Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 17:37

Така, от скоро имам Сигма 35/1.4 Арт. Налага се да направя микро настройка на фокуса, нищо неочаквано разбира се. Хванах се аз и на максималната стойност за ОБЕКТИВА /подчертавам умишлено/ се оказа, че стойност +20 пак не е задоволителна. Едни му викат фронт фокус и реално погледнато спрямо обекта това е фронт, фокусира преди самия обект, но по чуждите форуми и видеа (например: https://www.youtube.com/watch?v=52fBIp4BI84 ), на подобно разминаване на фокуса му викат бек фокус. Погледнато от страната на тялото наистина това е back focus, защото е издърпан към тялото, вместо да е където му е мястото. Така или иначе да не изпадаме в подробности за термините...все тая как се нарича.

Моя случай е аналогичен, като показания във видеото, т.е. фокусира пред фокусирания обект, а не върху него. С настройка от +20 се доближава до желаното, но пак е по-напред от него. Разбира се правя теста от статив, на спот, еденична фокусна точка в центъра, максимално отворена бленда, спазвам нужното разстояние - от 5 до 10 пъти фокусното разстояние, сиреч намирам се в диапазона 17.5-35см.

И тъй като резултатите са незадоволителни решавам да прибегна до промяна на default фокуса на самата камера, ако правилно тълкувам приложението на тази функция. За да разберете за какво говоря, на 2:06 мин от същото видео се вижда въпросната стойност настроена на +2. Директен линк към мястото за яснота: https://youtu.be/52fBIp4BI84?t=126

Тествам каквото тествам и заковавам фокуса при настройки:
+20 АФ за обектива (saved value) и +10 за default. Пей сърце, хепи от всякъде, косъма цепи [smilie3]

Добре обаче слагам подред обективите 20/1.8, 50/1.8 и 85/1.8 с включен AF fine-tune и default фокуса винаги си остава на зададения (в случая +10). Според разясненията всеки обектив се запазва като зададени в камерата настройки. В моя случай при повторна смяна и закачване на Сигмата (+20) си е запазено и фокуса е добре. Добре обаче тази стойност default, след като зададена на +10 със сигмата си остава такава и с останалите обективи. Това не налага ли разместване на аф фокуса на другите обективи, т.е. не се ли налага нова настройка на AF fine-tune на същите след като вече default фокуса е променен и остава така със стойност +10 независимо кой обектив е завинтен?

Някой по-запознат може ли да разясни малко, че денят ми отиде в тестове вкъщи, вместо да изляза да снимам например [smilie10] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   29-07-17 17:46

Моя съвет е да си я оправиш с докстанициа, понеже на различни разстояния, ще има разминаване.

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 17:50

Коле, това е за сигмата, краен вариант, ама нали имам още 3 твърди обектива. Те другите все Никкори, док станцията не помага :) За това питам в общия случай какво би следвало човек да прави и как да тълкува default фокуса [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   29-07-17 18:01

Е добре де, но с никорите имаш ли проблем с фокуса(искат ли настройка)? Понеже, ти дори и да настроиш фокуса ще е компромисен вариант, ще бачка на 2 метра на 8 ще е друго.

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 18:07

И Джъмбо съм го виждал да пише същото, сигурно е така, но нали от някъде трябва да се почне. Не мислех, че имам проблем с фокуса на което и да е стъкло до момента, винаги е бил постоянен, точен и там където искам да бъде. С въпросния тест/настройка се оказа, че има разминавания, за това ги пипнах вече всичките. Ще видя реално дали е имало полза като изляза да снимам човеци следващия път [smilie5]
Ако ли не - лесно се трият настройките на всеки обектив, както и изобщо се спира опцията за работещ аф-тунинг. Виж с док станцията не е баш така, в смисъл от апарата не зависят нещата :)

Въпроса е сега да уточним тоя default фокус, така както подозирам ли работи и опасенията ми дали са на прав път [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   29-07-17 18:16

За това не знам, но мога да ти гарантирам, че по този начин настроен никога няма да имаш фокус на всички разстояния [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: quazimodo   
Дата:   29-07-17 18:18

А виждал ли си Джъмбо да пише ето това[smilie5]:

http://photocafe.bg/af-adjustment/


П.П. Горното писание на Колето Спасов не отговаря на истината според моя опит с Д7000.
П.П.П. По-скоро при различни бленди може да се мести фокуса.



Публикацията е редактирана (29-07-17 18:22)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: mogila   
Дата:   29-07-17 18:21

Прати го с камерата на Сигма.

Каот купуваш- тествай.

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 18:23

Не съм, ще я прочета обстойно. На пръв поглед има много противоречия, подозирам, че още повече ще стане каша, много мнения, много изводи...

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   29-07-17 18:23

Не знам към кого е отправен въпроса, но по този начин обектива работи добре на средни разстояния, близо до безкрайност става мазало, поне при мен е така с няколко обектива. При сигма арт по-добро от докстаницията няма.

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 18:26

Моgila, при покупката online не е лесно да се тества. За да не ме разбере някой погрешно - не се оплаквам от покупката, нито ще връщам стоката, нито имам претенции. Всичко е според очакванията ми, изненадан съм от резултатите и при Никкор. Не ми се връща всичката техника, проблема не е в нея. Иска ми се по-скоро да уточним някой конкретни неща, ей така да се знае. Аз за това питам по-запознатите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: mogila   
Дата:   29-07-17 18:28

Ами странно ми е, че някой си купува Сигма онлайн при всвичкото изписано за фокус проблемите.

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: quazimodo   
Дата:   29-07-17 18:32

Спретни си мишена точно като тази: http://www.fotosav.ru/articles/faq/back_focus/back_focus_testing.aspx
. Много по-точна е проверката. От разстояние 25 пъти Х ФР правя моите тестове и то винаги на хубава дневна светлина.

П.П. Ето заради такива приключения се разделих с ДСЛР-ите. Имам 4 стари тела на Олимпус и 4 обектива за тях. Всяко тяло си има "любимец", с който фокусира точно. С останалите е трагедия. Имам обаче един Панасоник Л-10, който кове с всичко, което му закачиш[smilie18]. Сега си щракам с Е-М10 и почти забравих мъките на огледалото[smilie24].



Публикацията е редактирана (29-07-17 18:45)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 18:44

Проблем с фокуса има при всички марки/производители! Това не е някакъв неразрешим проблем според мен. Микро проблем е [smile] касаещ финна настройка. Не е нещо забележимо с просто око, както казах до сега съм си мислил, че всичките ми обективи цепят косъма, защото наистина са много точни. С въпросния тест/настройка се установяват подобни неточности. Ако някой ми каже, че неговия фокус с ДСЛР е точен без да е пипан просто няма да му повярвам, освен ако не го докаже. Моя също е точен иначе, след теста друго мисля. По портретите дето снимам нямам оплакване, всичко се свежда до тоя тест. Ще си направя подобен чарт, но ме притеснява, че от микро проблем, нещата се завъртяха към нещо макро и нагоре ...мега [smile] Благодаря за отзивите до момента де, оценявам, това, че всеки споделя мнение и отделя от времето си да пише в темата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   29-07-17 19:22

Не се вкарвай във филми. ДЛСР-ти си патят от това то е ясно. Чпвек и добре да снима минава на....

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: demiman   
Дата:   29-07-17 20:40

Спокойно ... просто нещата ще станат доста по-бързо от прогнозите ми [smilie3] не знам дали е случайност или късмет [smile] но дори не знам къде в менюто се намират въпросните настройки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: Daniel_P   
Дата:   29-07-17 21:18

Mogila - не знам как е в бг в момента, но там където живее Боби рабира се, че се купува онлайн, а не обратната! Защото като го купи онлайн може да го тества и има 14 дена да го върне ако нещо не е ок, дори и просто да не му хареса. А в магазина кво ще отиде с стативите и листовете за проверка, лаптопа и ще прави 30 мин тестове? И ако му се стори ок и го купи, а реаоно не е после ще му е по трудно да го върне! Да не говорим, че е много вероятно да няма магазин в който да го има за да го купи на място, а и почети е сигурно, че ще е по скъп. Та онлайн в повечето случай определено е по добре!



Публикацията е редактирана (29-07-17 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: enizvk   
Дата:   29-07-17 21:19

Номера с фокуса при сигма арт 18-35 и тамрони сме го играли с мой познат. Според мен най-добре я прати на Сигма да ти я оправят. С фокус чартове какво ли не съм пробвал и лично не можаш да постигна правилна настройка, дори и при педантично спазване на указанията.
Само заради това минах на безогледалка [smilie5](това е извън протокола)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: джъмбо   
Дата:   29-07-17 21:22

какви противоречия има?

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-07-17 21:29

В начина на тест. Дори в статията си изразяваш мнение как други хора правят настройката. Не съм я изчел задълбочено, все още, признавам! Не споря! Също така аз проблемлема с фокуса на тоя етап по начина в клипа съм го разрешил. Дали е правилния или не ще си покаже при снимки, следващия път като се ангажирам... Въпроса е настроен аф на обектива и този по default на тялото, дали разваля фокуса на останалите обективи, особено вариотата? Deamiman, надявам се си лош пророк [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: mogila   
Дата:   29-07-17 21:57

Daniel_P и аз не знам как е в бг в момента. Миналата седмица купувах 50ка арт. Отидох в магазина, поисках три бройки, там имаха установка за тестване на фокус, пробвах ги, взех една и довиждане.

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: lord_kik   
Дата:   30-07-17 01:11

Сигма и фокуса=игра на нерви!!!

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-07-17 01:19

ОМГ, не мога вече [smilie18]
За последен път подчертавам, че нямам никакъв проблем с това да настроя фокуса на сигмата да е хирургично прецизен. Въпроса ми конкретно е дали по начина по който успявам да направя това (финна настройка на самия обектив + настройка на default фокуса на тялото) ще окаже влияние и на останалите обективи. По-просто от това не мога да го кажа. Тая тема не е за всеобщ хейт на някоя марка или метод за постигане на прецизен фокус, абстрахирайте се, че съм споменал Сигма 35/1.4 арт. Просто с него започнах и то от чисто любопитство! Същото можеше да се окаже с който и да е от другите ми обективи...
Толкова техничари в тоя форум, дето все хвалят АФ-финната настройка на тела от D7xxx серията и нагоре, а един да не може да обясни как влияе тя в посочения от мен конкретен случай [smilie23]
Не знам въобще защо пишете по темата глупости, честно! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-07-17 04:37

Джъмбо, прочетох задълбочено статията вече. Ще опитам по твоя метод, има логика това, което пишеш, особено за ъгъла под който да се снима, ще опитам и с 25х фокусното разстояние - отстояние до скалата.

По снимките на менюто, обаче ми се струва, че правиш настройка на фокуса на тялото (нещото за което чопля още тая тема), а не конкретните за дадения обектив! Написал си, че могат да се запаметят до 20 обектива, но ако настроиш default фокуса който да работи прецизно с даден обектив, това не означава, че запаметяваш стойността му само и конкретно за този обектив. Ако сложиш друг обектив и оставиш фунцията за АФ fine tune ON, то ще забележиш, че стойността е същата и при другия обектив. За да видиш стойността и променяш стойността на конкретен обектив се влиза в Saved Value и там реално виждаш кой е обектива, каква стойност си въвел конкретно за него, какъв номер си му задал и каква стойност на корекция на фокуса. Или иначе казано има две места от които човек коригира фокуса и по мое мнение default корекцията е глобална такава за самото тяло, а за обективите си има отделна! Доказателство за това е, че с моята Sigma, колкото и неграмотно да съм направил теста/корекцията, при промяна само на една от двете стойностти фокуса не се оправя, а чак след комбинация на двата +20 (за конкретния обектив при saved value) и +10 (default) като стойности.

Това което виждам в сайта ти е корекцията, която правиш ти тук:



A аз коригирам на тези две места в менюто:


и


ПП: Абстрахирай се от това, че се вижда 20мм като обектив, снимките не съм ги правил специално за темата, а преди това и тъкмо започвам да настройвам 20-ката...



Публикацията е редактирана (30-07-17 04:43)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: quazimodo   
Дата:   30-07-17 07:41

Абзац от инструкцията за ползване. Предварително моля да бъда извинен за евентуално неразбираемия за много от колегите език[smilie5]


http://prikachi.com/images/286/9157286s.jpg



Според написаното ще трябва да помоля Колето Спасов да ме извини - самите никонианци[smile] са споменали, че вместо да изпишем вежди може да си извадим някое око с тази настройка. След употребата ѝ е възможно лошо фокусиране на МДФ или на безкрайност. Явно аз съм бил от късметлиите, когато бърниках 50-цата и нищо не се промени в отрицателна посока[smilie8].

П.П. ФотоБо, според мен, погрешно тълкуваш нещата. Не се задават корекции от две места. Ако зададеш "по подразбиране" се анулира запаметената настройка. Тялото не извършва математически действия събиране и изваждане. Естествено това отново е само лично мое мнение[smile]. Както казват - Загубени в дебрите на превода[smilie18]. Може пък в японската оригинална инструкция да е написано по-разбираемо[smilie11].



Публикацията е редактирана (30-07-17 08:02)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »