделен е въпроса че
> видео обективите са съвсем друг
> дизайн - фокуса не трябва да диша,
> плавна бленда трябва, нова
> стабилизация и т.н.


Абе видео 8К... колко от вас имат опит с гледане на 4К? Питам, понеже имам монитор 4К и телевизор 4К и ми е ясно как се подкарва един 4К филм, пък не мога да си представя кво би било за 8К. Всъщност, изобщо не ми е ясно на какво точно ще се гледа това 8К?? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: colorphoto   
Дата:   02-08-17 13:37

Почти нищо 4К не съм гледал на 4К телевизора си всъщност вече година и половина...

Инак е ОК като монитор и има всички настройки за такива цели,но това е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов или стар обектив? Как са безогледалните обективи?
Автор: марвес   
Дата:   02-08-17 13:42

От години джобни телефончета и Android устройства по 50$ поддържат 4K. Същото ще е и с 8K, когато се появи (по-масово), не че и сега не може да се предложи, но няма търсене.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »