Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   23-05-17 09:53

Здравейте,купих си монитор който е 4К и е 10бит. Но очаквано нещо системата затлачи та въпроса ми е:кое би било по добре да ъпгрейтна дали видеокарта (някоя съвременна quadro например K1200)дали да сложа ССД хард диск за системен,дали малко повече РАМ (в момента съм с 8гб) или да търся процесор(в момента съм с i3 6100 и ползвам неговата видеокарта intel HD530) 4к видео предимно ще се гледа и рядко обработва,предимно ще го ползвам за снимки и ползвам fast stone viewer,Lightroom,on1photo,dxo optics pro и Zoner photo studio.Да поясня че в момента работи на 30хц,защото е свързан с hdmi поради простата причина че на дънната платка нямам display port,затова мисля че напърво време е добре да взема видеокарта(но каква) и евентуално после ССД и малко рам,защото процесорите i5,i7 на сокет 1151 са скъпички.Очаквам вашите препоръки.Благодаря предварително на отзовалите се.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-17 09:58

Еми поради спецификата на конекторите, които ползваш - задължително видео карта. Някое по ново Куадро ще ти свърши работа. От там нататък SSD няма да е излишно, то винаги дава голямо подобрение в производителността. После и процесора, който е от най-слабата серия на интел. Може да размениш местата на SSD и процесора всъщност, ако търсиш временно решение. 8ГБ рам са сравнително добре за домашен потребител (личното ми мнение е, че 32 не стигат, ама аз съм като мечо пух [smilie5]).



Публикацията е редактирана (23-05-17 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lord_kik   
Дата:   23-05-17 11:24

Благодаря за темата и аз живо се интересувам от отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: milenandonov   
Дата:   23-05-17 11:24

Без дори ориентировъчен бюджет (дали общ, дали разбит по компоненти) няма как някой дори бегло да те насочи какво да пазаруваш с твоите пари. От така поднесената информация, моят съвет е да се мине на минимум ай-5 6600 и нвидиа 1050(ти) (или пък амд рх460/560). Куадро не ти трябва освен ако не работиш с катя, мая, солид уоркс и т.н. или пък ако монитора ти има истинска 10 битова матрица (много малка вероятност) и да знаеш как да го ползваш тоя гамут (още по-малко вероятно). За ССД - когато и да си вземеш все ще е късно :)



Публикацията е редактирана (23-05-17 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: botzi   
Дата:   23-05-17 11:33

Само куадро картите поддържат 10 бита матрици! иначе новите серии на Nvidia с pascal ядро 1060/70 са добър вариант също. Задължително SSD и или много рам с RAMDisk. и процесор I5 или I7 с повечко гигахерци :). Иначе и според мен 32 гб рам не стигат :D

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-17 11:52

i3 е доста слабоват чип за каквото и да било, а за фоторедакция - крайно недостатъчен.
SSD диска като системен ще подобри до известна степен производителността на приложения като Lightroom/Phootoshop, както и на операционната система в цялост, но най-вече по отношение на скоростите за запис/четене. С други думи програмите ще зареждат по-бързо, но при тежки операции свързани с много изчисления (прилагане на филтри да речем, content fill или сглобяване на панорами) няма да има особено голям полезен ефект - те зависят най-вече и основно от централния процесор.
За видео картата колегите вече са обърнали внимание, че само професионалният клас ускорители от типа на Quadro поддържат пълноценно 10 бита, така че ако искаш да се възползваш максимално от възможностите на монитора нямаш особено голям избор.
Разликата 8 до 16 GB памет дава най-сериозно отражение върху общата в частност Photoshop/Lightroom производителност. По-нагоре полезността от допълнителен ъпгрейд прогресивно намалява - прирастът от 16 към 32 е чувствително по-малък.
Понеже в момента е крайно неудачен момент да се инвестира в RAM памет (цените са на исторически високо ниво) не те съветвам да купуваш прекален много RAM (евентуално още 8GB). Също така обръщам внимание, че от немалко значение е не само количеството, но и скоростта на паметта. Аз лично бих предпочел малко по-скромно (8-16ГБ) количество с по-висока скорост (3000-3200 MHz), отколкото 32GB, но с по-ниска скорост.
Между другото ситуацията с паметта касае и SSD дисковете, които също използват вид статични чипове т.е. и там цените са относително високи заради увеличеното търсене.
Така, че съветът ми е да се ориентираш първо към процесор, после към видео карта, а ако трябва да избираш между двете (бюджета ти е ограничен) да помислиш приоритетно за процесор. В идеалния вариант аз бих заложил на Ryzen, които имат доста изгодни 6-8 ядрени чипове, но това би означавало смяна и на дънна платка. Така, че ако се ограничим е рамките на Intel - i5 или i7 от седма генерация (Kaby Lake)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lamerko   
Дата:   23-05-17 11:52

И аз съм за 1060/70 със сертифициран кабел за display port по новия 1.4 стандарт.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-05-17 11:54

"...4к видео предимно ще се гледа и рядко обработва...."

Според мен в реда ССД,видео,процесор като следиш подобренията в производителността.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lamerko   
Дата:   23-05-17 12:10

С вграденото ядро на i3 - няма да види никакво подобрение, докато не бутне първо там или не скалира до 1080...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   23-05-17 12:47

Първо какво означава затлачи ? Ако нещо се бави би ли уточнил какво се бави. Вградените в процесорите интелски карти не са идеалното решение разбира се но не би трябвало да имат проблем да playvat 4К видео или да управляват 4К монитор.

Подкрепям изцяло мненията на ludiakolio и milenandonov. SSD ще вдигне най-осезаемо бързодействието а една прилична видео карта ще ти е от полза за видео радактиране. Както и 16Гб RAM и по-бърз процесор. Но ако бюджета е ограничен реда на upgrade би трябвало да е точно както двамата колеги преди мен са писали.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   23-05-17 12:59

След като бюджета е ограничен,явно ще взема първо ССД ,а за видеокарта още незнам,quadro за 10бит ,или нещо друго за производителност.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-17 13:06

Ако няма да ползваш 10 битовият цвят, защо си взе такъв монитор (само питам, чисто любопитство) ? Още пвоече, че 10 битов ще имаш САМО във фотошоп. Windows не работи с такъв, доколкото знам.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-17 13:29

Dragobat написа:

> След като бюджета е ограничен,явно
> ще взема първо ССД ,а за видеокарта
> още незнам,quadro за 10бит ,или нещо
> друго за производителност.
Хм.. моето мнение не го прочете понеже е много дълго ли? :D Ок вземи си SSD и видео карта, а после като не ти мръдне времето за рендъринг на 4К видеата ела се оплачи на хората с къси мнения които ти напълниха главата с глупости.
Жив и здрав!

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   23-05-17 13:49

Много специалист, много нещо.

GTX 1080, примерно, поддържа и 10 и 12 бита на цвят при декодиране и 10 бита при кодиране. Няма никакъв проблем с визуализиране на материал с 10 битов цвят на 10 битов монитор. Демек за гледане и GTX e достатъчна. Проблемът е, че професионалните програми ползват OpenGL, а не Windows API. Демек за работа с 10 битов цвят трябва Quadro. Най-продуктивното решение е добра GTX + евтино Quadro.

"NVIDIA Geforce graphics cards have offered 10-bit per color out to a full screen Direct X surface since the Geforce 200 series GPUs. Due to the way most applications use traditional Windows API functions to create the application UI and viewport display, this method is not used for professional applications such as Adobe Premiere Pro and Adobe Photoshop. These programs use OpenGL 10-bit per color buffers which require an NVIDIA Quadro GPU with DisplayPort connector. A small number of monitors support 10-bit per color with Quadro graphics cards over DVI."

Инфо за геймърите:
"High Dynamic Range, or HDR, isn't a new concept in photography. It isn't even new to PC gaming, as some of the oldest games with HDR (using simple bloom effects) date back to the Valve Source engine (early 2000s). Those apps, however, used the limited 24-bit (8-bit per color, 16.7 million colors in all) color palette to emulate HDR. Modern bandwidth-rich GPUs such as the GTX 1080 have native support for large color palettes, such as 10-bit (1.07 billion colors) and 12-bit (68.7 billion colors), to accelerate HDR content without software emulation. This includes support for 10-bit and 12-bit HVEC video decoding at resolutions of up to 4K @ 60 Hz, or video encoding at 10-bit for the same resolution."

Процесорът е прекалено слаб и ще е ботълнек при всякакъв ъпргейд на останалото. Смени първо него.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   23-05-17 13:58

Duffer прочетох го,от него изхождам на мисълта за 8гб рам,но моята е на скорост 2133 ако взема по бърза ще има ли значение че са с различни скорости?Наистина са скъпички паметите незнам защо,но ще взема.SSD също ще взема но трябва и там да прочета малко инфо относно скорост надежност и т.н. единствено което се чудя дали видеокартата quadro има ли значение за производителноста след като няма да се ползват САD,CAM,Solid Works и тем подобни приложения а само заради 10бит които ще отключи т.е. заслужава ли си малко по скъпа и нова quadro с 4гб ddr5 и 500 cuda ядра или нещо обикновенно и по-евтино ще свърши същата работа,но тя определено ще се купува след рам-та и ssd-то.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-17 14:01

Е прочети поне какви ти пише де: само в някои игри ще имаш 10 битов цвят, и във фотошоп (ако използваш куадро). Филми на 10 бита няма да гледаш, нито ще браузваш в интернет, нито пък ще гледаш снимки с 10 битов цвят (още вече, че те са 8 битови).

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: milenandonov   
Дата:   23-05-17 14:15

Пак казвам, нито монитора на автора на темата има 10 битови лутове най-вероятно, нито той има хабер що е то и закво му е. Оттам нататък, се взима най-бързите ссд, процесор и видео за парите, с които разполага и ще има много по-добре работеща в 4к машинка. Рам сега не се купува, освен ако нямаш наистина излишни мангизи.
ГТХ 1080 струва колкото ай седмица, ссд и 1050-ка взети заедно, смятай колко му е по джоба на колегата...



Публикацията е редактирана (23-05-17 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: valetvitor   
Дата:   23-05-17 15:34

Аз имам предпоследно поколение i7 процесор, хубава видеокарта, много рам и ssd disk.
Като си купих 4к монитор имах само hdmi кабел и всичко вървеше много лагаво.
Купих си display port кабел и веднага всичко тръгна като по вода ;)
Т.е. вземи си хубава видео карта с дисплей порт и такъв кабел и си 6 :)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-05-17 15:41

http://ark.intel.com/products/90729/Intel-Core-i3-6100-Processor-3M-Cache-3_70-GHz


Ако не бъркам, става дума за този процесор.Не претендирам да съм много компетентен, но доколкото виждам подържа 4к и с тези характеристики хич не ми изглежда толкова слаб. Първо машина с HDD няма как да го натовари на мах и второ вградената графична карта не е добър вариант за 4к. Не разбрах от кога и на кой ОС 8гб рам не са достатъчни да се плейва спокойно 4к.



Публикацията е редактирана (23-05-17 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-17 16:43

ludiakolio написа:

> http://ark.intel.com/products/90729/Intel-Core-i3-6100-Processor-3M-Cache-3_70-GHz

>
> Ако не бъркам, става дума за този
> процесор.Не претендирам да съм
> много компетентен, но доколкото
> виждам подържа 4к и с тези
> характеристики хич не ми изглежда
> толкова слаб. Първо машина с HDD
> няма как да го натовари на мах и
> второ вградената графична карта
> не е добър вариант за 4к. Не разбрах
> от кога и на кой ОС 8гб рам не са
> достатъчни да се плейва спокойно
> 4к.
>

>
> Публикацията е редактирана (23-05-17
> 15:45)
Братле, не се заяждам наистина, но много те моля обясни ми каква е връзката между натоварването на процесора и твърдия диск на машината :D

@Dragobat така като гледам мненията ти в момента най-доброто което можеш да направиш е ъпгрейд на процесор. Следвано веднага от видео карта. Зависи вече на кое отдаваш приоритет. Процесора ще ти помогне за фото и видео редакцията. За игри - видео картата ще има много по-значим ефект. При всички случаи ЗАБРАВИ за гейминг на 4К с нещо по-слабо от 1080/1080Ti + наистина корав процесор (i7 като минимум).
ССД-то не ти е спешно и повярвай ми има точно НУЛА връзка с това дали дисплея ти е 4К, 8К или 320 х 240 пиксела :D

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Konstantinov   
Дата:   23-05-17 23:33

Сега бих си купил нещо с марково дъно интел,хп,леново ,гледах работни станции с ксеон и ддр3,32-64 гб в квантсервисе или ретро мания и два 8 или 12 ядрени процесори.След това бих добавил една карта 1060 или гтх 970 като проверя дали поддъража 60 херца, чипат на нвидиа поддъража но не и всяка карта,а цената е една и съща.Мониторът ще работи като 8 битов но разликата до 10 не е ясно забележима във фотошоп и при печат на л800.
Аз сега имам и к2200, но и със гтх970 мониторът и л800 си работеха идеално.Показва всички градации на сивото плътни цветове в сравнение със 8 битовия и 6 битовия ми монитор.10 битовия е дел 4к.Квадрото ви трябва за солидуъркс за фотореализъм-показва отражения и метален блясък, които неща ги няма при гхт картите.
Квантсервисе и ретро мания продаваха системите и със мощни квадрокарти но не поддържаха резолюция 4к.Обаче като се сложи гтх 1060 или 970 не е ясно защото двете карти работят заедно и в момента гтх се държи при мен като квадрото,Свързал на нея 4к 8 битовия монитор и показва отраженията и металните отблясъци точно като квадрото.



Публикацията е редактирана (23-05-17 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   24-05-17 01:04

Автор: Duffer
Дата: 23-05-17 16:43

"При всички случаи ЗАБРАВИ за гейминг на 4К с нещо по-слабо от 1080/1080Ti + наистина корав процесор (i7 като минимум). "

За картата - добре, така е.
За процесора - какво по-добро от i7 предлагаш?
И с какво, примерно, i7-7700K e по-добър от i5-7600К? С 4 фрейма при 120+, при което дори и петицата се натоварва не повече от 60%.
Да не говорим, че иначе най-великият за мултитаскинг i7-6950X в гейминга е по-слаб и от 7700К и от 7600К. Съобразявайте се малко с целта на процесорите, не само с цифричките им.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   24-05-17 08:37

Ще започна с едно quadro и ssd ,а рам и процесор малко ще поизчакат.Понеже процесора е скъп а бюджета ограничен.Благодаря за всичките отговори,помогнаха ми много.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   24-05-17 10:17

langel написа:

> Автор: Duffer
> Дата: 23-05-17 16:43
>
> "При всички случаи ЗАБРАВИ за
> гейминг на 4К с нещо по-слабо от
> 1080/1080Ti + наистина корав процесор (i7
> като минимум). "
>
> За картата - добре, така е.
> За процесора - какво по-добро от i7
> предлагаш?
> И с какво, примерно, i7-7700K e по-добър
> от i5-7600К? С 4 фрейма при 120+, при
> което дори и петицата се натоварва
> не повече от 60%.
> Да не говорим, че иначе
> най-великият за мултитаскинг i7-6950X
> в гейминга е по-слаб и от 7700К и от
> 7600К. Съобразявайте се малко с
> целта на процесорите, не само с
> цифричките им.

Там е проблема - че не могат да се сравняват чипове само по един аспект на използването им. Интел през годините понеже дълго време заемаха практически монополно положение на пазара си позволиха лукса да предлагат силно диференцирани (и специализирани) модели - ако искаш за сериозна работа взимаш еди си какво, ако искаш овърклок - друго, гейминг трето...
В резултат РС-тата базирани на Интел изгубиха до известна степен едно от най-ключовите си предимства пред тясно специализирани устройства като гейм конзолите например. Вместо да предлагат балансиран пърфомънс в много сфери налагат компромис - ако едно ти върви добре, друго няма да е чак толкова...
АМД явно видяха в това възможност и за това Райзен чиповете се радват на толкова голям интерес.
Иначе ако говорим за какво по-добре от i7 предлагам - знам ли - i9 вероятно :)
Така или иначе при 4К резолюция от основно значение е видео картата - процесора остава на заден план.
Но отклонихме се доста от темата спирам с офтопика

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   24-05-17 12:21

Аз предварително се извинявам за офтопика, но все пак ми се иска да разсея някои заблуди относно АМД, че доста хора им се поддават, после после съжаляват.
АМД изобщо не могат и да докоснат Интел в гейминга нито с процесори, нито с дъна, нито с видеокарти. Новите Райзъни ептен не стават за гейминг и като стана въпрос за специализация - точно тези райзъни са тясно насочени към мултитаскинг. Има известна еуфория, основно медийна, но резултатите от реалното им представяне не са особено впечатляващи. Във видео едитинга 1800Х е с 4% по-бърз при експорт от 7700К, но с 15% по-бавен при изчисляване на неГПУускорени процеси. А е по-скъп от 7700К. 1800Х е по-евтин от 6850 и 6900, но те го бият и в рендъринга, а при неускорените процеси го отвяват с 50-60%. За толкова широко лансираното му сравняване с 6950Х пък изобщо не може да се говори.
Тъй че АМД не само, че продължават да изостават по производителност, но и цената им при близка такава е определено по-висока от интелската. Дъната за Райзъните се докосват до Z170, а цената им е като за Z270. Новите им карти не могат да надскочат GTX 1060. И аз бих се радвал някой да изкара нещо по-добро от Интел на по-ниска цена, ама не става. АМД на практика са по-скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   24-05-17 14:49

langel написа:

> Аз предварително се извинявам за
> офтопика, но все пак ми се иска да
> разсея някои заблуди относно АМД,
> че доста хора им се поддават, после
> после съжаляват.
> АМД изобщо не могат и да докоснат
> Интел в гейминга нито с процесори,
> нито с дъна, нито с видеокарти.
> Новите Райзъни ептен не стават за
> гейминг и като стана въпрос за
> специализация - точно тези райзъни
> са тясно насочени към
> мултитаскинг. Има известна
> еуфория, основно медийна, но
> резултатите от реалното им
> представяне не са особено
> впечатляващи. Във видео едитинга
> 1800Х е с 4% по-бърз при експорт от
> 7700К, но с 15% по-бавен при
> изчисляване на неГПУускорени
> процеси. А е по-скъп от 7700К. 1800Х е
> по-евтин от 6850 и 6900, но те го бият и
> в рендъринга, а при неускорените
> процеси го отвяват с 50-60%. За
> толкова широко лансираното му
> сравняване с 6950Х пък изобщо не
> може да се говори.
> Тъй че АМД не само, че продължават
> да изостават по производителност,
> но и цената им при близка такава е
> определено по-висока от
> интелската. Дъната за Райзъните се
> докосват до Z170, а цената им е като
> за Z270. Новите им карти не могат да
> надскочат GTX 1060. И аз бих се радвал
> някой да изкара нещо по-добро от
> Интел на по-ниска цена, ама не
> става. АМД на практика са по-скъпи.

Така и така сме го ударили на офтопик очевидно - можеш ли да цитираш някакви конкретни, практически факти и цифри с които да докажеш всички тези неща, които сподели току що?
Защото аз през последният месец и половина се убих да чета и гледам сравнителни тестове между Райзен и Каби Лейк и всички те казват точно обратното...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: imitev   
Дата:   24-05-17 15:05


Приказките как процесорите на АМД най-накрая догонват и изпреварват Интел като производителност ги чета/слушам във всякакви разновидности от 25 години. То не бяха бързи Ам386, 486, 586(имах такъв), после излязоха K5 (и такъв имах, последния ми беше), К6 (купиха NexGen и си казахме ухааа - сега разбиха интел! Да ама не!), К7 Athlon (котлон му викаха) и т.н.

Винаги са били по-бавни от интелските си аналози, обзалагам се, че сега пак ще е същата работа.

Но пък са по евтини и за непретенциозни офис потребители вършат някаква работа. Но и интел изкараха евтини такива, така че пазарът им е отново стеснен.

Ако успеят да направят конкурентен процесор - бъдете сигурни, че по цена ще се позиционира до интелския си конкурент. Няма безплатен обяд.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   24-05-17 15:16

написа:

> Няма безплатен обяд.

А! Чудесно заключение! С него трябваше да започнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   24-05-17 21:30

Дал съм точни цифри от реални тестове с Premiere Pro.
Единствените ми забележки са към натоварването на конфигурациите - SSD+HDD. Ако се боднат бърз M2 NVMe за системен + SSD за работен + HDD за експорт + HDD за материали, AMD дъното ще се срине от липса на PCI лейнове и други разни ботълнеци.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   24-05-17 23:46

Off topic
@langel
И къде са тези тестове с Premiere Pro дай да ги видим. Premiere Pro използва неефикасно многоядрените процесори. Програмата е доста зле в това отношение. Там разликата между 4 и 8 ядра въобще не е голяма, особено когато става въпрос за бързи 4 ядрени процесори. Ryzen R7 1700x e по-бърз само с 4 до 10% от i7 7700K но е почти на нивото на i7 6850 и със също между 5 и 10% по-слаб от i7 6900. Само че процесора на AMD струва 800лв а 6 и 8 ядрените процесори на Интел съответно 1400 и 2400 лв. Дънните им платки също са доста по-скъпи. Дълбоко се съмнявам че някой може да забележи разлика от около 5-10% процента в крайния рендеринг примерно.

i7 7700K който е сравним по цена с R7 1700 и R7 1700x поддържа само 16 PCIe 3.0 lanes срещу 24 PCIe 3.0 lanes за Ryzen. Които са напълно достатъчно за 1,2 NVMe SSD и една даже две видео карти. Така че струва ми се говориш малко наизуст.

Ей тия тестове гледам аз

R7 1700 който е 650лева се клоква до 3.8GHx на въздушно охлаждане без никакви грижи и повечето content creation програми особено видео редактиране не отстъпва почти на i7 6900. И човек може да си спретне аналогична по бързина система включително дънна платка и RAM на половината на цената само на i7 6900 процесора.

Други видео обработващи програми като Davinci Resolve обаче използват по-добре многото ядра, паралелизма им е както трябва и там 8 ядрения Ryzen просто отвява аналогичния по цена i7 7700K.

$998 AMD RYZEN 4K video editing BEAST! Premiere & Resolve

Заключението за мен е:
Вместо да робува на марки и митове (АМД не става) е добре човек внимателно да чете тестовете и да е наясно за какво ще използва машината и с какви програми. Може да си спести доста пари. АМД изкараха доста читав процесор за content creation. И е иконимичен и не грее въобще не е за подценяване. За игри да там i7 7700K дава повече за същите пари. Макар че квалификации от рода на "ептен не стават за гейминг" са меко казано пресилени. Ryzen остъпва на i7 7700K в повечето тестове но за огромната част от игрите въобще е много далеч от това да е bottleneck. Последните 7-8 години няма някакво кой знай какво развитие при процесорите. Интел без конкуренция се кротнаха и леко заспаха. Сега AMD ги понастигна, има конкуренция. Дори човек да не си купи AMD, наличието на реален конкурент е добре за всички. Интел щат не щат ще посмалят малко надутите цени на 8 ядрените си процесори.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 00:15

[smile]
Добре щеше да е, ако можеше да осмислиш и половината от нещата, които си писал, ама ще е трудно.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   25-05-17 00:49

Не само добре съм ги обмислил и изложил но и съм ги подкрепил с факти. Ти какво предлагаш насреща като аргументи ? Ала бала думи на голям разбирач. Може да минеш метър пред незапознатите с темата колеги но не и мен [smilie3]



Публикацията е редактирана (25-05-17 01:33)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: imitev   
Дата:   25-05-17 00:50


Лични впечатления от двата модела имаш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: asahi   
Дата:   25-05-17 02:39

Комбайнера не е ли надушил темата да ви разбие?

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: imitev   
Дата:   25-05-17 02:47

[cool]

Поне му е по специалността...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   25-05-17 07:35

@imitev
Ако питаш мен, не знам за кои два модела става въпрос ? Точно такива конфигурации като в теста на Max Yuriev ($998 AMD RYZEN 4K video editing BEAST! Premiere & Resolve) разбира се нямам. Но имам достъп до подобни конфигурации с Ryzen и Intel. Ако трябва да говорим за лични впечатления от Ryzen мога само да кажа че съм много приятно изненадан. Процесора е на нивото както го дават по тестовете. Студен икономичен въобще по нищо не остъпва за мен на Интелските такива а е с 8 ядра ! Със stock охлаждането с което идва R7 1700 (Х версията идва без охладител) се клоква поне до 3.4, 3.5 GHz и машината е по-тиха от интелската такава. С добър охладител стига до 3.8 Ghz. Говоря за R7 1700X и R7 1700. Втория си идва с охладител и е по-добрата оферта а като бързодействие след клок не отстъпва на 1700Х и 1800Х. Но за повече клок му трябва по-добър охладител.

Мога само да кажа че скоро ще upgrade вам и АМД R7 1700 е на челно място в списъка ми. В края на месеца Интел ще изкара новата генерация многоядрени процесори i9. Трябва ми нещо с поне 6 или идеално с 8 ядра. Видео редактирането няма да е основното занимание на процесора, но е много приятен допълнителен бонус. [smile] Добрите интелски 8 ядрени не се пипаха като цена досега. Може би новата Интелска генерация ще намали малко цените поради реалната конкуренция от AMD. Ще видим, но мисля AMD R7 1700 ще е начело на листата ми и в края на месеца. 650лева от магазина за 8 ядра на 3 до 3.8 Ghz беше нечувана цена доскоро.

И какво значение има дали е по специалността на някой или не. Важно е какви са фактите. Не е точно по специалността ми която е софтуерна но се налага да поназнайвам нещо и за хардуер. Понякога се налага да съветвам клиенти какъв хардуер да си купят за дадения софтуер който ползват.



Публикацията е редактирана (25-05-17 08:21)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: imitev   
Дата:   25-05-17 09:09

Не се стягай - горния пост се отнася за друг човек.

Надявам се да споделиш впечатления като си купиш АМДто [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lord_kik   
Дата:   25-05-17 09:19

Я малко да кривна от темата аз ще търся SSD Samsung 850 Evo,PRO или Sandisk ultra II ,Extreme Pro или някко друго предлжениие с обем 240 гб.Ще е системен диск.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 12:31

Ryzen v Intel

Да наблегна на част от заключенията:
"After going through all our testing, Ryzen is in an interesting option for a Premiere Pro workstation. It is about 6-8% faster than the Core i7 7700K for exporting and rendering previews - although the i7 7700K can have a sizable advantage for warp stabilize depending on your project resolution and whether you are willing to split your clips into multiple sections. Since the 1700X and 1800X are about 20-30% more expensive than the i7 7700K, this means that if you are on a budget you have a bit of a choice between the i7 7700K and the new Ryzen CPUs. One thing to keep in mind, however, is that in a number of lightly threaded applications like Photoshop and Lightroom we found that Ryzen is quite a bit slower than the Core i7 7700K. So the choice is to pay 20-30% more for 6-8% faster export and preview generation times, but potentially much lower performance for warp stabilize and in other applications like Photoshop.
If you are on a tight budget, the Intel Core i7 7700K is likely a better choice for most users. While the 7700K is a little slower than Ryzen for some tasks in Premiere Pro, but it is much faster for other tasks (like warp stabilize) and in applications like Photoshop. The i7 7700K is a bit cheaper as well which frees up some of your budget for more RAM, larger storage, etc.
For higher-end workstations, the 6900K (and the 6950X for that matter) is a good amount faster than the Ryzen CPUs. In addition, the 64GB RAM limitation of the Ryzen platform is a concern as 64GB is becoming much more commonplace in our Premiere Pro workstations. With 4K and VR projects gaining steam, not having the room for future RAM expansion is not ideal."

По отношение на лейновете - всички Х370 дъна, които съм гледал, са с 16. Z270 са с 24. Добре ще е да се помисли къде ще е ботълнека, както казах по-горе, при бучване на повечко дискове и карти.

Лични впечатления от Райзъните нямам, но имам колеги, които се хвърлиха на тях като на топъл хляб и вече са леко разочаровани.
От компютърната фирма, с която работя, споделят същите наблюдения и вече избягват да препоръчват Райзъни, освен ако клиентът е с твърд избор.

Общо заключение - Райзън платформа излиза на по-висока цена при сравнимо представяне, а от по-скъпите, но и по-производителни интели са далеч.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: марвес   
Дата:   25-05-17 12:59

Аз пък замених LGA2011-3 i7-ца за Ryzen и съм предоволен. По-мощен, доста по-евтин, доста по-енергоефективен. Нов с дъно ми излезе по-евтино отколкото се харчи LGA2011-3 системата ми втора употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   25-05-17 14:01

@langel понеже съвсем забихме в офтопика давай да продължаваме - така или иначе му съсипахме темата на човека.
Хубаво ти е казал колегата stef7 по нагоре - тия микроскопични разлики в пърфомънса от чисто практическа гледна точка се транслират в смешно дребни отклонения в крайния резултат - секунда или две повече или по-малко.

Точно поради тази причина аз през години съм се научил да чета ревюта с едно на ум - в зависимост от това автора/медията към коя компания гравитира (или кой плаща повече реклами) всеки ще гледа да изтъкне плюсовете на единия продукт и да преувеличи минусите на другия или обратно.

Гледах ги внимателно тестовете точно на Pudget - то реално други такива тестове с продукти на Adobe така и не намерих за да направя сравнение. Поразгледах им и другите публикации - амииии не, че нещо ама пичовете видимо са фенове на Интел. Лошо няма разбира се, но не намерих в текстовете им едно важно уточнение. Тези тестове измерват НАСТОЯЩОТО положение на нещата.
Всички сме пределно наясно с факта, че заради проточилото се монополно положение на Интел на пазара повечето приложения от последно и предпоследно поколение са оптимизирани за работа с техни платформи. За в бъдеще обаче разработчиците по един или друг начин вероятно ще започнат да имплементират оптимизации и за Райзен. В същото време ако сега човек инвестира пари в четириядрен чип като 7700К, който вярно има, макар и доста скромен превес през Райзен 1700/1800, каква гаранция има, че в бъдеще когато софтуера получи необходимите оптимизации това няма да се окаже недалновидна инвестиция?
Какво се случва и с друга явна тенденция - приложенията да утилзират и да се възползват от все повече активни ядра? Интел от години са решили, че четири физически ядра са достатъчно и няма какво да се напъваме за повече - но явния апетит който пазара демонстрира за Райзени с 6 и повече ядра рисува доста по различна картина.
Крайната ми идея е - Райзен лично за мен изглежда като по-сериозна, дългосрочна инвестиция. Ако човек може да си позволи ъпгрейд на всеки 18 месеца - ок да скача на Интел и да е жив и здрав. Но ако се сглобява машина или дори само се търси ъпгрейд от нещо четириядрено, не знам как ще ме убеди някой, че е ОК да дам една гора пари за да заменя един куад кор с друг куад кор, който в най-добрия случай има минорни подобрения.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 14:56

Да, коментираме настоящото положение.
Към настоящия момент не виждам причина да инвестирам в по-скъпите, но не по-производителни процесори и по-скъпите и по-спънати дъна на AMD.
Когато бъдещето промени нещо, ще дискутираме промените. Тогава може и аз горещо да прегърна AMD.

Р.Р. Ако не ми трябва хай-енд платформа с 40 PCIe лейна и не ми трябват повече от 64GB RAM, естествено, че няма да посегна към 2011-3. Но да се говори, че Райзън платформа е по-мощна от 2011-3 е некоректно. 6950Х е два пъти по-скъп, но и има защо.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   25-05-17 15:36

Max # PCI express lines е характеристика на процесора и се определя от него, не от дънната платка. Така че просто няма как един процесор като i7 7700K който по спецификация е с 16 линии да ти даде повече, например 24 [smile] . И това което пишеш по този въпрос просто не е вярно.

http://ark.intel.com/products/97129/Intel-Core-i7-7700K-Processor-8M-Cache-up-to-4_50-GHz

Производителя на дънната платка решава само под каква форма да ти предложи тези линии. Колко слота за графични карти, колко бързи, колко за NVMe и т.н. При AMD Ryzen R7 процесора поддържа 24 линии и ако си вземеш платка с Х370 чипсет почти със сигурност ги имаш всичките. Бюджетния B350 чипсет ти ограничава няколко линии. Сега ако искаш да набучиш 3 видео карти за супер дюпер машина за игри и имаш ного парици, тогава Интел i7 6800, 6850 6900 или Xeon процесорите са единственият избор в момента, защото само те поддържат 44 PCI линии. Но в момента разбирай до края на месеца, когато AMD обявят сървърния вариант на Ryzen и съответната платформа с поддръжка на повече от 40-50 PCIe линии.

Не всичко в изводите на това ревю е вярно поради простата причина че някои неща като цени се променят. Настоящи цени в България
Ryzen R7 1700 - 650лв
Ryzen R7 1700Х - 780лв
Intel i7 7700K - 710лв

Това е от един интернет доставчик. Разликата между Ryzen R7 1700Х и Intel i7 7700K e само 10%. Но както споменах не е необходимо да се купува Ryzen R7 1700Х. И Ryzen R7 1700 върши същата работа и двата процесора се клокват лесно до един и същи честоти - 3.8Ghz, така че е в крайна сметка може да се мине с Ryzen R7 1700 и да получиш същата производителност като R7 1700Х и R7 1800Х.

Зависи за какво се ползва машината. Ако е само с продуктите на Адобе които са оптимизирани за Интел и за игри тогава наистина Intel i7 7700K е напълно адекватен и сигурно по-добрата оферта. Но с Premiere и Интелските 8 ядрени процесори не се представят добре. Само с около 10-15% по-добре от Intel i7 7700K. Като за това си плащаш маса пари - 1000-2000 лева повече. И както правилно отбеляза колегат Duffer това е в момента. Току виж утре Адобе оптимизират програмите си за многопроцесорна работа.

Но ако човек ползва и други програми, които вече са оптимизирани за многопроцесорна работа, като DaVinci Resolve примерно, тогава процесора на AMD е много по-добрата оферта и както се вижда може в някои ситуации да е до 2 пъти по-бърз от Intel i7 7700K. Което е логично като се има предвид че има два пъти повече ядра. И на нивото на i7 6900K който също има 8 ядра но струва 2400лв ! i7 6900K e почти 4 пъти по-скъп от R7 1700 при почти идентична производителност в Premiere и Resolve. Който има бол пари и не иска да чете и мисли да плаща, аз нямам проблем. [smile]

И да ако 80-90% от компютрите се купуват за игри, съвета да се купува Интел има смисъл. Онези (като мен) които си купуват обаче компютрите за работа и са наясно с програмите които ползват и са си прочели тестовете, те слава богу не питат. [smile] Ние сме клиентите с твърд избор [smilie5]



Публикацията е редактирана (25-05-17 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   25-05-17 16:09

stef7 написа:

> И да ако 80-90% от компютрите които
> продавате се купуват за игри,
> съвета да се купува Интел има
> смисъл. Онези (като мен) които си
> купуват обаче компютрите за
> работа и са наясно с програмите
> които ползват и са си прочели
> тестовете, те слава богу няма да ви
> питат. [smile] Ние сме клиентите с
> твърд избор [smilie5]
>
Само да допълня, че и това не е съвсем вярно. Интел процесорите изправарват Райзен аналозите си (и то с малко) единствено в ниските резолюции, които всеки РС геймър е наясно, че бавно и полека отиват в историята. В резолюции от QHD и нагоре където модерните гейм заглавия са почти изцяло GPU bound разликата е точно нулева...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 16:38

Oк, всеки да си решава [smilie24]
Само да попитам кое Х370 дъно е с 24 лейна?

/мисля, че малко неправилно интерпретирате ролята и значението на CPU и mobo лейновете.
"The LGA1151 processor has 16 PCI-Express gen 3.0 lanes it sets aside for graphics, and four lanes that go to the chipset as physical layer of the DMI 3.0 chipset bus. This means motherboard designers can cram in additional bandwidth-heavy onboard devices such as Thunderbolt and USB 3.1 controllers; additional M.2 slots, or just more PCIe slots with greater than x1 bandwidth. This takes the platform's total PCIe lane budget to 30"

Р.Р. защо решихте, че работя в компютърна фирма?



Публикацията е редактирана (25-05-17 17:07)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   25-05-17 17:12

@Duffer - Сигурно си прав. Игри не играя, и общо взето гледам и чета тази част от тестовете на две на три. Направи ми впечатление че споменават, че по-високата честота на която работи i7 7700K е предимство за някои от игрите.

@langel - извинявам се, не съм прочел правилно. стори ми се "в" а той бил "с" (цитат) /От компютърната фирма, с която работя/

По отношение на х370 чипсета и дъната за Ryzen правилният въпрос е коя не поддържа 24 линии. Ако ти е интересно

ето тук е обяснено доста прилично

И да ще се съглася че i7 7700K дефакто има еквивалента на 20 PCIe линии, защото получава еквивалента на 4 PCIe линии през DMI v3.0. По тестове реално дават еквивалента на 3 но за 1 няма да споря :)

Ryzen все още има с 4 повече, така че все още не си прав че PCIe линии могат да са bottleneck за него



Публикацията е редактирана (25-05-17 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 18:02

Оф, не знам зле ли гледам, ама Райзъните също ги дават 16+4.
Дъното също не мога да го докарам до 24.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   25-05-17 18:58

Оф langel, приятелю ми на диаграмата ясно се вижда. Както и Интел има 16 PCI Express 3.0 x16 (зеленото квадратче в дясно) + още 4 PCIe 3.0 x4 линията надолу която води към AMD4 Chipset + още 4 зеленото квадратче в ляво PCI Express 3.0 x4

https://arstechnica.com/gadgets/2017/03/amd-ryzen-review/


All of the top-end Ryzen 7 chips feature 24 PCIe lanes, with certain motherboards adding up to eight more, and all support modern features like dual-channel DDR4 memory, PCIe X4 storage, and USB 3.1 Gen 2.


Ако четеш спецификациите на дънните платки излиза че има много повече PCIе Линии. Така е и при интел и при АМД. Дават много за да има много опции, но реално пропусквателната способност се определя от процесора. Например ако обърнеш внимание за PCI Express слотовете за графичните карти пише х16 or x8/x8. T.e. ако използваш само единия слот е х16, ако използваш и двата стават по х8, щото пропусквателната способност общо е 16. Ако четеш спецификацията на дънната платка пише че и двата слота са х16 и в кавички 2х8. Ще рече че който и от тях да използваш самостоятелно е х16 има 16 линии към процесора. Ако обаче използваш и двата стават х8. Така е и за всичко останало. Към чипсета ти е х4. Ти може да имаш 4 слота маркирани по спецификация х4 вързани към тоя чипсет, но реално проспусквателната способност остава х4 и ако на всеки от тия х4 слота сложиш нещо, то няма да работи х4 а х1, защото крайния резултат не може да е повече от х4.

Всяка PCIe линия 3.0 има пропусквателна способност от около 1Gb/s. И 20 периферии да вържеш нея си остава 1Gb/s.

20 Gb/s при Интел и съответно 24 Gb/s при Ryzen e повече от достатъчно за доста сериозни работни станции. Повече само за сървъри.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 19:10

@Duffer - Сигурно си прав. Игри не играя, и общо взето гледам и чета тази част от тестовете на две на три. Направи ми впечатление че споменават, че по-високата честота на която работи i7 7700K е предимство за някои от игрите.
____________________________________

Ами не е прав. Специално в гейминга 7700K отвява всички райзъни във всички игри. 7700К отвява и 6950Х и то с много. Игрите все още не са оптимизирани за хиперфрединг, а многото ядра не само не помагат, а и пречат. За сравнение i7-7700K дава само 5-6 фрейма повече от i5-7600K, който пък от своя страна също отвява райзъните.
В мултитаскинга, който дискутираме, нещата са различни.
Не може да не се съобразяваме с проектната цел на процесори, чипсетове, дъна и видеокарти. Специализацията им е най-доброто за потребителите решение. Абсурдно е да се мисли, че някой ще проектира платформа, която да се справя максимално добре с всякакви задачи, защото такава машина би струвала много повече от най-скъпата специализирана, а това означава 0 клиенти.

Р.Р. В Бъбгария, за съжаление, основните потребители на среден и хай-клас геймърски машини са не геймърите, а видеооператорите-монтажисти и фотографите. Огрfмната част от геймърите едва се докосват до горния край на ниския геймърски клас.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   25-05-17 19:14

Благодаря за всички отговори,аз се насочих какво да ъпгрейтна,а вие продължавайте с дискусията.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 19:40

Stef7,
Ок, съгласих се, ама отчасти.
Явно броим по различен начин.

Съгласно последния ти линк:

AMD Ryzen - 24 CPU PCI lanes + 8 Chipset PCI lanes = 32
/аз ги броя 16 за CPU и 16 за чипсета = 32/
Intel Kaby Lake - 16 СPU PCI lanes +24 Chipset PCI lanes = 40

И един цитат също от последния ти линк:

"It's also worth noting that even with a suitably equipped motherboard, Ryzen's maximum 32 PCIe lanes—16 for graphics, four for NVMe, four to communicate with the chipset, and an additional eight from the motherboard—is less than the 40 of Broadwell-E and Kaby Lake."

Наздраве, приятелю [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   25-05-17 19:57

@langel - Да четеш английски виждам че можеш. Повтарянето на цитати оттук и там без да ги разбираш не те прави разбирач за какъвто се опитваш да минаваш. Процесорите и компютрите са ти ясни като в мъгла. И един бегъл поглед в няколко теста ми е достатъчен за да видя че Duffer е прав за игритe, но вече имам съмнения дали ти въобще разбираш какво той каза. Изгубих достатъчно време днес в просветителска дейност. Успех на Dragobat в Upgrade a.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   25-05-17 20:16

[smile]
Бе на мен ми е ясно, останалите сами да си преценяват.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: yavorberov   
Дата:   29-05-17 08:34

Всичко посочено може да се смени, но това си е направо нов компютър. Само ще добавя, че с новата видеокарта, която е наложителният ъпгрейт, ще се отскочи и стотина лева поне за захранване, според изискванията на всичките компоненти, 500-600 вата минимум, за да няма проблеми. Съответно ще станеш любимец на електроснабдяването ;) Аз също съм се засилил към 4К монитор, но поради наложителните ъпгрейти още се моткам.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Ivodam   
Дата:   29-05-17 08:38

Ъпгрейд.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Xizario   
Дата:   29-05-17 09:39

ATI R9 390 all the way.

SSD-то едва ли ще ти оптимизира уъркфлоу-уа, освен че PS ще пали малко по-бързо. Аз си държа снимките на нормалният 2тб диск.

Не знам колегите какъв софтуер ползват, но процесора ми рядко се товари над 10% при обработка на снимки и видео, видео картата отнася големият зор.

8гб рам са достатъчни за ежедневна употреба, освен ако не правиш огромен стак или пано. Но тогава и 32 са малко :D



Публикацията е редактирана (29-05-17 09:41)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: surr3a1   
Дата:   29-05-17 15:10

Човека има вградена видео карта и 4к монитор, а вие му говорите за РАМ, ССД, Процесор... не е ли ОЧЕИЗВАДНО, че картата му не може да отцепи?

Каквото и да купиш, ако не купиш видео карта - няма никакво значение!

За пореден път се убеждавам, че фотографите не разбират абсолютно нищо от компютри!

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: nemesys   
Дата:   29-05-17 16:21

Ще вкарам още малко офтопик тъй като изчетох темата с интерес :)
Кое според вас би било по-добре да се вземе сега, нова конфигурация която да е актуална близките 2+ години или нещо втора ръка за половината пари примерно. Не давам точни параметри и цена тъй като и аз не съм определил, но идеята е да е максимално универсално(нито само обработка, нито само игри). Имайте предвид че последните 7 години съм със ASUS x50sl и се ползва за мултимедия, lightroom, PS за леки корекции и по-стари игри. Идеята е да го сменя с нещо по-ново и актуално :)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   30-05-17 11:32

написа:

> Човека има вградена видео карта и
> 4к монитор, а вие му говорите за
> РАМ, ССД, Процесор... не е ли
> ОЧЕИЗВАДНО, че картата му не може
> да отцепи?
>
> Каквото и да купиш, ако не купиш
> видео карта - няма никакво
> значение!
>
> За пореден път се убеждавам, че
> фотографите не разбират абсолютно
> нищо от компютри!
Очеизвадна глупост каза - върни се пак в началото на темата и виж какво точно пита човека.

@nemesys
Отговора на въпроса ти, така както е зададен е буквално невъзможен. Какво значи "какво е добре"? Ако имаш пари - ясно е, че най-добре ново - най-малкото ще имаш поне 3 годишна гаранция. Ако си спънат откъм бюджета - има какво да се купи втора ръка, което ще ти осигури доста прилична производителност на по-скромни пари...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: nemesys   
Дата:   30-05-17 19:40

@Duffer
Да кажем че парите ги имам, но ми се виждат излишно много предвид че компютъра (или лаптоп-не съм решил още) 80% от времето ще се ползва за мултимедия и останалите 20% за нещо различно, от което не получавам приходи за да инвестирам толкова. Тука може би се обажда детето в мен което иска да изиграе всички заглавия за последните 7 години който съм изпуснал, но до колкото се познавам бързо ще ми омръзне, а и свободното време вече далеч не е колкото е било. Дай пример за втора ръка нещо което е актуално, защото аз прегледах olx и нещо цените ми се сториха нереално високи...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   30-05-17 23:11

@nemesys
Определено не те съветвам да взимаш лаптоп освен ако не ти е крайно наложително (искаш да си максимално мобилен на всяка цена).
Според мен най-удачният вариант е някаква балансирана комбинация от колкото се може по-актуална видео карта (последно или предпоследно поколение т.е. нещо от ранга на Nvidia GTX 970/1060/1070 или AMD RX470/480) и по-старичък процесор плюс съответно дъно и памет.
Аз в момента съм с комбинация от i5-3570K, Z77 дъно и 16GB DDR3 памет и макар, че става дума за близо 5 годишна платформа все още се държи. Мяркал съм точно същата комбинация за около 500-600 лева из ибей/олх. Плюс някакво прилично видео и може за 1000 лева да сглобиш доволно прилична машина за гейминг при резолюции до Full HD и с нелоша производителност за по-сериозни неща.
За сравнение комбинация от Ryzen 5 1600, B350 дъно за него и подходяща 16GB DDR4 за него ще ти излезе пак толкова. Аналогична Интел платформа - още повече. И то без видео карта.
Разбира се тук говорим за ъпгрейд - ако ще се купува цяла нова машина нещата вече стават доста по-дебели...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: kiten   
Дата:   31-05-17 00:17

1- За монитора е видеокартата!!! 1070 - 1080 Задължително. Излиза стандарта 6-8К не само при игрите и при телевизорите.
А новите карти на нвидия без никакъв проблем подържат 10 битова матрица.
За по-ниските модели видеокарти дето започват с девятки осмици не препоръчвам за поглеждане! А куатрото е вече екзотика.
Второ процесора, ако е I7 независимо от кое поколение с едно клокерско дъно бърза рам и водно охлаждане /разбира се и ссд в комбинация/ изчислява и мачка видео 4к без проблем.
При лаптопите трансвера ссд- процесор е скопен и бави цялата конфигурация. И в крайна сметка модерен лаптоп не може да докара производителноста на настолна система.
Наскоро тествах един i7 930 (това е от първо поколение процесор) и с водно охлаждане и на синтетичните тестове изпреварва I7 4770. Обаче дънато е asus rampage-2 и рама е с радиатори и собствено охлаждане.
По принцип при конфигуриране на нов комп се допуска грешката като се икономисва и се поръчва евтино дъно и боксово охлаждане. А именно тези два компонента вдигат прираста поне 30% .
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: milenandonov   
Дата:   31-05-17 00:43

@kiten

Ако не сложите лепенки по цялата кутия - "невидя" "ментел" и т.н., с шарени фонове и колкото се може криви "секретни" шрифтове, ще изгубите минимум 30% "перформънс" (много е модерно) [smilie5]



Публикацията е редактирана (31-05-17 00:43)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Konstantinov   
Дата:   31-05-17 02:22

Гледах характеристиките на картата в сайта им за 1070 и 1080и не видях да пише 10 битов цвят,dp1.4 поддържа 10 битов цвят като изход по принцип,то и 1.2 поддържа, ама като не пише е съмнително.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: kiten   
Дата:   31-05-17 02:35

от гледане кучето най-голям касапин ще да е.
А да сте погледнали случайно драверите и настройките в сайта на нвидия.
След като се инсталират драйверите и другите работи се влиза в менюто и по дефлоут е 8 и от падащото меню се слага на 10
Ако монитора не е 10 или карате на стар кабел нищо няма да стани всезнайковци!
И един хубав скъп монитор си върви с един куп кабели и дори и за айфоня има кабел и за всяка дупка в монитора се прилага кабел.



Публикацията е редактирана (31-05-17 02:47)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lamerko   
Дата:   31-05-17 09:44

То хубаво, но поддръжката на 10 бита основно е за DirectX, който не се използва при графичия софтуер, а OpenGL. И там нещата вече удрят на камък - ограничен си до 8 бита. 10хх серията има малко по-големи възможности, когато се отнася до приложения на цял екран (основно игри), но в случая ограниченията отново си остават... та може и да поддържа, но не може да ги прилага :)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: nemesys   
Дата:   31-05-17 10:36

@Duffer
За съжаление говорим за цяла конфигурация. Единствено от HDD да се спести, но пак едно SSD ще искам. Иначе рових до сега в олх със лимит 600лв и конфигурациите доста зле изглеждат..далеч сме от тези който ти казваш. От друга страна реших да видя ново колко ще е със горе долу тези параметри който ти писа ..ами 1000+лв пак излиза ( това) от друга страна https://laptop.bg/laptops-asus-K550-asus_k550vx_dm027d#characteristics това може да се намери втора ръка за към 1200лв което е същите пари като конфигурацията..

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »