Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблеми с Nikon D5300
Автор: skyhiker   
Дата:   28-07-17 09:41

Здравейте,
Отдавна не съм се вясвал фъв форума, защото преди няколко години продадох моя Canon 400D и от тогава снима с разни турбо-сапунерки, повече с цел запечатване на момента.
Причината за продажбата на моя DSLR беше тривиална. Трябваха ми пари за да замина за чужбина уж да изкарам пари :)
И така, после приоритетите се промениха, но честно казано, вътрешно винаги ми е липсвала тръпката от възможността са сътвориш някоя хубава снимка по начина по които си я представяш.
Наскоро съдбата ми се усмихна и реших да си купя нов DSLR директно от магазина. По стечение на обстоятелствата съм в Оман и Дубаи ми е на 2 часа път. Проучих кои са оициалните представители на Nikon и Canon и се отправх към най-близките магазини.
След яка обиколка на моловете ( извървял съм 11км вътре ), попаднах на ,мого свестен консултант и започнахме да избираме камера според бюджета който бях определил (2000лв).
Имах по-специфични изискевания, защото съм пилот на безмоторен и моторен парапланер а също и на мотоделта и за да снимам от въздуха ми трябва лека и компактна камера с възможност за използване с едната ръка.
Така се изправих пред избор мецжду D5300 и D7200. Първият бе в компле с 18-55 а втория с 18-140. Понеже исках да взема и още един обектив, които да е по-бърз и на приемлива цена, реши да взема по-компактното тяло с подвижен дисплей на D5300, като го допълних и с един 35мм 1,8G.
Щастлив и доволен напуснах магазина с ощр няколк аксесоара и солидна отстъпка, като напълно се вместих в бюджета.
нетърпеливо защраках с новия апарат и двата обектива, като веднага забелязах, че като увелича изображението до фокусната точка, някак ми стой малко размазано, но реших, че нещо още не съм му хванал цаката и ьзапочнах да творя на воля.
Ето няколко фотоса https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=92601
Радостта ми е помрачена преди няколко дни, когато след едночасово изкачване на една планина при 40 градуса на дисплея се появи съобщение за грешка. Беше нещо от сорта да натисна спусъка и не знам си какво.
Бях се запътил към върха да спя там и да сниам нощно и изгрева и сериозно се ьзачудих каво да правая, но реших, че ще извадя батерията и ще пробвам пак по-късно.
Качих се горе и поиздухах апарата с духалката и го оставих за половин час в чантата.
Когато го включих всичко беше почти ок , с изключение на това, че мултиселектора не работеше баш как трябва. Заключих, че нещо е попаднало вътре и го поразджурках и издухах пак. Сега ту работи ту не, но по скоро стой зациклил, което прави настроиването на апарата от менюто невъзможно.
Знам, че на пръв поглед това изглежда като незначителен проблем, лесен за отстраняване в сервиза, но има една ,мого важна особенност.
Апарата е закупен от Дубай ОАЕ, аз съм в Оман. По неясни за мен причини, гаранцията на Nikon за DSLRи важи само в страната на закупуване. Всички други видове камери, обективи и аксесоари са с международна гаранция?!
Освен този проблем, иам и друг съществен. За да вляза в OAE ми трябва виза или специален бордер пасс, който въобще не е лесно да се издейства. Писах на Nikon Asia за проблема и те ме насочиха към сервиз в столицата на Оман, Мускат. Да, обаче аз съм на полуостров Мусадам, които всъщност е отделен от Оман с граница на ОАЕ.
Освен това скоро трябва а напусна Оман, защото визата ми изтича и ако остава апарата в сервиз, не знам кога ще смогнат да го върнат.
Дори и да го оправят на време, остава проблема с бек фокуса, които мисля няма оправия. За това писсах пак на Nikon и им казах, че искам апарата да бъде замемен с друг модел, за което аз ще доплатя разликата в цената.
Получих отговор, че те нямат отношение към гаранционната поддръжка и това е проблем на магазина, от който съм го купил.
Зая капак получих втори мейл, в който гласи следното:

Jino.Mathew@nikon.com

Dear sender,

Please be informed that i am currently out of office and will be resuming on 20th of August 2017.

Thanks and Best Regards
Jino Mathew

Писах и до веригата Grabd Stores Digital, от където закупих апарата, но отговор йок.

И така, сега предстой посещение в магазина и се надявам да измислят нещо, защото е много вероятно да полежа няколко дена в ареста, след като им счупя това дърво в главите :)

Предстои продължение.......

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: tziko   
Дата:   28-07-17 10:42

1. "По стечение на обстоятелствата съм в Оман и Дубаи ми е на 2 часа път"

2. "За да вляза в OAE ми трябва виза или специален бордер пасс...Да, обаче аз съм на полуостров Мусадам, които всъщност е отделен от Оман..."

Това е трябвало да го помислиш още при покупката! За съжаление Никон 5ххх сериите имат кофти бройки с фронт/бек фокус, което се оправя бързо в сервиз но, трябва сервиз. Като сте си говорили с продавача, е можело да ти спомене тази подробност, че 7200 има настройка в менюто за такива случаи а 5300 няма. Съжалявам, че не мога да дам съвет, а правя само констатации, дано намериш решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: skyhiker   
Дата:   28-07-17 11:12

Разбира се, че трябваше да помисля предварително, но нали знаеш, колко развълнуван може да бъде човек, когато ще си купува чисто нов DSLR от реномиран магазин и с реноирана Марка.
Предевлно ми е ясно, че техниката се прецаква, каквато и да е тя и за това си има гаранционна подръжка.
И за миг не съм се притеснявал, защото си мислех, че гаранцията е международна и ако има някакъв проблем, ще го оправам в България.
Да, ама не http://www.nikon-me.com/en_ME/service/warranty_policy
Аз лично нямам обяснение на факта, че DSLRите на Nikon да единствените продукти без международна гаранция.
А и този проблем с бек фокуса също според мен е недопустим за такава реноимирана марка.
https://www.dpreview.com/forums/post/52572747
При положение, че отдавна им е странало ясно, че го има, е трябвало да вземат мерки.



Публикацията е редактирана (28-07-17 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: nakatasan   
Дата:   28-07-17 16:18

Здравей, съжалявам за неприятната случка, явно Никон не е това, което е бил ...
Аз също имах подобен случай, но беше с обектива.

Първи DSLR ми е и за това взех нещо по-семпло и утвърдено като марка, не се хвърлих на скъпото и "модерното"... Взех си D3200. По прочетох малко за модела и останах с впечатление, че за начинаещ като мен е идеален, с лесни настройки и използване. За това купих този модел. Имам си правило, не зная на кого е, но си действа при почти всички случаи при фотографията... "Не е важно с какво тяло се снима, за да се увековечи събитието, а е важно каква оптика се подбира и използва". Та с това тяло си взех никонски обектив 18-140 мм, "тъмничък" е, но като за първи обектив и за ежедневен става. Та много доволен останах от обектива и тялото. Ама миналата година, когато се проведе регатата "Tall Ships" фотоапарата пощръкля. В момента, когато се опитам да фокусирам, обекта във визьора подскача, самия фотоапарат издава странни звуци, а след като направи снимката и я записва, отново се мести обекта и се чуват странни звучи, но по друг начин. При изключване и включване също се чува. Реших да спра стабилизацията на обектива. Това с прихлопването и местенето на обекта във визьора изчезна, ама без стабилизация в сумрака снимки нихт... Треперят ми ръцете.
Тялото и обектива още бяха в гаранция и ги дадох за диагностика и отремонтират. Купих ги от Фотосинтезис Варна. Та направиха си там документите с които придружават техниката, оставих я само с предна капачка и взеха за изпращане към сервиза в София. След около месец получих известие, че техниката е готова и да отида да си я взема. Оказа се, че VR модула нещо дал фира и той е създавал проблеми. Сменили са го, а на тялото нищо му нямало. Оки. Взимам си техниката, правя там снимки, държи се нормално, не издава странни звуци, фокусира бързо и точно, много доволен останах. И тук ми беше голямата грешка ...
След време като ми се наложи да ползвам сенника, а вече гаранцията беше изтекла, слагам го, а той стои на една страна!!! въртя го, заключвам стои на една страна. Казвам си "Какво става тука?". Независимо, че е грозно а и винетираше ...
Поглеждам отпред и гледам вътрешната част с корпуса, на който се слага сенника е завъртян на около 120 градуса... Абдалът който е извършил ремонта не го е сглобил както трябва, а и аз не предполагах, че такова нещо може да ми се случи и не го проверих отпред.
Свързах се с Никон през страницата им във Фейсбук, ония ми казаха и почнаха да се извиняват, да им пратя обектива, за да го сглобят както трябва. Питах ги, а нещо приемо-предавателен протокол, гаранции, че ще го получа изобщо и ще бъде отремонтиран? Отговориха нещо заучено и лаконично. Теглих им едни майни и разучих за сервизи във Варна. От този форум намерих човек, който излезе много съвестен, обясни ми как ще го разглоби и сглоби както трябва, че ще направи калибровка или там каквото трябва. Сега, да не ме чуе Дявола, всичко е наред и мога да си ползвам сенника. По спомен Радев се казваше, благодаря му за съдействието. Най-малкото, че не го търкалях до София и обратно. А ако бях от София, голям скандал щях да им вдигна ако бях отишъл на място.

И съм си казал: Ако ще купувам обектив, да е някъде от вън. Хем ще е доста по-евтино, хем имам едно такова предположение, че внесените стоки са точно за България и може да се натъкне човек на дефектна техника. То не, че е гаранция, че и от вън няма да е същото...
Забелязал съм и нещо друго. Техниките на които беше написано Made in Japan са си чукове и още съществуват при нормална експлоатация. Ама с тази глобализация, както и със сакатлъкът във Фукушима, такава техника вече се изнася в Китай и сродни за производство... :-(

Стана малко дълго, надявам се и ти да си оправиш машинката, че фотографията си е краста и трябва да се начесва :-)
Поздрави



Публикацията е редактирана (28-07-17 16:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: skyhiker   
Дата:   28-07-17 17:58

Благодаря за моралната подкрепа.
Всъщност на мен ми е ясно, че с всяка марка може а се случи, ни ето, че се падна на Никон честа.
В дадения случай мене ме втрещява отговора и по скоро липсата на такъв както от Никон, така и от ммагазина от който го закупих.
В понеделник ще отида и ще видя какво ще стане там, но без бой няма да се дам.
Ето я и кореспонденцията ми с тях:
https://drive.google.com/drive/folders/0BybG9W5pHzvyYUx4MmZWZkIyTWc?usp=sharing

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: skyhiker   
Дата:   01-08-17 01:48

Здравейте, искам да допълня темата по-горе с развръзката на случая.
Успях да се добера до сервизен център на Никон в Дубай.
Провериха фокуса и ми казаха, че всичко е в допустмите граници. После отвориха апарата и откриха наличие на корозия по платката.
Заключението на техника бе, че влага или пот са проникнали вътре и са предизвикали корозията. Силно е вероятно ,защото тук където съм влажността на въздуха достига 85%.
Понеже този проблем не се покрива от гаранцията, от сервиза ми казаха, че трябва да заплатая за ремонта и частите и сумата само за частите бе 1000лв, почти колкото е тялото.
Попитах ги не могат ли нещо да го позачистят, но техника ми каза, че процедурата не е такава и при такъв проблем подменят платките.
Естествено, нямаше как да се съглася и те ми предложиха друг вариант ,a именно да запазя този D5300 и понеже така и така имам два DX обектива да ми дадат един D7100 на цена близка до тази на ремонта.
И аз взех, че се навих. Обородвах го с две 16gb Lexar 95mb резервна оригинална батерия и силиконов протектор за тялото и потеглих.
И така, сега съм в чуденка какво да ги правя двата :)
Аз си мисля, че ще мога да оправя този D5300 и можеби ще продам D7100 така както си е непокътнат.
Ще му мисля след един месец, като се прибера, но сега преговарям с никон да ми дадат гаранция, която да важи и в България.
Искам, не искам, с Никон ще трябва да щракам, че и разни тениски и елечетая ми нададоха, та да ги рекламирам :)
Само един проблем има в цялата ситуация. Таксиджиите в Дубай ми одраха кожата, защото се наложи да го кръстосам няколко пъти между магазини, сервизи и складове ;(
Ама здрава да има дето се вика :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: colorphoto   
Дата:   01-08-17 02:13

Такъв е качествения контрол при глобализацията,такава е и фирмената им политика напоследък.

Запази си Д-7100 - по-удобен е и е с възможност за корекция на фронт/бек фокусирането при нужда а може и да е предвидено тялото за работа при по-тежки условия предвид че е по-горен клас от 5300,когото и да ремонтираш пак може да дефектира.

Първата ти грешка е била че като искаш компактна камера за ползване с една ръка си търсил Никон а не някоя от безогледалните системи.



Публикацията е редактирана (01-08-17 02:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: Varnata   
Дата:   01-08-17 09:19

skyhiker
Миналата година имахме подобен проблем с влажноста при едно пътуване в Малайзия и Сингапур.На 5 тия ден и двата апарата ни спряха да работят / никон 7100 и д750 /
Имахме късмет че бяхме при местен баровец-заведени в сервиза и за 30 мин и двата апарата бяха оправени.Така че не се плаши [beer] всичко се оправя.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: Pavlov   
Дата:   01-08-17 09:45

Лъвче, това какво общо има с темата?... Корозирала платка се оправя за 30 минути - ама друг път [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: Varnata   
Дата:   01-08-17 09:48

Pavlov
ЧЕТИ какво пиша имахме подобен проблем с влажността
къде прочете че пиша за ПЛАТКА .След 30 мин апаратите светнаха и си продължихме работата[beer] а какво са правили и чистили нас не ни интересува.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: nokoniko   
Дата:   01-08-17 17:48

Задръж си 7100 и разкарай ония големи сапунерки-5300[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с Nikon D5300
Автор: skyhiker   
Дата:   01-08-17 19:18

Благодаря за съветите, колеги!
И на мен D7100 ми харесва повече и вероятно ще го задържа.
Като се прибера след един месец, ще потърся читав сервиз и ще пратя D5300 на ремонт, пък да видим какво ще стане. D5300 e много удобе нза видео, така че сигурно и него ще си го запазя.
Относно проблема с корозията, ръцете така ме сърбяха да го отворя и почистя, защото бях на 100% сигурен, че става въпрос за такъв проблем, но пустата гарнация ми изяде главата. Докато успея да отида до сервиза минаха сигурно 10 дена от както се прояви проблема.
Между другото, като го отвориха аз го видях и корозия е силно казано, по скоро се е наслоил лек филм от повърхностна влага.
Все си мисля, че има начин да се почисти и приведе във функционалност.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »