Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: PhotoBo   
Дата:   31-07-17 00:04

Така, нека дадем определение на това art в новите сигма обективи? Какво ни дава то, с какво ни помага, как се визуализира, какво преставлява, как се постига? Нека всеки даде своите 5 стинки по темата, по начина по който го разбира или вижда. За мен е много любопитно как се постига технически, какво ли са направили различно от другите производители. Преди тук имаше един представител на марката с ник с две букви, но за жалост не пише вече във форума, а сигурно той би бил дал най-ясна представа на нещата и символа 'Art' при обективите.

Някой знаят, че от скоро имам Sigma 35/1.4 Art за Nikon и с тази тема не си търся причина да я разкарам, а напротив - да разбера положителните особеностите при този/тези обектив/и.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: PhotoBo   
Дата:   31-07-17 00:10

На първо четене, като нов ползвател на марката моите впечатления са, че обектива се отличава с изключителна острота в центъра и в контраст на това много мазен дефокус и приятен за очите дефокус. Сега може и да греша, но ми се струва, че спецификата е в дефокуса, който е "неравномерен" от двете страни на фокусирания обект. Все едно имаме децентрирана оптика и ако обекта да речем е разположен в центъра на кадъра, то от ляво и от дясно на него дефокуса не е идентичен напълно. Може и да не използвам правилните изразни средства, но се надявам да ме разбирате. Та се чудя ако съм на прав път как постигат този ефект/дефект?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-17 00:10

Продължение на 20-40/2.8 Арт, който никога няма да бъде повторен. Продължение на 70/2.8 макро Арт. Хитовият 180/2.8 OS, който никой няма...
Добре, че пуснаха 24-35/2 и някои други. Чакат се нови 50/2.8, 105/2.8 OS, 150 и/или 180/2.8 OS макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: PhotoBo   
Дата:   31-07-17 00:12

Споменатите обективи не съм ги виждал, та каму ли да съм снимал с тях. Т.е. не знам какво е било преди, че да разбера какво е сега. Идеята ми е със свои думи да кажете какво различно виждате в кадрите заснети с някоя Арт-ка?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-17 00:26

Преди беше добре, сега е преминване към най-доброто възможно. Алтернативно на всичко останало. С добавки.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: hotsnail   
Дата:   31-07-17 01:10

Арт са обективи правени без компромиси свързани с теглото и размера с цел да дадат максимална възможност за творческо изразяване

сигма - типове обективи

Contemporary е серията в която се опитват да запазят компактен размер, умерено тегло и цена с някои компромиси в оптическите възможности.


Иначе моята лична оценка за сигма арт серията е, че са превъзходни обективи на поносими цени с безкомпромисна оптика и механика. С класи над повечето други производители. Единствения дефект ако може така да се каже е липсата на характер. Обективите просто са перфектни и няма дефекти - връткаво боке, аберация някоя, винет, флеър интересен, груб преход към дефокус. Просто няма такива неща в сигмите арт

Интересния контрапункт, дето му харесвам дефектите е цайс батис 85/1.8. При него има изкривяване и винет в повече от нормалното за 85мм обектив. Тия двете неща обаче играят в негова полза когато снимаш портрети. Моделите стават по-строини а снимката има завършен вид още излизайки от апарата.



Публикацията е редактирана (31-07-17 01:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   31-07-17 07:42

@hotsnail добре го описа, само не спомена и Sport серията, която е с по-бърз автофокус и по-здрава изработка (както и по-високо тегло).

Иначе моето разбиране за ART-овете е, че са правени с цел брутална острота дори и на най-взискателните сензори (макар все още никой да не е направил обектив пълнещ 24Mpix DX матрица, включително скалпела 85/1.4 ART не успява).

Тук е редно да подхвърля мухата за микроконтраст (каквото и да е това чудо), която съм чувал, че бил липсвал при ART-овете, а при старите обективи (особенно с по-малко лещи) бил значително по-добър. Обаче това "животно" не било подлежало на тест и така. Интересно е по-старите кучета какво ще споделят за тази легенда...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: kvakioh   
Дата:   31-07-17 09:26

Сигмите попълват нещата, които липсват при марките- 24-105 при Никон, 50мм при Канон, 85мм и при двете марки. Макротата са им доста добри, макар че по-старите като 150мм (без OS) и 105мм леко са недотам остри при безкрайност.
Сега остава леко да покрият старите си 18-50/2.8 OS, макротата и ще са екстра. Има и някакво споразумение според мен между Токина, Тамрон и Сигма, защото нито една от марките не прави конкурентни обективи с другите при определени мм. Единствено при 24-70/2.8, с или без стабилизация, но това е обяснимо, защото това е най-масовия и работен ФФ обектив. Единствено разликата е в стабилизацията.
ДА пуснат един 20-40/2.8 или нещо 19-35 или направо конкуренция 16-35/ 15-24/2.8...Тамрон с този изпъкнал 15-30/2.8 става, но доста затруднява тази челна леща понякога.



Публикацията е редактирана (31-07-17 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: asahi   
Дата:   31-07-17 09:31

Art е маркетингово послание. Зад него не стои нищо конкретно като технически параметри или стандарт. Сигурно са по-хубави от редовните, със сигурност са по-скъпи. Ако ви харесват купувайте, ползвайте. Само не разчитайте Art-а да се пренесе в снимките от самосебе си. Обективът е само инструмент.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   31-07-17 10:21

Три серии са: Art, Sport и Contemporary ... Като най-висока е спорт тъй като освен добра оптика има и перфектен АФ ... Арта е с по-бавен АФ ...
Contemporary е най-ниския (макар и пак добър) клас от трите ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: demiman   
Дата:   31-07-17 10:59

asahi [smilie24]

... и колко "остри" трябва да са обективите за портрет ... [smile]

Нямам голям опит със Сигма обективите [smilie5] но с ръка на сърцето мисля, че няма и да имам [shtrak] ... автора на темата вече знае защо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: hotsnail   
Дата:   31-07-17 15:08

Dimitar.Tzankov написа:
> Тук е редно да подхвърля мухата за
> микроконтраст (каквото и да е това
> чудо), която съм чувал, че бил
> липсвал при ART-овете, а при старите
> обективи (особенно с по-малко лещи)
> бил значително по-добър. Обаче
> това "животно" не било подлежало на
> тест и така. Интересно е по-старите
> кучета какво ще споделят за тази
> легенда...


Абе един от никонските youTube звезди го беше изтествал много добре това - Matt Granger

Mикрконтраста е нещо като запазена марка на Цайс. Всъщност цялата работа е до колко обектива се справя с вътрешните отражения т.е. дали обектива има черен цвят при преобладаващ бял в кадъра.

Та теста е прост - снимаш скъпа книга изпечатана на хубава бяла хартия. Буквите трябва да са брутално черни, хартията бяла и да няма аберации....това става за сега с Цайсите като Отус и Сигма Арт....

Просто и лесно.....

Е на тоя тест горе долу близо 100% от канонските лупи под 150мм се дънят....



Публикацията е редактирана (31-07-17 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: midtone   
Дата:   01-08-17 07:37

Не знам какво означава Art в името, но Sigma 50mm 1.4 Art е много по-остра на 1.4 от не-Art варианта, който аз имам.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: Kandela   
Дата:   02-08-17 09:53

А защо за безогледалките на сони няма сигма арт твърди например при 30 мм?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: pdimitrov   
Дата:   02-08-17 10:03

30mm f/2.8 DN по принцип е от арт серията. Иначе споделям мнението на asahi.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: colorphoto   
Дата:   02-08-17 11:59

asahi:[smilie24]

demiman:[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво означава Art при обективите Sigma?
Автор: hotsnail   
Дата:   06-08-17 01:47

Новите сигми на канон байонет лесно се адаптират. Дори сигма съвсем официално си произвеждат техен адаптер. Със сигма арт, спорт и contemporary обективите и техните адаптери всичко работи. Не е точно като Сони обектив ама дори обективите на сигма направени за Е байонет не са 100% същите като сонитата.

Следващите месеци чакаме по-интересни неща от Сигма за Сони Е а може би и други безогледални.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »